Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar

Evrim Ağacı, Dünya'nın her yerinden insanların ortaklaşa katkısıyla gelişen ve büyüyen bir bilim platformudur. Herkes Evrim Ağacı'na kendi yetenek ve becerileri çerçevesinde katkı sağlayabilir; Evrim Ağacı'nın hedeflediği bilimsel aydınlanma devriminin bir parçası olabilir. 

Evrim Ağacı'nı takip eden ve/veya Evrim Ağacı'na katkı sağlayan herkes, Evrim Ağacı Ailesi'nin bir parçasıdır. Dolayısıyla bu aile içerisinde geliştirilen her ürün, ailenin ortak emeği ve ürünü olarak görülmektedir. 

Her Evrim Ağacı Ailesi üyesi, Evrim Ağacı'na çeviriler, özgün derlemeler, yazılar, makaleler, özgün videolar, seslendirmeler, altyazılandırma çalışmaları, görsel çalışmaları, vb. "içerikler" ile katkı sağlayabilir. Bunu yapabilmek için takip etmeniz gerekenler şu şekilde:

1. Kapsam ve Süre Belirleyin 

Bizim için en önemlisi, bize yapılacak katkının kapsam ve süresinin belirlenmesi... Yani "Ben Evrim Ağacı için bir şeyler üretebilirim." demek yerine, "Ben Evrim Ağacı için iki haftada bir astronomi ile ilgili özgün içerikli yazılar üreteceğim." demek çok daha faydalı. Bunun için öncelikle şuradaki yönergelerimizi okuyup, ne tip bir katkıyı, ne süreyle sağlamak istediğinizi net bir şekilde belirleyiniz.

2. Yayın Hakları'nı Okuyun

Evrim Ağacı'nda yayınlanacak içeriklerinizle ilgili haklarınızı öğrenmek için Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar başlıklı bildirimizi okuyunuz. Evrim Ağacı'na yayınlanması amacıyla içerik gönderen herkes, bu maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

3. İlgili İçerik Kurallarını Okuyun

Evrim Ağacı'na gönderilen hiçbir içerik, İlkelerimiz ile çelişen içerikte olamaz. İçeriğinizin ilkelerimize uyduğundan emin olunuz.

Ayrıca, İçerik türünüze bağlı olarak, aşağıdaki kuralları ve yönergeleri okuyunuz:

  • Yazılı içeriklerinizin uyması gereken kuralları ve yazı formatı Yazılı İçerik Kuralları olarak düzenlenmiştir. İçeriğinizin bu dökümanda belirtilen kuralların her birine uyduğundan emin olunuz. Bu dökümanı kullanarak, sık yapılan yazım hatalarından sakınabilir ve Evrim Ağacı'nın yazım stiline dair kuralları öğrenebilirsiniz.
  • Eğer Evrim Ağacı'nda bir çeviri yayınlamak istiyorsanız, Yazılı İçerik Kuralları'na ek olarak, Çeviri Kuralları altında belirtilen kuralları, uyarıları ve bilgileri okuyunuz. Bu dökümanı kullanarak hangi kaynaklardan çeviriler yapabileceğinize dair fikirleri de aynı bağlantıdan alabilirsiniz. Eğer hangi çeviriyi yapmak istediğinizden emin değilseniz, diğer çevirmenlerimizle irtibatta kalmak isterseniz ve/veya çevirmeyi düşündüğünüz dökümanları bize danışmak isterseniz, Facebook'taki Evrim Ağacı Çeviri Ekibi grubuna katılabilirsiniz.
  • Eğer Evrim Ağacı YouTube kanalında bir video yayınlamak istiyorsanız, Video Yayınlama Kuralları'nı okuyunuz. Eğer bu konuda sorunuz varsa, doğrudan [email protected] adresinden bizimle irtibata geçiniz.

Bu kurallara uymayan içerikler, editör kontrolünden geçirilmeksizin reddedilecektir.

4. Pilot İçeriğinizi Bize E-posta ile Ulaşın

Bu noktada yayına hazır ettiğiniz 1 adet pilot içeriği (deneme içeriğini) bize [email protected] adresi üzerinden iletiniz. Bu içeriğinizi Word dosyası olarak gönderebilirsiniz (PDF, OTF, TXT ve diğer formatları kullanmayınız).

5. Editörlerimiz Son Kararı Verecektir

Editörlerimiz içeriğinizi kontrol ettikten sonra, eğer ki uygun görürlerse ufak düzenlemeleri kendileri yapıp yayınlayacak ve/veya içeriğinizle ilgili sizin tarafınızdan yapılması gereken daha kapsamlı düzenlemeler gerekiyorsa, bu konu hakkında size bilgi vereceklerdir. Yayınlanması uygun görülmeyen içerikler için de bilgilendirme yapılacaktır.

6. Düzenli İçerik Üreticilerimize Katılın

Eğer editörlerimiz pilot içeriğinizi beğenecek olursa, sizi düzenli içerik üreticilerimiz arasına davet etmeyi seçebilirler. Bu durumda sizden bir Evrim Ağacı profili oluşturmanız istenecektir. Eğer profiliniz varsa, size gerekli içerik üreticisi yetkileri verilecek ve bundan sonraki içeriklerinizi doğrudan Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nden yüklemeniz beklenecektir. Editörlerimiz size bu konuda gerekli açıklamaları yapacaklardır.

***

İşte bu kadar basit! 

Eğer ki Türkiye'de aydınlanma ateşini yakmak istiyorsak, her birimize çok büyük görevler düşüyor. Bu görevleri yerine getirmenin en iyi yöntemlerinden birisi de, Evrim Ağacı'nın yarattığı güvenilir bilim platformunu kullanmak. Ve sizler, şu anda bu sitede bulunan kişiler olarak, bunu başarmaya bir adım daha yakınsınız!

Bizler, hep birlikte çalışırsak, her şeyi başarabiliriz!

Evrim Ağacı'na yaptığınız her türlü katkı için şimdiden çok teşekkürler!

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder