Antik Uzaylılar ve Modern Uydurmalar

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Günümüzde Dünya-Dışı varlıklarıyla ilgili (bu yazımızda Uzaylılar kelimesini kullanacağız) bir sürü konu bulunmaktadır. UFO fotoğraflarından uzaylıların insanları kaçırmasına, oluşturulan ekin çemberlerinden Roswell olayına kadar değişik iddialar ortaya atılmaktadır (Bkz: evrimagaci.org/photo/tr/ufolarin-bilimsel-analizi">Evrim Ağacı - UFO'ların Bilimsel Analizi). Bu yazımızda ise geçmiş dönemlerde bizleri ziyaret ettiği iddia edilen uzaylılardan bahsedeceğiz.

Gerçekten de son 100 yıl içerisinde hızlı teknolojik gelişmeler yaşadık ve şimdiden geleceğimizi hayal etmeye çalışıyoruz. Bu sebeple başka gezegenlerde evrimleşen akıllı (yani ileri teknolojik becerileri olan) uzaylıların bize oranla çok daha ileride olmaları bir olasılıktır. Belki de onların gezegenden gezegene seyahat etmeleri bizim bir kıtadan bir başka kıtaya uçmamız kadar basit bir şey olabilir. Her türlü böylesine muazzam büyüklükteki evrende başka yerlerde de yaşamın olabileceğini düşünsek bile, bizleri ziyaret edip etmedikleri, bununla beraber antik dönemlerde yaşayan atalarımıza yardım edip etmedikleri iki ayrı konudur.

 

Antik Olanın Modernleşmesi

Günümüzde Antik Uzaylıların (EN: Ancient Aliens) olduğu düşüncesi özellikle Helena Blavatsky, Charles Fort, H.P. Lovecraft, Erich von Daniken, Robert Temple, Richard Hoagland, Zecharia Sitchin, David Icke, Giorgio Tsuokalos ve Peter Kolosimo gibi kişiler tarafından yayılmıştır. Bazen Antik Uzaylı yerine Antik Astronot (EN: Ancient Astronauts) kelimeleri de kullanılabilir. Bu tarz düşünceler aynı zamanda Stargate, X-Files, Doctor Who, Alien VS Predator, Star Trek ve Prometheus gibi dizi ve filmlerde de görülmüştür. Ünlü astrofizikçi Carl Sagan bile uzaylılar tarafından ziyaret edildiğimize bir olasılık veriyor, ancak birçok bilim insanı gibi o da aynı şekilde bu fikirlerin spekülatif ve kanıtlanmamış olduğunu kabul ediyor.

Arkeoloji, Paleontoloji, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği ve Antropoloji gibi ciddi meslek dallarında bugüne kadar Antik Uzaylılar fikirlerini destekleyecek hiçbir şey bulanamadı. Bu dallarda incelenen bazı şeylerin henüz açıklanamadığı bilinse bile bu onlara direk "Uzaylılar yaptı!" dememiz Cehalete Başvurma Safsatası olarak da bilinmektedir. Deniz Şahin'in "50 Soruda Yaşamın Tarihi" adlı kitabında da dile getirdiği gibi; Milyon yıllık fosilleri aramak bir mezarda kazı yapmaya benzemez. İşte bu sebeple geçmişin sırlarını çözmek de kolay değildir.

 

Sempatik Görünümlü İddiacılar

Antik Uzaylı fikirlerini ortaya atan iddiacıların kitaplarını alıp okuduğunuzda söyledikleri konusunda oldukça samimi, detaylı araştırmalar yaptıklarını belirtip tarihe başka bir pencereden bakmamıza dair mesajlar vermektedirler. Ancak söylediklerinin birer olasılık yada fikir olmaktan ziyade bilimsel araştırmaların bu iddiaları doğrudan destekleyecek kanıtlara sahip olduğunu söylemektedirler, öyle ki buna Antik Uzaylılar Teorisi demekten bile çekinmiyorlar. Bu kişilerin bazıları herhangi bir şekilde mimarlık ve arkeoloji eğitimi almamalarına rağmen, ara sıra bu eğitimleri alanların da bu iddiaların arkalarında olduklarını görebiliyoruz. Yalnız unutmamak gerekir ki bilimde şahsi görüşleriniz ne olursa olsun sadece verilere bakılır, ve elde edilen veriler Antik Uzaylı iddialarını destekleyecek bir şeyler sunmuyor, bu sebeple ünvanları ne olursa olsun, bu gibi kimselerin ortaya koydukları iddialar ve kanıt olarak sunmaya çalıştıkları şeyler itibariyle Sözdearkeoloji (EN: Psuedoarchaeology) ve Sözdetarih (EN: Psuedohistory) alanıyla uğraştıkları söylenebilir.

Bu iddiaların en çok popülarite kazanmasına yol açan olaylardan biri de Erich von Daniken'in 1968 senesinde çıkardığı "Tanrıların Arabaları?" (EN: Chariots of the Gods?) adlı kitaptır. Daha sonrasında 2009 senesinde başlayan Antik Uzaylılar serisiyle birlikte bu konulara olan ilgi de artış göstermiştir, ama artık internet çağında yaşadığımız için beraberinde Bad Archaeology ve Jason Colavito gibi sıkı eleştirileri de getirmiştir, hatta Ancient Aliens Debunked (TR: Antik Uzaylılar İddialarının Çürütülmesi) adlı 3 saatlik bir video dahi çıkarılmıştır. 

 

İkna Kabiliyeti

Neden birçok kişinin bu tarz iddialara inanmasını anlayabiliyoruz; Mimarlık, Arkeoloji, Paleontoloji ve Antropoloji gibi alanlar herkesin ilgisini çekmemektedir. Tarih okumayı seven, bununla beraber geçmiş dönemlerden kalan eserlerin detaylarını bilmek isteyenlerin sayısı genel toplumda az olabilmektedir. Asıl ilgiyi gizemli şeyler çekmektedir. İşte bu yüzden Antik Mısır'ın yapı tekniklerini, mitolojilerini ve farklı mimari eserlerini bilmekten çok sırf Mısır Piramitlerine odaklananlar olabiliyor, çünkü bu yapılar daha olağanüstü, daha gizemli ve tartışmalı olarak görülüyorlar (Bkz: Evrim Ağacı - Piramitlere Bilimsel Bir Bakış Açısı). Bununla beraber bir de "Evrende yalnız mıyız?" sorusunu düşünen milyonlarca insanlarla "Uzaylılar atalarımızı ziyaret edip geride eserler bıraktılar" gibi fikirleri de paylaştığınız zaman, bu konuyla ilgili kitapları ve belgeselleri izlemek onlar için birer hobi haline dönüşebiliyor. Maalesef bundan dolayı geçmişimiz hakkında yanlış fikirler edinildi ve bilgi açısından eksik ve/veya hatalı belgeseller üretildi, bu da "Ama bunu bir kitapta okumuştum, bir belgeselde izlemiştim" şeklinde argümanların kurulmasına sebep oldu. Öyle ki her tarz iddiayı inceleyen bir şüpheci bile böyle bir belgesel tarafından kandırılabilir çünkü bu belgesellerin amacı bilgi vermekten çok sizleri şaşırtmaya çalışmaktır. Bu tarz belgesellerde Antik Uzaylılar iddiaları alınırken şunlarla karşılaşabilirsiniz:

 1. "Uzaylılar Yaptı Demiyorum, Ama Uzaylılar Yaptı" Mantığı: Direk "Uzaylılar yaptı!" demek yerine size sorular sorup bu sonuca yönlendirmeye çalışırlar. Örneğin "Bu yapıyı modern teknoloji olmadan nasıl inşa edebildiler?" gibi bir soruyu sormakla aslında "Eski insanların bunu yardım almadan tek başlarına inşa edebileceklerini hayal edemiyorum" gibi bir düşünceyi vurgulamaktadırlar. Farkına varmadan eski insanların potansiyelini küçümsemiş oluyorlar. Ardından "Öyleyse bu insanlar uzaylılar tarafından yardım almış olabilir mi?" gibi ek bir soruyla da sizi "Uzaylılar yaptı" sonucuna ulaştırmaya çalışıyorlar.
 2. Mitolojiden Türetilen Mitoloji: Farklı mitolojik hikayelerin aslında uydurmalardan ibaret olmadığını, aksine bu hikayelerin uzaylılardan etkilenerek oluşturulduklarını söylerler. Bahsedilen tanrıların gerçekte uzaylılar olduğunu ima etmeye çalışmaktadırlar. Bunu iddia ederken de antik metinleri hatalı bir şekilde tercüme eder ya da kendi düşüncelerine uyacak şekillerde kelime oyunları kullanırlar. Sadece bunlarla kalmayıp, aynı zamanda günümüzde var olan dinlerin ve kutsal kitapların da uzaylılardan kaynaklandığını belirtmektedirler.
 3. Garip Ve Ağır İddialar: Antik eserleri (yani heykelleri ve yapıları) benzetim yoluyla kendi düşünceleriyle uyumlu sonuçlar çıkarıyorlar. Bu eserler hakkında bilgi paylaşırken eksik ya da hatalı bilgiler verebilmektedirler. Genellikle insana benzemeyen figürlerden ve hem taşıması ağır olan hem de şekillendirilmesi zor olan bloklardan bahsetmeyi severler, hatta en iyi argümanlarını bu konuyla sunmaya çalışırlar. 

Uzaylıların gezegenimizi ziyaret ettiğine inanan bir başka yazar da Charles Belirtz'dir. Kendisi Atlantis'in varlığına inanmasıyla beraber Bermuda Şeytan Üçgeni konusunda 1974 senesinde The Bermuda Triangle (TR: Bermuda Üçgeni) adında bir kitap yayınlamıştır. Sadece bir sene sonra şüpheci Larry Kusche ise The Bermuda Triangle Mystery - Solved (TR: Bermuda Üçgeni Gizemi - Çözüldü) adlı bir kitap yayınlayarak iddialara karşı çıkmıştı. Peki en çok hangi kitabın ilgi gördüğünü tahmin edebilir misiniz? Elbette gizemli ve fantastik olan kitap daha çok satıldı ve senelerdir Bermuda Üçgeni hakkındaki sözde gizem yayıldı. İşte aynı şekilde Antik Uzaylı iddialarına karşı kimi arkeolog olan araştırmacılar tarafından da yayınlar yapıldığı halde iddiacılar kadar ses getiremediler. Neredeyse herkesin (bu yazıyı okuyan siz bile) Erich von Daniken'i duymuş olması bu durumu yeterince yeterince iyi kanıtlıyor.

Sık sık etrafta "Bilim insanları bunu açıklayamıyor!" ve "Gizemini hala koruyan eserler!" şeklinde haberler ve paylaşımlar yapıldığını görebiliyoruz. Biz de Evrim Ağacı olarak bu iddiaları tek tek ele alıp sizler için bir yazı dizisi oluşturduk, ilk makaleye buradan başlayabilirsiniz: Evrim Ağacı - Antik Uzaylılar - 1


Ana Görsel: DeviantArt sitesinden alınmıştır.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Smithsonian "The Idiocy, Fabrications and Lies of Ancient Aliens" Makalesi
 2. The Skeptic's Dictionary "Ancient Astronauts" Makalesi
 3. Jason Colavito "How To Argue with an Ancient Astronaut Theorist" Makalesi
 4. CSICOP "Help! I'm Being Followed by Ancient Aliens!" Makalesi
 5. Skeptoid "Ancient Astronauts" Makalesi
 6. Yalansavar "Bilimin Açıklayamadığı Gazete Haberleri -1" Makalesi
 7. Kennet L. Feder "Frauds, Myths and Mysteries: Science and Psuedoscience in Archaeology" Kitabı

Wikipedia'nın Kurucusunun Sahtebilimcilere Çarpıcı Cevabı

Büyük Patlama'yla İlgili Yeni Keşif Çoklu Evrenler Modeli'ne Kapı Aralayabilir!

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
 • Anasayfa
 • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim