Her İnsanın Gözünde Kör Nokta Vardır. Peki, Kör Nokta Nasıl Bulunur?
Her İnsanın Gözünde Kör Nokta Vardır. Peki, Kör Nokta Nasıl Bulunur?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Gözün oluşma şekli yüzünden, her insanın gözünde bir kör nokta vardır.

Esas itibarıyla göz, dünyada neyin olup bittiğinin doğru bir görüntüsünü beyne verir. Fakat bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Çoğu kuş ve böcek morötesi ışığı ve bazı canlılar kızılötesi ışığı görse de, insanlar sadece 'görünür' ışığı görebilirler. Bu durum, insanların insanın dünyayı görüş miktarında azalmaya sebep olur. Dolayısıyla bizlerin, bazı memelilerin geride bıraktığı idrar izlerini görememesine ve görünür ışıkta sade halde kalırken, morötesi ışıkta epey bir gösteri sergilemek üzere evrimleşmiş belli çiçeklerin güzelliğini bilememesine yol açar. İnsan gözü ayrıca kutuplaşmış ve kutuplaşmamış ışığı (polarize ve polarize olmayan ışığı) ayırt edemezken çoğu kafadan bacaklılar ve bazı kuşlar bunu yapabilir.

Yine de göz, insanların dünyada yollarını bulmasına olanak sağlayan sinyalleri epey başarılı bir şekilde beyne gönderir. Çoğu insan, gördüklerinin aslında orada bulunan şeyler olduğunu varsayar. Fakat bu tam olarak doğru değildir. İnsan gözlerinin her biri bir kör noktaya sahiptir ve beyin bazen çevredeki bölgeye bakarak o noktayı doldurmak zorundadır.

Işık, gözbebeği içinden geçerek göze girer. Gözün arkasında bulunan retinaya çarpar. Retina, ışığı algılayan proteinler ile kaplıdır. Bunlar ise algıladıkları şeyi, bilgiyi beyne geri taşıyan optik sinire nakleder. Burada bulunan sorun, optik sinirin retinanın kendisinin bulunduğu alanda son bulmasıdır. Bu biraz, bir TV'nin güç kablosunu doğrudan ekrana takmak zorunda kalmaya benzer. Böylelikle karanlık bir nokta oluşur. Çoğu zaman diğer göz, öbür gözün kör noktasında ne olduğunu görür, fakat belirli bir nesneye bakarken kör noktalar üst üste binerse veya kişi sadece bir gözle bakıyorsa, beyin etrafa bakarak bu noktayı doldurur.

Kör noktanızı bulmanızın bir yolu vardır. Sol gözünüzü kapatın ve ana görseldeki resmin sol tarafındaki noktaya bakın. Sağ tarafta bulunan artı işaretinin farkında olun, fakat ona bakmayın, sadece gözünüzü noktada tutun. Yüzünüzü ekrana yaklaştırın ve uzaklaştırın. Bir noktada, artı işaretinin kaybolduğunu görmeniz lazım. O noktada durun ve sağ gözünüzü kapatın. Sol gözünüzü açın ve artı işaretine dikin. Bir süre sonra, noktanın kaybolduğunu göreceksiniz. Bu sadece beyaz bir arkaplan ile gerçekleşmez. Aynı şeyi renkli bir kağıt ile deneyin ve işaret sizin kör noktanıza geldiği zaman, beyniniz kağıdın arkaplan renginde doldurma yapacaktır. Anlaşılacağı üzere, dünyayı düşündüğünüz kadar fazla görmezsiniz.


Teşekkür: Bu yazıyı düzenleyen Ayşegül Şenyiğit'e teşekkür ederiz.

Kaynak: Bu yazı io9 sitesinden çevrilmiştir.

Bilim, Felsefe ve Gerçeklik

Üstün Zeka

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim