Paylaşım Yap

Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar

Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar Wikipedia
3 dakika
17,022

Evrim Ağacı, bilim anlatıcılığı/yazarlığı yapmak isteyen herkesin yazılarını yayınlayabileceği, açık bir platformdur. Ancak diğer birçok siteden farklı olarak, Evrim Ağacı'nda yayınlanan her yazı bir editörün denetiminden ve onayından geçmiş olmak zorundadır.

Bu sayfada/yazıda, Evrim Ağacı'na yazılı olarak nasıl katkı sağlayabileceğinizi öğreneceksiniz. Bir sonraki sayfada Yazılı İçerik Kuralları'mızı göreceksiniz. Ondan sonraki sayfada ise Çeviri Kuralları'mızı göreceksiniz. Eğer bu sayfalara geçmenizi sağlayacak butonları bu sayfanın altında göremiyorsanız, buraya tıklayınız.

Eğer yazı-harici bir şekilde katkı sağlamak istiyorsanız, buradaki yönergelerimizi okuyabilirsiniz.

Evrim Ağacı İçerik Yayın Yönergeleri

Her Evrim Ağacı okuru, Evrim Ağacı'na çeviriler, özgün derlemeler, yazılar, makaleler, özgün videolar, seslendirmeler, altyazılandırma çalışmaları, görsel çalışmaları, vb. "içerikler" ile katkı sağlayabilir. Bunu yapabilmek için takip etmeniz gerekenler şu şekildedir:

1. Hak ve Sorumluluklarınızı Bilin!

Evrim Ağacı'nda yayınlanacak içeriklerinizle ilgili haklarınızı ve sorumluluklarınızı öğrenmek için Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar ve Sorumluluklar başlıklı bildirimizi okuyunuz.

Evrim Ağacı'na yayınlanması amacıyla içerik gönderen herkes, bu maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılmaktadır.

2. İlgili İçerik Kurallarını Okuyun!

Evrim Ağacı'na gönderilen hiçbir içerik, İlkelerimiz ile çelişen içerikte olamaz. İçeriğinizin ilkelerimize uyduğundan emin olunuz.

Ayrıca, içerik türünüze bağlı olarak, aşağıdaki kuralları ve yönergeleri okuyunuz:

Özgün ve Benzeri İçerik Üretimi

Yazılı içeriklerinizin uyması gereken kuralları ve yazı formatı Yazılı İçerik Kuralları olarak düzenlenmiştir. İçeriğinizin bu dokümanda belirtilen kuralların her birine uyduğundan emin olunuz. Bu dokümanı kullanarak, sık yapılan yazım hatalarından sakınabilir ve Evrim Ağacı'nın yazım stiline dair kuralları öğrenebilirsiniz.

Evrim Ağacı formatına uymayan ve Yazılı İçerik Kuralları'nı okumadığı belli olan içerikler reddedilecektir.

Çeviri, Türev ve Benzeri İçerik Üretimi

Eğer Evrim Ağacı'nda bir çeviri yayınlamak istiyorsanız, Yazılı İçerik Kuralları'na ek olarak, Çeviri Kuralları altında belirtilen kuralları, uyarıları ve bilgileri okuyunuz. Bu dokümanı kullanarak hangi kaynaklardan çeviriler yapabileceğinize dair fikirleri de aynı bağlantıdan alabilirsiniz. Eğer hangi çeviriyi yapmak istediğinizden emin değilseniz, bize e-posta göndererek içeriğin uygunluğunu sorabilirsiniz.

Diğer Katkı Yöntemleri

3. Pilot İçeriğinizi Gönderin!

Bu noktada, yayına hazır ettiğiniz 1 adet pilot içeriği (deneme içeriğini) bu sayfanın sonundaki butonları kullanarak erişebileceğiniz formu kullanarak gönderiniz (ilerleme butonunu göremiyorsanız, buraya tıklayınız).

4. Editörlerimiz Son Kararı Verecektir!

Editörlerimiz içeriğinizi kontrol ettikten sonra, eğer ki uygun görürlerse ufak düzenlemeleri kendileri yapıp yayınlayacak ve/veya içeriğinizle ilgili sizin tarafınızdan yapılması gereken daha kapsamlı düzenlemeler gerekiyorsa, bu konu hakkında size bilgi vereceklerdir. Yayınlanması uygun görülmeyen içerikler için de bilgilendirme yapılacaktır.

5. Evrim Ağacı Profilinizi Tamamlayın!

Editör kararını beklerken, lütfen buraya tıklayarak profilinizin eksiksiz olduğundan emin olun: Tam ve gerçek isminiz, gerçek bir fotoğrafınız, 220 karakteri aşmayan bir yazar biyografisi hazırlamanız gerekmektedir. Bu bilgiler, yazınız kabul edilecek olursa, Ekibimiz sayfasında gösterilecektir. Aynı bağlantıdan örnek profilleri de görebilirsiniz.

6. Düzenli İçerik Üreticilerimize Katılın!

Eğer editörlerimiz pilot içeriğinizi yayınlamaya karar verecek olursa, içeriğiniz yayınlandığı anda 1. Seviye Yazar statüsüne yükseltileceksiniz ve yeni yazılar yayınlayabilir hale geleceksiniz. O noktadan sonraki içeriklerinizi doğrudan doğruya Evrim Ağacı Yönetim Paneli'ne yüklemeniz gerekmektedir. Yazarlık statünüzü koruyabilmek için Aktiflik Puanı'nızı 0'ın üzerinde tutmanız gerekmektedir. Aktiflik Puanı hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Reddedilmeniz hâlinde yılmayın. Girilen geri bildirimleri takip ederek yeniden deneyin. Hiçbir ret, kişisel bir nedene dayanmamaktadır ve Türkiye'deki bilim anlatıcılığının en yüksek kaliteye ulaşabilmesi için bu zor kararlar verilmektedir.

***

Bir sonraki sayfada Yazılı İçerik Kuralları'mızı göreceksiniz. Eğer bu sayfalara geçmenizi sağlayacak butonları hemen aşağıda göremiyorsanız, buraya tıklayınız.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
70
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 152
 • Muhteşem! 99
 • Umut Verici! 77
 • Bilim Budur! 43
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 36
 • Merak Uyandırıcı! 31
 • İnanılmaz 21
 • Güldürdü 9
 • Grrr... *@$# 9
 • Üzücü! 6
 • İğrenç! 4
 • Korkutucu! 3

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/02/2024 19:32:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/6957

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Güneş
Araştırma
Irk
Asteroid
Abd
Psikoloji
Obezite
İspat Yükü
Protein
Sars Mers
Şehir Hastanesi
Metabolizma
Çekirdek
Alan
Tekillik
Ateş
Evrim
Beyin
Epistemoloji
Zehirli Mantar
Uzay Aracı
Solunum
Temel
Tespit
Aşırı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı, et al. Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar. (26 Mayıs 2018). Alındığı Tarih: 26 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/6957
Ağacı, E., Bakırcı, Ç. M. (2018, May 26). Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar. Evrim Ağacı. Retrieved February 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/6957
E. Ağacı, et al. “Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 26 May. 2018, https://evrimagaci.org/s/6957.
Ağacı, Evrim. Bakırcı, Çağrı Mert. “Evrim Ağacı'nda İçerik Yayınlamak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Adımlar.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 26, 2018. https://evrimagaci.org/s/6957.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close