Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Mühendislik & Teknoloji

Sonuçları Filtrele Seçki
87K
Alperen Yılmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1.Durum: Aşağısı su olmayan bir köprüde olduğunuzu düşünün.Köprü destekleri yırtıldı ve düşüyoruz 50 metre aşağıya. 2.Durum: Aynı köprüdeyiz ama bu sefer keyifler yerinde değil, biz atlamaya karar verdik diyelim. Bu iki durumdan hangisinde daha fazla hasara maruz kalırız?
Cevap

Newton yasalarından bildiğimiz gibi, aldığımız hasar verdiğimiz etki kuvvetinin tam tersi yönünde oluşan tepki kuvvetine bağlıdır.

Yere uyguladığımız etki = yerin bize uyguladığı tepki = alınan hasar

Aynı yükseklikten, serbest düşmede yere uygulanan itme, potansiyel enerjiden bildiğimiz kadarı ile aynı olacaktır.

Tabiki bu durum: köprünün yıkılma şekli, düşme açısı, sürtünme alanı, zeminin yapısı gibi değişkenler içerir.

Mesela, yıkılan bölgede bulunan bireye, yerçekimi yönünde kuvvet oluşuyorsa, doğal olarak bireyin aldığı hasar da artabilir. Tam tersi de mümkün.

0
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
1,428
Emirhan Bulut
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Yapay Zeka Mühendisliği ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yapay Zeka Mühendisliği sitesinde rastladım. Tavsiye eder misiniz?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Türkiye Yapay Zeka , Türkiye Yapay Zeka Platformu

Yapay Zeka Mühendisliği tavsiye ettiğimiz bir bölüm. Platform olarak bu bölümün yapay zeka alanında profesyonel bilgi ve kaynağı oldukça yükselteceğine inanıyoruz. Bölümün avantajını kendini geliştiren mühendis adaylar daha net görebileceklerdir.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
1,428
Emirhan Bulut
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Derin Öğrenme mi yoksa Makine öğrenimi mi? Sorusuna açıklayıcı cevap bulmak için bir soru soruyorum.
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Türkiye Yapay Zeka , Türkiye Yapay Zeka Platformu

Derin öğrenme temelinde aslında çeşitli yapay sinir ağları bulunmaktadır. Buradaki "çeşitli" kelimesi çok büyük önem arz etmektedir. Nitekim yüksek teknoloji ve gereksinimlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Web adresimizde bunlarla ilgili bilgiler verilmektedir. Derin Öğrenme Nedir isimli makalede cevaplar bulunmaktadır.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
1,458
Türkiye Yapay Zeka
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Yapay zeka mühendisliği maaşı ne kadar olabilir? Bir Yapay Zeka Mühendisi Maaşı Nedir? Gibi soruların cevaplarının yanıtını sizlerle buluşturmak istedik!
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Emirhan Bulut , Yapay Zeka Mühendisliği Öğrencisi

Merhabalar,

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşı günden güne merak edilen sorular içerisinde yer almaktadır. Bir yapay zeka mühendisi maaşı yurtdışı için aylık bazında ortalama 100.000 $ civarında değişkenlik göstermektedir.

Yapay Zeka Mühendisi Maaşı da gündemde oldukça konuşulan konular arasında yer almaktadır. Evrim Ağacı'nda Türkiye Yapay Zeka Platformunun bilgilendirici sorular ve içerikler paylaşması harika! Yapay Zeka Mühendisi Maaşı umarım herkesin istediği makul düzeyde olur.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiç denediniz mi? Başarısız oldunuz mu? Fark etmez. Tekrar deneyin. Tekrar başarısız olun. Daha iyi başarısız olun.”
Samuel Beckett
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku