Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formları, Kendilerini Çoktan Yok Etmiş Olabilir mi?

Samanyolu Galaksisi, Ölü Uygarlıklarla Dolu Olabilir!

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formları, Kendilerini Çoktan Yok Etmiş Olabilir mi? Equiliari
4 dakika
5,157
 • Astrobiyoloji
 • Astronomi
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Samanyolu Galaksisi'nde akıllı yaşamın ortaya çıkışını ve yok oluşunu haritalamak için modern astronomi ve istatistiksel modellemeden yararlanan ve Arxiv üzerinden yayınlanan bir önbaskı, galaksimizin ölü medeniyetlerle dolu olabileceğini ileri sürüyor.[1]

Üç NASA fizikçisi tarafından yazılan bu makalede, Samanyolu'nda yaşamın var olabileceği en olası zaman ve yer ile yaşamın yaygınlığını etkileyen en önemli olası etkenlerden biri olan teknolojik akıllı yaşamın kendini yok etme eğilimi ele alınıyor. Araştırmacılar, bunun önemini şöyle vurguluyor:

Bu Reklamı Kapat

Galaktik akıllı yaşamın miktarını ve yaşını belirleyen en etkili parametrenin, karmaşık yaşamın kendini yok etmesi olduğunu bulduk.

Araştırmacılar, makalede şöyle yazıyor:

Dünya dışı zekanın varlığı, doğrudan yaşanabilirlik ve galaktik yaşanabilir bölge (GHZ) ile ilgilidir. GHZ, yaşanabilir gezegenlerin bulunduğu ve potansiyel olarak yaşamın oluşma olasılığının en yüksek olduğu yerlerdir.

Araştırmacılar, analizlerinin derinliğini artırarak tartışmaya nüans eklemek istediler ve herhangi bir yabancı medeniyetin muhtemelen ne kadar "yaşlı" olabileceğini ölçmek istediler. Bu, bir medeniyetin uzayda seyahat edip edemeyeceği ya da galaksiler arası yayın yapması konusunda kritik bir faktördür. Böylece bu araştırma, Dünya dışı akıllı yaşam hakkında devam eden tartışmaya göreceli yaş boyutunu da ekliyor. Araştırmacılar, makalede şöyle yazıyor:

Bu Reklamı Kapat

Genel olarak, yaşanabilirlik ve akıllı yaşam olasılığı ile ilgili önceki çalışmalar, birçok değerli anlayış sağlamıştır; ancak, galaktik bir "akıllı yaşamın ortaya çıkma eğilimi" henüz uzamsal ve zamansal analizlerle araştırılmadı ve herhangi bir araştırma galaksi içindeki potansiyel yaşam için bir yaş dağılımını açık bir şekilde tahmin etmedi (...) Yüksek yok olma olasılığının önüne geçemeyeceğimiz için, sonuçlar, galaksideki potansiyel karmaşık yaşamın çoğunun çok genç olabileceğini gösteriyor.

NASA'nın Caltech'teki Jet İtim Laboratuvarı'ndan astrofizikçi ve makelenin ortak yazarı Jonathan H. Jiang, şöyle söylüyor:

Carl Sagan'dan bu yana pek çok araştırma yapıldı. Özellikle Hubble Uzay Teleskobu ve Kepler Uzay Teleskobu'ndan bu yana, Samanyolu Galaksisi'ndeki gaz ve yıldızların yoğunlukları, yıldız-ötegezegen oluşum ve süpernova patlaması oranları hakkında pek çok bilgiye sahibiz. Aslında (Drake denklemine dair) bazı hesapları artık biliyoruz.

Araştırmacılar, Dünya gibi gezegenleri barındıran Güneş benzeri yıldızların yaygınlığı gibi akıllı yaşamın evrimini etkilediği düşünülen bir dizi faktörü incelediler: radyasyon yayan ölümcül süpernovaların patlama sıklığı; abiyogenez; uygun koşullar altında, akıllı yaşamın evrimleşmesi için gereken süre ve olasılık; gelişmiş uygarlıkların kendilerini yok etme olasılıkları...

Bu faktörleri göz önünde bulundurarak yaptıkları araştırma sonrasında, bilinen faktörlere dayanarak yaşamın ortaya çıkma olasılığının, Samanyolu'nun oluşmasından 8 milyar yıl sonraki süreçte, galaktik merkezden yaklaşık 13.000 ışık yılı uzaklıkta konumlanan yıldız sistemlerinde zirveye ulaştığını buldular. Karşılaştırma olması için Dünya, galaktik merkezden yaklaşık 25.000 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor ve insan uygarlığı, Samanyolu'nun oluşmasından yaklaşık 13.5 milyar yıl sonra evrimleşti (Ayrıca, Dünya oluştuktan kısa bir süre sonra basit yaşam ortaya çıktı).

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırmacıların hazırladığı bu grafikte, galaktik merkezden uzaklığa (x ekseni) göre Samanyolu'nun yaşı milyarlarca yıl (y ekseni) olarak alınıyor. Galaksi oluştuktan 8 milyar yıl sonra ve galaktik merkezden 13.000 ışık yılı uzaklıktaki uygarlıkların yoğunluğu, sıcak noktalar ile gösteriliyor.
Araştırmacıların hazırladığı bu grafikte, galaktik merkezden uzaklığa (x ekseni) göre Samanyolu'nun yaşı milyarlarca yıl (y ekseni) olarak alınıyor. Galaksi oluştuktan 8 milyar yıl sonra ve galaktik merkezden 13.000 ışık yılı uzaklıktaki uygarlıkların yoğunluğu, sıcak noktalar ile gösteriliyor.
Cai et al.

Başka bir deyişle, muhtemelen, öz farkındalığa sahip Samanyolu sakinleri sahnesine görece geç gelenler olarak, galaktik coğrafya açısından bir sınır uygarlığıyız. Bununla birlikte, yaşamın oldukça sık bir şekilde ortaya çıktığını ve sonunda akıllı hale geldiğini varsayarsak, galaksimizde muhtemelen başka medeniyetler de vardır ve yine muhtemelen bu medeniyetlerin çoğu, oradaki Güneş benzeri yıldızların yaygınlığından dolayı, galaktik merkeze 13.000 ışık yılı uzaklık bandının etrafında konumlanıyor olmalıdır. Bu durumda yabancı medeniyetler, bizden 12.000 ışık yılı gibi çok büyük bir uzaklıkta yer alıyor olmalıdır.

Galakside, bizimle aynı zamanda varlığını sürdüren bu olası diğer uygarlıkların çoğu, akıllı yaşamın uzun zaman ölçeklerinde kendisini ortadan kaldırmasının oldukça muhtemel olmasından dolayı, insanlık gibi genç olmalıdır. Araştırmacılar, Samanyolu uygarlık sayısı zirvesine 5 milyar yıldan daha uzun bir süre önce ulaşmış olsa dahi, o zamanlar etrafta bulunan uygarlıkların çoğunun muhtemelen kendilerini yok ettiği sonucuna ulaştı.

Bununla birlikte, makaledeki en belirsiz değişken, medeniyetlerin ne sıklıkla kendilerini yok ettiği değişkenidir. Ancak, araştırmacılara göre aynı zamanda medeniyetlerin ne kadar yaygın olduğunu belirlemekte oldukça önemlidir. Herhangi bir yüzyılda belirli bir medeniyetin kendisini yok etmesi olağanüstü bir şekilde düşük bir olasılık olsa bile, galaksimizdeki medeniyetlerin - örnek olarak iklim değişikliği, nükleer facia veya düşman yapay zeka yoluyla - ezici çoğunluğunun yine de çoktan yok olmuş olması gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır. Son olarak, araştırmacılar, çalışmalarının odak noktasını şöyle özetliyor:

Burada akıllı yaşamın tam sayısını tahmin etmek, çalışmamızın odak noktası değildir. Bunun yerine çalışmamızın odak noktası, yaklaşık 20 milyar yıl boyunca akıllı yaşamın potansiyel gelişme eğiliminin izini süren istatistiksel, kapsamlı bir galaktik çerçevenin ortaya konmasıdır.

Bu tarz bilimsel gelişmelere ilgi duyuyorsanız, "Aşma Hipotezi, Fermi Paradoksu'na İlginç Bir Çözüm Sunuyor: Sanal Gerçeklik!" başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 27
 • İnanılmaz 16
 • Muhteşem! 6
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Umut Verici! 3
 • Korkutucu! 2
 • İğrenç! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Live Science | Arşiv Bağlantısı
 • ^ X. Cai, et al. (2021). A Statistical Estimation Of The Occurrence Of Extraterrestrial Intelligence In The Milky Way Galaxy. Galaxies, sf: 5. doi: 10.3390/galaxies9010005. | Arşiv Bağlantısı
 • C. Delbert. There Used To Be Aliens In Our Galaxy, But They Killed Themselves Off. (24 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 11 Nisan 2021. Alındığı Yer: Popular Mechanics | Arşiv Bağlantısı
 • E. Rayne. Dead Alien Civilizations Could Be Buried In The Depths Of Our Galaxy. (4 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 11 Nisan 2021. Alındığı Yer: SYFYWire | Arşiv Bağlantısı
 • T. Siegfried. Self-Destructive Civilizations May Doom Our Search For Alien Intelligence. (6 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 11 Nisan 2021. Alındığı Yer: Science News | Arşiv Bağlantısı
 • G. Arancibia. Milky Way Possibly Riddled With Dead Alien Civilizations Who Annihilated Themselves - Study. (23 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 11 Nisan 2021. Alındığı Yer: Sputnik News | Arşiv Bağlantısı
 • C. Edwards. Milky Way Likely ‘Littered With Dead Alien Civilisations’ – And Scientists Know Where To Find Them. (21 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 11 Nisan 2021. Alındığı Yer: The Sun | Arşiv Bağlantısı
 • S. Shostak. Space Aliens Could Have Died Out Long Ago, Scientist Says. (11 Nisan 2018). Alındığı Tarih: 11 Nisan 2021. Alındığı Yer: NBC News | Arşiv Bağlantısı
 • C. Ciaccia. Milky Way May Be Full Of Aliens Who Annihilated Themselves, Study Says. (22 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 11 Nisan 2021. Alındığı Yer: Fox News | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/05/2022 06:39:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10347

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Uçma
Yumurta
Endokrin Sistemi
Periyodik Tablo
Yakınsak Evrim
Aminoasit
Bakteriler
Hücreler
Ribozim
Süt
Oyun
Element
Savunma
Makroevrim
Karbonhidrat
Veri
Doğa Yasası
Sinir
Hasta
Örümcek
Göç
Plastik
Yayılım
Uçuş
İnsanın Evrimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et