Biyoloji & Genetik

Yaşamın ve biyoçeşitliliğin bütün özelliklerine, özellikle de genetik özelliklerine yönelik sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
495
Ezgi Özdemir
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Zarar görebileceğimizi hissettiğimiz durumlarda veya film sahnelerini izlerken neden kulaklarımız hareket ediyor, bunun evrimsel biyoloji ile alakası nedir?
Reklamı Kapat
60
Uga Ugaa
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Bilmiyorum bu tarz bi siteyle ilgisi varmi ama aklıma takıldı kime sorsam bilemedim Bize doğuştan gelen dış görünüş çocuklarada aynı şekilde mi yansır Mesela benim dişlerim doğuştan gelme biraz yamukluk var diş teli taktım sonra çocuk yaptım çocuğun dişi yine yamuk mu olur
Cevap

Hayır, estetik kalıtsal değildir yani estetik yaptırdığınızda bu değişim sadece fenotipinizi (fiziksel özelliklerinizi) değiştirir ve fenotip kalıtımda rol oynamadığı için sonraki nesillere aktarılmaz. Ancak doğuştan gelen bazı özellikler kalıtsal olabilirler. Eğer dişlerinizde ki yamukluk genetik bir özelliğiniz ise çocuğunuzda da olma ihtimali vardır ama kesin değildir aktarılmama ihtimali de vardır. Anlattığım konular hakkında iki tane kaynak koydum birincisi modifikasyon yani fenotipte oluşan değişimler hakkında, diğeri ise kalıtımın nasıl gerçekleştiği hakkında. O makalelere bakarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
25
Ramazan Ali Gunes
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Canlıda meydana gelen fenotipik değişimler(sonradan genetik bir değişim sonucu değilse ki onunda aktarılması için kromozom yapısını etkilemesi gerekmekte ve de mayoz bölünmede sonraki nesile geçecek sperm ya da ovuma aktarılması gerekiyor) sadece o canlıya özgüdür.Evrim teorisi bu fiziksel değişimin genetik olarak geçişini nasıl açıklıyor
Cevap

mümkün olabilir.

bronzlaşmak mesela fenotipik bir değişimdir ve bronzlaşmış bir kadınının çocuğu bronz doğmaz. ama sürekli güneş altında kalınıyorsa nesiller sonrasında deri kendini korumak için daha da koyulaşır ve belki ilk nesile göre büyük ton farklılıkları görünebilir. tabi bu daha çok mutasyon.

bunun dışında bir etki olamaz çünkü genotipte olan değişimler fenotipe yansır. ama özellikle sürekli fenotipi değiştirmeye çalışırsak nesiller sonunda bu genotipi etkileyebilir

1
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
495
Ezgi Özdemir
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Insanlarda ve hayvanlarda uygulanan ötenazi kimyasalları ve canlıyı maruz bırakma șekli/șekilleri aynı mıdır?
Cevap

Hayvanlardan "companien animals" dediğimiz kedi, köpek, hamster gibi kafes hayvanları ve kafes kuşlarına ötenazi uygulanıyor. Kesimhanelerdeki endüstriyel hayvanlarda ise kesimden önce -dini kaidelere göre değişen- çeşitli uyuşturma teknikleri uygulanıyor fakat uyuşturma teknikleri kimyasal değil.

Ötenazide kullanılan ilaçlar farmakolojide Barbitüratlar olarak geçer . Hayvan ötenazisinde hayvanın boyutuna göre ya damar yolu açılıp serumla infüzyonla veya direk kalbe enjeksiyon ile uygulanıyor barbitüratlar. Insan ötenazisinin ayrıntılarını bilmiyorum.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
495
Ezgi Özdemir
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Insan yüzünde asimetrikliğin sebepleri nedir ve neden bunu hayvanlarda göremeyiz?
Reklamı Kapat
2,800
Mehmet Özdede
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
220
C Yz
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Evrim Teorisi'ne göre sindirim, boşaltım vs. sistemleri olan ilk canlı nasıl oluştu. Ve cinsiyetler nasıl oluştu? Cevaplandıranlara şimdiden tşk
Reklamı Kapat
6K
Emre Evrim
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Çocukların annelerine daha çok benzediklerini dusunuyorum
Reklamı Kapat
2,800
Mehmet Özdede
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Kıl memelilerde ısıyı sabitlemek için kullanılır mesela genetal veya kafamızda beynimiz için olan saçlarımız gibi peki neden sakallarımız var? (Resim kurzgesagt kanalından alınmıştır)
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın