Bu Reklamı Kapat
Sonuçları Filtrele Seçki
Soru & Cevap Nedir?

Neler Yeni?

8 Ocak 2022: Soru sayfasının tasarımı güncellendi! Artık soruları ve cevapları sitemizin geneliyle daha uyumlu bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

15 Aralık 2021: Reddedilen soru veya cevaplara gerekçe girmek artık mümkün. Böylece ne tür kuralları ihlâl ettiğinizi görebilirsiniz.

5 Aralık 2021: Artık siteye giriş yapmadan da soru sorabiliyorsunuz (ancak sorunuzun yayına alınabilmesi için giriş yapmanız gerekiyor).

30 Ekim 2021: Olumlu oy ile arasındaki fark yeterince net olmadığı için "Teşekkür" butonu kaldırıldı. Görsel yükleme sistemi güncellendi ve geliştirildi. Komünite araçlarını geliştirme amacıyla soru ve cevapların geçmiş kaydı tutulmaya başlandı.

13 Temmuz 2021: Evrim Ağacı'nı mümkün kılan maddi destekçilerimizin doğrudan soru sorabilmeleri için Destekçilere Özel kategorisi açıldı. Bu kategoriye sadece Patreon, Kreosus ve YouTube destekçilerimiz soru sorabilecektir; ancak cevaplar herkese açıktır. Siz de Evrim Ağacı'na destek olarak büyümemize yardımcı olabilirsiniz.

26 Haziran 2021: Bugün itibariyle 50.000 UP seviyesi ve üzerinde olan kullanıcılar, kaynak zorunluluğu olan sorularda bu zorunluluğunu kaldırıp, kaynak zorunluluğu olmayan sorulara cevaplarda kaynak gösterme zorunluluğu getirebilecek. Bunu art niyetle veya kötüye kullandığı tespit edilen hesaplar, sahip oldukları puandan bağımsız olarak, 50.000 UP'un altına düşürülecek şekilde cezalandırılırlar. Söz konusu 50.000 UP sınırı, ilerleyen dönemde artırılıp azaltılabilir.

10 Şubat 2021: Artık e-posta hesabını onaylamamış kişiler soru ve cevaplara negatif oy veremeyecekler. Böylece trollüğü minimize etmeyi hedefliyoruz. Ayrıca varsayılan liderlik listelerinde moderatörler de yöneticiler ve editörler gibi gözükmeyecek.

9 Şubat 2021: Moderatörler atanmaya başlandı. Artık onaya düşen soru ve cevaplar daha hızlı onaylanacak, raporlar daha hızlı sonuçlandırılacak ve etkileşim daha sağlıklı bir şekilde sürdürülebilecek. Moderatörlerin soru/cevap silme ve düzenleme ile kullanıcı raporlarına karar verme yetkileri bulunmaktadır. Moderatörleri, isimlerinin yanındaki dengeli terazi işaretinden ayırt edebilirsiniz.

19 Ekim 2020: Metin düzenlemeleri sırasında (kalınlaştırma, bağlantı ekleme, liste oluşturma vb.) bazen oluşan format bozulması hatası giderildi. Ayrıca bir cevap için girilen metin düzenlemeleri yedekleniyor; böylece format ile ilişkili kayıpların önüne geçilebilecek.

17 Ekim 2020: Cevaplardaki kaynak sistemi, makalelerimizdeki kaynak sistemi ile aynı olacak biçimde geliştirildi.

24 Ağustos 2020: UP Geçmişini görüntüleme eklendi.

22 Ağustos 2020: UP Sıralamasındaki ek hatalar giderildi.

26 Temmuz 2020: Metin kutusundaki yazı düzenleme araçları kolay erişim eklendi.

3 Temmuz 2020: UP Sıralamasındaki hatalar giderildi.

30 Haziran 2020: Soru birleştirme ve soru yönlendirme raporlarındaki sorunlar giderildi. Soru birleştirme raporu oluştururken artık sadece URL girerek de soruyu bulmanız mümkün. Ayrıca liderlik sıralamasına aylık lider ve geçen haftanın lideri de eklendi.

29 Haziran 2020: Haftalık UP sıralaması paneli eklendi. Masaüstü kullanıcılarında Seçki filtresi altında sağ panele son sorular eklendi.

21 Haziran 2020: Filtreler geri getirildi, hız optimizasyonu yapıldı. Yeni tasarım geliştirmelerine başlandı.

17 Haziran 2020: Bir geliştirme projesinin uzantısı olarak Soru & Cevap Platformu'ndaki filtreler geçici olarak kaldırıldı. İşlem tamamlanınca geri getirilecekler.

15 Haziran 2020: Sorulara görsel ekleme özelliği getirildi. Yeni kategoriler eklendi. Tespit edilen bazı diğer sistemsel hatalar giderildi.

11 Haziran 2020: Bazı cevap girişleri sırasında sistemin hata verip, okurların cevabını sildiği bildirilmişti. Bu hatanın kaynağı tespit edildi ve giderildi. Uzmanlara sorma özelliği, bilimseverlere sorma özelliği ile birleştirildi. Tasarım sadeleştirmeleri ve geliştirmeleri yapıldı.

***

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Evrim Ağacı'nın site üzerinde bağımsız okur etkileşimini gerçekleştirmeyi mümkün kılan ilk dijital projesidir. Birçok diğer projenin öncülüdür. Bu kılavuz, kullanıcılara yol göstermesi ve sık sorulan bazı soruları yanıtlaması için hazırlanmıştır.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Platformun Kullanımına Yönelik Sorular & Kurallar

Moderasyon ve Yönetim Kuralları nelerdir?

Yönetim ve moderasyon ekibi, Evrim Ağacı'nın İlkeleri ile örtüşmeyen ve Kullanıcı Sözleşmesi'ni ihlâl eden soru ve cevaplara, gerekli gördükleri ölçüde birleştirme, yönlendirme, düzenleme ve silme işlemlerini yapmaktadır. Platformda genel olarak şu kurallar uygulanmaktadır:

 1. Soru sorarken, gerçekten "soru sorduğunuzdan" emin olun.
 2. Soru sormanın tek amacı, o soruyla ilgili nesnel gerçeği öğrenmek veya diğer insanların öznel fikirlerini almak olmalıdır. Soru sistemini belli bir kişi, grup, organizasyon veya ideolojiye "mesaj vermek" amacıyla kullananların soruları silinir; durumun ciddiyetine veya tekrarına bağlı olarak kullanıcılar engellenebilirler.
 3. Her soru başlığında sadece 1 tane soru bulunmalıdır. Birden fazla sorunuz varsa, bunları ayrı ayrı girebilirsiniz. Soru veya açıklama kısmında birden fazla soru soranların açıklamaları veya ek soruları silinebilir. Sorular, düzeltilemeyecek durumda olması hâlinde reddedilebilir/silinebilir.
 4. Soru içerisinde hiçbir imâ, alay, gönderme, yüklü soru (örneğin cevabı bilinmeyen veya öznel olan konularda kesin varsayımlar) bulunamaz. Bu tür sorular düzenlenir veya silinir.
 5. Cevap verirken, gerçekten "cevap verdiğinizden" emin olun.
 6. Cevap vermenin tek amacı, sorulan soruyla ilgili nesnel gerçeği aktarmak veya talep ediliyorsa öznel fikri paylaşmak olmalıdır. Cevap sistemini belli bir kişi, grup, organizasyon veya ideolojiye "mesaj vermek" amacıyla kullananların cevapları silinir; durumun ciddiyetine veya tekrarına bağlı olarak kullanıcılar engellenebilirler.
 7. Cevaplar, sadece ve sadece soru sahibine yönelik olmak zorundadır. Başkalarının hâlihazırda verdikleri cevaplara cevap veren/yetiştiren veya gönderme yapan cevaplar silinir.
 8. Cevap içerisinde hiçbir imâ, alay, aşağılama, hakaret, vb. bulunamaz. Bu tür cevaplar silinir; durumun ciddiyetine veya tekrarına bağlı olarak kullanıcılar engellenebilirler.
 9. Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla Evrim Ağacı'nın perspektifi ve Dünya görüşü; bilime, bilimsel konsensüse, akademik çalışmaların işaret ettiği genel gerçeklere dayalıdır. 
 10. Sitenin geri kalanından farklı olarak, bu sınırların dışına çıkanlara, ek olarak aşağıdaki kuralları ihlâl etmedikleri sürece göz yumulabilir; çünkü Soru & Cevap Platformu, her görüşten insanın sorulara cevap verebileceği şekilde geliştirilmiştir.
 11. Buna karşılık, Soru & Cevap Platformu'nda, popüler veya marjinal değil, bilimsel gerçekler ve veri ile doğrulanabilir cevapları ön plana çıkaracak algoritmalar geliştirmekteyiz.
 12. Bilimsel kalın, kaynak gösterin, bilgi verin!
 13. Kaynak zorunluluğunu aşmak için geçersiz kaynak sunmayın. Eğer bir soruda kaynak zorunluluğu bulunuyorsa, o soruya vereceğiniz cevaptaki bilgiler, ekleyeceğiniz kaynaklarla doğrulanabilir olmalıdır. Bu kuralı ihlâl edenler, uyarılmadan engellenebilirler.
 14. Soruda kaynak zorunluğu bulunmuyorsa bile kaynak zorunluluğu gerekebilecek bir soru ise akademik ve güvenilir kaynaklar kullandığınızdan emin olun. Zorunlu olmadıkça haber siteleri gibi güvenilir olmayan kaynaklardan uzak durun.
 15. Cevap vermek ve bildiklerini/öğrendiklerini aktarmak yerine sadece veya çoğunlukla dış kaynaklara (blog siteleri, videolar, vs.) yönlendirme yapan, sadece bağlantı/link içerikli cevaplar silinirler, bunu tekrar eden kişiler engellenirler.
 16. Platformun büyüklüğü dolayısıyla yöneticilerin bütün cevapların özgünlüğünü ve/veya doğruluğunu kontrol etmesi mümkün değildir. Herkes, kendi paylaşımlarından ve içeriklerinden doğan yasal yükümlülükten sorumludur. Ancak belirgin ve düzenli bir şekilde başka kaynaklardan kopyala/yapıştır yoluyla suni bir şekilde cevap sayısını artırdığı tespit edilebilen kişiler uyarılmaksızın engellenirler. Kendinize ait olmayan cevapları paylaşmanız hâlinde, ek olarak yasal yaptırımlarla karşılaşabileceğinizi önemle hatırlatırız.
 17. Belli bir Uyum Puanı'nın üzerindeki kişiler, sorulardaki kaynak zorunluluğunu kaldırabilirler. Bunun amacı, kaynak gösterilemeyecek veya kaynak göstermenin zorunlu olmadığı durumlarda (örneğin bireysel fikir istenen veya akademik altyapısı olmayan konularda) kaynak isteyen soruları düzeltmek ve cevaba kavuşturabilmektir. Bu istisnai durumlar haricinde, nesnel olarak kaynak gerektirdiği doğrulanabilir durumlarda (örneğin tıbbi konularda) kaynak zorunluluğunu kaldıran kullanıcılara ceza verilir ve hatanın tekrarlanması hâlinde engellenebilirler.
 18. İnsan gibi iletişim kurun!
 19. Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu'nun amacı, Evrim Ağacı ortak paydasında buluşan bilimseverlerin, diğer bilimseverlere sorular sorabilmesi ve bilmediklerini öğrenebilecekleri cevaplar bulabilmeleridir. Diğer kullanıcıların bu platformda kötü bir deneyim yaşamalarına vesile olanlar engellenirler.
 20. Cevaplarında gerilim yaratan, insanları tersleyen, tahrik veya taciz eden, alaycı bir ton takınan veya dedikodu yapan kişiler cezalandırılırlar. Durmaksızın alaylı, komedik, trol, vurdumduymaz, lakayıt, duyarsız cevaplar yapanlar ve bu nedenle gerilime neden olduğu tespit edilen kişiler engellenecektir.
 21. Platformda barınabilmek için gereken en temel kural, sağlıklı iletişim kurma becerisidir. Bunu yapamayanlar engellenirler. Aşağıdaki maddeler, bu sağlıklı iletişimin sınırlarını tanımlar:
 22. Saygılı olun. Cevaplarda soru sahibine isimler, lakaplar veya unvanlar takarak hitap etmek yasaktır. Soru sahibinin adını veya kimliğini cevabınızda geçirmeyiniz. Eğer soruyu sorana hitap edecekseniz, "siz" diliyle ifade etmeniz zorunludur.
 23. Gerilim yaratmayın. Bir ihtilaf olması halinde, gerilimi yaratan veya yükselten kişinin engellenme ihtimali daha yüksek, gerilimi düşürmeye çalışan, alttan alan tarafınki daha düşük olacaktır (kural ihlâlleri olsa bile).
 24. Kimseyi terslemeyin. Bu platformda insanlarla etkileşirken, pozitif bir tutum takınmanız beklenmektedir. Ters ters konuşan, azarlayan, insanları küçük gören kişiler engellenirler. 
 25. Yüklü soru safsatası veya kişiliğe saldırı gibi mantık hatalarıyla insanları tahrik etmeyin. Karşısındakini öfkelendirmeye çalışanlar engellenirler.
 26. İnsanları taciz etmeyin.
 27. Alaycı bir ton kullanmayın.
 28. Dedikodu yapmayın.
 29. Irkçılık, bağnazlık ve nefret söylemi yasaktır.
 30. Azınlık grupları hedef alan cevaplar yasaktır.
 31. Herkesin her soruya cevap vermesi şart değildir. Bilmediğiniz, deneyiminizin olmadığı, yanıltıcı olabileceğiniz konularda cevap yazmaya çalışmayın.
 32. Sahtebilimi desteklemek yasaktır!
 33. Sahtebilim & Şüphecilik kategorisinde sahtebilim ile ilişkili argümanlara yönelik sorular sorabilirsiniz.
 34. Platformda açık bir şekilde sahtebilim (astroloji, evrim karşıtlığı, aşı karşıtlığı, düz dünyacılık, eşcinsellik terapileri, Ay görevleri karşıtlığı, vb.) savunusu yapmak yasaktır! Sahtebilim sayılan konu başlıklarının bir listesini buradan bulabilirsiniz.
 35. Her türlü fanatizm ve fanatik davranış yasaktır!
 36. Bu platform, birincil kimliği "bilimsever", "bilim iletişimcisi", "bilim insanı" veya "bilim meraklısı" olan, bu kimliğini ön plana çıkaran kişileri bir arada barındıran bir platformdur. Eğer ön kimliğiniz bu değilse, bu platformda sadece bilimsever kimliğinizle bulunmanız beklenmektedir. Sizi tanımlayan diğer kimlikleri ön plana çıkarmak için Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu harici mecralara katılabilirsiniz.
 37. Bu sunucuda, sadece Teoloji kategorisinde din ile ilişkili sorulara ve cevaplara izin verilmektedir. Ancak bu kategorideki soru-cevapların amacı, din kimliği ön planda olanların diğerlerine "din dersi" vermesi veya kendi inançlarını dikte etmesi değil, bilimseverlerin din konusunda merak ettiklerini sorup, farklı perspektifleri duyabilecekleri bir alan olmasıdır. Bu alanda, kendi şahsi inançlarının propagandasını yapan, sorgulama ve sorulan sorulara cevaplar arama/verme amacının ötesine geçen, çeşitli mezhep/sektlerin reklamını yapan içerikler yasaktır.
 38. Soru & Cevap Platformu'nda aktüel siyaset soruları ve cevapları tamamen yasaktır. Sadece akademik konu ve kavramları içeren soru ve cevaplara izin verilmektedir.
 39. Verilen cevaplarda spor fanatizmi, holiganlık ve slogan atmak yasaktır. Bu konuda insani ilişkilere ve pozitif iletişime ekstra özen gösterilmelidir.
 40. Soru & Cevap Platformu'nda varlık göstermeyen kişilere (siyasetçilere, belli ideolojilerin savunucularına, ünlü simalara, dini figürlere ve kimliği tespit edilebilir diğer kişilere) cevap hakkı doğuracak nitelikte, alaycı (veya diğer kuralları ihlâl eden) cevaplar yasaktır.
 41. Başka platformlarda Evrim Ağacı ve misyonları hakkında dedikodu yapanlar, üyelerini tehlikeye atanlar, trollük ve reklam yapmak üzere örgütlenenler kalıcı olarak yasaklanırlar.
 42. Herkes, bu platformda yapacağı yorumlarından ve bundan doğacak her türlü hukuki sonuçtan sorumludur.
 43. Korsan içerik paylaşımı yasaktır!
 44. "Korsan" kategorisine giren ama platformda izin verilen tek site Scihub üzerinden açılan akademik makalelerdir. 
 45. Bir üstteki maddede verilen istisna haricinde, yasal yükümlülük doğuracak her türlü paylaşım yasaktır.
 46. Platformda insanları korsan ürün tüketimine teşvik ve özendirme yasaktır. 
 47. Korsan ürünlerden söz eden ve bu maddede belirtilen kurallara uymayanlar kalıcı olarak atılacaktır.
 48. Bireysel tıbbi tavsiye almak ve vermek yasaktır!
 49. Platform içinde genel tıp ve sağlık soruları sorulabilir.
 50. Kişisel tıbbi danışmanlık aramak veya kişisel tıbbi tavsiye vermek kesinlikle yasaktır. Bir hastalığınız veya şikayetiniz varsa, hekiminize veya bir hastaneye başvurunuz.
 51. Türkçeyi ve dijital iletişim yöntemlerini düzgün kullanmanız beklenmektedir.
 52. Şair olmanız beklenmiyor; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması gerekmektedir.
 53. "Random" (anlamsız, rastgele karakterler) göndermek, minimum soru/cevap karakter sayısını aşmak adına anlamsız harf/karakter öbekleri girmek yasaktır.
 54. Emoticon ve emojilerin çarpıtılmış versiyonlarını (.d, xd vs.) göndermek yasaktır.
 55. Bu kuralların yazımı haricinde, CÜMLENİN TAMAMINI CAPS LOCK AÇIK ŞEKİLDE YAZMAK yasaktır.
 56. Aksi yönde moderasyon kabiliyeti geliştirilene kadar platformda Türkçe konuşmak zorunludur. 
 57. İzinsiz reklam ve tanıtım yapmak yasaktır!
 58. Ara sıra soru veya cevaplarınızda dış kaynaklara referans vermenizde sakınca yoktur.
 59. Aynı kişi/kişiler, aynı dış kaynaklardan tekrar tekrar paylaşım yapacak olursa bu "reklam" kapsamında değerlendirilip engellenmenize neden olabilir.
 60. Bir etkinlik veya ilanınız varsa, bunu Etkinlik & İlan Platformuna girmeniz gerekmektedir.
 61. Boş, uygunsuz, cinsel içerikli, saldırgan ve tehditkar, siyasi, dini figürleri ve/veya reklam içeren fotoğraflar ve isimler yasaktır. Engellenme ihtimalinizi en aza indirmek için gerçek isim ve gerçek fotoğrafınızı kullanmalısınız.
 62. Kurallardaki açıkları kötüye kullanmak ve buglar, exploitler, glitchler, hackler yasaktır (bu tür açıkları lütfen bildirin).
 63. Kurallar ne derse desin, takdir yetkisi moderatörlere ve yönetime aittir.
 64. Platformun devasalığı ve gönüllülük esası dolayısıyla, moderatör kararları tartışmaya açık değildir. Moderatör kararlarına yönelik olarak ilettiğiniz geri bildirimleri okuyoruz; fakat uygulamaya koyacağımızı veya cevap vereceğimizi garanti edemiyoruz. Beğenmiyorsanız veya katılmıyorsanız, bir başka platforma katılabilir veya kendi platformunuzu açabilirsiniz. Bunun için üzgünüz.
 65. Moderatör yetkisi talep etmek yasaktır. Platformu en iyi şekilde ve aktif biçimde kullanın, biz ihtiyaç halinde ilk olarak zaten size ulaşırız.

