Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bitkiye dayalı beslenmenin sağlık açısından sahip olduğu faydalar iyi bilinmektedir fakat ortada bir soru var: Veganlar, gerekli besinlerin eksikliği bakımından tehlike altında olabilirler mi? Mayo Clinic hekimleri tarafından yapılan ve Journal of the American Osteopathic Association bülteninde yayınlanan geçmişe yönelik bir inceleme, veganların birkaç besini yeterli miktarda aldıklarından emin olmaları gerektiğini gösterdi.

2012 yılında yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre, ABD nüfusunun yüzde ikisi hayvanlardan elde edilen bütün besinleri dışlayan, bitkiye dayalı katı bir beslenme türü olan vegan şekilde besleniyor. İnsanlar giderek artan bir şekilde etik, çevresel, dinsel ve sağlıksal kaygılar sebebiyle bu beslenme düzenini benimsiyor. Mayo Clinic takımı, bitkiye dayalı beslenme düzenlerinin ününün artmasıyla birlikte, uygun besin alımlarından emin olmaları için veganlara tavsiye vermek ve onları gözlemek amacıyla son günlerdeki bilimsel yazının bir incelemesini derlediler. Söz konusu besinler, B-12 vitamini, demir, kalsiyum, D vitamini, protein ve omega-3 yağ asitlerinden oluşuyor. Arizona'daki Mayo Clinic'de Dahiliye ve Halk Sağlığı doktoru olan Heather Fields şöyle aktarıyor:

"Sinirsel bozukluklar, kansızlık, kemik gücü ve diğer sağlık endişeleri ile ilgili olabilen bu besinlerden bazılarının, yetersiz şekilde düzenlenmiş olan vegan beslenme şekillerinde eksik olabildiğini bulduk. Sonuçlar, genel görüşün aksine, veganların protein veya herhangi belli bir amino asit alımı bakımından yetersiz olduklarını göstermedi."

Çalışma, bazı veganların işlenmiş gıdaları çok fazla aldıklarına ve yeterli çeşitlilikte meyve, sebze ve tam buğday yemiyor olabileceklerine dikkat çekiyor. Az işlemden geçmiş yiyeceklerden oluşan, bitkiye dayalı bir beslenme düzeni tavsiye ediliyor ve iyi düzenlenmiş bir vegan beslenme düzeni, uygun besin seviyesine ulaşma ihtiyacını karşılayabilir, fakat bu durum biraz eğitim gerektiriyor.

Mayo Clinic inceleme takımı, sağlık çalışanlarının, kanlarındaki yeterli miktarda B-12, demir, demirli protein (ferritin), kalsiyum ve vitamin D seviyeleri bakımından vegan hastalarını izlemelerini öneriyor.

Kaynak: Bu yazı ScienceDaily sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 23:39:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5131

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Söz konusu bilimse, binlercesinin otoritesi tek bir bireyin mütevazı mantığından daha değerli değildir.”
Galileo Galilei
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder