Evrim Ağacı Soru & Cevap

Sosyal Bilimler

Diğer kategorilere sığmayan, sosyal bilimlere dair her şey...

Puan Ver
0
Puan Ver
25
Arman Yıldız
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Ben çarpım tablosunun sınavlar dışında gereksiz olduğunu düşünüyorum, daha doğrusu ezber sisteminin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bu tarz ezberler sizce insanlar üstünde iyi bir etki mi bırakıyordur ?
Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Öncelikle, çarpım tablosu hayatın her alanında zaten karşımıza çıkan bir şeydir. Şahsen ben ezberci eğitime karşıyım. Ezberlenen şey kolay bir şekilde unutulabilirken, öğrenilen şey hayat boyunca kolay kolay unutulamaz. Örneğin, bir öğretmen öğrencisine, ödev gibi çarpım tablosunu iki hafta içinde ezberleyin demek yerine, sadece alıştırmalarla bile çarpım cetveli çok daha kolay bir şekilde öğretilebilir.

Ayrıca ezberci eğitim, "hazır bilgi" felsefesini benimsediği için genç bireyleri sorgulama ve araştırmadan uzaklaştırmaktadır. Her şeyi olduğu gibi kabul eden ve düşünmeyen birey, doğal olarak tembelleşir ve yeni bilgiler öğrenmeye istekli olmaz. Olayları karşılaştırmak, muhakeme etmek istemez. İşi oluruna bırakır. Teslimiyetçi bir tavır geliştirir. Bugün uygulanan ve bir türlü rayına oturtulamayan bu sözde sistemde en büyük sıkıntının da zaten bu olduğunu düşünüyorum.

Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Tüm Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Konuştuğunda, genellikle bildiğin bir şeyi tekrar edersin. Dinlediğinde, genellikle bir şeyler öğrenirsin.”
Jared Sparks
Geri Bildirim Gönder