Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!

Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!
10 dakika
738
Tüm Reklamları Kapat

2010 yılında kurulduğumuzdan beri çok sayıda insan Evrim Ağacı'na katkı sağladı ve her geçen gün katkı sağlayanların sayısı artmaya devam ediyor. Evrim Ağacı'nın bir geleneği, katkı sağlayan kişi her ne şekilde katkı sağlamış olursa olsun, bu emeğinin sergilenmesidir. Bu yüzden en küçük katkıdan, en büyük katkıya kadar Evrim Ağacı'nı ileriye taşımış her kişi, Ekibimiz sayfasında listelenmektedir.

Bu, çok ufak bir problem yaratıyor: Evrim Ağacı'na aktif olarak katkı sağlayan kişiler ile, yıllar önce katkı sunup artık aktif olarak yer almayan kişileri ayırt etmemizi zorlaştırıyor. Bu da yeni projelerin planlanmasında kimlerin görev alacağını tespit etmemizi güçleştiriyor. İşte bu nedenle, şimdilik sadece yazar ve editörlerimizi kapsayacak biçimde devreye sokulan bir sistem geliştirdik: Aktiflik Puanı (AP).

Tüm Reklamları Kapat

Aşağıda, bu sisteme dair sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Aktiflik Puanı Nedir?

Aktiflik Puanı (AP), Evrim Ağacı yazar ve editörlerinin aktiflik seviyesini belirleyen bir puan sistemidir. Uyum Puanı'ndan farklı olarak, Aktiflik Puanı sadece yazılı içerik yayınlayarak kazanılabilir ve zaman içinde azalır. Bu yükselme ve azalmaya bağlı olarak, bir yazarın veya editörün Evrim Ağacı'ndaki aktiflik seviyesi belirlenir ve buna göre otomatik yetkilendirme yapılır.

Tüm Reklamları Kapat

Yazarların sadece 1 adet Aktiflik Puanı vardır. Editörlerinse 2 adet Aktiflik Puanı vardır: Editörlerin, editörlükle ilgili çalışmalarından aldığı Aktiflik Puanı, yazarlık yaparak aldığı Aktiflik Puanı'ndan farklı ve bağımsızdır. Bu konuda daha fazla bilgiyi ve Aktiflik Puanı'nın sıfırın altına düşmesi hâlinde olacakları, bu yazı içinde bulunan "Aktiflik Puanı 0'ın Altına İnerse Ne Olur?" başlığı altından öğrenebilirsiniz.

Aktiflik Puanının Amacı Nedir?

Evrim Ağacı'nda yazarlık ve editörlük, özel durumlar haricinde tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yapılır. Dolayısıyla Evrim Ağacı, yazarlarını yazı yazmaya, editörlerini editörlük yapmaya zorlayamaz (bu konular hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz). Öte yandan, yüzlerce kişinin değişen aktiflik seviyelerinde katkı sağladığı bir sistemde, aktiflik düzeyinin ve durumunun takip edilmesi önem arz etmektedir. Dolayısıyla Aktiflik Puanı, temelde iki açıdan kolaylık sağlamaktadır:

 • Evrim Ağacı açısından: Aktif olan ve olmayan yazarlarımızı ve editörlerimizi ayırt etmemizi sağlamakta ve buna göre projelendirme yapabilmemizi kolaylaştırmaktadır. Bu, hem daha adil bir kategorizasyonu mümkün kılmakta hem de Evrim Ağacı'ndaki iş akışını kolaylaştırmaktadır.
 • Yazarlar/Editörler açısından: Birçok yazarımız/editörümüz, Evrim Ağacı'na ne düzeyde katkı sağlamalarının faydalı olacağını kestirememektedir (hatta bu nedenle burada, katkı süresi ve düzenliliği hakkında bir yönerge yayınlamıştık). Aktiflik Puanı, yazarların/editörlerin, ne düzeyde aktif olmanın "normal" olduğunu kestirebilmelerini sağlar ve yazarlarımızın/editörlerimizin üretkenliğine belli bir düzen getirir.

Bu iki fayda, bir araya gelerek, Evrim Ağacı'nın Türkiye'de bilim okuryazarlığını pekiştirme çabalarını aktif bir şekilde sürdürmesine güç katmaktadır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aktiflik Puanımı Nereden Görebilirim?

Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nin ana sayfasında sahip olduğunuz AP'yi, belli istatistiki bilgileri, çeşitli uyarı ve ek bilgileri ve yazarlık/editörlük seviyenizi görebilirsiniz. Editörlerimiz, yazarlıkla ilişkili puanlarını şimdilik göremezler. Ancak editörlüklerini sürdürdükleri müddetçe bu puan onlar için pek önemli değildir.

Aktiflik Puanı Nasıl Kazanılır?

Şu anda Evrim Ağacı'nda AP kazanmanın tek yolu yazılı içerik (örneğin özgün yazılar) yayınlamak veya bu içeriklere editörlük yapmaktır. Yayınlanan içeriklere, Soru & Cevap Platformu'ndaki sorular ve cevaplar dâhil değildir. Aşağıdaki sayılar zaman içinde değişebilecek olsa da an itibariyle farklı içerik türleri, farklı seviyelerde puan kazandırır:

 • Özgün: 9 puan
 • Bu içeriklere Taksonomi, Gerçeklik Analizi, Hastalık Kataloğu türü içerikler de dâhildir.
 • Türev: 6 puan
 • Bu içeriklere Yazar Görüşü, Editör Görüşü, Duyuru, Eş Baskı ve Bilim Haberciliği içerikleri de dâhildir.
 • Çeviri: 3 puan
 • Özel İçerikler: Puanları çeşitlidir ve zaman içinde, projeye ve öneme bağlı olarak değişebilir.
 • Makaleni Açıkla: 36 puan
 • İngilizce: 18 puan
 • Sözlük: 2 puan
 • Periyodik Tablo: 1 puan
 • Sponsorlu İçerik: 1 puan

Aktiflik Puanı Nasıl Azalır?

Aktiflik Puanı, belli bir dönemde aktif olan yazar/editör sayısına ve aktiflik seviyesine bağlı olarak belirlenen birtakım parametreye bağlı olarak, zaman içinde otomatik olarak azalır. Yani bu, Uyum Puanı'ndaki gibi spesifik bir işleme bağlı olarak oluşan kayıp/ceza yoluyla olmaz; aktiflik, her zaman, o ay yazı yayınlanmış olsa bile, zamanla aşınır (ama yazı yayınlamadan gelen AP, zamanın aşındırma hızından genellikle daha yüksektir). Bu aşınma hızını belirleyen parametreler dinamik olarak değişir, dolayısıyla aşınma hızı da sabit değildir. Genelde aşınmalar, aylık döngülerle hesaplanır ve aşınmanın etkisi her ay başında görülür.

Bu zamanla aşınma davranışının önemli bir sonucu şudur: Aktiflik konusunda uyarıldıktan sonra sadece 1 yazı yayınlayıp geçmek yeterli olmayabilir. Eğer aşınma hızı, aktiflik miktarınızdan yüksekse, yakın geçmişte yazı yayınlamış olmanıza rağmen, kısa bir süre içinde, hatta yayın yaptığınız bir ayın sonunda inaktif yazarlığa düşebilirsiniz veya editörlük yetkilerinizi yitirebilirsiniz. Bu nedenle eğer yeni aktif olduysanız, bir süre yayın yapmaya devam ederek yeterince AP biriktirdiğinizden emin olmanızı öneririz.

Aktiflik Puanı'nın Değişmesi Neyi Etkiler?

Aktiflik Puanı, bir yazarın Evrim Ağacı yazarlığı, bir editörünse Evrim Ağacı editörlüğü yapmaya devam edip etmediğini belirler. Yazarlar, aktifliklerine göre belli seviyelere denk gelir ve bu seviyeler arasında bazı farklılıklar olabilir (örneğin aynı anda kaç adet taslak yazı oluşturulabileceği gibi). Editörlerin seviyesi şimdilik sadece aktiflik sayacından ibarettir ve sitede yapabilecekleri üzerinde şimdilik herhangi bir etkisi yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Aktiflik Puanı 0'ın Altına İnerse Ne Olur?

Aktiflik Puanı'nız ile ilgili olarak en çok dikkat etmeniz gereken sayı, 0 sayısıdır. Aktiflik Puanı 0'ın üzerinde olan her yazar, (aktif) yazar olarak kategorize edilir ve bu aktiflik düzeyine bağlı olarak belirlenen seviyelerden birine dâhil edilir. Aktiflik Puanı 0'ın üzerinde olan her yazar, (aktif) editör olarak kategorize edilir ve bu aktiflik düzeyine bağlı olarak belirlenen seviyelerden birine dâhil edilir.

Rolünüze bağlı olarak Aktiflik Puanı'nızın sıfırın altına inmesi hâlinde olacaklar, aşağıda belirtilmiştir.

Yazarlar İçin

Eğer yazarsanız ve yazarlıktan kaynaklı AP'niz 0'ın altına inerse, o ayın sonunda yazarlık yetkileriniz otomatik olarak alınacaktır ve İnaktif Yazar statüsüne düşürüleceksiniz. Bu durumda, şunlar olur:

 • Eskiden yayınladığınız bütün içerikler, sizin adınızla yayınlanda kalmaya ve profilinizde görülmeye devam eder (bkz: Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar ve Sorumluluklar).
 • Bu eski yazılarınızı düzenleyemezsiniz veya yayından kaldıramazsınız. Eğer bir düzenleme talebiniz varsa, [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
 • Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nden yeni yazı yayınlayamazsınız. Ancak yeni yazar adaylarımızın yaptığı gibi buraya tıklayarak güncel kurallarımızı okuyabilir ve deneme yazısı gönderebilirsiniz.
 • Ekibimiz sayfasında ana listede değil, İnaktif Yazarlar sekmesinde listelenirsiniz.
 • Evrim Ağacı ana sayfasındaki ekip tanıtım kartlarında isminiz ve profiliniz yer almaz.
 • Discord sunucumuzdaki yazarlık yetkilerinizi yitirirsiniz ve yazarlara özel odalara giremezsiniz.
 • Evrim Ağacı'nın yazarlarına yönelik düzenleyeceği fiziksel ve dijital etkinliklerden faydalanamazsınız.
 • Evrim Ağacı sitesindeki belli özelliklerin kullanımında yazarlara verilen ayrıcalıklardan faydalanamazsınız.

Aktif yazarlarımız (belli aralıklarla inaktif olmuş olsalar bile, yeniden aktif yazar statüsüne geçmeleri hâlinde) bu ayrıcalıklardan faydalanabilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Editörler İçin

Editörlerin 2 ayrı Aktiflik Puanı bulunmaktadır. Editörler için, editörlüğe yönelik Aktiflik Puanı daha önceliklidir ve bu nedenle panellerinde bu sayı gösterilmektedir. Editör yetkileri sürdüğü müddetçe, yazar yetkilerinin çok kısıtlı bir önemi vardır. Aşağıda, bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Eğer editörseniz ve editörlükten kaynaklı AP'niz 0'ın altına inerse, o ayın sonunda editörlük yetkileriniz otomatik olarak alınacaktır ve 1. Seviye Yazar statüsüne düşürüleceksiniz. Bu durumda, şunlar olur:

 • 1. Seviye yazarlığa düşürülen editörlerin, yazarlıktan kaynaklı Aktiflik Puanları da 0'ın altındaysa (veya yazarlığa düşürüldükleri ay boyunca 0'ın üzerine çıkaracak kadar yazı yayınlayamazlarsa), bir sonraki ay İnaktif Yazar seviyesine düşürülürler.
 • 1. Seviye yazarlığa düşürülen editörlerin, yazarlıktan kaynaklı Aktiflik Puanları daha üst bir seviye yazar olmalarına yetiyorsa, bir sonraki ay o üst seviyeye yükseltilirler. Sonrasında işleyen süreç, (yukarıda anlatıldığı gibi) yazarlarınkiyle aynıdır.

Ayrıca, yetkilerinizin alınmasına bağlı olarak:

 • Yeni gelen yazılara editörlük yapamazsınız ve sisteme gelen bu yazıları göremezsiniz.
 • Eskiden editörü olduğunuz içerikleri düzenlemeye ve yayınlamaya devam edebilirsiniz.
 • Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nden editör olarak yeni yazı yayınlayamazsınız. Eğer yazarlık yetkiniz varsa, yazar olarak yayın yapabilirsiniz (ancak yazınızın bir diğer editörün onayından geçmesi gerekecektir).
 • Ekibimiz sayfasında Editörler sekmesinde yer almazsınız.
 • Evrim Ağacı ana sayfasındaki ekip tanıtım kartlarında isminiz ve profiliniz yer almaz.
 • Discord sunucumuzdaki editörlük yetkilerinizi yitirirsiniz ve editörlere özel odalara giremezsiniz.
 • Evrim Ağacı'nın editörlerine yönelik düzenleyeceği fiziksel ve dijital etkinliklerden faydalanamazsınız.
 • Evrim Ağacı sitesindeki belli özelliklerin kullanımında editörlere verilen ayrıcalıklardan faydalanamazsınız.

İnaktif Yazarlıktan/Editörlükten, Aktif Yazarlığa/Editörlüğe Nasıl Geçerim?

Eğer tekrardan aktif yazar olmaya karar verirseniz, tek yapmanız gereken, yeni yazar adaylarımızın yaptığı gibi buraya tıklayarak yeni bir yazı göndermektir. Bu yazınızın yayınlanması sonucu tekrardan aktif yazar olursunuz; ancak AP'nin inaktiviteye bağlı olarak zamanla aşındığını ve dolayısıyla tekrar aktif olduktan sonra yayın yapmayı sürdürmemeniz halinde yetkilerinizin yeniden otomatik olarak alınabileceğini lütfen unutmayınız. Aktif olmaya karar verdiğinizde, bir süre AP biriktirmeyi başaracak şekilde yayın yapmanızı öneririz.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Yunan Mitleri Seti (2 Kitap)

Yunan Mitleri
Robert Graves

Anadolu, Girit, Mezopotamya, Fenike ve Mısır’daki sözlü geleneklerin ürünü Yunan mitleri tarih boyunca hiç durmadan konu edilip işlenmiş, işlendikçe değişmiş, değiştirilmiş, yeni biçimlere dönüşmüş ve bütün dünyada sanatı, edebiyatı, masalları, toplumsal yapıları ve gelenekleri etkilemiştir. Bu yolla tekrar tekrar karşımıza çıkan mitolojik karakterlerin, tanrıların, kahramanların; Zeus, İkaros, Metis, Kirke, Artemis ve bunun gibi yüzlercesinin asıl hikâyesi nedir? İnsana, tanrıların dünyasında dünyevi olana dair ne söylerler?

Robert Graves muazzam bir kaynak yelpazesinden faydalanarak tamamladığı bu kapsamlı çalışmasında Yunan mitlerinin tamamını basit bir anlatı formunda, maddeler halinde bir araya getiriyor, onları tarihteki çeşitli mit yazarlarının farklı anlatımlarıyla ve farklı kültürlerin mitolojileriyle ilişkilendirerek aktarıyor. Her bir maddeye düştüğü kendi ayrıntılı notlarında, mitlerin yorum sorunlarını, zaman içinde uğradıkları değişimleri tarihsel, politik ve antropolojik açılardan ve çağdaş araştırmalar ışığında eleştirel bir incelemeye tabi tutuyor.

Yunan mitolojisini konu alan ilk modern ansiklopedik çalışma olarak kabul edilen iki ciltlik Yunan Mitleri ilk yayımlandığı tarihten bu yana çevrildiği yirmiye yakın dilde alanın uzmanları kadar mitolojiye ilgi duyan okurlar için de klasikleşmiş bir kaynak haline gelmiştir.

Devamını Göster
₺530.00
Yunan Mitleri Seti (2 Kitap)

Editörlük yetkileri alınan bir editörün tekrardan editörlük yapabilmek için [email protected] üzerinden bize ulaşması ve durumunu izah etmesi gerekmektedir. Yeni veya yeniden editör olan kişiler, aktifliklerini korumak için yayın yapmaya devam etmelidirler.

Ne Kadar Aktif Olmalıyım?

Bu konuda mutlak ve tek bir cevap yok. Ne süredir yazar/editör olduğunuzda, ne düzenle yazı yayınladığınıza, ne süredir yazı yayınlamadığınıza, Evrim Ağacı yazarlarının/editörlerinin ortalama aktiflik miktarına ve daha nice parametreye bağlı olarak bu sorunun cevabı değişebilir. Yönetim Paneli'ndeki grafiğinizi inceleyerek gidişatınızı görebilirsiniz.

Bu konuda verebileceğimiz en genel tavsiye, en az 3 ayda bir, 1 adet özgün yazı (veya ona mukabil başka yazılardan kombinasyon) yayınlamanızdır. Ancak yeni bir yazarsanız/editörseniz, daha fazla sayıda yazı yayınlayarak Aktiflik Puanı'nızı artırabilir, bu sayede aktif yazarlığınız/editörlüğünüz süresince kendinize en uygun düzeni belirleyip, rahatlıkla o düzeni sürdürebilirsiniz.

Aktif Yazar/Editör Olmak Zorunda mıyım?

Evrim Ağacı'nda yazarlık/editörlük yapmak bir zorunluluk değildir; sadece gönüllük esasıyla çalışan bir sorumluluktur. Dolayısıyla kimse sizi aktif yazarlık/editörlük yapmaya zorlayamaz. Aktif kalmak da inaktif kalmak da sizin tercihinizdir.

Her Yazar/Editör Aktiflik Puanı'na Tabi mi?

Hayır. Aktiflik Puanı'na dahil olmayan 3 kategori mevcuttur:

 • Kıdemli Yazarlar: Bu yazarlar, Evrim Ağacı'nda yazarlık yaptıkları süre boyunca sıra dışı bir katkı seviyesi göstererek, sınırsız süreyle Evrim Ağacı yazarlığına layık görülmüş kişilerdir. Her aktif yazar, bir noktada Kıdemli Yazar olma şansına erişebilir. Bu, otomatik olarak belirlenmektedir ve bu kişilere özel bir e-posta ile durum bildirilmektedir. Bu kişilerin Aktiflik Puanı yoktur.
 • Kıdemli Editörler: Bu editörler, Evrim Ağacı'nda editörlük yaptıkları süre boyunca sıra dışı bir katkı seviyesi göstererek, sınırsız süreyle Evrim Ağacı editörlüğüne layık görülmüş kişilerdir. Ne var ki Evrim Ağacı editörleri daha az sayıda oldukları ve daha büyük sorumluluklara sahip oldukları için, çok nadiren bu kıdeme erişebilmektedirler; zira az sayıda editörümüzün kıdeme erişmesi hâlinde yeni yayın yapmaması yazı akışını olumsuz etkileyecektir.
 • Onursal Yazarlar/Editörler: Bu yazarlar/editörler, Evrim Ağacı harici faaliyetlerinden ötürü (örneğin akademik kariyerlerinden ötürü) Evrim Ağacı'nda yazar/editör olmalarının sıra dışı artı değer sağlayacağı düşünülen veya özel durumlarda Evrim Ağacı'na yazar/editör olarak davet edilen kişilerdir. Bu kişilerin Aktiflik Puanı yoktur.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/02/2024 10:18:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10627

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Santigrat Derece
Uydu
Teori
Süt
Kök Hücre
Evrimsel Süreç
Basınç
Eğitim
Şüphecilik
Zeka
Avcı
Balıklar
Asteroid
Maymun
Kanser Tedavisi
Patojen
Sağlık Bilimleri
Dalga
Zaman
Evrimleşme
Genetik
Acı
Enerji
Tutarlılık
Einstein
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 22 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10627
Ağacı, E. (2020, June 24). Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!. Evrim Ağacı. Retrieved February 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10627
E. Ağacı. “Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 24 Jun. 2020, https://evrimagaci.org/s/10627.
Ağacı, Evrim. “Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, June 24, 2020. https://evrimagaci.org/s/10627.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close