Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar

Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar Wikipedia
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrim Ağacı, Dünya'nın her yerinden insanların ortaklaşa katkısıyla gelişen ve büyüyen bir bilim platformudur. Herkes Evrim Ağacı'na kendi yetenek ve becerileri çerçevesinde katkı sağlayabilir; Evrim Ağacı'nın hedeflediği bilimsel aydınlanma devriminin bir parçası olabilir. 

Evrim Ağacı'nı takip eden ve/veya Evrim Ağacı'na katkı sağlayan herkes, Evrim Ağacı Ailesi'nin bir parçasıdır. Dolayısıyla bu aile içerisinde geliştirilen her ürün, ailenin ortak emeği ve ürünü olarak görülmektedir. Evrim Ağacı, herkesin gönüllü katkı ve desteğine açık bir bilim oluşumudur. 

Dolayısıyla, eğer ki Evrim Ağacı'na, dolayısıyla Türkiye'deki bilimsel aydınlanma mücadelesine katkı sağlayabileceğiniz herhangi bir yöntem olduğunu düşünüyorsanız, bunu Evrim Ağacı için kullanabilirsiniz. Bu katkıların herhangi bir sınırı bulunmuyor!

Yazı yazmak, çeviriler yapmak, alt yazı çalışmaları yapmak, grafik tasarımlar geliştirmek gibi yaygın katkılara olduğu gibi; evrim veya bilimle ilgili video serileri hazırlamak, kitaplar yazmak, tiyatro oyunları yapmak, masa oyunları geliştirmek gibi daha sıra dışı ve üst düzey katkılara da kapımız sonuna kadar açık! Eğer bunların hiçbirini yapamıyorsanız, bize maddi destekte bulunarak çorbaya tuzunuzu katabilirsiniz.

Belirlemeniz Gerekenler

Gönüllülerimizin Evrim Ağacı'na katkı sağlamak için kendilerinin belirlemesi gereken kriterler şu şekilde:

Nasıl katkı sağlayabilirim? 

Bize hangi yeteneğinizi veya deneyiminizi kullanarak katkı sağlayabileceğinizi belirleyiniz. Örneğin, "X konusunda yazılar yazabilirim.", "A yazınızın görseli için bir kara kalem çizim yapabilirim." veya "X yazınızdaki Y görselini Türkçeye çevirebilirim." gibi.

Lütfen mümkün olduğunca spesifik ve net olun. Deneyimlerimiz, "Ne iş olursa yaparım." ya da "Ben görsel tasarım yapabilirim." tarzı yaklaşımların neredeyse her zaman devamsızlıkla ve/veya başarısızlıkla sonuçlandığını göstermektedir.

Eğer Evrim Ağacı'nın baskın içerik türleri olan yazılı metin veya video yayını yapmak isterseniz, bununla ilgili ek kriterleri aşağıda anlatmaktayız.

Ne süreyle?

Bazı katkılar, tek seferlik değil de, uzun soluklu olabilir. Örneğin, video altyazılandırma gibi bir katkı, tek bir video için de olabilir; aylarca ve yıllarca sürecek bir katkı da olabilir. Bunun süresini belirleyin. 

"Gittiği yere kadar gideriz." gibi bir yaklaşım, neredeyse her zaman başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Makul bir süre belirleyin; onu tamamlamaya çalışın. Ötesine geçmekte sorun yok - bu süre uzatılabilir. Ancak o belirlenen sürenin altında kalmak, Evrim Ağacı'nın yayın akışını ve gönüllülere olan bağımlılığını olumsuz etkileyebilir.

Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar

Her Evrim Ağacı Ailesi üyesi, Evrim Ağacı'na çeviriler, özgün derlemeler, yazılar, makaleler, özgün videolar, seslendirmeler, altyazılandırma çalışmaları, görsel çalışmaları, vb. "içerikler" ile katkı sağlayabilir. Bunu yapabilmek için takip etmeniz gerekenler şu şekilde:

1. Kapsam ve Süre Belirleyin 

Yurakıda da belirttiğimiz gibi bizim için en önemlisi, bize yapılacak katkının kapsam ve süresinin belirlenmesi... Yani "Ben Evrim Ağacı için bir şeyler üretebilirim." demek yerine, "Ben Evrim Ağacı için iki haftada bir astronomi ile ilgili özgün içerikli yazılar üreteceğim." demek çok daha faydalı. Ne tip bir katkıyı, ne süreyle sağlamak istediğinizi net bir şekilde belirleyiniz.

2. Yayın Hakları'nı Okuyun

Evrim Ağacı'nda yayınlanacak içeriklerinizle ilgili haklarınızı öğrenmek için Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar başlıklı bildirimizi okuyunuz. Evrim Ağacı'na yayınlanması amacıyla içerik gönderen herkes, bu maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

3. İlgili İçerik Kurallarını Okuyun

Evrim Ağacı'na gönderilen hiçbir içerik, İlkelerimiz ile çelişen içerikte olamaz. İçeriğinizin ilkelerimize uyduğundan emin olunuz.

Ayrıca, İçerik türünüze bağlı olarak, aşağıdaki kuralları ve yönergeleri okuyunuz:

 • Yazılı içeriklerinizin uyması gereken kuralları ve yazı formatı Yazılı İçerik Kuralları olarak düzenlenmiştir. İçeriğinizin bu dokümanda belirtilen kuralların her birine uyduğundan emin olunuz. Bu dokümanı kullanarak, sık yapılan yazım hatalarından sakınabilir ve Evrim Ağacı'nın yazım stiline dair kuralları öğrenebilirsiniz. Evrim Ağacı formatına uymayan içerikler reddedilecektir.
 • Eğer Evrim Ağacı'nda bir çeviri yayınlamak istiyorsanız, Yazılı İçerik Kuralları'na ek olarak, Çeviri Kuralları altında belirtilen kuralları, uyarıları ve bilgileri okuyunuz. Bu dokümanı kullanarak hangi kaynaklardan çeviriler yapabileceğinize dair fikirleri de aynı bağlantıdan alabilirsiniz. Eğer hangi çeviriyi yapmak istediğinizden emin değilseniz, bize e-posta göndererek içeriğin uygunluğunu sorabilirsiniz.
 • Eğer Evrim Ağacı YouTube kanalında bir video yayınlamak istiyorsanız, Video Yayınlama Kuralları'nı okuyunuz. Eğer bu konuda sorunuz varsa, doğrudan [email protected] adresinden bizimle irtibata geçiniz.

Bu kurallara uymayan içerikler, editör kontrolünden geçirilmeksizin reddedilecektir.

4. Pilot İçeriğinizi Bize E-posta ile Ulaşın

Bu noktada yayına hazır ettiğiniz 1 adet pilot içeriği (deneme içeriğini) bu sayfanın sonundaki metin kutusunu kullanarak gönderiniz (metin kutusunu göremiyorsanız buraya tıklayınız). Yazılı İçerik Kuralları'na uymayan tüm yazılar reddedilecektir.

5. Editörlerimiz Son Kararı Verecektir

Editörlerimiz içeriğinizi kontrol ettikten sonra, eğer ki uygun görürlerse ufak düzenlemeleri kendileri yapıp yayınlayacak ve/veya içeriğinizle ilgili sizin tarafınızdan yapılması gereken daha kapsamlı düzenlemeler gerekiyorsa, bu konu hakkında size bilgi vereceklerdir. Yayınlanması uygun görülmeyen içerikler için de bilgilendirme yapılacaktır.

6. Evrim Ağacı Profilinizi Tamamlayın

Editör kararını beklerken, lütfen buraya tıklayarak profilinizin eksiksiz olduğundan emin olun: tam ve gerçek isminiz, gerçek bir fotoğrafınız, 220 karakteri aşmayan bir yazar biyografisi hazırlamanız gerekmektedir. Bu bilgiler, yazınız yayınlanacak olursa, Ekibimiz sayfasında gösterilecektir. Oradan örnek profiller görebilirsiniz.

7. Düzenli İçerik Üreticilerimize Katılın

Eğer editörlerimiz pilot içeriğinizi beğenecek olursa, içeriğiniz yayınlandığı anda 1. Nesil Yazar statüsüne yükseltileceksiniz ve yeni yazılar yayınlayabilir hale geleceksiniz (reddedilen yazar adayları başka yazılarla yeniden deneyebilirler). Bundan sonraki içeriklerinizi doğrudan doğruya Evrim Ağacı Yönetim Paneli'ne yüklemeniz gerekmektedir.

***

İşte bu kadar basit! 

Eğer ki Türkiye'de aydınlanma ateşini yakmak istiyorsak, her birimize çok büyük görevler düşüyor. Bu görevleri yerine getirmenin en iyi yöntemlerinden birisi de, Evrim Ağacı'nın yarattığı güvenilir bilim platformunu kullanmak. Ve sizler, şu anda bu sitede bulunan kişiler olarak, bunu başarmaya bir adım daha yakınsınız!

Bizler, hep birlikte çalışırsak, her şeyi başarabiliriz!

Evrim Ağacı'na yaptığınız her türlü katkı için şimdiden çok teşekkürler!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 83
 • Muhteşem! 69
 • Umut Verici! 51
 • Bilim Budur! 32
 • Merak Uyandırıcı! 21
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 20
 • İnanılmaz 10
 • Güldürdü 6
 • Grrr... *@$# 6
 • Üzücü! 4
 • İğrenç! 2
 • Korkutucu! 1

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/09/2020 21:03:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/6957

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Diş
Çekirdek
Yeni Koronavirüs
Dilbilim
Uzay Görevleri
Koronavirüs
Beyin
Kalıtım
Solunum
Lhc (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı)
İspat
Gerçek
Saç
Köpekler
Kromozom
Jinekoloji
Tehlike
Sıcaklık
Makale
Hayvan Davranışları
Tüyler
Akciğer
Sağlık
Böcek
Sağlık Bilimleri
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Antik dünyada sanat ne idiyse, modern dünyada bilim de odur: ayırt edici özelliğimizdir. İnsan beyninde fayda, her zaman güzelliği takip eder.”
Benjamin Disraeli
Geri Bildirim Gönder