Sonuçları Filtrele Seçki
Soru & Cevap Nedir?

Neler Yeni?

10 Şubat 2021: Artık e-posta hesabını onaylamamış kişiler soru ve cevaplara negatif oy veremeyecekler. Böylece trollüğü minimize etmeyi hedefliyoruz. Ayrıca varsayılan liderlik listelerinde moderatörler de yöneticiler ve editörler gibi gözükmeyecek.

9 Şubat 2021: Moderatörler atanmaya başlandı. Artık onaya düşen soru ve cevaplar daha hızlı onaylanacak, raporlar daha hızlı sonuçlandırılacak ve etkileşim daha sağlıklı bir şekilde sürdürülebilecek. Moderatörlerin soru/cevap silme ve düzenleme ile kullanıcı raporlarına karar verme yetkileri bulunmaktadır. Moderatörleri, isimlerinin yanındaki dengeli terazi işaretinden ayırt edebilirsiniz.

19 Ekim 2020: Metin düzenlemeleri sırasında (kalınlaştırma, bağlantı ekleme, liste oluşturma vb.) bazen oluşan format bozulması hatası giderildi. Ayrıca bir cevap için girilen metin düzenlemeleri yedekleniyor; böylece format ile ilişkili kayıpların önüne geçilebilecek.

17 Ekim 2020: Cevaplardaki kaynak sistemi, makalelerimizdeki kaynak sistemi ile aynı olacak biçimde geliştirildi.

24 Ağustos 2020: UP Geçmişini görüntüleme eklendi.

22 Ağustos 2020: UP Sıralamasındaki ek hatalar giderildi.

26 Temmuz 2020: Metin kutusundaki yazı düzenleme araçları kolay erişim eklendi.

3 Temmuz 2020: UP Sıralamasındaki hatalar giderildi.

30 Haziran 2020: Soru birleştirme ve soru yönlendirme raporlarındaki sorunlar giderildi. Soru birleştirme raporu oluştururken artık sadece URL girerek de soruyu bulmanız mümkün. Ayrıca liderlik sıralamasına aylık lider ve geçen haftanın lideri de eklendi.

29 Haziran 2020: Haftalık UP sıralaması paneli eklendi. Masaüstü kullanıcılarında Seçki filtresi altında sağ panele son sorular eklendi.

21 Haziran 2020: Filtreler geri getirildi, hız optimizasyonu yapıldı. Yeni tasarım geliştirmelerine başlandı.

17 Haziran 2020: Bir geliştirme projesinin uzantısı olarak Soru & Cevap Platformu'ndaki filtreler geçici olarak kaldırıldı. İşlem tamamlanınca geri getirilecekler.

15 Haziran 2020: Sorulara görsel ekleme özelliği getirildi. Yeni kategoriler eklendi. Tespit edilen bazı diğer sistemsel hatalar giderildi.

11 Haziran 2020: Bazı cevap girişleri sırasında sistemin hata verip, okurların cevabını sildiği bildirilmişti. Bu hatanın kaynağı tespit edildi ve giderildi. Uzmanlara sorma özelliği, bilimseverlere sorma özelliği ile birleştirildi. Tasarım sadeleştirmeleri ve geliştirmeleri yapıldı.

***

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Evrim Ağacı'nın site üzerinde bağımsız okur etkileşimini gerçekleştirmeyi mümkün kılan ilk dijital projesidir. Birçok diğer projenin öncülüdür. Bu kılavuz, kullanıcılara yol göstermesi ve sık sorulan bazı soruları yanıtlaması için hazırlanmıştır.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Bu fikir nereden çıktı?

Bu konuyla ilgili temel bilgileri buradaki Patreon yazımızdan görebilirsiniz.

Profilimde çıkan puanlar ne anlama geliyor?

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Uyum Puanı'mı gizleyebilir miyim?

Evet. Evrim Ağacı profilinizin gizlilik ayarlarına giderek "Profilimde UP Göster" seçeneğini değiştirebilirsiniz. Bu durumda siz hariç kimse Uyum Puanı'nızı göremeyecektir.

"Kabul Edilen Cevap" nedir?

Soruyu soran kişi, verilen cevaplar arasından bir tanesini en tatmin edici, doğru, isabetli, iyi araştırılmış bulursa, onu "Kabul Edilen Cevap" olarak seçebilir. Bu cevap, diğer cevaplara göre daha yukarıda gösterilecektir ve hem soruyu sorana, hem de cevabı verene UP verecektir. Soruyu soran, bir cevabı kabul edilen olarak işaretledikten sonra geri alamaz veya değiştiremez. Moderatörler veya yöneticiler, cevabın isabetli olmadığına kanaat getirecek olursa kabul edilen cevabı geri alabilirler.

"Öne Çıkarılan Cevap" nedir?

Moderatörler veya yöneticiler, verilen cevaplar arasından bir tanesini en tatmin edici, doğru, isabetli, iyi araştırılmış bulursa, onu "Öne Çıkarılan Cevap" olarak seçebilir. Bu cevap, diğer cevaplara en üstte gösterilecektir ve cevabı veren kişiye UP verecektir.

Sorular için pozitif ve negatif oylar nasıl sayılıyor?

Soruların oy puanı pozitif oy sayısından negatif oy sayısının çıkarılmasıyla hesaplanmaktadır.

Cevaplar için pozitif ve negatif oylar nasıl sayılıyor?

Cevapların oy puanı sadece pozitif oy sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Negatif oy vermek yerine beğendiğiniz diğer cevaplara pozitif oy verebilir veya kendi daha iyi olan cevabınızı girebilirsiniz.

Soru altındaki cevaplar neye göre sıralanıyor?

Sorulara gelen cevaplar, cevabın aldığı pozitif puana göre sıralanmaktadır. Pozitif puanların sıralaması ne olursa olsun, en üstte öne çıkarılan cevap, ondan sonra kabul edilen cevap ondan sonra pozitif puan sıralamasına göre diğer cevaplar listelenmektedir.

Cevaplara yorum veya cevap girebilir miyim?

Hayır. Soru & Cevap Platformu'nun amacı, bir soruya gelen cevaplar arasında münakaşa veya fikir alışverişi yaratmak değil, soru sahibinin spesifik bir sorusunu veya merak ettiği bir konuyu cevaba kavuşturmaktır. Faydalı bulduğunuz bir cevap gelene kadar oylama tuşlarıyla gelen cevapları oylayabilirsiniz ve uygun olduğunu düşündüğünüz cevabı "Kabul Edilen Cevap" olarak işaretleyebilirsiniz. Konuyla ilgili ek sorularınız için yeni sorular oluşturabilirsiniz.

Bilimseverler arası daha aktif fikir alışverişlerinin yapılabileceği platformlar geliştirmekteyiz; takipte kalınız.

Sorularımı yeni cevaplara kapatabilir miyim?

Evet; ancak belirli koşulların sağlanması gerekiyor. Sorunuzu cevaplara kapatabilmeniz için:

  • En az 5 cevap gelmiş olması, veya
  • Kabul edilen cevap seçmiş olmanız, veya
  • Öne çıkarılan bir cevap seçilmiş olması gerekmektedir.

Soruyu yeni cevaplara kapattığınız zaman, okurlar o noktaya kadar gelen cevapları görmeye devam edeceklerdir; ancak yeni cevap ekleyemeyeceklerdir. Var olan cevapları oylamaya ve cevap sahiplerine teşekkür etmeyi de sürdürebilirler.

Sorularımı veya cevaplarımı sonradan düzenleyebilir miyim?

Evet; ancak sorunuzu veya cevabınızı ilettikten sonraki ilk 30 dakika içinde düzenleyebilirsiniz. Bundan sonra herhangi bir düzenleme yapamazsınız. Eğer çok önemli bir değişiklik gerekiyorsa bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. Lütfen soru veya cevap göndermeden önce, içeriğinden tamamen tatmin olduğunuzdan emin olunuz.

Sorularımı silebilir miyim?

Evet; ancak sorunuzu sorduktan sonra hiç cevap girilmemiş olması gerekmektedir. Kimi zaman cevap göremeseniz de silemeyebilirsiniz; çünkü onaylanmayı bekleyen (moderasyon denetimine düşmüş) yanıtlar girilmiş olabilir. Ayrıca isim açık şekilde sorduğunuz sorunuzu silmeniz halinde 35 UP, anonim sorduğunuz bir soruyu silmeniz halinde 20 UP kaybedeceksiniz.

Cevaplara matematik formülü girebilir miyim?

Evet, Evrim Ağacı'nda kullandığımız metin editörü, matematiksel formülleri desteklemektedir. Ancak bunun için bir miktar TeX dili bilmeniz gerekmektedir (bu ilk etapta ürkütücü olabilse de, 5-10 dakikada çözebileceğiniz çok basit bir sistem). Metin editöründeki fxf_x ikonuna basarak TeX formatını kullanarak matematik formüllerini girebilirsiniz. Kullanabileceğiniz bütün kodları buradan görebilirsiniz.

Kaldırılmış Özellikler

Bilimsever Kitleye Sor nedir?

Burası, Evrim Ağacı üyesi olup da cevap vermek konusunda engellenmemiş tüm Evrim Ağacı ailesi üyelerinin sorulara yanıt verebileceği kısımdır. Eğer sorunuzun herhangi bir bilimsever tarafından yanıtlanmasını istiyorsanız buradaki kategorileri kullanmalısınız.

11 Haziran 2020 itibariyle tüm soru sorma yöntemleri birleştirilmiştir. Bazı kategoriler, sadece belirli kişilerce yanıt girilebilir biçimde ayarlanmış olabilir; fakat soru sorma sistemi tek bir yönteme indirgenmiştir.

Bir Bilene Sor nedir?

Burası, Evrim Ağacı'na ve Türkiye'deki bilim algısına katkı sağlamak isteyen uzmanların, akademisyenlerin, doktora veya yüksek lisansını almış, belli bir alanda yetkinliğini ispatlamış kişilerin kendilerine özel alanlarının olduğu kategoridir. Eğer bir uzmana spesifik bir soru sormak istiyorsanız bu kategoriyi kullanmalısınız. Unutmayın ki buraya sorulan sorulara, o uzmandan başka hiç kimse yanıt verememektedir. Bu konuda daha fazla bilgiyi bu videomuzun 36. saniyesinden itibaren alabilirsiniz.

11 Haziran 2020 itibariyle tüm soru sorma yöntemleri birleştirilmiştir. Bazı kategoriler, sadece belirli kişilerce yanıt girilebilir biçimde ayarlanmış olabilir; fakat soru sorma sistemi tek bir yönteme indirgenmiştir.

Devamını Göster
465
Ramazan Aktaş
151 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Örneğin depresyon veya ona benzer.
Cevap
Merve Arıcıbaşı , PhD Veterinary Sciences

Hayvanlarda psikolojik sorunları esaret altındaki hayvanlarda gözlemleyebiliyoruz. Esaret altındaki hayvanlarda steryotipi, depresyon ve yüksek strese bağlı gelişen ülser tipi hastalıklar gelişebiliyor.

Serotonin mekanizması bozulan (herhangi bir anomali veya organ kaybıyla ilintili olabilir) hayvanlarda depresyon olduğu gözlenmiş.

Ayrıca deneysel olarak da yine örnekteki gibi serotonin mekanizmasına müdehale etmek gibi veya stres oluşturarak patopsikolojik belirtilerilerin oluştuğu gözlemlenebiliyor.

Companion animals olarak anılan kedi, köpek gibi hayvanlarda da psikolojik olgulara rastlanıyor. Özellikle istismar, taciz, kayıp, esaret gibi etmenlere bağlı olarak.

Insanlar ile hayvanlar arasındaki duygu çeşitliliği farkından da bahsetmekte fayda var. Tüm insanlar ve hayvanların ortak olarak deneyimleyebildiği 4 temel duygu var. Öfke, mutluluk, hiddet ve korku. Insanlarda ise sosyal yaşamın ve beyin korteksinin gelişmesine bağlı olarak çeşitlenen ikincil ve üçüncül duygular tanımlanıyor. Linkteki makalede de bunlara değinilmiş.

265 görüntülenme
5
Teşekkür (3)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
34K
Arın Özkınay
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap
Hamdi Gülle , 11. Sınıf Öğrencisiyim

Merhaba Arın, kısa bir araştırma ile şalgamın içerisinde bulunan antosiyaninlerin sebebiyet verdiğini öğrendim. Kırmızı şarap ve şalgam gibi içeceklerde diğer içeceklere nazaran daha fazla antosiyanin bulunuyor. Benzer antosiyaninler ayrıca çilek, erik ve kiraz gibi gıdalarda da bulunuyor.

Antosiyaninlerin rengi, temas ettikleri şeyin pH'ına bağlı olarak değişiyor. Asitlik antosiyaninleri kırmızıya çevirirken, alkalilik onları maviye doğru gölgelendiriyor. Şalgam zaten asit içerdiğinden antosiyaninleri kırmızı. Ancak bu antosiyaninleri daha alkali faktörlere maruz bırakır bırakmaz maviye dönmeye başlayacaktır. Tezgahınızda ve lavabonuzda kullandığınız temizlik ürünleri gibi musluk suyunuz da alkalidir.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
90
Hamdullah İmer
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap

İlk etkisi gecelerin her zamankinden daha karanlık olduğunu fark ederdik. Bir sonraki ani fark gelgitler olacaktır. Ay bize çok yakın olduğu için, yerçekiminin çekimi gezegenimizi etkiler. Bu kuvvet, okyanuslarımızı ileri geri çekecek kadar güçlüdür, buna “gelgitler” diyoruz. Ay olmadan, gelgitler, mevcut dalgalanmalarının yaklaşık üçte biri kadar, çok daha yavaş bir oranda yükselir ve düşerdi.Gelgitlerdeki üçte ikilik bir azalma, kıyı ekosistemlerini büyük ölçüde değiştirecek, potansiyel olarak birçoğunu yok edecek ve enerji, su, mineraller ve diğer kaynakların akışını bozacaktır. Tüm ekosistemler, yüksek ve düşük gelgitler arasındaki okyanus bölgelerinde bulunur. Bu alanlarda, birçok yengeç, salyangoz, midye, midye, deniz yıldızı, yosun ve alg türü, hayatta kalmak için gelgitin günlük gelip gitmesine güvenir. Bu ekosistemler, göçmen ve yerel kuşların yanı sıra ayılar, rakunlar ve geyikler gibi kara memelilerini besler.Gelgit hareketleri aynı zamanda okyanus akıntılarını yönlendirmeye yardımcı olur ve bu da akıntılar ılık su ve yağışı dünyaya dağıtırken küresel hava modellerini yönlendirir. Onlar olmasaydı, bölgesel sıcaklıklar çok daha aşırı olurdu; Boulder Colorado Üniversitesi'nde Keşif ve Uzay Bilimleri Ağı'nın başkanı Jack Burns, büyük hava olayları gibi, diyor. Ve sadece okyanus gelgitleri değil, diyor. Ay'ın yerçekimi benzer şekilde atmosferdeki molekülleri hareket ettirir.Eksik bir ay, çok daha uzun bir zaman ölçeğinde olsa da, daha da yıkıcı değişikliklere neden olabilir. Ay'ın Dünya'yı yerinde tutan yerçekimi olmasaydı, ana gezegenimizin ekseninin eğimi muhtemelen zamanla büyük ölçüde değişecekti. Siegler, Dünya'nın neredeyse hiç mevsimi olmayan bir eğimden , sadece birkaç yüz bin yıl içinde aşırı mevsimsel hava değişiklikleri ve buzul çağları ile şiddetli bir eğime geçebileceğini ekliyor. Örnek olarak, ekseninin eğimi çarpıcı biçimde değiştikçe aşırı iklim değişiklikleriyle Mars'ı işaret ediyor. Onu durduracak büyük, dengeleyici bir uydusu yok.

0
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
0
Yusuf Güney
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
atomların dışında elektronlar var ve iki madde birbirine yaklaştığında elektronlar birbirlerini itiyor ve hissettiğimiz şey de bu itme kuvveti oluyor. Peki mıknatıslar da nasıl oluyor? Birbirlerini nasıl itiyorlar atomik boyutta? Atomların yapısı mı değişiyor? Yoksa zaten değişik yapılı mı?
127K
Muhsin Alperen Yılmaz
Teşekkür (6)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Öne Çıkarılan Cevap Öne Çıkarılan Cevap
Tugberk Kaynak , Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

Merhabalar

Bu soruyu sorduğunuz için teşekkürler çünkü genelde ben de dahil çok dikkat etmediğimiz, gözden kaçırdığımız bir olay.

Sorunuzun cevabı evet elektrik harcamaya devam eder. İçinde transformatör olan her cihaz ister kullanılsın ister kullanılmasın prizde kaldığı müddetçe elektrik tüketmeye devam eder. İşin gerçeği şu ki 21. yy da kullandığımız her cihazın içinde iri ya da ufak bir transformatör (veya varsa aynı görevi gören bir ekipman) bulunur. Çünkü prizden gelen elektrik akımı süreklidir ve siz şartelleri indirmediğiniz sürece kesilmez. Bu gelen akımı ve dolayısıyla cihaza gereken gücün bir noktada azalması gerekir. Bunu azaltabilmek için transformatör sürekli olarak çalışma halindedir ve o da elektrik harcayacaktır.

Tabi, bu kullanım miktarı faturalarımızın geneline kıyasla çok ciddi yansımaz. Ancak hane sayısını arttırdığınızda her sene boşa giden elektrik kullanım ücretinin milyonlara vurduğunu görürsünüz. Örneğin evinizde 4 kişi yaşıyor ve bu 4 kişiden üçünün her akşam telefonları sabaha şarj olmuş olmak için geceleri şarj aletiyle prizde bekliyor. Kullandığınız akıllı telefonlar bataryaları tam dolduğunda gelen elektrik akımını keserler bunu yapabilmek için o enerjiyi kesici ekipmanlar çalışmaya devam eder. Diyelim ki bu sürede cihaz tarafından (cihazınız şarj aletleriniz olsun) saat başına 3 W luk güç tüketilmiş olsun. Üç kişi için bu saat başına 27 W ' tur. Mesela sabah telefonunuzu çıkardınız ancak cihazınız hala prizde diyelim. 18 saat prizde kalan cihazlar 27 x 18 = 486 Wh ' lik enerji tüketir. Günlük 486 Wh’lik enerji aylık; 30×486= 14.5 kWh, yıllık ; 14.5×12=174 kWh’lik enerji tüketimi demektir. Bu tüketim bedelini faturalara vurup, sadece 100.000 hane için hesapladığınızda bile ulaşacağınız sonuç on milyonları (Çok kabaca bir hesapla tamamen uyduruyorum ama kWh başına %45 lik bedel için 78.300.000 TL olarak hesapladım) geçecektir.

Sonuç olarak, her cihaz günümüz ekipmanları ve tasarımı gereği elektrik tüketimi gerçekleştirir. Benim de diğer birçok insan gibi tavsiyem gerekli olmadığı müddetçe prizlerde takılı cihaz bırakmamaya dikkat edin.

173 görüntülenme
7
Teşekkür (9)
Paylaş
Devamını Göster
100
Pixel Music Music
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Ve bunların hızları saatte kaç kilometredir?
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
115
Mustafa Palacı
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (3)
Paylaş
Hangi aşının etkinliği daha yüksek ve kısa ve uzun vade yan etkileri daha az? Biontech mi Sinovac mı? Risk/Reward oranı?
Reklamı Kapat
90
Hamdullah İmer
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Evren durmadan genişliyorsa bunun bir sonu olacakmı?
Cevap

Bu konuda çok farklı düşünceler mevcut. Bilim insanları arasında; evrenin düz ve sonsuza dek genişler yapıda olduğuna dair bir fikir birlikteliği vardır. Evrenin nihai kaderi için; hayali çekim, kozmik belirsizlik, çoklu evrenler, büyük sıçrama, büyük dağılma, büyük çöküş, büyük donma gibi çok sayıda hipotez ve senaryo vardır. Evrenin nihai kaderi ise, evrenin şekline ve karanlık enerjinin oynadığı role göre değişecektir. Karanlık enerji, tam olarak açıklanamayan bir güç olsa da, evrenin bütününün yükselen bir hızda genişliyor oluşunun nedeni olduğu düşünülüyor. Son gözlemler, Büyük Patlama'dan 7.5 milyar yıl sonraki zamandan itibaren evrenin genişleme hızının düştüğü yönündedir. Günümüzde bu genişleme ivmelenerek (giderek artan bir hızla) devam etmektedir.

Stephen Hawking, "Her Şeyin Teorisi" isimli kitabında "Evren sonsuza kadar genişleyecek mi?" sorusuna yanıt olarak şöyle yazmıştır: "Soruyu yanıtlayabilmemiz için evrenin şu anki genişleme hızıyla ortalama yoğunluğunu bilmemiz gerekir. Eğer yoğunluk, genişleme hızınca belirlenen bir kritik değerin altındaysa, çekim kuvveti bu genişlemeyi durduramayacak kadar zayıf demektir. Eğer yoğunluk bu kritik değerden fazlaysa çekim kuvveti gelecekte bir an genişlemeyi durdurarak evrenin yeniden çökmesine neden olacaktır." demiştir.

Bunların üzerine bir grup bilim insanı, "Abell 1689" isimli galaksi kümesi üzerinde yaptıkları gözlemler sonucu, evrenin muhtemelen sonsuza dek genişleyeceği sonucuna varmıştır. Karanlık enerjinin dağılım biçimini anlamaya çalışan bu son araştırma, evrenin genişlemeye devam edeceğine işaret ediyor.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
100
Daisy *
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap
Umut Eren Şahin , Bu konuda araştırma yaptım.

Merhaba Daisy,

Kanibalizm, aynı türden başka bir bireyi yiyecek olarak tüketme eylemidir. Kanibalizm, "insan eti yemek" demek değildir. Bir türün, kendiyle aynı türden olan canlıları yemesi demektir. Bunu insanlar yaptığında, insan kabinalizmi adı verilmektedir. Bu yüzden tırnak yiyen kişilere kanibal diyemeyiz.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
550
Oğuzhan Kömcü
Teşekkür (4)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Hayvanların boyları kendi ırklarında genel olarak aynı. Neden insanların boyları aynı değil? En yakın kuzenlerimizde durum böyle iken bizde neden farklı. Tamam ketosisden çıktık . Boy genleri neden değişti ?
Cevap

Refah Seviyesi

Çocukluğunda hayvansal proteinler tüketen, gelişkin sağlık hizmetlerinden yararlanan ve çevre kirliliği daha az olan bir ortamda yetişen bireyin boyuyla, bunun tam tersi koşullarda yetişen bireyin boyu aynı olmayacaktır. Yani ailelerin veya ülkelerin refah seviyesi boy farklılıklarını oluşturabilir.

Allen Kuralı

Soğuk iklimlerde yaşayan hayvanların mümkün olduğunca fazla ısıyı muhafaza etmeleri gerektiğinden, Allen'ın kuralı, ısıyı yaydıkları yüzey alanını en aza indirgemek ve daha fazla ısı tutmalarını sağlamak için nispeten düşük yüzey alanı-hacim oranları geliştirmeleri gerektiğini tahmin ediyor. Sıcak iklimlerde de tam tersi ilişki mevcut. Dağlık bölgelerde yaşayan insanlar daha kısa uzuvlara sahiptir. Yağmur ormanlarında yaşayanlar daha zayıf, çöllerde ve savanlarda yaşayanlar daha uzun boyludur. Eskimoların boyu 1,60'ı geçmezken, kenya erkeklerin boyu 2,10 kadar uzayabilir.

Cinsel Seçilimin Etkileri

İnsanların eş seçimi çok farklı özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Modern toplumlarda dişiler eş seçimlerinde daha çok erkeklerde gelir düzeyine, toplumdaki statüsüne, babalık eğilimine, sadakate ve zekaya önem vermeye başlamıştır. Hal böyle olunca boy uzunluğu da kısmen önemini yitirmiştir. Hollandalılar dünyanın en uzun boy ortalamasına sahiptir. Bunun sebebi -artan hayvansal protein tüketimi dışında- orta boylu dişilerin uzun boylu erkeklerle evlilik yapmasıdır. Bunun yanı sıra Amerika da kadınlar boy uzunluğuna fazla önem vermemektedir. Yani anlatmak istediğim boy uzunluğu eş tercihlerinde ikinci planda da kalabilir, direkt rol de oynayabilir bu tür değişkenliklerse popülasyonda boy uzunluğunda dalgalanmalara yol açar.

Gen Göçleri

Ulaşımın gelişmesiyle birlikte uluslararası seyahatler mümkün hale gelmiştir. İnsanlar tüm dünyaya yayıldı ve gen havuzları o kadar farklı çeşitlerde karıştı ki, muhtemelen saymak imkansız. İnsan genomunda bir gen diğerini kolayca etkileyebileceğinden, gen karışımının sonucunun tahmin edilmesi hemen hemen imkansızdır.

Ben bunların insanların boy farklılıklarına etken olduklarını düşünüyorum. Hayvanlarda bu kadar boy farkının görülmesinin sebebinin de bunlar olabileceği kanaatindeyim. Sonuçta hiçbir leopar uçaklara, gemilere, arabalara binip başka coğrafyalarda çocuklar yapmaz, hayvanların eş tercihlerinde bu kadar fazla etken olduğunu da düşünmüyorum, bir hayvanın yiyeceği besinlerde az çok bellidir ceylan ot yer aslan ceylanı. Fakat doğal seçilimlerini yapay seçilim sayesinde nispeten bizim gibi kırmış hayvanlar vardır mesela köpekler, bir kangal ırkıyla Chihuahua arasında sağlam bir boy farkı vardır. Başka ehlileştirilmiş hayvanlar içinde örnek verilebilir mesela midilliler.

142 görüntülenme
8
Teşekkür (6)
Paylaş
Devamını Göster
25
Hasan Akman
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Deniz atlarında cinsiyet genleri dağılımı nasıldır? Örneğin insanlar da erkekler xy kadınlar xx gibi
Reklamı Kapat
165
Ahmed Alizade
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Bir makalede aşırı mastürbasyonun beyindeki dopominin aşırı salgılanmasınq , bununlada beyinin tatmin olmamq durumu və bazı uyuşturuculara , kumar gibi alışkanlıklara sebeb olduğunu olunmuşdum..bunda ne kadar haklılık payı var ?
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
3,930
Evin Iğın
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Küçük bebekleri anlamak pek mümkün değil onlari anlamak ve dinlemek için bir cihaz yapılırsa daha iyi olmaz mı?En azından hastalandiklarinda neleri olduğunu anlarız...
Reklamı Kapat
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Bir süredir uykuda çene kilitlenmesinden (bruksizm) mustaribim. Plak tedavisine başvurmadan önce stresi azaltmayı denemeye çalıştım. Genelde uyku öncesi olumsuz şeylere odaklanırdım. Birkaç gündür kısık sesle meditatif klasik müzikler dinleyerek uyuyorum. Çenemin kontrolünü kazandım ama bu sefer de kulağım konusunda endişeliyim.
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun

Sorunuzun cevabı kesinlikle evet. Düşük ya da yüksek ses şiddeti farketmeksizin 6.5-7 saat boyunca kulak zarına sürekli sinyal iletimi son derece zararlı bir durumdur. İlk zamanlarda, halk arasında işitme tembelliği denen sorunlar yaratabilir,(Bu sorunu şöyle açıklayayım örneğin size bir soru yöneltiğinde soruyu duyduğunuz halde anlamadığınızı düşünüp "efendim?" dedirtebilir. Özellikle derse odaklanma konusunda sıkıntı yaratabilir (tecrübeliyim)) ve durum ilerlerse sonraki zamanlarda işitme kaybı bile oluşturabilir.

Özellikle kulakiçi kulaklıklarla uyuyakalmak büyük kulaklıklara nazaran çok daha zararlıdır. Çünkü kulak içindeki yabancı maddelerileri de kulak zarına doğru iteleyebilir. Aynı zamanda kulaklık takılınca kulak içi sıcaklık ve gelen sinyal ile basınç artacağından içerideki bakteri miktarı ve buna bağlı olarak kulak kirinin artışı bir süre sonra problem yaratmaya başlayacaktır. Dolayısıyla müziğin türü ve ses şiddeti farketmeksizin (elbetteki yüksek ses daha da zararlıdır) mümkün olduğu takdirde kulaklıkla uyuyakalmaktan kaçınmalısınız. Takdir edersiniz sadece uyurken değil gün içerisinde bile kulaklıkla uzun süre iş yapmak zorunda kaldığımızda akşamları baş ağrısı çekmemiz kaçınılmaz oluyor.

141 görüntülenme
4
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
115
I Xenzdi I
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Şu ana kadar bu problemle ilgili baktığım tüm cevaplarda sunucu keçi olan kapıyı eliyordu, eğer araba olan kapıyı elerse ne olur, ne değişir? Yada birşey değişirmi? Eleyemez ise neden eleyemez? Madem biliyor neden adamın kazanamaması için arabalı olan kapıyı seçmiyor? Eğer yanlış bir şey yazdıysam kusuruma bakmayın :)
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Sunucunun arkasında araba olan kapıyı açmasının 2 nedeni olabilir:

  • Sunucu kapıların arkasında ne olduğunu bilmiyordur ve yanlışlıkla açmıştır. Bu durumda zaten videoda ve yazıda anlattığımız %50 ihtimal geçerli olur.
  • Sunucu oyunu sabote ediyordur. Çünkü sunucu tarafından kapının açılma nedeni heyecanı artırmak, gerilim yaratmak (yani oyun tasarımının içinde var olan bir hamle). %50 veya %66 şans ile bir şeyin kazanılması, %33 ihtimalle kazanılmasından çok daha heyecan verici bir ikilem yaratıyor. Yarışmada istenen de bu yüksek heyecanın korunması ve reytinglerin artırılması (unutmayın, bu gerçek bir yarışma programı). Eğer sunucu bile bile arkasında araba olanı açarsa, bu berbat bir yarışma programı olurdu.

Türkiye'deki Var mısın Yok musun yarışmasını düşünün. 20-30 kutudan eleye eleye 4-5 tane bıraktınız. Geriye büyük ödül ve 200₺-1500₺ arası 3-4 kutu kaldı. Sunucu, "Hadi heyecan yaratalım, ben bir kutuyu açayım." dedi ve gitti içinde 500.000₺ (ya da artık en büyük ödül neyse) onu açtı. Diyelim ki bunu 1 yarışmada değil, yarışmaların çoğunda yaptı. O noktadan sonra yarışmayı izlemenin ve hatta o yarışmaya katılmaya çalışmanın bir anlamı var mı? Yok. Resmen trollük olurdu bu.

Yarışmanın amacı, kimsenin kazanamaması değil - o zaman yarışma olmazdı. Amaç, arada bir insanların kazanabilmesi - ki böylece heyecan olsun, reytingler artsın. %50 civarı bir kazanma oranı, bir yarışmayı heyecanlı kılmak için yeterince iyi bir oran (modern şovlarda bu oranlar, yarışmanın farklı evrelerinde çok daha hassas bir şekilde kontrol edilse de - Let's Make a Deal epey eski bir yarışma). Ama Let's Make a Deal'ın yaptığı, bilerek veya bilmeyerek o kazanma oranını %50'den çıkarıp %33'e düşürebilme veya %66'ya çıkarabilme şansı sunması. Bu da oyunu bu kadar popüler yapan faktörlerden biri.

234 görüntülenme
5
Teşekkür (4)
Paylaş
Devamını Göster
25
Ayhan Canımoğlu
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Aslında evrende boşluk kavramının mahiyetini fizik açısından merak ediyorum.Sorumda da bahsettiğim gibi bahsedilen durumlarda boşluk varsa fizik bunu nasıl açıklıyor?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın