Paylaşım Yap

Evrim Ağacı'na Neden Üye Olmalısınız?

Evrim Ağacı'na Neden Üye Olmalısınız?
4 dakika
43,169

Evrim Ağacı, Türkiye'nin en büyük bilim platformlarından birisidir. Ama "bilim platformu" da nedir? Neden bir "blog" değil?

İzah edelim: Amacımız, Evrim Ağacı'nı Türkiye'deki bilimseverlerin diğer bilimseverlerle etkileşime geçip fikir alışverişinde bulunabilecekleri, tanışabilecekleri, beraber projeler yapabilecekleri bir yuva haline getirmek. Dolayısıyla Evrim Ağacı'nda sadece "içerik üretmek" ile kalmıyoruz; aynı zamanda sitemizi, ülkemizin bilimsel aydınlanma sürecinde rol alma potansiyeli olan her bir bilimsever için faydalı olacak bir dijital bir platform (bir nevi "bilimsel sosyal medya") olarak geliştiriyoruz. Buna yönelik araçlar hazırlıyoruz, ürünler geliştiriyoruz, sistemler programlıyoruz.

Patreon ve Kreosus üzerinden bize maddi destekte bulunan destekçilerimiz sayesinde Evrim Ağacı'nın bütün içerikleri %100 ücretsizdir. Dolayısıyla her içeriğimize üyelik olmadan da ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Ancak üye olmanın bazı avantajları mevcut. Bunları kısaca sıralayacak olursak:

 • %50 Reklamsız Deneyim: Basitçe, ücretsiz bir üyelik oluşturarak siteyi bu şekilde kullanırsanız, site genelindeki reklamların %50'sini, hiçbir ücret ödemeksizin kapatmış olacaksınız. Böylece çok daha rahat bir deneyime kavuşabilirsiniz. Tamamını kapatmak için destekçilerimiz arasına katılabilirsiniz.
 • Evrim Ağacı Sosyal: Başta sözünü ettiğimiz sosyal içerikleri gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız zorunludur. Sadece giriş yaparak atabileceğiniz sosyal içeriklere "Aklımdan Geçen", "Fark Ettim ki...", "Bugün Öğrendim ki...", "İşe Yarar İpucu", "Bilim Haberleri", "Hikaye Fikri", "Video Konu Önerisi" gibi gönderiler, Eser Arşivi'ne eser ve tavsiye girişi ve Yaşam Ağacı projemize tür ve gözlem girdileri dahildir.
 • Evrim Ağacı Blog: Evrim Ağacı'nı artık kişisel blogunuz olarak da kullanabilirsiniz! Yazılarınızı tamamen ücretsiz bir şekilde takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bir üyelik oluşturup giriş yapmak.
 • Makaleler İçinde Not Alma: Evrim Ağacı'nda okuduğunuz yazıların beğendiğiniz kısımlarını işaretleyebilir, aklınıza takılan şeyleri not alabilirsiniz. Bu notlarınıza sonradan bütün yazılar içinden veya alt menü barından erişebilirsiniz.
 • Makaleler İçinde Kaldığınız Yer Takibi: Evrim Ağacı'nda okuduğunuz makaleleri tek seferde tamamlayamayacak olursanız, sizin için kaldığınız yeri otomatik olarak hatırlayabiliriz. Böylece devam etmeye zaman bulduğunuzda, yazı içinden tek tıkla kaldığınız yere atlayabilirsiniz. Ayrıca kaldığınız yeri kendiniz de işaretleyebilirsiniz.
 • Evrim Ağacı Akademi: Tamamen ücretsiz bir eğitim akademisi olan Evrim Ağacı Akademi'deki okuma istatistiklerinizi ve bir yazının ne kadarını okuduğunuzu takip eden sistemlerimizi kullanabilmek için üyelik oluşturmanız ve yazıları okurken giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Diziler, Kategoriler ve Etiketler İçinde İlerleme Yüzdeniz: Evrim Ağacı içindeki makaleleri çeşitli şekillerde gruplandıran "yazı dizileri", "soru dizileri", "kategoriler" ve "etiketler" içinde ne kadar ilerlediğinizi, yani o grup içindeki yazıların % kaçını okuduğunuzu takip edebilirsiniz.
 • Yazı Geçmişleri: Hem o anda içinde bulunduğunuz yazıyı daha önceden ne zaman ve ne kadar okuduğunuzu, hem de Evrim Ağacı içerisindeki tüm yazılarınızın geçmişini tek bir yerde görebileceğiniz sistemimize erişebilirsiniz. Yazı geçmişinizi Geçmiş tuşuna tıklayarak görebilirsiniz.
 • Sonra Oku & Beğendim/Beğenmedim Tuşları: Eğer okumak istediğiniz içerikleri sonra okumak üzere kaydetmek veya favorileriniz arasına ekleyerek kolayca erişmek isterseniz, her içeriğin içinde buna yönelik tuşlarımız mevcuttur. Ancak bunlara erişmek için üyelik oluşturmanız ve yazıları okurken giriş yapmanız gerekmektedir.
 • "Okundu Olarak İşaretle" Tuşu: Evrim Ağacı içinde bir yazıyı daha önceden okuduysanız ama sistemimiz, yazıyı tamamladığınızı otomatik olarak anlayamadıysa (veya çevirimdışıyken veya üye girişi yapmamışken okuduysanız), tek bir tuşla o yazıyı okuduğunuzu belirtebilir ve okunmuş yazılarınıza ekleyebilirsiniz. Yanlış işaretlenmiş olanları kaldırabilirsiniz. Okuduğunuz tüm yazıları Okuma Geçmişi'nden görebilirsiniz.
 • Soru & Cevap Platformu: Tamamen bilimsel ve sadece bilimseverler için geliştirdiğimiz Soru & Cevap Platformu'muzda sorular sorabilmek ve cevaplar girebilmek için üyelik oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Etkinlik & İlan Platformu: Türkiye'de bilimseverlerin ortak etkinlik yapamaması ve bilimsel ilanlarını diğer bilimseverlere duyuramaması büyük bir problem. Bunların önüne geçmek için geliştirdiğimiz Etkinlik & İlan Platformu'muz tüm bilimseverlere açık! Ancak bu platformda etkinliğinizi veya ilanlarınızı paylaşabilmek ve katılım göstermek istediğinizi sistemimiz üzerinden beyan edebilmek için üyelik oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Duygu Paneli: Eğer bir içerik sizi mutlu ettiyse, heyecanlandırdıysa, korkuttuysa, üzdüyse veya herhangi bir diğer duyguyu sizde tetiklediyse, bunu yazara ve diğer okurlara ilan etmek için her içeriğimizin sonunda bulunan Duygu Paneli'ni kullanabilirsiniz. Ancak bunu kullanabilmek için üyelik oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Kreosus: Evrim Ağacı'nın çatı platformu olan Tree of Evolution tarafından geliştirilen sürdürülebilir kitle fonlama platformu Kreosus üzerinden maddi destek toplamak veya Kreosus kullanan üreticilere maddi destek göndermek için üyelik oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Uyum Puanı (UP): Sitemize, dolayısıyla Türkiye'deki bilim algısına yaptığınız katkıları ölçen ve siteyi oyunlaştıran aracımız olan Uyum Puanı (UP) sistemimizden faydalanabilmek için üyelik oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
98
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 89
 • Muhteşem! 22
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • Bilim Budur! 9
 • Umut Verici! 9
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • İnanılmaz 5
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • Grrr... *@$# 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/12/2023 00:46:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5100

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Beslenme Davranışları
Tercih
Doğal Seçilim
Hukuk
Süpernova
Yeni Doğan
Mantık
Normal Doğum
Radyasyon
Koronavirüs
Goril
Bilim Tarihi
Vaka
Algı
Ses
Süt
Savaş
Fare
Uzay Aracı
Optik
Metabolizma
Kitap
Akciğer
İstatistik
Spor
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Evrim Ağacı'na Neden Üye Olmalısınız?. (23 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 9 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/5100
Ağacı, E. (2022, November 23). Evrim Ağacı'na Neden Üye Olmalısınız?. Evrim Ağacı. Retrieved December 09, 2023. from https://evrimagaci.org/s/5100
E. Ağacı. “Evrim Ağacı'na Neden Üye Olmalısınız?.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 23 Nov. 2022, https://evrimagaci.org/s/5100.
Ağacı, Evrim. “Evrim Ağacı'na Neden Üye Olmalısınız?.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, November 23, 2022. https://evrimagaci.org/s/5100.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close