Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'nın 3. Kitabı: "Şüphecinin El Kitabı" - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak

Evrim Ağacı'nın 3. Kitabı: "Şüphecinin El Kitabı" - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak
4 dakika
10,408 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu yazı, Kitaplarımız yazı dizisinin 4. yazısıdır. Dizinin ilk yazısına gitmek için buraya, dizideki tüm yazıları görmek için buraya tıklayınız. Yazı dizileri, EA Akademi'nin bir parçasıdır.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

Şüphecinin El Kitabı
Şüphecinin El Kitabı
Ginko Bilim

Not: En altta yer alan Sık Sorulan Sorular kısmına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kitap Başlığı ve Alt Başlığı:

Şüphecinin El Kitabı - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak

Satın Alma Bağlantıları:

Agora Bilim Pazarı (3'lü set ve özel fiyat) / Ginko Bilim / Kitap Yurdu / idefix / D&R / Pandora / Nezih / Kitap Seç / 1000 Kitap

Kitap Hakkında:

 • Künye: Arsel Berkat Acar & Çağrı Mert Bakırcı
 • Kitabevi: Ginko Kitap
 • Sayfa Sayısı: 424
 • Sayfa Boyutu: 16 x 24 (cm2)
 • ISBN: 9786058023116
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: Kasım 2019
 • Baskı Adedi: 2000
 • Fiyatı: 40 ₺

Basından:

Kayıp Rıhtım / Evrensel Gazetesi

Reklamı Kapat

Tanıtım:

Bilim kitaplarına alışığız; evrim, kuantum fiziği, tıp, botanik, kozmoloji, jeoloji, kimya, sinirbilim ve daha nicesi… Ancak bilimin kalbinde yatan en temel felsefi duruşa, yani bilimsel şüpheciliğe dair donanımımız ne düzeyde? Gerçek olan ile olmayanı ayırt etmek konusunda ne kadar iyiyiz? Bilimle ilgili konularda doğru ile sahteyi, gerçek ile zırvayı birbirinden ayırmayı biliyor muyuz? Yoksa sadece “içgüdülerimize”, yani önyargılarımıza mı güveniyoruz?

İşte bu kitabın en temel amacı, sizi bilimsel şüphecilik kültürüyle donatmak ve böylece bilimin baş döndürücü dünyasına yapacağınız yolculukta, alet çantanızın çok daha zengin ve çeşitli olmasını sağlamak…

Elbette evrenin tüm sırlarına sahip değiliz ama sizleri bir süreliğine hayata daha bilimsel bir açıdan bakmaya davet ediyoruz. Şimdiden, kitap boyunca beyninizde yankılanacak şu cümleyi zihninize kazıyın:

Aksi kanıtlanana kadar, inandığımız veya doğru varsaydığımız her şey yanlıştır.

Sık Sorulan Sorular

1. Aldığım kitapta basım hataları var ya da bazı sayfalar eksik, ne yapabilirim?

Bu çok nadir de olsa, böyle bir durumunda direkt Ginko Bilim yayıneviyle iletişime geçiniz. Bazı okurların tespitleri:

 1. Baskıda: 392. sayfadan sonra 285-392 arasındaki sayfalar tekrardan basılmış.
 2. Baskıda: 256-289 arasındaki sayfalar eksik, yerine tekrardan 193-224 arası sayfaları basılmış.

2. Yeni baskılarda ne gibi düzeltmeler var?

Öncelikle "Erratum" kavramını bilmeyenler için ilk kitabımıza dair bilgiler de paylaştığımız buradaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. İkincisi, yeni baskılarda bazen yeni düzeltmeler yer alabilir, ancak bunlar okurları rahatsız edecek düzeyde olan şeyler değildir. Şüphecinin El Kitabı'na dair 1. baskıyı alan okurlar 2. baskıda ne gibi değişikler yaptığımızı buradaki dosyamıza bakarak öğrenebilirler.

3. Kitabın içeriği nedir?

Reklamı Kapat

Bilimsel şüphecilik, bilimsel metodoloji, sahtebilimi tespit etme araçları, mantık safsataları, tartışma kültürü ve yöntemleri, ikna yöntemleri, popüler iddialara (parapsikoloji, kriptozooloji, ufoloji, alternatif tıp, komplo teorileri, vb.) yönelik bilimsel ve olası açıklamalar.

4. Zaten bilimle ilgili temel bilgilere sahibim, bu kitap bana başka ne gibi şeyler katabilir?

Konusu ne olursa olsun, bir kitap size daima yeni bir şeyler katacaktır. Aynı konuya dair bile okusanız, farklı yazarların farklı yaklaşımları sizlere farklı kavrayışlar ve farklı bakış açıları kazandıracaktır. Bu kitaptan da muhakkak yeni şeyler öğreneceksiniz.

25 Haziran 2020 tarihinde kitapla ilgili sohbetimizi buradan izleyebilirsiniz:

Reklamı Kapat

5. Kitabın içindekiler kısmını paylaşmanız mümkün mü?

6. Kitapta yazarlar arası görev dağılımı nasıldı?

Kitabın daha teorik ve felsefi olan kısımlarını Çağrı Mert Bakırcı yazdı, daha pratik ve gündelik yaşama uygulanan kısımlarını (özellikle de iddia analizlerini) Arsel Berkat Acar yazdı. Her iki yazar da birbirinin kısımlarına düzeltmeler ve geliştirmeler yaptı.

7. Kitabın dili ağır mı?

Hayır.

8. Sizce içeriğindeki konuları en sağlıklı şekilde anlayabilmem için nasıl okumalıyım?

Herkesin kendine göre bir okuma şekli vardır, o yüzden size "Şöyle yapın, böyle yapın" gibi direktifler veremeyiz. Ancak birkaç önerimiz de bulunmaktadır:

 • En az yarım saat ya da bir saat olacak şekilde, bölünmeden, sakin ve rahat bir ortamda okuyun. Nasıl ki bir filmi 10 dakikada bir durdurup izlemediğiniz gibi, kitaplar da uzun ilgiye ihtiyaç duyarlar, yoksa konu akışı bozulabilir.
 • Yazılanları daha iyi hatırlayabilmek için bazı insanlar kitabın içini işaretlese de, elle başka bir yere not almak da yararlı bir yöntemdir.
 • Bu kitap "tek seferlik" bir okuma özelliğine sahip değildir. Elbette biraz uzun olmasına rağmen baştan sona bölümleri atlamadan okumanız çizdiğimiz yol haritasını daha iyi kavramanızı sağlayacaktır, ancak temelde bu bir başvuru kitabı gibidir. İlgi duymadığınız bir konu başlığıyla karşılaşsanız dahi, gün gelir o konuya dair ilginiz birden artınca, bu kitaba da başvurabileceksiniz. Bazı okurlardan aldığımız geribildirime göre, kimileri kitabı daha iyi kavrayabilmek için ikinci kez okuyacaklarını söylediler. Bu da ağır bir dile sahip olduğu için değil, bazı konuların derinliğinden kaynaklanan bir durumdur.

9. Bu konulara benzer yeni çalışmalarınız var mı?

Elbette! Şu an bu kitabın devamı olacak şekilde ikinci bir kitabın üzerinde çalışıyoruz ve bir aksilik çıkmadığı sürece 2021 senesi içerisinde sizlerle buluşturmayı planlıyoruz. Zamanı gelince yeni kitabın konularını paylaşacağız.

10. Bu kitaptan önce, Evrim Ağacı'nın çıkardığı ilk iki kitabı (Evrim Kuramı ve Mekanizmaları ve Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı) okumam gerekiyor mu?

Hayır, bu kitaplar birbirinden bağımsız konulara sahiptir. Her kitapta diğer kitapları referans göstersek de, gönül rahatlığıyla istediğiniz sırayla okuyabilirsiniz. Elbette tüm kitaplarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

11. E-kitap olarak da satılıyor mu?

Şu an için böyle bir şey yok.

Reklamı Kapat

12. Yurt dışında yaşayanlar kitabı temin edebiliyor mu?

 • Avrupa: Yayınevinin Avrupa'da bir temsilcisi bulunmaktadır ve ellerinde stok olduğu sürece Avrupa ülkelerine gönderim sağlayabilmektedirler. Bu konuda doğrudan kendilerine şu eposta adresine yazabilirsiniz: [email protected]
 • Diğer: Şu an için Avrupa dışındaki diğer kıtalara gönderim bulunmamaktadır. Umuyoruz ki bir şekilde kitabı Türkiye'den ya da ziyaretinize gelen bir tanıdığınızdan temin edebilirsiniz.

1000kitap ve Goodreads gibi sitelerdeki değerlendirmelerinizi ve yorumlarınızı bekleriz. Şimdiden gösterdiğiniz destek için teşekkür ederiz!

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 15
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 3
 • Umut Verici! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/01/2021 17:23:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7393

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Felsefe
Kalp
Elektrokimya
Psikoloji
Kanat
Aslan
Mantar
Adaptasyon
Salgın
Hominid
Genetik Mühendisliği
Evrim Ağacı
Ara Tür
Sinir Hücresi
Sağlık Örgütü
Böcek
Madde
Mikrobiyoloji
Canlılık Cansızlık
Eğilim
Hayvanlar
Video
Davranış
Periyodik Cetvel
Aşılar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aslen mühendis olacaktım. Ancak pratik gündelik yaşamı, sırf açgözlü bir maddi kazanç amacıyla daha da geliştirmek için yaratıcı zekamı harcama düşüncesi bana katlanılamaz geldi.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku