Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Dinozorlardan Kuşlara Evrimin En Net Örneklerinden Birisi: Archaeopteryx

Dinozorlardan Kuşlara Evrimin En Net Örneklerinden Birisi: Archaeopteryx
17 dakika
11,942
 • Evrimsel Biyoloji
Evrim Ağacı Akademi: Evrim Tarihi ve Evrimsel Süreç Yazı Dizisi

Bu yazı, Evrim Tarihi ve Evrimsel Süreç yazı dizisinin 18. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Evrimsel Süreç - 1: Evrim Tarihi'nin Büyük Zaman Çizelgesi (1. Kısım)" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al

Kanatlı bir sürüngen veya kuyruğu kemikli bir kuş olur mu? Sürüngenlerden kuşlara geçişin en büyük kanıtı, evrimin belki de en ilgi çekici canlısı Archaeopteryx hakkında ne biliyoruz? Dinozorlardan kuşlara geçişin izlerini taşıyan bu canlı, diğer bir tanımıyla adeta tüylü bir dinozor! Sürüngenler sınıfında yer alan dinozordan, kuşlar sınıfına geçişin bir örneği olarak karşımıza çıkan Archaeopteryx aynı zamanda, bilim düşmanlarının sıkça dile getirdiği “ara form yok” iddiasına da tek başına darbe vuran bir canlı. Aslında canlılar içindeki/arasındaki değişim durağan bir durum olmadığı için herhangi bir canlıya ara form demeden önce biraz daha düşünmek gerekiyor. Değişim devam ettiği için net sınırlar çizmeden, “ara form budur” demek hatalı olabilir. Archaeopteryx de bir dönem çevreye uyum sağlayabilen ve bu sayede neslini bir süre devam ettirebilen bir canlıydı. Bu hesaba göre Archaeopteryx’in ataları dinozorlara da, Archaeopteryx’ten evrilen kuşlara da ara form diyebiliriz. Sınırları çizmeden bir canlıya ara form demek tam anlamıyla bahsedilen anlamı vermeyebilir. Bu anlamda ara form demeden önce sınırları çizmek gerekiyor. Kısaca dinozorlar ile kuşlar arasına bir köprü yapmaya hazırlanan bir mühendissek, köprünün adını Archaeopteryx koymamızda herhangi bir sakınca yok diyebiliriz.

Günümüzden yaklaşık 200-142 milyon yıl öncesine denk gelen Jura Devri’nin sonlarında ortaya çıktığı görülen Archaeopteryx; Eski Yunanca eski, ilkel anlamına gelen arkhaios ile tüy, kanat anlamına gelen pteron kelimelerinin birleşimiyle isimlendirilmiş. Üç parmaklı pençeleri ve bir kuşta görmeye alışık olmadığımız diş yapısıyla tam anlamıyla dinozorlar ile kuşlar arasındaki geçişi simgeleyen bu canlı, bu yönüyle bilim dünyasında oldukça önemli bir yere sahip. Carl von Linnaeus’un geliştirdiği sınıflandırma sistemindeki yeriyle kuşlar sınıfı altında yer alan Archaeopteryx’in sınıflandırılmasında, yazının ilerleyen kısımlarında ayrıntılarına girileceği üzere, Von Meyer ve Wellnhofer’in oldukça önemli yerleri bulunuyor.

Tüm Reklamları Kapat

Günümüze kadar gelen bilgi birikimine göre, en küçük dinozor olarak karşımıza çıkan Compsognathus longipes ile birçok açıdan benzerlik gösteren Archaeopteryx, tüylü yapısı ve ellerindeki kemikleriyle adeta bir kuşu andırıyor. Kafatasındaki açıklıklara (narial, preorbital ve temporal olarak detaylarına bakabilirsiniz) bakacak olursak bir sürüngen, konu göğsü olunca da bir kuş olan bu canlı, evrim üzerine okumalar yapan insanların karşısına -bilim karşıtlarının olmadığını söylediği- ara tür/form durumuna bir kanıt olarak çıkıyor. 

Birçok Archaeopteryx için de geçerli olan bir görüşe göre, sürüngenlerden kuşlara geçiş aşamasında olan bazı değişimler şunlardır:

Tüm Reklamları Kapat

 1. Ara çene kemiklerinin (premaxillae) uzaması ve dişlerin kaybolmasıyla çeneden gaganın oluşumu,
 2. Göz ve göz çukurlarının büyümesi,
 3. Beynin ve beyin boşluğunun büyümesi,
 4. Çene kemiğinin arka kısmının (quadratum) kafatasına serbest hareket imkanı verecek bir eklemle bağlanması (streptostilik hal).

Yukarıdaki değişim genellemesinden hareketle, Archaeopteryx’e ait kalıntılar ve oluşturulan görseller incelendiğinde, Archaeopteryx’in sürüngenler ile kuşlar arasındaki geçişte önemli bir yere sahip olduğuna kesin gözüyle bakıyoruz. Fiziksel olarak, hafifçe büyük olan omuru ve kuştan çok sürüngene benzeyen yapısıyla karşımıza çıkan bu canlı, gövdesinden sonra gelen -hiçbir kuşta bulunmayan- uzun kuyruğuyla son buluyor. İskeletinin diğer öğeleriyle ilişkisiz konumda bulunan -gastralia adındaki- karın kaburgaları, modern kuşlarda görülmeyen özellikleri arasında yer alıyor.

Bir kuşun uçmasına olanak tanıyan, kanat kaslarının sternuma bağlanma durumu Archaeopteryx’te biraz garip işliyor. Archaeopteryx lithographica’da kemikleşmiş bir sternum bulunmaması, onun günümüz kuşları kadar iyi bir uçucu olmadığını da gösteriyor. Archaeopteryx’in parmakları da bizlere oldukça ilginç bilgiler veriyor. Üç parmağı bulunan bu canlının, iki parmağı tüylerle kaplı değil, yani serbest durumda. Aynı özelliğin görüldüğü çingene tavuklarında da atıf yapılan bu özelliği, onun ağaçlara tırmandığını söylüyor olabilir. Bir diğer yandan kertenkele kalçalı adı verilen saurischia dinozorlarınkine benzeyen ve koşmaya elverişli bacak yapısına sahip olan Archaeopteryx’in arboreal bir yaşam tarzına sahip olduğu, yani kısaca gününün büyük bir kısmını ağaçta geçirdiği de düşünülüyor.

Archaeopteryx’in bacak yapısını anlatan Celal Şengör, bir makalesinde aynen şöyle yazmış:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

“Arka bacak kemiklerinden uyluk kemiğinin (femur) kafası içe dönmüş, baldır kemiği (fibula) küçülmüştür. Dizler ve ayak bilekleri basit reze eklemleri oluştururlar. Kaval kemiğinin (tibia) ucu bilek kemikleriyle (tarsalia) birleşmiş, tarak kemiklerinin (metatarsalia) yakın uçları da bilek kemikleriyle kaynaşmıştır. Tarak kemiklerinin uzun olup, kısmen birbirleriyle kaynaşmışlardır. Üç parmak ileri bakar, biri ters dönmüştür. Tüm bu özellikler hem kuşlara hem de iki bacak üzerinde hareket eden “kertenkele kalçalı” dinozorlarınkine benzediğinden, Archaeopteryx’in dinozorlarla modern kuşlar arasındaki yerine başka bir kanıt oluşturur.”

Fiziksel açıdan işin özü Archaeopteryx’e nasıl baktığınızda bitiyor. Bu canlıya ait fosilleri incelerken veya araştırırken sadece tüylere bakacak olursanız “bu canlı sıcakkanlıdır, o yüzden kuştur” diyebilirken; iskeletinin detaylarına girecek olursanız da oyunuzu sürüngenden yana kullanmış oluyorsunuz.

Fosilin Bulunuşu

Archaeopteryx’e ait ilk fosil, 1855 yılında Güney Almanya’da Jachenhausen yakınlarındaki Altmühl Vadisi’nde bulundu. Arka bacak parçaları ve silik bir şekilde el/kanat kalıntısından ibaret olduğu için fosilin o dönemlerde anlaşılması çok güçtü. Bu fosil üzerinde çalışan paleontolog Hermann von Meyer o dönemde fosilin bir “ara geçiş formu” olduğunu anlayamamıştı. 1860 yılına gelindiğinde Solnhofen’de Kohler Taş Ocağı’nda yeni bir fosil daha bulununca işler aydınlanmaya başladı. Bu fosil üzerinde de çalışan von Meyer, 60 mm uzunluğunda, 11 mm genişliğinde bir tüy olduğu görülen fosilin “Üçüncü Zaman öncesi bir kanat tüyü” olduğunu belirtti. Buna benzer bir fosil de 1861 yılında Langenaltheimer Haardt’daki Ottmann Taş Ocağı’nda bulundu. Von Meyer bu fosiller üzerine görüşlerini 30 Eylül 1861 yılında yazdığı bir mektupta şöyle anlattı:

“Geçenlerde hakim Bay Witte litografya kalkerleri içinde tüylerle kaplı bir hayvanın tam korunmuş bir iskeletinin bulunduğunu bana bildirdi. Şimdi yaşayan kuşlardan bu hayvan bazı yönleriyle ayrılmaktadır. Tarafımdan incelenmiş olan tüyü detaylı bir şekille birlikte yayınlayacağım. Hayvanın adlaması için Archaeopteryx lithographica adı bence uygundur.”Archaeopteryx fosillerinin Cuvier’in “organların uyumluluğu” kuralıyla çeliştiğini düşünen von Meyer, bu fosil kalıntıları üzerine net bir kanıya varamamış; bu canlının kuyruğu olduğu için kuş olmadığını, tüyleri olduğu için de sürüngen olmadığını düşünmüştü. von Meyer açısından olaylar böyle ilerlerken Andreas Wagner ise asistanı Oppel’in tanımlamalarını merkeze alarak 9 Kasım 1861 yılında Bavyera Bilimler Akademisi’nin bir toplantısında bu fosilin tüylerle kaplı bir sürüngen olduğunu açıkladı. Bu açıklamayla da kalmayan Wagner, bu fosile “bilmece sürüngen” anlamına gelen Griphosaurus ismini koymuştu. Bir diğer yandan büyük anatomist Richard Owen da bu fosili incelemişti. Dönemin ders kitaplarına girdiği görülen bu fosile ismini de veren Owen, detaylı bir şekilde incelediği bu fosil için, Yunanca uzun kuyruk anlamına gelen, Archaeopteryx macrura ismini uygun bulmuştu. British Museum (şimdiki adıyla Natural History) bünyesinde yer alması nedeniyle, bu fosil Londra örneği olarak da bilinir.

Yıl 1877’yi gösterdiğinde, ilk bulunan Archaeopteryx fosilinin 15 km kadar doğusunda Blumenberg’deki bir taş ocağında bir iskelet daha bulundu. Birincisine oranla çok daha net bir şekilde seçilebilen bu fosilde ilginç bir ayrıntı vardı. Kafatası incelendiğinde dişleri olduğu fark edilen bu fosil, Wilhelm Dames tarafından incelendi ve 1884 yılında Archaeopteryx macrura ismiyle, bir önceki buluntunun farklı bir örneği olarak sınıflandırıldı. Bu fosil ise Berlin’deki Humboldt Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi’nde yer aldığı için Berlin örneği olarak bilinir.

Tüm Reklamları Kapat

Dragons of the Air adlı önemli bir eserin sahibi de olacak olan Harry Govier Seeley, 1881 yılına gelindiğinde bu fosiller hakkındaki fikirlerini açıkladı. Seeley, Londra ve Berlin örnekleri üzerinden yaptığı çıkarımlarca, bu iki fosilin cins açısından olmasa bile farklı bir tür olduğunu belirtti. Seeley’nin bu görüşünde merkeze oturan şey ise iki örnek arasındaki kemik oranlarının tutmamasından kaynaklanıyordu. Kuyruk omurlarının yanlış sayılması bir yana dursun, Dames de iki örnek arasındaki kalça kemiği farklarının bu iki fosilin ayrı birer tür olduklarına yeterli kanıt olacağının altını çizdi. Bu gelişmeyle -fosilin satın alınmasına yardımcı ola Werner von Siemens’in onuruna- Berlin örneğinin adı Archaeopteryx siemensi olarak değiştirildi. Bu tarihten 1956’ya kadar Archaeopteryx’e ait bulunan fosiller, yani bir ve ikinci iskelet, birçok bilim insanınca incelendi, bu fosiller üzerine farklı isimler ortaya atıldı.

Yıl 1954’e geldiğindeyse British Museum’un o zamanlardaki müdürü Sir Gavin Rylands de Beer, Archaeopteryx üzerinde bir çalışma başlattı. Londra örneği ile Berlin örneğini karşılaştıran de Beer, bu iki fosilin aynı türe ait olduğunu belirtti. Uluslararası Zoolojik Adlama’nın 27. maddesine göre Londra ve Berlin örneklerinin Archaeopteryx lithographica von Meyer olması gerektiğinin üzerinde durdu. 1956’da -her ne kadar Archaeopteryx fosili olduğu hemen anlaşılamasa da- bir fosil daha gün yüzüne çıktı. Bu iskelet, Londra örneğinin bulunduğu yerin sadece 250 metre uzağındaydı. Kötü korunmuştu ve kafasına erişilememişti. Bir diğer yandan 1951 yılında da bir taş ocağı sahibi tarafından bir fosil daha bilim dünyasına iletilmişti. Başlarda bir Compsognathus’a ait olduğunu düşünülen bu fosilin, Archaeopteryx’e ait olduğunun anlaşılmasıyla birlikte, bilim dünyasının elindeki Archaeopteryx fosillerinin sayısı da artmıştı. Sonradan fark edilen Archaeopteryx fosili sadece bunlarla sınırlı değildi. 1970 yılında ABD Yale Üniversitesi’nden John H. Ostrom, Hollanda’daki Teyler Müzesi’nde incelemeler yaparken, 1860 yılında Hermann von Meyer’den satın alınmış olan bir fosile rastladı. 1855 yılında Altmühl Vadisi’nde bulunan bu fosile, bulunuş tarihinden iki yıl sonra, von Meyer tarafından Pterodactylus crassipes ismi verilmişti. Bu fosil üzerinde çalışan Ostrom, bu fosilin de bir Archaeopteryx’e ait olduğunu kanıtladı.

1987 yılında Friedrich Müller’in kişisel koleksiyonundan çıkan bir fosil de Archaeopteryx’i işaret ediyordu. Bu fosili yıllar önce satın alan Müller, henüz fosilin temizleme işlemini yaptırmamıştı. Bu bağlamda bir Compsognathus olduğu sanılan fosilin, detaylı bir incelemenin ardından “tüyleriyle birlikte korunmuş bir” Archaeopteryx olduğu anlaşıldı. Ayrıca bu fosil, Archaeopteryx buluntuları arasındakilerin en büyüğü, muhtemelen de en yaşlısıydı. Sternum adı verilen goğüs kemiği bulunmayan bu fosil, Archaeopteryx’lerin çok da iyi bir uçucu olmadıklarını göstermişti.

Archaeopteryx fosilleri arasındakilerin belki de en ilginci son bulunanı oldu. 1992 yılında Solnhofen yakınlarında, Langenaltheim’ın doğusunda, Langenheimer Haardt’taki bir taş ocağında bulunan bu fosil, ele geçen Archaeopteryx fosilleri arasındakilerin en küçüğüydü. Kafasından kuyruğuna kadar 30 cm kadar olan bu fosil, genç bir hayvana ait olamazdı. Müller’in kişisel koleksiyonunda çıkan fosilin aksine bu küçük dostumuzda kemikleşmiş bir göğüs kemiği bulunuyordu. Tibia adı verilen kaval kemiğinin ve ayakların -diğer Archaeopteryx fosillerine göre- gövdeye oranla daha büyük oluşu bu fosilin farklı bir türe ait olduğunu akıllara getirdi. Bu fosille birlikte bir kez daha Archaeopteryx’in adlandırmaları üzerine tartışmalar başlamıştı.

Tüm Reklamları Kapat

Archaeopteryx’e Yönelik Eleştirilere Yanıtlar

Evrimsel süreçte "ara geçiş türü" olarak tabir edilen, önemli canlı grupları arasındaki evrimsel geçişleri gösteren türlere ve fosillere en güzel örneklerden biri olan Archaeopteryx üzerine birçok hatalı bilgi, art niyetli kişilerce halk arasında yayılmaktadır. Elbette ki bilim düşmanı olan ve genellikle evrimsel biyoloji konusunda gerekli altyapıya ve bilgi birikimine sahip olmayan bu kişilerin argümanlarının bilimsel herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Dahası, Archaeopteryx ile ilgili ikinci sınıf evrim karşıtı sitelerde okuyabileceğiniz tipik "eleştirilerin" her birine kapsamlı ve net cevaplar vermek mümkündür. 

Söz konusu bilim düşmanı şahıslar, bu fosilin sahte olduğunu ileri sürecek kadar ileri gitmişlerdir. Amaçları, Archaeopteryx fosiline saldırarak Evrim Kuramı'nı zayıflatmak ve mümkünse, çürütmektir. Ne var ki sundukları argümanların hiçbiri Archaeopteryx türünün gerçekliğine ve fosilin ilginç özelliklerine karşı bir tez oluşturmadığı gibi, istisnasız olarak hepsi hatalıdır.

Evrim ve bilim düşmanlığıyla ilgili en büyük sıkıntılardan birisi "cımbızlama" olarak Türkçeleştirebileceğimiz, çeşitli kaynaklardan 1-2 cümleyi çekip, bağlam haricinde kullanarak kendi çarpık argümanlarını destekleme çabasıdır. Bir diğer sorun, geçersiz kaynakları geçerli gibi yansıtma çabasıdır. Örneğin evrim düşmanları Archaeopteryx ile ilgili argümanlarının temelini oluşturan kaynaklarda, kilise ile sıkı sıkıya bağlantılı olduğu bilinen, dolayısıyla evrime karşı bilimsel olmayan bir inada sahip olduğu bilinen bilim insanlarının hiçbir zaman yayınlanmamış ve yayınlanmaya değer görülmemiş makalelerini kanıt olarak sunmaktadırlar. Bunun da ötesinde, Archaeopteryx ile ilgili karşıt tezlerinin temeli olan birçok site ve kaynakta, herhangi bir bilimsel referans sunma yöntemine bile başvurmaksızın, "bilmem ne dergisinin bir sayısı” şeklinde kaynaklandırmalarda bulunmaktadırlar.

Öncelikle bu iddiaların en yaygın ve ele almaya değer olanlarını birkaç maddede sıralayalım ve bunları tek tek analiz edelim. Bunu yaparken, olabildiğince kısa ve net şekilde, çok fazla teknik detaya girmeksizin, söz konusu argümanların neden asılsız olduklarını izah edelim:

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Guatemala Natural El Morito Yöresel Kahve 250 gr.

The Coffee Belt Guatemala Natural El Morito Yöresel Kahve 250 gr.

The Coffee Belt Nedir?

Kahve, kuzeyde yengeç, güneyde oğlak dönencesi boyunca uzanan ve Ekvator’a paralel bir kuşak oluşturan bölgede yetişir. Buna kahve kuşağı (Coffee Belt) denir. Onlarca farklı ülkenin sıralanarak oluşturduğu bu kuşakta, en seçkin kahveleri sizin için seçip titizlikle kavuruyoruz. The Coffee Belt yüksek kaliteli %100 orijin kahve çeşitleri ve blend (harman) kahveleri ile her zaman seçkin, her zaman taze.

Neden The Coffee Belt?

The Coffee Belt kahve çeşitlerimizde %100 o bölge ve ülkeye ait yüksek kaliteli kahve çekirdeklerini seçtik. Daha temiz ve lezzetli bir kahve deneyimi için çiğ çekirdek kahvelerde belli oranda bulunan kusurlu (defekt) kahve çekirdeklerini ayıkladık.

Taze Kavrulmuş Kahve

Her ülke ve bölgenin kahve çekirdekleri farklı karakteristik özelliklere sahiptir. Kahvenin içerisinde yer alan aromaları daha iyi ortaya çıkartmak için çekirdeğin karakteristik özelliğine, ülkenin ve bölgenin yapısına göre en iyi kıvamda taze taze kavurduk.

The Coffee Belt markalı kahvelerimizi “The Coffee Belt Roasting”de haftalık olarak kavurup sipariş anında taze taze paketliyoruz!

İçtiğin her yudum kahve nefis keşiflere dönüşsün diye.UYARI: Bu ürün, müşterilerimizin tercihine göre özel olarak öğütülerek (veya hiç öğütülmeden) temin edilmektedir; yani müşteri talebine özel olarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle lütfen sipariş notlarına talep ettiğiniz öğütme türünü ekleyiniz:

 1. Çekirdek (Öğütme İstemiyorum)
 2. Filtre Kahve Makinesi,
 3. Espresso (Öğütülmüş),
 4. French Press,
 5. Moka Pot,
 6. Hario V60,
 7. Aeropress,
 8. Metal Filtre,
 9. Chemex – Pour Over.

Tercih belirtilmemesi halinde öğütülmemiş çekirdekler gönderilecektir ve tarafınızdan öğütülmesi veya değirmen olan bir yerde öğüttürülmesi gerekecektir.

Devamını Göster
₺136.00
Guatemala Natural El Morito Yöresel Kahve 250 gr.

İddia-1: "Uçan canlılarda bulunan göğüs kemiği (sternum) bulunmuyordu."Gerçek-1: Wellnhofer’ın incelediği ve yazdığı gibi (1993), Archaeopteryx‘in bir sternum kemiği bulunuyordu ancak diğer kemikler gibi kemikleştiği için, Archaeopteryx ilk bulunduğunda ayırt edilememişti. Bilimden anlamayan şahıslar, güncel olmayan ve yanlı kaynaklardan yola çıkarak, kendi istediği yönde delilleri saptırmaktadır.

İddia-2: "Tüylerin yapısı canlının bir geçiş formu gibi değil de bir kuş gibi “mükemmel” uçabildiğini gösteriyordu."Gerçek-2: Speakman & Thomas (1994), modern kuşların asimetrik tüy yapısıyla güya Archaeopteryx‘in tüy yapısını karşılaştırmışlardır. “Asimetri Oranı” denen ve ortalığı karıştıran bir ölçüm metodu vardır. Bu metodu kullanan Speakman & Thomas Archaeopteryx‘in bu ölçüme göre 1,25 değerinde bir asimetri oranına sahip olduğunu iddia etmişlerdir. Bu değeri ise, günümüzde tamamen terk edilmiş bir metot olarak, kuşların “uçabilme kapasitesi” ile doğru orantılamış ve hataya düşmüşlerdir. Sonuçlarında “bu değerin modern ve uçan bir kuşunkine göre (en kötüsü bile 2,2′dir) çok düşük, modern ve uçamayan bir kuşunkiyle ise hemen hemen aynı” olduğunu belirtmişlerdir. Söz konusu evrim karşıtlarının Archaeopteryx ile ilgili argümanları, bu hatalı araştırmaya dayanmaktadır. 

Güvenilirlikleri son derece tartışmalı olan bu bilim insanlarının iddiasına göre Archaeopteryx sadece uçamayan, modern bir kuştur ve evrimsel biyolojinin öngördüğü gibi bir geçiş türü değildir. Ancak sonradan yapılan araştırmalarda, Speakman & Thomas’ın bir Archaeopteryx tüyü ile bile kıyaslama yapmadıkları bulunmuş ve bu iki kişi bilim sahnesinden silinmişlerdir. Tabii ki günümüz bilim düşmanları ve onların müritleri, bunu görmek istemezler. Fakat araştırmalar bunu açıkça ortaya koymaktadır. Yani evrime karşı olanların kaynak olarak kullandıkları kişiler, "uydurma veri üretimi" denen bir sahtekarlığa başvurmuşlardır! 

Dahası da var: İlk olarak Norberg (1995), Speakman & Thomas’ın kanat kıvrımını hesaba katmadan sonuçlar bulduklarını ispatlamıştır ki bir kuşun uçabilmesindeki en önemli etmenlerden biri kanadın kıvrımıdır (curvature). Paul Davis 1996 yılında, Speakman & Thomas’ın kanattaki tüyleri bile yanlış numaralayarak hesaplar yaptıklarını ortaya koymuştur. 

Daha sonradan yapılan araştırmalar, Speakman & Thomas’ın araştırmasına son noktayı koymayı başarmıştır: Asimetri Oranı’nın bir kuşun “uçuş kapasitesi” ile ilgili olmadığı gösterilmiştir. Asimetri Oranı, yalnızca uçan kuşlarda manevra kabiliyetini ölçmek ve tırmanış uçuşlarındaki yetkinliği belirlemek için kullanılmaktadır (J.M.V. Rayner). Dolayısıyla varacağımız sonuç, Archaeopteryx’in modern kuşlardakinden farklı olarak düşük asimetriye sahip olduğu ancak modern kuşlarınkinden farklı olarak bu düşük asimetrinin (ki uçmak için normalde yüksek asimetri gerekir, modern kuş tüyleri hayli asimetriktir) Archaeopteryx‘in uçmasına engel olmadığıdır. Bu da onun bir geçiş türü olduğunu kanıtlar.

İddia-3: "Kanatlardaki pençeler ve ağzındaki dişler ara form olmadığını gösteriyordu."Gerçek-3: Evrim karşıtlarının sıklıkla başvurduğu bu argümanda, art niyetli bir şekilde kafa karıştırma taktiği kullanılmaktadır. Archaeopteryx'in pençelerinin olması, bilim insanlarına göre evrimsel bir ara tür olduğunun ispatıdır. Bilim düşmanları ise, Archaeopteryx'in pençeleri olmasının sürüngenlerle bir ilgisi olmadığını söylemekte ve kafa karıştırmaktadır. Tezini desteklemek için de bilimsel bir gerçek olan ve halen var olan Touraco corythaix ve Opisthocomus hoazin türlerini göstererek, bu uçamayan kuşların da pençeleri bulunduğunu; ancak bu iki türün sürüngenlerle hiçbir ilgisi olmadığını söylemektedir. Bu tamamen hatalıdır. Hoatzin gibi kuşların diğer kuşlarla akrabalığı ilk etapta tam olarak çözülemediyse de, güncel araştırmalar bunların evrimsel ve taksonomik durumlarını tamamen netleştirmiştir. 2015 yılında yapılan bir genom dizileme ve analiz araştırması, söz konusu kuş türlerinin 64 milyon yıl önce evrimleşmeye başlayan ve dinozorlarla akrabalığı olan bir kuş grubundan geldiğini doğrulamaktadır. 

İddia-4: "Kulak yapısı günümüz modern kuşları ile aynıydı."Gerçek-4: Ostrom’un da 1976 yılında yayınlanan ve halen çürütülememiş olan araştırmasının 132. sayfasına baktığımızda görebileceğimiz gibi, Archaeopteryx‘in kulak yapısında bulunan ve tıp biliminde “stout quadrate” olarak tanımlanan ve bunun titreşmesi sonucu “duyma” olayını gerçekleştiren kemik, sürüngenlerdekine göre oldukça büyüktü ancak sürüngenlerinkinde olduğu gibi üst çene bölgesine kaynamıştı. Bu da, bilim düşmanlarının bu iddiasının temelini oluşturan Dr. Duane Gish’in kulak yapısı iddiasının yalan olduğunu ispatlamıştır. Zaten bilim düşmanları da denileni anlamamış olacaktır ki, iddiasını kısa kesmiştir.

İddia-5: "Kanatları ara form olmasına engeldi."Gerçek-5: Evrim karşıtları, bu argümanlarını Dr. Hinchcliffe'in bir çalışmasından almaktadırlar. Ancak işin tuhaf tarafı, kaynak olarak kullandıkları insanların isimlerini doğru bir şekilde yazma zahmetine bile girmemektedirler. Birbirlerinden sürekli olarak "kopyala-yapıştır" yoluyla bilim karşıtı yazıları yayan kaynaklarda, bu isim hatalarının da kopyalandığı kolaylıkla görülecektir. Yeri gelmişken belirtelim: Bilim düşmanlarının konu hakkındaki yetersizlikleri ve donanımsızlıkları, kullandığı kaynakları güncellemiyor oluşlarından rahatlıkla anlaşılabilir. Unutulmamalıdır ki bilim sürekli olarak ilerleyen, gelişen, hatalarını ayıklayan, güçlenen bir yapıdır. Bazı diğer bilgi türlerinin aksine statik ve durağan değildir. Aktif ve dinamiktir. Her neyse... Dr. J. Richard Hinchcliffe, tüylü dinozorlar üzerine araştırma yapan ve Evrim Teorisi’ni kabul eden, ayrıca Archaeopteryx‘in bir geçiş türü olduğunu da kabul eden bir bilim insanıdır. Bir makalesinde şöyle bir cümle geçmektedir:

(…) Çin’de yapılan son buluşlar da gözler önüne sermiştir ki, tüylü dinozor evriminin basamaklarından biri olan Archaeopteryx (…)

Bunun yanı sıra aynı profesör, Evrim Teorisi’ni destekleyen “Bacak Evriminin Gelişimsel Tabanı” (Developmental Basis of Limb Evolution) başlıklı makalenin de yazarıdır. Yani iddia edildiği gibi evrim karşıtı bir bilim insanı değildir.

Tüm bunlar bir yana, Archaeopteryx‘in kanatlarının var olması, ara form olması önünde hiçbir engel teşkil etmez. Zira kanatların evrimleşme amacı "uçmak" olmak zorunda değildir. Süzülmek, sıçramak, denge, vb. diğer amaçlarla da kullanılmış olabilir. Bu yapıların uçma konusundaki katkıları ve avantajları sayesinde evrimsel süreçte seçilmiş ve uçma aparatı haline gelmesi son derece olağandır. 

Tüm Reklamları Kapat

İddia-6: "Fosilin yaşadığı dönemle ilgili “zamanlama hatası” vardı."Gerçek-6: Evrim karşıtları, “zamanlama hatası” olarak Eoalulavis (120 milyon yıl önce yaşamıştır) isimli bir türü göstermekte ve Archaeopteryx‘ten (150 milyon yıl kadar önce yaşamıştır) daha genç olmasına rağmen günümüzdeki modern kuşlara ait kanat yapısına sahip olduğunu iddia etmektedir. Aynı zamanda bu iki canlının aynı zaman diliminde yaşamış olmasının, evrimin gerçek olmadığına kanıt olduğunu iddia etmektedirler. Ne yazık ki burada da gördüğümüz art niyetli bir saptırma ve bilgisizlikten kaynaklı bir yorum hatasıdır. Evrim Kuramı'nı çürütmek için ileri sürdüğü Eoalulavis, zaten Archaeopteryx'ten evrimleşmiş olan bir türdür ve onun devamıdır. Tıpkı Homo neanderthalensis, Homo sapiens ile Homo heidelbergensis'in aynı zamanlarda yaşaması gibi, bu türler de aynı zamanlarda yaşamışlardır. Nasıl ki bizler, Homo heidelbergensis türünden evrimleşmiş ama onunla aynı zamanda yaşadıysak, ancak biri diğerinden evrimleşmiş olan bir türdür. Hatta öyle ki, Eoalulavis türünün kaşifleri, Nature dergisinde yayınladıkları makalede bu türden "Archaeopteryx ile modern kuş türleri arasındaki geçişi temsil ediyor." şeklinde bahsetmektedirler. 

Sonuç olarak; sürüngenlerden (daha spesifik olarak dinozorlardan) kuşlara evrimsel geçiş, onlarca farklı fosille ispatlanmıştır ve eksiksiz bir geçiş ortaya konulmuştur. Tek başına Archaeopteryx bile bu geçişi ispatlayabilecek bir türdür ki bu konuda bulunan tek fosil de tüylü dinozor da değildir. 

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Evrim Tarihi ve Evrimsel Süreç Yazı Dizisi

Bu yazı, Evrim Tarihi ve Evrimsel Süreç yazı dizisinin 18. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Evrimsel Süreç - 1: Evrim Tarihi'nin Büyük Zaman Çizelgesi (1. Kısım)" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
11
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 7
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Tebrikler! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • C. Foth, et al. New Specimen Of Archaeopteryx Provides Insights Into The Evolution Of Pennaceous Feathers. (3 Temmuz 2014). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2019. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
 • R. O. Prum, et al. A Comprehensive Phylogeny Of Birds (Aves) Using Targeted Next-Generation Dna Sequencing. Alındığı Tarih: 27 Eylül 2019. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
 • J. L. Sanz, et al. An Early Cretaceous Bird From Spain And Its Implications For The Evolution Of Avian Flight. (24 Mart 1996). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2019. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
 • R. Å. Norberg. Feather Asymmetry In Archaeopteryx. (24 Mart 1995). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2019. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
 • M. A. Norell, et al. Fossil That Fills A Critical Gap In Avian Evolution. (24 Mart 2001). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2019. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
 • A. Feduccia, et al. Do Feathered Dinosaurs Exist? Testing The Hypothesis On Neontological And Paleontological Evidence. (10 Ekim 2005). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2019. Alındığı Yer: Journal of Morphology | Arşiv Bağlantısı
 • TalkOrigins. Archaeopteryx Specimens. (27 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2019. Alındığı Yer: TalkOrigins | Arşiv Bağlantısı
 • TalkOrigins. Evidences For Macroevolution. (27 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2019. Alındığı Yer: TalkOrigins | Arşiv Bağlantısı
 • C. Nedin. All About Archaeopteryx. (15 Ocak 1999). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2019. Alındığı Yer: TalkOrigins | Arşiv Bağlantısı
 • D. Vergano. Dinosaur-Era Fossil Shows Birds' Feathers Evolved Before Flight. (2 Temmuz 2014). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2019. Alındığı Yer: NatGeo | Arşiv Bağlantısı
 • ScienceDaily. Archaeopteryx. (27 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2019. Alındığı Yer: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı
 • J. Timmer. New Study Rearranges Family Tree Of Birds. (10 Ağustos 2015). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2019. Alındığı Yer: ArsTechnica | Arşiv Bağlantısı
 • A. M. Celal Şengör. (2016). Bilgiyle Sohbet. ISBN: 6053609722. Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları.
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/03/2023 12:55:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/167

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Akış
İçerikler
Sosyal
Gündem
Eğilim
Atmosfer
Karar Verme
Sars Mers
Yeşil
Nobel Ödülü
Makine
Çeviri
Toprak
Görme
Türlerin Kökeni
Seçilim
Kök Hücre
Test
Zehirli Mantar
İnsan Türü
Kanat
Besin Değeri
Şehir
Beslenme Davranışı
İklim
Kimya Tarihi
Ağız Sağlığı
Argüman
Hidrotermal Baca
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı, et al. Dinozorlardan Kuşlara Evrimin En Net Örneklerinden Birisi: Archaeopteryx. (17 Temmuz 2011). Alındığı Tarih: 24 Mart 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/167
Bakırcı, Ç. M., Ölez, Ş., Kartal, . (2011, July 17). Dinozorlardan Kuşlara Evrimin En Net Örneklerinden Birisi: Archaeopteryx. Evrim Ağacı. Retrieved March 24, 2023. from https://evrimagaci.org/s/167
Ç. M. Bakırcı, et al. “Dinozorlardan Kuşlara Evrimin En Net Örneklerinden Birisi: Archaeopteryx.” Edited by Şule Ölez. Evrim Ağacı, 17 Jul. 2011, https://evrimagaci.org/s/167.
Bakırcı, Çağrı Mert. Ölez, Şule. Kartal, . “Dinozorlardan Kuşlara Evrimin En Net Örneklerinden Birisi: Archaeopteryx.” Edited by Şule Ölez. Evrim Ağacı, July 17, 2011. https://evrimagaci.org/s/167.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.