Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

GitHub Copilot Workspace: Yapay Zeka ile Artık Direkt Olarak İnsan Dili (İngilizce) Kullanarak Bilgisayar Programlamak Mümkün!

GitHub Copilot Workspace: Yapay Zeka ile Artık Direkt Olarak İnsan Dili (İngilizce) Kullanarak Bilgisayar Programlamak Mümkün!
3 dakika
628
Tüm Reklamları Kapat

GitHub, "GitHub Copilot Workspace" adlı çığır açan bir geliştirme ortamını tanıttı ve geliştiricilerin doğal dil aracılığıyla kodla etkileşim kurma biçimini yeniden şekillendirdi. GitHub Blog üzerinden yayınlanan teknik bir önizleme ile ilan edilen bu yenilikçi platform, geliştiricilerin beyin fırtınası ve planlama yapmasına; yazılım oluşturmasına, test etmesine ve yazılımları düşünceden ürüne kadar tamamen doğal dilde (örneğin sadece İngilizce yazarak) çalıştırmasına olanak tanıyor.

GitHub Copilot'un 2022'de kullanıma sunulması, geliştiricilere kodlama verimliliğini %55'e kadar artıran yapay zeka destekli bir "otomatik tamamlama" özelliği sunduğu için önemli bir sıçramaya işaret ediyordu. Bu başarının ardından GitHub, 2023 yılında Copilot Chat'i kullanıma sunarak geliştiricilerin kodlarıyla konuşarak gerçek zamanlı olarak etkileşime girmesine olanak tanıdı ve kodlama sürecini daha da geliştirdi. Şimdi, GitHub Copilot Workspace'in ortaya çıkmasıyla GitHub, tüm yazılım geliştirme yaşam döngüsünü tek ve uyumlu bir arayüzde destekleyen bir ortam yaratarak bir adım daha atıyor.

Bu yeni çalışma alanı, geliştiricilerin projelere başlarken karşılaştıkları ilk engelleri azaltmak için tasarlandı. Copilot Workspace, GitHub Issues, Pull Requests veya Repositories ile entegre olarak, anında yardım sağlamak için yapay zeka kullanıyor ve geliştiricilerin projelerini en başından itibaren etkili bir şekilde özetlemelerine ve planlamalarına yardımcı oluyor. Ortam, tamamen düzenlenebilir bir iş akışını destekleyerek geliştiricilerin sonuçtan memnun kalana kadar planlarını ve kodlarını yinelemeli olarak iyileştirmelerini sağlıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Dahası, GitHub Copilot Workspace sadece bireysel çalışmayı kolaylaştırmakla kalmıyor; aynı zamanda işbirliğine dayalı çabaları da geliştiriyor. Geliştiriciler çalışma alanlarını ekip üyeleriyle paylaşabiliyor, onlar da projeyi sorunsuz bir şekilde inceleyebiliyor ve katkıda bulunabiliyorlar. Bu işbirlikçi yön, kodu doğrudan çalışma alanı içinde çalıştırma, güvenlik taramaları yapma ve kod incelemeleri gerçekleştirme yeteneği ile tamamlanıyor ve bunların tümü geliştirme sürecini kolaylaştırıyor.

Teknik özelliklerine ek olarak GitHub Copilot Workspace'e çeşitli cihazlardan erişilebilmesi, geliştiricilerin ister masa başında ister hareket halindeyken her yerden çalışabilmesini sağlıyor. Bu esneklik, GitHub'ın kolaylık ve verimliliği vurgulayarak modern geliştiricilerin ihtiyaçlarına uyum sağlama konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

Copilot Workspace gibi yeniliklerle GitHub'ın daha geniş hedefi iddialı: geliştirme topluluğunu toplamda bir milyar kullanıcıya genişletmek! Son istatistiklere göre Copilot'un 1,8 milyondan fazla bireysel ve 50.000 kurumsal müşterisi vardı. Ancak Carter, Workspace gibi geniş bir kitleye hitap eden özellik genişletmeleriyle çok daha geniş bir taban öngörüyor:

Geliştiriciler zamanlarının çoğunu [kodlama sorunları] üzerinde çalışarak geçirdiklerinden, yapay zeka ile bir 'düşünce ortaklığı' yoluyla geliştiricileri her gün güçlendirmeye yardımcı olabileceğimize inanıyoruz. Copilot Workspace'i, mevcut araçları ve iş akışlarını tamamlayan ve bir dizi geliştirici görevini basitleştirmeyi sağlayan bir yardımcı deneyim ve geliştirme ortamı olarak düşünebilirsiniz... Mevcut iş akışlarıyla kısıtlanmayan, yapay zekaya özgü bir geliştirici ortamında sunulabilecek çok fazla değer olduğuna inanıyoruz.

GitHub, yazılım geliştirmeye giriş eşiğini düşürerek ve karmaşık süreçleri yapay zeka ve doğal dil işleme yoluyla basitleştirerek kodlamayı geniş, küresel bir kitle için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Bu girişim sadece geliştirici sayısını artırmakla kalmıyor, aynı zamanda bu alandaki mevcut profesyonellerin üretkenliğini ve yaratıcılığını da geliştiriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Copilot'u kârlı hale getirmek için şirket içinde baskı olduğu kesin: The Wall Street Journal'ın bir raporuna göre Copilot, kullanıcı başına ayda ortalama 20 dolar zarara sebep oluyor ve bazı müşteriler, GitHub'a ayda 80 dolar civarına mâl oluyor. Rakip hizmetlerin sayısı da artmaya devam ediyor: Amazon'un geçen yılın sonlarında bireysel geliştiriciler için ücretsiz hale getirdiği CodeWhisperer var. Magic, Tabnine, Codegen ve Laredo gibi startup'lar da var.

Teknoloji sektörü gelişmeye devam ettikçe, yetenekli geliştiricilere olan talep de yüksek kalmaya devam ediyor. GitHub Copilot ve yeni Copilot Workspace gibi araçlar, hem deneyimli hem de acemi geliştiricilerin yazılım geliştirme alanındaki üretkenliklerini ve yaratıcılıklarını artırmalarını sağlayarak bu talebi karşılamada çok önemli bir rol oynuyor. GitHub bu araçlarla yalnızca geliştirme ortamını yeniden şekillendirmekle kalmıyor; aynı zamanda teknolojide daha kapsayıcı ve yenilikçi bir gelecek için zemin hazırlıyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
13
1
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 4
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/06/2024 04:30:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17518

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Beyaz
Görelilik
Bakteri
Hastalık Yayılımı
Organ
Yangın
Gıda Güvenliği
Regülasyon
Foton
Aşırı
Güneş
Sinaps
Yıl
Hamile
Karanlık Madde
Ekonomi
Uterus
Lgbt
Ses Kaydı
Göç
Kamuflaj
Sinek
Biyocoğrafya
Viroloji
Dışkı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. GitHub Copilot Workspace: Yapay Zeka ile Artık Direkt Olarak İnsan Dili (İngilizce) Kullanarak Bilgisayar Programlamak Mümkün!. (6 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17518
Bakırcı, Ç. M. (2024, May 06). GitHub Copilot Workspace: Yapay Zeka ile Artık Direkt Olarak İnsan Dili (İngilizce) Kullanarak Bilgisayar Programlamak Mümkün!. Evrim Ağacı. Retrieved June 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17518
Ç. M. Bakırcı. “GitHub Copilot Workspace: Yapay Zeka ile Artık Direkt Olarak İnsan Dili (İngilizce) Kullanarak Bilgisayar Programlamak Mümkün!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 06 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17518.
Bakırcı, Çağrı Mert. “GitHub Copilot Workspace: Yapay Zeka ile Artık Direkt Olarak İnsan Dili (İngilizce) Kullanarak Bilgisayar Programlamak Mümkün!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 06, 2024. https://evrimagaci.org/s/17518.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close