Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'nın 3. Kitabı: "Şüphecinin El Kitabı" - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak

Evrim Ağacı'nın 3. Kitabı: "Şüphecinin El Kitabı" - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak
5 dakika
15,104
Evrim Ağacı Akademi: Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz Yazı Dizisi

Bu yazı, Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz yazı dizisinin 6. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Evrim Öğrenmek İçin Hangi Kitapları Okumalısınız?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat
Şüphecinin El Kitabı
Şüphecinin El Kitabı
Ginko Bilim

Not: En altta yer alan "Sık Sorulan Sorular" kısmına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kitap Başlığı ve Alt Başlığı:

Şüphecinin El Kitabı - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak

Tüm Reklamları Kapat

Satın Alma Bağlantıları:

Agora Bilim Pazarı (3'lü set ve özel fiyat) / Agora Bilim Pazarı (5'li set ve özel fiyat) / Ginko Bilim / Kitap Yurdu / İdefix / D&R / Pandora / Nezih / BKM Kitap / Kidega / Kitap Seç / Kitap Koala / Amazon

Kitap Hakkında:

 • Künye: Arsel Berkat Acar & Çağrı Mert Bakırcı
 • Kitabevi: Ginko Kitap
 • Sayfa Sayısı: 433
 • Sayfa Boyutu: 16 x 24 (cm2)
 • ISBN: 9786058023116
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: Kasım 2019
 • Baskı Adedi: 2000
 • Fiyatı*: 80 ₺

*Etiket fiyatıdır. Satış sitelerinden indirimli olarak da alabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Basın ve Medyada:

Kayıp Rıhtım / Evrensel Gazetesi / Mesele121

Değerlendirme Sitelerinde:

1000Kitap / goodreads

Kitap Tanıtımı:

Bilim kitaplarına alışığız; evrim, kuantum fiziği, tıp, botanik, kozmoloji, jeoloji, kimya, sinirbilim ve daha nicesi… Ancak bilimin kalbinde yatan en temel felsefi duruşa, yani bilimsel şüpheciliğe dair donanımımız ne düzeyde? Gerçek olan ile olmayanı ayırt etmek konusunda ne kadar iyiyiz? Bilimle ilgili konularda doğru ile sahteyi, gerçek ile zırvayı birbirinden ayırmayı biliyor muyuz? Yoksa sadece “içgüdülerimize”, yani önyargılarımıza mı güveniyoruz?

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İşte bu kitabın en temel amacı, sizi bilimsel şüphecilik kültürüyle donatmak ve böylece bilimin baş döndürücü dünyasına yapacağınız yolculukta, alet çantanızın çok daha zengin ve çeşitli olmasını sağlamak…

Elbette evrenin tüm sırlarına sahip değiliz ama sizleri bir süreliğine hayata daha bilimsel bir açıdan bakmaya davet ediyoruz. Şimdiden, kitap boyunca beyninizde yankılanacak şu cümleyi zihninize kazıyın:

Aksi kanıtlanana kadar, inandığımız veya doğru varsaydığımız her şey yanlıştır.

Sık Sorulan Sorular

1. Özetle kitabın içeriği nedir?

Bilimsel şüphecilik, bilimsel metodoloji, sahtebilimi tespit etme yöntemleri, mantık safsataları, tartışma kültürü, ikna taktikleri, popüler iddialara (parapsikoloji, kriptozooloji, ufoloji, alternatif tıp, komplo teorileri, vb.) yönelik bilimsel ve olası açıklamalar.

2. Yeni baskılarda düzeltmeler var mı?

Tüm Reklamları Kapat

Bazen olabiliyor. Öncelikle "Erratum" kavramını bilmeyenler için Evrim Ağacı olarak ilk kitabımıza dair bilgiler de paylaştığımız buradaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. İkincisi, yeni baskılarda bazen düzeltmeler yer alabilir, ancak bunlar okurları rahatsız edecek düzeyde olan hatalar veya eksiklikler değildir. Şüphecinin El Kitabı'na dair her yeni baskıda yeni düzeltmeler yer alınca/alırsa, hemen alttaki bağlantılardan nerelerde ne gibi düzeltmeler yaptığımızı öğrenebileceksiniz. Böylece eski baskıya sahip olanları bu yeni gelişmelerden mahrum bırakmamış olmayı umuyoruz.

3. Aldığım kitapta baskı hataları var ve/veya bazı sayfalar eksik, ne yapabilirim?

Bu tarz sorunların yaşanması oldukça nadirdir. Yine de böyle bir durumunda direkt Ginko Bilim yayıneviyle iletişime geçiniz. Bazı okurların tespitleri:

 • 1. Baskıda: 392. sayfadan sonra 285-392 arasındaki sayfalar tekrardan basılmış. Burada bir eksiklik yok, sadece fazladan basım söz konusu.
 • 2. Baskıda: 256-289 arasındaki sayfalar eksik, yerine tekrardan 193-224 arası sayfaları basılmış.

4. Zaten bilim ve metodolojisiyle ilgili temel bilgilere sahibim, bu kitap bana başka ne gibi şeyler katabilir?

Tüm Reklamları Kapat

Aynı konuları ve bilgileri okusanız bile, farklı yazarların yaklaşımları sizlere yeni kavrayışlar ve yeni bakış açıları kazandırabilir. Bu kitaptan da muhakkak yeni şeyler öğreneceğinizden eminiz.

25 Haziran 2020 tarihinde kitapla ilgili sohbetimizi buradan izleyebilirsiniz:

5. Kitabın içindekiler kısmını paylaşmanız mümkün mü?

Tabii ki, buyurun:

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Çatışan Genler

Türler arası çatışma ve dayanışmanın şairane bir anlatımı! Bencil genlerden akraba seçilimine her şey… Kapaktan kapağa soluksuz okuyacağınız muhteşem bir eser!

Notlar:

 1. Bu kampanya, Palme Yayıncılık tarafından Evrim Ağacı okurlarına sunulan fırsatlardan birisidir.
Devamını Göster
₺380.00
Çatışan Genler

6. Kitapta yazarlar arası görev dağılımı nasıldı?

Kitabın daha teorik ve felsefi olan kısımlarını Çağrı Mert Bakırcı yazdı, daha pratik ve gündelik yaşama uygulanan kısımlarını (özellikle de iddia analizlerini) Arsel Berkat Acar yazdı. Her iki yazar da birbirinin kısımlarına düzeltmeler ve geliştirmeler sağladı.

7. Kitapta ağır bir teknik dil kullanılıyor mu? Okuması zor mudur?

Hayır. Kim olursanız olun, bu kitabı elinize alıp okuduğunuzda, birçok yerini rahatlıkla okuyup anlayabileceksiniz. Popüler bilim kitaplarında kullanılan konuşma şekillerini benimseyerek yarı-resmi bir biçimde konuları kaleme aldık. Böylece kimi yerde ciddi bir bilgi paylaşımı olsa da, kimi yerde de okuyucuyla sohbet eder havasında bir yazım mevcuttur. Kısacası Evrim Ağacı'ndaki makalelerimizde kullandığımız aynı dili kullanıyoruz: Ne gereğinden fazla ağır, ne de gereğinden fazla basitleştirilmiş.

8. Sizce içeriğindeki konuları en sağlıklı şekilde anlayabilmem için nasıl okumalıyım?

Herkesin kendine göre bir okuma şekli vardır, o yüzden size "Şöyle yapın" gibi direktifler veremeyiz. Ancak birkaç önerimiz de bulunmaktadır:

 • En az yarım saat ya da bir saat olacak şekilde, bölünmeden, sakin ve rahat bir ortamda okuyun. Nasıl ki bir filmi 10 dakikada bir durdurup izlemediğiniz gibi, kitaplar da uzun ilgiye ihtiyaç duyarlar, yoksa konu akışı bozulabilir. Cep telefonu gibi sizi bölebilecek cihazlar da yakınınızda bulunmamalıdır.
 • Yazılanları daha iyi hatırlayabilmek için bazı insanlar kitabın içini işaretlese de, başka bir yere not almak da yararlı bir yöntemdir.
 • Bu kitap "tek seferlik" bir okuma özelliğine sahip değildir. Elbette biraz uzun olmasına rağmen baştan sona bölümleri atlamadan okumanız çizdiğimiz yol haritasını daha iyi kavramanızı sağlayacaktır, ancak temelde bu bir başucu kitabı gibidir. İlgi duymadığınız bir konu başlığıyla karşılaşsanız dahi, gün gelir o konuya dair ilginiz oluşunca, bu kitaba başvurabileceksiniz, ya da bir konuyu birisiyle tartışırken o konuya dair neler yazdığımızı hatırlamak amacıyla tekrar tekrar göz atabilecek veyahut karşınızdaki kişiye referans gösterebileceksiniz.

9. Bu konulara benzer yeni çalışmalarınız var mı ya da olacak mı?

Elbette! Konu ve iddiası sayısı o kadar çok ki, tek bir esere sığdırmamız pek mümkün değildi. Bu nedenle Şüphecinin El Kitabı'nın devamı olacak şekilde ikinci bir kitabın üzerinde çalışıyoruz ve en yakın zamanda sizlerle buluşturmayı planlıyoruz. İlerleyen dönemlerde yeni kitabın da tanıtımını yapacağız ve içeriğine dair kısa bilgiler vereceğiz.

10. Bu kitaba geçmeden evvel Evrim Ağacı'nın çıkardığı diğer kitapları (Evrim Kuramı ve Mekanizmaları, Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı ve 50 Soruda Evrim) okumam gerekiyor mu?

Hayır, bu kitaplar birbirinden bağımsız konulara sahiptir ve fark edeceğiniz üzere diğer kitaplarımız genellikle evrim konusuna odaklanmaktadır. Şüphecinin El Kitabı ise bilimsel şüphecilik ve sahtebilimle ilgilidir. Her kitapta diğer kitapları referans göstersek de, gönül rahatlığıyla istediğiniz sırayla hepsini okuyabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

11. E-kitap olarak da satılıyor mu?

Maalesef bu konuda henüz bir çalışma yapılmadı. Gelecekte yapılması durumunda haber vereceğiz.

12. Yurt dışında yaşayanlar kitabı temin edebiliyor mu?

 • Avrupa: Yayınevinin Avrupa'da bir temsilcisi bulunmaktadır ve ellerinde stok olduğu sürece Avrupa ülkelerine gönderim sağlayabilmektedirler. Bunun için yazabileceğiniz e-posta adresi: [email protected]
 • Diğer: Şu an için Avrupa dışındaki diğer kıtalara gönderim yapamıyoruz. Ancak bunu sağlayabilecek kitap satış sitelerinde kitabımız yer aldırsa o zaman mümkün kılınabilir. Umuyoruz ki bir şekilde kitabı Türkiye'ye geldiğinizde ya da Türkiye'den ziyaretinize gelen birisi sayesinde temin edebileceksiniz.

Şimdiden gösterdiğiniz destekler için teşekkür ederiz!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz Yazı Dizisi

Bu yazı, Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz yazı dizisinin 6. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Evrim Öğrenmek İçin Hangi Kitapları Okumalısınız?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
54
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 31
 • Merak Uyandırıcı! 18
 • Muhteşem! 11
 • Bilim Budur! 7
 • Umut Verici! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/09/2023 19:29:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7393

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Yeni Doğan
Yayılım
Hücreler
Akıl
Factchecking
Ornitoloji
Öğrenme Alanı
Alkol
Mikroevrim
Sinek
Evrim Teorisi
Ara Tür
Astronot
Hasta
Veri
Newton
Doğa
Odontoloji
Yapay Seçilim
Taklit
Modern
Enerji
Algı
İstatistik
Mars
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Evrim Ağacı'nın 3. Kitabı: "Şüphecinin El Kitabı" - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak. (31 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 30 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7393
Ağacı, E. (2019, October 31). Evrim Ağacı'nın 3. Kitabı: "Şüphecinin El Kitabı" - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak. Evrim Ağacı. Retrieved September 30, 2023. from https://evrimagaci.org/s/7393
E. Ağacı. “Evrim Ağacı'nın 3. Kitabı: "Şüphecinin El Kitabı" - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 31 Oct. 2019, https://evrimagaci.org/s/7393.
Ağacı, Evrim. “Evrim Ağacı'nın 3. Kitabı: "Şüphecinin El Kitabı" - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, October 31, 2019. https://evrimagaci.org/s/7393.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close