Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Sosyal Bilimler

Diğer kategorilere sığmayan, sosyal bilimlere dair her şey...

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap

"Ne okunmalı?" sorusu kişiden kişiye, ülkeden ülkeye oldukça farklılık gösterebilen bir soru. Ne okumalıyım sorusundan önce "Ne yapmak istiyorum?", "Ne yaparsam daha başarılı olabilirim?" gibi kendine sormanız gereken birçok soru bulunmakta. Kişisel yetenekleriniz, bir ekiple mi yoksa tek başınıza mı daha verimli iş çıkarabildiğiniz, ilgi alanlarınız bu soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Kafanızda belli birkaç meslek oluştuktan sonra bazı kaynaklardan (örneğin; cumhurbaşkanlığı insan kaynakları, ) düşündüğünüz mesleğin iş bulma süresini, ortalama ücretlerini, sektör dağılımlarını inceleyebilirsiniz.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş

Kaynaklar

  1. cumhur başkanlığı insan kaynakları meslek kıyaslamanıza yardımcı olabilir
Devamını Göster
924
Aysenur Acar
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Bunun hakkında kitapta tavsiye ede bilirsiniz. Şimdiden gelen yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Kısa cevap; kurtulamayız. Öz yargılarımızdan tamamen kurtulmak mümkün değildir çünkü sosyal hayvanlar olduğumuzdan dolayı ön yargılarımız hayatta kalmada yararlı rol oynayabilen bilişsel süreçler olduğundan dolayı olumlu veya olumsuz ön yargılarımızdan kurtulmak pek mümkün değildir. Ön yargılar sosyal grubumuz dışındaki kişilere karşı oluşturduğumuz bilişsel tutumlardır.

Fakat grup dışı üyelere karşı tutumlarımız sadece bilişsel boyutta kalmaz. Duygulanım ve davranış boyutunda da tutumlarımız vardır. Duygulanım boyutundaki tutumlarımıza kalıp yargı(stereotype), davranış boyutundaki tutumlarımıza ise ayrımcılık denir. Bu boyuttaki tutumlardan kurtulmak eğitim ve grup dışındaki insanlarla daha çok temas etme yoluyla mümkün olabilir. Zaten globalleşen dünyada herkesin birbiriyle temas etmesi sayesinde kalıp yargılar ve ayrımcılık geçmişe göre çok daha azalmıştır.

Edit: Kitap olarak grup dinamikleriyle alakalı herhangi bir sosyal psikoloji kitabı konuyu iyi kavramanıza yol açacaktır. D.Forsyth'in Group Dynamics isimli kitabını önerebilirim.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş

Kaynaklar

  1. Kaynak
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mümkün olan şeylerin sınırları; yalnızca onların ötesine, yani imkansızın sınırlarına geçerek tanımlanabilir.”
Arthur C. Clarke