Gündemdeki Aşı Tartışmalarıyla İlgili Kamuoyu Açıklaması (Mart 2018)
Gündemdeki Aşı Tartışmalarıyla İlgili Kamuoyu Açıklaması (Mart 2018)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Not: Bu yazı içindeki bazı görseller okurlarımız için rahatsız edici olabilir.


Mart 2018 başlarında ülkemizde yeniden gündeme gelen "Aşılar güvenli mi? Gerekli mi?" konulu bir tartışmadan ötürü, Twitter hesabımızdan yayınladığımız kamuoyu bildirisini siz Evrim Ağacı okurlarıyla da paylaşmak isteriz. Metin boyunca verdiğimiz bağlantılara tıklayarak konu hakkında bilgi birikiminize katkı sağlamanızı önemle tavsiye ederiz.

Evrim Ağacı olarak #aşı konusundaki "tarafımız", bilimsel ortak görüşten yanadır: Aşıların faydaları ve zararları modern çalışmalar ışığında net olarak bilinmektedir. Bunlar, halka da açıktır. Aşılar, modern bilimin en büyük zaferlerinden birisidir!

 

Çocuklarımıza yapılan aşıların her birinin faydalı ve işlevsel olduğu, hem akademik araştırmalarca, hem de pratik ve klinik uygulamalarca tartışmaya yer olmayan bir şekilde gösterilmiştir. Aşıların neleri başardığını ne olur unutmayın:

 

Cochrane Araştırması denen ve tek bir akademik araştırmaya bakmak yerine, bir konuda yayınlanmış bütün akademik makalelere "meta" (bütüncül) düzeyde bakan, milyonlarca veriye dayanan çalışmalar, aşıların işlevini ispatlamaktadır; kendiniz okuyun. Örneğin, toplamda 14.7 milyon kişiyi kapsayan bir Cochrane çalışmasında, yaygın olarak uygulanan MMR aşısının %78-98 koruyuculuğa sahip olduğu ve kimilerinin iddia ettiğinin aksine otizm, astım, lösemi, tip-1 diyabet vb. hastalıklarla ilişkisi olmadığı gösterilmiştir. Aşıların "kapitalist düzenin oyununa gelebileceği" hikayesi "serin hikaye" olsa da (ve geçerlilik payı olsa da), genel geçer olarak uygulanan aşıların ezici çoğunluğunun, günümüzün "geç dönem kapitalizmi"nden çok önce, bağımsız araştırmacılarca geliştirildiğini unutmayın!

 

Yazılarımızda da anlattığımız gibi, aşılar kusursuz yöntemler değildir ve nadiren de olsa yan etkileri olabilir. Bu, her ilaç için geçerlidir. Fayda/zarar analizi, aşıların faydasının, olası zararlarından kat kat yüksek olduğunu net bir şekilde göstermektedir. Bilim bunu söyler. Hiçbir kimyasal madde, belli başlı potansiyel veya reel yan etkisi olmadan iyileştirme veya koruma sağlayamaz. Aşılar da bundan muaf değildir. Ancak aşı olmayıp da bu hastalıklara yakalanmak, aşılardan doğabilecek aşırı nadir yan etkilerden çok daha tehlikelidir. Ayrıca komplo teorisyenlerinin iddia ettiği gibi, aşıların yan etkileri öyle "gizli" ya da "sıradışı" bilgiler değildir. Her ciddi tıp ve bilim oluşumunun sitesinde her birine açıkça erişebilirsiniz; bunları keşfetmek yeni bir sırrı açıklamak değildir.

Aşı karşıtlığı, tıpkı düz dünyacılık gibi, sizi belli çevrelerde "havalı" kılabilir. Bu bayağı merakı anlıyoruz. Ancak ayaklarınız yere basıp, gerçek dünyaya döndüğünüzde, bilimsel gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalırsınız. Bu, anlamsız bir ayak diremedir.

 

Ana akım olan kabullenişlere aksi yönde açıklamalar, özellikle internet çağında fazlasıyla moda oldu. Ancak bu tip bilim karşıtlıklarının iddialarının asırlar öncesine dayandığı ve ihtiva ettiği argümanların pek değişmediği hatırlanmalıdır:


Difteri

 

Tıbbi uygulamalar; sağlıklı bir bilimsel şüphecilik çerçevesinde, belli bir akademik algı ve biliş düzeyine eriştikten sonra, rahatlıkla sorgulanabilir. Bunda hiçbir sakınca yok! Halkımızı buna Evrim Ağacı olarak bizzat teşvik etmekteyiz! Sorgulayın!


Kabakulak

 

Sakınca; bilimsel olarak yeterli donanım ve algıya erişmeden, bilimsel hiçbir temeli olmayan argümanlara başvurarak halk ve toplum sağlığını tehdit ettiğinizde başlamaktadır. Düşünce özgürlüğümüzün, diğerlerine zarar veren düzeye erişmediğinden emin olmalıyız.


Kızamık

 

Bu çerçevelerden baktığımızda, bir şeyin sırf "alışılagelmiş uygulama" veya "kapitalizm ile ilişkili" olmasından ötürü eleştirmeye başlamamızın "sağlıklı" olduğunu düşünmek, en kibar tabiriyle gülünçtür.


Kızamıkçık

 

Rica ediyoruz, bilimi bilim insanlarından öğreniniz. Modern zamanlarda, bilim insanı ile genel halk arasındaki uçurum teknoloji sayesinde azalmaktadır. Bırakın bilimi bilim insanları anlatsın ve öğretsin.


Tetanoz

 

Her konuda kamplaşıyoruz. İş, bilimsel gerçeklere geldiğinde, üçüncü sınıf ve tarihin tozlu sayfalarına karışması gereken argümanları hortlatarak insanların kafasını karıştırmaya ve bilimsel gerçekleri çarpıtmaya gerçekten hiç gerek yok.


Çocuk Felci

 

Ve her şeyden önemlisi, ebeveynlere sesleniyoruz: Lütfen çocuklarınıza, hekimlerin önerdiği aşıları eksiksiz olarak yaptırınız. Ülkemizin sorunlarına bir de antik salgın hastalıkları eklemeyelim. Unutmayın: Bizim ileri gitmemiz gerekiyor, geri değil. Çocuklarımız = Geleceğimiz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Evrim Ağacı Duygu Paneli Yayında!

Büyük Deha Stephen Hawking, 76 Yaşında Hayatını Kaybetti!

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim