Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Sonuçları Filtrele Seçki
Soru & Cevap Nedir?

Neler Yeni?

3 Temmuz 2020: UP Sıralamasındaki hatalar giderildi.

30 Haziran 2020: Soru birleştirme ve soru yönlendirme raporlarındaki sorunlar giderildi. Soru birleştirme raporu oluştururken artık sadece URL girerek de soruyu bulmanız mümkün. Ayrıca liderlik sıralamasına aylık lider ve geçen haftanın lideri de eklendi.

29 Haziran 2020: Haftalık UP sıralaması paneli eklendi. Masaüstü kullanıcılarında Seçki filtresi altında sağ panele son sorular eklendi.

21 Haziran 2020: Filtreler geri getirildi, hız optimizasyonu yapıldı. Yeni tasarım geliştirmelerine başlandı.

17 Haziran 2020: Bir geliştirme projesinin uzantısı olarak Soru & Cevap Platformu'ndaki filtreler geçici olarak kaldırıldı. İşlem tamamlanınca geri getirilecekler.

15 Haziran 2020: Sorulara görsel ekleme özelliği getirildi. Yeni kategoriler eklendi. Tespit edilen bazı diğer sistemsel hatalar giderildi.

11 Haziran 2020: Bazı cevap girişleri sırasında sistemin hata verip, okurların cevabını sildiği bildirilmişti. Bu hatanın kaynağı tespit edildi ve giderildi. Uzmanlara sorma özelliği, bilimseverlere sorma özelliği ile birleştirildi. Tasarım sadeleştirmeleri ve geliştirmeleri yapıldı.

***

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Evrim Ağacı'nın site üzerinde bağımsız okur etkileşimini gerçekleştirmeyi mümkün kılan ilk dijital projesidir. Birçok diğer projenin öncülüdür. Bu kılavuz, kullanıcılara yol göstermesi ve sık sorulan bazı soruları yanıtlaması için hazırlanmıştır.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Bu fikir nereden çıktı?

Bu konuyla ilgili temel bilgileri buradaki Patreon yazımızdan görebilirsiniz.

Profilimde çıkan puanlar ne anlama geliyor?

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Uyum Puanı'mı gizleyebilir miyim?

Evet. Evrim Ağacı profilinizin gizlilik ayarlarına giderek "Profilimde UP Göster" seçeneğini değiştirebilirsiniz. Bu durumda siz hariç kimse Uyum Puanı'nızı göremeyecektir.

"Kabul Edilen Cevap" nedir?

Soruyu soran kişi, verilen cevaplar arasından bir tanesini en tatmin edici, doğru, isabetli, iyi araştırılmış bulursa, onu "Kabul Edilen Cevap" olarak seçebilir. Bu cevap, diğer cevaplara göre daha yukarıda gösterilecektir ve hem soruyu sorana, hem de cevabı verene UP verecektir. Soruyu soran, bir cevabı kabul edilen olarak işaretledikten sonra geri alamaz veya değiştiremez. Moderatörler veya yöneticiler, cevabın isabetli olmadığına kanaat getirecek olursa kabul edilen cevabı geri alabilirler.

"Öne Çıkarılan Cevap" nedir?

Moderatörler veya yöneticiler, verilen cevaplar arasından bir tanesini en tatmin edici, doğru, isabetli, iyi araştırılmış bulursa, onu "Öne Çıkarılan Cevap" olarak seçebilir. Bu cevap, diğer cevaplara en üstte gösterilecektir ve cevabı veren kişiye UP verecektir.

Sorular için pozitif ve negatif oylar nasıl sayılıyor?

Soruların oy puanı pozitif oy sayısından negatif oy sayısının çıkarılmasıyla hesaplanmaktadır.

Cevaplar için pozitif ve negatif oylar nasıl sayılıyor?

Cevapların oy puanı sadece pozitif oy sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Negatif oy vermek yerine beğendiğiniz diğer cevaplara pozitif oy verebilir veya kendi daha iyi olan cevabınızı girebilirsiniz.

Cevaplara yorum veya cevap girebilir miyim?

Hayır. Soru & Cevap Platformu'nun amacı, bir soruya gelen cevaplar arasında münakaşa veya fikir alışverişi yaratmak değil, soru sahibinin spesifik bir sorusunu veya merak ettiği bir konuyu cevaba kavuşturmaktır. Faydalı bulduğunuz bir cevap gelene kadar oylama tuşlarıyla gelen cevapları oylayabilirsiniz ve uygun olduğunu düşündüğünüz cevabı "Kabul Edilen Cevap" olarak işaretleyebilirsiniz. Konuyla ilgili ek sorularınız için yeni sorular oluşturabilirsiniz.

Bilimseverler arası daha aktif fikir alışverişlerinin yapılabileceği platformlar geliştirmekteyiz; takipte kalınız.

Sorularımı yeni cevaplara kapatabilir miyim?

Evet; ancak belirli koşulların sağlanması gerekiyor. Sorunuzu cevaplara kapatabilmeniz için:

  • En az 5 cevap gelmiş olması, veya
  • Kabul edilen cevap seçmiş olmanız, veya
  • Öne çıkarılan bir cevap seçilmiş olması gerekmektedir.

Soruyu yeni cevaplara kapattığınız zaman, okurlar o noktaya kadar gelen cevapları görmeye devam edeceklerdir; ancak yeni cevap ekleyemeyeceklerdir. Var olan cevapları oylamaya ve cevap sahiplerine teşekkür etmeyi de sürdürebilirler.

Sorularımı veya cevaplarımı sonradan düzenleyebilir miyim?

Evet; ancak sorunuzu veya cevabınızı ilettikten sonraki ilk 30 dakika içinde düzenleyebilirsiniz. Bundan sonra herhangi bir düzenleme yapamazsınız. Eğer çok önemli bir değişiklik gerekiyorsa bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. Lütfen soru veya cevap göndermeden önce, içeriğinden tamamen tatmin olduğunuzdan emin olunuz.

Sorularımı silebilir miyim?

Evet; ancak sorunuzu sorduktan sonra hiç cevap girilmemiş olması gerekmektedir. Kimi zaman cevap göremeseniz de silemeyebilirsiniz; çünkü onaylanmayı bekleyen (moderasyon denetimine düşmüş) yanıtlar girilmiş olabilir. Ayrıca isim açık şekilde sorduğunuz sorunuzu silmeniz halinde 35 UP, anonim sorduğunuz bir soruyu silmeniz halinde 20 UP kaybedeceksiniz.

Bilimsever Kitleye Sor nedir? (Kaldırılmış özellik)

Burası, Evrim Ağacı üyesi olup da cevap vermek konusunda engellenmemiş tüm Evrim Ağacı ailesi üyelerinin sorulara yanıt verebileceği kısımdır. Eğer sorunuzun herhangi bir bilimsever tarafından yanıtlanmasını istiyorsanız buradaki kategorileri kullanmalısınız.

11 Haziran 2020 itibariyle tüm soru sorma yöntemleri birleştirilmiştir. Bazı kategoriler, sadece belirli kişilerce yanıt girilebilir biçimde ayarlanmış olabilir; fakat soru sorma sistemi tek bir yönteme indirgenmiştir.

Bir Bilene Sor nedir? (Kaldırılmış özellik)

Burası, Evrim Ağacı'na ve Türkiye'deki bilim algısına katkı sağlamak isteyen uzmanların, akademisyenlerin, doktora veya yüksek lisansını almış, belli bir alanda yetkinliğini ispatlamış kişilerin kendilerine özel alanlarının olduğu kategoridir. Eğer bir uzmana spesifik bir soru sormak istiyorsanız bu kategoriyi kullanmalısınız. Unutmayın ki buraya sorulan sorulara, o uzmandan başka hiç kimse yanıt verememektedir. Bu konuda daha fazla bilgiyi bu videomuzun 36. saniyesinden itibaren alabilirsiniz.

11 Haziran 2020 itibariyle tüm soru sorma yöntemleri birleştirilmiştir. Bazı kategoriler, sadece belirli kişilerce yanıt girilebilir biçimde ayarlanmış olabilir; fakat soru sorma sistemi tek bir yönteme indirgenmiştir.

Cevaplara matematik formülü girebilir miyim?

Evet, Evrim Ağacı'nda kullandığımız metin editörü, matematiksel formülleri desteklemektedir. Ancak bunun için bir miktar TeX dili bilmeniz gerekmektedir (bu ilk etapta ürkütücü olabilse de, 5-10 dakikada çözebileceğiniz çok basit bir sistem). Metin editöründeki fxf_x ikonuna basarak TeX formatını kullanarak matematik formüllerini girebilirsiniz. Kullanabileceğiniz bütün kodları buradan görebilirsiniz.

Devamını Göster
460
Namiq Memmedzade
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Cevap

Savaşlar aslında bakıldığında çok primitif bir olgudur.Sanıldığının aksine ; bu kadar gelişme,global dünya,herkes eşit; hoşgörü,empatİ: Bunların hepsi tıraştır.Hala deri renginin bir "üstünlük" olarak görüldüğü bir dünyada ilkel değiliz dememiz abesle iştigaldir.Savaşırız, çünkü hak ettiğimizi aldığımızı düşünmeyiz.Daha fazlasını isteriz.Her tür kendi habitatına yabancı biri girdiğinde rahatsız olur.Devletler de böyledir.Hep kendi habitatları onlar için önemlidir.Habitatını büyütme isteğinin doğal sonucu olarak toprak payı isteme mefhumu ortaya çıkar ki bu da komşu devletlerin memnun olmayacağı bir durumdur.Çünkü ne kadar geniş topraklara sahipsek o kadar nüfusumuzu artırabiliriz demektir.Nüfusun artması demek varolan devletin ilelebet payidar kalması demektir.Şunu kabul etmemiz gerekir ki, insanlar elindekiyle yetinen canlılar değillerdir.Hep daha fazlasını talep ederiz.E,çünkü daha fazla dopamin salgılamak isteriz.Mantığın doğal sonucu olarak ta kendi sınırlarımızın dışına çıkmaya başlarız ve yine komşularımızın pek haz etmeyeceği bir durum olur.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş

Kaynaklar

  1. Savaş nedir?
Devamını Göster
Reklamı Kapat
80
Zelal Yorulmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Elektronların spini 1/2 veya - 1/2 oluyor. Tamam fakat bu değerler sonradan değişemez mi?
Cevap

Spin, temel parçacıkların içsel bir özelliğidir. Temel parçacıkların spinleri dış koşullara göre değişmez. Parçacıklara dair yapılmış olan kuantum mekaniksel çözümlerle ortaya çıkarılmış ve çeşitli deneylerle doğrulanmıştır.

"temel parçacıkların spini neden değişmiyor" sorusunun yanıtı ile "temel parçacıkların yükleri neden değişmiyor" sorusunun yanıtı aynıdır: çünkü doğa böyle. Her ne kadar "kaçamak" bir cevap gibi görünse de elektronun da spini de bu yüzden değişmez.

Konu ile ilgili Evrim ağacı'nda güzel yazılar var, inceleyebilirsiniz.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
165
Gsh Usud
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Cevap

İnsan zekasının gelişmesinde önemli olan birden fazla faktör vardır. İki ayak üzerinde duruşun ve ellerin serbest kalmasının alet yapmada, el-göz koordinasyonunda ve dolayısıyla zekanın gelişmesinde büyük payı vardır. Bununla birlikte ateşin kullanımının da beynin daha fazla enerjiye sahip olmasına ve işlem kabiliyetinin artmasında neden olduğu yönünde güçlü teoriler bulunur. Bununla ilgili açıklayıcı bir Evrim Ağacı yazısını aşağıya bırakıyorum.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş

Kaynaklar

  1. Zekanın evrimi
Devamını Göster
105
Ceylan Özcan
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Merhaba gen mühendisliği nasıl olunur? Hangi bölüm okumalıyım ve üniversite bittikten sonra nasıl bir yol izlemeliyim? 28 yaş biri için gen mühendisliği geç bir bölüm mü?
80
Zelal Yorulmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Higgs maddeye kütle kazandıran parçacık fakat zaten kütlesi olan bir parçacığa nasıl bir etkisi olur? Kütle artışı sağlar mı? Ya da herhangi bir etkileşim yaşanmaz mı?
Reklamı Kapat
95
Oruçefe Akgöz
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Neden kıvırcık saç, düz saça baskın mesela? Gibi gibi... Teşekkürler şimdiden :)
Reklamı Kapat
260
Mert Türer
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

"Süperpozisyon" kavramının anlaşılmasına katkısı büyüktür. Bu kavramın klasik benzeri olmadığını, dünyanın klasik fizik ile açıklanışı ile hareket edildiğinde bunun bir sınırı olacağını göstermesi açısından da önemlidir.

Bu tarz çelişkiler, bilimde paradigma değişimlerinin olduğu dönemlerde daha da görünür olur. "Eski" kavramlarımız ve eski düşünüş biçimimiz vardır, oysa önümüzde "yeni" bir şeyler vardır. İşte o "yeni" şeyleri "eski" kavramlarımızla ya da kavramlarımızın arasında kurduğumuz ilişkilerle açıklamaya çalıştığımızda çuvallarız. Schrodinger in kedisi tam da böyledir. Kedi ölü mü, diri mi? Bu şey 0 mı 1 mi? "Eğer 0 ise 1 değildir, 1 ise 0 değildir" der "klasik" düşünüş biçimimiz, ama bu düşünüş biçimi önümüzdeki yeni dünyada çuvallar... Alıştığımız klasik determinizmi sorgulatır bize, evrenle etkileşimimiz sorgulatır. Klasik fiziğin o evrene sadece dışarıdan bakan ona hiç müdahele etmeyen gözlemcisini getirir tam da anlamaya çalıştığı sistemlerin içine koyar vb. vb.

147 görüntülenme
Puan Ver
7
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
25
Adil Çelikbaş
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Beyinsiz hayvanlanlar hakkında doyurucu video yaparsanız çok sevinirim. Bunlar nasıl evrimleşti, hayatta kalabilmek için gerekli kararları nasıl veriyorlar. Beslenme alanlarına gitmek, avlanmak, çevresel etkilere karşı tepki gösterme gibi. Özellikle deniz anaları
Reklamı Kapat
165
Memento Mori
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Amalgam dolguların içeriğindeki civanın insan genlerini değiştirdiği ,kansere sebep açtığıyla ilgili birçok dedikodu var bunların bir geçerliliği var mıdır amalgam dolgu insan ağzında kullanıma uygun mudur?
110
Filan Kəs
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Manyetik alan haraketde olan yük etrafında yaranıyor. Nötron yıldızları adından belli olduğu gibi nötrondan oluşmaktadır. Ve çok ama çok az miktarda diğer parçacıklardan. Nasıl manyetik alan oluştura biliyor? Kendi etrafında ne kadar hızlı dönerse yani spine malikse manyetik alanada malik. Amma nasıl? Yani bu nasıl mümkün ola biliyor?
Cevap

İlk bakışta yüksüz olan nötronlardan oluşan bir yıldızın manyetik alanının olmaması makul görünüyor elbet. Dünyanın 10^-4 Tesla mertebesindeki manyetik alanına rağmen nötron yıldızlarının 10^8 Tesla mertebesinde bir manyetik alanları var. Aradaki fark gerçekten çok büyük.

Buradaki ilk önemli nokta: nötronlar yüksüz olmasına rağmen, yüke sahip daha temel parçacıklardan oluşuyor. Diğer nokta da şu: yıldızın çekirdeğinde hemen hemen süperakışkan fazda gibi davranan bir nötron çorbası, araya karışmış çeşitli yüklü parçacıklar olmasına rağmen daha üst katmanlarda demir atomu gibi atomların çekirdekleri, elektronlar vb. bulunuyor. Yani yine yüklü parçacıklar. Katmanlardaki sıcaklık ve kütle çekim gradientleri (değişimleri) ile birlikte tüm bu sistemin ışık hızının %70 ine kadar çıkabilen bir hızda döndüğü düşünün. Karşınıza bir manyetik alan çıkacaktır. Ancak nötron yıldızlarındaki bu büyük manyetik alan kaynağı hala tartışma konusu. Örneğin yıldızın oluşum aşamasından kalan ve bazı korunum yasalarınca varlığına devam eden manyetik akı ile problemi çözmeye çalışanlar da var.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
4,803
Abdulkadir Karadöngel
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Kendine atıf yapmayan tam deyimler eksiklik teoreminin kapsamı dışında değerlendirilebilir mi? Yoksa tutarlılığın sağlandığı her durumda kaçınılmaz olarak mevcut mudur?
Cevap
Bora Menderes , Meraklı Bir Lise Öğrencisi

Kendine atıf yapmayan deyimler ile ne demek istediğini anlayamadım. Eksiklik Teoremi, bize; şu anki aksiyomatik sistemlerimizin tutarlı olup olmadıkları hakkında bir şey söyleyemeyeceğimizi söyler. Mesela, Geometrik aksiyomların ve reel sayı aksiyomlarının çeliştiğini veya tutarlı olduklarını kanıtlayamazsın.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
155
Kaan Işık
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Prof. Dr. Celâl Şengör'ün bilgili kişiliğinden oldukça etkilendiğimi belirtmek isterim ki jeolojiyi gerçekten iyi tanımak istiyorum lakin nereden başlayacağımı bilemiyorum. Bu konu hususunda yardımcı olabilir misiniz?
Cevap

Merhabalar Kaan,

bildiğin üzere Celal Şengör çeşitli jeoloji bölümü öğrencileri ile yaptığı söyleşilerde yerkürenin başlangıcına dair bizlere çok güzel bilgileri en güncel dille aktarmaktadır. İş bu durumda eğer jeoloji tanımak istiyorsan ya da jeoloji hakkında normalin üzerinde bilgi sahibi olmak istiyorsan yapman gereken ilk iş video paylaşım sitesi youtube da jeolojiyi, jeoloji öğreticilerini( profesör, araştırmacı vb) ve jeoloji öğrencileri ile yapılan röportaj, söyleşi tarzı sohbet içeren videoları izlemen ve izlerken alacağın notlar çerçevesinde müze, kitap ve başta film olmak üzere bu mecralardan kaynaklı ve örnekli bilgiler edinip öğrenim süreci içerisinde kendine yer vermek gerekmektedir.

İyi çalışmalar

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş

Kaynaklar

  1. Örnek video jeoloji öğrencileriyle yapılan röportaja bir örnek
Devamını Göster
18K
Hüseyin Açar
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Son zamanlarda sık sık duyduğumuz diş kaplama modellerinden olan zirkonyum kaplama dişimize gelecekte zarar verebilir mi?
Reklamı Kapat
165
Trachurus Trachurus
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
Kendimde fark ettiğim bir olaydır.Mastürbasyon yapmadan önce hapşırırım.Araştırdım biraz, parasempatik sistem ile ilgili olduğunu söylüyorlar. Sadece 1 araştırma var. Kesin ve doğru bir sonuç yok. Merak ediyorum acaba mastürbasyon öncesi neden hapşırıyorum ? KBB doktorlarına gittim fakat bir çözüm bulamadım.Bu bir sorun mu bilmiyorum :)
Reklamı Kapat
225
Gokay Akcay
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Gastrulasyon evresinde türleri diğerlerinden ayıran genetik farklılaşma ve morfolojik değişim neye göre gerçekleşir ? Örneğin eğer bir köpek embriyosunun hücre göçüne müdahale edersek türünü değiştirmek mümkün müdür ?
Reklamı Kapat
745
Nova Proxima
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Mandalorian Software , rüyalarınedenhatırlamıyoruz

Öncelikle Rüyaları neden hatırlamıyoruz onu anlatim

Çok güzel bir rüya gördüm, ama tam olarak hatırlayamıyorum” ifadesi birçoğumuz için hayli tanıdıktır. Rüyaları uyandıktan sonra hatırlamanın neden zor olduğuna dair çeşitli kuramlar var, ancak bu durumun nedeni tam olarak bilinmiyor. Freud rüyaların bastırılmış duygularımızın ifadesi olduğunu, bu nedenle hatırlamak istemediğimizi söylüyor. Bazı bilim insanları ise bu duruma, rüyaların oluştuğu ve REM uykusu olarak bilinen uyku evresindeki nörokimyasal değişimlerin sebep olduğunu düşünüyor. Beynin bellek oluşumu, düşünme, konuşma işlevlerinden sorumlu bölgesi olan serebral kortekste, hafızanın gelişimine yardımcı norepinefrin hormonunun eksik olması, rüyaların hatırlanamamasına neden olabilir. Bazı kuramlar ise tekrar etmenin ve bir olguyu başka bir olgu ile ilişkilendirmenin öğrenme üzerindeki etkisini dikkate alıyor ve rüyaya geri dönüp tekrar etmenin mümkün olmamasının rüyaların kolayca unutulmasında rol oynadığını söylüyor. Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar ise Neuron dergisinde yayımlanan çalışmalarında belleğin oluştuğu ve daha sonra depolandığı bölgeler arasındaki bağlantının, uykunun rüya görülmeyen kısmı olan yavaş dalgalı uyku evresinde (SWS) gerçekleştiğini, REM evresinde ise sinir hücreleri etkin olsa da iletişimlerinin uyumlu olmadığını gösterdi. Bu, rüyaların bellekte depolanmadığı anlamına gelebilir.

Yani bir nevi norokimyasal bir süreç . Unutmak bize hiçbirşey katmaz . Sadece algıda seçiciliği önler . Yani uyku neden olur Beyin gereksiz hafızabilgilerini siler daha iyi norolojık süreç gerçekleşir . Öyüzden rüyalar sürekli hatırlanırsa norokimyasal bozulmalar olur . Öyüzden böyle daha iyi kısa sürede bellekte durması .

191 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş

Kaynaklar

  1. Kaynak Norokımyasal
Devamını Göster
Reklamı Kapat
165
Enes Güngörmüş
160 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Yani neyle izleniyorlar?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Çift yarık deneyinde elektronlar fotonlar en son da moleküller, kamera ile gözlenmiştir deney esnasında. Yani kamera varken de yokken de insan dolaylı gözlemcidir. Kamera observer .

Kamera etkisini ortaya çıkarmak için, elektron perdeye çarpmadan önce kamera kapatılmıştır. Bu durumda da elektronun dalga hareketi yaptığı gozlenince, parçacık -dalga seçimini gözlemciye bağlı yaptığı netlesmistir.

301 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş

Kaynaklar

  1. Kaynak
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Demokrasilerde aslen bulunması gereken özgürlük ve eşitliğe ulaşmanın en iyi yolu, tüm kişilerin devletin olanaklarını en üst düzeyde paylaşabilmesidir.”
Aristoteles