EKİBİMİZ

Evrim Ağacı, herkesin katkı koyabileceği, açık ve ücretsiz bir bilim platformudur. Evrim Ağacı'nda emek, her şeyin üzerindedir. Dolayısıyla Evrim Ağacı'nda içerik üretmiş herkese ek olarak, Evrim Ağacı'nda herhangi bir içeriğe, herhangi bir şekilde katkı sağlamış herkes, ekibimizin bir parçası olarak görülmektedir ve bu sayfada listelenmektedir. Evrim Ağacı Yöneticileri, Evrim Ağacı'nın idari işlerinden sorumlu olan, sürdürülebilirliğini sağlayan ve platform geliştirmelerini yapan çekirdek ekiptir. Biz, kocaman bir aileyiz ve siz de bilim anlatıcılığı yapmak, Türkiye'de bilim okuryazarlığını geliştirmek isterseniz, Evrim Ağacı'nda içerik üretebilir ve yayın yapabilirsiniz.

Yöneticiler

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Kurucu, Baş Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusu. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Ashlee Lane Bakırcı-Taylor

Ashlee Lane Bakırcı-Taylor

Bilim Baş Danışmanı

Beslenme bilimci ve diyetisyen. Yüksek lisans ve doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden aldı. Evrim Ağacı'nda Bilim Danışma Sorumlusu, yazar ve İngilizce içerik genel editörü.

Eyüp Can Akman

Eyüp Can Akman

Teknik İşler Sorumlusu

Yazılımcı, skeptik ve popüler bilim takipçisidir. 2017'den beri Evrim Ağacı'nın teknik sorumlusu olarak görev almaktadır. Sitenin altyapısından, geliştirilmesinden ve teknik projelerinden sorumludur.

Proje Koordinatörleri

Çınar Ege Bakırcı

Çınar Ege Bakırcı

Sosyal Medya Koordinatörü

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü mezunu. Drosophila'da koku öğrenme üzerinde çalıştı. Evrim Ağacı'nda sosyal medya koordinatörü ve yazar olarak yer almaktadır.

Üveys Gürbüz

Üveys Gürbüz

Yazılım Geliştirici

Evrim Ağacı'nda yazılım geliştirici olarak görev almaktadır.

Editörler

Damla Şahin

Editör

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Doğal bilimlere özellikle de "fizik" bilimine yoğun bir ilgisi bulunmaktadır. Yabancı diller ilgi alanları arasındadır. Aktif olarak "İşaret Dili" konuşabilmektedir.

Ayşegül Şenyiğit Özdil

Genel Editör

Evrim Ağacı'nın genel editörü, popüler bilim yazarı ve çevirmenidir. İstanbul Üni. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Yıldız Teknik Üni. Yabancı Diller Yüksek Okulunda İngilizce öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır

C. Caner Telimenli

Astronomi Editörü

Evrim Ağacı editörü, hayatta anlaşılması zor olan her kavramın ne kadar alakasız görünürse görünsün bilgi ile anlam kazandığına şahit olmuş biri. Asıl alanı iktisat olsa da her şeyin temeli fizik en çok ilgisini çeker.

Şule Ölez

Genel Editör

ODTÜ EEE '88 mezunudur. Evrim Ağacı'nda genel editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. Ayrıca Kırsal Çevre Derneği'nin aktif üyesidir. İlgi alanları Türkçe ve İngilizce dilleriyle başta bitkiler olmak üzere tüm canlılardır.

Aylin Göçmen

Eğitim Bilimleri Editörü

90'lardan bu yana eğitim sektöründe yönetici, araştırmacı ve yazar olarak çalışmış, 2008-2013 arasında Birgün Gazetesi Eğitim Sayfasında köşe yazıları; Yeniden Öğrenme ve Aileye Rağmen adlı kitapları yazmıştır.

BBC Türkçe

Kurumsal Yazar

BBC Türkçe Servisi, BBC Dünya Servisi'nin 32 dil servisi arasında yer alan Türkçe yayınlar bölümüdür. BBC Türkçe, Evrim Ağacı ile yaptığı ortaklık çerçevesinde Türkiye'de bilim haberciliğine katkı sağlamaktadır.

Akın Karahasan

Hidrobiyoloji Editörü

2019 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji bölümünden Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tardigrada Faunistik Örneklemesi adlı proje ile mezun olup tardigratlar hakkındaki ilk çalışmamı gerçekleştirdim.

Mert Karagözoğlu

Çeviri Genel Editörü

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Lisans öğrencisidir. 2013 senesinden beri Evrim Ağacı ile çalışmaktadır. İlgi alanları: Nöro ve bilişsel bilimler, antipsikiyatri, psikoterapi, kıta felsefesi ve göstergebilim.

Berat Mutluhan Seferoğlu

Felsefe Genel Editörü

Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü lisans öğrencisidir. Başta metafizik ve din felsefesi olmak üzere felsefenin çoğu alanıyla ilgilenir. Felsefe dışında evrimsel psikoloji, metal müzik ve RPG oyunlarıyla ilgilenir.

Taner Beyter

Felsefe Genel Editörü

Ankara Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nü bitirdi, şu an Hacettepe Antropoloji öğrencisidir. Felsefe master eğitimine ise ara verdi. Etik, din, epistemoloji ve siyasetle ilgilenir. Öğretmen olup, STK’larda görevlidir.

Kadir Toykan Özdoğan

Antropoloji Editörü

İstanbul Üniversitesi Antropoloji ve Prehistorya (çift anadal) mezunu. Viyana Üniversitesi Antropoloji Bölümünde master öğrencisi ve laboratuvar teknisyeni. İlgi alanları; insan evrimi, evrimsel biyoloji, paleogenetik.

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Evrim Ağacı genel editörüdür. Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde intörn doktor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, taksonomi, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji ve evrimsel tıp/biyoloji.

Beril Dursunkaya

Sözlük Genel Editörü

2015 ODTÜ Biyoloji mezunudur. UMass'de MBA eğitimini tamamlamıştır. Evrim Ağacı'nda sözlük yazımı ve geliştirilmesinde rol almaktadır. Ekoloji, çevre ve sürdürülebilirlik özel ilgi alanları arasındadır.

Meltem Çetin Sever

Editör

Evrim Ağacı editörü, yazarı ve çevirmenidir. Alanı Kimya’dır ama beşeri bilimlerle yakından ilgilenir. Gerçeğe ulaşmak için bilimsel şüphecilik ve bilimsel yöntemlerin kullanılması gerektiğini savunur.

Babür Erdem

Kurucu, Bilim Editörü

Evrim Ağacı'nın isim babasıdır. Lisans ve yüksek lisansını ODTÜ Biyoloji Bölümü'nde tamamlamış, doktorasını ise ODTÜ Sağlık Bilişimi Bölümü'nde biyoinformatik - nörobilim dalında sürdürmektedir.

Onur Göksel Yokuş

Felsefe Editörü

Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü Lisans öğrencisi. Uzun zamandır felsefe okumaları yapmakla birlikte analitik felsefe okumalarını nispeten yeni gerçekleştirmekte. Zihin felsefesi ana çalışma alanı.

Fatih Birinci

Psikoloji Editörü

Farklı zamanlarda ve bölümlerde Koç, 19 Mayıs, ODTÜ ve Uludağ Üniversitesi’nde eğitim almıştır. Favori alanı psikolojidir. Evrimi gerçekten anlayıp da dünyası sarsılmayan insanları anlamamaktadır.

Talha Gülmez

Felsefe Editörü

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde İngilizce Öğretmenliği okuyor. Yoğunlaştığı alanlar ahlak ve siyaset felsefesi olmakla birlikte politik iktisat ve evrimsel biyoloji de ilgisi kapsamına girmektedir.

Evrim Ağacı

Site Yöneticisi

5 Kasım 2010'da kuruldu. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen popüler bilim sitelerinden birisi; ancak en büyük olmak yerine, en faydalısı olmaya azmediyor. Bu yolda kararlılıkla çalışmayı sürdürüyor.

Alican Başdemir

Bilim Felsefesi Editörü

Felsefe lisansüstü öğrencisidir. Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunudur. İlgi alanları: genel bilim felsefesi, biyoloji ve zihin-beyin bilimlerinde açıklama kuramları ve modelleme.

Ezgi Altınışık

Antropoloji Editörü

Evrimsel Biyolog. İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Lisans, Ostrava Üniversitesi Biyoloji ve Ekoloji Bölümü doktora mezunu. Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde çalışıyor.

İsmail Güderer

Editör

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Biyoloji mezunu. ODTÜ'de aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi ve araştırma görevlisi. İlgi alanları; kanser, epigenetik, evrimsel biyoloji ve biyoenformatik.

Işın Altınkaya

Editör

GNU/Linux ve Özgür Yazılım savunucusu. Evrimsel biyoinformatik, populasyon genetiği ve istatistiksel genomik alanlarında doktora çalışmalarına Danimarka'da Kopenhag Üniversitesi'nde devam ediyor.

Arda Ateş

Editör

Ankara Fen Lisesinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesinde psikoloji eğitimi alıyor. Aynı zamanda Profil Kitap yayınevinde kitap çevirmenliği ve gengo.com'da profesyonel çevirmenlik yapıyor.

Asrın Akıncıoğlu

Yazar

Canlıları tanımaya ve tanıtmaya çalışan, araştırmayı seven biri. Trakya Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde okuyor. Entomoloji ve psikoloji ilgi alanları.

Bahar Patlar

Yazar

Evrimsel biyolog, doktor. Üreme biyolojisi ve eşeysel özelliklerin evrimi ve bu özelliklerin türleşmeye katkısı üzerine araştırmalarına Winnipeg Üniversitesinde devam ediyor.

Efe Yamaç Yarbaşı

Havacılık Mühendisliği Editörü

Odtü Makine'yi bitirdikden sonra Boğaziçi Makine'de tıbbi robotik üzerine masterını tamamladı. Şu anda Georgia Tech'te Havacılık Mühendisliği bölümünde doktora yapıyor

Emrah Safa Gürkan

Doç. Dr.

Doç. Dr. Georgetown '12, Bilkent '03 & 06. TÜBA Genç Bilim İnsan Ödülü. 14. Kadir Has Gelecek Vaadeden Bilim İnsanı Ödülü, TÜBA En İyi Monograf Ödülü

İnanç Baral

Editör

Veteriner Hekim ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Elemanı.

Emir Ali Açılan

Editör

Istanbul'da doğdu. 2018 yılında Istanbul Alman Lisesi'nden mezun oldu. Free University of Berlin'de (Freie Universität Berlin) İktisat lisansı yapmaktadır.

Osman Öztürk

Editör

2019 ODTÜ İktisat bölümü mezunu ve halihazırda Galatasaray Üniversitesi İktisat bölümü yüksek lisans öğrencisidir.

Oğuzhan Kiper

Kimya Editörü

Ege Üniversitesi Kimya Bölümü mezunudur. Galaksilerin kimyasından DNA'nın kimyasına kadar her şey ilgi alanıdır.

Göksu Avar

Yazar

LMU München'de Moleküler Hücre Biyolojisi alanında yüksek lisans yapmakta, İTÜ MBG mezunu.

Dr. Müge Çevik

Enfeksiyon Hastalıkları Editörü

İngiltere'de St Andrews Universitesi’nde enfeksiyon hastalıkları ve viroloji uzmanı.

Arsel Berkat Acar

Skeptisizm Editörü

Mimar, Skeptik ve Gerçekçi İyimser

Gökçin Çınar

Havacılık Mühendisliği Editörü

Sude Akman

Dilan Emektar

Yazar

Yazarlar ve Çevirmenler

Edanur Şirin

Yazar

Uludağ Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisidir. UÜ Astronomi Topluluğu'nun kurucusudur. Amatör Astronomi ve gökyüzü gözlemciliği kültürünü oluşturmak için yaptığı çalışmalar yapmıştır. Astrofizik ile ilgilenmektedir.

Meriç Öztürk

Çevirmen

ODTÜ Biyoloji Bölümü mezunudur. ODTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde yüksek lisansını sürdürmekte, Parkinson üzerine çalışmaktadır. Biyolojinin her alanına ilgi duymakta ama sinirbilimin yerini ayrı tutmaktadır.

Gürhan Öztürk

Yazar

Öğretmen. Yazar. Böcek bilimci. Ege Üniversitesi Mezunu. Doktorasını böcek immünolojisi alanında tamamlamaktadır. Bilimkurgu türünde Varoluş adında romanı vardır. Evrim Ağacı'nda böcekler üzerine yazıları bulunmaktadır.

Ozan Zaloğlu

Yazar

Süleyman Demirel Üniversitesi Çevre Bölümü öğrencisiyim. Benim için bir okul gibi olan Evrim Ağacı'nda bilim gazeteciliğini ve tercümanlığını öğrendim. Şimdi bilimin ışığını başkalarına da yaymaya çalışıyorum.

Sevcan Aslan

Yazar

Atılım Üniversitesi Endüstri mühendisliği bölümünden 2020 yılında mezun oldum. Netkent Üniversitesi yazılım mühendisliğine kayıt oldum. Bir de Anadolu üniversitesi felsefe bölümüne açık öğretimden devam ediyorum.

Seda Baykal Köse

Yazar

Araştırmacı. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik bölümü Doktora mezunudur. Çalışmalarını kanser biyolojisi ve genetik hastalıklar üzerine yürütmektedir. Diğer ilgi alanları: biyokimya, evrim, sosyoloji

Kübra Bozkurt

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık 4. sınıf, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji 2. sınıf öğrencisi. Edebiyatla, toplumsal cinsiyet sosyolojisiyle ve kendisini geliştirebildiği kadarıyla politikayla ilgili.

Barış Dallı

Yazar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim görmektedir. Evrim mekanizmaları, filogenetik, beşeri ve doğal coğrafya, kültürel antropoloji ve toplumsal dönüşümlerin tarihi alanlarında okumaktan oldukça hoşlanır.

Metehan Ölçer

Yazar

3 Üniversite okuyorum. Mühendislikten mezun olmak üzereyim. 5 senedir farklı sektörlerde çalışıyorum. Dijital medya, mühendislik uygulamaları, çevirmenlik ve pazarlama üzerine freelance çalışmalar sürdürüyorum.

Güniz Göze Eren

Yazar

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans mezunudur. Davranışın genetik temellerini incelemek istemektedir. International Max Planck Research School’da Sinir ve Davranışı Bilimi Master'ı yapmaktadır.

Duru Özeren

Çevirmen

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Hazırlık sınıfı öğrencisi. Biyoloji ve evrimle ilgilenmeyi çok seviyor, Boğaziçi Üniversitesi Bilim Kulübü Evrim Ağacı Alt Kurulu üyesi, çevirmen ve editörü.

Anıl Kocabaldır

Yazar

Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü girişli, Ege Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu. Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisi. İstatistiksel Fizik ile ilgileniyor.

Emre Can Kartal

Yazar

İstanbul Üniversitesi'nde antropoloji okudu. Birtakım yerlerde Google'a özel çalışmakta, Evrim Ağacı'ndaysa öğrendiklerini aktarmaya çalışmaktadır. Tarih, antropoloji ve felsefe ilgi alanlarıdır.

Mücahid Köse

Çevirmen

Yapay zekanın geleceği ve yıldızlararası yolculuk gibi geleceğe dair konular başta olmak üzere bilim ve teknolojiye inanılmaz bir ilgi duyan, sorgulama ve araştırma tutkunu bilimsever bir genç.

Göktuğ Kaçıra

Yazar

Evrim Ağacı'nda yazar. Kadirli Fen Lisesi'nde eğitim gördü.Yaşam Ağacı'nı düzenleme ve geliştirmeye odaklanmış durumda. İlgi alanları: Taksonomi, Zooloji, Felinoloji ve Evrimsel Biyoloji.

Mehmet Demiryay

Altyazı Çevirmeni

Youtube: seninhikayen Dünyadan bilim/kültür/sanat/politika videolarına altyazı yapıyor, hikayeler anlatıyor. Psikolojik Danışman, Kurgucu, Alt Yazı Çevirmeni, Gif Popülerleştirici

Eric Rose

Yazar

Yüksek Lisansı'nı "Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg" Felsefe programında sürdürmektedir. Uzman araştırma alanları; ontoloji (varlık felsefesi) ve bilim felsefesidir.

Prof. Dr. Hakan Yaman

Aile Hekimi

Prof. Dr. Aile Hekimliği Uzmanı. Süleyman Demirel ve Akdeniz Üniversitelerinde spor hekimliği, kanser tarama merkezi ve aile hekimliği kürsüleri kuruluş çalışmalarında bulundu.

Arzu Recep

Yazar

19 yaşında, birkaç yıldır bilimle amatörce ilgilenen bir gen makinesi. Biyoloji, fizik ve bu alanların alt dallarına ilgi duyar. Moleküler Biyoloji ve Genetik alanına aşıktır.

Muhsin Alperen Yılmaz

Yazar

Fırat Üniversitesi biyolojik bilimler departmanı; YÖK temel bilimler destekli biyoloji (lisans) öğrencisi. Düşünmeye ve paylaşmaya değer; intellekt bilgi ve fikirler.

Canberk Çolak

Yazar

1996 doğumlu bir bilim meraklısı. Lisansı beslenme bilimi üzerinedir ama tuhaf bulduğu, kafasında soru işareti yaratan her olay hakkında araştırır ve yazar.

Övgü Kayadelen

Yazar

2003'te Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldu. Astronomi, gezegen bilimi, psikoloji ile ilgileniyor ve en çok bilim felsefesi ile heyecanlanıyor.

Ali Emir Orhan

Yazar

Evrimsel biyoloji, Mikrobiyoloji, Antropoloji, Etnografya, Din felsefesi hakkında araştırmalar yapıyor. Hemşire yardımcılığı mezunu ve Antropoloji okuyor.

Hüseyin Kocakuşak

Çevirmen

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü Lisans öğrencisi. Öğrenmeye ve insanları öğrenmeye teşvik etmeye meraklı.

Suat Ayöz

Çevirmen

1986 ve 89 yillarinda ODTU EEMB'den BSc. ve MSc., 2008 yilinda Cambridge Universitesi'nden doktora derecesi aldi. 1991 yilindan beri Turkiye disinda yasiyor.

Çağlayan Taybaş

Yazar

İYTE MBG mezunudur. Klinik araştırma sektöründe kapitalizme hizmet ediyor. Beyin ile kafayı bozmuş olup sürekli araştırır.

Gamze Özata

Yazar

Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğrencisidir. Psikoloji ile çift anadal yapmaktadır.

Emre Mor

Yazar

Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisi. İlgi alanları felsefe, kimya ve iktisattır.

Yasemin Akın

Yazar

Boğaziçi University, Department of Molecular Biology and Genetics Kadıköy Anadolu Lisesi

Ekin Baran Sunar

Yazar

Başta fizik olmak üzere bilimin her alanına ilgisi olan meraklı birisidir.

Gökhan Eren

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi doktora öğrencisi.

Alican Anlayan

Yazar

Rawenna Group bünyesinde çalışmaktayım. İmalat Mühendisiyim.

Cansu Yazıcı

Yazar

Atılım Üniversitesi mühendislik son sınıf öğrencisiyim.

Gülay Kaya

Çevirmen

Boğaziçi Üniversitesi - Moleküler Biyoloji ve Genetik

Ahmet Özkaya

Yazar

Mahmut Taş

Yazar

Gencay Kaan Polat

Çevirmen

Furkan Eren

Yazar

Erinç Yurtman

Yazar

Emre Oral

Yazar

Elif Hazal Kaya

Çevirmen

Ege Özmeral

Yazar

Berkay Morkan

Çevirmen

Aslı Ece Koçak

Yazar

Zeynep Şeniş

Yazar

Konuk Yazarlar ve Çevirmenler

Konuk yazarlar ve çevirmenler, Evrim Ağacı'nda 15 adetten az sayıda yazısı yayınlanmış olan üyelerdir.

Mahmut Serdar Keskin

Yazar

Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Lisans ve Coğrafi Bilgi Sistemleri alanında eğitim gördükten sonra İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümünü bitirdi. Ardından Kocaeli̇ Üni̇versi̇tesi̇ Pedagoji̇k formasyon eği̇ti̇mi̇ aldı.

Yaren Yaadı

Yazar

EÜ'de Türk Dili ve Edebiyatı okuyor. Kalbinin yarısı bölümünde, diğer yarısıysa uzay bilimindedir. Bu sevgi sayesinde NASA'nın düzenlediği Cassini Scientist for a Day makale yarışmasının Türkiye ayağında ödül almıştır.

Erkan Aydın

Yazar

Selçuk Üniversitesi’ni birincilik ile bitirdikten sonra yüksek lisans ve doktorasını TOBB ETÜ'de yaptı. Doktora sonrası çalışmalarını, KAUST’da yeni nesil güneş pillerinin endüstriye hazırlanması konusunda sürdürüyor.

Tuğçe Köseoğlu

Yazar

2016 yılında ODTÜ Biyoloji bölümünden mezun olmuştur. 2017 yılında Bilkent Üniversitesi Arkeoloji bölümü masterına başlamıştır. Biyoloji ve arkeolojiyi birleştiren arkeobotani alanında araştırmalarını sürdürmektedir.

Emre Kuvan

Çevirmen

18 Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü lisans öğrencisi. Bölüm dışında gök bilimi ve bilim tarihi hakkında amatör olarak araştırmalar yapıyorum. Bilimin daha çok konuşulmasını isteyen ve düşünenlerdenim.

Bengisu Erdem

Çevirmen

Hacettepe Üniversitesi Fransızca ve İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünde lisansını sürdürmektedir. Bir dilci olmasına rağmen bilimin farklı alanlarına ilgi duymakta ve kendisini bu yönde geliştirme çabası içindedir.

Bengisu Seferoğlu

Çevirmen

İTÜ 2009 Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunu. Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliğinde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. Fırsat buldukça Türkçe bilimsel içeriklere katkı sağlamakla ilgileniyor.

Atilla Şayan

Yazar

Yazar, eğitmen ve bilim tutkunu. TÜBİTAK'ın henüz bir bilim kaynağı olduğu çocukluğunda, Bilim ve Teknik dergisi tanıştı ve bilimin eğlenceli de olduğunu keşfetti. Ayrıca bir deniz ve yelken kültürü dergisinde yazıyor.

Serhat Beyaz

Yazar

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisidir. 2017 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilim Kulübü altında Evrim Ağacı Kurulunu kurmuştur. Akademik bilimin yanında popüler bilimle ilgilenmekten keyif alır.

Gülsevinç Ay

Çevirmen

2013 yılı Cumhuriyet Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunu. Çukurova Üniversitesi'nde doktora yapıyor. Tıbbi Biyoloji bölümünde Araştırma görevlisi. Nörodejeneratif hastalıklar üzerinde çalışıyor.

Mustafa Ozan

Yazar

16 yaşında ve Lise 2'ye giden bir öğrenciyim. Genel olarak Osmanlı İmparatorluğu üzerine araştırmalar yapıyorum. İlgi alanlarım Tarih/Osmanlı İmparatorluğu tarihine yönelik. İleride tarih okuyup profesör olmak istiyorum.

Mustafa Yücelgen

Yazar

Uzun zamandır kuantum fiziği ve sinirbilim üzerine araştırmalar yapıp makaleler yazıyorum.Günlük rutinimin en zevkli anları bu konularda kitaplar ve gariplikler arasına dalıp buradan anlamlı bir şey çıkartma zamanlarıdır

Uğur Elmacı

Yazar

1977 doğumlu. Coğrafya öğretmeni. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü mezunu.Coğrafya Eğitimi Derneği ve Türk Coğrafya Kurumu üyesi olarak 25 yıllık coğrafya serüvenim ile buradayım.

Orhun Kaan Kahraman

Yazar

Genel olarak kitlesel medyanın rıza üretimi ve ürettiği hipergerçekler üzerine düşünüp, bu alanda çalışmalar yapıyorum. 50'lerde Frankfurt Okulu'yla başlayan eleştirel sosyal bilimler teorileri ilgi alanıma girmektedir.

Ege Göksün

Yazar

Kadıköy Anadolu mezunu ve Boğaziçi Üniversitesi'nde Kimya Mühendisliği okuyor. 1 sene yurtdışı eğitimi dışında astronomi ve moleküler biyoloji alanlarına oldukça ilgili. Zekanın gelişimi üzerine ayrı bir ilgisi var.

Erkan Remzi Ulman

Yazar

Mutluluğun sürekli kılınması değil bilincin yoğunlaştırılması ve bilginin zenginleşmesi amacında. Popüler bilimin gerçek ve güzellik vurgusunun takipçisi kimya mühendisi. Davranışsal ekonomi ve nöroiktisat hayranı.

Zeki Doruk Erden

Yazar

École Polytechnique Fédérale de Lausanne'da Robotik ve Yapay Zeka konularında lisansüstü çalışmalarını yürütmektedir. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunudur. 2014'ten beri Evrim Ağacı ile çalışmaktadır.

Dr. Umut Yıldız

Astrofizikçi

NASA Jet Propulsion Lab'da (JPL) derin uzay iletişimi ve astrofizik çalışmaktadır. Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde Astrokimya ve Molekül Astrofiziği alanında doktora yapmıştır. Popüler bilim yazarı ve konuşmacıdır.

Murat Erdem

Yazar

ODTÜ Psikoloji Bölümü mezunu. Toplumsal süreçlerin insanların bireysel psikolojisi ile nasıl etkileşim halinde olduğu ilgi alanına giriyor. Tele sağlık uygulamaları konusundaki gelişmeleri ve süreci de takip etmektedir.

Aylin Okutan

Çevirmen

Endüstri Mühendisi. Medya ve İletişim okumuş, Program ve Haber Editörlüğü yapmış, Radyo TV Prg. Yapımcılığı bölümünü dondurmuştur. Sinema, yazmak, yüzmek hobileri, felsefe, kozmoloji ise öğrenmek istedikleridir.

Utku Can Kemeç

Yazar

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Bölümünde eğitimine devam etmektedir. Özel ilgi alanı rejeneratif endodontik tedavilerdir. Afrika'nın çeşitli bölgelerinde sağlık organizasyonları düzenlemektedir.

Berk Çakan

Yazar

Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Şu anda denetçi olarak çalışmaktadır. Temel ilgi alanları zihin felsefesi, evrimsel biyoloji ve sinirbilimdir. Kriminal psikoloji ve kuantum fiziğine de ilgi duymaktadır.

Ece Özen

Çevirmen

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi, bilgisayar bilimlerinin doğa bilimleriyle ilişkisi üzerine düşünmekten ve yazarken mutlu olur. Gezmeyi, doğa sporlarını, yeni şeyler öğrenmeyi sever.

İlayda Alpsar

Yazar

Acıbadem Üniversitesi Tıp Mühendisliği mezunu. Meditasyonun beyindeki etkisini anlamlandırma üzerine çalışıyor. Sinirbilimin her alanına ilgi duysa da, en çok bilişsel psikoloji ve mental bozukluklar ile heyecanlanıyor.

Gökçe Başbuğ

Yazar

Öğretim Üyesi. İstanbul Üniversitesi Felsefe ve Psikoloji lisans, Psikoloji yüksek lisans, MIT Sloan doktora mezunu. İş ve istihdam alanlarında araştırma yapıyor, kriz yönetimi ve araştırma yöntemleri dersleri veriyor.

Kemal Cihat Toprakçı

Yazar

Akdeniz Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans öğrencisidir. Astronomi ve fiziğe ilgi duyan yazar bugüne dek Türkiye'nin pek çok bilim - astronomi platformunda yönetici, yazar veya editör olarak görev almıştır.

Asude Didar Özsoy

Yazar

Bartın Fen Lisesi'nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi'nde Kimya Mühendisliği lisans öğrencisidir. IEEE Hacettepe EMBS aktif üyesidir. İlgi alanları: Kuantum fiziği, astronomi, biyomedikal ve beyin araştırmalarıdır.

Selda Somuncuoğlu

Çevirmen

ODTÜ İdari İlimler, İşletme bölümünden 1981’de mezun oldu. Emekli olduğu 2000 yılından itibaren toplum bilim ve sanat alanında kitaplar çevirdi. Halen çocuklarla ve doğayla ilgili gönüllü işler yapmakla meşgul.

Nilüfer Tek

Çevirmen

Hacettepe Üniversitesi Tıp öncesinde İngilizce hazırlık öğrencisi. Boş ve boş olmayan zamanlarında bir şeyler okuyor ve yabancı dil ile çizimde kendini geliştiriyor. Gönüllü çeviriler konusunda şansını deniyor.

S. Buğra Baltacı

Yazar

Sinirbilimci ve fizyolog. Öğrenme ve bellek, sinaptik plastisite ve elektrofizyoloji alanları üzerine çalışmalarını sürdürmekte. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi.

Dr. Nejdet Koçaş

Yazar

Önce bilim aşkımın temeli olan Konya Anadolu Lisesi ardından Istanbul Tıp Fakültesi ve Haseki E.A.H ve 32 yılın ardından (son 22 yılı eğitici olarak) gelen emeklilik ve her geçen gün artan okuma ve öğrenme merakı.

Gülru Batur

Çevirmen

Akdeniz Üni Biyoloji öğrenimi gördü, Anadolu Üni Veteriner Önlisans mezunu. CCPDT tarafından düzenlenen sınavları geçerek Certified Professional Dog Trainer ve Certified Behavior Consultant Canine ünvanları kazandı.

Mert Taşdemir

Yazar

Matematikle haşır neşirdir, özel olarak ölçü teorisi ve diferansiyel geometri alanlarına ilgilidir. Yazıları ağırlıklı olarak matematik içeriklidir, eser miktarda bilgisayar bilimi, meteoroloji ve fizik içerebilir.

Dr. Zeynep Tüfekçi

Sosyolog

Yazar, tekno-sosyolog. University of North Carolina'da doçent doktor, Harvard Üniversitesi'nde fakülte öğretim üyesi. Yükselen teknolojilerin politika ve şirket sorumluluğu bağlamındaki sosyal etkilerini araştırıyor.

Samet Atdağ

Yazar

Bilgisayar bilimlerinde doktora adayı. Prisync'in kurucu ortağı ve CTO'su. İTÜ ve Galatasaray Üniversitesi mezunu, Boğaziçi Üniversitesi'nde karmaşık sistemler alanında doktorasına devam ediyor. Kedi ve köpek sever.

Melisa Bozkurt

Yazar

Diş hekimi. Şu an Marmara Üniversitesi Oral ve Maxillofasiyal Radyoloji Anabilim Dalında doktora yapmakta. Hem bilimi hem de kurgusunu sever. Özel ilgi alanları ise radyoloji, mikrobiyoloji, kök hücre çalışmalarıdır.

Aziz Koç

Yazar

1996 Kahramanmaraş doğumluyum. Uluslararası Final Üniversitesi (KKTC) psikoloji lisans eğitimi aldım. 2 yıllık ÜFÜ eğitiminden sonra İstanbul Arel Üniversitesine yatay geçiş yaptım ve halen İAE devam etmekteyim.

Yusuf Siyahtaş

Yazar

Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunuyum. Üniversitenin ilk yıllarında Freudyen okumalar yaptım. Bunlar sonraki yıllarda evrimsel ve fizyolojik psikoloji vb. alanlara genişleyip multidsipliner bir yapıya evrildi.

Ömer Faruk Kırmacı

Yazar

Balıkesir Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisidir. Bilim, Dil ve Varoluş felsefeleri ilgisini çekmektedir. Bilim ve Ütopya ve Düşünbil'in yanı sıra çeşitli dergi ve sanal ortamlarda makaleleri yayımlanmıştır.

Gülşah Güler

Yazar

Antropolog ve Paleontolog. Ankara Üniversitesi Paleoantropoloji/Doktora. Çalışmalarını Rhinocerotidae başta olmak üzere omurgalı memelerin evrimi, sistematik taksonomisi ve paleoekolojileri konularında sürdürmektedir.

Bingül Kemiksiz Uzel

Yazar

2015 yılından beri Tekirdağ Rehberlik ve Araştırma Merkezinde Uzman Psikolojik Danışman ve Rehber olarak görev yapmakta, Namık Kemal Üniversitesinde Davranış Nörobilimi alanında doktora programına devam etmektedir.

Çağrı Temel

Yazar

Elektrik-Elektronik Mühendisi olan Çağrı Temel, robotik ve yazılım alanındaki çalışmalarından sonra yapay zeka alanında çalışmalar yapmaktadır. Akademik hayatını ML(Makine Öğrenmesi) üzerine ilerletmektedir.

Levent Ekinci

Yazar

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu olup serbest olarak çalışmaktadır. İlgi alanları, su altı canlıları, dalgıçlık, uzay bilimleri, siyaset, arkeoliji ve fizik.

Faruk Güler

Yazar

İş insanı, Metalurji ve Malzeme Mühendisi. İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim almıştır. Evreni, yaşamı ve insanı anlamaya çabalar. Evrim, insan psikolojisi, edebiyat, sanat ve bilim ilgi alanlarıdır.

İlker Çağatay Aşık

Yazar

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünde Yüksek Lisans yapmakta, evrim ve biyoloji felsefesi çalışmaktadır. İlgilendiği alanlar; nörobilim, nörofelsefe, evrimsel biyoloji, bilim felsefesi ve bilişsel bilimlerdir.

Kuzey Kılıç

Yazar

8 yaşından beri çeşitli konular hakkında yazıyor. Son 5 senedir ulusal basının yanı sıra ABD sitelerinde de basketbol editörlüğü yapıyor. Gönlünün bir diğer yarısını bilim ve uzay teknolojisine kaptırdı.

İlker Tümer

Yazar

+10 yıl Endüstiyel İnşaatlarda Yöneticilik yapmış evrensel bilgiden faydalanmayı seven bunu hayatına yansıtan ve etrafına faydalı olabilmek adına girişimlerden bulunmayı seven, evli eşini seven, hayat aşığı.

Müfit Yılmaz Gökmen

Yazar

2009'da Hürriyet dış haberler masasında başladığı editörlük kariyerine bilim-teknoloji editörü olarak Ntv.com.tr ve Al Jazeera Türk'te devam etti. Bugün DijitalX'te bilim-teknoloji yazarlığına devam etmektedir.

Şule Selçuk

Çevirmen

İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümü mezunudur. Bir çeviri bürosunda çevirmen olarak çalışıyor. Yeni şeyler öğrenmek, kitap okumak en büyük hobilerindendir. Dil, bilim ve tarihle ilgili her şeye ilgisi var.

Erdal Kozan

Yazar

Ege Üniversitesi'nde psikoloji lisansımı tamamladıktan sonra Yaşar Üniversitesi'nde psikoloji alanında yüksek lisans yaptım ve şimdilerde Dokuz Eylül Üniversitesi'nde psikoloji alanında doktorama devam ediyorum.

Halilhan Yonka

Yazar

Bilimi anlamayı-anlatmayı seviyorum. İleride astrofizikçi olmak istiyorum. @otagbilim adında bir sayfam var, çeşitli sitelerde/dergilerde bilim köşesinde yazarlık yapıyorum. Profesyonel olarak basketbol oynuyorum.

Kaan Gümüşkaya

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümü 3. sınıf ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü 1. sınıf öğrencisi. Özellikle tarih, askeri teknolojiler ve genel politika konularına ilgili.

Cansu Erdem

Yazar

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde eğitim görüyor. Farmakoloji, mikrobiyoloji, nörobilim ve antropolojiye ilgi duyuyor. Bilmeye, öğrenmeye dair tutkusunu eczacılık mesleği ve bilimsel yazarlıkla besliyor.

Murat Aydemir

Yazar

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. Sinirbilim, psikiyatri, felsefe ve astrofizik ilgi alanlarındandır. Ayrıca dağ bisikletçiliği, fotoğrafçılık ve müzik ile ilgilenmektedir.

Kartal Selici

Çevirmen

Fizyoterapist, araştırma görevlisi. Doktora eğitimine Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Fizyoterapistliği programında devam etmekte. Nörobilim, evrim, uzay, felsefe, tarih ve müzik en çok ilgi duyduğu alanlardır.

Mert Tüzün

Yazar

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencisidir. İlgi alanlarını kısıtlı tutmayı sevmese de, genetik materyal, mikrobiyoloji, sinyalleşme ve sentetik biyolojisi çok ilgisini çeker.

Fadime Öztoprak

Çevirmen

Genom bilimci. DEU-IBG'de doktora öğrencisi; İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'nde misafir yardımcı araştırmacı. 2013 yılında çevirmen olarak Evrim Ağacı'na destek vermeye başlamıştır. ISCB RSG Turkey üyesi.

Çağıl Benibol

Yazar

ODTÜ Fizik lisans öğrencisiyim, sevdiğim fizikçinin de (R. Feynman) dediği gibi "atomlardan oluşan bir evrenim, evrenin içinde de bir atomum" kısacası fazla bir beklentim yok hayata karşı yaşayıp görüyoruz.

Dilay Eldoğan Eken

Yazar

ODTÜ Psikoloji mezunuyum. Hacettepe Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladım. Şema Terapi yaklaşımını benimseyen bir psikoterapist olarak çalışmalarıma devam ediyorum.

Gizem Çoban

Yazar

Amatör Astronom / Eğitim Bilimci. Bilimin halka nasıl aktarılması gerektiğiyle ilgileniyor. Fen Bilgisi Öğretmenliği lisans, Eğitim Yönetimi ve Planlaması yüksek lisans yaptı. Aynı alanda doktora yapıyor.

Ahmet Paker

Çevirmen

Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Lisans ve Yüksek Lisans Mezunu. Aktif olarak Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta. Biyoinformatik, Derin Öğrenme, Sinirbilim, Evrimsel Biyoloji konularına ilgili.

S. Deniz Han

Yazar

Teorik Fizikçi. Lisanslarını İstanbul Üniversitesi Fizik ve Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümlerinde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği programında Doktora öğrencisidir.

Çağhan Kızıl

Yazar

Almanya Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi'nde (DZNE) doçent olarak görev yapıyor. Araştırma alanları: Nöral kök hücreler, Alzheimer, rejenerasyon, zebra balıkları ve insan beyninin 3 boyutlu modellenmesi.

Deniz Gültekin

Yazar

Mersin Üniversitesi Tarih Bölümü Yüksek Lisans mezunudur. Bilim Uzmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. İlgi alanları; Evrim Teorisinin Tarihçesi, Astrobiyoloji, Bilim Tarihi ve Doğa Felsefesi'dir.

Semih Tareen

Yazar

Virolog, metalkafa, film yapımcısı, denizci. Hücre ve gen terapisi tedavileri geliştiriyor. Washington Üniversitesi Moleküler & Hücre Biyolojisi Bölümü'nden ve Fred Hutch Enstitüsü'nden doktorası var.

Enes Yanmaz

Çevirmen

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4.sınıf öğrencisi, uzaya, bilime ve bilinmeyen her şeye dair merakı var. Hayvan seviyor, sosyal sorumluluk seviyor, toplum yararına çalışmayı seviyor.

Mehmet Yunus Genceroğlu

Yazar

Gebze Teknik Üniversitesi MBG mezunuyum. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde MBG yüksek lisans öğrencisiyim. Mikrobiyal genetik, metabolik mühendislik çalışmaktayım; mikrobiyolojiye ve immünolojiye ilgiliyim.

Ayda Uzel

Çevirmen

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümü lisans öğrencisi. Ekolojik dengeye inanan bir okur-yazar. İlgi alanları arasında felsefe, psikoloji, sürdürülebilir çevre ve beslenme, sinema ve sosyoloji yer alır.

Birol Başkan

Yazar

Siyaset Bilimci. Northwestern Üniversitesi'nden bu alanda doktorasını yaptı. Akademik ilgi alanları: din-devlet ilişkileri, din-rejim ilişkileri, dini hareketler, uluslararası ilişkiler ve ilişkili konular.

Sinem Özcan

Yazar

Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü mezunu. Çevre Biyoteknolojisi ve Adli Biyoloji yüksek lisans programlarını tamamladı. Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü bünyesinde doktora eğitimine devam etmekte.

Çağatay Çelik

Yazar

BEU Tıp Fakültesi 6.sınıf öğrencisi. Bilginin kendisini, onu edinme sürecini ve paylaşmayı seven biri. Kendi üniversitesinde bilimsel araştırma topluluğu ve müzik topluluğu kurucu üyelerinden biri.

Emine Bogenç Demirel

Yazar

Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında başladığı akademik kariyerini halen Yıldız Teknik Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık (Fransızca) Anabilim Dalında sürdürmektedir.

Furkan Çelik

Çevirmen

Yıldız Teknik üniversitesinde Bilgisayar Öğretmenliğini öğrencisiyim popüler bilime ilgi duyduğum için bu alana merakı olan kişilere ve Türkçe kaynak çeşitliliği için Evrim Ağacı ekibindeyim.

Evren Yıldız

Yazar

Yaklaşık 3-4 senedir doğa gözlemi ve kendi çapımda araştırmalar yapıyor, öğreniyorum. en çok ilgilendiğim alan Ornitoloji.bir Rüzgar Enerji Santralinde Kuş Gözlemcisi pozisyonunda çalışıyorum.

Berkay Topuk

Yazar

Hacettepe İngiliz Dilbilimi Lisans öğrencisi. Öncül Analitik Felsefe’nin teknoloji yöneticisi. Jazz/Blues müzisyeni, yazılımcı ve çevirmen. Hesaplamalı Dilbilim ve Yapay Zeka üzerine çalışıyor.

Yağızhan Atmaca

Yazar

Zemana'da derin öğrenme üzerine çalışıyor. Özellikle de Deepware tespit algoritmalarına odaklanıyor. Yapay Genel Zeka araştırmalarına bayılıyor. Harika zamanlarda yaşadığımızı düşünüyor!

Okan Gümüşel

Yazar

Hatay'da doğdum ve büyüdüm. İstanbul Teknik Üniversitesinde imalat mühendisliği bölümünü okumaktayım ve bir mühendis adayı olarak birçok farklı alanda kendimi geliştirme gayreti içerisindeyim.

Bengü Kalo

Yazar

Klinik Psikolog. University of Edinburgh - Bilişsel Nöropsikoloji MSc mezunu. İlgi alanları arasında başlıca Nöropsikoloji olmak üzere Evrimsel Psikoloji, Biyopsikoloji ve Psikofarmakoloji de bulunuyor.

Freddy Igiebor

Yazar

Botanik bilimci. Max Planck Enstitüsü (Almanya) Kimyasal Ekoloji programında Doktora öğrencisidir. İstanbul Üniversitesi'ne bağlı bir AR-GE merkezinde Bitki Genetiği çalışmalarına devam etmektedir.

Yasir Buğdayeken

Çevirmen

2014 yılında Uludağ Üni. Ulus. İlişkiler bölümünden mezun oldu. Halen aynı üniversitede "Baltık Bölgesinin Güvenliği" konusunda tez çalışmalarını yürütüyor. İngilizce ve Almanca biliyor.

Nurlan İsayev

Yazar

Sumqayıt Dövlət Universiteti, Tarix Coğrafiya Fakültəsi, Tarix Coğrafiya müəllimliyi, II Kurs Sumgayit State University, Faculty of History and Geography, Teacher of History and Geography, II Course

Ozan Karakaş

Yazar

Çevirmen/İngilizce Öğretmeni. Uludağ Üniversitesi ELT 2014 mezunu. Yayımlanmış bilim ve edebiyat çevirileri bulunuyor. İlgi alanları: dil edinimi, konuşma öğretimi, psikodilbilim, nörodilbilim.

Abdulkadir Gülen

Yazar

Ankara Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü lisans öğrencisi aynı Ankara Üniversitesi PDR Topluluğu Başkanı Bilimin ışığında yürüme ve çevresini aydınlatma arzusuna sahip.

Hasan Ayer

Yazar

Ankara Üniversitesi İngiliz dili ve Edebiyatı lisans öğrencisidir. CNN Türk dış haberler biriminde stajyer olup, Öncül Analitik Felsefe dergisi dışında birçok oluşumda çevirmenlik yapmaktadır.

Dr. Bilgenur Baloğlu

Yazar

Kanada'da bulunan Guelph Üniversitesi Biyoçeşitlilik Genomiği Merkezi'nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışıyor ve DNA dizileme teknolojileri için yeni metotlar geliştirmeye odaklanıyor.

Okan Ö. Cinemre

Yazar

Kabataş Erkek Lisesi ve Cumhuriyet Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu. Beyin, Omurga ve Sinir Cerrahisi Uzmanı hekim. 25 yıldır tiyatro ile uğraşıyor. Aklın Yolu Düşünce Topluluğu kurucu üyesi.

Ahmet Can Kısa

Yazar

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji bölümü öğrencisi. Disiplinler arası çalışmalarla ilgileniyor. Gmail: ca[email protected]

İbrahim Kaya

Yazar

Popüler bilime olan ilgisi yıllarca süren araştırma enerjisinin kaynağı olmuştur. Bilim ve dinler felsefesi ve tarihi, evrim ve yaratılışçılık konularinda farkli yayinlarda yazilar yazmaktadir.

Esra Balcı

Yazar

Kendini bilgiyi eğlenirken öğrenmeye adamış bir sınıf öğretmeni. İlerlemecilik felsefesi ve Montessori yaklaşımı savunucusu. Eğitim, tiyatro, bilim ve müzik alanlarına ilgi alanlarındandır.

Bahar Tunçgenç

Yazar

İnsanların, özellikle de çocukların, sosyal ilişkileri nasıl kavradıklarına ve dayanışma, ortaklaşma davranışlarının bilişsel, motor, gelişimsel ve evrimsel temellerine meraklı birisiyim.

Şölen Hocaoğlu

Yazar

2016 yılından beri İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği ve Ekonomi çift anadal programında eğitim görmektedir. Davranışsal Ekonomi ve Yeşil Ekonomi alanlarına ilgi duymaktadır.

Yasin Aktaş

Yazar

Marmara Üniversitesi Fen Bilgisi/ Fen Bilimleri Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. 8 yıl kadar özel öğretim kurumlarında öğretmenlik yaptıktan sonra 2012'de kamuda çalışmaya başladım.

Serdar Ölez

Yazar

Makina Mühendisi, mekanik tasarımcı, veritabanı bazlı web uygulamacısı, ... ama en çok yurttaş bitki bilimci, doğa gözlemcisi ve tutkunu. GezenAdam'ın kurucusu, Kırsal Çevre gönüllüsü...

Yiğit As

Yazar

Makine mühendisiliği öğrencisi. Öğrenmekten ve öğrendiklerini aktarmaktan mutlu olan bir bilim tutkunu. İlgi alanları evrimsel biyoloji, astronomi ve zooloji başta olmak üzere doğa bilimleri.

Ögetay Kayalı

Yazar

Rasyonalist'te kurucu, editör ve kıdemli yazar. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır.

Mehmet Yayla

Yazar

Sırasıyla ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, ODTÜ Deniz Bilimleri-Kimyasal Oşinografi bölümünden mezun olup Sherbrooke Üniversitesi (Kanada) Uzaktan Algılama bölümünde doktora yaptı.

Talha Karslıoğlu

Çevirmen

Talha Karslıoğlu. 99 doğumlu. Şu an Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim öğrencisi. Özellikle Tarih ve Sosyal Bilimler ile ilgilenmekle birlikte aynı zamanda Matematik ve Dilbilim ile de ilgili.

Burcu Baran

Yazar

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Felsefe Bölümü lisans öğrencisi. İlgi alanlarını Kıta Avrupa Felsefesi oluşturmaktadır. Özel olarak estetik ve kültür felsefesi okumaları yapmaktadır.

Ömer Ekmel Kara

Yazar

Galileo Galilei Italyan Fen Lisesi mezunuyum, Bahçeşehir Üniversitesin'de 3. Sınıf Moleküler Biyoloji öğrencisiyim. Evo-Devo, De-extinction, Gen terapisi ve Bioinformatik alanlarıyla ilgiliyim.

Deniz Uyanık

Psikoterapist

Bolton Üniversitesinden MBA ve MSC Davranışçı Bilişsel Psikoterapiler mezunu. Psikoterapist. İngilizce, Japonca birazda Yunanca konuşur. Belirli aralıklarla Kızıl Haç'ta psikoloji öğretir.

Saygun Güler

Yazar

Medikal Muhendisi. Y. Lisansını İskoçya'da tamamladı. Şu anda Bournemouth Üniversitesi'nde doktora araştırması kapsamında yapay zeka ve dijital sağlık uygulamaları üzerine çalışıyor.

Cem Keser

Yazar

Balıkesir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölüm mezunu; yüksek lisans tezi sinema ve edebiyatın ilişkisi üzerine. Aktif olarak öğretmenlik yapmakta, edebiyatla ilgili her şeyle ilgili.

Özgün Kabacaoğlu

Yazar

Osmanlı 17. yy. reformları ve askeri devrim alanında uzmanlaşmıştır. Yönetim tarihi ve felsefesi üzerine akademik çalışmaları sürmektedir. Yayınlanmış hikaye kitapları bulunmaktadır.

Selçuk İlanbey

Yazar

Matematik öğretmeni aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi. İlgi Alanları; Antik Yunan Şehir Devletleri tarihi, Ahameniş Devleti tarihi, Anadolu ve Mezopotamya tarihi.

Özgür Alperen Gezici

Yazar

Pertevniyal Lisesi mezunu, akademik kariyer yolunda ilerleyen temel bilimler ve yazılım ilgilisi. Bir adım ardılını öngörmenin, bilimsel bilginin doğasını keşfetmekten geçtiğini savunur.

Cengizhan Öztürk

Yazar

ODTÜ'de Biyoloji bölümü hazırlık sınıfı öğrencisidir. Okumaya ve yazmaya meraklı biridir. Lise yıllarından beri başta biyoloji olmak üzere birçok bilim dalında araştırma yapıyor.

Nedim Hacıosmanoğlu

Yazar

Istanbul Teknik Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden lisans derecesi, Bilkent Universitesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji bölümünden ise yüksek lisans derecesi sahibidir.

Haluk Ertan

Yazar

Araştırma alanları; mikrobiyal fizyoloji, enzimoloji ve biyoinformatiktir. 2007 yılından beri The University of New South Wales-Sydney'de visiting professorial fellow olarak çalışmaktadır.

Bilgehan Arifoğlu

Yazar

Avukatlık mesleğini icra edip etmemek arasında gelip giden Bilgehan, özellikle uluslararası suçlar, göç politikaları, politik propaganda ve siyasal psikoloji konularıyla ilgilenmektedir.

Hazal Uğurtan

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı'nı bırakıp Beykent Üniversitesi Gastronomi'den mezun oldum. Şuanda Kocaeli Üniversitesi Pazarlama bölümünde yüksek lisans yapıyorum.

Ali Mert Turaçlar

Yazar

Yeditepe Üniversitesi Fizik Bölümü lisans öğrencisidir. Teorik fizik başta olmak üzere fizik, en büyük ilgi alanıdır. Felsefe ve doğa bilimleri üzerine araştırma yapmayı sever.

Yusuf Can Semerci

Çevirmen

Yeditepe Üniversitesi'nde Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi üzerine doktora yapıyor. Bilim ve Gelecek dergisinde ara ara yazıyor, çeviri yapıyor. Vakit buldukça bilimkurgu okuyor.

İrem Başkan

Yazar

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ilköğretim fen bilgisi öğretmenliği öğrencisiyim. Biyoloji, sosyoloji ve psikoloji ilgi alanlarında yazı yazmayı ve okuma yapmayı çok sevmekteyim.

Selen Cangüzel

Çevirmen

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisidir. Biyoloji en büyük tutkusudur. Felsefe, psikoloji, sinirbilim, evrimsel biyoloji ilgilendiği alanlar arasındadır.

İnci Deniz Yılmaz

Yazar

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünde lisansımı sürdürmekteyim. Evrimsel psikoloji, davranış genetiği, ekoloji ve deniz biyolojisine ilgi duymaktayım. Bilimsel şüpheciyim.

Cem Terzi

Prof. Dr.

Kolorektal cerrah. International Scholarship Ödülü sahibi. Binlerce tıp öğrencisi, yüzlerce genel cerrahi uzmanı ve onlarca kolorektal cerrahın yetiştirilmesine katkı sunmuştur.

Özgem Uysal

Yazar

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi. Mesleğini büyük bir tutkuyla öğreniyor. Öğrenmek,okumak, araştırmak ve keşfetmek en büyük tutkusudur.

Furkan Semih Dündar

Kuantum Fizikçisi

PhD. Fizikçi ve popüler bilim yazarı. 1989 Bursa doğumlu. 2003-2007 Sakarya Fen Lisesi, 2007-2012 Bilkent Fizik (Lisans), 2012-2014 ODTÜ Fizik (MSc), 2016-2018 Boğaziçi Fizik (PhD).

Doç. Dr. Samiye Demir

Yazar

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalında öğretim üyesi. Uzmanlık alanları parazitoloji, vektör biyolojisi, protozooloji ve davranış biyolojisi.

Can Akman

Yazar

Ankara Üniversitesi veteriner hekimliği eğitimi görmekteyim. İlgi alanlarım veteriner tıbbı ve doğa bilimleri. Diğer ilgi alanlarımda sinema ve makale yazarlığı bulunmakta.

Berkay Yılmaz

Yazar

Balıkesir Üniversitesi Coğrafya öğrencisidir. Paleocoğrafya, jeomorfoloji, klimatoloji, bölgesel coğrafya ve speleoloji üzerine araştırmalar yapan bir coğrafya aşığıdır.

Ömer Tolkun

Yazar

Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 4. sınıf öğrencisi. İklim değişikliği, astrofizik ve dinozorlarla ilgileniyor.

Mert Görkem Önses

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim - Tercümanlık bölümünde lisans öğrenimini sürdürüyor. Bilgisayar oyunları, politika ve felsefe amatör ilgi alanlarına giriyor.

Bilgehan Karaca

Yazar

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, evrimsel biyolojiden satranca, biyokimyadan dilbilime kadar çeşitli bilgi alanlarıyla profesyonel ya da amatör olarak ilgileniyor.

Nilüfer Kara

Yazar

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu. Şu an ODTU Biyolojik Bilimler'de Biyokimya üzerine yüksek lisans yapmakta. İlgi alanları: Viral kanserler, aptamer, aptasensörler.

Aslıhan Yeşilyurt

Çevirmen

İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde yan dal öğrenimi görüyor. Doğa bilimlerine de sosyal bilimlere de tutkuyla bağlı.

Ayşe Nur Günaydın

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi mezunu psikolog. Araştırmaya, yazmaya meraklı. Öğrendiği farklı alanları ve bilgileri herkesle paylaşmayı sorumluluk edinmiş psikoloji tutkunu.

yaren güngör

Yazar

ODTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisidir. Biyolojinin çoğu alt dalını sever; özellikle evrimsel biyoloji ve nörobiyolojiye ilgi duyar.

Selinay Vatansever

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları arasında nöroloji, kardiyoloji ve psikiyatri bulunuyor. Ayrıca edebiyat da sever.

Pelin Gümüş

Çevirmen

İstanbul Teknik Üniversitesi, Makine Fakültesi, İmalat Mühendisliği bölümünde okuyor. Nöroteknoloji, beyin-makine sistemleri, beynin çalışma prensibi ile ilgileniyor.

Gökhan Öztürk

Çevirmen

1988 İstanbul doğumlu. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Özel sektörde Yazılım Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Oktay Özden

Yazar

İktisatçı. Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde Yüksek Lisans öğrencisidir. İlgi alanları: Alternatif iktisat teorileri, matematik, ve popüler bilim.

Tansu Tuncer

Çevirmen

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü mezunu. (Aibu, IPG) İngilizce öğretmeni ve 3 dilde çeviri yapıyor. Psikoloji, dilbilimi ve evrimsel biyoloji ilgi alanları arasında.

Elif Çınar Esatoğlu

Yazar

İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünden mezunum, Pedogojik formasyon aldım, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi bölümü son sınıf öğrencisiyim.

Bilge Kağan Açık

Yazar

Okul öncesi öğretmeni. Astrofizik başta olmak üzere tüm fizik alt dallarına yoğun ilgi duymakta. Bunun yanı sıra evrimsel biyoloji de sevdiği konular arasında.

Büşra Merve Kırpat

Yazar

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans mezunuyum. Bilkent Üniversitesi UNAM Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Bölümü'nde yüksek lisans yapıyorum.

Saygın Güleç

Çevirmen

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde lisans öğrencisi, Bilim Kulübü Evrim Ağacı Alt Kurulu Temsilcisi, eski biyoloji olimpiyatçısı

Dilara Aktürk

Yazar

TOBB ETÜ'de Biyomedikal Mühendisliği lisans öğrencisi. Nükleer tıp, Biyomalzemeler, Nanotıp alanlarına ilgi duyuyor. Yazmayı, okumayı ve araştırmayı seviyor.

Seçkin Eroğlu

Yrd. Doç. Dr.

1985 izmir doğumlu. ODTÜ Genetik çıkışlı. Moleküler bitki fizyoloğu. Evrimi anlatan çocuk kitabı hazırladı. ODTÜde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Mehmet Demirdağ

Yazar

Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencisi. Robotik ve Yapay Zeka konuları hakkında araştırmalar sürdürmekte. Astronomi, Evrim ve Nörobilim konularına ilgi duymakta.

Utku Timurçin

Yazar

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi. İlgi alanları genel itibariyle Tıp Bilimi üzerine olup ayrıca Nörobilim, Psikoloji ve biz Homo sapiens türüdür.

Barışcan Tunalı

Çevirmen

Gezer tozar yer, Veriyi ve ilginç korelasyonları bulmayı sever. Naçizane Data Science ile uğraşır, Jack of all trades, Master of few... ve aşırı viski sever

Erdal Kart

Yazar

Lisans eğitimlerini Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon sinema bölümlerini tamamlamıştır.

Birce Köktürk

Yazar

Boğaziçi Üniversitesi işletme bölümü öğrencisidir. Nöropsikoloji, din felsefesi ağırlıklı felsefe, etimoloji, diyalektik; ilgi alanları arasındadır.

Murat Demir

Çevirmen

Çukurova Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi son sınıf lisans öğrencisi olarak internet üzerinden çeşitli dergilerde çevirilerimi okuyuculara sunmaktayım.

Güven Erdi Aydoğuş

Çevirmen

Özel bir şirkette Üretim Mühendisi olarak çalışmaktayım. Evrim Ağacı bünyesinde ilgimi çeken konularda içerik zenginliği sağlamayı hedeflemekteyim.

Atacan Zeybek

Yazar

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 2.sınıf öğrencisiyim. Nörobilim, astronomi, matematik, biyoloji, müzik ilgi alanlarım. Bir müzisyen ve bilim adamı olacağım.

Ahmet Uğur Avcı

Yazar

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunu Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Hava ve Uzay Hekimliğinde Araştırma Görevlisi Doktor

Zeynep Elif Sab

Yazar

Boğaziçi Üniversitesi felsefe ve psikoloji lisans öğrencisi. İlgi alanları uygulamalı etik, zihin felsefesi, sosyal psikoloji ve gelişim psikolojisidir.

Eda Alparslan

Çevirmen

Ankara Fen Lisesinde öğrenim görüyor. İlgi alanları; biyopsikoloji, strange loops, recreational maths, AI,oyun teorisi, sayılar teorisi ve sosyolojidir.

Uğurcan Sakızlı

Yazar

Lisansımı ODTÜ Biyoloji'de tamamladım, şu anda Boğaziçi Üniversitesi'nde Stefan FUSS'un labında zebra balığında nörorejenerasyon çalışıyorum.

Yasin Kozak

Çevirmen

ODTÜ İngilizce Öğretmenliği mezunu bir öğretmen. Sinema, tarih ve bilișsel bilimler ile ilgilenir. Müzelerin ücretsiz olması gerektiğine inanır.

Taylan Kasar

Yazar

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri öğrencisidir. Kozmik Anafor'da popüler bilim yazıları yazar. Bilimkurgu okumayı sever. Trekkie'dir.

Tuygur Can Seçkin

Yazar

İnşaat Yüksek Mühendisi. YTÜ mezunu. Çelik konstrüksiyon sektöründe çalışıyor. Amatör bir bilim sever ve anlatıcısı. Profesyonel meraklı.

Fatmanur Banu Kandemir

Yazar

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci, sinirbilim ve tıpta günceller başta olmak üzere bilimsel araştırma yapmayı, okumayı seviyor.

Melis Varyozdöken

Çevirmen

Bursa'da Sami Evkuran Anadolu Lisesi'nde son sınıf dil öğrencisi. Çeviri yapmak onun için bir hobi gibi. Felsefe ve bilim ilgi alanları arasında.

Melis Kayhan

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim - Tercümanlık öğrencisi, kadın çalışmaları ve kültürel antropoloji alanlarına oldukça meraklı.

Muhammed Musab Akdağ

Yazar

Sürekli sorgulayan, bilim kurguya bayılan, en sevdiği bilim dalları Biyoloji, Kimya, Tıp olan, doğa fotoğrafçılığına aşık bir Homo sapiens.

Ahmet Kerem Algüzey

Yazar

İstanbul Teknik Üniversitesi, kimya mühendisliği lisans öğrencisi. İlgi alanları; enerji, sanayi, petrol ve doğalgaz, bilim felsefesi ve tarihi.

Ahmet Köz

Yazar

Lisans: İstanbul Üniversitesi Antropoloji Bölümü (2017) Yüksek Lisans: İstanbul Üniversitesi Antropoloji Bölümü - Fiziki Antropoloji (2018-)

Elif Köse

Yazar

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisidir. İlgilendiği bilim dalları tıp, astrobiyoloji, evrimsel biyoloji, astronomi ve uzay bilimleridir.

Ömer Çelik

Çevirmen

Düzce Fen Lisesi mezunu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. Tıp fakültesi bilimsel araştırma topluluğunun eski üyesi.

Gonca Çelik

Yazar

Gıda Yüksek Mühendisi. Gıda kaynaklı patojenlerin davranışları, hastalık oluşturma mekanizmaları ve gıda güvenliği uzmanlık alanıdır.

Özge Büyükkara

Yazar

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji Bölümü lisans öğrencisidir. Evrimsel biyoloji, evrimsel psikoloji ve astronomi alanlarına ilgi duyuyor.

Eylül Er

Çevirmen

Yıldız Teknik Üniversitesi 3. sınıf Biyomühendislik öğrencisiyim. Özellikle Sinirbilim, kök hücre ve Antiaging konularıyla ilgileniyorum.

Burakcan Bakırcı

Yazar

ODTÜ İngilizce Öğretmenliği mezunu. Eğitim programları ve öğretim bölümünde yüksek lisans öğrencisi. Bilim ve aydınlanma meraklısı.

Alper Kölgesiz

Çevirmen

Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisidir. Boğaziçi Üniversitesi'nde eğitim görmektedir. Okulun Evrim Ağacı Alt Kurulu'nda aktif üyedir.

Fizzə Rəsul

Yazar

Astronomi, Fizik, Tıp ve Genetik bilimleri meraklısı. Sorgulayıcı, araştırmacı. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi

Saba Baskir

Çevirmen

'93 Antalya doğumlu, '11 Beşiktaş Anadolu Lisesi, '16 ODTÜ Biyoloji mezunu. Deniz Bilimlerinde yunus akustiği üzerine yüksek lisans yapmakta.

Selen Gündüz

Dil/Konuşma Bozukluğu Uzmanı

Hacettepe Üniversitesi Mezunu. Dil ve Konuşma Bozuklukları alanında doktorasını Texas Tech University Health Sciences Center’da tamamladı.

Aytürk Hamdi Zafer

Yazar

İzmir Ekonomi Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği öğrencisi. Entropi, zaman oku ve kara deliklerle ilgili araştırmalar yapıyor.

Zübeyir Aküzüm

Yazar

Biyoloji lisans, insan kaynakları ve örgütsel değişim yüksek lisans mezunu. Yat kaptanı, 3 yıldız Cmas dalgıç, iş güvenliği uzmanı.

Hüseyin Aça

Yazar

ODTÜ İnşaat Mühendisliği 2001 mezunudur. Amatör olarak bilimle, felsefeyle ve müzikle ilgileniyor. Sigara içerek düşünmeyi seviyor.

Fatih Köktemir

Yazar

Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim bölümü lisans öğrencisidir. İlgi alanları Erken Modern Avrupa tarihi, felsefesi ve kültürüdür.

Ecesu Ürker

Yazar

Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencisi. Genetiğe, özellikle evrime ilgisi var. Yazmayı, okumayı ve araştırmayı seviyor.

Hazal Kardelen Kahraman

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları immünoloji, hematoloji ve gastroenteroloji.

Tuğçe Çakmak

Yazar

1997, İstanbul doğumlu. Kimya mühendisi. Çeşitli platformlarda gönüllü olarak haber çevirileri yapıyor, haber yazıları yazıyor.

Furkan Torun

Yazar

Biyoinformatik ile ilgileniyor. Lisans eğitiminde araştırmalara katılıyor ve nadirhastalik.org sitesinde gönüllü olarak yazıyor.

Zeynep Süter Görgüler

Yazar

Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim-Tercümanlık Ana Bilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

Berat Altıntaş

Yazar

Başta fizik ve astronomi olmak üzere bilim tutkunuyum. Yazmayı, çizmeyi en çok da okumayı seviyorum. Okumak en sevdiğim uğraş.

Deniz Kaya

Yazar

Proxima Centauri'den Dünya'ya göç etmiş ve şu sıralar Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Fizik Bölümü okuyan bir göçebe.

Menderes Karakaş

Yazar

ODTÜ Biyoloji bölümü öğrencisi, biyolojinin her türlü alanına ilgi duymakla birlikte İmmunobiyolojiye sevdalanmıştır.

Tansu Daylan

Dr.

Karanlık madde, ötegezegenler ve yapay öğrenme gibi konularda araştırma yapan bir astrofizikçi ve elektronik mühendisidir.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol

Yazar

Tıp profesörü, bulaşıcı hastalıklar uzmanı, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışıyor, evli ve 1 çocuk sahibi.

Levent Özkarayel

Yazar

Hacettepe Fizik Müh. bölümü mezunu. Bilkent Üniversitesi’nde Yarıiletken Fiziği / Optoelektronik üzerine çalışıyor.

Yiğit Ertan

Çevirmen

Boğaziçi üniversitesi kimya bölümünde lisans eğitimini sürdürmekte. İlgi alanları teorik kimya ve matematiksel kimya.

Onat Gürbüz

Yazar

Galatasaray Lisesi mezunu ve Hacettepe Üniversitesi Psikoloji lisans öğrencisi. İlgi alanları bilişsel bilimler ve evrim.

Ömer Faruk Taştan

Yazar

M.Sc., mikrobiyolog, entomolog, girişimci... Böcek-patojen etkileşimleri üzerine yüksek lisans çalışmalarımı yaptım.

Ufuk Derin

Yazar

Öğrenci, Okur, Yazar, Skeptik, Agnostik; Evrim Ağacı Youtube, Discord, Twitch, Telegram, Soru-Cevap, Facebook Moderatörü.

Ömer Orhun

Yazar

Evrim, biyoinformatik, istatistiksel öğrenme ve nöroloji meraklısı. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi.

Tuğçe Barut

Yazar

Eskişehir Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi. Kimya, astronomi, çevre ve sürdürülebilirlik ilgi alanları.

Kıvanç Öztürk

Yazar

BEÜN Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgi alanları arasında tarih, psikoloji, tıp, evrimsel psikoloji bulunuyor.

Selman Samet

Yazar

Otodidakt ve bu yolda öğrendiklerini yazarak paylaşmaya çalışan kimse. Bazen çeviri yapar ve kısa romanlar yazar.

Barbaros Gülşah

Çevirmen

Makina Yük. Mühendisi. Popüler bilim ve belgesel tüketicisi. Bilimkurgu ve distopya sevicisi. Astronomi fanı.

Mustafa Çağatay Uçar

Yazar

Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu. Kocaeli Üniversitesinde felsefe alanında yüksek lisans yapmaktadır.

Bülent Tıraş

Prof. Dr.

Prof. Dr. M. Bülent Tıraş, Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp bebek Bölüm Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Ruhiye Erulaş

Çevirmen

Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu, dizi, film, belgesel, kitap çevirmeni, editör.

Selenay Elmacıoğlu

Çevirmen

SAT etüt merkezi asistanı TÜBİTAK Kriptoloji Yaz Okulu mezunu Ted Talks çevirmeni Yakamoz dergi yazarı

Gökçe Çöl

Yazar

DEÜ Yüksek Lisans mezunudur. Mali işler yöneticisi olarak çalışmaktadır. Evren bilimi meraklısıdır.

G. Deniz Salalı

Yazar

University College London’da Evrimsel Antropoloji öğretim üyesi ve Britanya Akademisi araştırmacısı.

Burak Toy

Yazar

Derin Öğrenme/Yapay Zeka araştırmacısı, Uzay ve biyoloji konularına meraklı bir lise öğrencisi

Mert Gülmüş

Yazar

Ortaklar Fen Lisesi son sınıf öğrencisi. Yazılım ve özellikle makine öğrenmesi ile ilgileniyor.

Ünsal Demirbaş

Yazar

Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi, müzikle ve sporla uğraşır.

Seren Afşin

Yazar

Bilişim sistemleri uzmanı ve Girişimci. Mars gezegeni ve uzay bilimleri hayatının bir parçası...

Batıkan Sarı

Yazar

Kayseri Anadolu İHL mezunu. Üniversite sınavına hazırlanıyor. Biyoloji ve Tarih meraklısı.

Hesna Yılmaz

Çevirmen

Boğaziçi Üniversitesi'nde Psikoloji öğrencisi. İflah olmaz bir bilim ve öğrenme aşığı.

Bahar Hazal Yalçınkaya

Yazar

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik anadal, Gıda mühendisliği Yandal mezunudur.

H. Kumsal Taştepe

Yazar

İlgilendiği alanlar: Evrimsel Biyoloji / Moleküler Biyoloji / Tıp / Moleküler Gastronomi

Hilal Cimbat

Çevirmen

Henüz Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde Mütercim Tercümanlık 3. sınıf öğrencisi.

Nükhet Varlık

Tarihçi

Rutgers Üniversitesi ve Güney Karolayna Üniversitesi Tarih Bölümünde öğretim üyesi

Kemal Yüksel

Yazar

Üsküdar Üniversitesi Tarih, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencisidir.

Hakan Turan Kiriş

Yazar

Ege Üniversitesi tıp fakültesi öğrencisi,onkoloji,felsefe ve biyoloji meraklısı

Emrah Çoraman

Yazar

İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü'nde öğretim üyesi.

Nujin Dede

Yazar

Eskişehir Teknik Üniversitesi - Fen Fakültesi / Biyoloji-Fizik Bölüm öğrencisi

Öykü Yıldırım

Yazar

Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi, ulusal bir tıp blogunun editörüdür.

Tanzer Kantık

Yazar

3D Tasarımcı, yazar, sivil toplum gönüllüsü ve İBB Proje Koordinatörü.

Refik Ayata

Yazar

1963 doğumlu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu.

Kayra Ünal

Yazar

Geleceğin bilim insanı adayı, moleküler biyoloji ve genetik öğrencisi.

Mustafa Gökmen

Yazar

Bilim ve teknoloji tutkunu. Amerika Birleşik Devletleri'nde okumakta.

Mehmet Umut Canoluk

Çevirmen

Gorsel Norobilim Doktora Ogrencisi, Université catholique de Louvain

Filiz Pehlivan

Yazar

Makina Mühendisi, Isıtma-Havalandırma-Klima Sistemleri Uzmanı

Çağatay Tarhan

Yazar

İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

Efekan Esirgeme

Çevirmen

Yapay zeka, bilim & felsefi konulara meraklı bir öğrenen.

Elif Yılmazçoban

Çevirmen

Bilime meraklı, sürekli öğrenmek için çabalayan bir genç.

Soner Albayrak

Fizik Editörü

Kuramsal fizik üzerine yoğunlaşan fizik doktora öğrencisi.

İlayda Belemir Bebek

Çevirmen

Hacettepe üniversitesi tıp fakültesinde eğitim görmektedir

Cansu Kilim

Çevirmen

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümü mezunu

Prof. Dr. Ener Çağrı Dinleyici

Yazar

Profesör Doktor, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Onurhan Şeremet

Yazar

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Coğrafya öğrencisi.

Kubilay Meşe

Çevirmen

Bonn Üniversitesi'de Biyokimya üzerine Master yapıyorum.

Zehra Sarı

Yazar

Boğaziçi Üniversitesi- Moleküler Biyoloji ve Genetik

Naz Karadeniz

Yazar

Münih Teknik Üniversitesi Kimya bölümü öğrencisi

Esra Küçükkılıç

Yazar

İstanbul Üniversitesi’nde Eczacılık öğrencisi.

Allanur Kurtov

Yazar

Felsefe ile ilgilenirim, yüksek lisans peşindeyim.

Yusuf Ertargin

Yazar

Yusuf, İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi.

Binnur Balantekin

Yazar

İlgi alanlarım: Tıp, Genetik, Nadir Hastalıklar

Erkam Ali Dönmez

Yazar

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.

Murat Alabacak

Yazar

ODTÜ, İngilizce Öğretmenliği 2018 mezunu.

Yiğitcan Tuğa

Yazar

Yaşar Üniversitesi- Mütercim Tercümanlık

Ayda Ecem Çele

Yazar

ODTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik okuyor.

Saim Emre Şahiner

Mobil Uygulama Geliştirici

Evrim Ağacı mobil uygulama geliştiricisi.

Batuhan Wilhelm

Teknoloji ve bilim meraklısı, müzisyen.

Uğur Başdaş

Çevirmen

Disiplinler arası bilim yapmak devrimdir.

Busenur Yaman

Yazar

İstanbul Üniversitesi-Hukuk Fakültesi

Fırat Cem Tuncel

Çevirmen

Bilim aşığı / Müzisyen / Mühendis

Deniz Mavuş

Yazar

Ulubat Blog Yazarı ve Editörü

Aslı Coşgun

Yazar

Tıp bilimiyle ilgileniyor

Cenk Önsoy

Yazar

Sen seni bil, ben beni..

Yusuf İğın

Yazar

Kozmosa meraklı genç.

Alper Aslan

Yazar

Matematik Öğretmeni

Yusuf Akın

Yazar

Ömer Faruk Dağılgan

Çevirmen

Yusuf Bedir

Yazar

Osmancan Sarıyurt

Çevirmen

Osman Başyurt

Çevirmen

Ali Arif Çekici

Yazar

Orhan Bilgin

Çevirmen

Öykü Yeşilova

Yazar

Onur Özer

Yazar

Tunç Kayıkçıoğlu

Yazar

Zafer Emecan

Yazar

Mutlu Çatık

Yazar

Nida Yaren Yılmaz

Çevirmen

Nermin Boğaz

Çevirmen

Zeyno Lee Levicki

Çevirmen

Ziya Furkan Zorluer

Çevirmen

Zübeyde Nur Özbek

Yazar

Nazan Bilgin

Çevirmen

Mustafa İrvem Keskinoğlu

Çevirmen

Nilüfer Tekin

Yazar

Alper Sünter

Çevirmen

Mustafa Gökmen

Çevirmen

Murat Koyun

Yazar

Alper Samsunlu

Çevirmen

Murat Kayı

Çevirmen

Zülal Sorkun

Yazar

Nilay Bahar

Çevirmen

Alp Kaan Baygöl

Çevirmen

Ömer Sakmar

Çevirmen

Nüsrət Ağazade

Yazar

Ada Su Tezel Telli

Çevirmen

Zeynep Senveli

Çevirmen

Okan Yeşil

Yazar

Oğuzhan Beğik

Yazar

Oğuz Ursus Bolgi

Çevirmen

Zeynep Şanlı

Yazar

Nurgül Karyağış

Yazar

Zeynep Sude Kaçar

Çevirmen

Zeynep Gizem De Loecker

Yazar

Nurəddin Fərzəliyev

Yazar

Nur Aygüler

Yazar

Nisa Tanrıkulu

Çevirmen

Zeynep Gizem Emir

Çevirmen

Zeynep Sena Önem

Yazar

Alp Kütükçü

Yazar

Prof. Dr. Ergi Deniz Özsoy

Yazar

Öykü Oygur

Yazar

Sezai Mertadam

Yazar

Sığla Deniz Özaydın

Çevirmen

Umut Hasanoglu

Yazar

Sinan Alp Akyol

Çevirmen

Sinan Ceylan

Yazar

Sidal Koyuncuoğlu

Yazar

Sezen Sümbül

Çevirmen

Umut Efe

Yazar

Ülkü Uğurlu

Yazar

Seval Özdamar

Çevirmen

Sertan Erdem

Çevirmen

Umut Yıldırım

Çevirmen

Sercan Topcan

Yazar

Sena Zorla

Çevirmen

Şemsi Çakmak

Çevirmen

Semih Can Aktepe

Çevirmen

Umut Güler

Yazar

Süha Derbent

Fotoğrafçı

Akif Acar

Yazar

Tuğba Gürcan

Yazar

Tunay Yalçıntepe

Yazar

Tuğçem Müge Gür

Çevirmen

Tuğçe Nur Çakal

Çevirmen

Tuğçe Deveci

Yazar

Ahmet Furkan Çelik

Yazar

Tuğçe Aydın

Yazar

Tuğba Ertaş

Çevirmen

Tolga Sazak

Çevirmen

Şükran Köken

Çevirmen

Tolga Can

Çevirmen

Ufku Aylin Kılıç

Çevirmen

Tayfun Özgür Yurdadön

Çevirmen

Tayfun İnci

Çevirmen

Ahmet Emir Çelen

Çevirmen

Tan Yıldız

Yazar

Ahmet Kaan Türk

Çevirmen

Utku Dalmaz

Çevirmen

Ahmet Efe Serdar

Çevirmen

Ozan Ertekin

Yazar

Yavuz Kulu

Çizer

Prof. Dr. Kerem Cankoçak

Yazar

Ahmet Kapusuz

Çevirmen

Turan Tufan

Yazar/Çevirmen

Prof. Dr. Bayram Tekin

Yazar

Pınar Serra Güvenç

Çevirmen

Pınar Masat

Çevirmen

Özlem Özgüven

Çevirmen

Rabia Aydın

Yazar

Özlem Öci

Çevirmen

Yesim Semchenko

Yazar

Özgür Gür

Yazar

Özgür Yılmaz

Çevirmen

Özgür Kocaman

Fotoğrafçı

Özge Özerdem

Çevirmen

Ali Aslan

Çevirmen

Ahmet Caner Sönmez

Çevirmen

Ali Kılıç

Çevirmen

Selin Üstündağ

Çevirmen

Vahit Buğra Yeşilkaynak

Yazar

Selen Karakoyun

Çevirmen

Uygar Onur

Çevirmen

Uygar Güler

Çevirmen

Alara Üstal

Yazar

Selçuk Çat

Çevirmen

Sedat Karakoyuncu

Yazar

Sedat Bayrak

Yazar

Veliye Batu

Çevirmen

Ali Ergül

Çevirmen

Sayra Kızılçullu

Yazar

Vural Turgut

Yazar

Savaş Yücel

Yazar

Alev Günal

Yazar

Samet Aytekin

Yazar

Samed Çelik

Çevirmen

Yağız Serhat Ünlü

Yazar

Berkay Kalaycık

Yazar

Kerem Aydın

Yazar

Muhammet Ergün

Çevirmen

Duvardaki Tuğla

Yazar

Efe Geylani

Yazar

Eda Fıçıcıoğlu

Çevirmen

Ecem Sekkin

Çevirmen

Ecem Ocüşler

Çevirmen

Batuhan Akçay

Çevirmen

Ece Özkan

Yazar

Ebru Topçu

Çevirmen

Duygu Coşkun

Çevirmen

Duygu Yıldız

Çevirmen

Dursun Baş

Yazar

Efsan Avcu

Çevirmen

Begüm Çağatay

Yazar

Begüm Gür

Çevirmen

Begüm Er

Çevirmen

Dr. Mehmet Somel

Yazar

Dr. Handan Acar

Yazar

Doğa Yalova

Çevirmen

DM Klinik

Yazar

Dirsehan Özcan

Çevirmen

Begüm Çimen

Çevirmen

Dilara Karabekmez

Çevirmen

Efe Gerenli

Yazar

Egemen Baş

Çevirmen

Dilar Topuz

Çevirmen

Barış Can Mandacı

Editör

Esra Yaman

Çevirmen

Esmiyor Podcast

Yazar

Esin Çelik

Çevirmen

Ertuğrul Genç

Çevirmen

Erman Kaya

Yazar

Erkin Dudu

Yazar

Baran Öztürk

Çevirmen

Erhan Kılıç

Yazar

Erdi Altınyay

Çevirmen

Enis Çam

Yazar

Elif Dilek

Yazar

Emre Erdem

Çevirmen

Emre Odabaş

Yazar

Emre Ertürk

Yazar

Emirhan İleri

Çevirmen

Batuhan Akyazı

Çevirmen

Emin Yoğurtcuoğlu

Yazar

Elifnaz Aksu

Yazar

Elif Elçin

Çevirmen

Elif Helvacı

Çevirmen

Elif İnan

Çevirmen

Dilara Sarıbardak

Yazar

Deniz Büyükgök

Çevirmen

Esra Demirden

Çevirmen

Berk Çakan

Yazar

Burak Çankaya

Yazar

Burak Özcan

Yazar

Burak Arık

Çevirmen

Burak Avcı

Çevirmen

Burak Öney

Çevirmen

Boray Dinçer

Yazar

Bora Eralp

Çevirmen

Birsen Gündoğdu

Yazar

Berk Şenkafa

Çevirmen

Bilge Emek Çetin

Çevirmen

Buse Kuloğlu

Yazar

Bilge Demirbaş

Çevirmen

Bilge Büyükdemirtaş

Yazar

Bilen Kale

Çevirmen

Bilal Aytekin

Çevirmen

Beyza Yavuzcan

Yazar

Beyza Pullu

Yazar

Betül Buse Coşkun

Yazar

Betül Efe

Yazar

Betül Yavuz

Çevirmen

Berkay Atalas

Yazar

Burcu Öncel

Çevirmen

Büşra Filiz

Çevirmen

Deniz Çabuk

Çevirmen

Cem Batuhan Berkol

Yazar

Deniz Tavas

Yazar

Deniz Çevik

Yazar

Belgin Güldeste

Çevirmen

Defne Kartal

Yazar

Civan Kanlıpıçak

Yazar

Cihan Mert Yardım

Yazar

Cihan Akün

Çevirmen

Ceren Özveri

Çevirmen

Ceren Kütahya

Çevirmen

Cennet Kalkan

Çevirmen

Cem Bulut

Çevirmen

Büşra Tül

Çevirmen

Bengisu Gülüm Sert

Çevirmen

Can Kayacılar

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı (Yazar)

Yazar

Çağlar Solak

Yazar

Çağla Öztürk

Yazar

Berhan Öztürk

Yazar

Beril Devlet

Çevirmen

Beril Işık

Çevirmen

Busranur Oturak

Çevirmen

Esra Akkoyun

Çevirmen

Esra Kıvrak

Çevirmen

Müge Sak

Yazar

Atakan Özsan

Çevirmen

Kürşat Maral

Yazar

Kubilay Özal

Yazar

Kerime İrem Pıçaklı

Yazar

Ata Özdemir

Çevirmen

Kayrahan Koçyiğit

Çevirmen

Kardelen Şabanoğlu

Yazar

Kadir Akyüz

Yazar

Kaan Yiğit Emer

Yazar

Kaan Akgören

Yazar

Kaan Yılmaz

Yazar

Lamiya Habib

Müəllif

Jung .

Yazar

İzem Devecioğlu

Çevirmen

İsmail Yamanol

Yazar

İrem Nur Gürsoy

Çevirmen

İrem İskender

Çevirmen

İrem Havle

Yazar

İrem Çakar

Çevirmen

Inci Topcuoglu

Çevirmen

İnci Şardağ

Çevirmen

İlknur Çoban

Çevirmen

Lami Günay

Yazar

Aslıhan Niksarlı

Yazar

Atilla Çelikgil

Yazar

Mert Filizoğlu

Çevirmen

Altan Tekgül

Çevirmen

Mina Su Dindar

Çevirmen

Mina Duman

Yazar

Mete Cem Arabacı

Merve Yağmur Şahin

Çevirmen

Merve Yorgancı

Yazar

Merve Akça

Yazar

Mertkan Alacahan

Çevirmen

Anna Kokino

Çevirmen

Mert Özel

Çevirmen

Mehmet Yılmaz

Çevirmen

Arif Can Keskin

Fotoğrafçı

Mert Kara

Yazar

Arzu Kana

Çevirmen

Melike Olgun

Çevirmen

Melih Tuzla

Yazar

Aslı Eroğlu

Çevirmen

Mehmet Deniz Güney

Yazar

Mehmet Arif Sökmen

Yazar

Mehmet Ali Döke

Yazar

Mehmet Saltuerk

Yazar

Atasel Petin

Çevirmen

Ayça Özsoy

Çevirmen

Evrim Öztürk

Yazar

Feyza Begüm Tekmen

Yazar

Gizem Gün

Çevirmen

Gizem Yolcu

Çevirmen

Gamze Nur Çetin

Çevirmen

Füsun Çeliker

Çevirmen

Furkan Çengeloğlu

Çevirmen

Furkan Aktepe

Yazar

Funda Göbelek

Çevirmen

Azra Kocaarslan

Çevirmen

Filiz Doğan

Çevirmen

Feyza Delibalta

Yazar

Ayşenur Tanyıldız

Yazar

Feyza Emre

Çevirmen

Fatma AKA

Çevirmen

Fatma Yaşın Tekizoğlu

Yazar

Fatma Özhan

Yazar

Fatma Topaloğlu

Çevirmen

Fatıma Hilal Türköz

Çevirmen

Bahar Kılıç

Yazar

Ezgi Katı

Çevirmen

Eyüb Yıldırım

Çevirmen

Eymen Orakçıoğlu

Çevirmen

Aysuda Kölemen

Çevirmen

Gökçen Demirci

Yazar

İdil Itır Demiralp

Yazar

Hande Çetin

Yazar

Hıdır Öztürk

Çevirmen

Hilmi Uysal

Yazar

Hilal Nizamoğlu

Yazar

Hevi Elif Engin

Çevirmen

Helin Ezgi Çullu

Çevirmen

Hatice Sargın

Çevirmen

Hasan Cihat Baybağan

Çevirmen

Abdullah YILMAZ

Yazar

Harun Cingöz

Yazar

Hande Kocak

Yazar

Halime Samsa

Yazar

Gül Çörüş

Yazar

Halilcan Nart

Çevirmen

Hakan ORHAN

Yazar

Hakan Topaloğlu

Yazar

Hacer Aslan Canberi

Yazar

Güray Hatipoğlu

Yazar

Güngör Budak

Yazar

Günce Nalbantoğlu

Çevirmen

Aylin Kobaneri

Yazar

Ayşe Alaca

Çevirmen

Gülin Özek

Yazar

Zülfü Ferecli

Yazar

Moderatörler

Tuygur Can Seçkin

Yazar

İnşaat Yüksek Mühendisi. YTÜ mezunu. Çelik konstrüksiyon sektöründe çalışıyor. Amatör bir bilim sever ve anlatıcısı. Profesyonel meraklı.

Ufuk Derin

Yazar

Öğrenci, Okur, Yazar, Skeptik, Agnostik; Evrim Ağacı Youtube, Discord, Twitch, Telegram, Soru-Cevap, Facebook Moderatörü.

Ali Aslan

Çevirmen

Ali Rıza Gündüz

Arın Özkınay

Çağrı Mert Bakırcı (Yazar)

Yazar

Kaan Bilgin

Sude Akman

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın