İnsanın atalarının derileri ne renkti?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnsan soyunun, yani Hominidae ailesinin günümüzden yaklaşık 4 milyon yıl öncesine kadar olan atalarının deri renginin beyaza yakın bir esmer olduğu, bu zamanlardan sonra ise giderek koyulaşarak siyahi bir renge evrimleştiği düşünülmektedir. Ancak günümüzdeki tüm insanlarının yaşayan son atalarının deri renginin siyah olduğunu söyleyebiliriz. Yani günümüzdeki beyaz deri renginin, siyah deri renginden evrimleştiği bilinmektedir.

Bunun nedenlerini anlamak için, öncelikle şu sorumuz ve cevabımız okunmalıdır: 


Şimdi, buradaki bilgilerimizi geliştirebiliriz:

İnsanların son 1.7 - 1.2 milyon yıldır neredeyse kıllarını tamamen kaybetmiş bir hayvan grubu olduğunu biliyoruz (ki bu dönemde bildiğimiz anlamıyla bizler, yani Homo sapiens türü bile bulunmuyordu). Bu kıl kaybının kökenleri 4 milyon yıl öncesine kadar gidiyor olabilir.

Kılları halen bulunan, insansı maymun atalarımıza dönecek olursak (ki bu en az 4-6 milyon yıl geriye gitmek demektir), bu canlıların tenlerinin pembemsi-esmer olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kıllar, UV ışınlarını büyük oranda engellemekteydi ve ekstradan bir melanin koruma katmanına gerek duyulmamaktaydı. Sadece az miktarda, tene az bir esmerlik verecek kadar UV ışını yeterli olacaktı. Günümüzdeki kıllı maymunlarda da benzer durumları görmekteyiz.

Ancak insan türü, kıllarını kaybettikten sonra Afrika gibi ölümcül sıcakların ve dik ışınların geldiği bir coğrafyada, kelimenin tam anlamıyla "çırılçıplak" kalmıştır. Bu sebeple, nesiller içerisinde, daha doğumdan itibaren daha koyu tenli bireyler avantajlı hale gelmiş ve melanosit hücreleri daha fazla melanin üretecek şekilde adapte olmuştur. 

Tüm bunlar, insanın 4 milyon yıl önceki atalarından, yaklaşık 150.000 yıl önce, Homo sapiens'in ilkin bireyleri ilk olarak Afrika'dan çıkarak Uzak Doğu ve Kuzey Avrupa ülkelerine göç edene kadar, her geçen nesilde daha koyu tenli ve siyahi bireylerin evrimleşmesine neden olmuştur. Sonradan, yayıldığı yeni coğrafyalardaki UV ışını miktarına adapte olan türümüz, birbirinden farklı ten renkleri evrimleştirmiştir. Bunlardan en yaygın olanlarından biri ise beyaz ten rengidir.
İnsanlarda Deri Renginin Evrimi ve Kılların Seyrelmesi Üzerine...
  • Muehlenbein, Micheal (2010). Human Evolutionary Biology. Cambridge University Press. pp. 192–213.
  • Jablonski, N.G. (2006). Skin: a Natural History. Berkeley: University of California Press.
  • Richard A Sturm (2009). Human Molecular Genetics 18: 9–17. doi:10.1093/hmg/ddp003

Deri renkleri neden birbirinden farklı olacak şekilde evrimleşmiştir?

Gen benzerliği (genetik benzerlik) ne anlama gelir?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim