Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar

Evrim Ağacı, bilim anlatıcılığı/yazarlığı yapmak isteyen herkesin yazılarını yayınlayabileceği, açık bir platformdur. Ancak diğer birçok siteden farklı olarak, Evrim Ağacı'nda yayınlanan her yazı bir editörün denetiminden ve onayından geçmiş olmak zorundadır.

Bu sayfada/yazıda, Evrim Ağacı'na yazılı olarak nasıl katkı sağlayabileceğinizi öğreneceksiniz. Bir sonraki sayfada Yazılı İçerik Kuralları'mızı göreceksiniz. Ondan sonraki sayfada ise Çeviri Kuralları'mızı göreceksiniz. Eğer bu sayfalara geçmenizi sağlayacak butonları bu sayfanın altında göremiyorsanız, buraya tıklayınız.

Eğer yazı-harici bir şekilde katkı sağlamak istiyorsanız, buradaki yönergelerimizi okuyabilirsiniz.

Evrim Ağacı İçerik Yayın Yönergeleri

Her Evrim Ağacı okuru, Evrim Ağacı'na çeviriler, özgün derlemeler, yazılar, makaleler, özgün videolar, seslendirmeler, altyazılandırma çalışmaları, görsel çalışmaları, vb. "içerikler" ile katkı sağlayabilir. Bunu yapabilmek için takip etmeniz gerekenler şu şekildedir:

1. Hak ve Sorumluluklarınızı Bilin!

Evrim Ağacı'nda yayınlanacak içeriklerinizle ilgili haklarınızı ve sorumluluklarınızı öğrenmek için Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar ve Sorumluluklar başlıklı bildirimizi okuyunuz.

Evrim Ağacı'na yayınlanması amacıyla içerik gönderen herkes, bu maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılmaktadır.

2. İlgili İçerik Kurallarını Okuyun!

Evrim Ağacı'na gönderilen hiçbir içerik, İlkelerimiz ile çelişen içerikte olamaz. İçeriğinizin ilkelerimize uyduğundan emin olunuz.

Ayrıca, içerik türünüze bağlı olarak, aşağıdaki kuralları ve yönergeleri okuyunuz:

Özgün ve Benzeri İçerik Üretimi

Yazılı içeriklerinizin uyması gereken kuralları ve yazı formatı Yazılı İçerik Kuralları olarak düzenlenmiştir. İçeriğinizin bu dokümanda belirtilen kuralların her birine uyduğundan emin olunuz. Bu dokümanı kullanarak, sık yapılan yazım hatalarından sakınabilir ve Evrim Ağacı'nın yazım stiline dair kuralları öğrenebilirsiniz.

Evrim Ağacı formatına uymayan ve Yazılı İçerik Kuralları'nı okumadığı belli olan içerikler reddedilecektir.

Çeviri, Türev ve Benzeri İçerik Üretimi

Eğer Evrim Ağacı'nda bir çeviri yayınlamak istiyorsanız, Yazılı İçerik Kuralları'na ek olarak, Çeviri Kuralları altında belirtilen kuralları, uyarıları ve bilgileri okuyunuz. Bu dokümanı kullanarak hangi kaynaklardan çeviriler yapabileceğinize dair fikirleri de aynı bağlantıdan alabilirsiniz. Eğer hangi çeviriyi yapmak istediğinizden emin değilseniz, bize e-posta göndererek içeriğin uygunluğunu sorabilirsiniz.

Diğer Katkı Yöntemleri

3. Pilot İçeriğinizi Gönderin!

Bu noktada, yayına hazır ettiğiniz 1 adet pilot içeriği (deneme içeriğini) bu sayfanın sonundaki butonları kullanarak erişebileceğiniz formu kullanarak gönderiniz (ilerleme butonunu göremiyorsanız, buraya tıklayınız).

4. Editörlerimiz Son Kararı Verecektir!

Editörlerimiz içeriğinizi kontrol ettikten sonra, eğer ki uygun görürlerse ufak düzenlemeleri kendileri yapıp yayınlayacak ve/veya içeriğinizle ilgili sizin tarafınızdan yapılması gereken daha kapsamlı düzenlemeler gerekiyorsa, bu konu hakkında size bilgi vereceklerdir. Yayınlanması uygun görülmeyen içerikler için de bilgilendirme yapılacaktır.

5. Evrim Ağacı Profilinizi Tamamlayın!

Editör kararını beklerken, lütfen buraya tıklayarak profilinizin eksiksiz olduğundan emin olun: Tam ve gerçek isminiz, gerçek bir fotoğrafınız, 220 karakteri aşmayan bir yazar biyografisi hazırlamanız gerekmektedir. Bu bilgiler, yazınız kabul edilecek olursa, Ekibimiz sayfasında gösterilecektir. Aynı bağlantıdan örnek profilleri de görebilirsiniz.

7. Düzenli İçerik Üreticilerimize Katılın!

Eğer editörlerimiz pilot içeriğinizi yayınlamaya karar verecek olursa, içeriğiniz yayınlandığı anda 1. Seviye Yazar statüsüne yükseltileceksiniz ve yeni yazılar yayınlayabilir hale geleceksiniz. O noktadan sonraki içeriklerinizi doğrudan doğruya Evrim Ağacı Yönetim Paneli'ne yüklemeniz gerekmektedir. Yazarlık statünüzü koruyabilmek için Aktiflik Puanı'nızı 0'ın üzerinde tutmanız gerekmektedir. Aktiflik Puanı hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Reddedilmeniz hâlinde yılmayın. Girilen geri bildirimleri takip ederek yeniden deneyin. Hiçbir ret, kişisel bir nedene dayanmamaktadır ve Türkiye'deki bilim anlatıcılığının en yüksek kaliteye ulaşabilmesi için bu zor kararlar verilmektedir.

***

Bir sonraki sayfada Yazılı İçerik Kuralları'mızı göreceksiniz. Eğer bu sayfalara geçmenizi sağlayacak butonları hemen aşağıda göremiyorsanız, buraya tıklayınız.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et