Evrim Ağacı'ndaki İçeriklerin Özgünlüğü ve İçerik Tipleri Hakkında

Evrim Ağacı'ndaki İçeriklerin Özgünlüğü ve İçerik Tipleri Hakkında
7 dakika
997 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Evrim Ağacı, bir yandan Türkiye'nin kültürü ve bilimsel konudaki eksikliklerine yönelik özgün içerikler üretirken, diğer yandan bilimsel arenada devrim yaratmış veya kaliteli bir şekilde hazırlanmış içerikleri daha detaylı bir şekilde incelediğimiz türev içerikler ve dilimize kazandırılmasının önemli olduğunu düşündüğümüz çeviri içerikler ile Türkiye'deki bilim külliyatını zenginleştirmeye çalışan bir bilim projesidir. Bu çabanın arkasında yatan felsefe hakkında daha fazla bilgi almak için buradaki duyurumuzu okuyabilirsiniz.

2010 yılından beri sürdürdüğümüz bu çabamız sırasında birçok yeni içerik tipi geliştirdik ve buna uygun projeler ürettik. Aşağıda, Evrim Ağacı'nda yayınlanan içeriklerin kategorizasyonunu bulacaksınız.

Temel İçerik Tipleri (Genel Makaleler)

Evrim Ağacı olarak yaptığımız yayın sayısı arttıkça, bu içeriklerde beliren örüntüleri daha da pekiştirebilmek adına bazı yeni içerik tipleri oluşturduk ve yazılarımızı buna göre kategorilendirerek, yeni yazıların bu kategorilerde daha fazla içerik üretebilmesini sağladık.

Reklamı Kapat

Dolayısıyla Evrim Ağacı'nda yayınlanan makalelerin öncelikle "Diğer İçerik Tipleri" adını verdiğimiz bu içerik gruplarından birine uyup uymadığının değerlendirilmesi, eğer hiçbirine uymuyorsa "genel makale" olarak görülerek, aşağıdaki 3 ana kategoriden uygun olanına yerleştirilmesi gerekmektedir:

 • Özgün İçerikler: Bu içerikler, Evrim Ağacı'na ait, özgün içeriklerdir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu yazılarda kullanılan kaynaklar, yazıların sonunda gösterilmektedir.
 • Türev İçerikler: Bu içeriklerin omurgası, bir diğer kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamaktadır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmekte, değiştirilmekte ve/veya geliştirilmişektedir. Yazar ve/veya editörler, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilmektedir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar, yazıların sonunda gösterilmektedir.
 • Metnin omurgasını oluşturan kaynağı okuyabileceğiniz bağlantılar, içerik özgünlüğü açıklama kutusunda ve metin sonunda verilmektedir.
 • Türev içeriklerin orijinal yazarları, yazının ana yazarı olarak içeriğin başında gösterilmektedir.
 • Türev içeriği üreten Evrim Ağacı yazarı, "Uyarlayan" unvanı ile yazı başında belirtilmektedir.
 • Çeviri İçerikler: Üniversite ve kurumlar tarafından basına yayılan basın bildirileri haricinde kalan blog yazıları, kavram anlatımları, denemeler, akademik metinler vb. metinlerin birebir yapılan çevirilerdir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamaktadır.
 • Orijinal metne giden bağlantılar, içerik özgünlüğü açıklama kutusunda ve metin sonunda verilmektedir.
 • Çeviri içeriklerin orijinal yazarları, yazının ana yazarı olarak içeriğin başında gösterilmektedir.
 • Çeviri içeriği üreten Evrim Ağacı yazarı, "Çevirmen" unvanı ile yazı başında belirtilmektedir.
 • Basın Bildirisi ile farkını anlamak için lütfen ilgili başlığı aşağıdan okuyunuz.

Evrim Ağacı, bu içerikler arasında bir denge oluşturmak ve içerik özgünlüğünü teşvik etmek adına 9:3:1 kuralı adını verdiği bir kuralı takip etmektedir. Yani Evrim Ağacı'nda yayınlanan her 1 çeviri için, en az 3 adet türev içerik ve en az 9 adet özgün içerik bulunması hedeflenmektedir.

Diğer İçerik Tipleri

Yıllar içinde geliştirdiğimiz özelleşmiş içerik tipleri, genel olarak 5 ana kategoriye ayrılmaktadır:

 • Özgün-Benzeri Tipler: Bunlar, özgün içerikler olup da özel kategorilendirilen içeriklerdir. Gerçeklik Analizi, Makaleni Açıkla, Taksonomi ve Hastalık Kataloğu bunun örnekleridir.
 • Türev-Benzeri Tipler: Bunlar, türev veya ona benzer değerlendirilen ve bu nedenle özel olarak kategorilendirilen içeriklerdir. Basın Bildirisi, Eş Baskı, Yazar Görüşü, Editör Görüşü ve Duyuru bunun örnekleridir.
 • Çeviri-Benzeri Tipler: Bunlar, çeviri veya ona benzer değerlendirilen ve bu nedenle özel olarak kategorilendirilen içeriklerdir. Sözlük girdileri bunun bir örneğidir.
 • Dil Tipleri: Evrim Ağacı'nda yayınlanan İngilizce ve Azerbaycan dilindeki makaleler bu şekilde kategorilendirilir.
 • Özel Tipler: Evrim Ağacı'nda geçici olarak yer verilen veya tek seferlik projelere yönelik hazırlanan içeriklerdir. Periyodik Tablo ve Sponsorlu içerikler bunun örnekleridir.

Aşağıda, bu içerik tiplerinin her biri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Özgün-Benzeri İçerik Tipleri

Bu üçüne ek olarak, 8 Temmuz 2021 itibariyle Evrim Ağacı'nda otomatik olarak özgün sayılan bazı içerik tipleri bulunmaktadır:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 • Taksonomi Girdisi: Bu içerikler, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmaktadır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.
 • Gerçeklik Analizi: Bu içerikler, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.
 • Hastalık Kataloğu: Bu içerikler, Evrim Ağacı'nın Hastalık Kataloğu projesinin bir parçası olarak hazırlanmaktadır. Hastalık Kataloğu projesinin amacı, başta nadir hastalıklar ve Türkiye'yi etkileyen hastalıklar olmak üzere Dünya'da görülen bütün hastalıkları bir katalog halinde biriktirmek ve bunlara yönelik halka açık bir bilgilendirme ve endeks sistemi sunmaktır.
 • Makaleni Açıkla: Akademisyenlere özel olarak üretilen bu içeriklerimizde, yüksek lisans ve doktora öğrencileri veya bilim insanları, yayınladıkları akademik içerikleri popüler bilim diliyle anlatırlar.

Türev-Benzeri İçerik Tipleri

 • Basın Bildirisi: Üniversitelerin ve resmi araştırma kurumlarının dağıtılmak üzere medyayla paylaştığı ambargolu ve ambargosuz basın bildirilerini, ambargoları kalktıktan sonra yayınladığımız içeriklerdir. Bunların ezici çoğunluğu bilim haberciliği içerikleridir ve bilimsel arenadaki gelişmeleri aktarırlar. EurekAlert, ScienceDaily ve Phys.org gibi toplayıcı (İng: "aggregator") sitelerin içeriklerinin ezici çoğunluğu, üniversitelerin medya birimleri tarafından paylaşılan basın bildirilerini içermektedir. Evrim Ağacı olarak bu siteler ve üniversitelerle irtibata geçerek onların bildirilerini Türkiye'ye duyurmaktayız. Çeviri içeriklerden farkını anlamak için, lütfen Çeviri içeriklerimizin açıklamasını okuyunuz.
 • Eş Baskı İçerikler: Bu içerikler, bir başka Türkçe kaynakta olduğu gibi (veya büyük oranda olduğu gibi) yayınlanmış, ancak yazarın isteği veya izniyle Evrim Ağacı'nda da yayınlanan içeriklerdir. İçeriklerin orijinal yazarları, yazar olarak belirtilmektedir ve eş baskının yapıldığı kaynağa giden bağlantılar (varsa) yazıya otomatik olarak eklenmektedir. Eş baskının orijinal tarihi de belirtilmektedir.
 • Yazar Görüşü (Op-Ed): Makalelerimizin geri kalanı aksine, bu içeriklerde yazarın kendi görüşlerine yer verilmektedir. Bu görüşlerin yayınlanması, Evrim Ağacı yöneticileri ve editörleri tarafından desteklendiği veya kabul edildiği anlamına gelmemektedir. Bu makaleler genellikle şeffaflık ve/veya tarafsızlık ilkelerini pekiştirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.
 • Editör Görüşü (Editorial): Makalelerimizin geri kalanı aksine, bu içeriklerde Evrim Ağacı editörleri ve/veya yöneticilerinin kendi görüşlerine yer verilmektedir. Bunlar, belirli konularda Evrim Ağacı'nın resmi pozisyonunu ilan etmektedir. Bu konuda daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.
 • Duyuru: Genellikle Evrim Ağacı hakkındaki veya güncel bir konuyla ilgili bilgileri ve/veya gelişmeleri duyurmak amacıyla hazırlanmış içeriklerimizdir. 

Çeviri-Benzeri İçerik Tipleri

 • Sözlük Girdisi: Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü projesi dahilindeki terim girdileridir. Sözlüğü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Dil Tipleri

 • İngilizce İçerikler: Evrim Ağacı yazarları tarafından, tamamen İngilizce olarak üretilen içeriklerdir. Diğer özgün içeriklerde olduğu gibi, içeriğin kaynakları metin sonunda verilmektedir.
 • Azerbaycan Dili İçerikleri: Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin Azerbaycan dilindeki çevirilerini içermektedir.

Diğer İçerik Tipleri

 • Periyodik Cetvel: Evrim Ağacı olarak geliştirdiğimiz, periyodik cetvele yönelik bir kimya projesinin parçası olarak 118 elemente dair detaylı bilgileri verecek şekilde hazırlanmış içeriklerimizdir. Yeni elementler keşfedildikçe veya üretildikçe bu içeriklerimizin de sayısı artacaktır.
 • Sponsorlu İçerikler: Bu içerikler, Evrim Ağacı'nın maddi sponsorları tarafından, Evrim Ağacı'nda yayınlanması amacıyla hazırlanan, özgün içeriklerdir. Sponsorun ismi metin içinde ve içerik özgünlüğü kutusunda açıkça belirtilmektedir. Sponsorluklar Evrim Ağacı'nın maddi ihtiyaçlarını karşılamak için alınan içeriklerdir; ancak diğer bütün içeriklerimizle aynı editöryal standartlara tabi tutulmaktadır. Sponsorlu içeriklerin bilimsel olarak güvenilir kaynaklara dayandığı garanti edilmektedir. Sponsorlu içeriklerimizle ilgili ek bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Evrim Ağacı olarak, daha fazla içerik üretip Türkiye'deki bilim okuryazarlığına katkılar sundukça, üretilen bu içerikleri en iyi şekilde kategorilendirmek, okurlarla iletişimi en etkili hâle getirmek ve Türkiye'deki bilim algısına yönelik ihtiyaçları en iyi şekilde tatmin edecek araçları üretmeye devam edeceğiz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/10/2021 13:20:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10702

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Abiyogenez
Yok Oluş
Etimoloji
Işık
Radyasyon
Kas
Şempanzeler
Kütleçekimi
Yaşam
Sağlık Bilimleri
Elektron
Doğa Gözlemleri
Antikor
Canlılık Cansızlık
Kanıt
Elektrokimya
Dna
Gelişim
Yakınsak Evrim
Köpekler
Basınç
Genel Halk
Görme
Paleontoloji
Tarih
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın