Bu Reklamı Kapat

Biyoloji & Genetik

Yaşamın ve biyoçeşitliliğin bütün özelliklerine, özellikle de genetik özelliklerine yönelik sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Sonuçları Filtrele Seçki
146
Civan İrencin
Hatırla
Takip
Paylaş
Arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla bu durum sadece bana olmuyor ve bu konuda tek cevabım babamın söylediği ve doğruluğundan hiç emin olmadığım "Bakteriler gece ağzında ürüyor" cevabı. Bu sorunun bilimsel bir cevabı olup olmadığını merak ediyorum
Cevap

Bu durumun iki sebebi vardır. Birincisi tükürük salgısı uyku esnasında en az seviyeye indiği için tükürüğün ağız ortamını yeterince dezenfekte edememesi ve bunun sonucunda artan mikroorganizma popülasyonunun fermante ürünlerinin koku oluşturmasıdır. İkinci sebebiyse gece uyurken vücudun enerji için yağ yakımına yönelmesi ve yağların yanması ile açığa çıkan keton gazının kokuya sebep olmasıdır.[1]

1
Paylaş
Devamını Göster
0
Kadir Temizay
Hatırla
Takip
Paylaş
Duyduğum bir bilgiye göre zeki insanların saçında normal insanlara göre daha fazla kalay ve bakır varmış. Bunun doğruluk derecesi nedir?
Bu Reklamı Kapat
1,189
İsa Aydın
Hatırla
Takip
Paylaş
Merak ettiğim birşey var neden hoşlanıyoruz? Karşı cins birisini gördüğümde istemsizce etkileniyorum insanlarda bir hayvan ve diğer hayvanları görünce neden onlardan hoşlanmak yerine her hayvan kendi eşinden hoşlanıyor?
25
Eyyüb Özcan
Hatırla
Takip
Paylaş
8 yıldır sebebi bilinmeyen sadece baskılanarak hayat kalitem arttırılmaya çalışılan sersem sapalak bir rahatsızlık içerisindeyim. Normal olmayı özledim 8 sene, çok uzun ve yorucu. Tıp bu noktada çaresiz mi? Deneysel tedavilerle crispr bana iyi gelebilir mi sizce? Bu işin arkasını bırakmayıp bir şekilde denek olmalı mıyım? Çaresizim.
Bu Reklamı Kapat
80
Irmak Fırıncı
Hatırla
Takip
Paylaş
Demek istediğim neden mavi göz çekinik, kahverengi göz baskın? Ya da baskın aleller daha mı avantajlı? Tamam anneden ve babadan birer alel geliyor. Peki bunlar farklı olduğunda hangisinin fenotipe yansıyacağını belirleyen nedir? Mesela kıvırcık saç neden çekinik değil?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
B Polat , Bilim Meraklısı

Hücre protein üretirken bu iki alelin ikisinide kullanıyor. Göz rengi örneğinden gidelim. Diyelimki babadan kahverengi, anneden yeşil geldi. Hücre bu iki gen dizilimden protein üretir bunların bir tanesi içinde bolca melanin pigmenti bulunan proteini üretir ve kahverengi rengi oluşturur (diğer alel çok az melanin üretir). Yeşil gözlü insanların irislerinde az miktarda melanin bulunur ve bu irisin kahverengi görünmesi için yeterli değildir, bu nedenle ışık dalgalarının iris içinde kırılma (etrafta sıçrama) yolu yeşil bir renk tonu oluşturur. Yeşil renkte pigment üretilmiyor çok az melanin var ise otomatik yeşil görünüyor göz. Mavi gözde yeşildende az melanin bulunur iriste.

Yani toparlasak ortalada seçilen bir şey yok. Aynı genin iki alelide protein üretimi için kullanılır ama genelde çekinik olan genler bozuktur (ortaya protein çıkartamaz yada alelin özelliğini hücrede gösterecek kadar üretemez) öyle olunca diğer alel özelliği ortaya çıkar bizde ona baskın deriz.[1]

Bu Reklamı Kapat

Umarım anlaşılmıştır. Güzel soru.

1
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
50
Yahya Özsöz
Hatırla
Takip
Paylaş
Yavru bakımı gözlenmeyen hayvanlara dışarıdan oksitosin , prolaktin gibi annelik içgüdüsü sağlayan hormonlar verilirse ; o hayvanlarda bu tür "annelik ve yavru bakımı" davranışları gözlemlenebilir mi ? Mesela bir su kaplumbağası yumurtladıktan sonra yumurtalarının başından ayrılmama davranışı gösterebilir mi ?
Bu Reklamı Kapat
1,334
Fuad Mamedoff
Hatırla
Takip
Paylaş
Ve nasıl doğal önlem alabiliriz?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
B Polat , Bilim Meraklısı

Normalde insan teri neredeyse hiç koku molekülü içermez. İnsanda iki çeşit ter bezi vardır bunlardan bir tanesinin ürettiği terin içinde protein bulunur, koku bu proteinleri yıkan bakteriler tarafından üretilir.[1] Yani terlediğimizde etrafımıza yaydığımız ter kokusunun kaynağı bakterilerdir.

Normalden fazla terleyen bir vücut yapın varsa, doğal olarak kötü kokma ihtimalin daha yüksek olur. Ter kokusunu basit önlemler alarak engellemen mümkündür. Günlük duş almak, koltuk altı etek altı kıllarını kazımak, sarımsak, soğan tarzı yogun koku molekülleri üreten besinlerden kaçınarak, doğal fiberler içeren, mümkünse günlük temiz giysiler giymek.

Bu Reklamı Kapat

1
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
517
Uygar Işık
Hatırla
Takip
Paylaş
Bildiğim kadarıyla yediğimiz tüm gıdalar (sebze, meyve, kırmızı et, beyaz et) canlılık özelliği gösteren "şey" lerden sağlanıyor. Acaba bunun istisnası var mı? Yoksa da bunu bilimsel olarak nasıl yorumlayabiliriz?
Cevap
B Polat , Bilim Meraklısı

Yağ, protein, nişasta en temel 3 besin kaynağıdır ve belirttiğin gibi canlılar (organik kaynaklıdır) tarafından üretilir. Bunun dışında insan vücudunun kullandığı bir çok element ve mineral vardır. Bunlar cansızdır. Tuz, demir (kahvaltılık mısır gevreklerinin içine demir tozu konulur), potasyum, iyot vs. İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 60 sadece sudur ve oda cansız bir kaynaktan gelir.

1
Paylaş
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
30
İbrahim Metin
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Örneğin x savaşını kazanmasaydık bizler y milletinin çocukları olurduk cümlesini sık sık duyarız. Bu cümle doğru mudur? Yoksa o savaşı kaybettiğimiz zaman zaten bizim bilimsel olarak olaylar zinciri sapmaya uğrayacağı için doğmama ihtimalimiz var mıydı?
Cevap
Emir Taha Sezer , Bilim için Yaşayan bir Primat

Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır.[1] Dışarıda dolaşan bir kelebeğin kanat çırpışı dünyanın diğer ucunda fırtınaya sebep olabilir. Bu popüler örneği duymuşsunuzdur. Her ne kadar abartılı gibi gözükse de kaotik sistemlerde bu geçerli bir örnektir. Savaşlar gibi doğrudan büyük etkileri olan olaylarda yaşanacak değişikliklerin gelecekte ne denli sapmalar oluşturabileceğini tahmin etmek ise olanaksızdır.

Paralel evrenler teorisine göre evrenin başlangıcından itibaren olası her ihtimalin gerçekleştiği zaman çizgileri de oluşur, birnevi kuantumun süperpozisyon durumu bu alternatif gerçekliklerle açıklanır.[2] Yani halihazırda x savaşını kazanamadığımız sonsuz (sayılamaz miktarda fazla) alternatif gelecek vardır ve tabii ki bu ihtimaller içerisinde bizim hiç doğmadığımız da.

Bu Reklamı Kapat

Paralel evrenler gerçekten heyecan verici ve birçok olguyu anlamamıza yardımcı olabilecek niteliktedirler, şahsen ben de paralel evrenlerin deterministik olasılıkçılığı ile evreni açıklama stiline bayılıyorum fakat ne yazık ki şu anlık bilimsel bir geçerlilikleri bulunmamakta.

Dolayısıyla bu sorunun da kesin bir cevabı olmadığını söyleyebilirim.

1
Paylaş
Devamını Göster
160
Bi Karbonat
Hatırla
Takip
Paylaş
Arı orkideleri tıpkı üzerinde arı varmış gibi bir biçime sahip. Bu çiçek nasıl oluyor da arının şeklini bilip de kendini o biçime sokuyor? Gözleri olmayan bu canlılar nasıl bilebiliyor bu görüntüyü? Optik ile açıklanacakmış gibi duruyor. Bizleri aydınlatın sayın evrim ağacı ailesi.
Cevap
B Polat , Bilim Meraklısı

Taklit etme doğada en yaygın olan avlanma ve üreme yöntemlerinden birisidir. Bitkilerin yaptıklarının benzerlerini bir çok havyan türüde yapar.

Soruda verdiğin örnekte böceğin şeklini taklit etmiş ama bir çok bitki kokuları, hormonlarıda taklit eder. Doğada sinekleri çekmek için leş kokunu taklit eden bitkilerde bulabilirsin. Dıştan bu sistemler bir dizayn ürünüymüş gibi görünsede, aslında içinde hiç bir zeka barındırmaz sadece basit evrimler kurallarla oluşurlar. Milyarlarca rastlantısal oluşan şekillerden dişi böceklere benzeyenlerin erkek böcekler tarafından ziyaret edilme ihtimali daha yüksek olduğu için onların polenleri daha fazla yayılıyor etrafa ve doğal olarak böceği andıran şekli olan bitkilerin daha yoğun çıkıyor (hayatta kalıyor) ve diğerleri yok olup gidiyor yada böcek çekebileceği başka yöne evriliyor.[1] Bu tarz niş adaptasyonlar doğada sıkla rastlanır ama biyolojik olarak avantaj olduğu kadar dezavantajıda vardır. Eğer o bitkiyi polenleyen böcek yok olursa, bitkininde yok olması anlamına gelir. O yüzden doğada hayatta kalma şansı yüksek olan calılar genelde çok niş olarak evrimleşmezler, daha çok genelcidirler. Örnek rüzgarla polenleşen bir bitkinin soyunun tükenmesi çok güçtür.

Bu Reklamı Kapat

0
Paylaş
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
55
Şeyhmus Yakut
Hatırla
Takip
Paylaş
kedilerin dışkılarını yaptıktan sonra toprak atmalarını içgüdü olarak tanımlıyoruz fakat bazen betona pisleyen kedilerinde toprak atmaya çalıştığını görüyorum evet bu bir içgüdüsel davranış açıklaması yok fakat evrimsel süreçte evrim betona yapılan dışkının üzerini betonu kazıyarak örtemeyeceğini fark edemedi mi?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
B Polat , Bilim Meraklısı

Evrim, milyonlarca yıl sürebilen her nesilde ortaya çıkan çok küçük değişimlerin toplamından oluşur. Eğer canlının yaşam döngüsü kısa ise (bakteri gibi her 20 dk bölünür) çok daha kısadır evrimsel bir özelliğin ortaya çıkması. Yaşam döngüsü yıllarla ölçülen canlılar için bir özelliğin ortaya çıkması yada yok olması için çok uzun süreler gerekebilir. Bizim bildiğimiz anlamda betonun geçmişi 6 bin yıldan fazla değildir. Binli yıllar evrim için çok kısa sürelerdir.

Evrimde bir özelliğin ortaya çıkması yada yok olması için onun evrimsel süreçte canlılının ya hayatta kalmasını yada daha fazla üremesini sağlayacak bir avantajı olması gerekir. Yani zaman geçmesi ile her özellik değişecek diye bir durum yoktur.

Bu Reklamı Kapat

1
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
87
Tuba Aydoğdu
Hatırla
Takip
Paylaş
Testosteron ve eritropoietin arası ilişki nasıl? Testosteron, eritropoietini neden tetikler? Çok merak ediyorum bunuu
76
Yusuf Ali Tekin
Hatırla
Takip
Paylaş
Bir insanın bir bitki gibi ışık ve su kullanarak kendi besinini kendisi üretebilir mi ?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Hayvanların fotosentez gerçekleştirmesi mümkün değildir. Fotosentez için Klorofil mutlaka gereklidir. Işık emilip fotosentez işleminin gerçekleşmesi için klorofil ve yolaklarına ihtiyaç vardır. Günümüzde henüz klorofil barındıran bir hayvanla karşılaşılmamıştır.

109 görüntülenme
2
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
35
Pınar Öger
Hatırla
Takip
Paylaş
Şimdi bir yerli dizide “maktulün teninde parmak izi çıktı” cümlesine takıldım. Bildiğim kadarıyla pürüzsüz yüzeylerde parmak izi çıkar. Bildiğim kadarıyla dna falan bulduk derler hep filmlerde. o kadar film seyrettim ilk kez bu cümleyi duydum . Güldüm ama merak da ettim . Şu parmak izi konusunu bir irdelesen aydınlansak :)
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
İmran Abakay , Adli tıp ile ilgili bir çok kitap okudum.

Olay yeri inceleme çalışmalarında parmak izi tespit yöntemi olarak en çok kullanılan yöntem parmak izi tozlarıdır. Özellikle olay yerinde taşınamaz eşyalar üzerindeki (kapı, pencere, dolap vs.) çalışmalarda yapılan parmak izi incelemelerinde kullanılan tozdan dolayı kirlenme meydana gelmektedir.[1] Sonuç olarak yeni temizlenmemiş her yerde parmak izi aranabilir.

0
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
160
Efsun Art
Hatırla
Takip
Paylaş
bu soruya benzer bir soru sormuştum ama net bir soru olmadığı için yenilemek istedim evet kadınlar cinsel ilişki olmaksızın hamile kalabilirler ama ya bir erkeğe tamamen ihtiyaç olmadan bir lezbiyen çiftin hamile kalabilmesi dersek? bu sadece bi bilim kurgu mu yoksa önümüzdeki 20 yılda olağan bir seçenek mi?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et