Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Nukemap: Hiroşima'ya Atılan Atom Bombası Sizin Kentinize Düşseydi Neler Olurdu?

Nukemap: Hiroşima'ya Atılan Atom Bombası Sizin Kentinize Düşseydi Neler Olurdu? Nuclear Secrecy
3 dakika
58,737
Tüm Reklamları Kapat

6 Ağustos, tarihin en ölümcül saldırılarından birisinin yapıldığı karanlık bir gündür. Japonya'nın doğal kaynaklarını kullanmak istediği İngilizlere ait Malay yarımadası ve Hollanda'ya ait Güney Endonezya bölgesine yayılmasını kolaylaştırmak üzere ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki donanmasını etkisiz bırakmak amacıyla 7 Aralık 1941'de Pearl Harbor (İnci Limanı) kamikaze ve bombalı saldırısını gerçekleştirmesi, cehennemi başlatacak olay oldu. Bunu fırsat bilen ve elindeki yeni teknolojiyi kullanmakta sabırsızlık duyan ABD, aynı zamanda 2. Dünya Savaşı'nda kendisini tehdit edebilecek ülkelere de gözdağı vermek umuduyla Japonya'nın Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945'te bir misilleme saldırısında bulundu. Ancak saldırıda kullanılan atom bombası, onu üretenler ve kullananlar tarafından beklendik; Dünya'nın geri kalanı tarafından ise akıl almaz bir yıkım yarattı. 

Bombanın düştüğü andan itibaren 3.5 kilometrelik çaptaki her canlı, 34500 Pascal ve üzerinde basınca maruz kalarak hayatını anında yitirdi. Sonrasındaysa patlama, 6000 santigrat dereceyi aşan sıcaklıktaki ateş ve 1.3 kilometrelik yarıçapta hızlı ölümlere neden olacak miktardaki radyasyon yüz binlercesinin daha canına kıydı.

Ya Sizin Başınıza Gelseydi?

Peki bu akıl almaz saldırı, sizin kentinizde yaşansaydı neler olurdu? Bunu anlamak önemli, çünkü günümüzde var olan atom bombaları, Hiroşima'ya atılandan yüzlerce ve binlerce kat daha güçlü. Nükleer bir savaşın bize neler getireceğini görmek için, Hiroşima'da yaşananları sadece kitaplardan, filmlerden ve benzeri araçlardan görmek yetmez. Ne kadar büyük bir alanın anında haritadan silinebileceğini idrak etmek de gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

İşte buraya tıklayarak inceleyebileceğiniz Google Maps uygulamasında, eğer ki Hiroşima'ya atılan atom bombası sizin kentinize (ya da Dünya'nın merak ettiğiniz başka bir noktasına) düşecek olsaydı, ne kadarlık bir alan, nasıl etkilenirdi, bu gösteriliyor. Örneğin aşağıda Ankara'nın merkezine atılacak olursa neler olacağını görüyoruz.

Hiroşima'ya atılan bomba, Ankara'ya atılsaydı ne kadarlık bir alan etkilenirdi?
Hiroşima'ya atılan bomba, Ankara'ya atılsaydı ne kadarlık bir alan etkilenirdi?
Nukemap

Aşağıda ise İstanbul'u görebilirsiniz:

Hiroşima'ya atılan bomba, İstanbul'a atılsaydı ne kadarlık bir alan etkilenirdi?
Hiroşima'ya atılan bomba, İstanbul'a atılsaydı ne kadarlık bir alan etkilenirdi?
Nukemap

Görsel Neyi Gösteriyor?

Yukarıdaki grafikten bol bol bilgi almak mümkün. Özetleyecek olursak:

 • Görseldeki yeşil alan, radyasyondan direkt 500 rem düzeyinde etkilenen alanı gösteriyor. Bu alandaki insanların %50-90 arası tıbbi müdahale olmazsa birkaç saat ila birkaç hafta içinde ölecekler.
 • Yeşil halkanın hemen etrafını saran koyu gri alan, 34.5 kPa basıncın hissedileceği alanı gösteriyor. Buradaki binaların çoğu yıkılacak, herkes öyle veya böyle yaralanacak, birçoğu ise basınç nedeniyle ölecek. Bu, "ortalama" hasarın alınacağı alanı görmekte kullanılıyor.
 • Gri halkanın etrafını saran sarı halka, nükleer bombadan yayılan alev topunun etkileyeceği alanı gösteriyor. Bunun etkisi, patlamanın yüksekliğine göre değişiyor.
 • En dıştaki silik gri halka ise yaklaşık 7 kPa basınçtan etkilenecek olan bölgeyi gösteriyor. Buralarda camlar kırılacak, yaralanmalar görülecek.

Tabii burada dikkate alınması gereken birçok faktör var. Örneğin Little Boy ismi verilen ve Hiroşima'ya atılan bomba sadece 15 kiloton enerjiye sahipti. ABD tarafından üretilen en büyük atom bombalarından biri olan W-53, 9000 kiloton enerjiye sahip! Bugüne kadar üretilen en güçlü atom bombası olan Tsar Bombası ise 50.000 ila 100.000 kiloton enerjiye sahip! Örneğin, W-53 bombası İstanbul'da aynı noktaya atılacak olsaydı, karşımıza şöyle bir grafik çıkıyor:

Tüm Reklamları Kapat

İstanbul'a bir W-53 Bombası atılacak olsaydı ne kadarlık bir alan etkilenirdi?
İstanbul'a bir W-53 Bombası atılacak olsaydı ne kadarlık bir alan etkilenirdi?
NukeMap

Tsar Bombası'nın etkisi ise şöyle olurdu:

İstanbul'a bir Tsar Bombası atılacak olsaydı ne kadarlık bir alan etkilenirdi?
İstanbul'a bir Tsar Bombası atılacak olsaydı ne kadarlık bir alan etkilenirdi?
NukeMap

Görebileceğiniz gibi bombanın enerjisi arttıkça, etki alanı da dikkate değer miktarda artıyor.

Sadece bu da değil! Bunlar, doğrudan bombanın patlaması nedeniyle yaşanan fiziksel yıkımı gösteriyor. Bir de, rüzgarın yönü ve şiddetine bağlı olarak yayılması beklenen nükleer serpinti var. Bu, bombadan saçılan radyoaktif materyalin zaman içinde yayılması beklenen etkisidir. Bunu da Tsar Bombası için, 300 derece yönünde saatte 24 kilometrelik bir hızla esen rüzgar ile modelleyecek olursak, Tsar Bombası'nın nükleer serpintisi şöyle bir etki yaratmaktadır:

Tsar Bombası'ndan yayılacak nükleer serpintinin etki alanı
Tsar Bombası'ndan yayılacak nükleer serpintinin etki alanı
NukeMap

Elbette rüzgarın yönü, hızı, patlama yüksekliği, şehirleşme oranı, nüfus yoğunluğu, bombanın enerji düzeyi, yapısı vb. etkiler, kısa ve uzun vadeli yıkımın büyüklüğünü değiştirecektir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Umuyoruz ki Dünya'nın hiçbir yeri, asla böyle felaket ile tekrar sınanmaz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
27
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 45
 • İnanılmaz 19
 • Üzücü! 15
 • Tebrikler! 12
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Muhteşem! 7
 • Grrr... *@$# 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İğrenç! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2024 22:24:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3822

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Neandertaller
Ornitoloji
Atmosfer
Meyve
Temel
Entropi
Kas
Yumurta
Enfeksiyon
Doğal Seçilim
Maskeler
Filogenetik
Çağ
Konuşma
Köpekbalığı
Eğilim
Toplumsal Cinsiyet
Hayvanlar Alemi
Sars Mers
Kilometre
Metabolizma
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karbonhidrat
Fizyoloji
Sağlık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Nukemap: Hiroşima'ya Atılan Atom Bombası Sizin Kentinize Düşseydi Neler Olurdu?. (7 Ağustos 2015). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3822
Bakırcı, Ç. M. (2015, August 07). Nukemap: Hiroşima'ya Atılan Atom Bombası Sizin Kentinize Düşseydi Neler Olurdu?. Evrim Ağacı. Retrieved May 28, 2024. from https://evrimagaci.org/s/3822
Ç. M. Bakırcı. “Nukemap: Hiroşima'ya Atılan Atom Bombası Sizin Kentinize Düşseydi Neler Olurdu?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 07 Aug. 2015, https://evrimagaci.org/s/3822.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Nukemap: Hiroşima'ya Atılan Atom Bombası Sizin Kentinize Düşseydi Neler Olurdu?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 07, 2015. https://evrimagaci.org/s/3822.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close