Bunun ötesinde her kullanıcı, Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu'na girdiği her şeyden mesuldür

Platformu nasıl kullanabilirim?

Proje dahilinde sizin yapabilecekleriniz şunlar:

 • Soru sormak,
 • Sorulara cevap vermek,
 • Soruları oylamak,
 • Cevapları oylamak,
 • Sorunuza tatmin edici bir cevap geldiğinde bu cevabı "Kabul edilen" olarak işaretlemek,
 • Soruları puana, tarihe, cevap sayısına, vb. sıralayarak dilediğiniz şekilde etkileşmek,
 • Paylaşarak destek olmak,
 • Maddi destek düzeyinizi arttırarak daha fazlasını mümkün kılmak,
 • Etrafınızda Evrim Ağacı'nın bu çalışmalarına destek olacak kişileri teşvik etmek.

Profilimde çıkan puanlar ne anlama geliyor?

Uyum Puanı (UP), Evrim Ağacı'nın oyunlaştırma sisteminin bir parçası olarak geliştirilmiş olan, bir kullanıcının Evrim Ağacı'na yaptığı katkıları nicel olarak ölçen bir araçtır. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Uyum Puanı'mı gizleyebilir miyim?

Evet. Evrim Ağacı profilinizin gizlilik ayarlarına giderek "Profilimde UP Göster" seçeneğini değiştirebilirsiniz. Bu durumda siz hariç kimse Uyum Puanı'nızı göremeyecektir.

"Kabul Edilen Cevap" nedir?

Soruyu soran kişi, verilen cevaplar arasından bir tanesini en tatmin edici, doğru, isabetli, iyi araştırılmış bulursa, onu "Kabul Edilen Cevap" olarak seçebilir. Kabul Edilen Cevap, her zaman doğru cevap olmak zorunda değildir; soruyu soranın öznel yargısına dayanmaktadır.

Kabul Edilen Cevap, diğer cevaplara göre daha yukarıda gösterilecektir ve hem soruyu sorana, hem de cevabı verene UP verecektir. Soruyu soran, bir cevabı kabul edilen olarak işaretledikten sonra geri alamaz veya değiştiremez. Moderatörler veya yöneticiler, cevabın isabetli olmadığına kanaat getirecek olursa kabul edilen cevabı geri alabilirler.

Ayrıca çoğunlukla genel geçer doğru cevapların olmadığı ve öznel yargılara dayanan konularla ilgili kategorilerde sorulan sorularda, sorunun doğru cevabı olduğu zannedilmesin diye "Kabul Edilen Cevap" seçeneği kapalı olabilir.

"Öne Çıkarılan Cevap" nedir?

Moderatörler veya yöneticiler, verilen cevaplar arasından bir tanesini en tatmin edici, doğru, isabetli, iyi araştırılmış bulursa, onu "Öne Çıkarılan Cevap" olarak seçebilir. Bu cevap, diğer bütün cevaplardan daha üstte gösterilecektir ve cevabı veren kişiye UP verecektir.

Sorular için pozitif ve negatif oylar nasıl sayılıyor?

Soruların oy puanı pozitif oy sayısından negatif oy sayısının çıkarılmasıyla hesaplanmaktadır.

Cevaplar için pozitif ve negatif oylar nasıl sayılıyor?

Cevapların oy puanı sadece pozitif oy sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Negatif oy vermek yerine beğendiğiniz diğer cevaplara pozitif oy verebilir veya kendi daha iyi olan cevabınızı girebilirsiniz.

Soru altındaki cevaplar neye göre sıralanıyor?

Sorulara gelen cevaplar, cevabın aldığı pozitif puana göre sıralanmaktadır. Pozitif puanların sıralaması ne olursa olsun, en üstte öne çıkarılan cevap, ondan sonra kabul edilen cevap ondan sonra pozitif puan sıralamasına göre diğer cevaplar listelenmektedir.

Cevaplara yorum veya cevap girebilir miyim?

Hayır. Soru & Cevap Platformu'nun amacı, bir soruya gelen cevaplar arasında münakaşa veya fikir alışverişi yaratmak değil, soru sahibinin spesifik bir sorusunu veya merak ettiği bir konuyu cevaba kavuşturmaktır. Faydalı bulduğunuz bir cevap gelene kadar oylama tuşlarıyla gelen cevapları oylayabilirsiniz ve uygun olduğunu düşündüğünüz cevabı "Kabul Edilen Cevap" olarak işaretleyebilirsiniz. Konuyla ilgili ek sorularınız için yeni sorular oluşturabilirsiniz.

Bilimseverler arası daha aktif fikir alışverişlerinin yapılabileceği platformlar geliştirmekteyiz; takipte kalınız.

Sorularımı yeni cevaplara kapatabilir miyim?

Evet; ancak belirli koşulların sağlanması gerekiyor. Sorunuzu cevaplara kapatabilmeniz için:

 • En az 5 cevap gelmiş olması, veya
 • Kabul edilen cevap seçmiş olmanız, veya
 • Öne çıkarılan bir cevap seçilmiş olması gerekmektedir.

Soruyu yeni cevaplara kapattığınız zaman, okurlar o noktaya kadar gelen cevapları görmeye devam edeceklerdir; ancak yeni cevap ekleyemeyeceklerdir. Var olan cevapları oylamaya ve cevap sahiplerine teşekkür etmeyi de sürdürebilirler.

Sorularımı veya cevaplarımı sonradan düzenleyebilir miyim?

Evet; ancak sorunuzu veya cevabınızı ilettikten sonraki ilk 30 dakika içinde düzenleyebilirsiniz. Bundan sonra herhangi bir düzenleme yapamazsınız. Eğer çok önemli bir değişiklik gerekiyorsa bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. Lütfen soru veya cevap göndermeden önce, içeriğinden tamamen tatmin olduğunuzdan emin olunuz.

Sorularımı silebilir miyim?

Evet; ancak sorunuzu sorduktan sonra hiç cevap girilmemiş olması gerekmektedir. Kimi zaman cevap göremeseniz de silemeyebilirsiniz; çünkü onaylanmayı bekleyen (moderasyon denetimine düşmüş) yanıtlar girilmiş olabilir. Ayrıca isim açık şekilde sorduğunuz sorunuzu silmeniz halinde 35 UP, anonim sorduğunuz bir soruyu silmeniz halinde 20 UP kaybedeceksiniz.

Cevaplara matematik formülü girebilir miyim?

Evet, Evrim Ağacı'nda kullandığımız metin editörü, matematiksel formülleri desteklemektedir. Ancak bunun için bir miktar TeX dili bilmeniz gerekmektedir (bu ilk etapta ürkütücü olabilse de, 5-10 dakikada çözebileceğiniz çok basit bir sistem). Metin editöründeki fxf_x ikonuna basarak TeX formatını kullanarak matematik formüllerini girebilirsiniz. Kullanabileceğiniz bütün kodları buradan görebilirsiniz.

Soru ve cevaplarda yazım ve bilgi hataları var! Ne olacak?

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu'nda her kullanıcı, kendini ve kendi iletişim kalitesini temsil etmektedir. Kötü bir soru veya kötü bir cevap, kötü bir kullanıcıya işaret etmektedir. Kötü bir cevap gördüyseniz, daha iyisini yazmalısınız. Kötü bir soru gördüyseniz, daha iyisini sormalısınız. Geliştirdiğimiz araçlar, en iyi soruları ve en iyi cevapları öne çıkaracak biçimde geliştirilmektedir. Daha iyi bir soru sorarsanız, daha iyi bir cevap girerseniz, sistemimiz onu öne çıkaracaktır.

Ancak Soru & Cevap Platformu'nu kullanan herkes, bir yerde bilimsever komüniteyi de temsil etmektedir. Sorulan her soru ve yazılan her cevap, bunun bilincinde olunarak sorulmalı ve yazılmalıdır. Buna bağlı olarak, sorunlu soru ve cevaplar, yazım hataları ve bilgi hataları da kullanıcılarımıza sunduğumuz araçlar (örneğin raporlama, oylama, vb.) yardımıyla, komünite içinde çözülmelidir.

Evrim Ağacı, girilen soru ve cevaplardan mesul değildir.

Platformun Temellerine Dair Sorular

Soru & Cevap Platformu fikri nereden çıktı?

Maddi destekçilerimiz ve okurlarımız bize bilim hakkında sorular sordukça, bu soruların başkalarınca da görülüp, faydalanabileceği, kolektif bir platformu neden geliştirmeyelim ki diye düşündük. Tabii aklımızda olan sadece bu değildi. Bu konuyla ilgili temel bilgileri buradaki Patreon yazımızdan görebilirsiniz.

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu nedir?

Türkiye'de soru sormaya yönelik eksiği yıllardır hissetmekteyiz. Sadece Türkiye'de de değil, her yerde; ama özellikle Türkiye'de... Yurt dışında Stack Overflow, Quora, Reddit gibi enfes soru-cevap platformları (veya bu platformları bünyesinde barındıran oluşumlar) var. Türkiye'de bunu sistemli olarak yapan, bunu yaparken de popülist içerikleri değil, gerçeklere ulaşmayı ana hedef biçen kimse yok. Hatta yurtdışı emsallerinde de bu ikincisinin olduğu kuşkulu; ancak kitlenin kaliteli kısmı, ister istemez kaliteli ürünler ortaya koyabiliyor. 

Bunu Türkiye'de yapabilecek bir ortam bulunmuyor. Sosyal medya (Facebook, Twitter, vb.) zorbalık, alay ve aşağılama üzerine inşa edilmiş vaziyette. Bunlardan geriye kalanlarda ise kâr maksimizasyonu hayali dolayısıyla tamamen popülist temeller üzerine inşa edilmiş bir ağ görüyoruz.

Bu şartlar altında, akıllarımızda bilime, hayata, Evren'e yönelik çok fazla soru olsa da, "saçma" olduğunu düşündüğümüzden sormuyoruz; sorsak, cevap verecek birini bulamıyoruz, cevap veren çıksa muhtemelen alay ediyor, aşağılıyor. Çünkü sosyal medyada prim yapan yorum tipleri bunlar; herhangi bir denetim (iç denetim bile!) yok veya çok kısıtlı.

Bu nedenle çok tehlikeli bir sonuç doğuyor: Merak, giderilemiyor! Soruların sorulmadığı, cevapların bilimsel yöntem ışığında aranmadığı durumlarda, hurafe ve mitler kaçınılmazdır. Soru sormanın teşvik edilmediği, cevapların aranmadığı coğrafyaların bilimden, sorgulamadan, meraktan uzak kültürlere evrimleşmesi tesadüf değildir.

Buna yönelik en kapsamlı deneyimi, son 2017-2019 yılları arasında Facebook Okur Paylaşım Grubu'muzda edindik. 100.000 küsür kişiden oluşan grubumuz, biz buna yönelik bir çaba sarf etmemişken, kendiliğinden bir soru-cevap platformuna evrimleşti. Demek ki bilimsever ve meraklı kitlenin buna ihtiyacı var!

Biz de kolları sıvayıp, Türkiye ve Dünya'daki soru-cevap sistemi emsallerini incelemeye, ülkemizde ne tarz bir sistemin en verimli ve vizyonumuza uygun şekilde çalışacağını tespit etmeye çalıştık. Buna yönelik bir proje planı çıkardık ve üretmeye başladık.

Birkaç hafta süren hazırlanma sonrasında, 31 Mayıs 2019'da ilk beta testlerini yapmaya başladık ve içimize sinecek bir çalışma olacağına kanaat getirdik. Geliştirmeler bir yandan devam ediyor; çok kapsamlı ve "özel" bir algoritma üzerinde de çalışıyoruz; böylece popülizmi değil, gerçeği öne çıkardığımızdan emin olmak istiyoruz. Algoritma henüz hazır değil; ancak çok yakın bir gelecekte devreye girecek.

Soru & Cevap Platformu'nun Evrim Ağacı'nın geri kalan kısımlarından farkı ne?

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir (editöryal bir denetim uygulanmamaktadır). Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformunun amacı ne?

Okurlarımızın sorular sorup, alanında uzman isimlerden ve genel olarak bilimsever komünitesinden güvenilir, saygılı, safsatalardan uzak yanıtlar alabilecekleri bir dijital platform yaratmak. Tahmin ediyoruz ki sizin de katılacağınız üzere, Evrim Ağacı bunun için en etkili ve kapsamlı yuva olacaktır.

Peki ya "bozarsa"? Bu tarz projelerdeki en büyük endişe genelde bu oluyor. Ancak sırtını Türkiye'deki bilimsever komünitesine dayamış olan bizlerin bu konuda endişesi yok. Ülkemiz kaliteli bir dijital platform çıkaracaksa, o platform bu kitleden çıkacaktır! Buna rağmen sözünü ettiğimiz algoritmayı geliştirmeyi tamamladığımızda, sistemsel olarak gözden kaçan detayları kolektif olarak tespit edip, gerçeği el üstünde tutabileceğiz.

Umuyoruz ki Türkiye'deki bilim komünitesi için faydalı, etkili, öğretici olan; bilimseverler, akademisyenler, uzmanlar ve halk arasında verimli etkileşimi/öğrenimi tetikleyecek bir proje olacaktır. 

Soru & Cevap Platformu Neden Önemli?

Bu sitenin Evrim Ağacı'nın gidişatı açısından önemi şu: Sitemiz ilk defa üyeler-arası etkileşime de açılmış oluyor! Yani Evrim Ağacı'na sosyal bir bileşen de eklemeye başlamak istiyorduk, bunun ilk adımını böylece atmış oluyoruz. Ek projeler yolda, bu daha bir "ilk adım"... Çok daha enfes ve Türkiye'deki bilimsever kitlesine yakışır, uluslararası standartların ötesinde projelerimiz yolda!

Şunu tekrardan hatırlatmak istiyoruz: Evrim Ağacı bir YouTube kanalı veya Twitter sayfası değil; bir bilim platformu! Dolayısıyla maddi destekçilerimizin destekleri 2 video, 5 tweet atmamızı sağlamıyor; devasa ve en azından Türkiye'de görülmemiş bir platform inşa etmemizi mümkün kılıyor.

Soru & Cevap Platformu'nun Hedefleri Neler?

Proje dahilinde atmak istediğimiz adımlar şunlar:

 • Algoritmamızı tamamlayarak popüler yorumlardan ziyade daha gerçek, daha mantıklı, daha güvenilir kaynaklara dayanan yorumları okurlarımıza ve Evrim Ağacı'nı her ay ziyaret eden milyonlarca tekil ziyaretçiye sunabilmek.
 • Çeşitli denetim araçları yoluyla soruların daha önce sorulmadığından emin olmak, sorulduysa bunlara gerekli yönlendirmeleri yapmak, kişileri cevap aramaya teşvik etmek.
 • Girilen cevapların isabetliliğini ve güvenilirliğini arttıracak ve hatta garanti edecek mekanizmalar inşa etmek.
 • Metin editörünü geliştirerek daha keyifli bir soru-cevap deneyimi sunmak.
 • Şikayet ve işaretleme ("flag") sistemi geliştirerek hataları kolektif bir şekilde eleyebilmek.
 • Dijital alt yapımızı uluslararası standartlarda ve hatta ötesinde geliştirerek, ülkemizdeki bilimseverlere keyifli ve uzun soluklu bir araç sunmak.
 • Alanında uzman kişi ve ekiplerle birlikte çalışarak, onların bu platforma katkı sunmasını sağlamak.

Kaldırılmış Özellikler

Bilimsever Kitleye Sor nedir?

Burası, Evrim Ağacı üyesi olup da cevap vermek konusunda engellenmemiş tüm Evrim Ağacı ailesi üyelerinin sorulara yanıt verebileceği kısımdır. Eğer sorunuzun herhangi bir bilimsever tarafından yanıtlanmasını istiyorsanız buradaki kategorileri kullanmalısınız.

11 Haziran 2020 itibariyle tüm soru sorma yöntemleri birleştirilmiştir. Bazı kategoriler, sadece belirli kişilerce yanıt girilebilir biçimde ayarlanmış olabilir; fakat soru sorma sistemi tek bir yönteme indirgenmiştir.

Bir Bilene Sor nedir?

Burası, Evrim Ağacı'na ve Türkiye'deki bilim algısına katkı sağlamak isteyen uzmanların, akademisyenlerin, doktora veya yüksek lisansını almış, belli bir alanda yetkinliğini ispatlamış kişilerin kendilerine özel alanlarının olduğu kategoridir. Eğer bir uzmana spesifik bir soru sormak istiyorsanız bu kategoriyi kullanmalısınız. Unutmayın ki buraya sorulan sorulara, o uzmandan başka hiç kimse yanıt verememektedir. Bu konuda daha fazla bilgiyi bu videomuzun 36. saniyesinden itibaren alabilirsiniz.

11 Haziran 2020 itibariyle tüm soru sorma yöntemleri birleştirilmiştir. Bazı kategoriler, sadece belirli kişilerce yanıt girilebilir biçimde ayarlanmış olabilir; fakat soru sorma sistemi tek bir yönteme indirgenmiştir.

Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
87
Tuba Aydoğdu
Hatırla
Takip
Paylaş
Testosteron ve eritropoietin arası ilişki nasıl? Testosteron, eritropoietini neden tetikler? Çok merak ediyorum bunuu
Cevap
Emir Bayar , Endokrin sistemi alanında araştırmacı

Çok güzel bir soru. Bu sorunun cevabını anlayabilmek için testosteronun neden salgılandığını ve EPO hormonunun erkeklerde neden daha fazla olduğunu anlamamız lazım. EPO hormonu kırmızı kan hücreleri yapmak için gereklidir. Ve kırmızı kan hücreleri de vücutta oksijen taşımak için gereklidir. Erkeklerin oksijen ihtiyacı ve akciğerleri kadınlara göre daha fazla ve kapasiteli olduğundan erkeklerde erkeklik hormonunun daha fazla eritroprotein salgılatmasına şaşırmamalı. Daha fazla testosteron daha fazla enerji ve oksijen harcamak ve bu fazla ikisini vücuda dağıtmak demek. Testosteron hormonu bu yüzden EPO salınımını arttırır çünkü testosteron arttığında direkt yoldan EPO hormonunun yapması gereken iş yükü de artar. EPO ayrıca kırmızı kan hücrelerinin yıkıma uğramasına karşı koruyucu bir görev görür. Bunun sebebi de testosteron hormonunun anabolik etkili bir hormon olmasındandır. Yani vücutta yıkımı önleyici bir etkisi vardır. Şimdi anlattıklarımın evrimsel sürecine geçelim. Evrimsel süreçte erkekler avcı toplayıcı idiler. Ve kadın türlerine göre daha fazla enerji harcamak zorundaydılar. Ayrıca erkek, dişisini ve çocuğunu koruma görevindeydi çünkü çocuğa karında bakmak ve çocuğu büyütmek genelde annenin işiydi ve bu cok fazla enerji isterdi. Kadın türünün hem bunu yapıp hem de erkeğin görevini üstlenmesi zor olduğundan daha fazla kas gücü ve fiziksel kuvvet, enerji gerektiren işler erkeğe kalmıştır. Ayrıca insanlar üreme şansı için hemcinsleriyle mücadele içinde olan canlılar olduğundan ve bu mücadeleyi kazanabilmek için daha fazla enerji, kas kütlesi, oksijen kapasitesi ve fiziksel güce, kısaca EPO hormonunun desteklediği özellikler, ihtiyaç duyduklarından evrimsel olarak kadınlara göre bu alanlarda daha çok gelişmişlerdir. [1][3][2]

0
Paylaş
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
70
Burak K
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Merhaba, Bildiğiniz üzere saçımızı temiz tutmak için şampuan, sabun gibi işlemden geçmiş bazı ürünler kullanmak zorundayız, aksi takdirde saçımız yağlı kalıyor, kokuyor, kirleniyor ve yalnızca su ile bile tam olarak temizlenmiyor. Peki ama önceleri şampuan yoktu. Atalarımızın saçları ne durumdaydı?
Cevap
Görkem Öge , Kozmoloji meraklısı.

Bu soru, insanın ne ile kirlendiği ile ilgili.

Doğada "kir" diye bir şey yoktur aslında. En fazla, hangi hayvana ait olursa olsun taze dışkı kir teşkil edebilir ve o da zaten kısa sürede doğaya döner, çözünür ve kir olmaktan çıkar. O nedenle doğal hayatta temizlenmeye pek de ihtiyaç yoktur zaten. Gerçekten doğal bir parça toprağı alıp yutsanız ve sindirseniz zaten bir şey olmaz. Mide sindiremiyorsa en fazla kusarsınız, bünye onu atar, konu kapanır. Ama bir kaşık çamaşır suyu içerseniz durum böyle olmaz.

Bu Reklamı Kapat

Ne zaman insan doğada var olmayan üretimlere imza attı, o zaman ek temizlenme ihtiyacı ortaya çıktı. Sanayi devrimi bunun başlangıcı olsa gerek. Artık doğada var olmayan sayısız kir üretiyoruz. Bunlar için de ek temizlik ürünlerine ihtiyacımız var.

0
Paylaş
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
50
Mert Çetin
Hatırla
Takip
Paylaş
Protonu neler oluşturuyor açıklarsanız sevinirim.
Cevap
Alperen Yuncu , Fizik doktora öğrencisi

Proton bir baryondur ve diğer baryonlar gibi farklı renkteki 3 kuarkın bağlı durumundan meydana gelir. Proton örneğinde ise bu 3 kuarkın 2'si yukarı 1'i ise aşağı kuarktır. Ve de 2 yukarı 1 aşağı kuarkın bağlı durumları arasından enerjisi en düşük olan taban durumuna proton diyoruz.[1] Tabi atom altı parçacıklardan bahsederken şunu unutmamak lazım bir parçacık onu oluşturan temel parçacıklardan ziyade bu temel parçacıkların etkileşimlerinden oluşur.

Misalen protonun kütlesinin[2]:

Bu Reklamı Kapat

 • %9'u yukarda bahsettiğim 3 kuarktan
 • %32'si bu kuarkların proton içindeki serbest dolaşımlarından kaynaklı kinetik enerjiden (Einstein'ın dediği gibi kütle ve enerji aslında aynı şeydir. Bir madalyonun iki farklı yüzü gibi)
 • %36'sı kuarkları birbirine bağlayan güçlü kuvvet etkileşiminden (yani kuarkları birbirine bağlayan gluonlardan)
 • %23'ü ise bu kuark ve gluonların kuantum etkileşimlerinden

kaynaklanır.

1
Paylaş
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
234
Ali Ali
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Örneğin f=ma ve kütleçekimini nasıl karşılaştırabiliriz? İkisi de farklı formül kullanıyor. Formüllerin sonucundaki birimleri aynı ancak yine de birbirinden türetilmemelerine rağmen farklı değişkenler kullanıyorlar. Yine aynı şey farklı enerji türleri için de geçerli.
Bu Reklamı Kapat
13K
Onur Yekedüz
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Aklımdan geçen ipucu tavsiye gibi özellikleri bir türlü kullanamadım.
Öne Çıkarılan Cevap Öne Çıkarılan Cevap

Evrim Ağacı Sosyal, Türkiye'deki bilim insanları ve bilimseverlerin birbirleriyle ve kendi aralarındaki bilgi alışverişini sosyal medya üzerinden pekiştirmeyi hedefleyen, kurallarını ana akım sosyal medyadan almayan, yenilikçi bir platform.

Şu anda çok erken aşamalarında, her gün yeni bir parçasını tamamlıyoruz ama özetle şöyle bir yol haritası var:

Bu Reklamı Kapat

Sosyal Akışında Neler Gösterilecek?

Evrim Ağacı Sosyal, ana sayfadaki bir akış olarak gözükecek. Burada, Evrim Ağacı'nın makaleleri haricinde kalan, genellikle direkt olarak Evrim Ağacı okurları/üyeleri tarafından üretilen, yani "sosyal" değeri daha yüksek olan içerikler gösterilecek:

 • Sorular ve cevaplar,
 • Etkinlikler ve ilanlar,
 • Eserler ve tavsiyeler,
 • Yeni "sosyal paylaşımlar" ("gönderiler").

Sosyal Gönderi Türleri Neler?

Yeni sosyal paylaşımlar ("gönderiler"), belli türden içeriklere ayrılıyor. Bunlar sizin sorunuzda bahsettiğiniz parçalar. Bunlardan en temel olanı:

Bu Reklamı Kapat

Aklımdan Geçen

Bunu herhangi bir sosyal medyadaki duvarınıza yazdığınız herhangi bir şey gibi düşünebilirsiniz. Aklınızdan geçen şeyleri takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bunun tek kritik tarafı, buradan paylaşılanların neredeyse tamamı sadece sizin takipçilerinize gösterilecek; çünkü genelde sadece sizi takip edenleri ilgilendirecek, öznel şeyler olacak. Aşağıda kalan diğerleriyse çok daha objektif gönderiler olacak.

Komüniteler

Aklımdan Geçen haricinde kalanları birer komünite gibi düşünebilirsiniz; çünkü ileride her bir komünitenin kendi moderatörleri, (yenilenmiş) kuralları, vs. olacak. Ama o zamana dek, şu anda da, bu komünitelere sadece o komünitenin kurallarına uygun gönderiler yapılabiliyor.

Aklımdan Geçen yerine, uygun düştüğünde paylaşımlarınızı bu komünitelere yapmanızın avantajı şu: Aklımdan Geçen (yukarıda da bahsettiğim gibi) neredeyse her zaman sadece kendi takipçilerinize gösterilecekken, kurallara uyan komünite paylaşımlarınız sitenin geneline gösterilecek.

Her birinin kendince kuralları var. Bu kuralları, paylaşım yapmadan önce şuraya tıklayarak görebilirsiniz:

Her birinin kurallarını buraya yazarak uzatmayacağım (sadece bazı kritik olanlara yer vereceğim). Her birine 5 örnek yazarak tam olarak ne tür içerikler beklendiğine dair bir fikir vermeye çalışacağım:

Fark Ettim ki... (Tespit)

Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Bu komünitede Evren'in herhangi bir parçasıyla ilgili fark ettiğiniz tespitleri paylaşabilirsiniz. İyi bir tespit, insanların ilk etapta fark etmemiş olabileceği, özgün bir gerçeğe parmak basmalıdır. Okunduğunda "Aaa evet ya!" tepkisini hedeflemelidir. Fark ettiğiniz şeyler şahsi kanaatiniz veya tercihleriniz değil, herkesin katılabileceği evrensel/objektif gerçekler/farkındalıklar olmalıdır.

Örnekler:

 • Buzdolabını zırt pırt kontrol etmemizin nedeni sihirli bir şekilde yiyecek bir şeyler oluşmasını beklememizden değil; standartlarımızın o anda buzdolabında olanları yiyecek kadar düşüp düşmediğini görmek için.
 • Ne kadar çok çalıştığımıza göre değil de ne kadar vazgeçilmez olduğumuza göre maaş alıyoruz.
 • Bir saatte 3600 saniye var ve birçok kişi saatte 36 liradan az kazanıyor; yani birçok insanın zamanı saniyede 1 kuruştan daha değersiz. Yani yere düşmüş 1 kuruşu eğilip almak hemen herkes için kârlı bir iş.
 • Yetişkin olmak ihtişamlı bir akşam yemeği hazırlayabilmek demek değil. İhtişamlı bir akşam yemeği pişirdikten sonra yatağa gitmeden önce arkada temiz bir mutfak bırakabilmek demek.
 • Bir tatil gününden önceki gece, tatilin kendisinden daha keyifli.

Bugün Öğrendim ki...

Bu komünite, öğrendiğiniz yeni şeyleri paylaşmanız içindir (linkleri ilgili kutuya girmeniz gerekmektedir).

Bu Reklamı Kapat

Örnekler:

İşe Yarar İpucu

Bu komünite, hayatı kolaylaştıran veya güzelleştiren tavsiyelerinizi paylaşmanız içindir. Verdiğiniz öneriler genel geçer olarak bilinen, yaygın öneriler olmamalıdır.

Örnekler:

 • Daha zeki bir çocuğunuz olsun istiyorsanız, ona kitap okumayı olabildiğince erken öğretin ve kitap aşkını aşılayın. Çünkü okumaya başladıkları anda, kendilerini eğitebilmeye başlayacaklar. Bu, kitap okuma yeteneğinden yoksun akranlarına büyük bir fark atmasını sağlayacak.
 • “Rüya firmada çalışma” ideolojisine kanmayın. Ortalama bir firmada senin yaptığın işi destekleyen bir patrona sahip olmak, kendi alanında uzmanlaşmasını sağlar ve sana bağımsızlık kazandırır.
 • Sen başvurana kadar işyerin var olduğundan bihaberdi, sen gittikten sonra da yokluğunu fark etmeyecek. İyi olmaya bak.
 • Elinizde tüm veriler yokken, yabancılara elinizden geldiğinde anlayışla yaklaşın. Önünüzdeki çok yavaş mı sürüyor? Belki arka koltukta annesinin doğum günü pastası vardır? Bu kafa yapısı sizi daha az agresif ve daha bağışlayıcı yapacak.
 • Geçmişte kötü bir şey yapmış olmanız, bugün ona karşı olamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu sizi iki yüzlü yapmıyor; büyüdüğünüzü gösteriyor. İnsanların şu anki fikirlerinizi geçersiz kılmak için geçmişinizi kullanmalarına izin vermeyin. Büyüme denen bir şey var. Onu kucaklayın.

Bilim Haberleri

Bu komünite, bilimde yaşanan gelişmeleri ve bilim haberlerini paylaşmanız içindir. Paylaştığınız bilim haberleri ve bilimsel gelişmeler güvenilir kaynaklara dayanmak zorundadır. Bilimdeki en güncel gelişmeleri aktarmaya çalışın. 6 aydan eski haberler/gelişmeler yasaktır. İçeriğinden haberdar olmadığınız haberleri/gelişmeleri paylaşmayın; paylaştıklarınızı okuyun.

Bu Reklamı Kapat

Örnekler:

Hikaye Başlat

Bu komünite, hakkında yazılabilecek hikayeler başlatmanız içindir. Bu biraz "özel" bir komünitemiz çünkü diğerlerinin aksine aynı zamanda sitenin bir başka parçasında kullanılıyor: Blog yazıları. Blog yazıları, burada da anlattığımız gibi, Evrim Ağacı okurlarının tamamen özgür bir şekilde kendi yazılarını yayınlayabildikleri (editör denetimi olmayan) blog platformumuz. Blog kısmında teşvik ettiğimiz şeylerden biri de bilimkurgu veya polisiye gibi kurgusal eserlerin/hikayelerin yazılması. Ama hakkında yazacak şey bulamazsanız diye, hikaye başlatıcılarımız var:

Blog yazmaya başlamadan önce "Şablon Seç"e tıklayın.
Blog yazmaya başlamadan önce "Şablon Seç"e tıklayın.
İstediğiniz şablonu seçebilirsiniz; ama konumuzla ilgili olarak "Hikaye Başlat"ı seçin.
İstediğiniz şablonu seçebilirsiniz; ama konumuzla ilgili olarak "Hikaye Başlat"ı seçin.
Bunlar, Evrim Ağacı tarafından seçilmiş hikaye başlatıcılar. "Yenile" tuşuyla yeni bir hikaye başlatıcı görebilirsiniz. "Seç" diyerek de o hikaye başlatıcı ile hikayenizi kurgulamaya başlayabilirsiniz.
Bunlar, Evrim Ağacı tarafından seçilmiş hikaye başlatıcılar. "Yenile" tuşuyla yeni bir hikaye başlatıcı görebilirsiniz. "Seç" diyerek de o hikaye başlatıcı ile hikayenizi kurgulamaya başlayabilirsiniz.

İşte sosyal paylaşımlar arasından "Hikaye Başlat"a girdiklerinizden çok kaliteli ve özgün olanlar Evrim Ağacı yönetimi tarafından işaretlenecek ve tüm kullanıcıların hikaye başlatmakta kullandığı şablonlar listesine eklenecek.

Örnekler:

Bu Reklamı Kapat

 • Yıl, 1910. Para kazanmakta zorlanan bir sanatçı olan Adolf Hitler, iyi niyetli zaman yolcularının kendisine yönelik bugüne kadar olan suikast girişimlerini atlatmayı başardı. Ama sıradaki zaman yolcusu biraz farklı. Onun amacı Hitler'i öldürmek değil. Amacı, Hitler'e daha iyi bir ressam olmayı öğretmek. Cüppesini kaldırıyor ve altından devasa kıvırcık saçlarıyla Bob Ross çıkıyor.
 • Dünya'daki diğer herkesle birlikte sen de "Büyük Köroluş" olayı sırasında görüş yeteneğini kaybettim. 2 yıl sonra, hiçbir uyarı olmaksızın, tekrar görebilmeye başladın. Şaşkınlıkla etrafına bakarken, duvarlara, yerlere, kapılara ve diğer tüm yüzeylere bir mesajın tekrar tekrar yazıldığını gördün: "Onlara Sakın Görebildiğini Söyleme!"
 • Öldün. Bir sinema salonunda, kopyan olan bir dolu insanla bir aradasın. Onlar, senin önceki yaşamdan reenkarnasyonların ve az sonra, hep birlikte bir sonraki yaşamını beyaz perdede seyredeceksiniz.
 • Saat sabah 3. Resmi bir bildirim sesiyle uyanıyorsun. Bildirimde şu yazıyor: "SAKIN AY'A BAKMA!". Onun hemen altında, yüzlerce diğer bildirim geldiğini görüyorsun. Tanımadığın yüzlerce numara, sana şu tür mesajlar göndermiş: "Harika bir gece! Dışarı bak."
 • Şizofren bir adam, kafasındaki seslerden bıktı ve eğer sesler kafasında yaşamaya devam edecekse, kira ödemeleri gerektiğini söyledi. Ertesi gün, masasında bir zarf içinde bol miktarda para buldu.

Alıntı & Aforizma

Bu da biraz farklı bir komünite çünkü şu anda farklı bir şekilde erişiliyor:

Bu, bizim yıllardır var olan Söz & Aforizma kısmımızın sosyalleştirilmiş hâli. Bu komünite, okuduğunuz veya izlediğiniz eserlerde gördüğünüz, hoşunuza giden, bilgilendirici veya yol gösterici sözleri/alıntıları paylaşmanız içindir.

Örnekler:

 • “Bir gün atomun enerjisini serbest bırakacağız, gezegenler arası yolculuklar gerçekleştireceğiz, ömrü uzatıp, kanseri ve tüberkülozu tedavi edeceğiz; ama en düşük seviyeli kişiler tarafından yönetilmiş olmanın sırrını asla çözemeyeceğiz.” Anonim
 • "Eğer haklı olduğunu biliyorsan, başkalarının ne düşündüğünü umursamazsın. Er ya da geç gerçekler ortaya çıkar." - Barbara McClintock
 • "İstikrarlı bir şekilde söylenen yalanların gücü büyüktür; ancak bilim tarihi göstermektedir ki bu güç genellikle uzun soluklu olamamaktadır." - Charles Darwin
 • "Evren'in sizin anlayabileceğiniz gibi olma gibi bir yükümlülüğü yoktur." - Neil deGrasse Tyson
 • "Bizler gibi ufacık türler için Evren'in sınırsızlığına dayanabilmemizin tek yolu sevgidir." - Carl Sagan

Soru & Cevap

Evrim Ağacı Sosyal'den önce geliştirdiğimiz Soru & Cevap Platformu da böylece sosyal medya tarafımızın bir parçası hâline gelmiş oldu. Ona da özel bir şekilde erişiyorsunuz:

Soru sormak için buraya tıklayabilirsiniz.
Soru sormak için buraya tıklayabilirsiniz.
Sorulmuş sorulara cevaplar girmek isterseniz, Yaz altından Cevap'a tıklayabilirsiniz.
Sorulmuş sorulara cevaplar girmek isterseniz, Yaz altından Cevap'a tıklayabilirsiniz.

Bu platform, zaten şu anda kullandığınız platform; dolayısıyla kurallarınızı bildiğinizi varsayıyorum. Bilmeyenler, buradan okuyabilirler.

Eğer Evrim Ağacı ailesine/okurlarına soru soracaksanız, diğer gönderi tiplerini kullanmamalısınız. Sadece Soru & Cevap Platformu'na girilen sorulara cevap verilebilmektedir.

Şimdilik böyle... Dediğim gibi, bu daha başlangıç, ileride farklı komüniteler de kurmaya başlayacağız. Ayrıca şu tuşları da kurcalamanızı öneririm, çünkü görsel ekleme, başlık ekleme ve link ekleme gibi fonksiyonları var:

Bazı komünitelerin kuralları gereği belli eklemeleri yapamayabilirsiniz (ve belli eklemeler zorunlu olabilir). Mesela "Fark Ettim ki..." komünitesinde fotoğraf girmek yasaktır. Bilim Haberleri'nde bağlantı /link girmek zorunludur.
Bazı komünitelerin kuralları gereği belli eklemeleri yapamayabilirsiniz (ve belli eklemeler zorunlu olabilir). Mesela "Fark Ettim ki..." komünitesinde fotoğraf girmek yasaktır. Bilim Haberleri'nde bağlantı /link girmek zorunludur.
2
Paylaş
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
Devamını Göster
25
Burak Can Şahin
Hatırla
Takip
Paylaş
Çıplak gözle baktığımızda güneş ışığının 8 dakika öncesine ait olduğunu biliyoruz, ya da hubble, james webb gibi teleskoplarla baktığımızda milyarlarca yıl öncesini görebiliyoruz. Peki ışık hızından daha hızlı bir şekilde Dünyadan uzaklaşıp Dünya’ya baktığımızda geçmişi görebilir miyiz?
0
Kadir Temizay
Hatırla
Takip
Paylaş
Duyduğum bir bilgiye göre zeki insanların saçında normal insanlara göre daha fazla kalay ve bakır varmış. Bunun doğruluk derecesi nedir?
Bu Reklamı Kapat
1,365
Fuad Mamedoff
Hatırla
Takip
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
B Polat , Bilim Meraklısı

Newtonun evrensel kütle çekim yasasına göre:

Çekim Yasası
Çekim Yasası

F = çekim kuvveti

Bu Reklamı Kapat

G = yerçekimi sabiti

M1 = ilk objenin kütlesi (örnek: insan)

Bu Reklamı Kapat

M2 = ikinci objenin kütlesi (örnek: gezegen)

d = aralarındaki uzaklık

Diğer tüm değişkenler sabitken, M2 yani gezegenin kütlesi değiştiği için uygunana kuvvette değişir. Yerçekimi gezegen büyükse artar, küçükse azalır.[1]

2
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
840
Hannibal Lecter
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Cevap

Gözyaşımız, gözün hemen üst kısmında bulunan gözyaşı bezi adı verilen yerde üretilir. Beyin bölgeleri, gözyaşı üretimi için uyarılır ve gözyaşı bezi üretime başlar. Gözyaşının % 98,2’si sudan oluşur. Geri kalan kısımda kan plazmasıyla aynı oranda üre ve plazmadakinden daha az oranda glikoz, tuzlar ve organik maddeler bulunur. Yani gözyaşı, içinde farklı oranlarda farklı maddeler bulunduran, birçok insan tarafından kötü bir şey gibi görülse de aslında birçok açıdan faydalı bir sıvıdır. Ve aslında dışarıdan tek çeşit gibi görünse de 3 çeşit gözyaşı (temel gözyaşı, refleksif gözyaşı, duygusal gözyaşı) vardır. Bu soru için temel gözyaşını ele alalım.[1]

1. Temel Gözyaşı

Bu Reklamı Kapat

Temel gözyaşımız, gözümüzde sürekli olarak bulunan, göz yüzeyini nemlendirmek ve kuruluğun vereceği hasarların önüne geçmek, mikroskobik olarak pürüzsüz olamayan göz yüzeyini pürüzsüz optik bir yüzey haline getirmek, gözün kornea bölümüne ihtiyaç duyduğu oksijen ve diğer besinleri sağlamak ve gözü bakterilerden ve enfeksiyonlardan korumak gibi işlevleri sağlayan gözyaşı çeşidimizdir. Bu gözyaşı günde yaklaşık 300 ml olacak şekilde üretilir.[1]

...

Bu Reklamı Kapat

Temel gözyaşımızın birtakım işlevleri olduğunu belirtmiştim. Bu işlevlerden biri de gözümüzün nemli kalmasını sağlamak ve kuruluğun vereceği hasarın önüne geçmekti. Bilindiği üzere ilkin atalarımız sularda yaşayan ve balıkların da atası olan türlerdir.Aslında bildiğimiz ve şu anda gördüğümüz hiçbir modern balıktan evrimleşmedik. Su içerisinde gözümüzün nemini korumamızı gerektirecek bir durum yoktur. Ancak karaya çıkışımızla birlikte gözümüzün nem dengesini sağlayabilmemiz için göz kapaklarımız ve gözyaşımız evrimleşmiştir. Ağlamak günümüzde zayıflık olarak düşünülse de çoğu insan ağlamanın kendilerine iyi geldiği düşüncesinde.[1]

Evrimsel süreçte ise ağlamanın karşımızdaki kişiye karşı bir çeşit kalkan görevi gördüğü düşünülmekte. Bu düşüncenin altında yatan neden “empati”. Sosyal ilişkilerde düzenleyici bir unsur olduğu düşünülen gözyaşı, bir tartışma ya da kavga sırasında saldırgan bir kişinin evrimsel geçmişimizde edindiğimiz empati duygularından ötürü sakinleşmesine sebep olabiliyor. Aynı zamanda ağlama, utanç duymamıza da neden olabiliyor. Bu da yine sosyal ilişkilerimizde karşı tarafın, ağlayan kişinin yaptığı olumsuz bir davranıştan utanç duyduğunu gösterip yumuşamasına sebep olabiliyor.[1]

Kısaca özetleyecek olursam her ne kadar biz insanlarda sosyal bir anlam kazanmış olsa da, ağlamak, fazla hormonlarımızın dışarı atılmasından fazla bir şey değil. Sonuç olarak sizi ağlatan her türlü şeyi sevin, çünkü ağlamak sandığınızdan daha güzel. Bütün bu anlattıklarımın dışında, gözyaşının içeriğinden dolayı cildimize de iyi geldiği düşünülmekte.[1]

0
Paylaş
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
75
Arınç Yılmaz
Hatırla
Takip
Paylaş
Abi neden bilmiyorum ama bu soruya çok takılıyom evrim karşıtlarının bir sorusu cevaplayabilir misiniz?
Cevap

Öncelikle bahsettiğiniz şey gayet farazi bir şey. %2 lik diye bahsettiğimiz oranın oluşması on binlerce yıl almış bir olay. Çeşitli evrim mekanizmalarının etkisi ile örneğin cinsel seçilim gibi fenomenler sayesinde bugünkü halini almıştır.yani böyle bir şeyin labaratuvar şartlarında aktarımı kolay kolay başarılacak bir şey değildir.Diyelim başardık bir şekilde teknolojinin de yardımıyla aktarmayı başardık.o zaman da bu canlı bunu kabul eder mi sorusu ortaya çıkar.yani anlayacağın böyle şeyler doğanın etkisi ile olmadıkça pek sağlıklı sonuçlar vermeyebilir.

0
Paylaş
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
65
Yağız Toprak
140 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Bizim dünyamız büyük patlamada olduğu gibi her şeyin bir başlangıcı olması gerekmez mi? Sonu olduğu gibi. Evreni oluşturan ve maddenin en küçük yapı taşı olan atom nereden geldi? Atomlar tek başına bir hiçtir maddenin oluşması için yine atom lazım atomu atom nasıl oluşturdu ?
Cevap
Yasin Kayalar , Bilim ve felsefe okuru

Atom yada madde diye birşey algınan biçimdeki gibi yoktur. Herşey enerjiden oluşur. Enerji etkileşimleri madde olarak algılanır. Bu yüzden ilk atom diye birşey yok bigbangın başında herşey enerjiydi ve plazma hali söz konusuydu. Yani herşey yüksek radrasyon olarak sıkışmış bir durumda idi. Madde atom yada atom altı parçacıklar da yoktu. Bu yüzden sorunuzu revize edin ve evreni oluşturan enerji nereden geldi diye sorun ve sorgulayın. Doğru soru budur.

179 görüntülenme
3
Paylaş
Devamını Göster
65
Kazanmak Canbay
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Evren, ısıl olarak ölse bile tekrar tekrar yani sonsuz kez büyük patlamalar ile bugünkü bilincimizin var olduğu şu anki senaryoyu sonsuz kez var edebilir mi? Yani ben bu yazıyı, sonsuz kez yazıyor olabilir miyim? Sonsuzluğun içerisinde elbette sonsuz denk gelecektir bugünkü bilincimizi oluşturan yapı.
Cevap

Evrenin genişleme hızının sürekli arttığını düşünürsek cevap: Hayır, bu yazıyı muhtemelen -paralel evrenler haricinde- ilk kez yazıyor olmalısın çünkü evrenin daralıp tekrar oluşabileceğine dair bir kanıt yok hatta tam tersine evrenin giderek genişleyip tamamen söneceği düşünülüyor.[1]

0
Paylaş
Devamını Göster
Hatırla
Takip
Paylaş
Örneğin fizikteki manyetik alan denklemi vb. denklemler nasıl oluşturuluyor. Zaten verileri denklemlerle elde ederken denklemi test etmek için nasıl bir sağlama yapılıyor?
Cevap
Emir Taha Sezer , Bilim için Yaşayan bir Primat

Bilimsel denklemler, doğadaki olayların matematiğin dilinde yazılmasını olanaklı hale getirir. Bilim insanları olguları; modeller kurarak denklemlere ve matematiksel sistemlere oturtmayı hedefler. Bu çaba klasik mekanikten günümüze kadar bir gelişim içerisindedir.

Bir doğa yasasının formüllerle ifade edilebilmesinin en başında deneyler ve gözlemler yatar. Olguların birbiriyle doğru veya ters orantılı olma durumları incelenir ve gerekirse bir sabit sayı kullanılarak denklemde eşitlik sağlanır. Bu denklemler kütle, uzunluk, zaman, elektrik yükü (?) gibi temel niceliklerin türetilmesiyle meydana getirilir. Daha karmaşık denklemler de teorik yaklaşımlar ve matematiksel çıkarımlarla üretilir.

Bu Reklamı Kapat

Şu ana kadar sahip olduğumuz en çılgınca denklem ise evrenimizin neredeyse tamamını açıklamayı başarabilen standart model denklemidir.

Standart modelin mütevazi denklemi
Standart modelin mütevazi denklemi

Buna rağmen matematigimizin gelişmiş olduğunu söylemek için hâlâ yeterli seviyeye gelmiş değiliz. Fakat bilimin gücünü hafife almamak gerekir, kim bilir gelecekte şu an açıklayamadığımız olgulara ne gibi denklem ve modellemeler kurarak cevap getireceğiz.

0
Paylaş
Devamını Göster
105
İsmet Karataş
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Biraz açmak gerekirse eger ışık hızında gidebilsek yani enerji formuna dönüşebilseydik bu bizi ölümsüz yapmalıydı termodinamikten gelirsek var olan enerji yok olamaz yoktan var edilemez tabikide bunun teoride kolayca kafama yatsada bunun daimi bir açıklaması olacaktır diye yazmak istedim şimdiden teşekkürler
Cevap
B Polat , Bilim Meraklısı

Biz kütlesi olan madde formunda olan canlılarız. Einstein'in özel görelilik teorisine göre kütlesi olan hiç bir şey ışık hızına çıkamaz. Fotonlar gibi kütlesi olmayan sadece enerjiden ibaret olmak gerekiyor ışık hızında haraket etmek için. Işık hızında zaman tamamen duruyor. [1] Yani evrenin en uzak noktasından gelen bir foton için bile zaman hiç akmıyor. Bizim milyonlarcı yıllarla ölçtüğümüz zaman, ışık için geçerli değil. Eğer bizde bir şekilde enerji olsak, evet bizim içinde zaman dururdu. Zamanın tam olarak ne olduğunu hala bilemediğimiz için durmuş zaman nasıl olurdu tahmin etmek şimdilik pek mümkün görünmüyor.

2
Paylaş
Devamını Göster
225
Salih Başak
Hatırla
Takip
Paylaş
Hepimiz bazen bu koca evrende yalnız olmadığımızı düşünürüz. Çünkü bu evren yalnız olmıcağımız kadar büyük, o halde bizde başka zeki yaşam formları varsa neye benzerlerdi?
Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
25
Mert Yazar
Hatırla
Takip
Paylaş
Merhaba arkadaşlar, uzun süredir Evrim Ağacı'nı takip etmeme rağmen buraya maalesef yeni üye oldum. Şuan bir kitap (felsefi polisiye) yazıyorum. Biyoloji, anatomi gibi konulada yardıma ihtiyacım var. Sorularım çerçevesinde yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Bu Reklamı Kapat
65
Aykut Akış
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
İnsanlar 1900lü yıllardan önce sanki sadece yaşamak için yaşıyordu da 1900den sonra bir anda herkese güncelleme mi geldi de teknoloji ve bilim bu kadar ilerledi? Sadece 100 yılda bu kadar ilerleme kaydedilmesi geçmiş onca zamana bir haksızlık değil midir sizce?
35
Aleksandr Djafarov
233 görüntülenme
Hatırla
Takip (4)
Paylaş
Herhalde sevgilisine ve ya eşine böyle yapmayan yoktur diye düşünüyorum. Çoğu insan sevgilisinin eşinin cinsel bölgelerini ellemeyi seviyor. Peki bunun nedeni ne olabilir?
45
Mustafa Mustafa
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
İnternette birçok video var. Zihin kontrolüyle ağrı dindirmekten tutun da daha disiplinli olmaya, birini kendinize çekmekten depresyondan kurtulmaya kadar. Düşününce mantıksız gelse de plaseboların işe yaradığı durumlar olabiliyor. Bunların gerçek olabilme ihtimali var mı?
323
Fiona Z.
108 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Karadeliğin bir çıkışı varsa bu uzayı nasıl böler?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Onur Tunç , Yaptığım okumalardan yaptığım çıkarım:

Karadeliklerin kendileri gibi kuralları da kapkaranlıktır. İşleyişine dair neredeyse hiçbir şey bilemiyoruz henüz. Ancak bu iddiaların olmayacağı anlamına gelmez.

Kimileri karadeliklerin, uzayda çok uzun mesafeleri çok kısa sürede kat etmeye yarayabileceğini, bir diğer tabirle solucan deliklerini barındırabileceğini iddia ediyor. Bu iddiaya göre karadeliğe çekildiğimiz durumda evrenin bambaşka bir yerindeki bir başka karadelikten çıkma ihtimalimiz var deniyor.

Bu Reklamı Kapat

Bir diğer iddia ise asıl soru olan boyutla ilgili. Karadeliklerin merkezinde tekilliğin bulunduğu düşünülüyor. Tekilliğin sebep olduğu muazzam kütle çekim bizim bildiğimiz evreni ve fizik kurallarını tamamen delerek 4. boyuta açılıyor olabilir, iddia bu yönde.

Ancak bunlar veya bambaşka iddiaların ispatlanması ne kadar mümkün ya da ne zaman açıklanabilir orası şimdilik muamma olmaya devam ediyor.

439 görüntülenme
3
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
100
Hasan Karakaş
133 görüntülenme
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
B Polat , Bilim Meraklısı

Evet, kıllar soğuktan korumak için ama afrika sıcağında avının peşinden dinlenmeden efor sarfediyorsan sıcak en büyük düşmanın. Enteresan bir şekilde insan çok uzun menzil yürüyebilen, en dayanıklı canlı türlerinden bir tanesi. Bunu yapabilmesi için çok güçlü bir adaptasyona sahip, terleyerek vücudunu çok aktif bir şekilde soğutabiliyor. Deriyi komple kaplayan uzun kıllar efektif bir şekilde vücudun soğumasını engelliyor.

Sorudaki bir yanlışıda düzeltelim. İnsan kıllarını dökmedi aslında hala yakın akrabaları olan şempanze kadar kılları var ama kılları çok ince ve güçsüzler o yüzden onlara göre kılsız görünüyor.

Bu Reklamı Kapat

266 görüntülenme
5
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
25
Gl6Mt 2
Hatırla
Takip
Paylaş
Az önce izlediğim videoda "Trilobitlerin gözleri mutasyon sonucu fazla fazla kopyalandı ve gözün basitliğinden kaynaklı zarar değil aksine avantaj kazandırdı." Gibi bir cümle geçti ve merak ettim. Gerçekten böyle mi oldu ve bu nasıl kalıtsal hale geldi?
Bu Reklamı Kapat
25
Elnur Karimov
Hatırla
Takip
Paylaş
Tardigradların radyasyon, basınç gibi ekstrem koşullarda ve hatta uzayda hayatta kalabildiklerine değinmiştik. Yeryüzünde ekstrem ortamda (okyanus tabanları gibi) fiilen yaşıyorlarsa, çevresel koşulların etkisiyle bu özellik evrimleşebilir. Peki yüksek radyasyon gibi diğer ortamlara dayanabilme becerisinin evrimine sebep olan nedir?
35
Şafak Gökçe
Hatırla
Takip
Paylaş
tails açıkken usb bir anda pc'den çıkarıp kırarsam USB'deki şifre ile ulaşılan bilgiler kalıcı olarak gider mi ?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et