Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar

Evrim Ağacı, bilim anlatıcılığı/yazarlığı yapmak isteyen herkesin yazılarını yayınlayabileceği, açık bir platformdur. Ancak diğer birçok siteden farklı olarak, Evrim Ağacı'nda yayınlanan her yazı bir editörün denetiminden ve onayından geçmiş olmak zorundadır.

Bu sayfada/yazıda, Evrim Ağacı'na yazılı olarak nasıl katkı sağlayabileceğinizi öğreneceksiniz. Bir sonraki sayfada Yazılı İçerik Kuralları'mızı göreceksiniz. Ondan sonraki sayfada ise Çeviri Kuralları'mızı göreceksiniz. Eğer bu sayfalara geçmenizi sağlayacak butonları bu sayfanın altında göremiyorsanız, buraya tıklayınız.

Eğer yazı-harici bir şekilde katkı sağlamak istiyorsanız, buradaki yönergelerimizi okuyabilirsiniz.

Evrim Ağacı İçerik Yayın Yönergeleri

Her Evrim Ağacı okuru, Evrim Ağacı'na çeviriler, özgün derlemeler, yazılar, makaleler, özgün videolar, seslendirmeler, altyazılandırma çalışmaları, görsel çalışmaları, vb. "içerikler" ile katkı sağlayabilir. Bunu yapabilmek için takip etmeniz gerekenler şu şekildedir:

1. Hak ve Sorumluluklarınızı Bilin!

Evrim Ağacı'nda yayınlanacak içeriklerinizle ilgili haklarınızı ve sorumluluklarınızı öğrenmek için Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar ve Sorumluluklar başlıklı bildirimizi okuyunuz.

Evrim Ağacı'na yayınlanması amacıyla içerik gönderen herkes, bu maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılmaktadır.

2. İlgili İçerik Kurallarını Okuyun!

Evrim Ağacı'na gönderilen hiçbir içerik, İlkelerimiz ile çelişen içerikte olamaz. İçeriğinizin ilkelerimize uyduğundan emin olunuz.

Ayrıca, içerik türünüze bağlı olarak, aşağıdaki kuralları ve yönergeleri okuyunuz:

Özgün ve Benzeri İçerik Üretimi

Yazılı içeriklerinizin uyması gereken kuralları ve yazı formatı Yazılı İçerik Kuralları olarak düzenlenmiştir. İçeriğinizin bu dokümanda belirtilen kuralların her birine uyduğundan emin olunuz. Bu dokümanı kullanarak, sık yapılan yazım hatalarından sakınabilir ve Evrim Ağacı'nın yazım stiline dair kuralları öğrenebilirsiniz.

Evrim Ağacı formatına uymayan ve Yazılı İçerik Kuralları'nı okumadığı belli olan içerikler reddedilecektir.

Çeviri, Türev ve Benzeri İçerik Üretimi

Eğer Evrim Ağacı'nda bir çeviri yayınlamak istiyorsanız, Yazılı İçerik Kuralları'na ek olarak, Çeviri Kuralları altında belirtilen kuralları, uyarıları ve bilgileri okuyunuz. Bu dokümanı kullanarak hangi kaynaklardan çeviriler yapabileceğinize dair fikirleri de aynı bağlantıdan alabilirsiniz. Eğer hangi çeviriyi yapmak istediğinizden emin değilseniz, bize e-posta göndererek içeriğin uygunluğunu sorabilirsiniz.

Diğer Katkı Yöntemleri

3. Pilot İçeriğinizi Gönderin!

Bu noktada, yayına hazır ettiğiniz 1 adet pilot içeriği (deneme içeriğini) bu sayfanın sonundaki butonları kullanarak erişebileceğiniz formu kullanarak gönderiniz (ilerleme butonunu göremiyorsanız, buraya tıklayınız).

4. Editörlerimiz Son Kararı Verecektir!

Editörlerimiz içeriğinizi kontrol ettikten sonra, eğer ki uygun görürlerse ufak düzenlemeleri kendileri yapıp yayınlayacak ve/veya içeriğinizle ilgili sizin tarafınızdan yapılması gereken daha kapsamlı düzenlemeler gerekiyorsa, bu konu hakkında size bilgi vereceklerdir. Yayınlanması uygun görülmeyen içerikler için de bilgilendirme yapılacaktır.

5. Evrim Ağacı Profilinizi Tamamlayın!

Editör kararını beklerken, lütfen buraya tıklayarak profilinizin eksiksiz olduğundan emin olun: Tam ve gerçek isminiz, gerçek bir fotoğrafınız, 220 karakteri aşmayan bir yazar biyografisi hazırlamanız gerekmektedir. Bu bilgiler, yazınız kabul edilecek olursa, Ekibimiz sayfasında gösterilecektir. Aynı bağlantıdan örnek profilleri de görebilirsiniz.

6. Düzenli İçerik Üreticilerimize Katılın!

Eğer editörlerimiz pilot içeriğinizi yayınlamaya karar verecek olursa, içeriğiniz yayınlandığı anda 1. Seviye Yazar statüsüne yükseltileceksiniz ve yeni yazılar yayınlayabilir hale geleceksiniz. O noktadan sonraki içeriklerinizi doğrudan doğruya Evrim Ağacı Yönetim Paneli'ne yüklemeniz gerekmektedir. Yazarlık statünüzü koruyabilmek için Aktiflik Puanı'nızı 0'ın üzerinde tutmanız gerekmektedir. Aktiflik Puanı hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Reddedilmeniz hâlinde yılmayın. Girilen geri bildirimleri takip ederek yeniden deneyin. Hiçbir ret, kişisel bir nedene dayanmamaktadır ve Türkiye'deki bilim anlatıcılığının en yüksek kaliteye ulaşabilmesi için bu zor kararlar verilmektedir.

***

Bir sonraki sayfada Yazılı İçerik Kuralları'mızı göreceksiniz. Eğer bu sayfalara geçmenizi sağlayacak butonları hemen aşağıda göremiyorsanız, buraya tıklayınız.

Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close