Evrim Ağacı'nın 3. Kitabı: "Şüphecinin El Kitabı" - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak

Evrim Ağacı'nın 3. Kitabı: "Şüphecinin El Kitabı" - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak
6 dakika
12,286 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Evrim Ağacı Akademi: Kitaplarımız Yazı Dizisi

Bu yazı, Kitaplarımız yazı dizisinin 5. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Evrim Öğrenmek İçin Hangi Kitapları Okumalısınız?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Şüphecinin El Kitabı
Şüphecinin El Kitabı
Ginko Bilim

Not: En altta yer alan "Sık Sorulan Sorular" kısmına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kitap Başlığı ve Alt Başlığı:

Şüphecinin El Kitabı - Bilgi Çağında Gerçeği Bulmak

Satın Alma Bağlantıları:

Agora Bilim Pazarı (3'lü set ve özel fiyat) / Ginko Bilim / Kitap Yurdu / İdefix / D&R / Pandora / Nezih / BKM Kitap / Kidega / Kitap Seç / Kitap Koala / Amazon

Reklamı Kapat

Kitap Hakkında:

 • Künye: Arsel Berkat Acar & Çağrı Mert Bakırcı
 • Kitabevi: Ginko Kitap
 • Sayfa Sayısı: 424
 • Sayfa Boyutu: 16 x 24 (cm2)
 • ISBN: 9786058023116
 • Piyasaya Çıkış Tarihi: Kasım 2019
 • Baskı Adedi: 2000
 • Fiyatı*: 40 ₺

*Orijinal fiyatıdır. Satış sitelerinde indirimli olarak alabilirsiniz.

Basın ve Medyada:

Kayıp Rıhtım / Evrensel Gazetesi / Mesele121

Değerlendirme Sitelerinde:

1000Kitap / goodreads

Kitap Tanıtımı:

Bilim kitaplarına alışığız; evrim, kuantum fiziği, tıp, botanik, kozmoloji, jeoloji, kimya, sinirbilim ve daha nicesi… Ancak bilimin kalbinde yatan en temel felsefi duruşa, yani bilimsel şüpheciliğe dair donanımımız ne düzeyde? Gerçek olan ile olmayanı ayırt etmek konusunda ne kadar iyiyiz? Bilimle ilgili konularda doğru ile sahteyi, gerçek ile zırvayı birbirinden ayırmayı biliyor muyuz? Yoksa sadece “içgüdülerimize”, yani önyargılarımıza mı güveniyoruz?

İşte bu kitabın en temel amacı, sizi bilimsel şüphecilik kültürüyle donatmak ve böylece bilimin baş döndürücü dünyasına yapacağınız yolculukta, alet çantanızın çok daha zengin ve çeşitli olmasını sağlamak…

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Elbette evrenin tüm sırlarına sahip değiliz ama sizleri bir süreliğine hayata daha bilimsel bir açıdan bakmaya davet ediyoruz. Şimdiden, kitap boyunca beyninizde yankılanacak şu cümleyi zihninize kazıyın:

Aksi kanıtlanana kadar, inandığımız veya doğru varsaydığımız her şey yanlıştır.

Sık Sorulan Sorular

1. Özetle kitabın içeriği nedir?

Bilimsel şüphecilik, bilimsel metodoloji, sahtebilimi tespit etme yöntemleri, mantık safsataları, tartışma kültürü, ikna taktikleri, popüler iddialara (parapsikoloji, kriptozooloji, ufoloji, alternatif tıp, komplo teorileri, vb.) yönelik bilimsel ve olası açıklamalar.

2. Yeni baskılarda düzeltmeler var mı?

Reklamı Kapat

Bazen olabiliyor. Öncelikle "Erratum" kavramını bilmeyenler için Evrim Ağacı olarak ilk kitabımıza dair bilgiler de paylaştığımız buradaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. İkincisi, yeni baskılarda bazen yeni düzeltmeler yer alabilir, ancak bunlar okurları rahatsız edecek düzeyde olan hatalar veya eksiklikler değildir. Şüphecinin El Kitabı'na dair her yeni baskıda yeni düzeltmeler yer alınca/alırsa, hemen alttaki bağlantılardan nerelerde ne gibi düzeltmeler yaptığımızı öğrenebileceksiniz. Böylece eski baskıya sahip olanları bu yeni gelişmelerden mahrum bırakmamış olmayı umuyoruz.

3. Aldığım kitapta baskı hataları var ve/veya bazı sayfalar eksik, ne yapabilirim?

Bu tarz sorunların yaşanması oldukça nadirdir. Yine de böyle bir durumunda direkt Ginko Bilim yayıneviyle iletişime geçiniz. Bazı okurların tespitleri:

 • 1. Baskıda: 392. sayfadan sonra 285-392 arasındaki sayfalar tekrardan basılmış.
 • 2. Baskıda: 256-289 arasındaki sayfalar eksik, yerine tekrardan 193-224 arası sayfaları basılmış.

4. Zaten bilim ve metodolojisiyle ilgili temel bilgilere sahibim, bu kitap bana başka ne gibi şeyler katabilir?

Reklamı Kapat

Konusu ne olursa olsun, bir kitap size daima yeni bir şeyler katacaktır. Aynı konuları ve bilgileri okusanız bile, farklı yazarların değişik yaklaşımları sizlere yeni kavrayışlar ve bakış açıları kazandırabilir. Bu kitaptan da muhakkak yeni şeyler öğreneceğinizden eminiz.

25 Haziran 2020 tarihinde kitapla ilgili sohbetimizi buradan izleyebilirsiniz:

5. Kitabın içindekiler kısmını paylaşmanız mümkün mü?

Tabii ki, buyurun:

6. Kitapta yazarlar arası görev dağılımı nasıldı?

Kitabın daha teorik ve felsefi olan kısımlarını Çağrı Mert Bakırcı yazdı, daha pratik ve gündelik yaşama uygulanan kısımlarını (özellikle de iddia analizlerini) Arsel Berkat Acar yazdı. Her iki yazar da birbirinin kısımlarına düzeltmeler ve geliştirmeler sağladı.

Agora Bilim Pazarı
Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık Geometri - 1
 • Sayfa Sayısı: 278
 • Basım: 1
 • ISBN No: 9786053551362
Devamını Göster
₺84.00
Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık Geometri - 1

7. Kitapta ağır bir teknik dil kullanılıyor mu? Okuması zor mudur?

Kısa cevap: Hayır. Uzun cevap: Kim olursanız olun, bu kitabı elinize alıp okuduğunuzda, birçok yerini rahatlıkla okuyup anlayabileceksiniz. Popüler bilim kitaplarında kullanılan konuşma şekillerini benimseyerek yarı-resmi bir biçimde konuları kaleme aldık. Böylece kimi yerde ciddi bir bilgi paylaşımı olsa da, kimi yerde de okuyucuyla sohbet eder havasında bir yazım mevcuttur. Kısacası Evrim Ağacı'nda makalelerimizde kullandığımız aynı dili kullanıyoruz: Ne gereğinden fazla ağır, ne de gereğinden fazla basitleştirilmiş.

8. Sizce içeriğindeki konuları en sağlıklı şekilde anlayabilmem için nasıl okumalıyım?

Herkesin kendine göre bir okuma şekli vardır, o yüzden size "Şöyle yapın, böyle yapın" gibi direktifler veremeyiz. Ancak birkaç önerimiz de bulunmaktadır:

 • En az yarım saat ya da bir saat olacak şekilde, bölünmeden, sakin ve rahat bir ortamda okuyun. Nasıl ki bir filmi 10 dakikada bir durdurup izlemediğiniz gibi, kitaplar da uzun ilgiye ihtiyaç duyarlar, yoksa konu akışı bozulabilir. Cep telefonu gibi sizi bölebilecek cihazlar da yakınınızda bulunmamalıdır.
 • Yazılanları daha iyi hatırlayabilmek için bazı insanlar kitabın içini işaretlese de, elle başka bir yere not almak da yararlı bir yöntemdir.
 • Bu kitap "tek seferlik" bir okuma özelliğine sahip değildir. Elbette biraz uzun olmasına rağmen baştan sona bölümleri atlamadan okumanız çizdiğimiz yol haritasını daha iyi kavramanızı sağlayacaktır, ancak temelde bu bir başucu kitabı gibidir. İlgi duymadığınız bir konu başlığıyla karşılaşsanız dahi, gün gelir o konuya dair ilginiz birden artınca, bu kitaba da başvurabileceksiniz, ya da bir konuyu birisiyle tartışırken o konuya dair neler yazdığımızı hatırlamak amacıyla tekrar tekrar göz atabilecek veyahut karşınızdaki kişiye referans gösterebileceksiniz.

9. Bu konulara benzer yeni çalışmalarınız var mı ya da olacak mı?

Elbette! Çünkü konu ve iddiası sayısı o kadar çok ki, tek bir esere sığdırmamız pek mümkün değildi. Bu nedenle Şüphecinin El Kitabı'nın devamı olacak şekilde ikinci bir kitabın üzerinde çalışıyoruz ve bir aksilik çıkmadığı sürece 2021 senesinin sonlarına doğru, en geç 2022 senesinin ilk aylarında sizlerle buluşturmayı planlıyoruz. Zamanı gelince yeni kitabın konularını paylaşacağız ve tanıtımını yapacağız.

10. Bu kitaptan önce, Evrim Ağacı'nın çıkardığı diğer kitapları (Evrim Kuramı ve Mekanizmaları, Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı ve 50 Soruda Evrim) okumam gerekiyor mu?

Reklamı Kapat

Hayır, bu kitaplar birbirinden bağımsız konulara sahiptir ve fark edeceğiniz üzere diğer kitaplarımız genellikle evrim konusuna odaklanmaktadır. Şüphecinin El Kitabı ise bilimsel şüphecilik ve sahtebilimle ilgilidir. Her kitapta diğer kitapları referans göstersek de, gönül rahatlığıyla istediğiniz sırayla hepsini okuyabilirsiniz.

11. E-kitap olarak da satılıyor mu?

Maalesef şu an bu konuda bir çalışma mevcut değildir, ancak yayıneviyle irtibat halindeyiz ve gelecekte böyle bir çalışmanın yer alması durumunda sizleri haberdar edeceğiz.

12. Yurt dışında yaşayanlar kitabı temin edebiliyor mu?

 • Avrupa: Yayınevinin Avrupa'da bir temsilcisi bulunmaktadır ve ellerinde stok olduğu sürece Avrupa ülkelerine gönderim sağlayabilmektedirler. Bunun için yazabileceğiniz e-posta adresi: [email protected]
 • Diğer: Şu an için Avrupa dışındaki diğer kıtalara gönderim yapamıyoruz. Ancak bunu sağlayabilecek kitap satış sitelerinde kitabımız yer aldırsa o zaman mümkün kılınabilir. Umuyoruz ki bir şekilde kitabı Türkiye'ye geldiğinizde ya da Türkiye'den ziyaretinize gelen birisi sayesinde temin edebileceksiniz.

Şimdiden gösterdiğiniz destekler için teşekkür ederiz!

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 17
 • Merak Uyandırıcı! 12
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 3
 • Umut Verici! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Evrim Ağacı Akademi: Kitaplarımız Yazı Dizisi

Bu yazı, Kitaplarımız yazı dizisinin 5. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Evrim Öğrenmek İçin Hangi Kitapları Okumalısınız?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/11/2021 09:13:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7393

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Hastalık Yayılımı
Arı
Karanlık Madde
Çocuk
Skeptisizm
Diş
Kemik
Taklit
Yaşam
Mars
Carl Sagan
Sars Mers
Coronavirus
Nobel Ödülü
Tutarlılık
Hekim
Amerika
Kök Hücre
Evrim
Acı
Modern
Genetik Müdahale
Karanlık Enerji
Sinirbilim
Tüy
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et