Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrim, diğer birçok bilimsel konu gibi, tek bir kanıtı olan veya var olan kanıtların tek başlarına bir anlam taşıdığı bir doğa yasası değildir. Teoriler olmaksızın kanunlar bizlere pek fazla bilgi veremezler. Örneğin, en azından Newton'un Kütleçekimi Teorisi olmaksızın kütleçekimini anlamlandırmak mümkün değildir; ki bu nedenle insanlar binlerce yıldır kütleçekimli ortamlarda yaşamalarına rağmen ancak Newton'dan sonra bu yasaya anlam kazandırılabilmiştir (ki o günden bu yana bu anlam da oldukça değişmiştir).

Evrimin kanıtları da, bir çalışma sahası olarak evrimsel biyolojinin ve bu çalışma sahasının kalbinde yatan Evrim Teorisi'nin içerisinde yer almaktadır. Sahada elde edilen her bulgu, incelenen her canlı, keşfedilen her özellik ve bunların nasıl o günkü hallerine geldikleri, evrimin kanıtlarını teşkil eder. Bir diğer deyişle, bu yazıyı okuyan biri olarak sizin varlığınız evrimin kanıtıdır! Zira evrim olmaksızın sizin, veya daha isabetli olarak sizin ait olduğunuz Homo sapiens türünün bugün nasıl var olduğunu izah etmenin hiçbir yolu bulunmamaktadır. Evrim Teorisi, modern türler ile soyu tükenmiş türlerin var oluşlarını ve en ufaktan en iriye her türlü özelliklerinin her türlü değişimlerini tek başına izah etmeyi başaran tek teoridir. 

Bu sebeple bir bütün olarak Evrim Teorisi'ne kanıt teşkil eden veri aramak anlamsızdır; zira evrim fiziksel bir yasa değildir, biyolojik bir yasadır. Dolayısıyla kütleçekimi gibi bütün varlıklara etki etmez; sadece biyolojik varlıklara etki eder. Bu nedenle de evrimin kanıtlarını biyolojik varlıklarda ve bu varlıkların özelliklerinde aramak gerekir. Bunu yapmaya başladığınızda, her bir canlının her bir özelliğinin bugünlere gelişinin evrimin kanıtı olduğu görülecektir. Örneğin, insanların genetik, morfolojik, anatomik, fizyolojik verilerin işaret ettiği üzere dört ayakları üzerinde yürüyen (quadrupedal) atalardan evrimleşmiş olmasına rağmen, iki ayağı üzerinde yaşıyor olması evrimin doğrudan kanıtıdır; zira evrim olmaksızın dört ayaklı canlılardan iki ayaklı canlıların evrimleşmesi imkansızdır. Keza, bir kelebeğin kanatlarında bulunan ve avcıları yanıltmaya yönelik bir kamuflaj, evrim olmaksızın seçilerek o canlıya kazandırılamaz; zira yine morfolojik, genetik ve fizyolojik araştırmalardan gelen verilerden bilmekteyiz ki, söz konusu kamuflaja sahip kelebeklerin atalarında aynı kamuflaj bulunmamaktaydı ve o ataların yaşadıkları çevre, böyle bir kamuflajı en başından gerektirmemekteydi. Dolayısıyla eskiden yaşamayan ancak günümüzde yaşayan kelebeklerin bu özellikleri yalnızca ve yalnızca evrimsel süreç sonucunda var olabilir; bunun başka bir bilimsel açıklaması bulunmamaktadır.

Dahası, evrimin temel tanımı olan popülasyon içerisindeki gen ve özellik dağılımlarının zaman içerisindeki değişimi konusu, matematiksel olarak da ispatlanmaktadır. Price Teoremi adı verilen ve buna bağlı olarak matematiksel olarak çıkarılabilen Hardy-Weinberg Dengesi gibi popülasyon dinamiği denklemleri de evrimin matematiksel temellerini oluşturmakta, evrimin hem teori olarak, hem teorem olarak incelenebilmesini mümkün kılmaktadır. Zira temel bilimlerde biz genellikle "kanıt" yerine "bulgu" sözcüğünü kullanırız; çünkü "kanıt", matematiğe ait bir terimdir. Teknik olarak kütleçekimi gibi içselleştirilmiş doğa yasalarının bile gözleme dayalı kanıtı yoktur; sadece gözlemsel bulguları vardır. Ancak tıpkı evrimsel değişim için yapabildiğimiz gibi, kütleçekim olgusunu da matematiksel olarak temellendirmemiz ve bu temellendirmelerimizin sonuçlarını doğada görmemiz mümkündür. Zaten bu sebeple fizikteki (ya da diğer bilim dallarındaki) teorik çalışmalardan gelen çıkarımların doğada karşılıklarının bulunması heyecan verici bilim haberlerine konu olmaktadır. Teori, pratikle doğrulandıkça güç kazanır. Evrim Teorisi'nin insanlık tarihinin gördüğü, gelmiş geçmiş en güçlü teorilerden olmasının bir nedeni de teori ile pratik arasındaki uyuşma miktarıdır.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. Daha spesifik bir örnek olarak, evrimin embriyoloji sahasından gelen verilerden oluşan kanıtlarını buradaki yazımızda okuyabilirsiniz. Daha klasik bir örnek olarak, Archaeopteryx fosilinin evrime nasıl kanıt teşkil ettiği için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/01/2020 10:14:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5563

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanları kendisinin de insan olduğuna ikna edebilen bir bilgisayar 'zeki' olarak görülmelidir.”
Alan Turing
Geri Bildirim Gönder