İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrim Ağacı, Dünya'nın her yerinden insanların ortaklaşa katkısıyla gelişen ve büyüyen bir bilim platformudur. Herkes Evrim Ağacı'na kendi yetenek ve becerileri çerçevesinde katkı sağlayabilir; Evrim Ağacı'nın hedeflediği bilimsel aydınlanma devriminin bir parçası olabilir. 

Evrim Ağacı'nı takip eden ve/veya Evrim Ağacı'na katkı sağlayan herkes, Evrim Ağacı Ailesi'nin bir parçasıdır. Dolayısıyla bu aile içerisinde geliştirilen her ürün, ailenin ortak emeği ve ürünü olarak görülmektedir. 

Her Evrim Ağacı Ailesi üyesi, Evrim Ağacı'na çeviriler, özgün derlemeler, yazılar, makaleler, özgün videolar, seslendirmeler, altyazılandırma çalışmaları, görsel çalışmaları, vb. "içerikler" ile katkı sağlayabilir. Bunu yapabilmek için takip etmeniz gerekenler şu şekilde:


1. Yayın Hakları'nı Okuyun

Evrim Ağacı'nda yayınlanacak içeriklerinizle ilgili haklarınızı öğrenmek için Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar başlıklı bildirimizi okuyunuz. Evrim Ağacı'na yayınlanması amacıyla içerik gönderen herkes, bu maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.


2. İlgili İçerik Kurallarını Okuyun

Evrim Ağacı'na gönderilen hiçbir içerik, İlkelerimiz ile çelişen içerikte olamaz. İçeriğinizin ilkelerimize uyduğundan emin olunuz.

Ayrıca, İçerik türünüze bağlı olarak, aşağıdaki kuralları ve yönergeleri okuyunuz:

  • Yazılı içeriklerinizin uyması gereken kuralları ve yazı formatı Yazılı İçerik Kuralları olarak düzenlenmiştir. İçeriğinizin bu dökümanda belirtilen kuralların her birine uyduğundan emin olunuz. Bu dökümanı kullanarak, sık yapılan yazım hatalarından sakınabilir ve Evrim Ağacı'nın yazım stiline dair kuralları öğrenebilirsiniz.
  • Eğer Evrim Ağacı'nda bir çeviri yayınlamak istiyorsanız, Yazılı İçerik Kuralları'na ek olarak, Çeviri Kuralları altında belirtilen kuralları, uyarıları ve bilgileri okuyunuz. Bu dökümanı kullanarak hangi kaynaklardan çeviriler yapabileceğinize dair fikirleri de aynı bağlantıdan alabilirsiniz. Eğer hangi çeviriyi yapmak istediğinizden emin değilseniz, diğer çevirmenlerimizle irtibatta kalmak isterseniz ve/veya çevirmeyi düşündüğünüz dökümanları bize danışmak isterseniz, Facebook'taki Evrim Ağacı Çeviri Ekibi grubuna katılabilirsiniz.
  • Eğer Evrim Ağacı YouTube kanalında bir video yayınlamak istiyorsanız, Video Yayınlama Kuralları'nı okuyunuz. Eğer bu konuda sorunuz varsa, doğrudan [email protected] adresinden bizimle irtibata geçiniz.

Bu kurallara uymayan içerikler, editör kontrolünden geçirilmeksizin reddedilecektir.


3. Evrim Ağacı'nda Kullanıcı Hesabı Açın

Evrim Ağacı'nın ana sayfasına gidip, "Giriş Yap" tuşuna tıklayarak kayıt olunuz. Mutlaka gerçek isminizi ve fotoğrafınızı kullanınız.


4. Kapsam ve Süre Belirleyin 

Bu noktada, şuradaki yönergelerimizi okuyarak, ne tip bir katkı sağlamak istediğinizi belirleyin.


5. Bize E-posta ile Ulaşın

Sonrasında, hesap oluşturduğunuzu ve yayınlamak istediğiniz içeriklerin kapsamını bize [email protected] adresi üzerinden bildiriniz. Yöneticilerimiz, size yazar hesabı açıp, bilgi verecekler.


6. İçeriğinizi Yayınlayın

İçeriğinizi Yazar hesabınızı kullanarak doğrudan sitemize girebilirsiniz. Bu girişi yaparken, yazının bir Word dosyasından kopyalanmadığından veya kopyalanacaksa da her türlü formattan arındırılmış şekilde kopyalandığından emin olunuz. 

Bir diğer seçenek olarak, içeriğinizi yayınlanması için [email protected] adresine iletiniz (bunu yapabilmek için de hesap açmanız ve bildirmeniz gerekmektedir). Yazılarınızı Word (.docx veya .doc) dosyası olarak (.txt, .otf veya .pdf değil!), içindeki görselleri de yüksek çözünürlüklü olacak şekilde (en az 800 piksel genişlikte olacak) ayrı ayrı iletmeniz gerekmektedir. Tek bir e-postaya iliştirmeniz yeterli olacaktır.


7. Editör Onayından Sonra Yazınız Yayına Alınacaktır 

Editörlerimiz içeriğinizi kontrol ettikten sonra, eğer ki uygun görürlerse ufak düzenlemeleri kendileri yapıp yayınlayacak ve/veya içeriğinizle ilgili sizin tarafınızdan yapılması gereken daha kapsamlı düzenlemeler gerekiyorsa, bu konu hakkında size bilgi vereceklerdir. Yayınlanması uygun görülmeyen içerikler için de bilgilendirme yapılacaktır.


İşte bu kadar basit! 

Eğer ki Türkiye'de aydınlanma ateşini yakmak istiyorsak, her birimize çok büyük görevler düşüyor. Bu görevleri yerine getirmenin en iyi yöntemlerinden birisi de, Evrim Ağacı'nın yarattığı güvenilir bilim platformunu kullanmak. Ve sizler, şu anda bu sitede bulunan kişiler olarak, bunu başarmaya bir adım daha yakınsınız!

Bizler, hep birlikte çalışırsak, her şeyi başarabiliriz!

Evrim Ağacı'na yaptığınız her türlü katkı için şimdiden çok teşekkürler!

Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar

Evrim Ağacı'na Maddi Destekte Bulunmanın Yolları

Site Yöneticisi

Evrim Ağacı

Evrim Ağacı

Site Yöneticisi

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim