Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı Etkinlik Platformu: Bilim Buluşmaları İçin Kurallar, Yönergeler ve Sık Sorulan Sorular

Evrim Ağacı Etkinlik Platformu: Bilim Buluşmaları İçin Kurallar, Yönergeler ve Sık Sorulan Sorular
9 dakika
829
 • Evrim Ağacı Sistemleri

Bu yazı bilimseverler arasında düzenlenecek buluşmalara dair bazı temel bilgiler, görev tanımları, kurallar, yönergeler ve sık sorulan soruları içermektedir. Evrim Ağacı bünyesinde bu tür bir bilim buluşması düzenleyecek olursanız, ister buluşmayı organize eden kişi olun ister sadece katılımcı olun, bu yazıyı tümüyle okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılacaksınız.

Evrim Ağacı Etkinlik Platformu Nedir?

Evrim Ağacı olarak Türkiye'de ve yurt dışında yaşayan ve birçok alanda çalışan, eğitim gören ve farklı konulara ilgi duyan bilim tutkunlarını bir araya getirebilmek adına etkinliklerin açılabileceği bir Etkinlik Platformu kurmak istedik. Bu platformdan ister etkinlik açabilirsiniz, isterseniz de şehrinizde olan etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Geçmişten bugüne dek onlarca buluşmada yer alarak şunu söyleyebiliriz ki yüz yüze yapılan sohbetlerin zevki farklı olabildiği gibi, farklı mesleklerde yer alan kişilerin birbirlerine yardımcı olmaktadır. 

Eğer bugüne dek herhangi bir bilimsever buluşmasına katılmadıysanız, sizin de bir gün bu tarz bir etkinlikte yer almanızı dileriz.

Bu Reklamı Kapat

Bilim Buluşmaları Hakkında Ek Bilgiler

Buluşma Yerleri ve Türleri

Kamp, piknik, kafe, bar, müze, sergi, kitap buluşması, doğa yürüyüşü, sosyal sorumluluk projesi, ev buluşması, sunum yapılabilecek bir mekân, atölye, teleskopla gözlem, vb. gibi nice etkinlik fikirleri bulunmaktadır; ancak herkesin birbiriyle etkileşimde olabileceği ve birbirini duyabileceği yerleri ve etkinlikleri seçmenizi öneririz. Etkinlik türüne göre de gerekli ekipmanlarınızı da önceden hazır etmenizi de öneririz.

Sorumluluklar

Genel Sorumluluklar

 1. Demokrasi: Buluşma tarihi, yeri ve saati konusunda toplumun çoğunluğuna uyulması (örneğin organizatör herkesle iletişim kurabilmesi için bir ortak WhatsApp grubu açılmalı, bu grup içerisinde mevcut ya da yeni buluşmaya dair herkesin fikri alınmalı)
 2. Çevreye Saygı: Temizliğe dikkat edilmesi (örneğin buluşma parkta yaşandıysa, ayrılırken çöplerinizi toplayınız ve/veya çöp kutusuna atınız)
 3. Ödeme Prensibi: Herkesin kendi hesabını kapatması (örneğin içkili bir mekandaysanız aldıklarınızı önden ödeyin ya da aranızdan biri hesabı tutsun)
 4. Gruba Saygı: Tütün ve/veya alkollü içecek tüketimi konusunda kullanmayanlarla mesafenin korunması ve aşırı tüketimden kaçınılması (örneğin parkta iseniz yanınızda çocuklar, evcil hayvanlar ve bu ürünleri kullanmayan bireyler olabilir)
 5. Bireye Saygı: İster fiziksel anlamda ister kullanılan iletişim araçlar yoluyla diğer katılımcıları taciz etmemek ve/veya rahatsızlık vermemek (özel hayatınız ve bir diğer katılımcıyla olan samimi görüşmeleriniz kimseyi ilgilendirmez, ancak buluşmalar çerçevesi içerisinde bir sorunun yaşanmasıyla organizatör sizi ek sebebe gerek duymaksızın çıkartabilir)
 6. Sağlık: Gerektirdiği durumlarda maske ve mesafe kurallarına uyulması.

Katılımcıların Sorumlulukları

 1. Saat: Aksi bir durum belirtilmediği sürece belirtilen saatte buluşmaya katılmanız önemle rica olunur.
 2. Çocuklar ve Hayvanlar: Eğer yanınızda evcil hayvanınızı ya da çocuğunuzu getirecekseniz, bu durumu organizatöre bildirin ve gidilecek yerin uygunluğunu kontrol edin.
 3. Ulaşım: Hem gidiş hem de dönüş konusunda ulaşımınızı iyi düşünün. Birilerinin sizi aracıyla evinize bırakması ya da kendi evinde o geceliğine ağırlaması her zaman mümkün olmayabilir.
 4. Takip: Buluşmada bir değişiklik olması durumunda yoldayken şarjınızın yetersiz olması ya da internetinizin olmaması durumunda "Ben geldim, kimse yoktu, değişikliğe dair haberim yoktu, bana kimse ulaşmadı." gibi sebepler sunarak organizatörü suçlayamazsınız.
 5. Otorite: Organizatörün bir ricası olduğunda lütfen söylediklerine uyunuz.

Organizatörün Sorumlulukları

 1. Baş Sorumlu: Etkinliği açan kişi olarak organizatör siz sayılacaksınız. Bir etkinliğin birden fazla organizatörü de olabilir.
 2. İletişim: Katılımcıların iletişim kurabilecekleri bir yöntem sunulmalıdır. Eğer WhatsApp, Telegram, Facebook Groups vb. iletişim araçlarından ortak bir grup kurulursa, mevcut buluşma haricinde gelecek buluşmaların da organizatörü olmanız gerektiği anlamına da gelmez. Gelecek buluşmalar toplu oyla karar verilebilir (Genel Sorumluluklar başlığı altındaki Demokrasi açıklamasındaki kastımız buydu).
 3. Katılım: Aksi bir durum olmadığı sürece düzenlediğiniz buluşmaya katılmalısınız. Eğer katılamayacaksanız, katılımcıların iletişim kurabilecekleri bir yöntem sunmalı ya da bir başka organizatör atamalısınız.
 4. İsimlendirme: Eğer üstte belirtilen iletişim araçlarının biriyle ortak bir grup kurulursa, grubun isminde resmiyet ve marka değeri açısından Evrim Ağacı yazılmamasını önemle rica ederiz. Evrim Ağacı yönetimi bizzat onaylanmamış ve düzenlenmeyen hiçbir etkinlikte Evrim Ağacı adı kullanılmamalıdır. Ayrıca lütfen yazının en altındaki UYARI başlığını okuyunuz.
 5. Değişiklik: Buluşmayla ilgili herhangi bir değişiklik olursa, organizatör olarak bunu katılımcılara bildirmelisiniz.
 6. Bildirim: Etkinliği en erken 2 hafta öncesinden, en geç 3 gün kala açmanız önerilir.
 7. Buluşma Noktası: Eğer bir mekân belirleyemediyseniz, herkesin rahatlıkla bir arada toplanabileceği bir buluşma noktası belirleyip katılımcıları yönlendirebilirsiniz. Buluşma noktasına saatinde varmanız ve en az 15 dakika beklemenizi öneririz (bazı katılımcılar sizden buluşma noktasına erken varabilir, siz yine de saatine varıp başkalarını bekleyiniz).
 8. Tarif: Herkes gidilecek yeri bilmeyebilir, bu nedenle ister siz ister katılımcılarınız ortak iletişim grubunuzdan yardımcı olabilecek konum veya kroki sunmalısınız.
 9. Rezervasyon: Eğer gidilecek mekân için önceden yer ayırt etmek gerekiyorsa, gelecek kişi sayısını öğrenip ona göre fazladan yer ayırt ediniz (ekstra misafirler de gelebilir diye).
 10. Fotoğraf: Buluşmaya dair en az 1 adet herkesi gösterecek şekilde net bir fotoğraf çekip, etkinlik sonrasında bizimle [email protected] adresinden paylaşabilirsiniz. Lütfen bu paylaşımdan önce herkesin rızasını almaya çalışınız. Paylaşılmak istemeyenler olursa, onların kadrajda olduğu ve olmadığı 2 fotoğraf çekip, paylaşılmak isteyenlerin olduğu fotoğrafı bize iletebilirsiniz.
 11. Etkileşim: Buluşma sırasında kalabalıklığa göre gruplaşmalar olabilir. Herkesin dikkatini çekip yer değiştirmelerini rica ediniz. Bunu siz de yapınız. Bu şekilde sirkülasyon sağlanarak herkes birbiriyle etkileşim kurabilecektir.
 12. Konu Belirlemek: Buluşmada olası anlaşmazlıkların önüne geçiniz, katılımcıların arasından size yardımcı olabilecek bireyleri tespit ediniz. Din ve siyaset gibi hassas konularda herkes aynı toleransta olamayabileceği için konuyu değiştirmeye çalışınız (konuşulabilecek konular için bu yazının altında Sorular Listesi başlığına bakabilirsiniz).
 13. Süreç: Buluşmanın sonuna kadar durmanız gerekmez, ama mümkün oldukça katılımcılarla vakit geçirmenizi öneririz.
 14. Geribildirim: Dilerseniz buluşmaya dair geribildirimlerinizi bizimle tepede paylaşılan aynı e-posta adresinden iletebilirsiniz. 

Sorular Listesi

Bilim Harici Isınma Soruları

Bu sorular, birbirini daha önceden hiç tanımayan kişilerin ısınması için sorulabilecek sorulardır:

 1. İlk işiniz neydi ve şimdi ne işle uğraşıyorsunuz?
 2. Hangi bölümde okuyorsun ve başka bir bölüm okumayı ister miydin?
 3. Hiç ünlü veya hayranı olduğunuz biriyle tanıştınız mı?
 4. Şu anda okuduğunuz kitabın adı ne ve ne anlatıyor?
 5. Anında yeni bir beceri edinebilecek olsaydınız, neyi yapabilmek isterdiniz?
 6. Son zamanlarda izlediğiniz ve önerebileceğiniz bir film var mı? Neden?
 7. 10 sene önce en sevdiğiniz müzik grubu hangisiydi?
 8. Hatırlayabildiğiniz en eski anınız ne?
 9. Kendi paranla aldığın ilk şey neydi?
 10. Son zamanlarda seni şaşırtan veya güldüren bir şey oldu mu?
 11. Bugüne kadar ziyaret ettiğin favori yer neresi? Neden?
 12. Aşmak istediğin bir fobin/korkun var mı?
 13. Yakın geçmişte satın alıp da iade etmen gereken bir ürün oldu mu? Neden?
 14. Koleksiyon yaptığın bir şey var mı?
 15. En sevdiğin süperkahraman veya mitolojik karakter hangisi?
 16. Söylediğinde insanları şaşırtan bir yeteneğin var mı?
 17. Eğer uzaylılar gelse ve seni yanlarında götürmek istediklerini söylese, kabul eder miydin? Neden?
 18. Gündüzcü müsün, gececi mi?
 19. Yediğin en tuhaf yemek neydi?
 20. En tuhaf alışkanlığın ne?
 21. Eğer bir konuda üniversite seviyesinde ders verebilecek olsaydın, ne konuda vermek isterdin?
 22. Herhangi bir ülkede yaşayabilecek olsaydın, hangisinde yaşamak isterdin? Neden?
 23. Adından memnun musun? Değiştirecek olsaydın ne olmasını isterdin?
 24. Evcil hayvanın var mı?
 25. En sevdiğin koku nedir?

Bilimle İlgili Sorular

Buluşmalarda bir araya geldiğinizde üzerinde durabileceğiniz birbirinden ilginç konuya dair sorular şunlardır:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 1. Evrenin nasıl başladığını hiçbir zaman bilebilecek miyiz?
 2. Zamanda yolculuk mümkün müdür? Mümkün olsaydı ne zamana gitmek isterdiniz?
 3. Dünya-dışı akıllı yaşamla iletişim kurmak tehlikeli midir?
 4. Neden Mars'a yerleşmeliyiz?
 5. Ahlak kavramı nedir?
 6. Sizce 2100 senesine kadar hangi buluşlara sahip olabileceğiz?
 7. Evren neye doğru genişliyor?
 8. Bilimsel gerçekleri en iyi yansıtan film ve diziler nelerdir?
 9. Bilimin asla cevap veremeyeceği sorular var mıdır?
 10. Felsefe ile bilim dünyası arasındaki tartışmalar nelerdir?
 11. Bilinç nedir, bir bilgisayara aktarabilmek mümkün müdür?
 12. Özgür irade var mıdır?
 13. Yapay zekâ geleceğimizi tehdit etmekte midir?
 14. Uçan arabalar fikri hakkında ne düşünüyorsunuz?
 15. İnsan ömrünü en az 200 yıla uzatabilseydik bu ne gibi olumlu ve olumsuz şeylere yol açardı?
 16. Bir simülasyonda mı yaşıyoruz?
 17. Eğitim sistemi sizce nasıl olmalıdır?
 18. Nasıl doğru tartışılır?
 19. Başka evrenler var mıdır? Bunu kanıtlayabilir miyiz?
 20. Evrimsel biyolojiyi öğrenmek size ne gibi şeyler katmıştır?
 21. Sicim kuramı nedir? Doğru mudur yoksa spekülatif midir?
 22. Zaman nedir?
 23. Bilim-kurgu eserlerinde yer alan hangi şeyler gerçek olabilir ve neler büyük ihtimalle olmayacaktır?
 24. Nükleer enerji tartışmasına dair neler düşünüyorsunuz?
 25. Sizce laboratuvar et üretimi günümüzdeki et üretimin yerini alabilecek midir?

Bunlar, sadece bir yol gösterici olması ve fikir vermesi amacıyla listelediğimiz sorulardır. Bunlarla kısıtlı kalmak zorunda değilsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sadece bilim (ve/veya evrim hakkında) mı konuşulacak?

Elbette hayır. Sanattan felsefeye, teknolojiden edebiyata kadar pek çok konu hakkında konuşulabilir. Ara sıra "goygoy" sohbetler de yer alabilir, ancak bu buluşmalardan mümkün oldukça birbirinizden öğrenmenizi, bilime dair tutkunuzu paylaşmanızı, aklınıza takılan sorular üzerinde fikir alışverişi yapmanızı ve başka düşüncelere karşı açık fikirle yaklaşmanızı öneririz. Bu buluşmalara farklı siyasi, dini ve spiritüel inançlarda olan kişiler de katılmaktadır, bu nedenle hakaret ve aşağılama gibi tavırlardan uzak durmalı, sağlıklı tartışmalar ve diyaloglar gerçekleştirmek en büyük sorumluluğunuzdur. Amaç, kendimizi iyi ifade edebilmektir; diğer katılımcılara can yakıcı veya kötü ifadeler savurmak değil.

Sadece Evrim Ağacı takipçileri mi katılabiliyor?

Hayır. Düzenlenen etkinlikler (aksi belirtilmediği sürece) birer "Evrim Ağacı Buluşması" değil, birer "Bilimseverler Buluşması"dır. Bu tarz ortamlardan hoşlanabilecek tanıdıklarınızı da çağırabilirsiniz, daha öncesinde Evrim Ağacı'nı duymuş ya da duymamış olsalar da. Yeter ki organizatöre gelecek ek kişi sayısını da paylaşınız.

Güvenli midir?

Eğer geçmişin geleceği makul derecede güvenilir bir şekilde öngörebileceğini varsayarsak, bugüne dek düzenlenen çok sayıda buluşma ve konferansta herhangi bir problem yaşanmadığını ve gönül rahatlığıyla katılım sağlayabileceğinizi söyleyebiliriz. Yine de her zaman, makul düzeyde dikkat sergilemenizi tavsiye ederiz.

Kadın-Erkek dağılımı nasıldır?

İlk buluşmalarda genellikle erkek çoğunluğu gözlenmiştir. Ancak tehlike arz etmeyen ve oldukça eğlenceli etkinlikler olmasından ötürü, genelde kulaktan kulağa olumlu haberler yayılarak, yeni buluşmalarda kadın sayısında da düzenli bir artış görülmüştür. Bu buluşmaların entelektüel önceliği gözetilerek, herkese saygıyla yaklaşmak ve sınırları hiçbir zaman aşmamak elzemdir.

Uyarı ve Feragatname

Bu buluşmalar, ister bir Evrim Ağacı ekip üyesi tarafından, ister bir takipçi tarafından organize edilsin, resmi bir organizasyon olmadığı ve Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmediği için, (Evrim Ağacı yönetimi tarafından aksi ilan edilmediği sürece) Evrim Ağacı’ndan bağımsız bir bilimseverler buluşması olarak nitelendirilecektir. Bu platform, sadece bu buluşmaları yaygınlaştırabilmek ve imkân sağlayabilmek için kurulmuştur. Bu sebeple hiçbir sorun veya anlaşmazlık için Evrim Ağacı sorumlu tutulamaz. Herhangi bir üyeyle sorun yaşamanız durumunda kendi aranızda çözmenizi öneririz. Önem arz eden bir durumda veya hukuki yaptırımı olabilecek bir durumla karşılaşacak olursanız, lütfen ilgili yetkililere ihbar ediniz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 2
 • Umut Verici! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/08/2022 15:46:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12125

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Balık
Aşı
Kuyruk
Bitki
Makina
Güneş Sistemi
Sahtebilim
Eşey
Saldırı
Ateş
Psikiyatri
Toplum
Şehir Hastanesi
Koruma
Hamilelik
Veri Bilimi
Duygu
Yiyecek
Hafıza
Cinsel Yönelim
Buz
Elektron
Kırmızı
İstatistik
Yayılım
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.