Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Sonuçları Filtrele Seçki
Soru & Cevap Nedir?

Neler Yeni?

19 Ekim 2020: Metin düzenlemeleri sırasında (kalınlaştırma, bağlantı ekleme, liste oluşturma vb.) bazen oluşan format bozulması hatası giderildi. Ayrıca bir cevap için girilen metin düzenlemeleri yedekleniyor; böylece format ile ilişkili kayıpların önüne geçilebilecek.

17 Ekim 2020: Cevaplardaki kaynak sistemi, makalelerimizdeki kaynak sistemi ile aynı olacak biçimde geliştirildi.

24 Ağustos 2020: UP Geçmişini görüntüleme eklendi.

22 Ağustos 2020: UP Sıralamasındaki ek hatalar giderildi.

26 Temmuz 2020: Metin kutusundaki yazı düzenleme araçları kolay erişim eklendi.

3 Temmuz 2020: UP Sıralamasındaki hatalar giderildi.

30 Haziran 2020: Soru birleştirme ve soru yönlendirme raporlarındaki sorunlar giderildi. Soru birleştirme raporu oluştururken artık sadece URL girerek de soruyu bulmanız mümkün. Ayrıca liderlik sıralamasına aylık lider ve geçen haftanın lideri de eklendi.

29 Haziran 2020: Haftalık UP sıralaması paneli eklendi. Masaüstü kullanıcılarında Seçki filtresi altında sağ panele son sorular eklendi.

21 Haziran 2020: Filtreler geri getirildi, hız optimizasyonu yapıldı. Yeni tasarım geliştirmelerine başlandı.

17 Haziran 2020: Bir geliştirme projesinin uzantısı olarak Soru & Cevap Platformu'ndaki filtreler geçici olarak kaldırıldı. İşlem tamamlanınca geri getirilecekler.

15 Haziran 2020: Sorulara görsel ekleme özelliği getirildi. Yeni kategoriler eklendi. Tespit edilen bazı diğer sistemsel hatalar giderildi.

11 Haziran 2020: Bazı cevap girişleri sırasında sistemin hata verip, okurların cevabını sildiği bildirilmişti. Bu hatanın kaynağı tespit edildi ve giderildi. Uzmanlara sorma özelliği, bilimseverlere sorma özelliği ile birleştirildi. Tasarım sadeleştirmeleri ve geliştirmeleri yapıldı.

***

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Evrim Ağacı'nın site üzerinde bağımsız okur etkileşimini gerçekleştirmeyi mümkün kılan ilk dijital projesidir. Birçok diğer projenin öncülüdür. Bu kılavuz, kullanıcılara yol göstermesi ve sık sorulan bazı soruları yanıtlaması için hazırlanmıştır.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Bu fikir nereden çıktı?

Bu konuyla ilgili temel bilgileri buradaki Patreon yazımızdan görebilirsiniz.

Profilimde çıkan puanlar ne anlama geliyor?

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Uyum Puanı'mı gizleyebilir miyim?

Evet. Evrim Ağacı profilinizin gizlilik ayarlarına giderek "Profilimde UP Göster" seçeneğini değiştirebilirsiniz. Bu durumda siz hariç kimse Uyum Puanı'nızı göremeyecektir.

"Kabul Edilen Cevap" nedir?

Soruyu soran kişi, verilen cevaplar arasından bir tanesini en tatmin edici, doğru, isabetli, iyi araştırılmış bulursa, onu "Kabul Edilen Cevap" olarak seçebilir. Bu cevap, diğer cevaplara göre daha yukarıda gösterilecektir ve hem soruyu sorana, hem de cevabı verene UP verecektir. Soruyu soran, bir cevabı kabul edilen olarak işaretledikten sonra geri alamaz veya değiştiremez. Moderatörler veya yöneticiler, cevabın isabetli olmadığına kanaat getirecek olursa kabul edilen cevabı geri alabilirler.

"Öne Çıkarılan Cevap" nedir?

Moderatörler veya yöneticiler, verilen cevaplar arasından bir tanesini en tatmin edici, doğru, isabetli, iyi araştırılmış bulursa, onu "Öne Çıkarılan Cevap" olarak seçebilir. Bu cevap, diğer cevaplara en üstte gösterilecektir ve cevabı veren kişiye UP verecektir.

Sorular için pozitif ve negatif oylar nasıl sayılıyor?

Soruların oy puanı pozitif oy sayısından negatif oy sayısının çıkarılmasıyla hesaplanmaktadır.

Cevaplar için pozitif ve negatif oylar nasıl sayılıyor?

Cevapların oy puanı sadece pozitif oy sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Negatif oy vermek yerine beğendiğiniz diğer cevaplara pozitif oy verebilir veya kendi daha iyi olan cevabınızı girebilirsiniz.

Soru altındaki cevaplar neye göre sıralanıyor?

Sorulara gelen cevaplar, cevabın aldığı pozitif puana göre sıralanmaktadır. Pozitif puanların sıralaması ne olursa olsun, en üstte öne çıkarılan cevap, ondan sonra kabul edilen cevap ondan sonra pozitif puan sıralamasına göre diğer cevaplar listelenmektedir.

Cevaplara yorum veya cevap girebilir miyim?

Hayır. Soru & Cevap Platformu'nun amacı, bir soruya gelen cevaplar arasında münakaşa veya fikir alışverişi yaratmak değil, soru sahibinin spesifik bir sorusunu veya merak ettiği bir konuyu cevaba kavuşturmaktır. Faydalı bulduğunuz bir cevap gelene kadar oylama tuşlarıyla gelen cevapları oylayabilirsiniz ve uygun olduğunu düşündüğünüz cevabı "Kabul Edilen Cevap" olarak işaretleyebilirsiniz. Konuyla ilgili ek sorularınız için yeni sorular oluşturabilirsiniz.

Bilimseverler arası daha aktif fikir alışverişlerinin yapılabileceği platformlar geliştirmekteyiz; takipte kalınız.

Sorularımı yeni cevaplara kapatabilir miyim?

Evet; ancak belirli koşulların sağlanması gerekiyor. Sorunuzu cevaplara kapatabilmeniz için:

  • En az 5 cevap gelmiş olması, veya
  • Kabul edilen cevap seçmiş olmanız, veya
  • Öne çıkarılan bir cevap seçilmiş olması gerekmektedir.

Soruyu yeni cevaplara kapattığınız zaman, okurlar o noktaya kadar gelen cevapları görmeye devam edeceklerdir; ancak yeni cevap ekleyemeyeceklerdir. Var olan cevapları oylamaya ve cevap sahiplerine teşekkür etmeyi de sürdürebilirler.

Sorularımı veya cevaplarımı sonradan düzenleyebilir miyim?

Evet; ancak sorunuzu veya cevabınızı ilettikten sonraki ilk 30 dakika içinde düzenleyebilirsiniz. Bundan sonra herhangi bir düzenleme yapamazsınız. Eğer çok önemli bir değişiklik gerekiyorsa bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. Lütfen soru veya cevap göndermeden önce, içeriğinden tamamen tatmin olduğunuzdan emin olunuz.

Sorularımı silebilir miyim?

Evet; ancak sorunuzu sorduktan sonra hiç cevap girilmemiş olması gerekmektedir. Kimi zaman cevap göremeseniz de silemeyebilirsiniz; çünkü onaylanmayı bekleyen (moderasyon denetimine düşmüş) yanıtlar girilmiş olabilir. Ayrıca isim açık şekilde sorduğunuz sorunuzu silmeniz halinde 35 UP, anonim sorduğunuz bir soruyu silmeniz halinde 20 UP kaybedeceksiniz.

Cevaplara matematik formülü girebilir miyim?

Evet, Evrim Ağacı'nda kullandığımız metin editörü, matematiksel formülleri desteklemektedir. Ancak bunun için bir miktar TeX dili bilmeniz gerekmektedir (bu ilk etapta ürkütücü olabilse de, 5-10 dakikada çözebileceğiniz çok basit bir sistem). Metin editöründeki fxf_x ikonuna basarak TeX formatını kullanarak matematik formüllerini girebilirsiniz. Kullanabileceğiniz bütün kodları buradan görebilirsiniz.

Kaldırılmış Özellikler

Bilimsever Kitleye Sor nedir?

Burası, Evrim Ağacı üyesi olup da cevap vermek konusunda engellenmemiş tüm Evrim Ağacı ailesi üyelerinin sorulara yanıt verebileceği kısımdır. Eğer sorunuzun herhangi bir bilimsever tarafından yanıtlanmasını istiyorsanız buradaki kategorileri kullanmalısınız.

11 Haziran 2020 itibariyle tüm soru sorma yöntemleri birleştirilmiştir. Bazı kategoriler, sadece belirli kişilerce yanıt girilebilir biçimde ayarlanmış olabilir; fakat soru sorma sistemi tek bir yönteme indirgenmiştir.

Bir Bilene Sor nedir?

Burası, Evrim Ağacı'na ve Türkiye'deki bilim algısına katkı sağlamak isteyen uzmanların, akademisyenlerin, doktora veya yüksek lisansını almış, belli bir alanda yetkinliğini ispatlamış kişilerin kendilerine özel alanlarının olduğu kategoridir. Eğer bir uzmana spesifik bir soru sormak istiyorsanız bu kategoriyi kullanmalısınız. Unutmayın ki buraya sorulan sorulara, o uzmandan başka hiç kimse yanıt verememektedir. Bu konuda daha fazla bilgiyi bu videomuzun 36. saniyesinden itibaren alabilirsiniz.

11 Haziran 2020 itibariyle tüm soru sorma yöntemleri birleştirilmiştir. Bazı kategoriler, sadece belirli kişilerce yanıt girilebilir biçimde ayarlanmış olabilir; fakat soru sorma sistemi tek bir yönteme indirgenmiştir.

Devamını Göster
Reklamı Kapat
26K
Zeynep X
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Muhtemelen bunun sebebi "toprak" dediğimiz maddenin tarih boyunca varoluşun ilk nedenleri arasında gösterilmiş olmasından süregelmektedir.Ünlü doğa filozoflarından Empedokles de varlığın kaynağını(arkhe) toprak, su, hava ve ateş olarak tanımlayarak toprağı varlığın kökenlerinden biri olarak göstermiştir.Semavi dinlerin bu tarz düşünce biçimlerinden etkilendiğini varsayabiliriz.Bahsi geçen dönemin toplumları için insanın ham maddesinin toprak olduğu söylemi saçma bulunmayacak aksine insanlar tarafından kolayca kabul görecektir.Bize bunun dikte edilmesinin sebebi ise dini bilgilerin değişmez olmasıdır.Bilim ne kadar ilerlerse ilerlesin dini literatürdeki bilgiler sabit kaldığı için hala bize "doğru bilgi" sıfatıyla öğretilmektedir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
1,455
Oğuzhan Kömcü
665 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (6)
Takip
Paylaş
Yani biz birini düşündüğümüz de bazen o düşündüğümüz kişiden bir etkileşim alabiliyoruz.. Bu hep denk gelemez herhalde. Bazen bunu hissetmek olarak algılıyoruz. Ama acaba başka bir durum olabilir mi?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Biyolojik organizma olarak hücrelerin birbiriyle, organların ve sistemlerin birbiriyle çok yakın iletişimi olduğunu düşünürsek, salgılanacak bir hormondan vücudun her yerindeki yağ dokularının anlık haberinin olduğu üzerinden bir ileri düzey bağlantı yapısından bahsedebiliriz. Biz daha birey merkezli üst yapıda olduğumuz için, bu kendi için değil bütün için yaşama çalışma modelini garip buluyoruz. Oysa birimler tamamen bütün için çalışır yaşar. Hatta bütün için düzenli olarak intihar ederler. (apoptozis) Bu kadar sıkı bir bağlantı yapısının zemininde oluşmuş biyolojik organizmaların birbiriniden bilinçdışı seviyede haberinin hiç olmamasını beklemeyemeyiz aslında.

Bütün elektrikle çalışan yapılar elektromanyetik alana sahiptir. Beyin ve sinir sistemi de sodyum potasyum calsium gibi iyonların taşınması ve belli bir aksiyon potansiyeline bağlı elektrik sistemidir. Bu yüzden her beyin de bir elektromanyetik alana sahiptir. Biliyoruz ki kalbin elektromanyetik alanı beyne göre daha geniş bir alana etki etmektedir. Bilimsel deneylerde gözlemcinin, deney hayvanının davranışına bu yolla etki ettiği ile ilgili görüşler mevcut günümüzde. Yani biz bilinç düzeyinde anlayamasak da, beyinler arasında elektromanyetik alanlar üzerinden bir iletişim yüksek ihtimal olabilir. Bu evrimsel süreçte hayatta kalmanın bir savunma mekanizması olarak da görülebilir. Uyurken bize bakan birinden gelen uyarının bizi uyandırması ile başlayıp olumsuz bir hisse kapılıp aniden blulunnduğu yerden uzaklaşan bir bireyin olduğu yere hızla bir yırtıcı vahşi hayvanın yaklaşmasına kadar giden bir karmaşık etkileşim. Diğer yandan aşık olmak da beyin bağlantısı. Evrimsel süreçte merkezde yaşamda kalmak olduğu için daha çok kötü senaryolarla karşılaşıyoruz ancak, hayatta kalmanın 2. noktasıysa üremek. Bunun içinde güçlü bir bağ gerekiyor ki, uzun süreli birliktelik ve çocuk bakımı (bakıma daha uzun süre muhtaç bebek) mümkün olsun.

Bunun yanında 100 maymun deneyinden biliyoruz ki, beyinler bizim bilmediğimiz bir şekilde birbirine gerçek anlamda bağlı. Felsefi, uçuk kaçık bir söylem değil. Evet ORTAK BİLİNÇ ile beyinler birbirine bağlı. Bir düşünce bir popülasyon içinde belli bir eşik değere ulaşacak kadar yaygınlaştığında, anlık olarak bütün popülasyona yayılır.

662 görüntülenme
Puan Ver
7
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
Devamını Göster
1,160
Fen Bilim
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap

Ağızdan anüse kadar geçen bir boşluk söz konusu anatomik olarak. Bağırsaklar ve sindirim sistemi, dış ortam ile aramızdaki bariyer - sınır alanı. (İç organ değil dış organ olarak kabul edilirler) Bağırsakları özel kılan şey, enterik sinir sistemidir. (Embriyoda nöronal göç sırasında çoğalan hücrelerden nörona dönüşecek olanların bir kısmı beyni oluşturmak kafatasına giderken kalan kısmı da bağırsaklara giderek enterik sinir sistemini oluşturuyor) Sadece ince bağırsakta enterik sinir sayısı yaklaşık 200 milyonun üzerinde. Kalın bağırsakda da 100 milyonun üzerindedir. Omurilikte yaklaşık 12 milyon sinir bulunmaktadır. (!) Duyu organları nasıl beyine sürekli olarak fizik ortama ait veri gönderiyor ise, bağırsak da vagus siniri ile beyine bilgi göndermektedir. Vücudun en kompleks ve en uzun sinir liflerinden oluşur vagus siniri. Burada da ilginç olan, vagus siniri ile bağırsaktan beyine giden 10 komuta karşılık, beyinden bağırsağa 1 komut gelmektedir. Vücutta beyin, periferik sinirler, otonom sinir sistemi vardır, bunun yanında da bağırsaktaki enterik sinir sistemi bulunmaktadır. (Otonom sinir sistemine ait olduğunu düşünen otörler de vardır) Ancak beyin ile olan bağı vagus siniri koparılsa dahi, bağırsak vital fonksiyonlarını devam ettirir. Hem beyine komut gönderen, hem de beyinle bağı kopsa dahi fonksiyonlarını gerçekleştirmeye devam etmesi, bir çok nörotransmitter in üretilme yeri olması nedenlerinden dolayı 2. BEYİN olarak kabul edilmektedir. Aslinda guncel literaturde bir de 3. Beyin olarak kabul edilen bir de mikrobiyata dir. Bağırsak florası yani. Bu mikroorganizmalarin urettigi kimyasallar bagirsaktaki sinirleri etkileyip, bunun beyine iletilmesi seklinde işledigi anlaşıldı.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
25
Ali Seven
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Temel büyüklük oluşturup ve ona isim vermek.
2,430
Efe Gerenli
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Bir dişi cinsel seçilimin desteklemediği bir erkeği çekici bulup onunla çiftleşebilir mi?
Reklamı Kapat
543
Ozan Dogan
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Merhaba, Günümüzde dondurulan insanların ileride diriltilmesi mümkün olabilir mi?
2,430
Efe Gerenli
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Her dişi tavuskuşu çok benekli erkeği mi sevmek zorunda,buna aykırı davranan bireyler olabilir mi,(örnekler çoğaltılabilir)
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Merhaba.Tabii ki olabilir.Doğadaki soy devamı güdüsü, biricik özelliğin kalıtılmasını amaç gütmez.Yani illaki benekli diye çiftleşmek her zaman yoktur doğada.Kuşlara bakalım: Kuşlarda cinsel seçilimde deri rengi ne kadar rol oynuyorsa ses telleri,kuşun çıkardığı melodramik titreşimler,kavga edebilme yetisi,güzel dans edebilme yetisi gibi birçok etken mevcuttur.Örneğin Tavuskuşu benekli değildir ama dişisini elde edebilmek için rakiplerine karşı cansiparane bir kavgaya giriyordur ve kazanıyordur.İşte bu dişinin dikkatini cezbetmek için yeterli olabilir.Veya çok güzel şakıyordur yine dişi için yeterli olabilir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
165
Mert Saner Deniz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Doğal güzelliklerden, doğa olaylarından etkilenir ve bu durumlara yoğun duygular besleyebiliyoruz. Evrimsel süreçte bu durum nasıl gelişti?
Reklamı Kapat
675
Ayşen İrem Genç
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Binaların yıkılması, patlamalar, yok etmek... İçgüdüsel bir şey mi bu?
365
Talha Karataş
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Esas merakımı celbeden dilin kökeni tartışmasının dil ve mantık analizine elverişli olmadığı iddiası. Neden değil?
3,007
Recep Enes Şahin
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

"Her şey atomlardan oluşur" önermesi doğru değil. Maddeler atomlardan oluşur ancak atomların içerisinde başka atomlar yoktur. Atomlar çekirdekten, çekirdeği oluşturan proton ve nötronlardan ve onlar da lepton, quark gibi başka yapılardan oluşur. Bu yapı hiyerarşisi de temel parçacıklarda son bulur. Lepton, quark, elektron gibi parçacıklar temel parçacıklardır ve iç yapıları yoktur.

Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
225
Mert Bulut
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Merhaba, ben bir 12.sınıf öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek amacıyla yazılım öğrenmek istiyorum. Fakat aynı zamanda üniversite sınavına hazırlanmaktayım, sadece Pazar günlerimi ayırabilirim bu işe. O da ne kadar yararlı olur bilemiyorum. Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.
Cevap

merhabalar Mert Bulut

benim tavsiyem , kendini geliştirmen çok güzel bir şey ama önceliklerinin bilincinde hareket etmen lazım. her şeyin yeri ve zamanı vardır. eğer güzel bir üniversite kazanırsan kendini geliştirme imkanın artar, daha bilgili kişilerden yardım alma görüşme tanıma olanakların olur, yeteneğinin keşfedilme ihtimali de artar, alacağın eğitim internettekilere oranla kaliteli olur vb. avantajların olur. yazılım öğrenmek için harcadığın enerji ve zamanı derslerine harcayarak geleceğine yatırım yapman daha önemli.

şu bir gerçek ki insan beyninin de sınırları vardır. yani senin mola gününde zihinsel olarak çalışman yada mola vermeyip başka şeyler öğrenmek senin sınırlarını aşar. beynin her zaman her şeyi öğrenemez, gün içerisinde beyninin sınırını aşarsan yeni bilgiler depolayamaz. sen hem uni sınavına çalışıp hem yazılım öğrenicem deyip, 2 taraftanda istediğin performansı yakalayamayabilirsin. universteye geçtiğin zaman kendini geliştirme imkanın fazlasıyla olacak. sana tavsiyemdir önceliğin tyt-ayt olsun.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
155
Sana Ne
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Neden anlayamadığımız bir şeyde mantık arıyoruz ki ? Zaten o şeyde bir mantık bulsak bile bu mantığın doğru olduğundan emin degiliz. Yani mesela dinler konusunda. Bize o dinle alakalı mantıksız gelen bir şey o dini yanlış yapar mı ki ? Bizim aklımız kusurlu ve biz onu anlayamiyorsak mantigimizin o dini yanlış bulması o dini yanlışlamaz ki.
Cevap

İnsanoğlu olarak en gelişmiş niteliğimiz ve yeryüzünde de bizi diğer canlılardan ayıran vasfımız düşünme yetisi. En güçlü silahımız düşünmek yani. Daha gelişmiş bir özelliğimiz olmadığı için karşımıza çıkan soru ve problemleri düşünerek çözmek, tanımlayamadığımız olgu ve kavramları düşünüp üzerlerine mantık yürüterek tanımlamaya ve anlamaya çalışıyoruz. Belki yetersiz olacak, haklı olabilirsiniz ama başka çaremiz yok. Köpek ya da kediler bir nesneyi koklayarak tanımaya çalışıyorlar, bir kelebek dokunarak bunu yapıyor. Çünkü en gelişkin becerileri bu. Biz de düşünerek bunu yapmaya çalışıyoruz. Belki 10 dakika düşünerek olmayacak bu ama 10 yıl düşünürsek çözeceğiz. Ya da 10 asır? Bunu bilemeyiz. Ama elimizden gelen bu. Ve şu noktayı gözden kaçırıyor olmanız olası: Düşünceler ve düşünsel bulgular nesilden nesle aktarılarak birer düşünce sistemi haline gelirler. Mantık, felsefe, akıl yürütme teknikleri, bilimsel yöntemler vs. hep bu düşünme yetimizin ortaya çıkardığı ve dünyayı, insanı ve evreni daha iyi anlamamızı ya da anlamamıza olanak veren icatları ortaya çıkarmamızı sağlayan olgulardır. Yani biz, sizin benzetiminiz ile, din üzerine yapacağımız 10 dakikalık bir düşünme çabası ile onun doğruluğunu ya da yanlışlığını kesinleştirmiyor olsak da 10 bin kişinin yapacağı 10 saatlik bir toplu düşünme çalışması, o konuda bizi gerçeğe ve doğruya ulaştırabilir. Bugün yeryüzünde kölelik yok ise, halen toplumlar birilerini içine şeytan girdi diye bir kazığa bağlayıp yakmıyor ise bu, birilerinin 10 dakikada çözemediği bir sorun üzerine, birçok kişinin 10 binlerce dakika düşünmesi sayesindedir. Bu nedenle düşünmeyi küçümsemeyiniz, önemsiz görmeyiniz. Her birimizin girişeceği her türlü düşünme çabası değerlidir.

120 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
1,110
Ali Bayraktar
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Kadınlarda mayoz bölünme daha fetal dönemlerde başlarken neden erkeklerde bu olay pubertaya kadar olmaz? Vücut o zamana kadar bekledikten sonra mayoz zamanının geldiğini nasıl anlar ve hormon salgı bezleri ne zaman salgılamaları gerektiğini nasıl anlar?
Reklamı Kapat
25
Cengiz Cebi
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Geometrik artış olsa gerek, fakat rica etsem hesabın ayrıntısını öğrenebilir miyim?
Reklamı Kapat
580
İlker Baran
418 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Burçlar yalandır peki neden yalandır? Nedenlerini sıralarmısınız?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

merhabalar İlker Baran

öncelikle astroloji, bilimin bir dalı değildir. Astroloji tanımı, göksel cisimlerin ve astronomik fenomenlerin, insan karakteri ve kaderi üzerine etkilerinin olduğu önermesini konu alan, bilimsel gerçekliğe sahip olmayan sözdebilim. eskiden insanlar babilde, çinde, mısırda, avrupada vb. yerlerde doğdukları günle insanın özelliklerinin oluşacağına inanılırdı, yani bilimsel bir dayanağı yoktur bunların. sadece tahminlerden ibarettir, gerceklik payı yoktur. basit falcılık numaralarıdır.

şöyle bir açıklama yapayım. insanın kişilik özelliklerini, doğduktan sonra çevreye bağlı olarak şekillenir. farklı kültürlerde, farklı coğrafyada farklı insanlar doğar. doğdukları günden bağımsızdır. ki aynı burca sahip olup, çok farklı insanlarda vardır, burçların kendi içinde çelişkili ifadeleri de vardır. çin burcuyla avrupanın kullandığı burç aynı değildir. gezegenlerin yada yıldızların konumu insanlara etkileyen bir olay değildir. burçlar birkaç eskiçağda yaşamış insanların çevresinden doğa üstü güçleri varmış gibi gösterip etrafındakilerden para koparma sanatıdır bu kadar.

661 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
1,000
Erdem Yılmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Mesela yaşam bizler için çok kısa ne kadar ortalama 70 yıl olsa da ama her şey gibi biz de onun daha uzun sürmesini istiyoruz. Peki bu yetinmemezliğe ve sürekli daha fazlayı istemeye sebep olan duygu durumu nedir? Felsefe tarafından nasıl bir açıklama gelir? Biyolojik olarak ne etki eder?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgisayar programcıları ile Evren yarış halindedir. İlki, aptalların bile kullanabileceği yazılımlar peşindedir. İkincisi ise daha çok aptal üretmek peşindedir. Görünen o ki Evren bu yarışı kazanmakta...”
Rick Cook