Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Son 19 Yılın En Güçlü Güneş Patlaması Yaşandı! Dünya'da Elektrik Kesintileri ve Teknolojik Aksaklıklar Oluşabilir!

Son 19 Yılın En Güçlü Güneş Patlaması Yaşandı! Dünya'da Elektrik Kesintileri ve Teknolojik Aksaklıklar Oluşabilir!
3 dakika
27,220
Tüm Reklamları Kapat

Dünya gezegeni yaklaşık son 20 yılın en büyük güneş fırtınasıyla sarsılmak üzere.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), bir dizi güneş patlamasının önümüzdeki birkaç saat ve gün içinde Dünya'ya çarparak iletişim ve navigasyonu bozabileceği, elektrik kesintilerini tetikleyebileceği ve uydulara zarar verebileceği uyarısında bulunuyor.

Yüklü parçacıklardan oluşan en güçlü dalganın bu gece geç saatlerde Dünya atmosferine çarpması bekleniyor. NOAA'nın Uzay Hava Tahmin Merkezi, bunun Kuzey Kaliforniya ve Alabama'ya kadar güneyde görülebilen auroralara neden olabileceğini söylüyor. Avrupa'nın orta ve güney enlemlerine kadar inen coğrafyada ve dolayısıyla Türkiye'nin kuzeyinde de kutup ışıkları gözükebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Güneş fırtınasının kaynağı, güneşin yüzeyinde bulunan ve dünyanın çapının 16 katı büyüklüğünde olan güneş lekeleri kümesidir. Bu lekeler, gezegenimize doğru büyük miktarlarda yüklü parçacıklar fırlatarak sapan görevi görebilen karışık manyetik alanlarla doludur. Koronal Kütle Atımları olarak bilinen bu olaylar, Güneş'in 11 yıllık güneş döngüsünün zirvesinde daha yaygın hale gelir.

Bu atımlar genellikle Dünya'yı ıskalarlar, ancak bu kez NOAA birkaç tanesinin doğrudan gezegenimize doğru yöneldiğini söylüyor. Uzay Hava Tahmin Merkezi servis koordinatörü Shawn Dahl şöyle izah ediyor:

Bir dizi koronal kütle atımının (...) doğrudan Dünya'ya yöneldiğine dair yüksek güvenimiz var.

Parçacıkların ilk dalgası, siz bu satırları okurken muhtemelen Dünya'ya ulaşmaya başladı bile! Bilim insanları fırtınanın şiddetinin önümüzdeki saatlerde artabileceğine inanıyor.

Dahl, parçacıkların ilk ve en büyük şok dalgasının ABD'nin doğu saatine göre bu akşam geleceğini söylüyor. Bu, muhtemelen kuzey enlemlerinde muhteşem auroraları tetikleyecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Dahl, fırtınanın büyük olmasını beklemelerine rağmen, diğer etkilerin ne olabileceği konusunda hala çok fazla belirsizlik olduğunu söylüyor:

Bu konuda spekülasyon yapmak istemem. Ancak, şiddetli seviyeler oldukça sıra dışı.

Şok Edici Sorunlar

Şimdiye kadar kaydedilen en yıkıcı güneş fırtınası 1859 yılında meydana geldi. "Carrington Olayı" olarak bilinen bu fırtına, Meksika ve Hawaii'nin güneyine kadar görülebilen parıldayan auroralar yarattı. Ayrıca Avrupa ve Kuzey Amerika'daki telgraf sistemlerini de kızarttı.

Bu jeomanyetik fırtına o kadar güçlü olmayacak olsa da Dünya, elektronik ve elektrik sistemlerine daha bağımlı hale geldi. Fırtınanın manyetik alanının yönüne bağlı olarak, uzun mesafeli elektrik hatlarında beklenmedik elektrik akımlarına neden olabilir. Bu akımlar, güvenlik sistemlerinin bozulmasına neden olarak bazı bölgelerde geçici elektrik kesintilerini tetikleyebilir.

Fırtınanın ayrıca Dünya atmosferinin yüklü parçacıklarla dolu bir bölümü olan iyonosferi de bozması muhtemel. Bazı uzun mesafeli radyo yayınları iyonosferi kullanarak sinyalleri dünyanın dört bir yanına "sektirir" ve bu sinyaller muhtemelen kesintiye uğrayacaktır. NOAA'da uzay bilimci olan Rob Steenburgh'a göre parçacıklar ayrıca küresel konumlandırma sisteminden gelen sinyalleri de kırabilir ve karıştırabilir. Bu etkiler fırtınadan sonra birkaç gün boyunca devam edebilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Steenburgh, kesintilerin ne kadar kötü olacağının belirsiz olduğunu söylüyor. GPS'e her zamankinden daha fazla bağımlı olsak da yörüngede bundan daha fazlası var. Dahası, fırtınadan kaynaklanan anomaliler iyonosferde bir havuzdaki dalgacıklar gibi sürekli yer değiştiriyor. Steenburgh şöyle diyor:

Şansımız yaver giderse kesintiler uzun süreli olmamalı.

Fırtınadan kaynaklanan radyasyonun başka istenmeyen etkileri de olabilir. Yüksek irtifalarda uydulara zarar verebilirken, alçak irtifalarda atmosferik sürüklenmeyi artırarak bazı uyduların Dünya'ya doğru batmasına neden olabilir.

Steenburgh, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Dünya'nın manyetosferi içinde yer aldığını, bu nedenle astronotlarının çoğunlukla korunacağını söylüyor. NASA, eğer varsa, astronotlarının ne gibi önlemler alacağı konusunda hemen ayrıntı vermedi.

Yukarı Bakın!

Bu fırtına şüphesiz önümüzdeki birkaç gün boyunca uydu operatörlerini ve kamu hizmetlerini meşgul edecek olsa da, bireylerin hazırlanmak için fazla bir şey yapmasına gerek yok. Dahl, şöyle anlatıyor:

Halkın ne yapması gerektiğine gelince, umarım bir şey yapmak zorunda kalmazlar.

En büyük sorun kısa süreli bir elektrik kesintisi olabilir, bu nedenle elinizde birkaç el feneri ve bir radyo bulundurun diyor.

Steenburgh, dışarı çıkmayı ve yukarı bakmayı unutmayın diye de ekliyor. Bu olay, normalden çok daha güneyde görülebilen auroralar yaratabilir. Steenburgh, soluk bir auroranın modern bir cep telefonu kamerası tarafından daha kolay tespit edilebileceğini, bu nedenle gözlerinizle göremeseniz bile gökyüzünün bir fotoğrafını çekmeyi denemenizi söylüyor:

Aurora gerçekten de uzayın bize bir armağanıdır.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
55
1
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 32
 • Muhteşem! 17
 • Korkutucu! 14
 • Tebrikler! 11
 • Bilim Budur! 7
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Üzücü! 3
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: NPR | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/06/2024 12:50:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17554

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Carl Sagan
Ana Bulaşma Mekanizması
Küresel
Yapay Zeka
Fotosentez
Aminoasit
Geometri
Sağlık
Ses Kaydı
İlişki
Avcı
Einstein
İhtiyoloji
Gelişim
İnsan Türü
Mikroevrim
Ağaç
Doğal
Evrim Tarihi
Dil
Video
Kimyasal
Yıldızlar
Doğru
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Brumfiel, et al. Son 19 Yılın En Güçlü Güneş Patlaması Yaşandı! Dünya'da Elektrik Kesintileri ve Teknolojik Aksaklıklar Oluşabilir!. (10 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17554
Brumfiel, G., Bakırcı, Ç. M. (2024, May 10). Son 19 Yılın En Güçlü Güneş Patlaması Yaşandı! Dünya'da Elektrik Kesintileri ve Teknolojik Aksaklıklar Oluşabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved June 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17554
G. Brumfiel, et al. “Son 19 Yılın En Güçlü Güneş Patlaması Yaşandı! Dünya'da Elektrik Kesintileri ve Teknolojik Aksaklıklar Oluşabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 10 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17554.
Brumfiel, Geoff. Bakırcı, Çağrı Mert. “Son 19 Yılın En Güçlü Güneş Patlaması Yaşandı! Dünya'da Elektrik Kesintileri ve Teknolojik Aksaklıklar Oluşabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 10, 2024. https://evrimagaci.org/s/17554.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close