Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, NASA isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Fotoğrafta insanlık tarihinin ilk "uzay yürüyüşü"nü yapmış olan Sovyet kozmonot Alexey Arkhipovich Leonov (sağda) ile NASA astronotu Donald K. "Deke" Slayton, bir Soyuz uzay aracı içerisinde görülüyor.

ABD-Sovyet Rusya arasındaki siyasi gerilim, uzay macerasını bir "yarış" haline sokmuştu. Bu nedenle bu yarışın sona ermesinden önce, iki ülkenin bilim insanları arasında bir işbirliğinden söz etmek mümkün değildi. 1961 yılında, Uzay Yarışı'nın başlarında, ABD Başkanı John F. Kennedy şöyle diyordu:

Dünya genelinde özgürlük ve tiranlık arasında bir savaş süregelmektedir. (...) Sovyetler, devasa roket motorlarıyla bu savaşa önde başlamışlardır.

1970'li yıllarda ABD Ay'a 6 defa başarıyla insan indirdikten sonra, bu "yarış"ın saçmalığı ve anlamsızlığı anlaşıldı. ABD'nin gözlerinde "uzay yarışı kazanılmıştı"; dolayısıyla artık ispatlanacak bir şey kalmamıştı. Buna bağlı olarak işler hızla değişmeye başladı. Her ne kadar ülkeler arası siyasal kriz, 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasına dek devam etmiş olsa da, o noktadan sonra iki ülkenin bilim insanları, nihayet deneyimlerini, bilgilerini, fikirlerini özgürce paylaşabilmeye başladılar. ABD Başkanı Bush'un "Kozmos bir yarış değil, bir seyahat olmalıdır." sözleri, bu konuda yaşanan köklü değişimi özetlemektedir. Bunu,

1970'lerin ortalarından itibaren ABD ve Sovyet astronotları sıklıkla bir arada çalıştılar. Bu işbirliği, muhteşem başarılara dönüştü. İlk olarak Shuttle-Mir programı sayesinde insanlık uzaya daha kolay ulaşabilmeye başladı. Sonrasındaysa iki ülkenin işbirliği, Uluslararası Uzay İstasyonu gibi tarihin en kapsamlı uzay projelerinden birini mümkün kıldı.

Apollo aracı
Apollo aracı
NASA

17 Temmuz 1975 yılında iki ülkenin işbirliği sayesinde Dünya'nın yörüngesinde Sovyet yapımı Soyuz aracı ile, ABD yapımı Apollo aracı bir araya geldi. Apollo'yu kontrol eden Stafford, Soyuz'a yavaşça yanaşarak bağlandı. Bağlanma sırasında Leonov, iletişim aracı üzerinden Stafford'a şöyle takıldı: "Tom, lütfen motorlarını kapatmayı unutma, e mi?"

Aynı gün içerisinde, Dünya çapında milyonlarca insan canlı yayında izlerken, şu sözlerle "uzay yarışının resmen bitişi" anons edilmiş oldu:

Soyuz ve Apollo, şu anda el sıkışıyor.

Dakikalar sonra astronotlar aynı kabin içerisindeydiler ve birbirlerine sarılıyor, el sıkışıyor, birbirlerine hediyeler veriyorlardı. Hediyeler arasında iki ülkenin bayrakları, anma plakları, madalyonlar, sertifikalar, ağaç tohumları da vardı. Her iki ekip de hem Sovyetler Birliği lideri Leonid Brezhnev, hem de ABD başkanı Ford tarafından tebrik edildiler.

Soyuz Aracı
Soyuz Aracı
NASA

İlginç bir anekdot ise, ekipler arasındaki dil problemiydi: Projenin başlarında, öncelikle her iki taraf da kendi dillerini konuşmaya ve diğer tarafı kendilerini anlamak zorunda bırakmaya karar vermişlerdi. Ancak bu hiçbir şekilde çalışmadı; ekiplerin birbirini anlaması imkansızdı. Sonra, tam tersini denemeye karar verdiler: ABD ekibi Rusça, Sovyet ekibi İngilizce konuşacaktı. Bu, neredeyse kusursuz bir şekilde çalıştı ve görev hızla ilerleyebildi.

Bu ilk görev sonrasında, ikinci bir görevin yapılması, politik nedenlerle 20 yıl kadar beklemek zorunda kaldı. Ancak sonrasında müthiş bir hızla devam etti ve günümüzdeki kapsamlı uzay ağının önünü açtı. NASA astronotu Vance Brand, bunu şöyle anlatıyor:

Bizim buluşmamız, ülkeler için bir örnek oldu. Bizler, daha ülkeler arasında daha iyi bir iletişimin önünü açacak olan kıvılcım olduk.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/04/2020 12:20:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3607

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgisayar programcıları ile Evren yarış halindedir. İlki, aptalların bile kullanabileceği yazılımlar peşindedir. İkincisi ise daha çok aptal üretmek peşindedir. Görünen o ki Evren bu yarışı kazanmakta...”
Rick Cook
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder