Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'nda İçerik Seslendirme ve Podcast Yayınlama Kuralları

Evrim Ağacı'nda İçerik Seslendirme ve Podcast Yayınlama Kuralları What's New In Publishing
Bu Reklamı Kapat
4 dakika
2,895 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Bu doküman, Evrim Ağacı'nın podcast platformunda ve/veya YouTube kanallarında (1. kanal ve/veya 2. kanalda) video yayınlamak isteyen kişilerin uyması gereken kurallardan ve bu kişilerin haklarından ve sorumluluklarından bahsetmektedir. 

 1. Evrim Ağacı'nda yayınlanan bütün içeriklerde olduğu gibi, podcast içeriklerde de Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar isimli dokümandaki bütün maddeler aynen geçerlidir. Lütfen Evrim Ağacı'na seslendirme veya podcast göndermeden önce bu hakları okuyup anladığınızdan ve kabul ettiğinizden emin olunuz.
 2. Podcast ve ses kayıtlarının, aşağıdaki örneklerdeki kalibrede ve stilde olması hedeflenmelidir. Okuma hızı, kelime ve cümlelerin netliği gibi özellikler için bu örnekleri dinleyebilirsiniz.
 3. Maymunlar Cehennemi Gerçek mi Oluyor?! (Seslendiren: Özgür Babal)
 4. Göbekli Tepe Neyi Saklıyor? (Seslendiren: Altay Kenger)
 5. Süt ve Süt Ürünleri Sağlıklı mı, Yoksa Sağlık İçin Bir Tehdit mi? (Seslendiren: Funda Başak)
 6. Seslendireceğiniz içeriklerin Tavsiye Makale (yazılarda, öne çıkarılan görsel üzerinde mavi bir tik işareti ile gösterilmektedir) veya Editör Seçkisi (yazılar, öne çıkarılan görsel üzerinde sarı bir yıldız işareti ile gösterilmektedir) bünyesindeki yazılardan seçilmesi gerekmektedir. Bu iki işaretten birine sahip olmayan yazılar seslendirilmemelidir.
 7. İçerik okuduğunuz ses kayıtlarının başında şu bilgilere mutlaka yer verilmelidir:
 8. Başlık
 9. Alt başlık
 10. Yazar İsmi
 11. (Varsa) Çevirmen/Uyarlayan İsmi
 12. Seslendirmen İsmi
 13. Evrim Ağacı'nda bir sesli içeriğin yayınlanabilmesi için seslendirmenin mutlaka post-prodüksiyon aşamasından geçmesi gerekmektedir. Bu işlem sırasında yapılması gereken temel düzenlemeler şu şekildedir:
 14. Kaydın giriş ve çıkış kısımları temizlenmeli, kayıt alınan cihazın açılma, kapanma, vb. sesleri yer almamalıdır.
 15. Ses kaydı, en azından şu seslerden mutlaka arındırılmalıdır:
 16. Cümle ve kelime aralarındaki dudak şapırtıları,
 17. Dil hareketinden doğan sesler,
 18. Yutkunma sesleri,
 19. Rahatsız edici ses patlamaları (özellikle p, ç, t, k gibi sert sessizleri söylerken oluşanlar),
 20. Öksürük ve hapşırık sesleri,
 21. Tıkanmalar ve takılmalar,
 22. Cihazın bulunduğu masaya çarpma sonucu oluşan ses sıçramaları,
 23. "Ee" ve "ıı" gibi boşluk doldurucu sesler,
 24. Rahatsız edici düzeydeki nefes alım/verim sesleri
 25. Eğer kağıttan okunuyorsa, kağıt sesleri
 26. Yeniden seslendirmeyi gerektiren, hatalı kısımlar da silinmelidir ve tekrar seslendirilmelidir. Ancak iki seslendirme arasında ses, ton, vb. farkı olmamalıdır.
 27. Giriş ve çıkışa uygun ve kolay dinlenebilir (İng: "easy listening") bir podcast müziği konmalıdır. Müzik, seslendirme boyunca devam edebilir; ancak dinlemeyi zorlaştıran bir düzeyde ve nitelikte olmamalıdır.
 28. Seslendirmelerde kullanılan bütün müzikler için telif hakkı izinleri alınmalıdır. Alınamıyorsa, telifsiz müzikler tercih edilmelidir.
 29. İçerik seslendirmelerinde, başka yazılara veya metin içine gömülmüş (İng: "embed") videolara, ses kayıtlarına, vb. konulara işaret eden kısımlar doğrudan okunmamalıdır.
 30. "Buradaki yazımızda izah ettiğimiz gibi..." kısımlar okunmamalıdır. Bunun yerine, seslendirmeye "Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi Evrim Ağacı sitesindeki X başlıklı yazıdan alabilirsiniz." gibi bir cümle eklenmelidir.
 31. Eğer bir video veya ses kaydına gönderme yapılıyorsa, o video veya ses kaydını kısaca tanıtabilir ve Evrim Ağacı'nın (veya yoksa, ana kaynağın) sitesinden görülebileceğini söyleyebilirsiniz.
 32. Evrim Ağacı'na gönderilen podcastler, kalitesine bağlı olarak farklı şekillerde yayınlanabilmektedir. Hangisinde yayınlanacağını öngörmek için şu kriterlere dikkat edebilirsiniz:
 33. Kabul edilen ve yayına alınan bütün podcastler aşağıdaki kaynaklarda mutlaka yayınlanmaktadır:
 34. Spotify Podcasts
 35. Apple Podcasts
 36. Google Podcasts (Bu araç, çok sayıda diğer platforma da otomatik gönderim yapmaktadır.)
 37. Evrim Ağacı Podcast Platformu
 38. Evrim Ağacı 2 YouTube Kanalı (İçeriğinizin bu platformda yayınlanması birkaç hafta veya ay alabilir.)
 39. Bazı podcastler, kaliteli olmaları halinde, konuyla ilgili görsellerle zenginleştirilerek Evrim Ağacı Ana YouTube Kanalı (Evrim Ağacı) üzerinden de yayına alınabilir (bir örneğini buradan görebilirsiniz). Bir podcastin ana kanalda yayınlanıp yayınlanmayacağına, yayınlanacaksa ne zaman yayınlanacağına yönetim ekibi karar vermektedir. Video yayınlama ile ilgili kurallarımızı buradan görebilirsiniz.
 40. Podcastler ve ses kayıtları MP3 formatında ve en az 128 kbps bit oranında olmalıdır. Şu anda WAV formatı ve diğer ses formatları kabul edilmemektedir.
 41. Kayıtların ses aralığı 6-12 dB aralığını aşmamalıdır. Bütün sesler ve vokaller rahatlıkla anlaşılabilir ve rahatsız edici olmamalıdır. Mümkünse USB mikrofon ile değil, XLR mikrofonlarla kayıt alınmalıdır.
 42. Podcastlerin işleme dosyaları (örneğin Adobe Premiere Pro veya Adobe Audition gibi dosyaları) tek bir dosya halinde saklanmalı ve yayından sonra en az 5 sene süreyle silinmemelidir. Evrim Ağacı bu dosyaları sizin yerinize ücretsiz olarak saklamaktadır. Dilerseniz bu dosyaları sıkıştırdıktan ("ZIPledikten") sonra WeTransfer gibi siteler aracılığıyla tarafımıza [email protected] üzerinden iletebilirsiniz. Sonrasında silebilirsiniz.
 43. Evrim Ağacı, bütün içeriklerde uygun gördüğü değişiklikleri ve düzenlemeleri yapma, yayınladığı içerikleri sonradan kaldırma, içerikleri yayınlama taleplerini reddetme hakkını saklı tutar.

Evrim Ağacı'nda video yayınlayan herkesin bu kuralları ve kurallar içindeki bağlantıları okuduğu, anladığı ve kabul ettiği varsayılmaktadır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • İnanılmaz 9
 • Muhteşem! 7
 • Umut Verici! 6
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Korkutucu! 2
 • Üzücü! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/01/2022 12:56:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8253

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Biyoloji
Mikroevrim
Kara Delik
Balina
Genetik Değişim
Renk
Sars Mers
Element
Nükleik Asit
Hızlı
Fare
Dünya
Etik
Cinsel Yönelim
Rna
Foton
Gıda
Dağılım
Köpekler
Akciğer
Sinek
Antikor
Aşılar
Şiddet
Bilim İnsanları
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et