Sigara Sizi Süründürür... Gerçekten!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görselde sigara içmeyen bir bireyin şişirilmiş akciğerleri ile düzenli olarak sigara içen birinin şişirilmiş akciğerleri gözükmektedir.

Yorum yapmamız gereksiz. Karar sizin.

Yanlış anlaşılmalar için ufak bir uyarı: Sigara içmek ciğerlerinizi siyahlatmaz. Sigara içmenin sonucunda, içmeyenlere kıyasla 15-30 kat fazla ihtimalle yakalanacağınız akciğer kanseri ve benzeri hastalıklar bu siyahlamanın nedenidir. Normalde çevresel unsurların bu kadar ciddi hastalıklar üzerindeki etkisi 1-3 kat arasında değişir. 15-30 kat, "neredeyse kesin" gözüyle bile bakılabilecek bir etkendir. Bu arada, tüm dünyadaki akciğer kanseri vakalarının %90'ından fazlasının sigaradan kaynaklandığı bilinmektedir. Seçim, elbette ki sizindir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

1) Cancer Research UK

2) CDC

 

Soyu Tükenen Türleri Yeniden Yaratma Konusunda İlk Başarı!

Aydan Er (Deneme Yazısı: 'Dilli Kaşar')

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder