Paylaşım Yap

İçerik Kullanım İzinleri

İçerik Kullanım İzinleri Inc
4 dakika
24,276

Evrim Ağacı, içeriklerini ücretsiz bir şekilde sunmaktadır ve bu içeriklerin daha geniş kitlelere ulaşması için, birçok diğer yayıncının aksine fazlasıyla gevşek bir telif uygulamasına sahiptir. Aşağıda, içeriklerimizi nasıl kullanabileceğinizle ilgili temel çerçeveyi görebilirsiniz:

Ana Prensip: Evrim Ağacı tarafından üretilen, çevrilen, oluşturulan, yazılan, "Özgün" olarak işaretlenmiş bütün yazılı içeriklerin kullanımı bu makalenin geri kalanındaki kurallara harfiyen uymak şartıyla, yönetim ekibinden ve yazarlarından izin alınmaksızın ve tarafımıza herhangi bir bildirimde bulunmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir.

Kısıtlamalar

 1. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, yazılarımızın hiçbiri, söz konusu içeriklerimizin yazarlarından başkasına aitmiş gibi sunulamaz.
 2. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik ticari amaçlarla kullanılamaz. Buna, Google Ads ve benzeri araçlarla, site üzerinden reklam geliri elde eden blog siteleri veya profesyonel medya şirketleri üzerinden yapılan yeniden paylaşımlar da dahildir. Ticari kullanımlarla ilgili olarak [email protected] üzerinden bize ulaşmalı ve resmi bir sendikasyon anlaşması yapmalısınız.
 3. Evrim Ağacı'nın "Türev" veya "Çeviri" olarak işaretlenmiş içeriklerinin tüm hakları orijinal kaynaklara aittir ve bu haklar çerçevesinde hareket edilmelidir. Genel bir kural olarak, bu içeriklerin kopyalanması ve herhangi bir şekilde tekrar basılması/yayınlanması yasaktır.
 4. Evrim Ağacı, içeriklerini YouTube videosuna dönüştürme hakkını saklı tutmaktadır. Evrim Ağacı'nın internet sitesindeki içeriklerinin hiçbiri, birebir veya aslından ayırt edilemeyecek kadar benzer şekilde YouTube videosu olarak çekilemez, videoların metni olarak kullanılamaz.
 5. Evrim Ağacı'nın YouTube videoları ve bu videolarından üretilen kesitler, podcastler (mp3 kayıtları) ve diğer türevleri [email protected] üzerinden yazılı izin almaksızın YouTube, DailyMotion, Vimeo, vb. üzerindeki başka kanallara yüklenemez, Evrim Ağacı harici kişi ve kurumların kendi içerikleriymiş gibi paylaşılamaz.

Basılı Ortamda Paylaşım Kuralları

İçeriğimizi tamamen de olsa, kısmen de olsa herhangi bir basılı dergide, gazetede, vb. fiziksel ortamda paylaşmak için aşağıdaki kurallara uyulmak zorundadır:

 1. Yazının en başına (başlık, ara başlık ve/veya manşetten sonra, 1. paragraftan önce) şu ibareyi eklemek ve ibarenin örnekte gösterilen kısmına, yazının orijinaline giden Evrim Ağacı bağlantısını "hyperlink" olarak eklemek:
 2. Örnek: Not: Bu yazı, ilk olarak Evrim Ağacı internet sitesinde, https://evrimagaci.org/s/10340 adresinde, "Sekreter veya Eş Seçme Problemi: En İyi Aday Arayışını Ne Zaman Durdurmalı?" başlığıyla yayınlanmıştır.
 3. Mecranın yazar bilgilerini gösterme formatına uygun olarak, yazının yazarını/yazarlarını ve/veya editörünü/editörlerini ve/veya diğer bütün katkı sağlayanlarını eksiksiz bir şekilde göstermek.
 4. Yazının sonundaki "Kaynaklar ve İleri Okuma" kısmına, en başa, alınan yazıyı kaynak olarak Evrim Ağacı formatında eklemek:
 5. Ç. M. Bakırcı. Sekreter veya Eş Seçme Problemi: En İyi Aday Arayışını Ne Zaman Durdurmalı?. (8 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 18 Kasım 2022. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10340 
Yazılarımızın sonunda bulunan "Alıntı Yap" butonu ile bu bilgileri otomatik olarak üretebilirsiniz.
Yazılarımızın sonunda bulunan "Alıntı Yap" butonu ile bu bilgileri otomatik olarak üretebilirsiniz.

Dijital Ortamda Paylaşım Kuralları

İçeriğimizi tamamen de olsa, kısmen de olsa herhangi bir diğer internet sitesinde, blogda, dergide, gazetede, vb. dijital ortamda paylaşmak için aşağıdaki kurallara uyulmak zorundadır:

 1. Yazının en başına (başlık, ara başlık ve/veya manşetten sonra, 1. paragraftan önce) şu ibareyi alınan yazının bağlantısını ("hyperlink" olarak) ve başlığını uygun bir şekilde eklemek:
 2. Not: Bu yazı, ilk olarak Evrim Ağacı internet sitesinde, "Sekreter veya Eş Seçme Problemi: En İyi Aday Arayışını Ne Zaman Durdurmalı?" başlığıyla yayınlanmıştır.
 3. Mecranın yazar bilgilerini gösterme formatına uygun olarak, yazının yazarını/yazarlarını ve/veya editörünü/editörlerini ve/veya diğer bütün katkı sağlayanlarını eksiksiz bir şekilde göstermek.
 4. Yazının sonundaki "Kaynaklar ve İleri Okuma" kısmına, en başa, alınan yazıyı kaynak olarak Evrim Ağacı formatında eklemek:
 5. Ç. M. Bakırcı. Sekreter veya Eş Seçme Problemi: En İyi Aday Arayışını Ne Zaman Durdurmalı?. (8 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 18 Kasım 2022. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10340 
Aynı menüde diğer alıntılama tiplerini de otomatik olarak üretebilirsiniz.
Aynı menüde diğer alıntılama tiplerini de otomatik olarak üretebilirsiniz.

Bu konuda ufak bir tavsiye: Bir başka siteden bir yazıyı olduğu gibi kopyalamak, Google gibi arama motorlarının SEO (arama motoru optimizasyonu) kurallarından ötürü sitenize hiçbir fayda sağlamayacaktır; tam tersine, belli durumlarda sitenize zarar verebilir. Dolayısıyla internet sitenize Evrim Ağacı veya bir başka kaynaktan birebir içerik kopyalamamanızı tavsiye ederiz.

Evrim Ağacı İçeriğine Dayalı Görsel Hazırlama Kuralları

İçeriğimizi tamamen de olsa, kısmen de olsa herhangi bir görsel medyada (fotoğraf, mem, video, animasyon, seslendirme, vs.) kullanmak için aşağıdaki kurallara uyulmak zorundadır:

 1. Kopyalanan içeriğin altında ya da üzerinde, net bir şekilde görünür bir biçimde açık ve tıklanabilir bir şekilde bağlantı vermek,
 2. İçeriğin açıklamasına yanında açık bir şekilde "Evrim Ağacı" ismini yazmak,
 3. Bu bağlantı ve Evrim Ağacı ismiyle birlikte yazarın adı veya adının baş harfleri ile yazının özgün başlığını belirtmek.

Lütfen daha fazla soru veya kural dışı kopyalama izni için [email protected] üzerinden bize ulaşın.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
37
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 65
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 13
 • Muhteşem! 10
 • Bilim Budur! 9
 • Umut Verici! 8
 • İnanılmaz 7
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Grrr... *@$# 6
 • Güldürdü 5
 • Üzücü! 5
 • Korkutucu! 5
 • İğrenç! 4

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/06/2024 14:12:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/6955

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sosyal Mesafelendirme
İstatistik
Böcek
Kütleçekimi
Hastalık Kontrolü
Koaservat
Albert Einstein
Kimya
Yüksek
Yapay
Genel Halk
Kan
Dalga Boyu
Eşcinsellik
Santigrat Derece
Nörobiyoloji
Fil
Gözlem
İngiltere
Beslenme Bilimi
Bitkiler
Hindistan
Şeker
Nanoteknoloji
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. İçerik Kullanım İzinleri. (26 Mayıs 2018). Alındığı Tarih: 15 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/6955
Ağacı, E. (2018, May 26). İçerik Kullanım İzinleri. Evrim Ağacı. Retrieved June 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/6955
E. Ağacı. “İçerik Kullanım İzinleri.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 26 May. 2018, https://evrimagaci.org/s/6955.
Ağacı, Evrim. “İçerik Kullanım İzinleri.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, May 26, 2018. https://evrimagaci.org/s/6955.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close