Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrim Ağacı, Türkiye'nin en büyük bilim platformlarından birisidir. Ama "bilim platformu" da nedir? Neden bir "blog" değil?

İzah edelim: Amacımız, Evrim Ağacı'nı Türkiye'deki bilimseverlerin diğer bilimseverlerle etkileşime geçip fikir alışverişinde bulunabilecekleri, tanışabilecekleri, beraber projeler yapabilecekleri bir yuva haline getirmek. Dolayısıyla Evrim Ağacı'nda sadece "içerik üretmek" ile kalmıyoruz; aynı zamanda sitemizi, ülkemizin bilimsel aydınlanma sürecinde rol alma potansiyeli olan her bir bilimsever için faydalı olacak bir dijital bir platform (bir nevi "bilimsel sosyal medya") olarak geliştiriyoruz. Buna yönelik araçlar hazırlıyoruz, ürünler geliştiriyoruz, sistemler programlıyoruz.

Patreon ve Kreosus üzerinden bize maddi destekte bulunan destekçilerimiz sayesinde Evrim Ağacı'nın bütün içerikleri %100 ücretsizdir. Dolayısıyla her içeriğimize üyelik olmadan da ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Ancak üye olmanın bazı avantajları mevcut. Bunları kısaca sıralayacak olursak:

 • Evrim Ağacı Aylık E-Posta Bülteni: Her ay, bir önceki ayın en öne çıkan içeriklerinden yaptığımız, tamamen editör seçkisi olan ve adeta bir "e-dergi" gibi düşünebileceğiniz bültenimize sadece üyelerimiz erişebilmektedir. Bülten, %100 ücretsizdir.
 • Evrim Ağacı Akademi: Tamamen ücretsiz bir eğitim akademisi olan Evrim Ağacı Akademi'deki okuma istatistiklerinizi ve bir yazının ne kadarını okuduğunuzu takip eden sistemlerimizi kullanabilmek için üyelik oluşturmanız ve yazıları okurken giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sonra Oku & Favori İçerik Tuşları: Eğer okumak istediğiniz içerikleri sonra okumak üzere kaydetmek veya favorileriniz arasına ekleyerek kolayca erişmek isterseniz, her içeriğin içinde buna yönelik tuşlarımız mevcuttur. Ancak bunlara erişmek için üyelik oluşturmanız ve yazıları okurken giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Soru & Cevap Platformu: Tamamen bilimsel ve sadece bilimseverler için geliştirdiğimiz Soru & Cevap Platformu'muzda sorular sorabilmek ve cevaplar girebilmek için üyelik oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Etkinlik & İlan Platformu: Türkiye'de bilimseverlerin ortak etkinlik yapamaması ve bilimsel ilanlarını diğer bilimseverlere duyuramaması büyük bir problem. Bunların önüne geçmek için geliştirdiğimiz Etkinlik & İlan Platformu'muz tüm bilimseverlere açık! Ancak bu platformda etkinliğinizi veya ilanlarınızı paylaşabilmek ve katılım göstermek istediğinizi sistemimiz üzerinden beyan edebilmek için üyelik oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Duygu Paneli: Eğer bir içerik sizi mutlu ettiyse, heyecanlandırdıysa, korkuttuysa, üzdüyse veya herhangi bir diğer duyguyu sizde tetiklediyse, bunu yazara ve diğer okurlara ilan etmek için her içeriğimizin sonunda bulunan Duygu Paneli'ni kullanabilirsiniz. Ancak bunu kullanabilmek için üyelik oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Kreosus: Evrim Ağacı'nın çatı platformu olan Tree of Evolution tarafından geliştirilen sürdürülebilir kitle fonlama platformu Kreosus üzerinden maddi destek toplamak veya Kreosus kullanan üreticilere maddi destek göndermek için üyelik oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Uyum Puanı (UP): Sitemize, dolayısıyla Türkiye'deki bilim algısına yaptığınız katkıları ölçen ve siteyi oyunlaştıran aracımız olan Uyum Puanı (UP) sistemimizden faydalanabilmek için üyelik oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/04/2020 20:20:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5100

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çoğu zaman ekonomistlerin insanlardan beklediği gibi davranmayız; çünkü onların sandığından çok daha az bencil ve çok daha az rasyoneliz.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder