Yenilenebilir Enerjinin Avantajları ve Dezavantajları

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

1. Yenilenebilir enerji çevre dostu :

Temiz bir enerji kaynağı demek, düşük veya sıfır karbon ve sera emisyonu. Fosil yakıtlar, küresel ısınmaya, iklim değişikliğinden ve hava kalitesinin bozulmasından büyük ölçüde sorumlu yüksek miktarda sera gazı ve karbondioksit yayar. Fosil yakıtlar, asit yağmurlarına neden olan atmosfere sülfür emisyonuna katkıda bulunur. Asit yağışları binalara zarar verebilir. Güneş ve rüzgar enerjisi çevreye sıfır zehirli gaz yayması nedeniyle çevre dostu olarak kabul edilir. Yenilenebilir enerjinin kullanılması, bir enerji kaynağı olarak fosil yakıta olan bağımlılığı önemli ölçüde azaltmakta, dolayısıyla hava kirliliğini azaltmaktadır.

 

2. Yenilenebilir bir kaynaktır :

Bu, bir ömür boyu tükenmediği anlamına gelir ve tükenmeleri olasılığı yoktur (sürdürülebilir enerji kaynağı). Fosil yakıtlar (petrol, gaz ve kömür) gibi enerji kaynakları sınırlı kaynaklar olarak kabul edilir ve gelecekte tükenecekleri olasılığı yüksektir. Yenilenebilir enerji, gelişmekte olan ülkelerin fosil yakıtlara aşırı bağımlı olmasına yardımcı olabilir. Güçlü rüzgarlar, yeryüzünün altından kaynaklanan ısı, güneş ışığı ve hareketli su, uzun yıllar boyunca bir ulusa büyük ve istikrarlı bir enerji arzını garanti eder.

 

3. Yenilenebilir enerji güvenilir bir enerji kaynağıdır :

Önceki birkaç on yılda fosil yakıt kullanımı keskin bir şekilde arttı. Bu fosil yakıtlara olan aşırı bağımlılık, güvenliğimizin tehdit altında olmasına neden oldu. Fosil yakıtları ticaret anlaşmazlıkları, siyasi istikrarsızlıklar, enerji fiyatlarındaki artış ve gereksiz savaşlara eğilimli. Bu değişkenler bir ulusun enerji politikalarından çok daha fazlasını etkiler; Bir ilçenin ekonomisini önemli ölçüde boşaltabilirler. Birçoğu, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinin güvenilmez olduğunu savunmasına rağmen, sağlam bir altyapı bu argümanı dinlendiriyor. Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi tesisleri büyük bir coğrafi bölgeye dağıtılırsa, elektrik üretiminin kesintiye uğraması çok az olabilir, çünkü bir yerde hava kesintileri diğer yerlerde aynı olamaz.

Açlık Grevi Nedir?

Devlerin Omzunda Yükselmek...

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder