Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Burada bahsettiğimiz konuyu birçok kişi "Ekin Çemberleri" (Crop Circles) olarak bilmektedir, ancak bu tanımlama pek doğru değildir. Yapılmış birçok şekil çember şeklinde olsa bile bazılarında farklı tasarımlara ve geometrilere rastlıyoruz. Bu sebeple "Ekin Şekilleri" olarak adlandırmayı daha doğru buluyoruz. Genel olarak buğday, arpa, çavdar, mısır ve kolza tohumunun olduğu ekin tarlalarında son birkaç on sene içerisinde ortaya çıkan bu şekiller ilk başlarda anlaşılamaz oldukları için dünya dışı varlıklar tarafından oluşturuldukları düşünmüştür. Birçok sayıda bilim insanın da aklını kurcalayan bu şekillerin gizemi ise 1990'lı yılların başlarında anlaşılmıştır. Tıpkı Nazca Çizgileri gibi ancak kuş bakışıyla yapılabileceği düşünülen bu şekillerin sadece şekil olmakla kalmayıp dünya dışı varlıklar tarafından gönderilen özel mesajlar oldukları düşünülmüştür. Nazca Çizgileri hakkında yazdığımız yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Bahsedilen iddia doğru olsaydı bile, kimse bugüne kadar bu şekilleri deşifre edememiştir, bu sebeple binlerce şekil olmasına rağmen bizlerden daha ileri bir zekaya sahip olan bu varlıkların mesajlarını bir türlü iletilemediğini bilmeleri gerekirdi. Ünlü skeptik olan Michael Shermer'ın da söylediği gibi, madem bizimle iletişim kurmakla bu kadar ısrarcı olan uzaylılar neden hep çiftçilerin olduğu yerlere gidiyor ve bunun yerine bilim insanların ve skeptiklerin yanına uğramıyorlar?

70'li yıllardan sonra görülmeye başlayan bu şekiller birçok insanın kafasını karıştırmıştır. Dünya dışından gönderilen mesajlar olduğuna inanan ufologlardan, vorteks (yani havanın girdap hareketiyle) oluşturulduğunu düşünen bilim insanlarına kadar bu şekillerin gizemi bir türlü anlaşılmıyordu. Bu bilim insanları aralarında Stephen Hawking gibi ünlü isimler de bulunmaktaydı ve bu değişik geometrik şekillere bir açıklama getirmeye çalışıyorlardı.

Peki bunları yapan sanatçılar kimler idi? 1991 yılında Doug Bowser ve Dave Chorley adında iki İngiliz insanları kandırmak amacıyla 1978 senesinden beri bu şekilleri oluşturmaya başlamışlardı. İlk şekillerini Güney İngiltere'de yapan bu iki İngiliz özellikle 1966 senesinde ''Saucer Nest'' diye bilinen bir UFO olayından etkilendiklerini açıkladılar. Bu olayda, bir ekin tarlası üzerinde çember şeklinde bir ezilmiş bir alan bulunmaktaydı ve bu manzara görenlerin bir uzay gemisinin tarlaya inmesi sonucu oluşan bir ezilme olduğunu düşündürmüştü. 

Saucer Nest (1966)
Saucer Nest (1966)

O günden bu yana ortaya çıkan ekin şekilleri inceleyen "Karyologlar" (İngilizcesi Cereolog'dur, yani "Ekin Şekil Bilimcileri" anlamına gelmektedir, Ufoloji gibi geçerli bir bilim dalı değildir) çoğalmaya başlamıştır.

1978 senesinde başladıktan sonra 1991 yılında bu şekilleri yaptıklarını itiraf eden Doug ve Dave yaklaşık olarak 200 şekil oluşturduklarını belirttiler. Nasıl yaptıklarını soran karyologlar karşısında bu iki İngiliz ellerinde kalas, ip ve düz bir çizgi üzerinde yürüyebilmeleri için bir şapkanın içine sığacak kadar kablo gibi basit aletler bulundurup, onların gözleri önünde bu şekilleri oluşturmaya başladılar. Profesör Richard Taylor'a göre bu iki kişi birçok kişiyi etkileyerek bunu uluslararası bir fenomen haline çevirmelerine sebep olmuşlardır ve genel olarak bir hobi haline dönüşmüştür. 20. yüzyılın sonlarına doğru 26 ülkeden yaklaşık 10,000'e yakın ekin şeklin yapıldığı bildirilmiştir. Bilinen ekin şekillerin %90'ı Güney İngiltere'de bulunmaktadır, ve 2003 senesinde yapılan bir çalışmaya göre bunların neredeyse yarısı Birleşik Kraliyetin güneybatısında olan Avenbury köyün 15km'lik çapı içerisinde bulunmaktadır. Bazı şekiller eski yapıların yanında (Stonehenge gibi) yapıldıkları için New Age (Yeni Çağ) insanları bunları inançları ile ilişkilendirmeye başlamıştır.

İlk ekin çemberleri 1970'li yıllarda yeni sanat alanlarına açılan maceraperest insanlar tarafından tarlalara, ekinleri ezerek yapılmıştır. Helikopterlerin ilk ataları 1906 yılında ilk defa uçurulmuştur. İlk işlevsel helikopter 1936'da üretilmiş ve uçurulmuştur. Bir ekin çemberi yapmak için ekinleri istediğiniz genişlikte ezmenizi sağlayacak saban, ilkokul düzeyinde geometri bilgisi, birazcık da sanat aşkı ve emek gerekmektedir. Binlerce parçadan oluşan bir helikopterin tek bir parçasını tasarlamak için 4 sene lisans, 2-4 sene yüksek lisans, yıllar boyunca deneyim gerekmektedir. Tek bir helikopteri üretmek için onlarca uzman mühendis bir arada çalışır.
İlk ekin çemberleri 1970'li yıllarda yeni sanat alanlarına açılan maceraperest insanlar tarafından tarlalara, ekinleri ezerek yapılmıştır. Helikopterlerin ilk ataları 1906 yılında ilk defa uçurulmuştur. İlk işlevsel helikopter 1936'da üretilmiş ve uçurulmuştur. Bir ekin çemberi yapmak için ekinleri istediğiniz genişlikte ezmenizi sağlayacak saban, ilkokul düzeyinde geometri bilgisi, birazcık da sanat aşkı ve emek gerekmektedir. Binlerce parçadan oluşan bir helikopterin tek bir parçasını tasarlamak için 4 sene lisans, 2-4 sene yüksek lisans, yıllar boyunca deneyim gerekmektedir. Tek bir helikopteri üretmek için onlarca uzman mühendis bir arada çalışır.

Peki bu şekillerin insanlar tarafından yapıldığını anladığımıza göre, geçmişte doğal yollarla oluşabileceğini söyleyen bilim insanların düşünceleri de mantıklı bir açıklama olabilir miydi? Ekin şekillerin doğal yollarla oluşabileceğini söyleyen ilk kişi 19. yüzyılda yaşamış olan amatör bilimci John Rand Capron'dur. 1980 senesinde meteorolog ve fizikçi olan Terence Meaden bu şekillerin hortumlar tarafından oluşabileceğini söylemiştir. Bu şekiller daha da karmaşık bir hale geldiklerinde, elektromanyetik-hidrodinamik plazma hortumlarını içerecek kadar karmaşık teoriler geliştirmiştir. Bu meteorolojik teori 1991 senesinde fizikçi Stephen Hawking tarafından da dile getirilmiştir ve bu şekillerin ya sahte olduğunu ya da havanın vorteks hareketinden dolayı oluşabileceğini söylemiştir. Tabi aynı sene içerisinde Doug ve Dave ortaya çıkarak bu şekilleri oluşturduklarını itiraf etmişlerdir. Bunların doğal yollarla oluştuğunu söyleyenlere karşı Doug ve Dave böyle olmadığını göstermek için düz çizgiler ve kare şeklini de kullanmışlardır.

Unutmamak gerekir ki bu kompleks şekiller özellikle 70'li yıllardan sonra görülmeye başlamıştır. Bundan daha öncesine ait ekin şekillerin olduğunu söyleyemeyiz. Geçmiş dönemlerinde yer alan ekin şekilleri şimdikilerine oranla daha basittir ve doğal yollarla oluşabilecek türdendirler, ancak günümüzde gördüğümüz ekin şekilleri düzenli ve karışık geometrilere sahiptir. Üstelik, 1970 senesinden evvel ekin şekillerin olduğunu gösteren herhangi bir kanıt olsaydı bile, bu yine de şaşırtıcı bir şey olmazdı, çünkü peyzaj tasarımın ilk örnekleri Eski Mısır ve İran'da görülmektedir ve günümüze kadar birbirinden farklı amaçlara hizmet etmek amacıyla tasarım açısından geliştirilmiştir. Bunların arasında ekin şekilleri olsaydı bile bu, uzaylıların bizimle irtibat kurmaya çalıştığının ispatı değildir.

Bugün siz bile tek başınıza ya da birkaç arkadaşınızla beraber planlı bir şekilde tepeden bakmaya ihtiyaç duymadan sıkı bir şekilde çalışarak bir ya da birkaç gün içerisinde bu şekillere benzer şekiller ortaya çıkarabilirsiniz, ancak bunu yapmanızı tavsiye etmiyoruz, çünkü ilgi çektiği kadar da tarla sahipleri için zararlı bir şeydir.

Başka Dünyalı Örnekler de Var!

Ekin Şekilleri gerçekte sanatsal bir çalışmadır. Bazıları için bir tür kandırmaca olurken, diğer yandan da yeryüzünde hoş şekiller oluşturulmuştur. Bahsettiğimiz ekin şekillerin haricinde de farklı çalışmalara da rastlayabiliyoruz. Mesela deniz tabanında başta ne olduğu anlaşılmayan bir tür şeklin bir balık tarafından oluşturulduğu öğrenilmiştir. O konuyu buradan okuyabilirsiniz. Bir başka çalışma ise D.A.ST. Arteam tarafından oluşturulan "Çöl Nefesi" adlı bir çalışmadır. Alttaki fotoğraftan bunu görebilirsiniz.

Kendilerine ait bu çalışmanın diğer fotoğraflarına da buradan bakabilirsiniz. Bir başka çalışmada çölden ziyade soğuk iklimlerde oluşturulan türdendir. Simon Beck'in kar şekilleri karın üzerinde yürümesiyle oluşturulmuştur. Örnek bir çalışmasını bir alttaki fotoğraftan bakabilirsiniz. Çalışmaları hakkında buradan okuyabilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • B. Ürkmez. Ekin Çemberleri. (2012, Şubat 22). Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Yalansavar
 • Crop Circle Secrets. Crop Circle Secrets. (2019, Ağustos 17). Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Crop Circle Secrets
 • K. R. Bridges. Crop Circles As An Art Form -Or- What Humans Can Do. (2010, Ağustos 28). Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2019. Alındığı Yer: The Polite Skeptic
 • Skepdic. Crop Circle. (2015, Ağustos 21). Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Skepdic
 • The Iron Skeptic. Crop Circles. (2005, Ocak 07). Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2019. Alındığı Yer: The Iron Skeptic
 • Rational Wiki. Crop Circles. (2019, Ocak 09). Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Rational Wiki
 • B. Radford. The Crop Circle Mystery: A Closer Look. (2017, Haziran 10). Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2019. Alındığı Yer: LiveScience
 • Wikipedia. Crop Circle. (2019, Temmuz 13). Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Wikipedia
 • J. Diaz. What The Hell Is This Weird Alien Looking Spiral In The Desert?. (2014, Şubat 23). Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Gizmodo
 • L. Zimmer. Artist Simon Beck Creates Gigantic Winter Crop Circles By Walking In The Snow. (2016, Ocak 15). Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Inhabitat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/08/2019 08:51:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1195

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kesin bir şekilde inanmak için, şüphe ile başlamamız gerekir.”
Stanislaw Leszczynski
Geri Bildirim Gönder