Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!

Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!
10 dakika
547
 • Evrim Ağacı Sistemleri

2010 yılında kurulduğumuzdan beri çok sayıda insan Evrim Ağacı'na katkı sağladı ve her geçen gün katkı sağlayanların sayısı artmaya devam ediyor. Evrim Ağacı'nın bir geleneği, katkı sağlayan kişi her ne şekilde katkı sağlamış olursa olsun, bu emeğinin sergilenmesidir. Bu yüzden en küçük katkıdan, en büyük katkıya kadar Evrim Ağacı'nı ileriye taşımış her kişi, Ekibimiz sayfasında listelenmektedir.

Bu, çok ufak bir problem yaratıyor: Evrim Ağacı'na aktif olarak katkı sağlayan kişiler ile, yıllar önce katkı sunup artık aktif olarak yer almayan kişileri ayırt etmemizi zorlaştırıyor. Bu da yeni projelerin planlanmasında kimlerin görev alacağını tespit etmemizi güçleştiriyor. İşte bu nedenle, şimdilik sadece yazar ve editörlerimizi kapsayacak biçimde devreye sokulan bir sistem geliştirdik: Aktiflik Puanı (AP).

Tüm Reklamları Kapat

Aşağıda, bu sisteme dair sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Aktiflik Puanı Nedir?

Aktiflik Puanı (AP), Evrim Ağacı yazar ve editörlerinin aktiflik seviyesini belirleyen bir puan sistemidir. Uyum Puanı'ndan farklı olarak, Aktiflik Puanı sadece yazılı içerik yayınlayarak kazanılabilir ve zaman içinde azalır. Bu yükselme ve azalmaya bağlı olarak, bir yazarın veya editörün Evrim Ağacı'ndaki aktiflik seviyesi belirlenir ve buna göre otomatik yetkilendirme yapılır.

Tüm Reklamları Kapat

Yazarların sadece 1 adet Aktiflik Puanı vardır. Editörlerinse 2 adet Aktiflik Puanı vardır: Editörlerin, editörlükle ilgili çalışmalarından aldığı Aktiflik Puanı, yazarlık yaparak aldığı Aktiflik Puanı'ndan farklı ve bağımsızdır. Bu konuda daha fazla bilgiyi ve Aktiflik Puanı'nın sıfırın altına düşmesi hâlinde olacakları, bu yazı içinde bulunan "Aktiflik Puanı 0'ın Altına İnerse Ne Olur?" başlığı altından öğrenebilirsiniz.

Aktiflik Puanının Amacı Nedir?

Evrim Ağacı'nda yazarlık ve editörlük, özel durumlar haricinde tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yapılır. Dolayısıyla Evrim Ağacı, yazarlarını yazı yazmaya, editörlerini editörlük yapmaya zorlayamaz (bu konular hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz). Öte yandan, yüzlerce kişinin değişen aktiflik seviyelerinde katkı sağladığı bir sistemde, aktiflik düzeyinin ve durumunun takip edilmesi önem arz etmektedir. Dolayısıyla Aktiflik Puanı, temelde iki açıdan kolaylık sağlamaktadır:

 • Evrim Ağacı açısından: Aktif olan ve olmayan yazarlarımızı ve editörlerimizi ayırt etmemizi sağlamakta ve buna göre projelendirme yapabilmemizi kolaylaştırmaktadır. Bu, hem daha adil bir kategorizasyonu mümkün kılmakta hem de Evrim Ağacı'ndaki iş akışını kolaylaştırmaktadır.
 • Yazarlar/Editörler açısından: Birçok yazarımız/editörümüz, Evrim Ağacı'na ne düzeyde katkı sağlamalarının faydalı olacağını kestirememektedir (hatta bu nedenle burada, katkı süresi ve düzenliliği hakkında bir yönerge yayınlamıştık). Aktiflik Puanı, yazarların/editörlerin, ne düzeyde aktif olmanın "normal" olduğunu kestirebilmelerini sağlar ve yazarlarımızın/editörlerimizin üretkenliğine belli bir düzen getirir.

Bu iki fayda, bir araya gelerek, Evrim Ağacı'nın Türkiye'de bilim okuryazarlığını pekiştirme çabalarını aktif bir şekilde sürdürmesine güç katmaktadır.

Reklam
Yılbaşı indirimi başladı! NordVPN’de %63 indirim
1 ve 2 yıllık planlarla 3 ay ÜCRETSİZ kullanın
 • Önde gelen VPN hizmetini edinin
 • Dosya indirirken kötü amaçlı yazılımları tespit edin
 • Parolalarınızı ve dosyalarınızı koruyun
Fırsatı Yakalayın
30 günlük para iadesi garantisi

Aktiflik Puanımı Nereden Görebilirim?

Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nin ana sayfasında sahip olduğunuz AP'yi, belli istatistiki bilgileri, çeşitli uyarı ve ek bilgileri ve yazarlık/editörlük seviyenizi görebilirsiniz. Editörlerimiz, yazarlıkla ilişkili puanlarını şimdilik göremezler. Ancak editörlüklerini sürdürdükleri müddetçe bu puan onlar için pek önemli değildir.

Aktiflik Puanı Nasıl Kazanılır?

Şu anda Evrim Ağacı'nda AP kazanmanın tek yolu yazılı içerik (örneğin özgün yazılar) yayınlamak veya bu içeriklere editörlük yapmaktır. Yayınlanan içeriklere, Soru & Cevap Platformu'ndaki sorular ve cevaplar dâhil değildir. Aşağıdaki sayılar zaman içinde değişebilecek olsa da an itibariyle farklı içerik türleri, farklı seviyelerde puan kazandırır:

 • Özgün: 9 puan
 • Bu içeriklere Taksonomi, Gerçeklik Analizi, Hastalık Kataloğu türü içerikler de dâhildir.
 • Türev: 6 puan
 • Bu içeriklere Yazar Görüşü, Editör Görüşü, Duyuru, Eş Baskı ve Bilim Haberciliği içerikleri de dâhildir.
 • Çeviri: 3 puan
 • Özel İçerikler: Puanları çeşitlidir ve zaman içinde, projeye ve öneme bağlı olarak değişebilir.
 • Makaleni Açıkla: 36 puan
 • İngilizce: 18 puan
 • Sözlük: 2 puan
 • Periyodik Tablo: 1 puan
 • Sponsorlu İçerik: 1 puan

Aktiflik Puanı Nasıl Azalır?

Aktiflik Puanı, belli bir dönemde aktif olan yazar/editör sayısına ve aktiflik seviyesine bağlı olarak belirlenen birtakım parametreye bağlı olarak, zaman içinde otomatik olarak azalır. Yani bu, Uyum Puanı'ndaki gibi spesifik bir işleme bağlı olarak oluşan kayıp/ceza yoluyla olmaz; aktiflik, her zaman, o ay yazı yayınlanmış olsa bile, zamanla aşınır (ama yazı yayınlamadan gelen AP, zamanın aşındırma hızından genellikle daha yüksektir). Bu aşınma hızını belirleyen parametreler dinamik olarak değişir, dolayısıyla aşınma hızı da sabit değildir. Genelde aşınmalar, aylık döngülerle hesaplanır ve aşınmanın etkisi her ay başında görülür.

Bu zamanla aşınma davranışının önemli bir sonucu şudur: Aktiflik konusunda uyarıldıktan sonra sadece 1 yazı yayınlayıp geçmek yeterli olmayabilir. Eğer aşınma hızı, aktiflik miktarınızdan yüksekse, yakın geçmişte yazı yayınlamış olmanıza rağmen, kısa bir süre içinde, hatta yayın yaptığınız bir ayın sonunda inaktif yazarlığa düşebilirsiniz veya editörlük yetkilerinizi yitirebilirsiniz. Bu nedenle eğer yeni aktif olduysanız, bir süre yayın yapmaya devam ederek yeterince AP biriktirdiğinizden emin olmanızı öneririz.

Aktiflik Puanı'nın Değişmesi Neyi Etkiler?

Aktiflik Puanı, bir yazarın Evrim Ağacı yazarlığı, bir editörünse Evrim Ağacı editörlüğü yapmaya devam edip etmediğini belirler. Yazarlar, aktifliklerine göre belli seviyelere denk gelir ve bu seviyeler arasında bazı farklılıklar olabilir (örneğin aynı anda kaç adet taslak yazı oluşturulabileceği gibi). Editörlerin seviyesi şimdilik sadece aktiflik sayacından ibarettir ve sitede yapabilecekleri üzerinde şimdilik herhangi bir etkisi yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Aktiflik Puanı 0'ın Altına İnerse Ne Olur?

Aktiflik Puanı'nız ile ilgili olarak en çok dikkat etmeniz gereken sayı, 0 sayısıdır. Aktiflik Puanı 0'ın üzerinde olan her yazar, (aktif) yazar olarak kategorize edilir ve bu aktiflik düzeyine bağlı olarak belirlenen seviyelerden birine dâhil edilir. Aktiflik Puanı 0'ın üzerinde olan her yazar, (aktif) editör olarak kategorize edilir ve bu aktiflik düzeyine bağlı olarak belirlenen seviyelerden birine dâhil edilir.

Rolünüze bağlı olarak Aktiflik Puanı'nızın sıfırın altına inmesi hâlinde olacaklar, aşağıda belirtilmiştir.

Yazarlar İçin

Eğer yazarsanız ve yazarlıktan kaynaklı AP'niz 0'ın altına inerse, o ayın sonunda yazarlık yetkileriniz otomatik olarak alınacaktır ve İnaktif Yazar statüsüne düşürüleceksiniz. Bu durumda, şunlar olur:

 • Eskiden yayınladığınız bütün içerikler, sizin adınızla yayınlanda kalmaya ve profilinizde görülmeye devam eder (bkz: Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar ve Sorumluluklar).
 • Bu eski yazılarınızı düzenleyemezsiniz veya yayından kaldıramazsınız. Eğer bir düzenleme talebiniz varsa, [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
 • Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nden yeni yazı yayınlayamazsınız. Ancak yeni yazar adaylarımızın yaptığı gibi buraya tıklayarak güncel kurallarımızı okuyabilir ve deneme yazısı gönderebilirsiniz.
 • Ekibimiz sayfasında ana listede değil, İnaktif Yazarlar sekmesinde listelenirsiniz.
 • Evrim Ağacı ana sayfasındaki ekip tanıtım kartlarında isminiz ve profiliniz yer almaz.
 • Discord sunucumuzdaki yazarlık yetkilerinizi yitirirsiniz ve yazarlara özel odalara giremezsiniz.
 • Evrim Ağacı'nın yazarlarına yönelik düzenleyeceği fiziksel ve dijital etkinliklerden faydalanamazsınız.
 • Evrim Ağacı sitesindeki belli özelliklerin kullanımında yazarlara verilen ayrıcalıklardan faydalanamazsınız.

Aktif yazarlarımız (belli aralıklarla inaktif olmuş olsalar bile, yeniden aktif yazar statüsüne geçmeleri hâlinde) bu ayrıcalıklardan faydalanabilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Editörler İçin

Editörlerin 2 ayrı Aktiflik Puanı bulunmaktadır. Editörler için, editörlüğe yönelik Aktiflik Puanı daha önceliklidir ve bu nedenle panellerinde bu sayı gösterilmektedir. Editör yetkileri sürdüğü müddetçe, yazar yetkilerinin çok kısıtlı bir önemi vardır. Aşağıda, bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Eğer editörseniz ve editörlükten kaynaklı AP'niz 0'ın altına inerse, o ayın sonunda editörlük yetkileriniz otomatik olarak alınacaktır ve 1. Seviye Yazar statüsüne düşürüleceksiniz. Bu durumda, şunlar olur:

 • 1. Seviye yazarlığa düşürülen editörlerin, yazarlıktan kaynaklı Aktiflik Puanları da 0'ın altındaysa (veya yazarlığa düşürüldükleri ay boyunca 0'ın üzerine çıkaracak kadar yazı yayınlayamazlarsa), bir sonraki ay İnaktif Yazar seviyesine düşürülürler.
 • 1. Seviye yazarlığa düşürülen editörlerin, yazarlıktan kaynaklı Aktiflik Puanları daha üst bir seviye yazar olmalarına yetiyorsa, bir sonraki ay o üst seviyeye yükseltilirler. Sonrasında işleyen süreç, (yukarıda anlatıldığı gibi) yazarlarınkiyle aynıdır.

Ayrıca, yetkilerinizin alınmasına bağlı olarak:

 • Yeni gelen yazılara editörlük yapamazsınız ve sisteme gelen bu yazıları göremezsiniz.
 • Eskiden editörü olduğunuz içerikleri düzenlemeye ve yayınlamaya devam edebilirsiniz.
 • Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nden editör olarak yeni yazı yayınlayamazsınız. Eğer yazarlık yetkiniz varsa, yazar olarak yayın yapabilirsiniz (ancak yazınızın bir diğer editörün onayından geçmesi gerekecektir).
 • Ekibimiz sayfasında Editörler sekmesinde yer almazsınız.
 • Evrim Ağacı ana sayfasındaki ekip tanıtım kartlarında isminiz ve profiliniz yer almaz.
 • Discord sunucumuzdaki editörlük yetkilerinizi yitirirsiniz ve editörlere özel odalara giremezsiniz.
 • Evrim Ağacı'nın editörlerine yönelik düzenleyeceği fiziksel ve dijital etkinliklerden faydalanamazsınız.
 • Evrim Ağacı sitesindeki belli özelliklerin kullanımında editörlere verilen ayrıcalıklardan faydalanamazsınız.

İnaktif Yazarlıktan/Editörlükten, Aktif Yazarlığa/Editörlüğe Nasıl Geçerim?

Eğer tekrardan aktif yazar olmaya karar verirseniz, tek yapmanız gereken, yeni yazar adaylarımızın yaptığı gibi buraya tıklayarak yeni bir yazı göndermektir. Bu yazınızın yayınlanması sonucu tekrardan aktif yazar olursunuz; ancak AP'nin inaktiviteye bağlı olarak zamanla aşındığını ve dolayısıyla tekrar aktif olduktan sonra yayın yapmayı sürdürmemeniz halinde yetkilerinizin yeniden otomatik olarak alınabileceğini lütfen unutmayınız. Aktif olmaya karar verdiğinizde, bir süre AP biriktirmeyi başaracak şekilde yayın yapmanızı öneririz.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Art Modern Dünya Küresi: Fantastik, 30 cm, Işıksız

Yeryüzü dağlarını, ovalarını, nehirlerini, kısaca fiziki durumunu gösteren ürünümüzü, hem gerçek bir eğitim materyali hem de şık bir aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

ESTETİK: Modern seri ürünlerimiz grafik, eksen ve ayak tasarımlarıyla bütüncül ve yeni bir estetik yaklaşıma sahiptir. Geliştirmiş olduğumuz yeni üretim teknolojimiz sayesinde demonte yapıya sahip olan yeni serimizde ekvator çizgisinin ışıklandırılması tasarımın güzelliğini ön plana çıkarmaktadır.

ÇEVRE DOSTU: Gürbüz Yayınları olarak tüm ürünlerimizde orijinal ham madde kullanarak sebep olunabilecek çevresel sorunları kendi bünyemizde minimize ettiğini taahhüt ediyoruz. Aynı zamanda modern seri ürünlerimizin demonte yapısı sayesinde, paketleme ve stoklama organizasyonlarında daha az karton ambalaj kullanarak yeşili koruyan çevre dostu bir tutumu destekliyoruz.

 • Harita Türü: Fantastik
 • Çap: 30 santimetre
 • Işık Durumu: Işıksız
Devamını Göster
₺320.00
Art Modern Dünya Küresi: Fantastik, 30 cm, Işıksız

Editörlük yetkileri alınan bir editörün tekrardan editörlük yapabilmek için [email protected] üzerinden bize ulaşması ve durumunu izah etmesi gerekmektedir. Yeni veya yeniden editör olan kişiler, aktifliklerini korumak için yayın yapmaya devam etmelidirler.

Ne Kadar Aktif Olmalıyım?

Bu konuda mutlak ve tek bir cevap yok. Ne süredir yazar/editör olduğunuzda, ne düzenle yazı yayınladığınıza, ne süredir yazı yayınlamadığınıza, Evrim Ağacı yazarlarının/editörlerinin ortalama aktiflik miktarına ve daha nice parametreye bağlı olarak bu sorunun cevabı değişebilir. Yönetim Paneli'ndeki grafiğinizi inceleyerek gidişatınızı görebilirsiniz.

Bu konuda verebileceğimiz en genel tavsiye, en az 3 ayda bir, 1 adet özgün yazı (veya ona mukabil başka yazılardan kombinasyon) yayınlamanızdır. Ancak yeni bir yazarsanız/editörseniz, daha fazla sayıda yazı yayınlayarak Aktiflik Puanı'nızı artırabilir, bu sayede aktif yazarlığınız/editörlüğünüz süresince kendinize en uygun düzeni belirleyip, rahatlıkla o düzeni sürdürebilirsiniz.

Aktif Yazar/Editör Olmak Zorunda mıyım?

Evrim Ağacı'nda yazarlık/editörlük yapmak bir zorunluluk değildir; sadece gönüllük esasıyla çalışan bir sorumluluktur. Dolayısıyla kimse sizi aktif yazarlık/editörlük yapmaya zorlayamaz. Aktif kalmak da inaktif kalmak da sizin tercihinizdir.

Her Yazar/Editör Aktiflik Puanı'na Tabi mi?

Hayır. Aktiflik Puanı'na dahil olmayan 3 kategori mevcuttur:

 • Kıdemli Yazarlar: Bu yazarlar, Evrim Ağacı'nda yazarlık yaptıkları süre boyunca sıra dışı bir katkı seviyesi göstererek, sınırsız süreyle Evrim Ağacı yazarlığına layık görülmüş kişilerdir. Her aktif yazar, bir noktada Kıdemli Yazar olma şansına erişebilir. Bu, otomatik olarak belirlenmektedir ve bu kişilere özel bir e-posta ile durum bildirilmektedir. Bu kişilerin Aktiflik Puanı yoktur.
 • Kıdemli Editörler: Bu editörler, Evrim Ağacı'nda editörlük yaptıkları süre boyunca sıra dışı bir katkı seviyesi göstererek, sınırsız süreyle Evrim Ağacı editörlüğüne layık görülmüş kişilerdir. Ne var ki Evrim Ağacı editörleri daha az sayıda oldukları ve daha büyük sorumluluklara sahip oldukları için, çok nadiren bu kıdeme erişebilmektedirler; zira az sayıda editörümüzün kıdeme erişmesi hâlinde yeni yayın yapmaması yazı akışını olumsuz etkileyecektir.
 • Onursal Yazarlar/Editörler: Bu yazarlar/editörler, Evrim Ağacı harici faaliyetlerinden ötürü (örneğin akademik kariyerlerinden ötürü) Evrim Ağacı'nda yazar/editör olmalarının sıra dışı artı değer sağlayacağı düşünülen veya özel durumlarda Evrim Ağacı'na yazar/editör olarak davet edilen kişilerdir. Bu kişilerin Aktiflik Puanı yoktur.
Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
10
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/01/2023 03:01:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10627

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Abd
Mistisizm
Çiçek
Diş Gelişimi
İnternet
Ay Görevleri
Bilim İnsanı
Enfeksiyon
Onkoloji
Retrovirüs
Yumurtalık
Maske Takmak
Savunma
Psikoloji
Diş Hekimi
Yer
İklim Değişimi
Solunum
Işık Hızı
Yıldız
İnsanlar
Anksiyete
Çekirdek
İnsan Sağlığı
Gözlem
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 28 Ocak 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10627
Ağacı, E. (2020, June 24). Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!. Evrim Ağacı. Retrieved January 28, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10627
E. Ağacı. “Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 24 Jun. 2020, https://evrimagaci.org/s/10627.
Ağacı, Evrim. “Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, June 24, 2020. https://evrimagaci.org/s/10627.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.