Bu Reklamı Kapat

Destekçilere Özel

Patreon, Kreosus, YouTube Destekçilerimize Özel Soru Kategorisi

Sonuçları Filtrele Seçki
Evrim Ağacı'na Destek Ol
305
Angel Of Fire
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
var olan herşeyi bilen bildiren olduran bir varlığın herşeyin içinde olabilmesi bana zamanı çağrıştırıyor mesela evren belli bir zaman diliminde var oluyor ve bir düzeni takip ediyor yada mesela karadelikler bu zaman dediğimix şeyin yırtılmasından oluşuyor bana ölümü çağrıştırıyor.Ayrıca varolduğunu biliyoruz ama yok oldğunda aynı zamanda
Bu Reklamı Kapat
7K
Alim Öner
Hatırla
Takip
Paylaş
Hiçbir belgeselde hayvanların kas çalıştığını egzersiz yaptığını görmedim bunun nedeni gerek duymayacak şekilde evrim geçirmeleri mi? Yoksa gereksiz enerji kaybı mı?
Cevap
B Polat , Bilim Meraklısı

Hayvanlar zamanlarının çok büyük bir kısmını yemek bulmak için harcarlar ve çok fazla efor sarfederler. Bu efor onların her zaman fit kalmalarını sağlar. Doğada tek bir obez canlıya denk gelemezsin ama aynı canlılar hayvanat bahsesinde yada evcil olarak bizle yaşarken bir çok kilo problemleri yaşarlar.[1] Doğada besin bulmak çok zahmetlidir, eğer hayvan avlanmıyorsa yada besin aramıyorsa, değerli enerjisini boşa harcamaz. O yüzden boş olduğu zamanlar daha çok dinlenme modundadır.

Bu Reklamı Kapat

4
Paylaş
Devamını Göster
7K
Alim Öner
Hatırla
Takip
Paylaş
Birkaç farkı interent sitesinden baktım zararı olmayacağından bahsediliyordu muhtemelen kullanacağım için dikkatli olmakta fayda var ne de olsa konu sağlık
Bu Reklamı Kapat
7K
Alim Öner
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
En yakın arkadaşlarımdan biri hostes olmayı düşünüyor. Bu nedenle mümkünse internete bulamayacağımız eşinizden dostunuzdan akrabalarınızdan duyup bildiğiniz bilgileri öğrenmek istiyorum. Az da olsa internetten bulamayacağınız bilgiler her türlü küçük büyük bilgiyi kabul ederim. (Soruya kaynaksız cevap verebilirsiniz)
Bu Reklamı Kapat
70
Alparslan Topbaş
Hatırla
Takip
Paylaş
Yine manyetik alan var, ama bu sefer bu alan içinde son yörüngesinden elektron koparılabilecek uygun bir gaz kullansak (ne olabileceği tartışılır) ve bu son yörüngedeki elektronları koparmak için güneş ışığını odaklı bir şekilde göndersek, fotonlar son yörüngedeki elektronlara çarpıp koparır ve bir elektrik akımı oluşmaz mı acaba?
Bu Reklamı Kapat
7K
Alim Öner
Hatırla
Takip
Paylaş
En yakın arkadaşlarımdan biri hemşirelik ile ilgileniyor. İnternete bulamayacağınız yakınlarınızdan duyduğunuz bilgilerden istemekteyim. Fazla yada az bilgi fark etmez internette bulunmayan bilgiler olduğu sürece cevap kabul ederim.(soruya kaynaksız cevap verebilirsiniz)
7K
Alim Öner
Hatırla
Takip
Paylaş
Linkteki açıklamayı okuyunca yaptıklarınızdan motivasyonununuzdan başarılarınınzdan tarihçenizden (tam olarak okumayı bitiremesem bile) ilkelerimizden oldukça etkilendim (hayran kaldım denilebilir). Sorum da bu metni okumayı bitirince aklıma geldi. Gelecekte ne yapacaksınız? Nasıl projeler var aklınızda?
Bu Reklamı Kapat
7K
Alim Öner
Hatırla
Takip
Paylaş
Bu konuda yapabiliceğimiz başka adımlar var mı? Yurt dışında 9 sınıf öğrencisi olarak nasıl yardım edebilirim?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et