Evrim Ağacı'nın İlk Kitabı: ''Evrim Kuramı ve Mekanizmaları''

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kitap Başlığı:
Evrim Kuramı ve Mekanizmaları

Kitap Alt Başlığı:
Evrimin Temelleri ve Nasıl İşlediği Üzerine...


Satış Bağlantıları:

KitapYurdu
(http://www.kitapyurdu.com/kitap/evrim-kurami-ve-mekanizmalari/434984.html)

Babil
(https://www.babil.com/evrim-kurami-ve-mekanizmalari-kitabi-cagri-mert-bakirci-kor-kitap)

D&R
(http://www.dr.com.tr/Kitap/Evrim-Kurami-ve-Mekanizmalari/Bilim/Populer-Bilim/urunno=0001720388001)

Pandora
(http://www.pandora.com.tr/urun/evrim-kurami-ve-mekanizmalari/593109)

Kitap Sihirbazı
(https://www.kitapsihirbazi.com/evrim-kurami-ve-mekanizmalari-p662588.html1)

Kitap Seç
(http://www.kitapsec.com/Products/Evrim-Kurami-ve-Mekanizmalari-Kor-Kitap-234961.html)

İlk Nokta
(https://www.ilknokta.com/cagri-mert-bakirci/evrim-kurami-ve-mekanizmalari-1.htm)

Kitap Atayurdu
(https://kitapatayurdu.com/index.php?route=product/product&product_id=431)

Elit Kitap (Eski Baskı)
(https://www.elitkitap.com/kitap/evrim-kurami-ve-mekanizmalari-p659067.html)

idefix (Eski Baskı)
(http://www.idefix.com/ekitap/evrim-kuram-ve-mekanizmalar-1)

Hepsi Burada (Satış Yok)
(http://www.hepsiburada.com/evrim-kurami-ve-mekanizmalari-p-HBV0000085I2O)

Nadir Kitap
(https://www.nadirkitap.com/kitapara_sonuc.php?kelime=evrim+kuram%FD+ve+mekanizmalar%FD)

 

Ayrıca eğer kitabımızın Evrensel Basımevi'nden çıkan eski baskılarını e-kitap (ePub) formatında okumak isterseniz:

• idefix'ten buraya tıklayarak,

• D&R'dan buraya tıklayarak,

• Babil'den buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.


Yazar:
Çağrı Mert Bakırcı

Kitabevi:
Kor Kitap

Sayfa Sayısı:
332

Sayfa Boyutu (cm2):
13.5 x 19.5

ISBN:
6058239029

Piyasaya Çıkış Tarihi:
Eylül 2017

Fiyat:
20₺

Baskı Adedi:
1000


 

Basından:

Milliyet Gazetesi

Gazete Karınca

Evrensel Gazetesi

İleri Haber

EkşiSözlük


"Merhaba. Size teşekkür etmek için bu mesajı yazıyorum. Evrim Kuramı ve Mekanizmaları kitabınızı az önce bitirmiş bulunmaktayım. Bu kitaptan o kadar çok şey öğrendim ki, size bu teşekkürü etmek mecburiyetinde hissettim kendimi. Benim için çok yararlı ve bilgilendirici bir kitaptı. Ellerinize sağlık."

Burak Çelenk, Evrim Ağacı Okuru

 

Kitapla İlgili Bazı Ek Bilgiler

Evrensel Basım tarafından ilk 4 baskısını yaptıktan sonra Kor Kitap etiketiyle 1. baskı olarak yeniden basılan kitabımızın bu baskısı 332 sayfadan oluşuyor. Piyasa/internet satış fiyatı 19-20 TL, e-kitap fiyatı 10 TL olarak belirlenmiştir (bu fiyatlar kitabevleri ve satıcılar tarafından değiştirilebilmektedir). Kargo ücreti siteden siteye, şehirden şehre farklılık gösterebilir. 

Kitap, tüm evrim mekanizmalarını, açık ve ayrı olarak, popüler bir dil ile, tek bir arada toplamak açısından Türkçe kitaplar arasında bir ilk olma niteliğini taşıyor. Kitabın en temel amacı, evrimsel biyolojiye yeni giriş yapacaklar ve bilgilerini derinleştirmek isteyenler için bir başucu kitabı yaratmak. Umuyoruz ki başarılı olabilmişizdir. 

Prof. Dr. Ergi Deniz Özsoy'un önsözüyle başlayan kitabımızda, evrimsel biyolojiye dair temel bilgiler, hipotez-teori-kanun üçgeni ve canlılığın olası başlangıcından başlayarak, tek tek tüm evrim mekanizmalarının işlendiği ve örneklerle anlatıldığı bir biçimde devam ediyor: çeşitlilik mekanizmaları (mutasyonlar, transpozonlar, crossing-over, vb.), yapay seçilim, doğal seçilim, cinsel seçilim ve akraba seçilimi... Her bir bölüm, günlük yaşantıda, vahşi doğada veya akademik camiada rastlayabileceğimiz bir hikaye ile, bu mekanizmaları birebir deneyimleyen bir canlının gözlerinden anlatılan "bölüm başı hikayesi" ile başlıyor. Sonrasında ise tipik bir Evrim Ağacı anlatımıyla, dostane bir şekilde evrimsel biyolojinin temellerinden ve mekanizmaların nasıl işlediğinden bahsediliyor.

Ayrıca kitap boyunca "dönüşüm/değişim noktaları" adını verdiğimiz, evrimsel biyolojiye dair temel hataların giderildiği bir dizi vurgu noktası bulunuyor. Bu noktalar, Evrim Ağacı'nın mottosu olan ve Darwin tarafından sarfedilen "Bu yaşam görüşünde ihtişam var." cümlesinin değerini bizlere hatırlatıyor. Aynı zamanda, halk arasında genel geçer olarak hatalı bilinen bazı noktaları düzeltmeyi hedefliyor.

Kısaca, umuyoruz ki bu kitap ile birlikte evrim hakkında yazılmış daha kapsamlı kitapların temel mantığını anlayabilmeniz mümkün olacak. "Evrim ile ilgili ilk olarak hangi kitabı okumalıyım?" sorusunun cevabına yönelik olarak kaleme alındı bu kitap... Çok uygun bir "başlangıç" veya "giriş" kitabı olacağını düşünüyoruz. Fakat aynı zamanda, literatürden verilen örnekler ve ek bilgilerle, konuya hakim olanlara da yepyeni bir boyut katmasını umuyoruz. Dolayısıyla sadece bir başlangıç olarak değil, bir gelişim kitabı olarak da görülebilir. 

Kitabımızın bir önemli noktası da, bundan sonra yazacaklarımıza temel olacak olmasıdır. Dolayısıyla, bu açıdan da, kitabın evrime giriş yapıp, tam olarak ne olduğunu öğrenmek isteyenler için önemli olduğunu düşünüyoruz. İlerleyen dönemde çıkaracağımız yeni kitaplar, giderek daha karmaşık ve bilimsel olacaktır.

Her zamanki sözcüklerimizle bitirelim: Umuyoruz ki faydalı olur, bir nebze faydamız dokunabilirse ne mutlu bize! Ayrıca, eğer ki kitap içerisinde sürç-ü lisan ettiysek şimdiden affola. Kitap içerisinde bazı anlatım bozuklukları, yazım hataları, izah sıkıntısı bulunabilir, lütfen ilk emeğimiz olmasına veriniz. Kitap ciddi bir samimiyetle yazılmış ve hiçbir hata kasti olarak yapılmamıştır. Eğer ki bu tür hatalar tespit ederseniz, bize bildirirseniz memnuniyetle değerlendirir ve sonraki baskılarda bu hatalardan arındırmaya çalışırız. Böylece, kitabımız da baskılar (nesiller) içerisinde evrimleşerek en uyumlu forma ulaşmış olabilecektir. 

Evrim Ağacı'na verdiğiniz desteklerden ötürü sonsuz teşekkürler!

Not: Kitapla ilgili hataların yer aldığı ve açıklandığı yazımız (erratum) için buraya tıklayabilirsiniz.

Şehirlerde Biyolojik Saat Daha Hızlı Çalışıyor!

Dev Mürekkepbalığı Yalanı

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim