Gerçek Vejetaryenler vs. Militan/Radikal Vejetaryenler

Gerçek Vejetaryenler vs. Militan/Radikal Vejetaryenler

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Son birkaç gündür paylaştığımız bazı video ve görsellerin bazı gerçek vejetaryen okurlarımızı rahatsız ettiğini düşünüyoruz, buna dair bazı paylaşımlar da gördük bazı sitelerde. Bu paylaşımlarımızdan rahatsız olanlar elbette Evrim Ağacı'nı tanıyan okurlarımız değil. Genellikle aramıza yeni katılan ya da Evrim Ağacı'yla ilgili pek bilgisi olmayan okurlarımız. Bu da gayet anlaşılır, bizi herkes tanıyacak ya da bilecek diye bir kaide yok, ufacık bir bilim grubuyuz sonuçta. 

Ancak bilinmesini isteriz ki, Evrim Ağacı'nın vejetaryen ve hatta vegan diyetle hiçbir sıkıntısı yoktur; bu diyeti takip edenleri Evrim Ağacı asla küçümsemez, aşağılamaz, yermez. Ancak Evrim Ağacı'nın omnivor (hepçil) ve karnivor (etçil) diyetle de hiçbir sıkıntısı yoktur, bu diyetleri takip etmeyi tercih eden kitleleri asla küçümsemez, aşağılamaz, yermez, lanetlemez. Bizim derdimiz, birbirinin beslenme biçimini bir saldırı aracı olarak kullanan insanlarladır. Ne yazık ki çok az sayıda omnivor beslenen şahıs vejetaryen (herbivor) diyete saldırmaktayken, vejetaryenler/veganlar arasında radikal/militan bir kitle sürekli olarak bilim çarpıtması, duygu sömürüsü ve yoğun bir mantık hatası (logical fallacy) yığını ile diğer insanların beslenme tipine müdahale etmeye çalışmakta, onları aşağılamakta, küçümsemekte ve hatta hakaret etmektedir. Evrim Ağacı olarak bilimin şahsi tercihler uğruna manipüle edilmesi ve yalan söylenmesi bizim için kabul edilemezdir ve gerçek vejetaryenler/veganlar için de öyle olmalıdır. Sadece biz değil, herkes bu şekilde gözü dönmüş, bilim ve gerçeklik düşmanı, yer yer faşizan ve baskıcı tutumlar sergileyen kişilerle mücadele etmeli, onların son derece önemli ve kıymetli bir diyet türü olan gerçek vejetaryenliği bu şekilde lanetli bir biçimde temsil etmesine engel olunmalıdır. Sanıyoruz ki Evrim Ağacı'nı tanıyan okurlarımız ve hatta ekibimiz içerisinde bizzat görev alan ekip arkadaşlarımız da bu konuda hemfikir olacaktır.

Evrim Ağacı olarak yeri geldikçe beslenmenin önemine değinmeye çalışacağız, hatta okurlarımızın konuyla ilgili yazımız altına yazdıkları bazı ricalar üzerine düzgün ve sağlıklı bir vejetaryen diyeti tanıtmak için elimizden geleni de yapacağız (dediğimiz gibi, asla ana konumuz olamaz ama yeri geldikçe değineceğiz). Aynı şekilde sağlıklı bir hepçil diyeti de tanıtmaya çalışacağız. İnsan, tartışmasız bir şekilde hepçil bir türdür. Ancak bireyler, şahsi tercihleri doğrultusunda otçul, hepçil ve hatta etçil bir diyeti tercih edebilirler. Bu konuda bizlere (ve diğer insanlara da) herhangi bir söz hakkı düşmez. En azından biz Evrim Ağacı olarak bu görüşü savunuyoruz.

Bizim sınırlarımız dahilinde diğerlerinin beslenme tercihlerini aşağılayan, küçük gören, lanetleyen, hele ki bunu yaparken "Darwin de vegandı." (hayır, değildi, zaten bu önemli de değildir: http://goo.gl/7PmqBX), "İnsan otçul bir türdür, hepçil değil." (hayır, insan hepçil bir türdür: http://goo.gl/sAHDbi), "İnsanın zekasının evrimi ile et tüketimi arasında hiçbir alaka yoktur." (hayır, tamamen ve birebir ilişkilidir: http://goo.gl/2NS5Am) gibi bilimi çarpıtan, yalan söyleyen, insanları aldatmaya çalışan ve bunu vejetaryen/vegan aktivizmine bağlayarak oldukça sağlam olduğunu düşündüğümüz etik, politik ve ekonomik arka planı olan bir sistemi küçük düşüren kimseye geçit vermeyeceğimizi açık ve net bir biçimde bildirmek istiyoruz. 

Dolayısıyla, bu vesiyleyle, eğer ki bu gibi gözü dönmüş ve bilim düşmanı olan kişilere yönelik olarak paylaştığımız ya da söylediğimiz herhangi bir söz, aklı başında, ayakları yere basan, bilimden nasibini almış, aydın, kendini bilen bir şekilde, olgun bir biçimde diyet tipi tercihini yapmış gerçek vejetaryen/vegan okurlarımızı rahatsız ettiyse veya onlara yönelttiğimiz sanıldıysa, yürekten bir özrü borç biliriz. Yakın akrabalarımız ve ekibimiz içerisinde bu diyet türünü tercih eden, bunu yukarıda bahsedilen şahıslar gibi boş laf ebelikleri ve yalanlarla değil, gerçek bilimsel verilerle savunan ve buna rağmen diyet türünün şahsi bir tercih olduğunu kabul eden, bu konuda kimsenin zorlanamayacağını, aşağılanamayacağını, hor görülemeyeceğini bilen kişiler olmasından, bu kişileri tanıyor olmamızdan ötürü, gerçek vejetaryenleri/veganları asla hedef almayacağımızı önemle belirtmek isteriz. 

Dolayısıyla bu konuda ileride sözler sarf edecek olursak, lütfen bunların sizleri ya da genel olarak gerçek vejetaryenleri/veganları hedeflemediğini, ne yaptıkları/oldukları belli olmayan, vejetaryenlik gibi önemli bir duruşun içini boşaltan ve bilimi karşılarına zorla alarak bu önemli muhalefetin mezarını kendi elleriyle kazan fanatik militan kitleyi hedef aldığını biliniz. Evrim Ağacı olarak vejetaryenliği seçmeyi kendisine uygun bulan herkesi sonuna kadar desteklediğimizi açık bir biçimde bildiririz. Ayrıca vejetaryenliğin "Hayvanlar acı çekiyor, o zaman yemeyelim." kadar sığ bir görüşten çok daha fazlası olduğunu bilip, anlayacak kadar konuya hakim olduğumuzu da önemle bildirmek isteriz. Aynı zamanda canlıların yaşam hakkının sinir sistemi veya acı hissine indirgenemeyecek kadar karmaşık ve önemli bir konu olduğunu bilecek, geliştirilen argümanların hangilerinin bilimsel olup hangilerinin olmadığını rahatlıkla ayırt edebilecek kadar da bilime, özellikle evrimsel biyoloji, etoloji ve sinirbilime hakimiz.

Tekrardan, herhangi bir yanlış anlaşılma olması halinde sizlerden özür dilediğimizi belirtiriz.

En içten saygılarımızla.

Afiyet olsun. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder