EKİBİMİZ

Evrim Ağacı, herkesin katkı koyabileceği, açık ve ücretsiz bir bilim platformudur. Evrim Ağacı'nda emek, her şeyin üzerindedir. Dolayısıyla Evrim Ağacı'nda içerik üretmiş herkese ek olarak, Evrim Ağacı'nda herhangi bir içeriğe, herhangi bir şekilde katkı sağlamış herkes, ekibimizin bir parçası olarak görülmektedir ve bu sayfada listelenmektedir. Evrim Ağacı Yöneticileri, Evrim Ağacı'nın idari işlerinden sorumlu olan, sürdürülebilirliğini sağlayan ve platform geliştirmelerini yapan çekirdek ekiptir. Biz, kocaman bir aileyiz ve siz de bilim anlatıcılığı yapmak, Türkiye'de bilim okuryazarlığını geliştirmek isterseniz, Evrim Ağacı'nda içerik üretebilir ve yayın yapabilirsiniz.

Yöneticiler

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Kurucu, Baş Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusu. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Ashlee Lane Bakırcı-Taylor

Ashlee Lane Bakırcı-Taylor

Bilim Baş Danışmanı

Beslenme bilimci ve diyetisyen. Yüksek lisans ve doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden aldı. Evrim Ağacı'nda Bilim Danışma Sorumlusu, yazar ve İngilizce içerik genel editörü.

Eyüp Can Akman

Eyüp Can Akman

Teknik İşler Sorumlusu

Yazılımcı, skeptik ve popüler bilim takipçisidir. 2017'den beri Evrim Ağacı'nın teknik sorumlusu olarak görev almaktadır. Sitenin altyapısından, geliştirilmesinden ve teknik projelerinden sorumludur.

Proje Koordinatörleri

Çınar Ege Bakırcı

Çınar Ege Bakırcı

Videografi, Sosyal Medya

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü mezunu. Drosophila'da koku öğrenme üzerinde çalıştı. Evrim Ağacı'nda sosyal medya koordinatörü ve yazar olarak yer almaktadır.

Akın Karahasan

Akın Karahasan

Müfredat, Seslendirmen

2019 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji bölümünden Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tardigrada Faunistik Örneklemesi adlı proje ile mezun olup tardigratlar hakkındaki ilk çalışmamı gerçekleştirdim.

Editörler

Damla Şahin

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Doğal bilimlere özellikle de "fizik" bilimine yoğun bir ilgisi bulunmaktadır. Yabancı diller ilgi alanları arasındadır. Aktif olarak "İşaret Dili" konuşabilmektedir.

Ayşegül Şenyiğit Özdil

Evrim Ağacı'nın genel editörü, popüler bilim yazarı ve çevirmenidir. İstanbul Üni. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Yıldız Teknik Üni. Yabancı Diller Yüksek Okulunda İngilizce öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır

C. Caner Telimenli

Evrim Ağacı editörü, hayatta anlaşılması zor olan her kavramın ne kadar alakasız görünürse görünsün bilgi ile anlam kazandığına şahit olmuş biri. Asıl alanı iktisat olsa da her şeyin temeli fizik en çok ilgisini çeker.

Arsel Berkat Acar

İAÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi mezunu. Uluslararası Satış-Pazarlama ve Saha Mimarlığı işlerinde çalışıyor. Aynı zamanda Bilimsel Skeptisizm araştırmacısı ve "Şüphecinin El Kitabı"nın (2019) ortak yazarı.

Şule Ölez

ODTÜ EEE '88 mezunudur. Evrim Ağacı'nda genel editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. Ayrıca Kırsal Çevre Derneği'nin aktif üyesidir. İlgi alanları Türkçe ve İngilizce dilleriyle başta bitkiler olmak üzere tüm canlılardır.

Aylin Göçmen

90'lardan bu yana eğitim sektöründe yönetici, araştırmacı ve yazar olarak çalışmış, 2008-2013 arasında Birgün Gazetesi Eğitim Sayfasında köşe yazıları; Yeniden Öğrenme ve Aileye Rağmen adlı kitapları yazmıştır.

BBC Türkçe

BBC Türkçe Servisi, BBC Dünya Servisi'nin 32 dil servisi arasında yer alan Türkçe yayınlar bölümüdür. BBC Türkçe, Evrim Ağacı ile yaptığı ortaklık çerçevesinde Türkiye'de bilim haberciliğine katkı sağlamaktadır.

Arda Ateş

Ankara Fen Lisesinden ve Boğaziçi Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun oldu. Şu an Frankfurt Goethe Üniversitesinde sinirbilim alanında yüksek lisans yapıyor. Ayrıca çevirmenlik ve laboratuvar asistanlığı yapıyor.

Berat Mutluhan Seferoğlu

Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü lisans öğrencisidir. Başta metafizik ve din felsefesi olmak üzere felsefenin çoğu alanıyla ilgilenir. Felsefe dışında evrimsel psikoloji, metal müzik ve RPG oyunlarıyla ilgilenir.

Kadir Toykan Özdoğan

İstanbul Üniversitesi Antropoloji ve Prehistorya (çift anadal) mezunu. Viyana Üniversitesi Antropoloji Bölümünde master öğrencisi ve laboratuvar teknisyeni. İlgi alanları; insan evrimi, evrimsel biyoloji, paleogenetik.

Taner Beyter

Ankara Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nü bitirdi, Hacettepe Antropoloji öğrencisi. Felsefe master eğitimine ise ara verdi. Etik, epistemoloji, din felsefesi, metafelsefeye ilgili. Öğretmen olup, STK’larda görevli.

Pedram Türkoğlu

Evrim Ağacı genel editörüdür. Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde intörn doktor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, taksonomi, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji ve evrimsel tıp/biyoloji.

Beril Dursunkaya

2015 ODTÜ Biyoloji mezunudur. UMass'de MBA eğitimini tamamlamıştır. Evrim Ağacı'nda sözlük yazımı ve geliştirilmesinde rol almaktadır. Ekoloji, çevre ve sürdürülebilirlik özel ilgi alanları arasındadır.

Meltem Çetin Sever

Evrim Ağacı editörü, yazarı ve çevirmenidir. Alanı Kimya’dır ama beşeri bilimlerle yakından ilgilenir. Gerçeğe ulaşmak için bilimsel şüphecilik ve bilimsel yöntemlerin kullanılması gerektiğini savunur.

Fatih Birinci

Farklı zamanlarda ve bölümlerde Koç, 19 Mayıs, ODTÜ ve Uludağ Üniversitesi’nde eğitim almıştır. Favori alanı psikolojidir. Evrimi gerçekten anlayıp da dünyası sarsılmayan insanları anlamamaktadır.

Onur Göksel Yokuş

Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü Lisans öğrencisi. Uzun zamandır felsefe okumaları yapmakla birlikte analitik felsefe okumalarını nispeten yeni gerçekleştirmekte. Zihin felsefesi ana çalışma alanı.

Talha Gülmez

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde İngilizce Öğretmenliği okuyor. Yoğunlaştığı alanlar ahlak ve siyaset felsefesi olmakla birlikte politik iktisat ve evrimsel biyoloji de ilgisi kapsamına girmektedir.

Evrim Ağacı

5 Kasım 2010'da kuruldu. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen popüler bilim sitelerinden birisi; ancak en büyük olmak yerine, en faydalısı olmaya azmediyor. Bu yolda kararlılıkla çalışmayı sürdürüyor.

Alican Başdemir

Felsefe lisansüstü öğrencisidir. Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunudur. İlgi alanları: genel bilim felsefesi, biyoloji ve zihin-beyin bilimlerinde açıklama kuramları ve modelleme.

Ezgi Altınışık

Evrimsel Biyolog. İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Lisans, Ostrava Üniversitesi Biyoloji ve Ekoloji Bölümü doktora mezunu. Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde çalışıyor.

İsmail Güderer

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Biyoloji mezunu. ODTÜ'de aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi ve araştırma görevlisi. İlgi alanları; kanser, epigenetik, evrimsel biyoloji ve biyoenformatik.

Işın Altınkaya

GNU/Linux ve Özgür Yazılım savunucusu. Evrimsel biyoinformatik, populasyon genetiği ve istatistiksel genomik alanlarında doktora çalışmalarına Danimarka'da Kopenhag Üniversitesi'nde devam ediyor.

Asrın Akıncıoğlu

Canlıları tanımaya ve tanıtmaya çalışan, araştırmayı seven biri. Trakya Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde okuyor. Entomoloji ve psikoloji ilgi alanları.

Bahar Patlar

Evrimsel biyolog, doktor. Üreme biyolojisi ve eşeysel özelliklerin evrimi ve bu özelliklerin türleşmeye katkısı üzerine araştırmalarına Winnipeg Üniversitesinde devam ediyor.

Efe Yamaç Yarbaşı

Odtü Makine'yi bitirdikden sonra Boğaziçi Makine'de tıbbi robotik üzerine masterını tamamladı. Şu anda Georgia Tech'te Havacılık Mühendisliği bölümünde doktora yapıyor

Babür Erdem

Evrim Ağacı'nın isim babasıdır. Lisans ve yüksek lisansını ODTÜ Biyoloji Bölümü'nde tamamlamış, doktorasını da ODTÜ Biyoloji Bölümü'nde sürdürmektedir.

Emrah Safa Gürkan

Doç. Dr. Georgetown '12, Bilkent '03 & 06. TÜBA Genç Bilim İnsan Ödülü. 14. Kadir Has Gelecek Vaadeden Bilim İnsanı Ödülü, TÜBA En İyi Monograf Ödülü

İnanç Baral

Veteriner Hekim ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Elemanı.

Osman Öztürk

2019 ODTÜ İktisat bölümü mezunu ve halihazırda Galatasaray Üniversitesi İktisat bölümü yüksek lisans öğrencisidir.

Oğuzhan Kiper

Ege Üniversitesi Kimya Bölümü mezunudur. Galaksilerin kimyasından DNA'nın kimyasına kadar her şey ilgi alanıdır.

Göksu Avar

LMU München'de Moleküler Hücre Biyolojisi alanında yüksek lisans yapmakta, İTÜ MBG mezunu.

Dr. Müge Çevik

İngiltere'de St Andrews Universitesi’nde enfeksiyon hastalıkları ve viroloji uzmanı.

Mert Karagözoğlu

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Lisans mezunu, çevirmen.

Üveys Gürbüz

Evrim Ağacı'nda yazılım geliştirici olarak görev almaktadır.

Dilan Emektar

Reyhan Koç Orman

Sude Akman

Gökçin Çınar

Kıdemli Yazarlar

Ahmet Özkaya

Arzu Recep

20 yaşında, birkaç yıldır bilimle amatörce ilgilenen bir gen makinesi. Biyoloji, fizik ve bu alanların alt dallarına ilgi duyar. Bilkent Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisidir.

Barış Dallı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim görmektedir. Evrim mekanizmaları, filogenetik, beşeri ve doğal coğrafya, kültürel antropoloji ve toplumsal dönüşümlerin tarihi alanlarında okumaktan oldukça hoşlanır.

Çağlayan Taybaş

İYTE MBG mezunudur. Klinik araştırma sektöründe kapitalizme hizmet ediyor. Beyin ile kafayı bozmuş olup sürekli araştırır.

Canberk Çolak

1996 doğumlu bir bilim meraklısı. Lisansı beslenme bilimi üzerinedir ama tuhaf bulduğu, kafasında soru işareti yaratan her olay hakkında araştırır ve yazar.

Emre Oral

Eric Rose

Yüksek Lisansı'nı "Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg" Felsefe programında sürdürmektedir. Uzman araştırma alanları; ontoloji (varlık felsefesi) ve bılım felsefesidir.

Erinç Yurtman

Gökhan Eren

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi doktora öğrencisi.

Meriç Öztürk

ODTÜ Biyoloji Bölümü mezunudur. ODTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde yüksek lisansını sürdürmekte, Parkinson üzerine çalışmaktadır. Biyolojinin her alanına ilgi duymakta ama sinirbilimin yerini ayrı tutmaktadır.

Övgü Kayadelen

2003'te Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldu. Astronomi, gezegen bilimi, psikoloji ile ilgileniyor ve en çok bilim felsefesi ile heyecanlanıyor.

Ozan Zaloğlu

Süleyman Demirel Üniversitesi Çevre Bölümü öğrencisiyim. Benim için bir okul gibi olan Evrim Ağacı'nda bilim gazeteciliğini ve tercümanlığını öğrendim. Şimdi bilimin ışığını başkalarına da yaymaya çalışıyorum.

Samet Aytekin

Suat Ayöz

1986 ve 89 yillarinda ODTU EEMB'den BSc. ve MSc., 2008 yilinda Cambridge Universitesi'nden doktora derecesi aldi. 1991 yilindan beri Turkiye disinda yasiyor.

Yasemin Akın

Boğaziçi University, Department of Molecular Biology and Genetics Kadıköy Anadolu Lisesi

Zeki Doruk Erden

École Polytechnique Fédérale de Lausanne'da Robotik ve Yapay Zeka konularında lisansüstü çalışmalarını yürütmektedir. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunudur. 2014'ten beri Evrim Ağacı ile çalışmaktadır.

Zeynep Şeniş

Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği mezunu. İkinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi'nde Dış Ticaret okuyor. İlgi alanları, sürdürülebilirlik, uzay bilimleri, iklim değişikliği.

Yazarlar ve Çevirmenler

Aktif Yazarlar
İnaktif Yazarlar

Melih Tuzla

Göktuğ Kaçıra

Evrim Ağacı'nda yazar. AGU Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğrencisi. Genel olarak hayvanlarla alakalı ve evrimsel biyoloji odaklı yazılar yazıyor. İlgi alanları: Taksonomi, Zooloji, Etoloji ve Evrimsel Biyoloji.

Mücahid Köse

18 yaşında, popüler bilim takipçisi. Yapay genel zeka gibi geleceğe dair konulara oldukça meraklı. Bilimsel yaklaşıma önem veriyor. Astrobiyoloji, psikoloji ve felsefeye ilgisi var. Bilimsel sosyalizmi benimsemekte.

Dilara Aydın

Berkay Kalaycık

Başta, ekoloji ve evrimsel biyoloji olmak üzere doğa bilimlerinin her alanına meraklıyım. Bunun yanında, felsefe ve bilim tarihine de ilgi duyarım.

Gonca Çelik

Gıda Yüksek Mühendisi. Gıda kaynaklı patojenlerin davranışları, hastalık oluşturma mekanizmaları ve gıda güvenliği uzmanlık alanıdır.

Yiğit Ertan

Boğaziçi üniversitesi kimya bölümünde lisans eğitimini sürdürmekte. İlgi alanları teorik kimya ve matematiksel kimya.

Aslı Ece Koçak

Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi. İlgilendiği spesifik bir alan olmadan doğru bilgiye ilgili bir genç.

Gamze Özata

Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğrencisidir. Psikoloji ile çift anadal yapmaktadır.

Helin Hocaoglu

UT Southwestern Medical Center'da PhD ogrencisi

Emre Mor

Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisi. İlgi alanları felsefe, kimya ve iktisattır.

Eda Alparslan

Ece Eroğlu

Alev Günal

İlayda Okut

Ali Arif Çekici

Gülay Kaya

Boğaziçi Üniversitesi - Moleküler Biyoloji ve Genetik

Zülal Sorkun

Berat Demir

Burak Avcı

İdil Itır Demiralp

Kürşat Maral

Buse Çakmak

Çağkan Uludağlı

Meltem Çınar Bozdağ

Mehmet Samet Acar

Tuğçem Müge Gür

Tan Yıldız

Burak Albayrak

Serkan Culum

Uygar Güler

Salih Omurtay

Ahmet Uğur Avcı

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunu Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Hava ve Uzay Hekimliğinde Araştırma Görevlisi Doktor

Özge Özerdem

Hilal Badoğlu

Ali Mert Turaçlar

Yeditepe Üniversitesi Fizik Bölümü lisans öğrencisidir. Teorik fizik başta olmak üzere fizik, en büyük ilgi alanıdır. Felsefe ve doğa bilimleri üzerine araştırma yapmayı sever.

Engincan Avcı

Mert Taşdemir

Matematikle haşır neşirdir, özel olarak ölçü teorisi ve diferansiyel geometri alanlarına ilgilidir. Yazıları ağırlıklı olarak matematik içeriklidir, eser miktarda bilgisayar bilimi, meteoroloji ve fizik içerebilir.

Mehmet Bıçakçı

Mehmet BIÇAKÇI, Üstün Zekalıların Eğitimi alanında Hacettepe Üniversitesinde doktora öğrencisidir. Zekanın yapısı, yaratıcılık, zeka ve psiko-sosyal özellikler, zekanın eğitsel yansımaları ile ilgilenmektedir.

Elif Dilek

Enes Kocabey

Ömer Ekmel Kara

Galileo Galilei Italyan Fen Lisesi mezunuyum, Bahçeşehir Üniversitesin'de 3. Sınıf Moleküler Biyoloji öğrencisiyim. Evo-Devo, De-extinction, Gen terapisi ve Bioinformatik alanlarıyla ilgiliyim.

Feyza Delibalta

Ezgi Ersoy

Ali Emir Orhan

Evrimsel biyoloji, mikrobiyoloji, psikoloji, paleoantropoloji, etnografya, din felsefesi, uluslararası ilişkiler hakkında araştırmalar yapıyor. Uluslararası İlişkiler ve Antropoloji okuyor.

Melisa Bozkurt

Diş hekimi. Şu an Marmara Üniversitesi Oral ve Maxillofasiyal Radyoloji Anabilim Dalında doktora yapmakta. Hem bilimi hem de kurgusunu sever. Özel ilgi alanları ise radyoloji, mikrobiyoloji, kök hücre çalışmalarıdır.

Ege Göksün

Kadıköy Anadolu mezunu ve Boğaziçi Üniversitesi'nde Kimya Mühendisliği okuyor. 1 sene yurtdışı eğitimi dışında astronomi ve moleküler biyoloji alanlarına oldukça ilgili. Zekanın gelişimi üzerine ayrı bir ilgisi var.

Muhsin Alperen Yılmaz

Fırat Üniversitesi biyolojik bilimler departmanı; YÖK temel bilimler destekli biyoloji (lisans) öğrencisi. Düşünmeye ve paylaşmaya değer; intellekt bilgi ve fikirler.

Furkan Eren

Gencay Kaan Polat

Serkan Yasin Dirice

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi. İklim Değişikliği, Sinirbilim, Evrimsel Biyoloji ve Beslenme Bilimi ilgi duyduğu alanlardır.

Seda Baykal Köse

Araştırmacı. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik bölümü Doktora mezunudur. Çalışmalarını kanser biyolojisi ve genetik hastalıklar üzerine yürütmektedir. Diğer ilgi alanları: biyokimya, evrim, sosyoloji

Emre Sarı

Norveç Arktik Üniversitesi'nde sağlık ekonomisi alanında doktora yapıyorum. Nesiller arası sağlık aktarımı üzerinden sağlıktaki sosyal eşitsizliklerle ilgileniyorum. Modern toplumda eşitsizlikler üzerine ders veriyorum.

Can Yunus Yagız

Öykü Bicav

Ceren Bayraktar

Cihan Mert Yardım

Deniz Tavas

Neslihan Çiftlik

Eren Çiftci

Dilara Karabekmez

Ömer Faruk Dağılgan

Doğaç Sencer Yılmaz

Evrim Öztürk

Can Afacan

Ahmet Kerem Algüzey

Öykü Yeşilova

Evindar Özdemir

Betül Efe

Feyza Emre

Kaan Yiğit Emer

Hacer Aslan

Ilgaz Ay

Gökçen Demirci

İnci Şardağ

İrem Soylu

Yasin Helvacı

Kaan Ölge

Furkan Aktepe

Efil Saylam

Burcu Zoğlar Durmaz

Ali Ergül

Ali Rıza Sasani

Barış Can Başman

Bengisu Gülüm Sert

Elif Hazal Kaya

Berkay Daban

Hakan Orhan

Emre Ertürk

Emre Odabaş

İTÜ iGEM Takımı

Bengisu Erdem

Hacettepe Üniversitesi Fransızca ve İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünde lisansını sürdürmektedir. Bir dilci olmasına rağmen bilimin farklı alanlarına ilgi duymakta ve kendisini bu yönde geliştirme çabası içindedir.

Cansu Yazıcı

Atılım Üniversitesi mühendislik son sınıf öğrencisiyim.

Selçuk İlanbey

Matematik öğretmeni aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi. İlgi Alanları; Antik Yunan Şehir Devletleri tarihi, Ahameniş Devleti tarihi, Anadolu ve Mezopotamya tarihi.

Mehmet Furkan Sağlam

20 yaşında, bilim meraklısı ve kendini bu amaç uğrunda geliştirmeyi isteyen, Makine Mühendisliği öğrencisidir. Fizik, felsefe ve matematik alanına ilgi duyar.

Yusuf İğın

Kozmosa meraklı genç.

Fizzə Rəsul

Platonun mağarasından çıkan güruh

Sinem Özcan

Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü mezunu. Çevre Biyoteknolojisi ve Adli Biyoloji yüksek lisans programlarını tamamladı. Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü bünyesinde doktora eğitimine devam etmekte.

Mutlu Çatık

Ege Üniversitesi'nde Biyokimya okuyor.

Çağlar Solak

Evrimsel sosyal psikoloji alanında doktor (PhD)

Binnur Balantekin

İlgi alanlarım: Tıp, Genetik, Nadir Hastalıklar

Allanur Kurtov

Felsefe ile ilgilenirim, yüksek lisans peşindeyim.

Şölen Hocaoğlu

2016 yılından beri İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği ve Ekonomi çift anadal programında eğitim görmektedir. Davranışsal Ekonomi ve Yeşil Ekonomi alanlarına ilgi duymaktadır.

İrem Başkan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ilköğretim fen bilgisi öğretmenliği öğrencisiyim. Biyoloji, sosyoloji ve psikoloji ilgi alanlarında yazı yazmayı ve okuma yapmayı çok sevmekteyim.

Zeynep Sude Kaçar

Ceyhun Saruxanov

Azərbaycan Tibb Universiteti - İctimai Səhiyyə fakültəsinin tələbəsi

Dilar Topuz

Serbest avukatım fakat bilime olan özel ilgimi ve üç yıl okuduğum İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimimi birleştirip işe yarar hale getirebileceğim çeviriler yapmak için geldim

Nujin Dede

Eskişehir Teknik Üniversitesi - Fen Fakültesi / Biyoloji-Fizik Bölüm öğrencisi

Hakan Turan Kiriş

Ege Üniversitesi tıp fakültesi öğrencisi,onkoloji,felsefe ve biyoloji meraklısı

H. Kumsal Taştepe

İlgilendiği alanlar: Evrimsel Biyoloji / Moleküler Biyoloji / Tıp / Moleküler Gastronomi

Özgem Uysal

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi. Mesleğini büyük bir tutkuyla öğreniyor. Öğrenmek,okumak, araştırmak ve keşfetmek en büyük tutkusudur.

Cansu Erdem

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde lisans öğrencisi. Nörofarmasi, antropoloji, evrimsel nörobilimle ilgileniyor. Akademide nörofarmasi üzerine çalışmayı amaçlıyor.

Tuğçe Barut

Eskişehir Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi. Kimya, astronomi, çevre ve sürdürülebilirlik ilgi alanları.

İlknur Zeybekoğlu

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji öğrencisi. Başta Zooloji, Botanik ve Evrimsel Biyoloji olmak üzere biyolojinin her alanıyla ilgilenmektedir.

Pir Servan Tutşi

Lise son sınıf öğrencisi. Tarih ve ekonomi bilimlerine ilgili. Özellikle parasal politika ve kalkınma iktisatı alanlarında araştırma yapmayı seviyor.

Erkan Remzi Ulman

Mutluluğun sürekli kılınması değil bilincin yoğunlaştırılması ve bilginin zenginleşmesi amacında. Popüler bilimin gerçek vurgusunun takipçisi kimya mühendisi. Davranışsal ekonomi ve nöroiktisat hayranı.

Zeynep Şanlı

Erdal Kozan

Ege Üniversitesi'nde psikoloji lisansımı tamamladıktan sonra Yaşar Üniversitesi'nde psikoloji alanında yüksek lisans yaptım ve şimdilerde Dokuz Eylül Üniversitesi'nde psikoloji alanında doktorama devam ediyorum.

Batuhan Aydın

Batuhan Aydın, birçok web sitesinde okur ve yazarlık yaptıktan sonra bazı eksiklikler fark ederek ve kendi kafasındakileri gerçekleştirebilmek için kozmikdeniz.com' u kurmuş. Bu alanda yazılar yazmaya devam etmektedir.

Ruveyda Şendoğan

Kubilay Özal

Neslihan Güçlü

Asude Didar Özsoy

Bartın Fen Lisesi'nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi'nde Kimya Mühendisliği lisans öğrencisidir. IEEE Hacettepe EMBS koordinatörüdür. İlgi alanları: Kuantum fiziği, astronomi, biyomedikal ve beyin araştırmalarıdır.

Sevcan Aslan

Atılım Üniversitesi Endüstri mühendisliği bölümünden 2020 yılında mezun oldum. Netkent Üniversitesi yazılım mühendisliğine kayıt oldum. Bir de Anadolu üniversitesi felsefe bölümüne açık öğretimden devam ediyorum.

Sezai Mertadam

Şiyar Özmen

Sıla Uçar

Anıl Kocabaldır

Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü girişli, Ege Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu. Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisi. İstatistiksel Fizik/Spin Sistemleri ile ilgileniyor.

Talha Yaşar

Tansel Efe Büyükkasap

Umut Özbey

Sayra Kızılçullu

Murat Koyun

Nilüfer Tek

Hacettepe Üniversitesi Tıp öncesinde İngilizce hazırlık öğrencisi. Boş ve boş olmayan zamanlarında bir şeyler okuyor ve yabancı dil ile çizimde kendini geliştiriyor. Gönüllü çeviriler konusunda şansını deniyor.

Vural Turgut

Merve Kaftancıoğlu

Melissa Altın

Seçkin Eroğlu

1985 izmir doğumlu. ODTÜ Genetik çıkışlı. Moleküler bitki fizyoloğu. Evrimi anlatan çocuk kitabı hazırladı. ODTÜde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Aziz Koç

Uluslararası Final Üniversitesi (KKTC) psikoloji lisans eğitimi aldım. Yatay geçişten sonra İstanbul Arel Üniversitesinde mezun oldum ve aynı üniversitede klinik psikoloji yüksek lisans okuyorum.

Kübra Bozkurt

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık 4. sınıf, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji 2. sınıf öğrencisi. Edebiyatla, toplumsal cinsiyet sosyolojisiyle ve kendisini geliştirebildiği kadarıyla politikayla ilgili.

Deniz Gültekin

Tarih Bölümü Yüksek Lisans mezunudur. Bilim Uzmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. İlgi alanları; Evrim Teorisinin Tarihçesi, Astrobiyoloji, Bilim Tarihi ve Doğa Felsefesi'dir.

Esra Yaman

elif karakoç

Eyüb Yıldırım

Emirhan İleri

S. Deniz Han

Teorik Fizikçi. Lisanslarını İstanbul Üniversitesi Fizik ve Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümlerinde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği programında Doktora öğrencisidir.

Rasim Şıxaliyev

Hasan Emre Çevik

Ecem Ocüşler

Selen Karakoyun

Nüsrət Ağazade

Kevser Özcan

Doğukan İstanbul

Dağhan Erdönmez

Civan Kanlıpıçak

Mina Duman

Zübeyde Nur Özbek

Melike Aksazlık

Beyza Pullu

Murat Demir

Çukurova Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi son sınıf lisans öğrencisi olarak internet üzerinden çeşitli dergilerde çevirilerimi okuyuculara sunmaktayım.

Berkay Atalas

Berhan Öztürk

Altan Tekgül

Rabia Aydın

Ali Güneş

Filiz Pehlivan

Makina Mühendisi, Isıtma-Havalandırma-Klima Sistemleri Uzmanı

Alican Anlayan

Rawenna Group bünyesinde çalışmaktayım. İmalat Mühendisiyim.

Deniz Naz Açar

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 1. sınıf öğrencisi.

Lale Amani

Araştırmaları ve ilgi alanları Alman felsefesi, sağlık bilimleri, evrimsel biyoloji ve Psikoloji.

Ünsal Demirbaş

Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi, müzikle ve sporla uğraşır.

Seval Akgün

Onursal Yazarlar

Aslıhan Niksarlı

Bahar Tunçgenç

İnsanların, özellikle de çocukların, sosyal ilişkileri nasıl kavradıklarına ve dayanışma, ortaklaşma davranışlarının bilişsel, motor, gelişimsel ve evrimsel temellerine meraklı birisiyim.

Bahar Kılıç

Başak Işıldar

Çağhan Kızıl

Almanya Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi'nde (DZNE) doçent olarak görev yapıyor. Araştırma alanları: Nöral kök hücreler, Alzheimer, rejenerasyon, zebra balıkları ve insan beyninin 3 boyutlu modellenmesi.

Can Kayacılar

Cem Terzi

Kolorektal cerrah. International Scholarship Ödülü sahibi. Binlerce tıp öğrencisi, yüzlerce genel cerrahi uzmanı ve onlarca kolorektal cerrahın yetiştirilmesine katkı sunmuştur.

Doç. Dr. Samiye Demir

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalında öğretim üyesi. Uzmanlık alanları parazitoloji, vektör biyolojisi, protozooloji ve davranış biyolojisi.

Dr. Bilgenur Baloğlu

Sequential Skin adlı start up'ta biyoenformatik baş araştırmacısı olarak çalışıyor ve cilt mikrobiyota karakterizasyonunu daha ekonomik ve daha hızlı hale getirmeye odaklanıyor.

Dr. Mehmet Somel

Dr. Umut Yıldız

NASA Jet Propulsion Lab'da (JPL) derin uzay iletişimi ve astrofizik çalışmaktadır. Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde Astrokimya ve Molekül Astrofiziği alanında doktora yapmıştır. Popüler bilim yazarı ve konuşmacıdır.

Dr. Zeynep Tüfekçi

Yazar, tekno-sosyolog. University of North Carolina'da doçent doktor, Harvard Üniversitesi'nde fakülte öğretim üyesi. Yükselen teknolojilerin politika ve şirket sorumluluğu bağlamındaki sosyal etkilerini araştırıyor.

Emin Yoğurtcuoğlu

Freddy Igiebor

Botanik bilimci. Max Planck Enstitüsü (Almanya) Kimyasal Ekoloji programında Doktora öğrencisidir. İstanbul Üniversitesi'ne bağlı bir AR-GE merkezinde Bitki Genetiği çalışmalarına devam etmektedir.

G. Deniz Salalı

University College London’da Evrimsel Antropoloji öğretim üyesi ve Britanya Akademisi araştırmacısı.

Gülşah Güler

Antropolog ve Paleontolog. Ankara Üniversitesi Paleoantropoloji/Doktora. Çalışmalarını Rhinocerotidae başta olmak üzere omurgalı memelerin evrimi, sistematik taksonomisi ve paleoekolojileri konularında sürdürmektedir.

Güngör Budak

Gürhan Öztürk

Öğretmen. Yazar. Böcek bilimci. Ege Üniversitesi Mezunu. Doktorasını böcek immünolojisi alanında tamamlamıştır. Bilimkurgu türünde Varoluş adında romanı vardır. Evrim Ağacı'nda böcekler üzerine yazıları bulunmaktadır.

İsmail Yamanol

Mehmet Saltuerk

Mehmet Ali Döke

Mehmet Fatih Özkan

Mustafa Yavuz

Oğuzhan Beğik

Okan Ö. Cinemre

Kabataş Erkek Lisesi ve Cumhuriyet Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu. Beyin, Omurga ve Sinir Cerrahisi Uzmanı hekim. 25 yıldır tiyatro ile uğraşıyor. Aklın Yolu Düşünce Topluluğu kurucu üyesi.

Onur Özer

Özgür Gür

Prof. Dr. Bayram Tekin

Prof. Dr. Ener Çağrı Dinleyici

Profesör Doktor, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Prof. Dr. Ergi Deniz Özsoy

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol

Tıp profesörü, bulaşıcı hastalıklar uzmanı, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışıyor, evli ve 1 çocuk sahibi.

Prof. Dr. Hakan Yaman

Prof. Dr. Aile Hekimliği Uzmanı. Süleyman Demirel ve Akdeniz Üniversitelerinde spor hekimliği, kanser tarama merkezi ve aile hekimliği kürsüleri kuruluş çalışmalarında bulundu.

Prof. Dr. Kerem Cankoçak

Selen Gündüz

Hacettepe Üniversitesi Mezunu. Dil ve Konuşma Bozuklukları alanında doktorasını Texas Tech University Health Sciences Center’da tamamladı.

Semih Tareen

Virolog, metalkafa, film yapımcısı, denizci. Hücre ve gen terapisi tedavileri geliştiriyor. Washington Üniversitesi Moleküler & Hücre Biyolojisi Bölümü'nden ve Fred Hutch Enstitüsü'nden doktorası var.

Soner Albayrak

1990 Aydın doğumlu, 2013/2014/2016 ODTÜ mezuniyetler, 2021 Yale Fizik Doktora, şu anda Amsterdam Üniversitesinde araştırmacı

Süha Derbent

Tansu Daylan

Karanlık madde, ötegezegenler ve yapay öğrenme gibi konularda araştırma yapan bir astrofizikçi ve elektronik mühendisidir.

Turan Tufan

Virginia Üniversitesinde immunoloji alaninda doktora öğrencisi.

Uğur Özcan

Moderatörler

Tuygur Can Seçkin

İnşaat Yüksek Mühendisi. YTÜ mezunu. Çelik konstrüksiyon sektöründe çalışıyor. Amatör bir bilim sever ve anlatıcısı. Profesyonel meraklı.

Ufuk Derin

Evrim Ağacı Site ve Sosyal Medya Yönetici/Moderatörü. Safsata avcısı bir öğrenci.

Ali Aslan

Ali Rıza Gündüz

Arın Özkınay

Kaan Bilgin

Sude Akman

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç