Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'nda İçerik Seslendirme ve Podcast Yayınlama Kuralları

Evrim Ağacı'nda İçerik Seslendirme ve Podcast Yayınlama Kuralları What's New In Publishing
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu doküman, Evrim Ağacı'nın podcast platformunda ve/veya YouTube kanallarında (1. kanal ve/veya 2. kanalda) video yayınlamak isteyen kişilerin uyması gereken kurallardan ve bu kişilerin haklarından ve sorumluluklarından bahsetmektedir. 

 1. Evrim Ağacı'nda yayınlanan bütün içeriklerde olduğu gibi, podcast içeriklerde de Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar isimli dokümandaki bütün maddeler aynen geçerlidir. Lütfen Evrim Ağacı'na seslendirme veya podcast göndermeden önce bu hakları okuyup anladığınızdan ve kabul ettiğinizden emin olunuz.
 2. Podcast ve ses kayıtlarının, aşağıdaki örneklerdeki kalibrede ve stilde olması hedeflenmelidir. Okuma hızı, kelime ve cümlelerin netliği gibi özellikler için bu örnekleri dinleyebilirsiniz.
 3. Göbekli Tepe Neyi Saklıyor? (Seslendiren: Altay Kenger)
 4. Süt ve Süt Ürünleri Sağlıklı mı, Yoksa Sağlık İçin Bir Tehdit mi? (Seslendiren: Funda Başak)
 5. Seslendireceğiniz içeriklerin Tavsiye Makale (yazılarda, öne çıkarılan görsel üzerinde mavi bir tik işareti ile gösterilmektedir) veya Editör Seçkisi (yazılar, öne çıkarılan görsel üzerinde sarı bir yıldız işareti ile gösterilmektedir) bünyesindeki yazılardan seçilmesi gerekmektedir. Bu iki işaretten birine sahip olmayan yazılar seslendirilmemelidir.
 6. İçerik okuduğunuz ses kayıtlarının başında şu bilgilere mutlaka yer verilmelidir:
 7. Başlık
 8. Alt başlık
 9. Yazar İsmi
 10. (Varsa) Çevirmen/Uyarlayan İsmi
 11. Seslendirmen İsmi
 12. Evrim Ağacı'nda bir sesli içeriğin yayınlanabilmesi için seslendirmenin mutlaka post-prodüksiyon aşamasından geçmesi gerekmektedir. Bu işlem sırasında yapılması gereken temel düzenlemeler şu şekildedir:
 13. Kaydın giriş ve çıkış kısımları temizlenmeli, kayıt alınan cihazın açılma, kapanma, vb. sesleri yer almamalıdır.
 14. Ses kaydı, en azından şu seslerden mutlaka arındırılmalıdır:
 15. Cümle ve kelime aralarındaki dudak şapırtıları,
 16. Dil hareketinden doğan sesler,
 17. Yutkunma sesleri,
 18. Rahatsız edici ses patlamaları (özellikle p, ç, t, k gibi sert sessizleri söylerken oluşanlar),
 19. Öksürük ve hapşırık sesleri,
 20. Tıkanmalar ve takılmalar,
 21. Cihazın bulunduğu masaya çarpma sonucu oluşan ses sıçramaları,
 22. "Ee" ve "ıı" gibi boşluk doldurucu sesler,
 23. Rahatsız edici düzeydeki nefes alım/verim sesleri
 24. Yeniden seslendirmeyi gerektiren hatalı kısımlar da silinmelidir.
 25. Giriş ve çıkışa uygun ve kolay dinlenebilir (İng: "easy listening") bir podcast müziği konmalıdır. Müzik, seslendirme boyunca devam edebilir; ancak dinlemeyi zorlaştıran bir düzeyde ve nitelikte olmamalıdır.
 26. Seslendirmelerde kullanılan bütün müzikler için telif hakkı izinleri alınmalıdır. Telifsiz müzikler her zaman tercih edilmelidir.
 27. İçerik seslendirmelerinde, başka yazılara veya metin içine gömülmüş (İng: "embed") videolara, ses kayıtlarına, vb. konulara işaret eden kısımlar doğrudan okunmamalıdır.
 28. "Buradaki yazımızda izah ettiğimiz gibi..." kısımlar okunmamalıdır. Bunun yerine, seslendirmeye "Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi Evrim Ağacı sitesindeki X başlıklı yazıdan alabilirsiniz." gibi bir cümle eklenmelidir.
 29. Eğer bir video veya ses kaydına gönderme yapılıyorsa, o video veya ses kaydını kısaca tanıtabilir ve Evrim Ağacı'nın sitesinden görülebileceğini söyleyebilirsiniz.
 30. Evrim Ağacı, gönderilen podcastin kalitesine bağlı olarak farklı şekillerde yayınlanabilmektedir. Hangisinde yayınlanacağını öngörmek için şu kriterlere dikkat edebilirsiniz:
 31. Kabul edilen ve yayına alınan bütün podcastler aşağıdaki kaynaklarda mutlaka yayınlanmaktadır:
 32. Spotify Podcasts
 33. Apple Podcasts
 34. Google Podcasts (Bu araç, çok sayıda diğer platforma da otomatik gönderim yapmaktadır.)
 35. Evrim Ağacı Podcast Platformu
 36. Evrim Ağacı 2 YouTube Kanalı (İçeriğinizin bu platformda yayınlanması birkaç hafta veya ay alabilir.)
 37. Bazı podcastler, kaliteli olmaları halinde, konuyla ilgili görsellerle zenginleştirilerek Evrim Ağacı Ana YouTube Kanalı (Evrim Ağacı) üzerinden de yayına alınabilir (bir örneğini buradan görebilirsiniz). Bir podcastin ana kanalda yayınlanıp yayınlanmayacağına, yayınlanacaksa ne zaman yayınlanacağına yönetim ekibi karar vermektedir. Video yayınlama ile ilgili kurallarımızı buradan görebilirsiniz.
 38. Podcastler ve ses kayıtları MP3 formatında ve en az 128 kbps bit oranında olmalıdır.
 39. Kayıtların ses aralığı 6-12 dB aralığını aşmamalıdır. Bütün sesler ve vokaller rahatlıkla anlaşılabilir ve rahatsız edici olmamalıdır. Mümkünse USB mikrofon ile değil, XLR mikrofonlarla kayıt alınmalıdır.
 40. Podcastlerin işleme dosyaları (örneğin Adobe Premiere Pro veya Adobe Audition gibi dosyaları) tek bir dosya halinde saklanmalı ve yayından sonra en az 5 sene süreyle silinmemelidir. Evrim Ağacı bu dosyaları sizin yerinize ücretsiz olarak saklamaktadır. Dilerseniz bu dosyaları sıkıştırdıktan ("ZIPledikten") sonra WeTransfer gibi siteler aracılığıyla tarafımıza [email protected] üzerinden iletebilirsiniz. Sonrasında silebilirsiniz.
 41. Evrim Ağacı, bütün içeriklerde uygun gördüğü değişiklikleri ve düzenlemeleri yapma, yayınladığı içerikleri sonradan kaldırma, içerikleri yayınlama taleplerini reddetme hakkını saklı tutar.

Evrim Ağacı'nda video yayınlayan herkesin bu kuralları ve kurallar içindeki bağlantıları okuduğu, anladığı ve kabul ettiği varsayılmaktadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • İnanılmaz 5
 • Muhteşem! 3
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Korkutucu! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Üzücü! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/09/2020 13:24:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8253

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Ecza
Sürüngen
Hematoloji
İnsanın Evrimi
Ara Tür
Virüsler
Dil
Entropi
Türleşme
Viral Enfeksiyon
Makroevrim
Aslan
Jeoloji
Gen
Doğa Olayları
Molekül
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Antropoloji
Bilim Felsefesi
Acı
Köpekgil
Covıd-19
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Evrimsel Süreç
Sağlık Bakanlığı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Döngüsel cehaletin reçetesi şudur: Düşüncelerinizle yetinin, bilgi düzeyinizle tatmin olun.”
Elbert Hubbard
Geri Bildirim Gönder