Sonuçları Filtrele Seçki
Soru & Cevap Nedir?

Neler Yeni?

10 Şubat 2021: Artık e-posta hesabını onaylamamış kişiler soru ve cevaplara negatif oy veremeyecekler. Böylece trollüğü minimize etmeyi hedefliyoruz. Ayrıca varsayılan liderlik listelerinde moderatörler de yöneticiler ve editörler gibi gözükmeyecek.

9 Şubat 2021: Moderatörler atanmaya başlandı. Artık onaya düşen soru ve cevaplar daha hızlı onaylanacak, raporlar daha hızlı sonuçlandırılacak ve etkileşim daha sağlıklı bir şekilde sürdürülebilecek. Moderatörlerin soru/cevap silme ve düzenleme ile kullanıcı raporlarına karar verme yetkileri bulunmaktadır. Moderatörleri, isimlerinin yanındaki dengeli terazi işaretinden ayırt edebilirsiniz.

19 Ekim 2020: Metin düzenlemeleri sırasında (kalınlaştırma, bağlantı ekleme, liste oluşturma vb.) bazen oluşan format bozulması hatası giderildi. Ayrıca bir cevap için girilen metin düzenlemeleri yedekleniyor; böylece format ile ilişkili kayıpların önüne geçilebilecek.

17 Ekim 2020: Cevaplardaki kaynak sistemi, makalelerimizdeki kaynak sistemi ile aynı olacak biçimde geliştirildi.

24 Ağustos 2020: UP Geçmişini görüntüleme eklendi.

22 Ağustos 2020: UP Sıralamasındaki ek hatalar giderildi.

26 Temmuz 2020: Metin kutusundaki yazı düzenleme araçları kolay erişim eklendi.

3 Temmuz 2020: UP Sıralamasındaki hatalar giderildi.

30 Haziran 2020: Soru birleştirme ve soru yönlendirme raporlarındaki sorunlar giderildi. Soru birleştirme raporu oluştururken artık sadece URL girerek de soruyu bulmanız mümkün. Ayrıca liderlik sıralamasına aylık lider ve geçen haftanın lideri de eklendi.

29 Haziran 2020: Haftalık UP sıralaması paneli eklendi. Masaüstü kullanıcılarında Seçki filtresi altında sağ panele son sorular eklendi.

21 Haziran 2020: Filtreler geri getirildi, hız optimizasyonu yapıldı. Yeni tasarım geliştirmelerine başlandı.

17 Haziran 2020: Bir geliştirme projesinin uzantısı olarak Soru & Cevap Platformu'ndaki filtreler geçici olarak kaldırıldı. İşlem tamamlanınca geri getirilecekler.

15 Haziran 2020: Sorulara görsel ekleme özelliği getirildi. Yeni kategoriler eklendi. Tespit edilen bazı diğer sistemsel hatalar giderildi.

11 Haziran 2020: Bazı cevap girişleri sırasında sistemin hata verip, okurların cevabını sildiği bildirilmişti. Bu hatanın kaynağı tespit edildi ve giderildi. Uzmanlara sorma özelliği, bilimseverlere sorma özelliği ile birleştirildi. Tasarım sadeleştirmeleri ve geliştirmeleri yapıldı.

***

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Evrim Ağacı'nın site üzerinde bağımsız okur etkileşimini gerçekleştirmeyi mümkün kılan ilk dijital projesidir. Birçok diğer projenin öncülüdür. Bu kılavuz, kullanıcılara yol göstermesi ve sık sorulan bazı soruları yanıtlaması için hazırlanmıştır.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Bu fikir nereden çıktı?

Bu konuyla ilgili temel bilgileri buradaki Patreon yazımızdan görebilirsiniz.

Profilimde çıkan puanlar ne anlama geliyor?

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Uyum Puanı'mı gizleyebilir miyim?

Evet. Evrim Ağacı profilinizin gizlilik ayarlarına giderek "Profilimde UP Göster" seçeneğini değiştirebilirsiniz. Bu durumda siz hariç kimse Uyum Puanı'nızı göremeyecektir.

"Kabul Edilen Cevap" nedir?

Soruyu soran kişi, verilen cevaplar arasından bir tanesini en tatmin edici, doğru, isabetli, iyi araştırılmış bulursa, onu "Kabul Edilen Cevap" olarak seçebilir. Bu cevap, diğer cevaplara göre daha yukarıda gösterilecektir ve hem soruyu sorana, hem de cevabı verene UP verecektir. Soruyu soran, bir cevabı kabul edilen olarak işaretledikten sonra geri alamaz veya değiştiremez. Moderatörler veya yöneticiler, cevabın isabetli olmadığına kanaat getirecek olursa kabul edilen cevabı geri alabilirler.

"Öne Çıkarılan Cevap" nedir?

Moderatörler veya yöneticiler, verilen cevaplar arasından bir tanesini en tatmin edici, doğru, isabetli, iyi araştırılmış bulursa, onu "Öne Çıkarılan Cevap" olarak seçebilir. Bu cevap, diğer cevaplara en üstte gösterilecektir ve cevabı veren kişiye UP verecektir.

Sorular için pozitif ve negatif oylar nasıl sayılıyor?

Soruların oy puanı pozitif oy sayısından negatif oy sayısının çıkarılmasıyla hesaplanmaktadır.

Cevaplar için pozitif ve negatif oylar nasıl sayılıyor?

Cevapların oy puanı sadece pozitif oy sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Negatif oy vermek yerine beğendiğiniz diğer cevaplara pozitif oy verebilir veya kendi daha iyi olan cevabınızı girebilirsiniz.

Soru altındaki cevaplar neye göre sıralanıyor?

Sorulara gelen cevaplar, cevabın aldığı pozitif puana göre sıralanmaktadır. Pozitif puanların sıralaması ne olursa olsun, en üstte öne çıkarılan cevap, ondan sonra kabul edilen cevap ondan sonra pozitif puan sıralamasına göre diğer cevaplar listelenmektedir.

Cevaplara yorum veya cevap girebilir miyim?

Hayır. Soru & Cevap Platformu'nun amacı, bir soruya gelen cevaplar arasında münakaşa veya fikir alışverişi yaratmak değil, soru sahibinin spesifik bir sorusunu veya merak ettiği bir konuyu cevaba kavuşturmaktır. Faydalı bulduğunuz bir cevap gelene kadar oylama tuşlarıyla gelen cevapları oylayabilirsiniz ve uygun olduğunu düşündüğünüz cevabı "Kabul Edilen Cevap" olarak işaretleyebilirsiniz. Konuyla ilgili ek sorularınız için yeni sorular oluşturabilirsiniz.

Bilimseverler arası daha aktif fikir alışverişlerinin yapılabileceği platformlar geliştirmekteyiz; takipte kalınız.

Sorularımı yeni cevaplara kapatabilir miyim?

Evet; ancak belirli koşulların sağlanması gerekiyor. Sorunuzu cevaplara kapatabilmeniz için:

  • En az 5 cevap gelmiş olması, veya
  • Kabul edilen cevap seçmiş olmanız, veya
  • Öne çıkarılan bir cevap seçilmiş olması gerekmektedir.

Soruyu yeni cevaplara kapattığınız zaman, okurlar o noktaya kadar gelen cevapları görmeye devam edeceklerdir; ancak yeni cevap ekleyemeyeceklerdir. Var olan cevapları oylamaya ve cevap sahiplerine teşekkür etmeyi de sürdürebilirler.

Sorularımı veya cevaplarımı sonradan düzenleyebilir miyim?

Evet; ancak sorunuzu veya cevabınızı ilettikten sonraki ilk 30 dakika içinde düzenleyebilirsiniz. Bundan sonra herhangi bir düzenleme yapamazsınız. Eğer çok önemli bir değişiklik gerekiyorsa bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. Lütfen soru veya cevap göndermeden önce, içeriğinden tamamen tatmin olduğunuzdan emin olunuz.

Sorularımı silebilir miyim?

Evet; ancak sorunuzu sorduktan sonra hiç cevap girilmemiş olması gerekmektedir. Kimi zaman cevap göremeseniz de silemeyebilirsiniz; çünkü onaylanmayı bekleyen (moderasyon denetimine düşmüş) yanıtlar girilmiş olabilir. Ayrıca isim açık şekilde sorduğunuz sorunuzu silmeniz halinde 35 UP, anonim sorduğunuz bir soruyu silmeniz halinde 20 UP kaybedeceksiniz.

Cevaplara matematik formülü girebilir miyim?

Evet, Evrim Ağacı'nda kullandığımız metin editörü, matematiksel formülleri desteklemektedir. Ancak bunun için bir miktar TeX dili bilmeniz gerekmektedir (bu ilk etapta ürkütücü olabilse de, 5-10 dakikada çözebileceğiniz çok basit bir sistem). Metin editöründeki fxf_x ikonuna basarak TeX formatını kullanarak matematik formüllerini girebilirsiniz. Kullanabileceğiniz bütün kodları buradan görebilirsiniz.

Kaldırılmış Özellikler

Bilimsever Kitleye Sor nedir?

Burası, Evrim Ağacı üyesi olup da cevap vermek konusunda engellenmemiş tüm Evrim Ağacı ailesi üyelerinin sorulara yanıt verebileceği kısımdır. Eğer sorunuzun herhangi bir bilimsever tarafından yanıtlanmasını istiyorsanız buradaki kategorileri kullanmalısınız.

11 Haziran 2020 itibariyle tüm soru sorma yöntemleri birleştirilmiştir. Bazı kategoriler, sadece belirli kişilerce yanıt girilebilir biçimde ayarlanmış olabilir; fakat soru sorma sistemi tek bir yönteme indirgenmiştir.

Bir Bilene Sor nedir?

Burası, Evrim Ağacı'na ve Türkiye'deki bilim algısına katkı sağlamak isteyen uzmanların, akademisyenlerin, doktora veya yüksek lisansını almış, belli bir alanda yetkinliğini ispatlamış kişilerin kendilerine özel alanlarının olduğu kategoridir. Eğer bir uzmana spesifik bir soru sormak istiyorsanız bu kategoriyi kullanmalısınız. Unutmayın ki buraya sorulan sorulara, o uzmandan başka hiç kimse yanıt verememektedir. Bu konuda daha fazla bilgiyi bu videomuzun 36. saniyesinden itibaren alabilirsiniz.

11 Haziran 2020 itibariyle tüm soru sorma yöntemleri birleştirilmiştir. Bazı kategoriler, sadece belirli kişilerce yanıt girilebilir biçimde ayarlanmış olabilir; fakat soru sorma sistemi tek bir yönteme indirgenmiştir.

Devamını Göster
53K
Yusuf İğın
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Soruyu açıklamak istiyorum. Baba parası yiyen ve tek dersi lüks hayatı olan, bile bile eğitimsizliği “tercih” eden, cehaleti meşrulaştıran insanlar ile ülke adına karşılıksız veya düşük karşılıkla büyük hizmetler veren profesörlerin oyları bir mi? Bence değil. IQ ortalaması 90 olan (Şempanze sınırı) bir halkın oy hakkı olmamalı.
Cevap

merhabalar Yusuf İğın

her ne kadar kendi geleceği için karar veriyor olsa "cahil" diye tanımlayabileceğimiz insanların oy kullanmalarını mantıklı bulmuyorum. çünkü bu "cahil" insanlar ya kulaktan dolma bilgiler doğrultusunda yada ateşli konuşmalar yapan kişilere oy atarlar.

demokraside hem seçmende hem de oy isteyen kişilerde belli başlı bilgi birikimleri olması gerekir. ekonomi, siyaset bilimi, iktisat bilimi, hukuk, sosyoloji, psikoloji, tarih, felsefe, beşeri coğrafya, sosyal politika, gazetecilik gibi alanlarda bilgili olması gerekir. bu yüzden 2 ihtimal var= 1. ihtimal herkes doğduğu andan itibaren cumhurbaşkanı olacakmış gibi eğitilmeli, 2. ihtimal oy hakkı olmamalı. bu devlet yöneticiliğini meclisteki bu devlet yönetimine kendini adayan insanlar tarafından seçilmeli.

demokrasiyle yönetilen bütün ülkelerin çok ta becerikli yönetilmediğini söyleyebilirim. Amerika Trump yönetiminde verilen yanlış kararları onarmakla meşgul, Almanya'da Merkel'in çok yanlış göçmen politikaları var, Rusya'da Putin çok fazla yasadışı işler yapıyor, Fransa Macron Müslüman azınlıkla sürekli çatışma halinde, İngiltere AB'den ayrılmasıyla büyük hata etti, Türkiye'den bahsetmek bile istemiyorum.

Çin'in yönetim şeklini beğeniyorum açıkcası. tek partili, oy kullanmak yok, yöneticileri konsey seçiyor. ÇKP başa geçti geçeli her yıl %10 gibi devasa büyümeler yaşamıştır, şu anda Dünya'nın yeni süper gücü desek yanlış olmaz. Çin'in de yanlış kararları ve hataları var Çin kusursuz demiyorum, yönetim şekilleri daha az hatalı diyorum ve meyvesini de alıyorlar.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Türkiye'de durum belli halkın çoğunluğu evrimi bir din gibi ele alıyor kendi görüşlerine ters düştüğünü iddia ediyor ve reddediyor. Peki bu durum diğer ülkelerde nasıl? Amerika'da Avrupa'da halk evrime nasıl yaklaşıyor?
Cevap
Görkem Öge , Kozmoloji meraklısı.

Dünyanın pek nadir birkaç ülkesi hariç evrime karşı çıkan insanlar var. Bunlar üzerine tartışmalar sürüyor. Elbette daha çok muhafazakâr ve dindar kesim evrimi ret ediyor.

Ama bu ülkelerde bilimsel çalışmalar ve halkın bilime ilgisi bizden daha fazla olduğu için direk ret eden daha az. Onların bulduğu çözüm ara formüller bulmak. Yaradılışçılık denen formül bu çabanın sonucu.

Yani tüm dünya bir şekilde evrime hâlen direniyor ama direniş biçimleri biraz farklı. Biz ve bizim gibi ülkeler direk ret ediyor.

0
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Doğruluğundan emin değilim ama güvenilir olduğunu düşündüğüm bir bilim kanalından büyük patlamadan sonra madde ve antimadde miktarının eşit olması gerektiğini fakat madde var olduğuna göre bu sürecin böyle işlemediğini duydum. Bunun bir açıklaması var mı? İnsanın aklına ilk tanrı geliyor fakat bu biraz kolaya kaçmak olur.
26K
Melih Tuzla
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Hücreler uyur mu? Canlılığın hangi aşamasında uyumal evrimleşmiştir?
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
95
Pry Tht
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Dünya dışı zeki yaşamla ilgili izlediğim belgesellerde hep yaşamın yıldızımızla benzer yıldıza sahip benzer koşullarda olan gezegenlerde arandığını gördüm. Ama evrimsel süreç adapte olma süreci değil mi? Yani aşırı zorlu koşullardaki bir gezegende yaşamın o gezegenin koşullarına adapte olmasını engelleyen şey ne?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Aslında bilim insanlarının "insan/dünya merkezci" baktığını düşünmüyorum. Bize benzemeyen, farklı bir şekilde canlılığın olabileceğinin farkındalar. Bu yüzden de olabildiğince genel şekilde arama yapmaya çalışıyorlar. Ama dünyadaki canlılık dışında "kesin" bir şey yok elimizde. Yani "sadece" dünya benzeri gezegenlerde aramıyorlar ama dünyaya benzeyen gezegenlere daha çok odaklanılmasının sebebi olaya dünya merkezci baktıklarından kaynaklanmıyor. En azından dünyada canlılığın en az 1 kere de olsa "kesin" bir şekilde oluştuğunu biliyoruz. Bu canlılığın nasıl bir şekilde oluştuğunu tam olarak bilemesek de hangi şartlarda evrimleştiğini ve hangi şartlarda devam ettiğini biliyoruz. Bu yüzden de eldekilere bakınca en iyi bildiğimiz şey dünyadaki şartlar. O yüzden bilim insanları öncelikle elimizdekinin en iyisini kullanarak aramaya çalışıyorlar. Ama bu demek değil ki dünyaya benzemeyen bir canlılığın olmadığını düşünüyorlar. Tabii ki düşünüyorlar ama dünyaya benzemeyen canlılık için yönelik elimizde sağlam veriler yok ki hangi özelliklere, koşullara bakacaklarını kestirebilsinler. O yüzden elimizdekilere bakınca daha çok bilgi sahibi olduğumuz, canlılığın evrende en azından bir kere bile olsa "bu şekilde" oluştuğunu bildiğimiz için ona odaklanmak son derece normal.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
510
Sadettin Diler
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap

Hayır nedeni ise bir parçacık veya herhangi bir nesneyi görebilmemiz için fotonların yani ışık parçacıklarının oraya gidip yansıma yapıp ve gözümüze gelmesi lazım. Söz konusu fotonlardan küçük bir parçacık olur ise fotonların oraya gidip yansıyacak bir yüzey olmadığından (Yüzey var ama fotonun yansıya bileceği büyüklükte değil) foton orda yansıma yapamaz ve biz orayı karanlık görürüz. Ama sadece fotonları ile evreni algılamıyoruz

Bazı detektörler yada bu parçacıkları bulmamızı sağlayan iki aygıt vardır. Elektromanyetik Kalorimetre elektronları ve fotonları, enerji izleri ile tespit eder

Hadronik Kalorimetre, hadron birleşik bir parçacıktır. Atom çekirdeği ile etkileşime girdiklerinde, bu enerjiden bir model oluştururlar.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
3,842
Hasan Kaya
195 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (4)
Takip
Paylaş
isik üzerine bir sunum hazirlamam gerekiyor ancak günlük hayatta karsilastigimiz bir fenomen üzerinden olmasi gerekiyor. dalga-parcacik ikiligini günlük hayatta herhangi bir sekilde tecrübe edebliyor muyuz örnekleri nelerdir?
Cevap
Sude Öztürk , meraklı bir lise öğrencisi

Net bir bilgim yok fakat kuantum evreni ve fotonların davranışları benim de ilgimi çektiğinden bu konuyu daha önce araştırmıştım. Kaynak kısmına koyduğum linkte başka örnekler de var. Benim en çok ilgimi çeken florasan lambalar. Florasanlar temelde maddenin plazma hali için güzel bir örnek. Soygazlar olarak bildiğimiz 8A grubu elementlerine elektrik akımı verilerek elektronların serbest kalması sağlanıyor. Bu noktada elektron olarak bildiğimiz parçacığın gözümüz tarafından algılanabilen dalgalara dönüşmesine şahit oluyoruz. Bahsettiğim linkte şu şekilde açıklanmış:

"1913 yılında Niels Bohr’un Planck’ın kuantum fikrini (Einstein’ın 1905’te geliştirdiği) devralmasına kadar bu olay açıklanamayan bir fenomen olarak kalmıştı. Bohr çalışması ile atomun ilk kuantum modelini tanıttı. Bir elektronun atom çekirdeğinin etrafında mutlu bir şekilde dolaştığı özel yörüngeleri olduğunu ve atomların yalnızca bu düzeyler arasında hareket ederken ışığı soğurabileceği ya da yayabileceği fikrini öne sürdü.Emilen veya yayılan ışığın frekansı, (Planck tarafından sunulan) enerji düzeyleri arasındaki enerji farkına bağlıdır, böylece her atom için farklı kesikli frekans dizisi vardır. Bu radikal bir fikirdi, ancak hidrojenin yaydığı ışık spektrumunu ve ayrıca çok çeşitli elementler tarafından yayılan x-ışınlarını başarılı bir şekilde açıkladı. Bugün, bir atomun içinde neler olup bittiğini anlatan modern resim Bohr’un ilk modelinden çok farklı olsa da, temel fikir aynıdır: elektronlar, belirli frekanslarda ışığı emerek ya da yayarak çekirdek etrafında belirli düzeyler arasında hareket ederler."

244 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
8K
Captain Armi
132 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (4)
Takip
Paylaş
bir belgeselde görmüştüm atmosferdeki oksijenin günümüzdekinden fazla olduğu zamanlarda ''dev böcekler Yusufçuklar varmış'' yani ben böyle hatırlıyorum bu doğrumu ve doğruysa kaynak ekleyin
Cevap
Serdar Eren , Evrim Ağacı Okur Paylaşım Gurubu Üyesiyim

Evet Doğru Hatırlıyorsunuz, Günümüzden Yaklaşık Olarak 64 Milyon Yıl Önce Yaşamış Olan Dinozorların Devasa Vücut Kütlelerine Sahip Olmasının Nedenlerinden “Biri” de O Zamanlarda ki Atmosferde Bulunan Oksijen Seviyelerinin Yaklaşık Olarak %35 Seviyelerinde Olmasıydı ...

Konuya Kaynak Olarak Gösterebileceğim “Evrimağacı YouTube Linkini” Aşağıda Sizinle Paylaştım (Videonun 10:30’uncu dakikasından sonrasını dikkatlice dinleyin)

166 görüntülenme
7
Teşekkür (3)
Paylaş
Devamını Göster
1,963
Mehmet Yılmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Cevabın nedenini belirtiniz.
Reklamı Kapat
2,358
Utku Şahin
Teşekkür
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
spor yaptığımız zaman çok zorladığımızda vücudumuz sanki "dur artık bak gidiyorsun" tarzı tepkiler veriyor ve sen tam o anda durmazsan gelişebiliyorsun denilir. Aynı şey beyin için de geçerli mi? Çok fazla soru çözmek veya akıl oyunları oynamak yoruyor ve aynı sinyali alıyor gibiyim. Tam o anda durmazsam beyin gelişimini iyi yönde etkiler mi
60
Aykut Alp
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Dünyanın hem teğetsel hem de radyal ivmesinden dolayı lise eylemsizlik sorularında olduğu gibi lambaların da dik açıdan farklı açıyla durması ve hatta ipin toplanması gerekmez mi?
Teşekkür (2)
Hatırla (3)
Takip
Paylaş
eğer mümkünse nasıl elde edilir,nasıl bir düzeneğe ihtiyaç vardır?
Reklamı Kapat
53K
Yusuf İğın
137 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
İngilizce konuşurken daha farklı düşündüğümü, farklı bir karaktere büründüğümü; Kürtçe konuşurken bambaşka bir karaktere büründüğümü; Türkçe öz dilimi konuşurken bambaşka bir kişiliğe büründüğümü fark ettim. Bunun sebebi nedir?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Bunun sebebi bu dillerin söz diziminin farklı olmasıdır. Yani bu dilleri konuşurken kurudğunuz cümlelerin grameri çok farklı olduğu için bu dillere farklı bir mantıkla yaklaşırsınız. Çevrem genlede üçten fazla dil bilen insanlarla dolu ve genelde hep farklı dil ailelerine mensup dilleri biliyorlar. Ancak kuzenim Latince kökenli üç dil biliyor (İspanyolca, Fransızca, İtalyanca). Bu dillerin grameri ve kelime dağırcığı neredeyse aynı. İtalyanca konuşurken onu İspanyollar anlıyor. Dolayısıyla bu durum onda yaşanmıyor. Dediğim gibi söz diziminin ve gramer yapısının birbirinden farklı olması ve bu dilleri konuşurken farklı mantıkla cümle kurmanız bu olaya yol açıyor.

313 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
53K
Yusuf İğın
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Doğa Mutlu , Fen lisesi mezunuyum

Merhaba Yusuf,

Kuantum Atom Modeli ile sıkça kullanılmaya başlanan orbital, enerji katmanları gibi ifadeler; insanların anlatımı kolaylaştırma ve daha somut düşünebilme amaçlı kullandığı ifadelerdir. Atom incelendiğinde fiziksel olarak orbital görmek, katmanları gözlemlemek mümkün değildir çünkü elektronların doğası gereği sabit konumları yoktur. Fakat bulunma olasılıklarının yüksek olduğu bölgeler vardır - ki biz bu olasılıkları orbital olarak adlandırırız.

Bu durumdan yola çıkarak diyebiliriz ki atomun var olmasıyla birlikte, elektronlarının konumu için oluşan olasılıklar (orbitaller) da var olur. Atomun elektron alması durumunda elektronlar, atomun çevresine dağılmak isteyeceklerdir, dolayısıyla daha üst orbitallerde bulunma olasılıkları artacaktır. Bunun sonucunda da bizler, alınan elektronların üst katmanlara yerleştiğini kabul ederiz.

232 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
1,995
Anıl Yılmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Yoksa tamamen bağımsız sebeplerle ayrı ayrı şekilde mi ifadelerdir. Yoksa bunu bilmemiz mümkün değil midir? En azından bunun hakkında bir fikrimiz var mı öğrenmek istiyorum. Tam olarak ifade edememiş olsam da konuya hakim olanlar beni anlamıştır. Düşünen herkese teşekkürler
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku