Bu Reklamı Kapat

Sinirbilim & Nörobiyoloji

Sonuçları Filtrele Seçki
Bu Reklamı Kapat
137
Abdullah Töre
Hatırla
Takip
Paylaş
Ben rüya merkaklısı biriyimdir beyindeki o bilinç mekanizmasını kavramaya çalışıyorum ve birkaç deneyimimde rüyalarımda bilinçaltımın nerede olduğunu anlayıp ona yönelmiştim o gerçekten de benim bilinçaltım olabilir mi yoksa bilinçaltı beni kandırıyor olabilir mi?Kim doğru söylüyor?
Bu Reklamı Kapat
130
Kubilay Bayraktar
Hatırla
Takip
Paylaş
Diyelim ki beyin naklini yapabildik. Peki beyin ile biyolojik değil de mekanik bir vücut birleştirilebilir mi? Böylece kendimizi süper insanlara dönüştürebilir miyiz? Uçabilir, süper güçlü olabilir, hatta herkes kendini geliştirip kendine özel güçleri kendine katabilir. Hatta oksijensiz ortamda bile belirli önlemler alınarak yaşanabilirmi
Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
834
Hank Rearden
132 görüntülenme
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
İnternette "rüyada zaman ne kadar uzun geçerse geçsin gerçek hayatta aslında 2-3 dakika geçtiğini" söyleyen bilimsel olmayan yazılar var peki gerçekte rüyalar ne kadar sürer ?
Öne Çıkarılan Cevap Öne Çıkarılan Cevap

Sizin de tespit ettiğiniz gibi, kişiye uzun gibi gelen rüyaların sadece birkaç saniye veya birkaç dakika sürdüğü iddiası doğru değil. Ama rüya sırasında zaman algısının çarpıklaştığı fikri doğru; sadece insanlar bunu mitleştirip abartıyorlar.

ABD Ulusal Uyku Vakfı'nın araştırmalarına göre, ortalama bir insan her gece 4-6 adet rüya görüyor. 1 gece boyunca gördüğünüz rüyaların toplam uzunluğu 2 saate kadar uzayabiliyor.[1] Tek bir rüyanın uzunluğu ise genelde birkaç dakika ilâ yarım saat arasında sürüyor.[2] Genellikle geceleri ilk gördüğünüz rüyalar daha kısa (~5 dakika kadar) oluyor ve her rüyada süre biraz daha uzuyor; son rüyanız 45-60 dakika kadar sürebiliyor.[3] Tabii rüyaların gerçek süresini ölçmek çok zor olduğu için, bunları kesin olarak tespit etmek şu an için birazcık zor.

Ayrıca yaygın olarak bilindiği üzere, bu rüyaların ezici çoğunluğunu hatırlamak mümkün olmuyor (genelde sadece REM uykusunda görülen rüyalar hatırlanıyor).

334 görüntülenme
21
Paylaş
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
Devamını Göster
9K
Onur Yekedüz
102 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Yusuf Bahâ Köksal , Psikoloji ve Nöroloji Üzerine Okumalar Yapıyorum.

Bağımlılığın temel elemanı dopamindir. Önemli bir nörotransmitter (nöronlar arasındaki veri alışverişini sağlayan moleküller) olan dopamin; edindiğiniz, edineceğiniz bağımlılığın kullanımı esnasında aktif olarak size bir ''haz'' yaşatır. Bu haz; ödüllendirme sisteminiz (amigdala başta olmak üzere) tarafından algılanır, pekiştirme yoluyla öğrenilir ve bu histen noksan kaldığınızda tekrar alınması geri bildirilir. Bu geri bildirimin karşı konulamaz tekrarına da bağımlılık diyebiliriz.

Bu hazzın yitirilmeye başlandığı âna, geri çekilme (withdrawal) denir. Bu aşamada dopaminin iletim ve üretimini sağlayan ventral tegmental alanın aktivasyonu düşmeye başlar ve kişiyi anksiyete ve stres semptomları göstermeye sevk eder. Bu deneyim, toleransların dereceleri tecrübe edildikçe; plastisite dediğimiz beynin tecrübelere karşı gösterdiği farklılaşım ve edinimler sinaps değişiklikleri ve ''Döngüsel Adenosin Monofosfat, Yanıt Öğesi Bağlama Proteini (CREB) ve ΔFOSB tarafından pekiştirilir.''[1]

289 görüntülenme
7
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
137
Abdullah Töre
Hatırla
Takip
Paylaş
Rüyamda çıplak ayaklarımla koşarak merdiven iniyordum ayaklarim aciyordu ama kalktığımda neden ufak bir ağrı dahi hissetmedim?Bunu beynimizdeki hangi mekanizma sağlıyor?
Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
60
Şule .
Hatırla
Takip
Paylaş
Örneğin önümüzde X ve Y olmak üzere iki seçenek var ve tabi seçim yapmak için de süremiz.Bu seçenek bir soru seçeneği değil yani bilgi gerektirmiyor.Sürenin bitimine yakın karar veriyoruz .Ama neden onu seçtiğimize dair bir fikrimiz yok .Bu durumda kararı veren ne oluyor ?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et