Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Soru & Cevap
Sorular
Cevaplar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Asmin Rana Avşar
Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji öğrencisiyim

Evet bu durum mümkün. Bombay fenotipi (Oh fenotipi) ile ilgili genetik özellikler nedeniyle her iki ebeveynin de O kan grubuna sahip olduğu durumlarda bile çocuklarının A veya B kan grubuna sahip olma olasılığı vardır. Bombay fenotipine sahip ebeveynlerin genotiplerinde A veya B aleli taşıyor olmaları durumunda çocuklarına bu alelleri aktarabilirler. Eğer çocuk H antijenine sahip ise fenotipik olarak A veya B kan grubuna sahip olabilir.

Bu nedenle, iki ebeveynin de fenotipik olarak O kan grubunda olduğu, ancak genotipik olarak Bombay fenotipi (hh) taşıdığı bir durumda, çocuklarının fenotipik olarak A veya B kan grubuna sahip olması genetik olarak mümkündür.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmetcan Yaman
Araştırmacı
Bu soru, Emre Evrim tarafından sorulmuştur.

Gluten ile ilişkili bir hastalığa sahip olmayanlar için gluten zararlı değildir.

GFD'ye (glutensiz diyet) katılan çoğu bireyin diyet için fizyolojik bir gereksinimi olmadığı ve muhtemelen önemli bir fayda sağlamadığı görülmektedir. GFD'nin potansiyel zararlarına ilişkin mevcut kanıtlar arasında olası beslenme yetersizlikleri, mali maliyetler ve olumsuz psikososyal etkiler yer almaktadır.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. B. Niland, et al. (2018). Health Benefits And Adverse Effects Of A Gluten-Free Diet In Non–Celiac Disease Patients. Gastroenterology & Hepatology, sf: 82. | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Efe Kılınçel
Fizikle ilgilenen birisiyim
Bu soru, anonim bir üye tarafından sorulmuştur.

Bildiğiniz üzere protonlar, elektronları çekerek atom çekirdeğinin etrafında tutar. Eğer ikisi de negatif yahut pozitif olsaydı temel manyetizma bilgileriniz sonucunda birbirlerini iterler ve atomlar var olamazdı.

Kimyasal bağlar bakımından ise, çekim kuvveti iki eş kutuptan mütevellit görevini yerine getiremeyerek kimyasal bağlar da oluşmazdı. Bu da moleküllerin ve maddenin oluşmasına engel teşkil ediyor.

Eğer proton negatif olsa idi, muhtemelen "antiproton" olurdu. Bu sebeple de elektronlar ile birbirlerini manyetik alandan dolayı iterler ve nötr atomlar yerine serbest parçacıklar oluşurdu.

Tüm Reklamları Kapat

Özet: Aynı yüklü olurlar ise evrenin temel yapısı değişir ve bildiğimiz kimya-fizik arasındaki bağlamın son kertesindeki "yaşam" oluşamazdı.[1]

Kaynaklar

 1. A. Tawfeek, et al. Https://Physics.stackexchange.com/Questions/356257/If-Electrons-Were-Positive-And-Protons-Were-Negative-Would-Life-Be-Different. Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2024. Alındığı Yer: Physics Stack Exchange | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Batuhan Piren
Araştırmacı

Tanrı'nın herhangi bir şeye ihtiyacı olduğunu varsaymak, Tanrı'nın doğasını ciddi bir şekilde yanlış anlamaktır. Tanrı'nın bizim tapınmamıza ihtiyacı yoktur. Ama bunu arzular çünkü buna layıktır. Ama bunu zorla tapınma ile karıştırmayın lütfen. Eğer bunu isteseydi sonsuz bir “tapınma” yaratması hiç de zor olmazdı. O, sevgiyi en derin seviyelerinde kişileştirir ve Tanrı sevginizin gerçek olmasını ister, zorla değil. İşte bu yüzden özgür iradeye sahibiz. O da bizim kendisini sevmeyi seçmemizi ister. Onunla bir ilişki istediğimiz için, O'nu sevmek zorunda olduğumuz, buna programlandığımız ya da sevmediğimiz takdirde cehennemle tehdit edildiğimiz için değil. Tanrı bizimle paydaşlık istiyor. Birinin ya da bir şeyin O'nu sevmesini sağlamanın en iyi yolu da O'nun suretinde bir şey yaratmaktı. O sevgi olduğu için, bu niteliği bilinçli bir karşılıkla yansıtacak birini yarattı. O'nu kendi başına sevecek birini. Ve bu kişi insanoğludur. Bu ve sonsuz sayıdaki diğer nedenlerden dolayı, Tanrı sadece kendisi olduğu için bizim tapınmamıza layıktır. Biz O'nun yarattıklarıyız ve bize bir akıl ve O'nu sevme ve O'na itaat etme kararı verme yeteneği verildi. Adem ve Havva'nın ağaca sahip olmalarının nedeni buydu - bu onların tapınma ve itaat etme ya da itaatsizlik etme konusunda özgür iradeye sahip olmalarının bir yoluydu. Ne yazık ki, onların seçimini biliyoruz..

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Soru & Cevap Nedir?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu ile İlgili Temel Bilgiler ve Sık Sorulan Sorular

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Evrim Ağacı'nın site üzerinde bağımsız okur etkileşimini gerçekleştirmeyi mümkün kılan ilk dijital projesidir. Birçok diğer projenin öncülüdür. Bu kılavuz, kullanıcılara yol göstermesi ve sık sorulan bazı soruları yanıtlaması için hazırlanmıştır. Platformun kullanımına ve moderasyona yönelik iletişim için [email protected] adresini kullanabilirsiniz.

Neler Yeni?

1 Ocak 2024: Kaliteli/Kalitesiz Cevap Sistemi: Platformumuzda gözüken cevapların kalitesini daha yüksek tutmak için, negatif oy sayısı pozitif oy sayısından 3 fazla (cevap sahibi Onaylı Kullanıcı ise, 6 fazla) olan cevapları artık "Daha Fazla Cevap Gör" başlıklı bir tuşun arkasında göstereceğiz. Böylece okurlarımızın ilk gördüğü cevaplar, komünite tarafından daha kaliteli bulunan cevaplar olacak.

15 Haziran 2023: Ödüllü Soru Sistemi aktive edildi. Artık sorularınıza ödül koyabilir ve böylece site genelinde daha çok duyurulmasını, böylece daha çok cevap verilmesini sağlayabilirsiniz. Koyacağınız ödül, Uyum Puanınızdan düşülecektir. Sadece kendi sorularınıza değil, başka sorulara da ödül koyabilirsiniz. Eğer ödül süresi dolana kadar bir cevabı kabul etmezseniz, en yüksek oyu alan cevabın sahibi ödülü kazanacaktır. Eğer süre zarfınca hiçbir cevap gelmezse, ödül puanları size geri verilmeyecek ve yok olacaktır.

3 Şubat 2023: Eskiden "Teoloji & Din Felsefesi" olan kategorimiz, Evrim Ağacı'nın ilkelerine uymayan paylaşımların artmış olmasından ötürü sadece "Din Felsefesi" olarak güncellenmiştir. Teoloji alanında sorulan, yani direkt olarak spesifik dinler ve onların ihtiva ettiği konular/iddialar ile ilgili soruların büyük bir kısmı silinmiştir ve gelecek günlerde silinmeye devam edilecektir. Din felsefesiyle ilgili meta soruları sormaya ve cevaplamaya devam edebilirsiniz. Güncellenmiş kuralları aşağıdan okuyabilirsiniz.

22 Ocak 2023: Yeni devreye sokulan işaretleme sisteminin bir parçası olarak, soru ve cevaplarda bulunan mantık hataları da işaretlenebilmeye başladı. Böylece platformumuzda daha sağlıklı bilgi alışverişini pekiştirecek bir sistem daha devreye girmiş oldu. Soru ve cevap kartlarındaki "beyin" ikonuna tıklayarak mantık hatalarını bildirebilirsiniz. Moderasyon onayından geçen mantık hataları, soru veya cevabın üzerini kapatacak şekilde işaretlenecektir. Böylece kullanıcılar öncelikle soru veya cevaptaki safsatayı görebilecek, sonrasında isterlerse soruyu veya cevabı görüntüleyebileceklerdir. İşaretlenmiş mantık hatalarını oylayarak moderasyona geri bildirimde bulunulmasını ve hatalı işaretlemelerin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

20 Ocak 2023: Platform kurallarına uymayan veya hatalı soruları veya cevapları direkt silmek yerine, moderasyon ekibi tarafından uygun görülen durumlarda, tüm platform kullanıcılarını doğru yönlendirmek ve bilinçlendirmek adına, spesifik bir soru veya cevapta neyin kuralları ihlal ettiğini gösteren "işaretleme sistemi" devreye sokuldu.

15 Eylül 2022: Soru & Cevap Platformu da tamamen akış sistemimize entegre edildi. Sol tarafta çıkan kategoriler filtreye dönüştürüldü; yeni filtreler eklendi, eski çalışmayan filtreler kaldırıldı. Artık çok daha temiz bir kullanıma kavuştu. Tasarımsal geliştirmeler yapıldı.

13 Eylül 2022: Soru sorma sırasında yapılan yaygın hataları daha soru sorulmadan düzeltecek yönlendirme bilgileri eklendi. Eğer bilindik bir hataya düşecek olursanız, sistem sizi otomatik olarak uyaracak.

1 Eylül 2022: Cevapları Kaydettiklerim listesine ekleme özelliği geldi. Böylelikle hoşunuza giden veya önemli bulduğunuz cevapları kaydedip, sonrasında Kaydedilenler sayfanızdan kolayca erişebilirsiniz.

6 Ağustos 2022: Raporlama sistemi geliştirildi ve kolaylaştırıldı. Artık kolektif olarak platformun temizliğine daha kolay katkı sağlayabileceksiniz.

8 Ocak 2022: Soru sayfasının tasarımı güncellendi! Artık soruları ve cevapları sitemizin geneliyle daha uyumlu bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

15 Aralık 2021: Reddedilen soru veya cevaplara gerekçe girmek artık mümkün. Böylece ne tür kuralları ihlâl ettiğinizi görebilirsiniz.

5 Aralık 2021: Artık siteye giriş yapmadan da soru sorabiliyorsunuz (ancak sorunuzun yayına alınabilmesi için giriş yapmanız gerekiyor).

30 Ekim 2021: Olumlu oy ile arasındaki fark yeterince net olmadığı için "Teşekkür" butonu kaldırıldı. Görsel yükleme sistemi güncellendi ve geliştirildi. Komünite araçlarını geliştirme amacıyla soru ve cevapların geçmiş kaydı tutulmaya başlandı.

13 Temmuz 2021: Evrim Ağacı'nı mümkün kılan maddi destekçilerimizin doğrudan soru sorabilmeleri için Destekçilere Özel kategorisi açıldı. Bu kategoriye sadece Patreon, Kreosus ve YouTube destekçilerimiz soru sorabilecektir; ancak cevaplar herkese açıktır. Siz de Evrim Ağacı'na destek olarak büyümemize yardımcı olabilirsiniz.

26 Haziran 2021: Bugün itibariyle 50.000 UP seviyesi ve üzerinde olan kullanıcılar, kaynak zorunluluğu olan sorularda bu zorunluluğunu kaldırıp, kaynak zorunluluğu olmayan sorulara cevaplarda kaynak gösterme zorunluluğu getirebilecek. Bunu art niyetle veya kötüye kullandığı tespit edilen hesaplar, sahip oldukları puandan bağımsız olarak, 50.000 UP'un altına düşürülecek şekilde cezalandırılırlar. Söz konusu 50.000 UP sınırı, ilerleyen dönemde artırılıp azaltılabilir.

10 Şubat 2021: Artık e-posta hesabını onaylamamış kişiler soru ve cevaplara negatif oy veremeyecekler. Böylece trollüğü minimize etmeyi hedefliyoruz. Ayrıca varsayılan liderlik listelerinde moderatörler de yöneticiler ve editörler gibi gözükmeyecek.

9 Şubat 2021: Moderatörler atanmaya başlandı. Artık onaya düşen soru ve cevaplar daha hızlı onaylanacak, raporlar daha hızlı sonuçlandırılacak ve etkileşim daha sağlıklı bir şekilde sürdürülebilecek. Moderatörlerin soru/cevap silme ve düzenleme ile kullanıcı raporlarına karar verme yetkileri bulunmaktadır. Moderatörleri, isimlerinin yanındaki dengeli terazi işaretinden ayırt edebilirsiniz.

19 Ekim 2020: Metin düzenlemeleri sırasında (kalınlaştırma, bağlantı ekleme, liste oluşturma vb.) bazen oluşan format bozulması hatası giderildi. Ayrıca bir cevap için girilen metin düzenlemeleri yedekleniyor; böylece format ile ilişkili kayıpların önüne geçilebilecek.

17 Ekim 2020: Cevaplardaki kaynak sistemi, makalelerimizdeki kaynak sistemi ile aynı olacak biçimde geliştirildi.

24 Ağustos 2020: UP Geçmişini görüntüleme eklendi.

22 Ağustos 2020: UP Sıralamasındaki ek hatalar giderildi.

26 Temmuz 2020: Metin kutusundaki yazı düzenleme araçları kolay erişim eklendi.

3 Temmuz 2020: UP Sıralamasındaki hatalar giderildi.

30 Haziran 2020: Soru birleştirme ve soru yönlendirme raporlarındaki sorunlar giderildi. Soru birleştirme raporu oluştururken artık sadece URL girerek de soruyu bulmanız mümkün. Ayrıca liderlik sıralamasına aylık lider ve geçen haftanın lideri de eklendi.

29 Haziran 2020: Haftalık UP sıralaması paneli eklendi. Masaüstü kullanıcılarında Seçki filtresi altında sağ panele son sorular eklendi.

21 Haziran 2020: Filtreler geri getirildi, hız optimizasyonu yapıldı. Yeni tasarım geliştirmelerine başlandı.

17 Haziran 2020: Bir geliştirme projesinin uzantısı olarak Soru & Cevap Platformu'ndaki filtreler geçici olarak kaldırıldı. İşlem tamamlanınca geri getirilecekler.

15 Haziran 2020: Sorulara görsel ekleme özelliği getirildi. Yeni kategoriler eklendi. Tespit edilen bazı diğer sistemsel hatalar giderildi.

11 Haziran 2020: Bazı cevap girişleri sırasında sistemin hata verip, okurların cevabını sildiği bildirilmişti. Bu hatanın kaynağı tespit edildi ve giderildi. Uzmanlara sorma özelliği, bilimseverlere sorma özelliği ile birleştirildi. Tasarım sadeleştirmeleri ve geliştirmeleri yapıldı.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Platformun Kullanımına Yönelik Sorular & Kurallar

Moderasyon ve Yönetim Kuralları Nelerdir?

Yönetim ve moderasyon ekibi; Evrim Ağacı'nın İlkeleri ile örtüşmeyen ve Kullanıcı Sözleşmesi'ni ihlâl eden, aşağıda gördüğünüz kurallara ve platformun işleyişine uymayan soru ve cevaplara gerekli gördüğü ölçüde müdahale etmektedir. Platformda genel olarak şu kurallar uygulanmaktadır:

 1. Soru sorarken "gerçekten" soru sorduğunuzdan emin olun.
 2. Soru sormanın tek amacı, o soruyla ilgili nesnel gerçeği öğrenmek veya diğer insanların öznel fikirlerini almak olmalıdır. Soru sistemini belli bir kişi, grup, organizasyon veya ideolojiye "mesaj vermek" amacıyla kullananların soruları silinir; durumun ciddiyetine veya tekrarına bağlı olarak kullanıcılar engellenebilir.
 3. Her soru başlığında sadece 1 tane soru bulunmalıdır. Birden fazla sorunuz varsa, bunları ayrı ayrı girebilirsiniz. Soru veya açıklama kısmında birden fazla soru soranların açıklamaları veya ek soruları silinebilir. Sorular, düzeltilemeyecek durumda olması hâlinde silinebilir.
 4. Soru içerisinde hiçbir imâ, alay, gönderme, yüklü soru (örneğin cevabı bilinmeyen veya öznel olan konularda kesin varsayımlar) bulunamaz. Bu tür sorular düzenlenir veya silinir.
 5. Cevap verirken "gerçekten" cevap verdiğinizden emin olun.
 6. Cevap vermenin tek amacı, sorulan soruyla ilgili nesnel gerçeği aktarmak veya talep ediliyorsa öznel fikri paylaşmak olmalıdır. Cevap sistemini belli bir kişi, grup, organizasyon veya ideolojiye "mesaj vermek" amacıyla kullananların cevapları silinir; durumun ciddiyetine veya tekrarına bağlı olarak kullanıcılar engellenebilirler.
 7. Cevaplar, sadece ve sadece soru sahibine yönelik olmak zorundadır. Başkalarının hâlihazırda verdikleri cevaplara cevap veren/yetiştiren veya gönderme yapan cevaplar silinir.
 8. Cevap içerisinde hiçbir imâ, alay, aşağılama, hakaret vb. bulunamaz. Bu tür cevaplar silinir, durumun ciddiyetine veya tekrarına bağlı olarak kullanıcılar engellenebilir.
 9. Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla Evrim Ağacı'nın perspektifi ve Dünya görüşü; bilime, bilimsel konsensüse, akademik çalışmaların işaret ettiği genel gerçeklere dayalıdır. Soru & Cevap Platformu'nda popüler veya marjinal değil, bilimsel gerçekler ve veri ile doğrulanabilir cevapları ön plana çıkaracak algoritmalar geliştirmekteyiz.
 10. Platformun yapısı gereği farklı görüş ve kimliklerden insanlar platformu bilimden farklı amaçlarla kullanabilse de bilimsel kimliğinizi ön planda tutmanız gerekmektedir.
 11. Bilimsel kimliğinizi önceleyin. Bu platform, birincil kimliği "bilimsever", "bilim iletişimcisi", "bilim insanı" veya "bilim meraklısı" olan, bu kimliğini ön plana çıkaran kişileri bir arada barındıran bir platformdur. Eğer ön kimliğiniz bu değilse, bu platformda sadece bilimsever kimliğinizle bulunmanız beklenmektedir. Sizi tanımlayan diğer kimlikleri ön plana çıkarmak için Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu harici mecralara katılabilirsiniz.
 12. Bilimsel kalın, kaynak gösterin, bilgi verin!
 13. Kaynak zorunluluğunu aşmak için geçersiz kaynak sunmayın. Eğer bir soruda kaynak zorunluluğu bulunuyorsa o soruya vereceğiniz cevaptaki bilgiler, ekleyeceğiniz kaynaklarla doğrulanabilir olmalıdır. Bu kuralı ihlâl edenlerin cevapları silinir veya durumun ciddiyetine veya tekrarına bağlı olarak uyarılmadan engellenebilirler.
 14. Kritik konularda kaynak sunun. Soruda kaynak zorunluğu bulunmuyorsa bile tıp, sağlık veya hastalıklar gibi konularda veya iddialarınızın büyüklüğü çerçevesinde akademik ve güvenilir kaynaklar kullandığınızdan emin olun. Zorunlu olmadıkça haber siteleri gibi güvenilir olmayan kaynaklardan uzak durun.
 15. Sadece dış kaynaklara yönlendirmeyin. Cevap vermek ve bildiklerini/öğrendiklerini aktarmak yerine sadece veya çoğunlukla dış kaynaklara (blog siteleri, videolar vs.) yönlendirme ve/veya reklam yapan, sadece bağlantı/link içerikli cevaplar silinirler, bunu tekrar eden kişiler engellenirler.
 16. Platformun büyüklüğü dolayısıyla yöneticilerin ve moderatörlerin bütün cevapların özgünlüğünü ve/veya doğruluğunu kontrol etmesi mümkün değildir. Dolayısıyla platformda kopyala/yapıştır içerikler yasal bir bildirim gelmediği sürece yasak değildir. Ancak sürekli başka kaynaklardan kopyala/yapıştır yaptığı veya yapay zeka araçlarıyla suni bir şekilde cevap sayısını artırdığı tespit edilen kişilerin cevapları silinir ve uyarılmaksızın engellenirler. Ek olarak kendinize ait olmayan cevapları paylaşmanız hâlinde yasal yaptırımlarla karşılaşabileceğinizi önemle hatırlatırız.
 17. Belli bir Uyum Puanı'nın üzerindeki kişiler, sorulardaki kaynak zorunluluğunu kaldırabilirler. Bunun amacı, kaynak gösterilemeyecek veya kaynak göstermenin zorunlu olmadığı durumlarda (örneğin bireysel fikir istenen veya akademik altyapısı olmayan konularda) kaynak isteyen soruları düzeltmek ve cevaba kavuşturabilmektir. Bu istisnai durumlar haricinde, nesnel olarak kaynak gerektirdiği doğrulanabilir durumlarda (örneğin tıbbi konularda) kaynak zorunluluğunu kaldıran kullanıcılara ceza verilir ve hatanın tekrarlanması hâlinde engellenebilirler.
 18. İnsan gibi iletişim kurun!
 19. Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu'nun amacı, Evrim Ağacı ortak paydasında buluşan bilimseverlerin, diğer bilimseverlere sorular sorabilmesi ve bilmediklerini öğrenebilecekleri cevaplar bulabilmeleridir. Diğer kullanıcıların bu platformda kötü bir deneyim yaşamalarına neden olanlar engellenirler.
 20. Saygılı olun. Platformda barınabilmek için gereken en temel kural, sağlıklı iletişim kurma becerisidir. Durmaksızın alaylı, komedik, trol, vurdumduymaz, lakayıt, duyarsız yorumlar yapanlar; gerilim yaratanlar, insanları tersleyenler, tahrik ve taciz edenler, kural ihlallerinde/safsatalarda diretenler, kural ihlâli yapanlara destekte/yardımda bulunanlar, insanları sohbet etmeye zorlayanlar; dedikodu ve ırkçılık yapanlar, azınlık grupları hedef alanlar engellenir.
 21. Sahtebilimi desteklemek yasaktır!
 22. Sahtebilim & Şüphecilik kategorisinde sahtebilim ile ilişkili argümanlara yönelik sorular sorabilirsiniz.
 23. Platformda açık bir şekilde sahtebilim (astroloji, evrim karşıtlığı, aşı karşıtlığı, düz dünyacılık, eşcinsellik terapileri, Ay görevleri karşıtlığı, vb.) savunmak ve sahtebilimin yayılmasını desteklemek yasaktır! Sahtebilim sayılan konu başlıklarının bir listesini buradan bulabilirsiniz.
 24. Sahtebilime platform sağlamayın. Sahtebilimsel bir içerik ile ilgili soru veya cevap girecekseniz isim veya video linki vermekten kaçının. Doğrudan argümanları sorun veya cevaplayın.
 25. Her türlü fanatizm ve fanatik davranış yasaktır!
 26. Siyasi, dini veya başka bir şahsi inancın/ideolojinin propagandasını yapmak yasaktır. Soru ve cevaplarında inancını yüceltmek için başkalarını baskılayan, soruların amacı dışında kendi inancının reklamını yapan, spesifik bir mezhep, tarikat veya sektin reklamını ve propagandasını yapan kişiler engellenir.
 27. Bu platformda, sadece Din Felsefesi kategorisinde Tanrı ve din kavramı ile ilgili, genel anlamda dinlere yönelik felsefi sorulara ve cevaplara izin verilmektedir. Spesifik bir dinin alanına giren sorular ve cevaplar yasaktır.
 28. Kullanıcıların platformun bilimle ilişkili kısımlarına yaptıkları nesnel ve bilimsel katkı miktarı, platformun Din Felsefesi kategorisinde yaptıkları öznel ve inanca dayalı katkı miktarından dikkate değer miktarda yüksek olmalıdır.
 29. Soru & Cevap Platformu'nda aktüel siyaset soruları ve cevapları tamamen yasaktır. Sadece akademik konu ve kavramları içeren soru ve cevaplara izin verilmektedir.
 30. Soru & Cevap Platformu'nda varlık göstermeyen kişilere (siyasetçilere, belli ideolojilerin savunucularına, ünlü simalara, dini figürlere ve kimliği tespit edilebilir diğer kişilere) cevap hakkı doğuracak nitelikte, alaycı (veya diğer kuralları ihlâl eden) cevaplar yasaktır.
 31. Başka platformlarda Evrim Ağacı ve misyonları hakkında dedikodu yapanlar, üyelerini tehlikeye atanlar, trollük ve reklam yapmak üzere örgütlenenler kalıcı olarak yasaklanırlar.
 32. Korsan/yasa dışı içerikler yasaktır!
 33. "Korsan" kategorisine giren ama platformda izin verilen tek site Scihub platformudur.
 34. Bir üstteki maddede verilen istisna haricinde korsan veya yasa dışı her türlü paylaşım, paylaşım isteği, eylem, sohbet, övgü ve özendirme yasaktır.
 35. Sitenin açıklarını kötüye kullanmak ve resmî geliştiricilerin izin vermediği her türlü müdahale yasaktır. Bu açıkları lütfen bildirin.
 36. İnsanlara ya da diğer canlılara zarar verici, uygunsuz eylemleri veya paylaşımları yaymak, özendirmek veya övmek yasaktır.
 37. Bireysel tıbbi tavsiye almak ve vermek yasaktır!
 38. Platform içinde genel tıp ve sağlık soruları sorulabilir.
 39. Kişisel tıbbi danışmanlık aramak veya kişisel tıbbi tavsiye vermek kesinlikle yasaktır. Bir hastalığınız veya şikâyetiniz varsa, hekiminize veya bir hastaneye başvurunuz.
 40. Türkçeyi ve dijital iletişim yöntemlerini düzgün kullanmanız beklenmektedir.
 41. Yazdığınız içeriklerin anlamlı ve anlaşılır olması gerekmektedir.
 42. Minimum karakter sınırını ihlâl etmeyin. Karakter sınırını geçmek için harf/karakter öbekleri girmek yasaktır.
 43. Cümlenin tamamını veya büyük kısmını büyük harf ile veya kullanım amacına uygun olmayan biçimlendirme ile yazmak yasaktır.
 44. Sorular ve cevaplar Türkçe yazılmalıdır.
 45. Profil yasakları: Uygunsuz, cinsel içerikli, saldırgan, tehditkâr, siyasi ve dini kişileri içeren profil fotoğrafı, isim, profil bilgileri yasaktır. Engellenme ihtimalinizi en aza indirmek için gerçek isim ve gerçek fotoğrafınızı kullanmalısınız.
 46. Kurallar ne derse desin, takdir yetkisi moderatörlere ve yönetime aittir. Platformun devasalığı ve gönüllülük esası dolayısıyla moderatör kararları tartışmaya açık değildir. Moderasyona yönelik itiraz, öneri, istek veya geribildirimlerinizi [email protected] üzerinden iletebilirsiniz.
 47. Moderatör yetkisi talep etmek yasaktır. Platformu en iyi şekilde ve aktif biçimde kullanırsanız ihtiyaç olduğunda ilk olarak zaten size ulaşırız.

Her kullanıcı, bu platformda yapacağı paylaşımlardan, içeriklerinden, yorumlarından ve platformda girdiği her şeyden bundan doğacak her türlü hukuki sonuçtan sorumludur.

Platformu Nasıl Kullanabilirim?

Proje dahilinde sizin yapabilecekleriniz şunlar:

 • Soru sormak,
 • Sorulara cevap vermek,
 • Soruları oylamak,
 • Cevapları oylamak,
 • Sorunuza tatmin edici bir cevap geldiğinde bu cevabı "Kabul edilen" olarak işaretlemek,
 • Soruları puana, tarihe, cevap sayısına, vb. sıralayarak dilediğiniz şekilde etkileşmek,
 • Paylaşarak destek olmak,
 • Maddi destek düzeyinizi arttırarak daha fazlasını mümkün kılmak,
 • Etrafınızda Evrim Ağacı'nın bu çalışmalarına destek olacak kişileri teşvik etmek.

Profilimde Çıkan Puanlar Ne Anlama Geliyor?

Uyum Puanı (UP), Evrim Ağacı'nın oyunlaştırma sisteminin bir parçası olarak geliştirilmiş olan, bir kullanıcının Evrim Ağacı'na yaptığı katkıları nicel olarak ölçen bir araçtır. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

"En İyi Cevap" Nedir?

Soruyu soran kişi, verilen cevaplar arasından bir tanesini en tatmin edici, doğru, isabetli, iyi araştırılmış bulursa, onu "En İyi Cevap" olarak seçebilir. Bu her zaman doğru cevap olmak zorunda değildir, soruyu soranın öznel yargısına dayanmaktadır.

En İyi Cevap, diğer cevaplara göre daha yukarıda gösterilecektir ve cevap "Soruyu Soranın Seçtiği Cevap" olarak işaretlenir. Soruyu sahibi veya moderatörler, cevabın isabetli olmadığına kanaat getirecek olursa en iyi cevabı geri alabilir.

"Öne Çıkarılan Cevap" Nedir?

Evrim Ağacı yönetimi, verilen cevaplar arasından bir tanesini en tatmin edici, doğru, isabetli, iyi araştırılmış bulursa onu seçkin cevap olarak "Öne Çıkarılan Cevap" seçebilir. Bu cevap, diğer bütün cevaplardan daha üstte gösterilecektir ve cevabı veren kişiye UP verecektir.

Sorular ve Cevaplar İçin Pozitif ve Negatif Oylar Nasıl Sayılıyor?

Soruların oy puanı pozitif oy sayısından negatif oy sayısının çıkarılmasıyla hesaplanmaktadır. Cevapların oy puanı ise sadece pozitif oy sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Negatif oy vermek yerine beğendiğiniz diğer cevaplara pozitif oy verebilir veya kendi daha iyi olan cevabınızı girebilirsiniz.

Soru Altındaki Cevaplar Neye Göre Sıralanıyor?

Sorulara gelen cevaplar, cevabın aldığı pozitif oya göre sıralanmaktadır. Pozitif oy sıralaması ne olursa olsun, en üstte öne çıkarılan cevap, altında en iyi cevap yer almaktadır. Diğer cevaplar pozitif oy sıralamasına göre, aynı oy sayısına sahip cevaplar zamana göre yerleştirilmektedir. Ayrıca onaylı kullanıcıların cevapları otomatik olarak +3 olumlu oy almış gibi, öncelikli olarak listelenir.

Bir Cevaba Cevap Girebilir miyim?

Hayır. Soru & Cevap Platformu'nun amacı, bir soruya gelen cevaplar arasında münakaşa veya fikir alışverişi yaratmak değil, soru sahibinin spesifik bir sorusunu veya merak ettiği bir konuyu cevaba kavuşturmaktır. Faydalı bulduğunuz bir cevap gelene kadar oylama tuşlarıyla gelen cevapları oylayabilirsiniz ve uygun olduğunu düşündüğünüz cevabı "En İyi Cevap" olarak işaretleyebilirsiniz. Konuyla ilgili ek sorularınız için yeni sorular oluşturabilirsiniz.

Cevap ile cevaba cevap yetiştirmek dışında etkileşime girmek için "Alıntıla" butonunu kullanabilirsiniz.

Sorularımı Yeni Cevaplara Kapatabilir miyim?

Evet; ancak belirli koşulların sağlanması gerekiyor. Sorunuzu cevaplara kapatabilmeniz için:

 • En az 5 cevap gelmiş olması, veya
 • En iyi cevap seçmiş olmanız, veya
 • Öne çıkarılan bir cevap seçilmiş olması gerekmektedir.

Soruyu yeni cevaplara kapattığınızda okurlar o noktaya kadar gelen cevapları görmeye ve oylama devam edebilecek ancak yeni cevap ekleyemeyeceklerdir.

Sorularımı veya Cevaplarımı Sonradan Düzenleyebilir miyim?

Evet; ancak sorunuzu veya cevabınızı ilettikten sonraki ilk 30 dakika içinde düzenleyebilirsiniz. Bundan sonra herhangi bir düzenleme yapamazsınız. Eğer çok önemli bir değişiklik gerekiyorsa bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. Lütfen soru veya cevap göndermeden önce, içeriğinden tamamen tatmin olduğunuzdan emin olunuz.

Sorularımı Silebilir miyim?

Evet, ancak sorunuzu sorduktan sonra hiç cevap girilmemiş olması gerekmektedir. Kimi zaman cevap göremeseniz de silemeyebilirsiniz; çünkü onaylanmayı bekleyen (moderasyon denetimine düşmüş) cevaplar bulunabilir. İstemeniz hâlinde sorunuzu anonim soruya dönüştürebiliriz.

Cevaplara Matematik Formülü Girebilir miyim?

Evet, Evrim Ağacı'nda kullandığımız metin editörü, matematiksel formülleri desteklemektedir. Ancak bunun için bir miktar TeX dili bilmeniz gerekmektedir (Bu ilk etapta ürkütücü olabilse de, 5-10 dakikada çözebileceğiniz çok basit bir sistemdir). Metin editöründeki fxf_x ikonuna basarak TeX formatını kullanarak matematik formüllerini girebilirsiniz. Kullanabileceğiniz bütün kodları buradan görebilirsiniz.

Soru ve Cevaplarda Yazım ve Bilgi Hataları var! Ne olacak?

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu'nda her kullanıcı, kendini ve kendi iletişim kalitesini temsil etmektedir. Kötü bir soru veya kötü bir cevap, kötü bir kullanıcıya işaret etmektedir. Kötü bir cevap gördüyseniz daha iyisini yazmalısınız. Kötü bir soru gördüyseniz, daha iyisini sormalısınız. Geliştirdiğimiz araçlar, en iyi soruları ve en iyi cevapları öne çıkaracak biçimde geliştirilmektedir. Daha iyi bir soru sorarsanız, daha iyi bir cevap girerseniz, sistemimiz onu öne çıkaracaktır.

Ancak Soru & Cevap Platformu'nu kullanan herkes, bir yerde bilimsever komüniteyi de temsil etmektedir. Sorulan her soru ve yazılan her cevap, bunun bilincinde olunarak sorulmalı ve yazılmalıdır. Buna bağlı olarak, sorunlu soru ve cevaplar, yazım hataları ve bilgi hataları da kullanıcılarımıza sunduğumuz araçlar (örneğin raporlama, oylama, vb.) yardımıyla, komünite içinde çözülmelidir.

Evrim Ağacı, girilen soru ve cevaplardan mesul değildir.

Platformun Temellerine Dair Sorular

Soru & Cevap Platformu Fikri Nereden Çıktı?

Maddi destekçilerimiz ve okurlarımız bize bilim hakkında sorular sordukça, bu soruların başkalarınca da görülüp, faydalanabileceği, kolektif bir platformu neden geliştirmeyelim ki diye düşündük. Tabii aklımızda olan sadece bu değildi. Bu konuyla ilgili temel bilgileri buradaki Patreon yazımızdan görebilirsiniz.

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu Nedir?

Türkiye'de soru sormaya yönelik eksiği yıllardır hissetmekteyiz. Sadece Türkiye'de de değil, her yerde; ama özellikle Türkiye'de... Yurt dışında Stack Overflow, Quora, Reddit gibi enfes soru-cevap platformları (veya bu platformları bünyesinde barındıran oluşumlar) var. Türkiye'de bunu sistemli olarak yapan, bunu yaparken de popülist içerikleri değil, gerçeklere ulaşmayı ana hedef biçen kimse yok. Hatta yurtdışı emsallerinde de bu ikincisinin olduğu kuşkulu; ancak kitlenin kaliteli kısmı, ister istemez kaliteli ürünler ortaya koyabiliyor. 

Bunu Türkiye'de yapabilecek bir ortam bulunmuyor. Sosyal medya (Facebook, Twitter, vb.) zorbalık, alay ve aşağılama üzerine inşa edilmiş vaziyette. Bunlardan geriye kalanlarda ise kâr maksimizasyonu hayali dolayısıyla tamamen popülist temeller üzerine inşa edilmiş bir ağ görüyoruz.

Bu şartlar altında, akıllarımızda bilime, hayata, Evren'e yönelik çok fazla soru olsa da, "saçma" olduğunu düşündüğümüzden sormuyoruz; sorsak, cevap verecek birini bulamıyoruz, cevap veren çıksa muhtemelen alay ediyor, aşağılıyor. Çünkü sosyal medyada prim yapan yorum tipleri bunlar; herhangi bir denetim (iç denetim bile!) yok veya çok kısıtlı.

Bu nedenle çok tehlikeli bir sonuç doğuyor: Merak, giderilemiyor! Soruların sorulmadığı, cevapların bilimsel yöntem ışığında aranmadığı durumlarda, hurafe ve mitler kaçınılmazdır. Soru sormanın teşvik edilmediği, cevapların aranmadığı coğrafyaların bilimden, sorgulamadan, meraktan uzak kültürlere evrimleşmesi tesadüf değildir.

Buna yönelik en kapsamlı deneyimi, son 2017-2019 yılları arasında Facebook Okur Paylaşım Grubu'muzda edindik. 100.000 küsür kişiden oluşan grubumuz, biz buna yönelik bir çaba sarf etmemişken, kendiliğinden bir soru-cevap platformuna evrimleşti. Demek ki bilimsever ve meraklı kitlenin buna ihtiyacı var!

Biz de kolları sıvayıp, Türkiye ve Dünya'daki soru-cevap sistemi emsallerini incelemeye, ülkemizde ne tarz bir sistemin en verimli ve vizyonumuza uygun şekilde çalışacağını tespit etmeye çalıştık. Buna yönelik bir proje planı çıkardık ve üretmeye başladık.

Birkaç hafta süren hazırlanma sonrasında, 31 Mayıs 2019'da ilk beta testlerini yapmaya başladık ve içimize sinecek bir çalışma olacağına kanaat getirdik. Geliştirmeler bir yandan devam ediyor; çok kapsamlı ve "özel" bir algoritma üzerinde de çalışıyoruz; böylece popülizmi değil, gerçeği öne çıkardığımızdan emin olmak istiyoruz. Algoritma henüz hazır değil; ancak çok yakın bir gelecekte devreye girecek.

Soru & Cevap Platformu'nun Evrim Ağacı'nın Geri Kalan Kısımlarından Farkı Ne?

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir (editöryal bir denetim uygulanmamaktadır). Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformunun Amacı Ne?

Okurlarımızın sorular sorup, alanında uzman isimlerden ve genel olarak bilimsever komünitesinden güvenilir, saygılı, safsatalardan uzak yanıtlar alabilecekleri bir dijital platform yaratmak. Tahmin ediyoruz ki sizin de katılacağınız üzere, Evrim Ağacı bunun için en etkili ve kapsamlı yuva olacaktır.

Peki ya "bozarsa"? Bu tarz projelerdeki en büyük endişe genelde bu oluyor. Ancak sırtını Türkiye'deki bilimsever komünitesine dayamış olan bizlerin bu konuda endişesi yok. Ülkemiz kaliteli bir dijital platform çıkaracaksa, o platform bu kitleden çıkacaktır! Buna rağmen sözünü ettiğimiz algoritmayı geliştirmeyi tamamladığımızda, sistemsel olarak gözden kaçan detayları kolektif olarak tespit edip, gerçeği el üstünde tutabileceğiz.

Umuyoruz ki Türkiye'deki bilim komünitesi için faydalı, etkili, öğretici olan; bilimseverler, akademisyenler, uzmanlar ve halk arasında verimli etkileşimi/öğrenimi tetikleyecek bir proje olacaktır. 

Soru & Cevap Platformu Neden Önemli?

Bu sitenin Evrim Ağacı'nın gidişatı açısından önemi şu: Sitemiz ilk defa üyeler-arası etkileşime de açılmış oluyor! Yani Evrim Ağacı'na sosyal bir bileşen de eklemeye başlamak istiyorduk, bunun ilk adımını böylece atmış oluyoruz. Ek projeler yolda, bu daha bir "ilk adım"... Çok daha enfes ve Türkiye'deki bilimsever kitlesine yakışır, uluslararası standartların ötesinde projelerimiz yolda!

Şunu tekrardan hatırlatmak istiyoruz: Evrim Ağacı bir YouTube kanalı veya Twitter sayfası değil; bir bilim platformu! Dolayısıyla maddi destekçilerimizin destekleri 2 video, 5 tweet atmamızı sağlamıyor; devasa ve en azından Türkiye'de görülmemiş bir platform inşa etmemizi mümkün kılıyor.

Soru & Cevap Platformu'nun Hedefleri Neler?

Proje dahilinde atmak istediğimiz adımlar şunlar:

 • Algoritmamızı tamamlayarak popüler yorumlardan ziyade daha gerçek, daha mantıklı, daha güvenilir kaynaklara dayanan yorumları okurlarımıza ve Evrim Ağacı'nı her ay ziyaret eden milyonlarca tekil ziyaretçiye sunabilmek.
 • Çeşitli denetim araçları yoluyla soruların daha önce sorulmadığından emin olmak, sorulduysa bunlara gerekli yönlendirmeleri yapmak, kişileri cevap aramaya teşvik etmek.
 • Girilen cevapların isabetliliğini ve güvenilirliğini arttıracak ve hatta garanti edecek mekanizmalar inşa etmek.
 • Metin editörünü geliştirerek daha keyifli bir soru-cevap deneyimi sunmak.
 • Şikayet ve işaretleme ("flag") sistemi geliştirerek hataları kolektif bir şekilde eleyebilmek.
 • Dijital alt yapımızı uluslararası standartlarda ve hatta ötesinde geliştirerek, ülkemizdeki bilimseverlere keyifli ve uzun soluklu bir araç sunmak.
 • Alanında uzman kişi ve ekiplerle birlikte çalışarak, onların bu platforma katkı sunmasını sağlamak.

Kaldırılmış Özellikler

Bilimsever Kitleye Sor nedir?

Burası, Evrim Ağacı üyesi olup da cevap vermek konusunda engellenmemiş tüm Evrim Ağacı ailesi üyelerinin sorulara yanıt verebileceği kısımdır. Eğer sorunuzun herhangi bir bilimsever tarafından yanıtlanmasını istiyorsanız buradaki kategorileri kullanmalısınız.

11 Haziran 2020 itibariyle tüm soru sorma yöntemleri birleştirilmiştir. Bazı kategoriler, sadece belirli kişilerce yanıt girilebilir biçimde ayarlanmış olabilir; fakat soru sorma sistemi tek bir yönteme indirgenmiştir.

Bir Bilene Sor nedir?

Burası, Evrim Ağacı'na ve Türkiye'deki bilim algısına katkı sağlamak isteyen uzmanların, akademisyenlerin, doktora veya yüksek lisansını almış, belli bir alanda yetkinliğini ispatlamış kişilerin kendilerine özel alanlarının olduğu kategoridir. Eğer bir uzmana spesifik bir soru sormak istiyorsanız bu kategoriyi kullanmalısınız. Unutmayın ki buraya sorulan sorulara, o uzmandan başka hiç kimse yanıt verememektedir. Bu konuda daha fazla bilgiyi bu videomuzun 36. saniyesinden itibaren alabilirsiniz.

11 Haziran 2020 itibariyle tüm soru sorma yöntemleri birleştirilmiştir. Bazı kategoriler, sadece belirli kişilerce yanıt girilebilir biçimde ayarlanmış olabilir; fakat soru sorma sistemi tek bir yönteme indirgenmiştir.

Daha Fazla İçerik Göster
Puan Sıralaması
Yıllık
Aylık
Haftalık
1
349,462
2
163,955
3
126,525
4
99,618
5
71,308
6
57,452
8
43,695
9
38,519
10
36,874
1
17,359
4
3,600
7
2,214
8
M M M M
1,835
9
1,620
10
1,605
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close