Evrim Ağacı

Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar

Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar Wikipedia

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrim Ağacı, Dünya'nın her yerinden insanların ortaklaşa katkısıyla gelişen ve büyüyen bir bilim platformudur. Herkes Evrim Ağacı'na kendi yetenek ve becerileri çerçevesinde katkı sağlayabilir; Evrim Ağacı'nın hedeflediği bilimsel aydınlanma devriminin bir parçası olabilir. 

Evrim Ağacı'nı takip eden ve/veya Evrim Ağacı'na katkı sağlayan herkes, Evrim Ağacı Ailesi'nin bir parçasıdır. Dolayısıyla bu aile içerisinde geliştirilen her ürün, ailenin ortak emeği ve ürünü olarak görülmektedir. Evrim Ağacı, herkesin gönüllü katkı ve desteğine açık bir bilim oluşumudur. 

Dolayısıyla, eğer ki Evrim Ağacı'na, dolayısıyla Türkiye'deki bilimsel aydınlanma mücadelesine katkı sağlayabileceğiniz herhangi bir yöntem olduğunu düşünüyorsanız, bunu Evrim Ağacı için kullanabilirsiniz. Bu katkıların herhangi bir sınırı bulunmuyor!

Yazı yazmak, çeviriler yapmak, alt yazı çalışmaları yapmak, grafik tasarımlar geliştirmek gibi yaygın katkılara olduğu gibi; evrim veya bilimle ilgili video serileri hazırlamak, kitaplar yazmak, tiyatro oyunları yapmak, masa oyunları geliştirmek gibi daha sıra dışı ve üst düzey katkılara da kapımız sonuna kadar açık! Eğer bunların hiçbirini yapamıyorsanız, bize maddi destekte bulunarak çorbaya tuzunuzu katabilirsiniz.

Belirlemeniz Gerekenler

Gönüllülerimizin Evrim Ağacı'na katkı sağlamak için kendilerinin belirlemesi gereken kriterler şu şekilde:

Nasıl katkı sağlayabilirim? 

Bize hangi yeteneğinizi veya deneyiminizi kullanarak katkı sağlayabileceğinizi belirleyiniz. Örneğin, "X konusunda yazılar yazabilirim.", "A yazınızın görseli için bir kara kalem çizim yapabilirim." veya "X yazınızdaki Y görselini Türkçeye çevirebilirim." gibi.

Lütfen mümkün olduğunca spesifik ve net olun. Deneyimlerimiz, "Ne iş olursa yaparım." ya da "Ben görsel tasarım yapabilirim." tarzı yaklaşımların neredeyse her zaman devamsızlıkla ve/veya başarısızlıkla sonuçlandığını göstermektedir.

Eğer Evrim Ağacı'nın baskın içerik türleri olan yazılı metin veya video yayını yapmak isterseniz, bununla ilgili ek kriterleri aşağıda anlatmaktayız.

Ne süreyle?

Bazı katkılar, tek seferlik değil de, uzun soluklu olabilir. Örneğin, video altyazılandırma gibi bir katkı, tek bir video için de olabilir; aylarca ve yıllarca sürecek bir katkı da olabilir. Bunun süresini belirleyin. 

"Gittiği yere kadar gideriz." gibi bir yaklaşım, neredeyse her zaman başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Makul bir süre belirleyin; onu tamamlamaya çalışın. Ötesine geçmekte sorun yok - bu süre uzatılabilir. Ancak o belirlenen sürenin altında kalmak, Evrim Ağacı'nın yayın akışını ve gönüllülere olan bağımlılığını olumsuz etkileyebilir.

Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar

Her Evrim Ağacı Ailesi üyesi, Evrim Ağacı'na çeviriler, özgün derlemeler, yazılar, makaleler, özgün videolar, seslendirmeler, altyazılandırma çalışmaları, görsel çalışmaları, vb. "içerikler" ile katkı sağlayabilir. Bunu yapabilmek için takip etmeniz gerekenler şu şekilde:

1. Kapsam ve Süre Belirleyin 

Yurakıda da belirttiğimiz gibi bizim için en önemlisi, bize yapılacak katkının kapsam ve süresinin belirlenmesi... Yani "Ben Evrim Ağacı için bir şeyler üretebilirim." demek yerine, "Ben Evrim Ağacı için iki haftada bir astronomi ile ilgili özgün içerikli yazılar üreteceğim." demek çok daha faydalı. Ne tip bir katkıyı, ne süreyle sağlamak istediğinizi net bir şekilde belirleyiniz.

2. Yayın Hakları'nı Okuyun

Evrim Ağacı'nda yayınlanacak içeriklerinizle ilgili haklarınızı öğrenmek için Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar başlıklı bildirimizi okuyunuz. Evrim Ağacı'na yayınlanması amacıyla içerik gönderen herkes, bu maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

3. İlgili İçerik Kurallarını Okuyun

Evrim Ağacı'na gönderilen hiçbir içerik, İlkelerimiz ile çelişen içerikte olamaz. İçeriğinizin ilkelerimize uyduğundan emin olunuz.

Ayrıca, İçerik türünüze bağlı olarak, aşağıdaki kuralları ve yönergeleri okuyunuz:

 • Yazılı içeriklerinizin uyması gereken kuralları ve yazı formatı Yazılı İçerik Kuralları olarak düzenlenmiştir. İçeriğinizin bu dokümanda belirtilen kuralların her birine uyduğundan emin olunuz. Bu dokümanı kullanarak, sık yapılan yazım hatalarından sakınabilir ve Evrim Ağacı'nın yazım stiline dair kuralları öğrenebilirsiniz. Evrim Ağacı formatına uymayan içerikler reddedilecektir.
 • Eğer Evrim Ağacı'nda bir çeviri yayınlamak istiyorsanız, Yazılı İçerik Kuralları'na ek olarak, Çeviri Kuralları altında belirtilen kuralları, uyarıları ve bilgileri okuyunuz. Bu dokümanı kullanarak hangi kaynaklardan çeviriler yapabileceğinize dair fikirleri de aynı bağlantıdan alabilirsiniz. Eğer hangi çeviriyi yapmak istediğinizden emin değilseniz, bize e-posta göndererek içeriğin uygunluğunu sorabilirsiniz.
 • Eğer Evrim Ağacı YouTube kanalında bir video yayınlamak istiyorsanız, Video Yayınlama Kuralları'nı okuyunuz. Eğer bu konuda sorunuz varsa, doğrudan [email protected] adresinden bizimle irtibata geçiniz.

Bu kurallara uymayan içerikler, editör kontrolünden geçirilmeksizin reddedilecektir.

4. Pilot İçeriğinizi Bize E-posta ile Ulaşın

Bu noktada yayına hazır ettiğiniz 1 adet pilot içeriği (deneme içeriğini) bize [email protected] adresi üzerinden iletiniz. Bu içeriğinizi Word dosyası olarak gönderebilirsiniz (PDF, OTF, TXT ve diğer formatları kullanmayınız).

5. Editörlerimiz Son Kararı Verecektir

Editörlerimiz içeriğinizi kontrol ettikten sonra, eğer ki uygun görürlerse ufak düzenlemeleri kendileri yapıp yayınlayacak ve/veya içeriğinizle ilgili sizin tarafınızdan yapılması gereken daha kapsamlı düzenlemeler gerekiyorsa, bu konu hakkında size bilgi vereceklerdir. Yayınlanması uygun görülmeyen içerikler için de bilgilendirme yapılacaktır.

6. Evrim Ağacı Profilinizi Tamamlayın

Editör kararını beklerken, lütfen buraya tıklayarak profilinizin eksiksiz olduğundan emin olun: tam ve gerçek isminiz, gerçek bir fotoğrafınız, 220 karakteri aşmayan bir yazar biyografisi hazırlamanız gerekmektedir. Bu bilgiler, yazınız yayınlanacak olursa, Ekibimiz sayfasında gösterilecektir. Oradan örnek profiller görebilirsiniz.

7. Düzenli İçerik Üreticilerimize Katılın

Eğer editörlerimiz pilot içeriğinizi beğenecek olursa, sizi düzenli içerik üreticilerimiz arasına davet etmeyi seçebilirler. Bundan sonraki içeriklerinizi Word dosyası olarak yüklememeniz, doğrudan doğruya Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nden yüklemeniz beklenecektir. Editörlerimiz size bu konuda gerekli açıklamaları yapacaklardır.

***

İşte bu kadar basit! 

Eğer ki Türkiye'de aydınlanma ateşini yakmak istiyorsak, her birimize çok büyük görevler düşüyor. Bu görevleri yerine getirmenin en iyi yöntemlerinden birisi de, Evrim Ağacı'nın yarattığı güvenilir bilim platformunu kullanmak. Ve sizler, şu anda bu sitede bulunan kişiler olarak, bunu başarmaya bir adım daha yakınsınız!

Bizler, hep birlikte çalışırsak, her şeyi başarabiliriz!

Evrim Ağacı'na yaptığınız her türlü katkı için şimdiden çok teşekkürler!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 67
 • Tebrikler! 77
 • Bilim Budur! 30
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 18
 • Güldürdü 4
 • İnanılmaz 9
 • Umut Verici! 50
 • Merak Uyandırıcı! 19
 • Üzücü! 4
 • Grrr... *@$# 5
 • İğrenç! 2
 • Korkutucu! 1

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 03:45:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/6957

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Abd
Yıldız
Mitler
Biliş
Işık Hızı
Galaksi
İnsan Evrimi
Ses Kaydı
Sahtebilim
Ara Geçiş Türleri
Popülasyon
Nükleotit
Yavru
Beslenme Bilimi
Kan
Charles Darwin
Hayvanlar
Coğrafya
Hayvan Davranışları
Stres
Yeme
Sosyal
Richard Dawkins
Zooloji
Gerçek
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar kitabımın 10 sene içinde unutulacağını söylüyor. Belki de... Ancak destek olan prestijli bilim insanlarına bakarak söyleyebilirim ki, konunun kendisi unutulmayacaktır.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder