Ön adaptasyon

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Ön adaptasyon

İngilizce

Preadaptation (Exaptation)

Açıklama

Evrim süreci içerisinde çeşitli faktörlere bağlı olarak oluşan, ancak ileride, seçilim sürecinde çok büyük öneme sahip olacak olan adaptasyonlardır. Evrim, geleceğe yönelik adımlar atmasa da, önceki dönemde şans eseri popülasyonun bir kısmında oluşan bu ön adaptasyonlar, gelecekte beklenmedik faydalar yaratabilirler. 

Dev Panda (Ailuropoda melanoleuca) türünde, 6. parmak gibi görev yapan bir sözde "başparmak" bulunur. Esasında bu yapı bir parmak değil, evrim süreci içerisinde pandanın ana besin kaynağı olan bambu gövdelerini tutma konusunda özelleşmiş, aşırı gelişmiş bir susamsı kemiktir. Evrim süreci içerisinde, normalde bilekte bulunan bir kemik olan bu yapı, pandaların evriminde giderek önemli bir hale gelmiştir. İşte susamsı kemik, günümüzde pandalar için çok önemli bir yapı olarak bu "6. parmak" yapısının evrimleşmesini sağladığından, pandaların atalarında bu kemik konusunda görülen öncül değişimlere ön adaptasyon denir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • S. Freeeman, et al. (2018). Evolutionary Analysis. ISBN: 978-0321616678. Yayın Evi: Pearson.
  • S. J. Gould. (2018). Pandanın Başparmağı. ISBN: 9786055691257. Yayın Evi: Versus.

Kanser

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim