Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Rusya, ABD'nin Ay'a Gidip Gitmediğini Kontrol Etmek İçin Ay Görevi Düzenleyecek mi?

Rusya, ABD'nin Ay'a Gidip Gitmediğini Kontrol Etmek İçin Ay Görevi Düzenleyecek mi? Intell News Romania
9 dakika
6,541
 • Gezegen Bilimi
 • Astronomi ve Uzay Bilimleri Safsataları

İddia

Rusya, ABD'nin Ay'a gidip gitmediğini doğrulayacak.

Gerçek mi?

Karışık
Karışık

Gerçek Taraflar

Rus Uzay Ajansı ROSCOSMOS Başkanı Dmitry Rogozin, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon ile yaptığı bir sohbette, Dodon'un sorusu üzerine gerçekten de ABD'nin Ay'a iniş yapıp yapmadığını tespit edeceklerine yönelik bir cümle kullandığı doğrudur. Ayrıca Rusya'nın 2040 yılına kadar Ay'da bir uzay üssü kurmaya ve önce Ay'a, sonra Mars'a insan göndermeye yönelik görev planları olduğu doğrudur.

Sahte Taraflar

Haber sitelerinin başlıklarının iddia ettiğiniz aksine Başkan Rogozin, bunu şaka yollu söyledi ve ciddi değildi. Sputnik Haber Ajansı şöyle yazıyor:

Bu Reklamı Kapat

Amerikalı astronotların Ay'a inip inmediği sorulduğunda, Rogozin sırıtarak "Öyle olduğunu iddia ediyorlar, biz de gidip göreceğiz." dedi.

İddianın Kökeni

21. yüzyılın başında uzay yarışının yeniden kızışmasıyla birlikte karşılıklı göndermeler de artmaya başladı. Ana akım medyanın bu atışmayı popülist bir düzlemde çarpıtma ve başlıklarını buna yönelik olarak tık tuzağı şeklinde tasarlaması, halk arasında hatalı algıların nedeni olmakta.

Bilgiler

Yaygın kanının aksine ABD Uzay Ajansı NASA, Ay üzerine toplamda 8 insanlı araç gönderdi; bunlar içinde 24 astronot vardı ve bunların 12'si Ay'a ayak bastı. Dolayısıyla bu başarı tek seferlik bir başarı değildi, tekrar tekrar başarıldı ve tüm Dünya (ve NASA'nın birincil olan ve olmayan bütün çalışanları) bu başarıları ve bu görevlerin öncülü olan sayısız başarısızlıkları ve ölümleri başından sonuna kadar deneyimledi. Bu konuda kapsamlı bilgiler için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Bu kadar büyük ve uzun yıllara yayılan bir başarının, komplo teorisyenlerinin iddia ettiği gibi baştan sona uydurma ve stüdyo çekimi olması pratik olarak imkansızdır; hele ki ABD'nin NSA gibi üst düzey güvenlikli kurumlarındaki devlet sırlarını bile sızdırmayı önlemek konusundaki beceriksizliği düşünülecek olursa...

Ay Görevleri ile ilgili iddialar ve bunların bilimsel analizler karşısında ne kadar geçerli olduğunu öğrenmek için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Ülkelerden Gelen Doğrulamalar

Bunun ötesinde, ABD'nin Ay'a iniş yaptığı bugüne kadar zaten üçüncü parti dış kaynaklarca doğrulanmıştır. Bunların kısa bir listesini verecek olursak:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 1. İngiltere'de bulunan Kettering Dil Okulu'nun amatör radyo ve uydu ekibi, ABD ve Sovetler'in Ay görevleri boyunca yaptıklarını iddia ettikleri görevleri bağımsız radyo ekipmanları ile tespit etmeye çalışıp, elde ettikleri bulguları yayınlamışlardır. Aralık 1972'de Apollo 17'nin Ay'a gidişini bağımsız olarak tespit ettiklerini bildirmişlerdir.
 2. 2008 yılında Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), SELENE Ay aracı ile ABD'nin 4. insanlı Ay inişi olan Apollo 15'in iniş yaptığı Ay bölgelerini fotoğraflamıştır. Burada, NASA'nın iniş yaptığı yerin izleri gözlenebilmiştir.
 3. Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO) tarafından 2008 yılında gönderilen Chandrayaan-1 Ay aracı, Apollo 15 iniş bölgesini inceleyerek JAXA'dan bağımsız olarak inişin yaşandığını doğrulamıştır.
 4. Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA) tarafından 2010 yılında gönderilen Ay aracı Chang'e 2, Apollo inişlerinin yapıldığı bölgeleri 1.3 metre çözünürlük düzeyinde görüntülemeyi başardı.

Tekil Görevlere Yönelik Doğrulamalar

Bunun ötesinde her bir görev, sayısız bağımsız gözlemci tarafından daha görev sürdürülürken gözlenmiş, raporlanmış ve analiz edilmiştir. Bunların kısaltılmış bir listesini sunacak olursak:

 1. Apollo 8 görevinin S-IVB ücüncü kademe roketinden düşen yakıt deposu, 21 Aralık 1968 günü İngiltere'deki amatör astronomlar tarafından görüntülenmiştir. Fransa'daki Pic du Midi Gözlemevi'nden Dr. Michael Moutsoulas, 60 santimetrelik bir teleskop kullanarak doğu yönünde ilerleyen bir aracı tespit etmiş ve Apollo 8'in bildirilen konumuyla eşleştirmeyi başarmıştır.
 2. NASA ile bir bağlantısı olmayan Northwestern Üniversitesi'nin artık işlevini durdurmuş olan Corralotis Gözlemevi, NASA'dan yapılan yayına ek olarak kendi gözlemlerini CBS kanalı ile canlı olarak paylaşmış, Apollo 10 görevinin gerçekten yapıldığını doğrulamıştır.
 3. Almanya'daki Bochum Gözlemevi'nden Prof. Dr. Heinz Kaminski, hem Sovyet hem de ABD uzay ajanslarından bağımsız olarak Apollo 11 görevi ile ilgili olarak yayınlanan veri ve iddiaları kendi gözlemleriyle doğrulamıştır. İngiltere'deki Jodrell Bank Gözlemevi, kendi teleskoplarını kullanarak önce Sovyetler'in Sputnik aracını, sonrasında ise Apollo 11 görevini bağımsız olarak gözlemişlerdir. Aynı zamanda Sovyet uzay aracı Luna 15'in de gerçekten başarıyla fırlatıldığını doğrulamışlardır. Bunlar halka arz edilmiş bilgilerdir.
 4. Dijital bir planetaryum olan Chabot Uzay ve Bilim Merkezi, Apollo 13'ün yörüngesini optik takip araçlarıyla bağımsız olarak gözlemiştir.
 5. Corralitos Gözlemevi, Apollo 14'ün fotoğraflarını bizzat yakalamayı başarmıştır.
 6. Bağımsız araştırmacılar Paul Wilson ve Richard Knadle, kendi radyo ekipmanlarını kullanarak Apollo 15 kumanda merkezinden yayılan radyo sinyallerini yakalayıp, bu sinyallerde bahsedilen olaylarla göreve yönelik kendilerinin bağımsız olarak çektikleri fotoğrafları eşleştirmeyi başarmışlardır. Bu çalışmalarını QST dergisinde yayımlamışlardır.
 7. Washington Eyalet Üniversitesi, Apollo 16'yı kendi araçlarıyla gözlemeyi başarmışlardır. Ayrıca 2 ayrı amatör radyocu, ev yapımı ekipmanları ile Apollo 16 görev modülünden gelen sinyalleri yakalamayı başarmıştır. Bochum Gözlemevi de, bağımsız olarak astronotları takip etmiş ve Ay'dan Houston'a gönderilen sinyalleri yakalayarak kendi görüntülerini elde etmişlerdir. Bu görüntüleri 625 satırlık 2 inç siyah-beyaz video teyplere kaydetmiş ve saniyede 25 kare ile oynatmayı başarmışlardır. Bu görüntülerde Houston'daki yönetim merkezindeki kimsenin sesleri yoktur; çünkü gözlemevi doğrudan Ay'dan gelen sinyalleri yakalayarak filme çevirmiştir!
 8. İsveç uzay programından Sven Grahn, Florida'da Apollo 17'yi kendi gözlemleriyle yakalamayı başarmıştır.

Sovyetler Birliği, ABD'nin Ay İnişlerini Asla Yalanlamadı!

20. yüzyılın uzay yarışı sırasında bile Sovyet Uzay Ajansı, ABD'nin Ay'a iniş yaptığı konusunda herhangi bir reddiyede bulunmamış, bu başarıyı görmezden gelerek "çirkef" olarak tabir edilen tutuma başvurmamıştır. Üstelik bu, Sovyetler Birliği'nin askeri kapasitesi dahilindeyken! Amerikalı David Randolph Scott ile Rus Alexei Leonov'un yazdığı Ay'ın İki Yüzü: Soğuk Savaş'taki Ay Yarışı Hikayemiz isimli kitabında, Sovyetler Birliği'nin Uzay İletişim Birimi, "en modern istihbarat toplama ve bireysel takip ekipmanları ile donatılmış" olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla bunu rahatlıkla tespit edebilirlerdi; ancak bunu yapmadılar. Öyle ki, Soğuk Savaş sonrasında iki ülke el ele vererek uzay programlarını daha da öteye götürmeyi başarmışlardır.

Dolayısıyla, ROSCOSMOS'un 21. yüzyılda bu doğrulamayı bir kez daha yapmasında herhangi bir sakınca yoktur; hatta bu paranoya yaklaşımını dizginlemek açısından faydalı bile olacaktır! Ancak Ay görevlerinin gerçekliğini bir kez daha doğrulamanın bize herhangi bir ek bilgi vermeyeceği gerçeği düşünüldüğünde, Rogozin'in ve benzerlerinin şakayla karışık yaklaşımlarının yersiz birer espri ve halk arasındaki paranoyayı gereksiz yere körükleyecek bir kaynak olduklarıgörülebilir. Öte yandan tekrar kızışan uzay yarışı sürecinde, bu tarz çarpıtma ve iğneleyici sözler beklenmedik değildir.

Şakayla Karışık Paranoya

Örneğin, başkan Nikita Khrushchev'in yönetiminde Sovyetler Birliği Sputnik 1 uydusunu ve Yuri Gagarin'i uzaya göndermeyi başarmışlardı. Scientific American'ın Khrushchev'in oğlu Sergei ile yaptığı bir röportajda, Neil Armstrong'un Ay'a ayak bastığı sırada nerede olduğu sorulduğunda, şöyle bir cevap veriyor:

Ay'a iniş gününü çok iyi hatırlıyorum. 34 yaşındaydım. Arkadaşlarımla bir tatildeydik. Hemen hemen hepsi Chelomei Tasarım Bürosu'nda çalışırlardı. Ayrıca aramızda KGB'den de bir görevli vardı. Ukrayna'da, Çernobil'deydik. Daha sonradan adı çıkacak olan Çernobil Nükleer Santrali'nin bulunduğu yerdeydik. KGB görevlisi Afrika'dan yeni dönmüştü ve yanında ufak da bir teleskop getirmişti. Bu teleskobu kullanarak Ay'a baktık ama iniş falan göremedik. Dolayısıyla o zamanlarda bizim için halen şüpheli bir durumdu. (Gülüyor)
Sergei Khrushchev
Sergei Khrushchev
Scientific American

Görüldüğü üzere, bu tarz "şakayla karışık" yaklaşımlar Ruslar'da halen süregelen bir durum. Ancak kendisine Rusya'nın Ay inişine yakın olup olmadığı sorulduğunda şöyle cevap veriyor:

Bu Reklamı Kapat

Ruslar yakın falan değildi. Hatta bence Rusya'nın, [Rus Uzay Programı başkanı] Sergei Korolev ve onun sonradan yerini alan Vasili Mishin ile Amerika'nın ilerisine geçme şansı hiç yoktu. Korolev bir bilim insanı değildi, bir tasarımcı bile değildi. Harika bir yöneticiydi. Ancak mentalitesi, onun en büyük problemiydi. Elindeki N1 isimli araç ile uzaya gitmeyi kafasına takmıştı; ancak araç 1958'de tamamen başka amaçlarla tasarlanmıştı, yük kapasitesi sadece 70 tondu. Onun aklındaki şey, hiçbir ara görev basamağı kullanmadan, tek seferde uzaya gitmeyi denemekti. Eğer sürekli denersek, başaracağımıza inanıyordu. Lunnik görevleri ile çok sayıda deneme ve yanılma yapıldı. Bir insanı Ay'a göndermek fazlasıyla karmaşık bir iş, hele ki o tarz bir yaklaşım ile düşünüldüğünde. Bence en başından başarısızlığa mahkumdu. Tabii şunu da anlamalısınız, ben onun rakibi olarak konuşuyorum. Biz de Büro ile kendi tasarımımız üzerinde çalışıyorduk. Bizler belki de daha gerçekçiydik. Ancak Amerikalılar'ı o dönemde yenebileceğimizi hiç sanmıyorum. Rus Uzay Programı'ndan bahsederken, batılı medyanın yaptığı bir hata var: Merkezi bir program olduğunu ima ediyorlar. Gerçekte ise bizim programımız tek bir merkeze bağlı değildi; en azından ABD'ye nazaran. Onların tek bir odağı vardı: Apollo görevi. Sovyetler'de ise birbiriyle yarışan farklı tasarımcılar vardı.

Bir diğer örneği ele alalım: 2015 yılında Rus gazetesi Izvestia'da bir köşe yazısı yazan hükümet sözcüsü Vladimir Markin'in ABD'nin Ay görevlerini araştıracak bir komite kurulması talebi de bunun bir benzeridir. Ancak bu kişiler bile Ay görevlerini komplo teorisyenleri gibi reddetmemektedirler; sadece Ay görevlerinin sadece bir NASA başarısı olmadığının, insanlığın ortak kültürel değeri olduğunun tespit edilmesini ve görevde toplanan bütün veri ve örneklerin halka arz edilmesini talep etmişlerdir. Moscow Times gazetesi, Markin'in bu talebini şöyle yazıyor:

Biz [ABD'nin] Ay'a gitmediğini, bunun yerine sadece bir film çektiklerini iddia etmiyoruz. Ancak tüm bilimsel, belki de kültürel kalıntılar, insanlığın ortak değeridir. Bunların arkalarında iz bırakmadan kaybolması, ortak kaybımız olacaktır.

Ay Görevlerine Yönelik Kuşkular

Tüm sağlam kanıtlara rağmen, ABD'nin Ay'a asla iniş yapmadığına yönelik halk arasındaki paranoya, komplo teorisyenlerinin yaydıkları sahte bilgiler ile güçlü tutulmaya çalışılmaktadır.

Haziran 2018'de yapılan Rus Halk Görüşü Anketi'ne göre Rusların %57'si ABD'nin Ay'a ayak basmadığına inanmaktadır. 2016 yılında Birleşik Krallık'ta yapılan bir anket, İngilizlerin %52'sinin Ay inişinin sahte olduğuna inandığını göstermektedir. 2013 yılında Pew Araştırma Merkezi'nin yaptığı bir anket çalışması ise, Amerikalılar'ın %7'sinin Ay görevlerinin sahte olduğuna inandığını göstermektedir.

Komplo Teorileri Sadece Amerikalılar'a Yönelik Değil!

Tabii ki gerçek ile bağlantısı kesilmiş olan kişilerin hedefinde olan tek ülke ABD değil. Sovyetler Birliği'nin uzay programıyla ilgili de bol miktarda komplo teorisi bulmak mümkün. Bunlardan en meşhurlarından birisi, aslında Sovyetler Birliği'nin Ay'a ABD'den 12 sene önce insan gönderdiği; ancak bu kozmonotların hiçbirinin geri dönemediğine, Sovyetler Birliği'nin de bu görevin sonuçlarını gizlediğine yönelik komplo teorisi.

İnsanların bu tarz komplo teorilerine neden inandığını merak ediyorsanız, buradaki, buradaki ve buradaki yazılarımızı okıuyabilirsiniz. Bunlarla nasıl mücadele edilebileceğine yönelik bilgileri ise buradaki veya buradaki yazılarımızdan alabilirsiniz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2022 15:49:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7476

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Karar Verme
Diş Hastalıkları
Oksijen
Enfeksiyon
Evrim Ağacı Duyurusu
Sağlık Örgütü
Karanlık Madde
Biyokimya
İnsan Sağlığı
Mucize
Ağız Sağlığı
Veri Bilimi
Uluslararası Uzay İstasyonu
Çin
Depresyon
Zihin
Tarih
Transkripsiyon
Gözlem
Antikor
Köpek
Kuantum
Kuşlar
Entomoloji
Evrenin Genişlemesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et