Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!

Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!
6 dakika
129 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

2010 yılında kurulduğumuzdan beri çok sayıda insan Evrim Ağacı'na katkı sağladı ve her geçen gün katkı sağlayanların sayısı artmaya devam ediyor. Evrim Ağacı'nın bir geleneği, katkı sağlayan kişi her ne şekilde katkı sağlamış olursa olsun, bu emeğinin sergilenmesidir. Bu yüzden en küçük katkıdan, en büyük katkıya kadar Evrim Ağacı'nı ileriye taşımış her kişi, Ekibimiz sayfasında listelenmektedir.

Bu, çok ufak bir problem yaratıyor: Evrim Ağacı'na aktif olarak katkı sağlayan kişiler ile, yıllar önce katkı sunup artık aktif olarak yer almayan kişileri ayırt etmemizi zorlaştırıyor. Bu da yeni projelerin planlanmasında kimlerin görev alacağını tespit etmemizi güçleştiriyor. İşte bu nedenle, şimdilik sadece yazarlarımız arasında devreye sokulacak olan bir sistem geliştirdik: Aktiflik Puanı (AP).

Aşağıda, bu sisteme dair sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Reklamı Kapat

Sık Sorulan Sorular

Aktiflik Puanı Nedir?

Aktiflik Puanı (AP), bir Evrim Ağacı yazarının aktiflik seviyesini belirleyen bir puan sistemidir. Uyum Puanı'ndan farklı olarak, Aktiflik Puanı sadece yazılı içerik yayınlayarak kazanılabilir ve zaman içinde azalır. Bu yükselme ve azalmaya bağlı olarak, bir yazarın Evrim Ağacı'ndaki aktiflik seviyesi belirlenir ve buna göre otomatik yetkilendirme yapılır. Aktiflik Puanı 0'ın altına düşen yazarlarımız, inaktif yazar sayılırlar. Aktiflik Puanı 0'ın üzerinde olan herkes aktif yazar olarak kategorize edilir ve bu aktiflik düzeyine bağlı olarak belirlenen seviyelerden birine dâhil edilir.

Aktiflik Puanının Amacı Nedir?

Evrim Ağacı'nda yazarlık, tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yapılır. Dolayısıyla Evrim Ağacı, yazarlarını yazı yazmaya zorlayamaz (bu konular hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz). Öte yandan, yüzlerce kişinin değişen aktiflik seviyelerinde katkı sağladığı bir sistemde, aktiflik düzeyinin ve durumunun takip edilmesi önem arz etmektedir. Dolayısıyla Aktiflik Puanı, temelde iki açıdan kolaylık sağlamaktadır:

 • Evrim Ağacı açısından: Aktif olan ve olmayan yazarlarımızı ayırt etmemizi sağlamakta ve buna göre projelendirme yapabilmemizi kolaylaştırmaktadır. Bu, hem daha adil bir kategorizasyonu mümkün kılmakta hem de Evrim Ağacı'ndaki iş akışını kolaylaştırmaktadır.
 • Yazarlar açısından: Birçok yazarımız, Evrim Ağacı'na ne düzeyde katkı sağlamalarının faydalı olacağını kestirememektedir (hatta bu nedenle burada, katkı süresi ve düzenliliği hakkında bir yönerge yayınlamıştık). Aktiflik Puanı, yazarların, ne düzeyde aktif olmanın "normal" olduğunu kestirebilmelerini sağlar ve yazarlarımızın üretkenliğine belli bir düzen getirir.

Bu iki fayda, bir araya gelerek, Evrim Ağacı'nın Türkiye'de bilim okuryazarlığını pekiştirme çabalarını aktif bir şekilde sürdürmesine güç katmaktadır.

Aktiflik Puanımı Nereden Görebilirim?

Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nin ana sayfasında sahip olduğunuz AP'yi, belli istatistiki bilgileri, çeşitli uyarı ve ek bilgileri ve yazarlık seviyenizi görebilirsiniz.

Aktiflik Puanı Nasıl Kazanılır?

Şu anda Evrim Ağacı'nda AP kazanmanın tek yolu yazılı içerik (örneğin özgün yazılar) yayınlamaktır. Bu içeriklere, Soru & Cevap Platformu'ndaki sorular ve cevaplar dâhil değildir. Aşağıdaki sayılar zaman içinde değişebilecek olsa da an itibariyle farklı içerik türleri, farklı seviyelerde puan kazandırır:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 • Özgün: 9 puan
 • Bu içeriklere Taksonomi, Gerçeklik Analizi, Hastalık Kataloğu türü içerikler de dâhildir.
 • Türev: 6 puan
 • Bu içeriklere Yazar Görüşü, Editör Görüşü, Duyuru, Eş Baskı ve Bilim Haberciliği içerikleri de dâhildir.
 • Çeviri: 3 puan
 • Bu içeriklere Azerbaycan Türkçesi tipindeki içerikler de dâhildir.
 • Özel İçerikler: Puanları çeşitlidir ve zaman içinde, projeye ve öneme bağlı olarak değişebilir.
 • Makaleni Açıkla: 36 puan
 • İngilizce: 18 puan
 • Sözlük: 2 puan
 • Periyodik Tablo: 1 puan
 • Sponsorlu İçerik: 1 puan

Aktiflik Puanı Nasıl Azalır?

Aktiflik Puanı, belli bir dönemde aktif olan yazar sayısına ve aktiflik seviyesine bağlı olarak belirlenen birtakım parametreye bağlı olarak, zaman içinde otomatik olarak azalır. Yani bu, Uyum Puanı'ndaki gibi bir kayıp/ceza yoluyla olmaz; aktiflik, her zaman, zamanla aşınır. Bu aşınma hızını belirleyen parametreler dinamik olarak değişir, dolayısıyla aşınma hızı da sabit değildir. Genelde aşınmalar, aylık döngülerle hesaplanır ve aşınmanın etkisi her ay başında görülür.

Bu zamanla aşınma davranışının önemli bir sonucu şudur: Aktiflik konusunda uyarıldıktan sonra sadece 1 yazı yayınlayıp geçmek yeterli olmayabilir. Eğer aşınma hızı, aktiflik miktarınızdan yüksekse, yakın geçmişte yazı yayınlamış olmanıza rağmen, kısa bir süre içinde inaktif yazarlığa düşebilirsiniz. Bu nedenle eğer yeni aktif olduysanız, bir süre yayın yapmaya devam ederek yeterince AP biriktirdiğinizden emin olmanızı öneririz.

Aktiflik Puanı'nın Değişmesi Neyi Etkiler?

Aktiflik Puanı, bir yazarın Evrim Ağacı yazarlığı yapmaya devam edip etmediğini belirler. Yazarlar, aktifliklerine göre belli seviyelere denk gelir ve bu seviyeler arasında bazı farklılıklar olabilir (örneğin aynı anda kaç adet taslak yazı oluşturulabileceği gibi).

Aktiflik Puanı 0'ın Altına İnerse Ne Olur?

Aktiflik Puanı'nız ile ilgili olarak en çok dikkat etmeniz gereken sayı, 0 sayısıdır. Eğer AP'niz 0'ın altına inerse, yazarlık yetkileriniz otomatik olarak alınacaktır ve inaktif yazar statüsüne düşürüleceksiniz. Bu durumda, şunlar olur:

Reklamı Kapat

 • Eskiden yayınladığınız bütün içerikler, sizin adınızla yayınlanda kalmaya ve profilinizde görülmeye devam eder (bkz: Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar ve Sorumluluklar).
 • Bu eski yazılarınızı düzenleyemezsiniz veya yayından kaldıramazsınız. Eğer bir düzenleme talebiniz varsa, [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
 • Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nden yeni yazı yayınlayamazsınız. Ancak yeni yazar adaylarımızın yaptığı gibi buraya tıklayarak güncel kurallarımızı okuyabilir ve deneme yazısı gönderebilirsiniz.
 • Ekibimiz sayfasında ana listede değil, İnaktif Yazarlar sekmesinde listelenirsiniz.
 • Evrim Ağacı ana sayfasındaki ekip tanıtım kartlarında isminiz ve profiliniz yer almaz.
 • Discord sunucumuzdaki yazarlık yetkilerinizi yitirirsiniz ve yazarlara özel odalara giremezsiniz.
 • Evrim Ağacı'nın yazarlarına yönelik düzenleyeceği fiziksel ve dijital etkinliklerden faydalanamazsınız.
 • Evrim Ağacı sitesindeki belli özelliklerin kullanımında yazarlara verilen ayrıcalıklardan faydalanamazsınız.

Aktif yazarlarımız (belli aralıklarla inaktif olmuş olsalar bile, yeniden aktif yazar statüsüne geçmeleri hâlinde) bu ayrıcalıklardan faydalanabilirler.

İnaktif Yazarlıktan Aktif Yazarlığa Nasıl Geçerim?

Eğer tekrardan aktif yazar olmaya karar verirseniz, tek yapmanız gereken yeni yazar adaylarımızın yaptığı gibi buraya tıklayarak yeni bir yazı göndermektir. Bu yazınızın yayınlanması sonucu tekrardan aktif yazar olursunuz; ancak AP'nin inaktiviteye bağlı olarak zamanla aşındığını ve dolayısıyla tekrar aktif olduktan sonra yayın yapmayı sürdürmemeniz halinde yetkilerinizin yeniden otomatik olarak alınabileceğini lütfen unutmayınız. Aktif olmaya karar verdiğinizde, bir süre AP biriktirmeyi başaracak şekilde yayın yapmanızı öneririz.

Ne Kadar Aktif Olmalıyım?

Bu konuda mutlak ve tek bir cevap yok. Ne süredir yazar olduğunuzda, ne düzenle yazı yayınladığınıza, ne süredir yazı yayınlamadığınıza, Evrim Ağacı yazarlarının ortalama aktiflik miktarına ve daha nice parametreye bağlı olarak bu sorunun cevabı değişebilir.

Bu konuda verebileceğimiz en genel tavsiye, en az 3 ayda bir, 1 adet özgün yazı (veya ona mukabil başka yazılardan kombinasyon) yayınlamanızdır. Ancak yeni bir yazarsanız, daha fazla sayıda yazı yayınlayarak Aktiflik Puanı'nızı artırabilir, bu sayede aktif yazarlığınız süresince kendinize en uygun düzeni belirleyip, rahatlıkla o düzeni sürdürebilirsiniz.

Reklamı Kapat

Aktif Yazar Olmak Zorunda mıyım?

Evrim Ağacı'nda yazarlık yapmak bir zorunluluk değildir; sadece gönüllük esasıyla çalışan bir sorumluluktur. Dolayısıyla kimse sizi aktif yazarlık yapmaya zorlayamaz. Aktif kalmak da inaktif kalmak da sizin tercihinizdir.

Her Yazar Aktiflik Puanı'na Tabi mi?

Hayır. Aktiflik Puanı'na dahil olmayan 3 kategori mevcuttur:

 • Kıdemli Yazarlar: Bu yazarlar, Evrim Ağacı'nda yazarlık yaptıkları süre boyunca sıra dışı bir katkı seviyesi göstererek, sınırsız süreyle Evrim Ağacı yazarlığına layık görülmüş kişilerdir. Her aktif yazar, bir noktada Kıdemli Yazar olma şansına erişebilir. Bu, otomatik olarak belirlenmektedir ve bu kişilere özel bir e-posta ile durum bildirilmektedir. Bu kişilerin Aktiflik Puanı yoktur.
 • Onursal Yazarlar: Bu yazarlar, Evrim Ağacı harici faaliyetlerinden ötürü (örneğin akademik kariyerlerinden ötürü) Evrim Ağacı'nda yazar olmalarının sıra dışı artı değer sağlayacağı düşünülen veya özel durumlarda Evrim Ağacı'na yazar olarak davet edilen kişilerdir. Bu kişilerin Aktiflik Puanı yoktur.
 • Editörler: Evrim Ağacı editörleri, Aktiflik Puanı'na tabi değildir; ancak onların aktivitesi de başka yöntemlerle ölçülmekte ve buna göre seviyelendirme yapılmaktadır.
Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/10/2021 02:19:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10627

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Yıldız
Carl Sagan
Çiftleşme
Önlem
Tedavi
Alkol
Enfeksiyon
Bilim İnsanı
Uçma
Sivrisinek
Makale
Bitkiler
Biyokimya
Sağlık Bilimleri
Oyun
Odontoloji
Uzun
Kimya
Dağılım
Zihin
Atom
Savaş
Yüz
Malzeme
Sars Virüsü
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın