Kızılderililer, "kızıl" derili midir? Amerika'ya göç nasıl gerçekleşmiştir?

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 50 saniyede okuyabilirsiniz.
Kızılderililer, "kızıl" derili midir? Amerika

Sayfamız üyelerinden Sayın Erdem Ertaş bize şöyle bir soru sordu:

Kızılderililer nasıl Amerika'ya yerleşti? İnternette buzul çağında Bering üzerinden geçtiği yazıyor. Notunuzda göremedim. Bir de kızılderili denmesinin evrimsel bir anlamı var mı, yani geçen bin yıllar boyunca tenlerinde değişiklik mi oldu?

Evrim Ağacı olarak kendisine şöyle bir cevap vermek istiyoruz:

Sayın Erdem Ertaş,

Sorunuz için teşekkür ederiz.

Bu konu açıkçası halen tartışmalıdır. Ancak en güçlü teori, sizin de dediğiniz gibi Bering Boğazı'ndaki suların çekilmesi ve donmasıyla birlikte oluşan "köprü" üzerinden Avrasya'dan göçen insan toplumlarının kızılderilileri oluşturduğudur. Bu köprünün 60.000 ila 25.000 yıl önce arasında oluştuğu ve bundan 7.000 yıl öncesine kadar bu köprünün varlığını sürdürdüğü düşünülmektedir. Göçün ise bundan 12.000 yıl önce gerçekleştiği neredeyse kesinlikle doğrulanmıştır. 12.000 yıl öncesiyle 8.000 yıl öncesi arasında bu toplumlar Amerika kıtası üzerinde yüzlerce farklı bölgeye yayılmışlardır. Bunun sebebi olarak çok değişken olan hava koşulları gösterilmektedir. 8.000 yıl öncesindeyse iklim sabitlenerek günümüzdeki halini almıştır.

Kızılderililerin kültürüyle ilgili söylenecek çok söz var; ancak bunlar bizim ilgi alanımıza çok girmediği için, diğer sorunuza geçiyoruz. Tahminen ilk kısmı tatmin edici olmuştur.

İlk olarak "kızılderili" ismi her ne kadar bizde çizgifilmler ve popüler kültür sayesinde "sevimli" bir isim imajı yaratsa da, İngilizce karşılığı olan "redskin" kelimesi, tıpkı zencilere "nigger" dendiğinde olan olaylar kadar olmasa bile öfkeye sebep olabilmekte ve İngilizce'de argo olarak geçmektedir. Hatta "Redskins" isimli bir hokey takımının başı bu sebeple belaya girmiştir. Bu sebeple yabancı bir ülkede bu kelimeyi asla kullanmayınız ve "American Indian" ya da sadece "Indian" kelimesini tercih ediniz (bu "Indian", Hintli anlamına da gelmekle birlikte, Amerika'daki birinci anlamı kızılderililer, yani yerli Amerikan halklarıdır).

Aslında kızılderililerin derisi "kızıl" değildir. Açık kahverenginin ilginç bir tonudur ve temel olarak renklerini Asyalılar ile paylaşırlar, bu da Bering Boğazı Teorisi'ni desteklemektedir. Ne var ki, Amerika'nın iklim koşulları dahilinde renkleri bu şekilde biraz daha koyulaşarak, onlara isimlerini veren "kızıla benzer" bir renge kaymıştır. Bunun sebebi, deri renkleriyle ilgili yazımızda açıkladığımız gibi, güneş ışınları ve bunun etkileridir.

Umarız açıklayıcı olmuştur.

Gelecekte bu toplumla ilgili daha fazla açıklama yapabiliriz.

Saygılarımızla.

0 Yorum
Çağrı Mert Bakırcı
Çağrı Mert Bakırcı
Kurucu, Baş Editör
Profil
Geri Bildirim