Bu Reklamı Kapat

Higgs Bozonu: Maddeye Kütle Kazandıran Parçacık

Higgs Bozonu: Maddeye Kütle Kazandıran Parçacık
Enerjiyi maddeye dönüştürerek yıldızları, gezegenleri ve bildiğimiz her şeyi meydana getiren Higgs parçacığıdır.
Pixabay
Bu Reklamı Kapat
Ayşegül Şenyiğit Özdil Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
4 dakika
17,187 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Evrim Ağacı Akademi: Fizik: Newton'dan Kuantuma Yazı Dizisi

Bu yazı, Fizik: Newton'dan Kuantuma yazı dizisinin 7. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Fizik Ne İşe Yarar: Sofra Tuzundan Atmosferin Yapısına..." başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al

Yirminci yüzyılın ikinci yarısında bilim insanları evrenin büyük bir patlamayla ortaya çıktığına neredeyse kesin gözüyle bakıyorlardı. (Büyük Patlama, modern kozmolojik teoriler ışığında, maddenin aşırı yoğun ve sıcak bir noktadan genişlemesi sonucu Evren'imizin oluşmasını mümkün kılan âna verilen isimdir. Diğer bir deyişle, "etraf" diye adlandıracağımız uzay-zaman düzlemini ortaya çıkarmıştır. Bu anlamda "patlama" benzetimi tamamen hatalıdır çünkü bir patlama sonucu ortaya çıkan şarapnel parçaları gibi etrafa saçılan bir şey yoktur.)

Peki hiç merak ettiniz mi, toplu iğne ucundan katbekat daha küçük bir noktanın (tekilliğin) "genişleme"siyle ortaya çıkan uzay nasıl oldu da maddeyi oluşturdu? Enerjiyi maddeye dönüştürerek yıldızları, gezegenleri ve diğer her şeyi meydana getiren neydi?

Bilim insanlarına göre gizemli bir parçacık diğer parçacıklarla etkileşime girerek onları bir araya getirdi ve atom altı parçacıkları oluşturdu. Higgs Bozonu olarak anılan bu parçacık, Peter Higgs ve birkaç bilim insanı tarafından Standart Model'deki fermiyonlara kütle kazandırmak için varlığı öne sürülmüş, spini sıfır olan parçacıktır. Higgs bozonunun kütlesi Standart Model tarafından belirlenemediğinden hangi enerji aralığında olduğu önceden bilinmemekteydi. Tüm bu zorluklar nedeniyle Higgs bozonunun varlığının doğrulanması yıllar sürmüştür ve varlığına dair ilk sonuçlar CERN'de (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) yapılan deneyler sonucu 2012'de elde edilmiştir.

Bu Reklamı Kapat

İki üst kuark ve bir alt kuark bir protonu oluşturmaktadır.
İki üst kuark ve bir alt kuark bir protonu oluşturmaktadır.
Nuclear Power

Evren'in Başlangıcında Higgs Alanının Rolü

Şimdi en başa, Evren'in başlangıcına gidelim ve Higgs bozonunun neler başardığına bakalım. Etrafta yalnızca saf enerji bulunmaktaydı. Einstein'ın denklemlerinden bildiğimiz üzere madde enerjinin yoğun bir formuydu ve madde enerjiye, enerji de maddeye dönüşebilirdi. Bu gizemli parçacığın yaptığı da tam olarak buydu, gizemli bir enerji alanı oluşturmuştu.

Araştırmalara göre Higgs alanı olarak anılan bu alan tüm uzayı kaplamakta ve -benzetim yerindeyse- ağır, ağdalı bir şerbet gibi davranarak, kendisine takılan çeşitli temel parçacıkların hızını düşürerek kütle kazanmasına neden olmaktaydı. Kuarklar ve leptonlar bu alanda birleşerek ilk proton ve nötronları meydana getirmiş, proton ve nötronlar elektronlarla bir araya gelerek atomları ve atomlar da maddeyi oluşturmuştu.

Tüm evrene nüfuz eden bu enerji alanını ileri süren Peter Higgs, neden bazı parçacıkların büyük bir kütleye sahipken bazılarının daha az kütleye sahip olduğunu merak ediyordu. Bunu da şu şekilde açıklıyoruz: Bir parçacık Higgs alanı ile ne kadar çok etkileşiyorsa o kadar çok kütle kazanmaktadır. Örneğin, bir elektron ile bir üst kuark aynı büyüklükteki parçacıklardır ancak üst kuark elektrondan 350.000 kat daha ağırdır. Buna sebep olan şey Higgs alanıdır. Üst kuark Higgs alanı ile daha fazla etkileşime girdiğinden aynı büyüklükteki bir elektrona göre çok daha ağırdır. Diğer yandan ışığın temel birimi olan foton, Higgs alanı ile hiç etkileşime girmediğinden kütlesiz bir parçacıktır.

Bu Reklamı Kapat

Protonları ve nötronları oluşturan kuarklar Higgs alanıyla daha güçlü bir şekilde etkileşime girerek nispeten daha büyük kütle elde ederler. Elektronlar, alanla çok az etkileşime girdiklerinden aşırı derecede hafiftirler. Işık parçacığı olan foton ise hiçbir etkileşime girmediği için kütlesizdir.
Protonları ve nötronları oluşturan kuarklar Higgs alanıyla daha güçlü bir şekilde etkileşime girerek nispeten daha büyük kütle elde ederler. Elektronlar, alanla çok az etkileşime girdiklerinden aşırı derecede hafiftirler. Işık parçacığı olan foton ise hiçbir etkileşime girmediği için kütlesizdir.
Eureka Sparks

Higgs Bozonunun Keşfi Neden Önemlidir?

Artık biliyoruz ki, enerjiyi maddeye dönüştüren ve parçacıklara kütle kazandıran şey Higgs Alanı dediğimiz tüm evreni kaplayan bir alandır. Ve tüm alanların olduğu gibi Higgs alanının da bir taşıyıcısı vardır: Higgs Bozonu. Peki bu bilgiye ulaşmak bize ne kazandırdı? Higgs bozonunun varlığını ispatlamak için yapılan milyon dolarlık deneyler sahiden gerekli miydi?

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aslına bakarsanız, bu keşif uzun vadede yeni bir çağı bile başlatabilir. Kulağa abartılı gelebilir fakat enerji, hayatımızın tam merkezinde. Her gün yaşamımızı sürdürebilmek için yemek yiyoruz çünkü enerjiye ihtiyacımız var. Diğer tüm canlılar da bunu yapıyor. Güneşten veya bir başka canlıdan aldıkları enerjiyle hayatlarına devam etmeye çalışıyorlar. Ürettiğimiz teknoloji enerji olmadan bir hiç.

Peki bu teknolojiyi neden ürettik ve üretmeye devam ediyoruz? Genel olarak hayatlarımızı ve diğer canlıların hayatlarını kolaylaştırması için, yani enerji tasarrufu için, öyle değil mi? Onaylamasak da petrol için yapılan savaşları düşünün, tek nedeni kontrollü enerjiye sahip olabilmek... Enerjinin bizim için ne anlama geldiğini daha pek çok örnekle açıklayabiliriz. Bu yüzden Higgs bozonunun varlığının ispatlanmış olması çok önemli.

Eğer bu parçacığın yapısını anlayabilir ve onu manipüle edebilirsek herhangi bir maddeden saf ve sınırsız enerji elde edebiliriz. Bu sayede yıldızlararası mesafeyi aşabilecek uzay araçları üretebilmemiz mümkün olabilir. Hatta uzay-zamanı bükebilir ve karadelikleri kontrol edebiliriz. Belki ışık hızını aşıp zamanda yolculuk yapmamız bile mümkün olabilir. Evet bunlar fazla ütopik gelebilir fakat neden olmasın?

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 59
 • Tebrikler! 42
 • Merak Uyandırıcı! 34
 • Bilim Budur! 29
 • Umut Verici! 27
 • İnanılmaz 22
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 15
 • Güldürdü 5
 • Grrr... *@$# 3
 • Korkutucu! 3
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • CERN. The Higgs Boson Reveals Its Affinity For The Top Quark. (03 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 03 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Cern | Arşiv Bağlantısı
 • J. Atteberry. What Exactly Is The Higgs Boson?. (03 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 03 Ağustos 2019. Alındığı Yer: How Stuff Works | Arşiv Bağlantısı
 • D. Barney, et al. The Basics Of The Higgs Boson. (03 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 03 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Ted-ed | Arşiv Bağlantısı
 • A. Tarakçı. Higgs Bozonu Nedir?. (03 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 03 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Ayhan Tarakçı (YouTube) | Arşiv Bağlantısı
 • Ç. M. Bakırcı. Büyük Patlama Nedir? Büyük Patlama Sırasında Neler Yaşandı?. (23 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 23 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Evrim Ağacı Akademi: Fizik: Newton'dan Kuantuma Yazı Dizisi

Bu yazı, Fizik: Newton'dan Kuantuma yazı dizisinin 7. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Fizik Ne İşe Yarar: Sofra Tuzundan Atmosferin Yapısına..." başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/01/2022 21:24:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7895

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Hastalık Kontrolü
Tarih
Kemik
Irk
Dil
Bilgi Felsefesi
Kertenkele
Mikroevrim
Diş
Tutarlılık
Avrupa
Balık
Teori
Kamuflaj
Etimoloji
Balıklar
Bilgi
Skeptisizm
Stres
Kozmoloji
Tür
Karadelik
Astronomi
Görüş
Sürüngen
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et