Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'nın 3. Kitabı: "Şüphecinin El Kitabı" - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak

Evrim Ağacı'nın 3. Kitabı:
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Şüphecinin El Kitabı
Şüphecinin El Kitabı
Ginko Bilim

Not: En altta yer alan Sık Sorulan Sorular kısmına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kitap Başlığı ve Alt Başlığı:

Şüphecinin El Kitabı - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak

Satın Alma Bağlantıları:

Agora Bilim Pazarı (3'lü set ve özel fiyat) / Ginko Bilim / Kitap Yurdu / idefix / D&R / Pandora / Nezih / Kitap Seç / 1000 Kitap

Kitap Hakkında:

 • Künye: Arsel Berkat Acar & Çağrı Mert Bakırcı
 • Kitabevi: Ginko Kitap
 • Sayfa Sayısı: 424
 • Sayfa Boyutu: 16 x 24 (cm2)
 • ISBN: 9786058023116
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: Kasım 2019
 • Baskı Adedi: 2000
 • Fiyatı: 40 ₺

Basından:

Kayıp Rıhtım / Evrensel Gazetesi

Tanıtım:

Bilim kitaplarına alışığız; evrim, kuantum fiziği, tıp, botanik, kozmoloji, jeoloji, kimya, sinirbilim ve daha nicesi… Ancak bilimin kalbinde yatan en temel felsefi duruşa, yani bilimsel şüpheciliğe dair donanımımız ne düzeyde? Gerçek olan ile olmayanı ayırt etmek konusunda ne kadar iyiyiz? Bilimle ilgili konularda doğru ile sahteyi, gerçek ile zırvayı birbirinden ayırmayı biliyor muyuz? Yoksa sadece “içgüdülerimize”, yani önyargılarımıza mı güveniyoruz?

İşte bu kitabın en temel amacı, sizi bilimsel şüphecilik kültürüyle donatmak ve böylece bilimin baş döndürücü dünyasına yapacağınız yolculukta, alet çantanızın çok daha zengin ve çeşitli olmasını sağlamak…

Elbette evrenin tüm sırlarına sahip değiliz ama sizleri bir süreliğine hayata daha bilimsel bir açıdan bakmaya davet ediyoruz. Şimdiden, kitap boyunca beyninizde yankılanacak şu cümleyi zihninize kazıyın:

Aksi kanıtlanana kadar, inandığımız veya doğru varsaydığımız her şey yanlıştır.

Sık Sorulan Sorular

Önemli Not: Aldığınız kitapta bazı sayfalar eksik mi?

Evet, bu durumu biz de fark ettik, maalesef matbaa hatasından kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda eksik sayfaların yerine eski sayfaların tekrar basıldığı görülmüştür, bazı durumlarda da eksik sayfa olmasa da araya tekrardan basılan birkaç sayfa da görülmüştür. Her türlü bu tarz aksaklıklar için özür dileriz. Ancak bu sorunun yapılan baskıların çoğunda olmadığını da söyleyebiliriz. Kitap elinize geçtiğinde sayfaları kontrol etmenizi öneririz. Okurların tespitleri:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 1. Baskıda: 392. sayfadan sonra 285-392 arasındaki sayfalar tekrardan basılmış.
 2. Baskıda: 256-289 arasındaki sayfalar eksik, yerine tekrardan 193-224 arası sayfaları basılmış.

Eğer fazladan basılmış sayfa varsa bu pek sorun teşkil etmemelidir, ancak eksik sayfalarınız varsa lütfen durumun değerlendirilmesi ve telafi edilebilmesi için Ginko Bilim ile iletişime geçiniz.

1. Kitabın içeriği nedir? Neler anlatılıyor?

Kitabın ana konusu, sağlıklı dozda ve bilimsel temellere dayalı şüpheciliğin neden önemli olduğu ve ülkemizdekiler başta olmak üzere tüm Dünya'da yaşanan birçok "tartışma" kisvesi altındaki "kavga"yı nasıl çözebileceği üzerine. Bilimsel şüphecilik nedir, sahtebilim nedir, bilim ile sahtebilim arasındaki farklar nelerdir, neyi doğru kabul etmemiz gerektiğini nasıl biliriz, argüman nasıl üretilir, argüman üretirken sıkça düşülen mantık safsataları nelerdir, gündelik yaşamda sıklıkla duyduğumuz iddialara nasıl bilimsel olarak yaklaşabiliriz? Bu ve bunun gibi onlarca soruya bakış atıyoruz; bol bol örnek veriyoruz.

"Zaten bilimsel metodolojinin nasıl çalıştığını biliyorum, neden aynı şeyleri tekrar tekrar okuyayım ki, bu kitabı almak bana başka neler katabilir?" diye düşünen kişiler de olabilmektedir. Sadece bilimin nasıl çalıştığını bilmeniz yetmez, aynı zamanda tartışma metotlarını, yapılan yanlışları (ki siz de bu yanlışlara farkına varmadan başvuruyor olabilirsiniz) ve çeşitli sahtebilim örneklerini de bilmeniz insanlarla olan tartışma şekillerinizi ve bilimi sevdirme çabalarınızı geliştirecektir.

Bu tarz kapsamlı kitapları yazmamızın nedeni Türkçeye de özgün eserler kazandırabilmek ve sizlere elimizden geldiğince bildiklerimizi aktarabilmektir, bu nedenle sırf içeriği ya da kapak resmi hoşunuza gidiyor diye kitaplarımızı almayın, raflarda açılmamış halde tozlanmasına izin vermeyin, açıp okuyun! Çeşitli platformlar üzerinden de (Goodreads gibi) değerlendirin. Sizden gelen her yapıcı eleştiri ve geribildirim daha iyi işler çıkartmamızı sağlayacaktır.

Ayrıca 25 Haziran 2020 tarihinde de kitapla ilgili sohbetimizi de buradan izleyebilirsiniz:

2. Kitabın içindekiler kısmını paylaşmanız mümkün mü?

3. Kitapta yazarlar arası görev dağılımı nasıldı?

Kitabın daha teorik ve felsefi olan kısımlarını Çağrı Mert Bakırcı yazdı, daha pratik ve gündelik yaşama uygulanan kısımlarını (özellikle de iddia analizlerini) Arsel Berkat Acar yazdı. Her iki yazar da birbirinin kısımlarına düzeltmeler ve geliştirmeler yaptı.

4. Kitabın dili ağır mı?

Elbette konu içeriği bilimsel olunca akademik bir dil kullanımı beklentisi olabilir ancak mümkün oldukça her okurun zorlanmadan okuyabileceği şekilde kaleme almaya gayret ettik bu nedenle "Önceden şu tarz bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekiyor" türünden bir şart koşulmuyor.

Ancak kitabın uzun olmasıyla birlikte onlarca konuya giriş yapmamız nedeniyle bazı okurlardan aldığımız olumlu geri bildirimlerinde "Tekrar okumayı planlıyorum, böylece yazılanları çok daha iyi kavrayabileceğim." demektedirler. Aynı filmi ikinci kez seyredip daha öncesinde farkedilmeyen detayları görebilmek gibi bir durumdur.

5. Sizce içeriğindeki konuları en sağlıklı şekilde anlayabilmem ve kavrayabilmem için nasıl okumalıyım?

Herkesin kendine göre bir okuma şekli vardır, ancak en bilindik tavsiye sessiz ve sakin bir ortamda okumanızdır. Bununla birlikte hızlı, atlayarak ya da uzunca süre ara vererek okumanızı da konunun akışı açısından kesinlikle önermiyoruz. Kitabı 5 farklı bölüme ayırmış olsak bile, "ileriye ve geriye dönük" çalıştığımızdan dolayı (bazı yerlerde "İlerleyen sayfalarda bu konudan bahsedeceğiz" gibi ifadeleri sıkça kullanmamızın nedeni budur), gerçekte yüzlerce sayfalık bir makale gibi değerlendirebilirsiniz. Okudukça aklınızda bazı sorular oluşacak ve onların yanıtlarına en kısa sürede ulaşmak isteyebileceksiniz, ancak size hazır cevap sunmaktan öte, o cevaplara nasıl ulaşıldığına dair bir yol haritası da çizmekteyiz, bu nedenle okurken sabırlı olmanız çok önemlidir.

Eğer kitaptaki belirli bir kısma ya da kitabın geneline dair bir eleştiriniz varsa ya da bir yerinde hata tespit ettiyseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz, ancak bunu yapmadan önce kitabın tümünü okumanızı öneririz.

6. İlk baskılarda eksikler ve/veya hatalar var mı?

Bir kitabın ilk baskılarında bazı düzeltmeler ve geliştirmeler gerektiren durumlar olabilir, ancak bunlar okuru rahatsız etmeyecek düzeydedir. Bunu diğer kitaplarımız için de söyleyebiliriz; örneğin ilk kitabımız olan Evrim Kuramı ve Mekanizmaları için düzeltmelerimizi buradan yayınlamıştık. Bu gibi düzeltmeler daha çok yazarların önem verdiği detaylardan oluşmaktadır. Bu yüzden "Yeni baskıları çıkınca alırım, daha doğrusu elimde olur" diye düşünmeyin, çıkan ilk baskıları da alıp gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

7. Bölüm IV'te 33 farklı iddiayı ele almışsınız, ancak iddia sayısının bundan çok daha fazla olduğunu biliyorsunuz. Bu konuda da çalışmalarınız olacak mı?

Elbette! Şu an bu kitabın devamı olacak şekilde ikinci bir kitabın üzerinde çalışıyoruz ve bahsetmediğimiz diğer konuları ve 50'ye yakın iddiaları da bu şekilde tamamlamayı amaçlıyoruz. Kitapları bu şekilde ikiye bölmemizin asıl nedeni fazlasıyla uzun olmasından kaynaklıdır.

8. Bu kitaptan önce, Evrim Ağacı'nın çıkardığı ilk iki kitabı (Evrim Kuramı ve Mekanizmaları ve Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı) okumam gerekiyor mu?

Hayır, bu kitaplar birbirinden bağımsız konulara sahiptir. Henüz hiçbir kitabımız (buna Şüphecinin El Kitabı da dahildir) birbirinin devamı niteliğinde değildir. Bu nedenle bu kitabı, bahsi geçen kitaplardan önce ya da sonra okumanızda hiçbir fark yoktur. Her kitapta diğer kitapları referans göstersek de, gönül rahatlığıyla istediğiniz sırayla okuyabilirsiniz. Elbette tüm kitaplarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

9. E-kitap olarak da satılıyor mu?

Şu an için böyle bir şey yok, bu bütünüyle yayınevine bağlı bir durumdur. Ancak ileride e-kitap formatının da oluşturulması olasılıklar dahilindedir. Yine de, e-kitap okuyan kişilerin de sıklıkla baskılı kitaplara yöneldiği de görülebilmektedir. Yani e-kitabı bir gün çıkarılırsa, o güne kadar beklemekten ziyade şimdiden baskılı versiyonunu da edinmenizi tavsiye ederiz.

10. Yurt dışında yaşayanlar kitabı temin edebiliyor mu?

Bu konuda yayınevinin Avrupa'da bir temsilcisi bulunmaktadır ve ellerinde stok olduğu sürece Avrupa ülkelerine gönderim sağlayabilmektedirler. Bu konuda doğrudan kendilerine şu eposta adresine yazabilirsiniz: [email protected]

Şu an için Avrupa dışındaki diğer kıtalara gönderim bulunmamaktadır. Umuyoruz ki bir şekilde kitabı Türkiye'den ya da ziyaretinize gelen bir tanıdığınızdan temin edebilirsiniz.

Evrim Ağacı olarak hem bizlere, hem bu konularda çalışmalar yürüten yayınevlerine ve Türkiye'de bilimin yayılmasına destek vererek katkı sağladığınız için teşekkür ederiz!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 2
 • Umut Verici! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 12/07/2020 10:28:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7393

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Teyit
Genetik
Neandertal
Doğal Seçilim
Adaptasyon
Sars Mers
Deri
Mikroevrim
Uzay Görevleri
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Yiyecek
Hayvanlar
İspat Yükü
Doğa Olayları
Mantar
Örümcek
Biyografi
Mars
Çocuk
Maskeler
Kedigiller
Böcekler
Elektron
Ses Kaydı
Bebek
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insan, canını ondan kurtarmak için her yola başvuruyor olsa bile, kendi ülkesinin en iyi ülke olduğunu düşünür.”
Pascual Ramirez
Geri Bildirim Gönder