Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!

Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı'na Katkı Sunanlara Yürekten Teşekkürler!
10 dakika
290
 • Evrim Ağacı Sistemleri

2010 yılında kurulduğumuzdan beri çok sayıda insan Evrim Ağacı'na katkı sağladı ve her geçen gün katkı sağlayanların sayısı artmaya devam ediyor. Evrim Ağacı'nın bir geleneği, katkı sağlayan kişi her ne şekilde katkı sağlamış olursa olsun, bu emeğinin sergilenmesidir. Bu yüzden en küçük katkıdan, en büyük katkıya kadar Evrim Ağacı'nı ileriye taşımış her kişi, Ekibimiz sayfasında listelenmektedir.

Bu, çok ufak bir problem yaratıyor: Evrim Ağacı'na aktif olarak katkı sağlayan kişiler ile, yıllar önce katkı sunup artık aktif olarak yer almayan kişileri ayırt etmemizi zorlaştırıyor. Bu da yeni projelerin planlanmasında kimlerin görev alacağını tespit etmemizi güçleştiriyor. İşte bu nedenle, şimdilik sadece yazar ve editörlerimizi kapsayacak biçimde devreye sokulan bir sistem geliştirdik: Aktiflik Puanı (AP).

Bu Reklamı Kapat

Aşağıda, bu sisteme dair sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Aktiflik Puanı Nedir?

Aktiflik Puanı (AP), Evrim Ağacı yazar ve editörlerinin aktiflik seviyesini belirleyen bir puan sistemidir. Uyum Puanı'ndan farklı olarak, Aktiflik Puanı sadece yazılı içerik yayınlayarak kazanılabilir ve zaman içinde azalır. Bu yükselme ve azalmaya bağlı olarak, bir yazarın veya editörün Evrim Ağacı'ndaki aktiflik seviyesi belirlenir ve buna göre otomatik yetkilendirme yapılır.

Bu Reklamı Kapat

Yazarların sadece 1 adet Aktiflik Puanı vardır. Editörlerinse 2 adet Aktiflik Puanı vardır: Editörlerin, editörlükle ilgili çalışmalarından aldığı Aktiflik Puanı, yazarlık yaparak aldığı Aktiflik Puanı'ndan farklı ve bağımsızdır. Bu konuda daha fazla bilgiyi ve Aktiflik Puanı'nın sıfırın altına düşmesi hâlinde olacakları, bu yazı içinde bulunan "Aktiflik Puanı 0'ın Altına İnerse Ne Olur?" başlığı altından öğrenebilirsiniz.

Aktiflik Puanının Amacı Nedir?

Evrim Ağacı'nda yazarlık ve editörlük, özel durumlar haricinde tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yapılır. Dolayısıyla Evrim Ağacı, yazarlarını yazı yazmaya, editörlerini editörlük yapmaya zorlayamaz (bu konular hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz). Öte yandan, yüzlerce kişinin değişen aktiflik seviyelerinde katkı sağladığı bir sistemde, aktiflik düzeyinin ve durumunun takip edilmesi önem arz etmektedir. Dolayısıyla Aktiflik Puanı, temelde iki açıdan kolaylık sağlamaktadır:

 • Evrim Ağacı açısından: Aktif olan ve olmayan yazarlarımızı ve editörlerimizi ayırt etmemizi sağlamakta ve buna göre projelendirme yapabilmemizi kolaylaştırmaktadır. Bu, hem daha adil bir kategorizasyonu mümkün kılmakta hem de Evrim Ağacı'ndaki iş akışını kolaylaştırmaktadır.
 • Yazarlar/Editörler açısından: Birçok yazarımız/editörümüz, Evrim Ağacı'na ne düzeyde katkı sağlamalarının faydalı olacağını kestirememektedir (hatta bu nedenle burada, katkı süresi ve düzenliliği hakkında bir yönerge yayınlamıştık). Aktiflik Puanı, yazarların/editörlerin, ne düzeyde aktif olmanın "normal" olduğunu kestirebilmelerini sağlar ve yazarlarımızın/editörlerimizin üretkenliğine belli bir düzen getirir.

Bu iki fayda, bir araya gelerek, Evrim Ağacı'nın Türkiye'de bilim okuryazarlığını pekiştirme çabalarını aktif bir şekilde sürdürmesine güç katmaktadır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aktiflik Puanımı Nereden Görebilirim?

Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nin ana sayfasında sahip olduğunuz AP'yi, belli istatistiki bilgileri, çeşitli uyarı ve ek bilgileri ve yazarlık/editörlük seviyenizi görebilirsiniz. Editörlerimiz, yazarlıkla ilişkili puanlarını şimdilik göremezler. Ancak editörlüklerini sürdürdükleri müddetçe bu puan onlar için pek önemli değildir.

Aktiflik Puanı Nasıl Kazanılır?

Şu anda Evrim Ağacı'nda AP kazanmanın tek yolu yazılı içerik (örneğin özgün yazılar) yayınlamak veya bu içeriklere editörlük yapmaktır. Yayınlanan içeriklere, Soru & Cevap Platformu'ndaki sorular ve cevaplar dâhil değildir. Aşağıdaki sayılar zaman içinde değişebilecek olsa da an itibariyle farklı içerik türleri, farklı seviyelerde puan kazandırır:

 • Özgün: 9 puan
 • Bu içeriklere Taksonomi, Gerçeklik Analizi, Hastalık Kataloğu türü içerikler de dâhildir.
 • Türev: 6 puan
 • Bu içeriklere Yazar Görüşü, Editör Görüşü, Duyuru, Eş Baskı ve Bilim Haberciliği içerikleri de dâhildir.
 • Çeviri: 3 puan
 • Bu içeriklere Azerbaycan Türkçesi tipindeki içerikler de dâhildir.
 • Özel İçerikler: Puanları çeşitlidir ve zaman içinde, projeye ve öneme bağlı olarak değişebilir.
 • Makaleni Açıkla: 36 puan
 • İngilizce: 18 puan
 • Sözlük: 2 puan
 • Periyodik Tablo: 1 puan
 • Sponsorlu İçerik: 1 puan

Aktiflik Puanı Nasıl Azalır?

Aktiflik Puanı, belli bir dönemde aktif olan yazar/editör sayısına ve aktiflik seviyesine bağlı olarak belirlenen birtakım parametreye bağlı olarak, zaman içinde otomatik olarak azalır. Yani bu, Uyum Puanı'ndaki gibi spesifik bir işleme bağlı olarak oluşan kayıp/ceza yoluyla olmaz; aktiflik, her zaman, o ay yazı yayınlanmış olsa bile, zamanla aşınır (ama yazı yayınlamadan gelen AP, zamanın aşındırma hızından genellikle daha yüksektir). Bu aşınma hızını belirleyen parametreler dinamik olarak değişir, dolayısıyla aşınma hızı da sabit değildir. Genelde aşınmalar, aylık döngülerle hesaplanır ve aşınmanın etkisi her ay başında görülür.

Bu zamanla aşınma davranışının önemli bir sonucu şudur: Aktiflik konusunda uyarıldıktan sonra sadece 1 yazı yayınlayıp geçmek yeterli olmayabilir. Eğer aşınma hızı, aktiflik miktarınızdan yüksekse, yakın geçmişte yazı yayınlamış olmanıza rağmen, kısa bir süre içinde, hatta yayın yaptığınız bir ayın sonunda inaktif yazarlığa düşebilirsiniz veya editörlük yetkilerinizi yitirebilirsiniz. Bu nedenle eğer yeni aktif olduysanız, bir süre yayın yapmaya devam ederek yeterince AP biriktirdiğinizden emin olmanızı öneririz.

Aktiflik Puanı'nın Değişmesi Neyi Etkiler?

Aktiflik Puanı, bir yazarın Evrim Ağacı yazarlığı, bir editörünse Evrim Ağacı editörlüğü yapmaya devam edip etmediğini belirler. Yazarlar, aktifliklerine göre belli seviyelere denk gelir ve bu seviyeler arasında bazı farklılıklar olabilir (örneğin aynı anda kaç adet taslak yazı oluşturulabileceği gibi). Editörlerin seviyesi şimdilik sadece aktiflik sayacından ibarettir ve sitede yapabilecekleri üzerinde şimdilik herhangi bir etkisi yoktur.

Bu Reklamı Kapat

Aktiflik Puanı 0'ın Altına İnerse Ne Olur?

Aktiflik Puanı'nız ile ilgili olarak en çok dikkat etmeniz gereken sayı, 0 sayısıdır. Aktiflik Puanı 0'ın üzerinde olan her yazar, (aktif) yazar olarak kategorize edilir ve bu aktiflik düzeyine bağlı olarak belirlenen seviyelerden birine dâhil edilir. Aktiflik Puanı 0'ın üzerinde olan her yazar, (aktif) editör olarak kategorize edilir ve bu aktiflik düzeyine bağlı olarak belirlenen seviyelerden birine dâhil edilir.

Rolünüze bağlı olarak Aktiflik Puanı'nızın sıfırın altına inmesi hâlinde olacaklar, aşağıda belirtilmiştir.

Yazarlar İçin

Eğer yazarsanız ve yazarlıktan kaynaklı AP'niz 0'ın altına inerse, o ayın sonunda yazarlık yetkileriniz otomatik olarak alınacaktır ve İnaktif Yazar statüsüne düşürüleceksiniz. Bu durumda, şunlar olur:

 • Eskiden yayınladığınız bütün içerikler, sizin adınızla yayınlanda kalmaya ve profilinizde görülmeye devam eder (bkz: Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar ve Sorumluluklar).
 • Bu eski yazılarınızı düzenleyemezsiniz veya yayından kaldıramazsınız. Eğer bir düzenleme talebiniz varsa, [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
 • Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nden yeni yazı yayınlayamazsınız. Ancak yeni yazar adaylarımızın yaptığı gibi buraya tıklayarak güncel kurallarımızı okuyabilir ve deneme yazısı gönderebilirsiniz.
 • Ekibimiz sayfasında ana listede değil, İnaktif Yazarlar sekmesinde listelenirsiniz.
 • Evrim Ağacı ana sayfasındaki ekip tanıtım kartlarında isminiz ve profiliniz yer almaz.
 • Discord sunucumuzdaki yazarlık yetkilerinizi yitirirsiniz ve yazarlara özel odalara giremezsiniz.
 • Evrim Ağacı'nın yazarlarına yönelik düzenleyeceği fiziksel ve dijital etkinliklerden faydalanamazsınız.
 • Evrim Ağacı sitesindeki belli özelliklerin kullanımında yazarlara verilen ayrıcalıklardan faydalanamazsınız.

Aktif yazarlarımız (belli aralıklarla inaktif olmuş olsalar bile, yeniden aktif yazar statüsüne geçmeleri hâlinde) bu ayrıcalıklardan faydalanabilirler.

Bu Reklamı Kapat

Editörler İçin

Editörlerin 2 ayrı Aktiflik Puanı bulunmaktadır. Editörler için, editörlüğe yönelik Aktiflik Puanı daha önceliklidir ve bu nedenle panellerinde bu sayı gösterilmektedir. Editör yetkileri sürdüğü müddetçe, yazar yetkilerinin çok kısıtlı bir önemi vardır. Aşağıda, bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Eğer editörseniz ve editörlükten kaynaklı AP'niz 0'ın altına inerse, o ayın sonunda editörlük yetkileriniz otomatik olarak alınacaktır ve 1. Seviye Yazar statüsüne düşürüleceksiniz. Bu durumda, şunlar olur:

 • 1. Seviye yazarlığa düşürülen editörlerin, yazarlıktan kaynaklı Aktiflik Puanları da 0'ın altındaysa (veya yazarlığa düşürüldükleri ay boyunca 0'ın üzerine çıkaracak kadar yazı yayınlayamazlarsa), bir sonraki ay İnaktif Yazar seviyesine düşürülürler.
 • 1. Seviye yazarlığa düşürülen editörlerin, yazarlıktan kaynaklı Aktiflik Puanları daha üst bir seviye yazar olmalarına yetiyorsa, bir sonraki ay o üst seviyeye yükseltilirler. Sonrasında işleyen süreç, (yukarıda anlatıldığı gibi) yazarlarınkiyle aynıdır.

Ayrıca, yetkilerinizin alınmasına bağlı olarak:

 • Yeni gelen yazılara editörlük yapamazsınız ve sisteme gelen bu yazıları göremezsiniz.
 • Eskiden editörü olduğunuz içerikleri düzenlemeye ve yayınlamaya devam edebilirsiniz.
 • Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nden editör olarak yeni yazı yayınlayamazsınız. Eğer yazarlık yetkiniz varsa, yazar olarak yayın yapabilirsiniz (ancak yazınızın bir diğer editörün onayından geçmesi gerekecektir).
 • Ekibimiz sayfasında Editörler sekmesinde yer almazsınız.
 • Evrim Ağacı ana sayfasındaki ekip tanıtım kartlarında isminiz ve profiliniz yer almaz.
 • Discord sunucumuzdaki editörlük yetkilerinizi yitirirsiniz ve editörlere özel odalara giremezsiniz.
 • Evrim Ağacı'nın editörlerine yönelik düzenleyeceği fiziksel ve dijital etkinliklerden faydalanamazsınız.
 • Evrim Ağacı sitesindeki belli özelliklerin kullanımında editörlere verilen ayrıcalıklardan faydalanamazsınız.

İnaktif Yazarlıktan/Editörlükten, Aktif Yazarlığa/Editörlüğe Nasıl Geçerim?

Eğer tekrardan aktif yazar olmaya karar verirseniz, tek yapmanız gereken, yeni yazar adaylarımızın yaptığı gibi buraya tıklayarak yeni bir yazı göndermektir. Bu yazınızın yayınlanması sonucu tekrardan aktif yazar olursunuz; ancak AP'nin inaktiviteye bağlı olarak zamanla aşındığını ve dolayısıyla tekrar aktif olduktan sonra yayın yapmayı sürdürmemeniz halinde yetkilerinizin yeniden otomatik olarak alınabileceğini lütfen unutmayınız. Aktif olmaya karar verdiğinizde, bir süre AP biriktirmeyi başaracak şekilde yayın yapmanızı öneririz.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Kalkülüs: Eksiksiz Bir Ders (Cilt 2)
 • Boyut: 16,5 x 23,5
 • Sayfa Sayısı: 482
 • Basım: 7
 • ISBN No: 9786053550280
Devamını Göster
₺110.00
Kalkülüs: Eksiksiz Bir Ders (Cilt 2)

Editörlük yetkileri alınan bir editörün tekrardan editörlük yapabilmek için [email protected] üzerinden bize ulaşması ve durumunu izah etmesi gerekmektedir. Yeni veya yeniden editör olan kişiler, aktifliklerini korumak için yayın yapmaya devam etmelidirler.

Ne Kadar Aktif Olmalıyım?

Bu konuda mutlak ve tek bir cevap yok. Ne süredir yazar/editör olduğunuzda, ne düzenle yazı yayınladığınıza, ne süredir yazı yayınlamadığınıza, Evrim Ağacı yazarlarının/editörlerinin ortalama aktiflik miktarına ve daha nice parametreye bağlı olarak bu sorunun cevabı değişebilir. Yönetim Paneli'ndeki grafiğinizi inceleyerek gidişatınızı görebilirsiniz.

Bu konuda verebileceğimiz en genel tavsiye, en az 3 ayda bir, 1 adet özgün yazı (veya ona mukabil başka yazılardan kombinasyon) yayınlamanızdır. Ancak yeni bir yazarsanız/editörseniz, daha fazla sayıda yazı yayınlayarak Aktiflik Puanı'nızı artırabilir, bu sayede aktif yazarlığınız/editörlüğünüz süresince kendinize en uygun düzeni belirleyip, rahatlıkla o düzeni sürdürebilirsiniz.

Aktif Yazar/Editör Olmak Zorunda mıyım?

Evrim Ağacı'nda yazarlık/editörlük yapmak bir zorunluluk değildir; sadece gönüllük esasıyla çalışan bir sorumluluktur. Dolayısıyla kimse sizi aktif yazarlık/editörlük yapmaya zorlayamaz. Aktif kalmak da inaktif kalmak da sizin tercihinizdir.

Her Yazar/Editör Aktiflik Puanı'na Tabi mi?

Hayır. Aktiflik Puanı'na dahil olmayan 3 kategori mevcuttur:

 • Kıdemli Yazarlar: Bu yazarlar, Evrim Ağacı'nda yazarlık yaptıkları süre boyunca sıra dışı bir katkı seviyesi göstererek, sınırsız süreyle Evrim Ağacı yazarlığına layık görülmüş kişilerdir. Her aktif yazar, bir noktada Kıdemli Yazar olma şansına erişebilir. Bu, otomatik olarak belirlenmektedir ve bu kişilere özel bir e-posta ile durum bildirilmektedir. Bu kişilerin Aktiflik Puanı yoktur.
 • Kıdemli Editörler: Bu editörler, Evrim Ağacı'nda editörlük yaptıkları süre boyunca sıra dışı bir katkı seviyesi göstererek, sınırsız süreyle Evrim Ağacı editörlüğüne layık görülmüş kişilerdir. Ne var ki Evrim Ağacı editörleri daha az sayıda oldukları ve daha büyük sorumluluklara sahip oldukları için, çok nadiren bu kıdeme erişebilmektedirler; zira az sayıda editörümüzün kıdeme erişmesi hâlinde yeni yayın yapmaması yazı akışını olumsuz etkileyecektir.
 • Onursal Yazarlar/Editörler: Bu yazarlar/editörler, Evrim Ağacı harici faaliyetlerinden ötürü (örneğin akademik kariyerlerinden ötürü) Evrim Ağacı'nda yazar/editör olmalarının sıra dışı artı değer sağlayacağı düşünülen veya özel durumlarda Evrim Ağacı'na yazar/editör olarak davet edilen kişilerdir. Bu kişilerin Aktiflik Puanı yoktur.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/05/2022 12:01:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10627

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Çeşitlilik
Viroloji
Tedavi
Kök Hücre
Güneş Sistemi
Doğum
Kütle
Ana Bulaşma Mekanizması
Kozmoloji
Paleontoloji
Uzay Aracı
Yüksek
Ribozim
Mühendislik
Hasta
Demir
Uzay Görevleri
Tohum
Eşey
Kurbağa
Plastik
Arı
Memeli
Hastalık Dağılımı
Egzersiz
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et