51. Bölge İddialarının Bilimsel Analizi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Nevada çölünde Groom Gölü adında bir yer bulunmaktadır. Her ne kadar buraya bir göl denilse bile, gerçekte kuru bir tuz yatağıdır. Bu bölgenin gizliliği uzun bir süre boyunca korunmuştu, ancak 1997 senesinden sonra ordu bölgenin gerçek bir yer olduğunu belirtti. Gerçek bir yer olduğu belirtilse de her türlü ziyaretçilere kapalıydı. Yakınlarına gitmeye çalıştığınız zaman uyarı işaretleri görürsünüz. Bölgenin gerçek olduğuna dair en detaylı resmi açıklamalar da 2013 senesinde yapılmıştır. Konuyla ilgili yaptığımız evrimagaci.org/photo/tr/cia-raporu-51-bolge-var-ama-uzaylilar-yok">şu çeviriyi okuyabilirsiniz.

CIA (Merkezi Haberalma Teşkilatı) tarafından yayınlanan “Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve Havai Keşif: U-2 ve Oxcart Programları” adlı belgeleri buradan okuyabilirsiniz.

 

Uzaylıları ele aldığımız zaman, konu listesi oluşturunca konuların arasında mutlaka 51. Bölge yer alacaktır. Bu bölge ile özellikle komplo teorisyenlerin ilgili olduklarını görebiliyoruz, fakat birçok kez iddialarıyla fazla ileriye gittiklerini görebiliyoruz. Konu hükümet ve orduyu ilgilendirdiğinde, elbette işin içinde bir gizliliğin olması normal bir durumdur, fakat nerede gizlilik var ise, orada komplo teorisyenlerin görev başında olduklarını görebiliyoruz. Komplo teorisyenleri de şüpheci insanlardır, fakat eleştirisel düşünme konusunda pek başarılı oldukları söylenemez bu sebeple birbirinden hatalı iddialar üretebilir ya da iddialara inanabilmeleri olasıdır ve söyledikleri cümlelerin içerisinde ‘’bence’’ kelimesine çok rastlarız.

Amerikan halkın neredeyse %80’i hükümetin UFO’lar hakkında gizli dosyalar sakladıklarını düşünmektedir. CIA’nin açıkladığı rapora da şüpheli gözlerle bakılacağından da eminiz, ancak gayet yerinde olan açıklamalarda bulunduklarını söyleyebiliriz. 51. Bölge gibi gizli bölgelerin olması şaşırtıcı bir durum değildir, ancak konu UFO’ları ilgilendirdiği zaman, iddianın kendisi bir üst seviyeye çıkmış olur. Bir iddianın üzerine başka bir iddia giydirildiği zaman kanıtlama yükü daha da artmaktadır, çünkü hem 51. Bölgenin gerçek olduğunu hem de Uzaylıların buralarda bulunduğunu belirtmek birleştirilmiş iki iddiadan oluşmaktadır. UFO’lar konusuna girmeden 51. Bölge üzerinde durmak istediğimizden, UFO’lar konusunu merak edenlere şu yazımızı tavsiye ederiz.

Leslie Stahl adında bir sunucu bu bölgede yasa dışı olarak zehirli atıkların atıldığına dair bir program sunmuştu. Bazı ölümlerin ve kazaların yaşandığı ve atık zehir iddiasıyla ilgili davaların yer aldığı da belirtilmektedir. Bu konu da bir kesinlik bulunmasa da, gizli olarak uçak teknolojisinin geliştirilmesine dair bir şeylerin yapıldığı uzun bir zamandır bilinmektedir, fakat bölgede eski çalışanlar kendi aileleriyle de böylesine gizli bilgileri paylaşmadıklarını belirtmişlerdir.

1950'lerde ABD Atomik Enerji Komisyonu (AEC), Las Vegas yakınlarında nükleer testler için belirli alanlar belirledi. Bunlar parsellere ayrıldı ve Area (Alan) 1, 2, 3... diye isimlendirildiler. CIA ''Aquatone'' isimli projesinde U-2 casus uçağını geliştirmek için Edwards Hava Kuvvetleri Üssünden daha uygun bir yer arıyordu ve en sonunda 1955 yılında Kelly Johnson'un liderliğinde bir takım Nevada'da alternatif alanlar aradı ve 51. Bölgeyi uygun buldular. Burada inşaat başlayınca AEC burada bulunacak tesis hakkında toplamda 18 tane gazete ve radyo istasyonuna bu durumu bildirdi. 1970'li yıllarda buradaki bulunan üssün resmi adı ''Detachment 3, Air Force Flight Centre'' (Hava Kuvvetleri Uçuş Test Merkezi) idi ve şimdiki ismi ise ''National Classified Test Facility'' (Ulusal Gizli Deneme Tesisi). Tabi orada çalışanların özel giriş izinleri vardı ve demin de belirttiğimiz işleri hakkında konuşma izinleri yoktu.

1989 yılında Bob Lazar adında biri Las Vegas televizyon muhabirine orada yıllarca çalıştığını ve UFO'ların nasıl çalıştığını çözmekle uğraştığını söyledi. Yıllarca ün sahibi olarak herkesin ilgisini çekmeye başardı. Her ne kadar toplumun düşüncelerine uysa ve bir heyecan yaratsa bile, Lazar'ın iddiaları eleştirildi ve hikayesinin doğru olmadığı zamanla anlaşıldı. Bu bölgede farklı uçakların üzerinde araştırmalar yer aldı. 2007 senesinde de çalışanların buradaki işleri hakkında konuşma yasağı kaldırıldı ve dürüstçe söyledikleri resimlerle ve belgelerle desteklendi. Burada çalışanların isimleri de açıklandı ve ne kadar da şaşırtıcıdır ki o listede Bob Lazar görülmedi.

51. Bölge konusunda bu kadar açıklama yapılmasına rağmen, bütün bu gizlilik olayları akla adeta ‘’Vegas’ta olan Vegas’ta kalır’’ sözünü getirmektedir. Daha fazla araştırmanın yer alması gerekliliğini göz önünde bulundursak bile, bölgede UFO’ların var olduğunu kesin bir dille söyleyemeyiz. Gizli teknolojilerin üzerinde uğraşmaları bazı insanlar için ‘’gelecekvari’’ şeyler gibi görünmüş olabilir, ancak bunun için uzaylılardan yardım aldıkları da apayrı bir iddiadır.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. HowStuffWorks "How Area 51 Works" Makalesi
  2. The Skeptic's Dictionary "Area 51" Makalesi
  3. Skeptoid "Area 51 Facts and Fiction" Makalesi
  4. Huffington Post "The True Story of Area 51's UFO's" Makalesi
  5. Popular Science "CIA Kept Area 51 Secret Because Rumours Cooler than Reality" Makalesi

Fırsatçı Balrehberleri

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

Yazar

Arsel Berkat Acar

Arsel Berkat Acar

Yazar

Saha mimarı, yurtdışı satış temsilcisi ve skeptisizm yazarı. 2012 senesinden beri Psödobilim ve Bilimsel Şüphecilik üzerine özgün makale yazmakta ve çeviriler sağlamaktadır.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder