Akraba seçilimi

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Akraba seçilimi

İngilizce

akraba-secilimi

Açıklama

Türün bireylerinin yalnızca kendi uyum başarılarına yönelik değil, aynı zamanda akrabalarının uyum başarısına yönelik olarak da deneyimledikleri seçilim tipidir. Genetik açıdan bakıldığında, türün bireylerinin akrabalarının hayatta kalıp üreyebilmeleri, kendileri tarafından paylaşılan genlerin de başarısı demektir. Dolayısıyla, dolaylı uyum başarısı ile ilişkilidir.Bazı sincap türlerinde bireyler, avcıyı fark ettiklerinde uyarı çığlıkları atarlar. Bu çığlıklar, avcıların dikkatini üzerlerine çeker, dolayısıyla doğal seçilim açısından bu tip bir davranış mantıksızdır. Ancak yapılan araştırmalar, sincapların yakınlarda akrabaları daha fazla bulunuyorsa, daha güçlü çığlıklar attıklarını göstermiştir. Dolayısıyla bireyler, kendilerini feda etmek pahasına, akrabalarını korumakta ve kapsayıcı uyum başarılarını arttırmış olmaktadırlar.Evolutionary Analysis by Scott Freeman, Jon Herron (2001)

İteropar

Akraba farkındalığı

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim