Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Aşma Hipotezi, Fermi Paradoksu'na İlginç Bir Çözüm Sunuyor: Sanal Gerçeklik!

Aşma Hipotezi, Fermi Paradoksu'na İlginç Bir Çözüm Sunuyor: Sanal Gerçeklik!
5 dakika
3,304
Tüm Reklamları Kapat

Günlük yaşamlarımıza devam ederken, evrenin devasa büyüklüğünü unutmak çok kolaydır. Dünya büyük bir yer gibi görünebilir ancak gerçekte ise gezegenimiz, 200 milyardan fazla galaksi içerdiği tahmin edilen bir evrende bir kum tanesi içindeki bir tanecik kadar küçüktür. Yıldızlı bir gecede gökyüzüne baktığımızda, hayrete düşmek ve meraktan bunalmış olmak için her türlü nedenimiz vardır.

Evrenin büyüklüğü ve içindeki galaksilerin, yıldızların ve gezegenlerin inanılmaz çokluğuyla, kesinlikle orada bir yerde bizden başka bilinçli varlıklar da olmalıdır diye düşünürüz. Akıllara durgunluk veren sayıları bir düşünün: En tutucu NASA tahminleri bile, evrenimizin, yıldızımız Güneş gibi 500 milyar yıldıza ev sahipliği yaptığını ve bu yıldızların yörüngesinde dolaşan 100 milyar Dünya benzeri gezegen olduğunu söylüyor. Bu, Dünya üzerindeki her kum tanesi için 100 yaşanabilir gezegen ve başka bir gezegende yaşamın ortaya çıkması için trilyonlarca fırsat demektir!

Tüm Reklamları Kapat

Yaşamı destekleyen bu gezegenlerin sadece %0,1'i bile bunun bir versiyonunu barındırsa, o zaman sadece Samanyolu Galaksisi'nde yaşam olan 1 milyon gezegen olacaktır. Frank Drake, John C. Llly, Carl Sagan ve Otto Struve gibi bilim insanları tarafından evrende akıllı yaşamın istatistiksel olasılığını ölçmek için geliştirilmiş olan Drake Denklemi'ne göre, yalnızca galaksimiz Samanyolu'nda binlerce akıllı uygarlık var olmalıdır. Birkaçı bizim gibi uygarlık geliştirmiş olabilir ve kozmik olarak düşünürsek, sadece bir avuç uzaylı uygarlık bizim şu anki teknolojik ilerleme seviyemizin ötesine geçmiş ise, insanlık Star Trek dünyası gibi bir evrene uyanıyor olmalıydı.

Ancak şimdiye kadar hiçbir Ferengi, Klingon, Vulkan, Romulan izine ulaşamadık. Radyo sinyalleri bir yana, bizden önce gelen bazı gelişmiş uygarlıklar, galaksimizi uzay araçları ve diğer yanıp sönen ışık biçimleriyle doldurmak için yeterli zamana sahip olmalıdır. Bu nedenle, başka kimseyi görmemiş olmamız şaşırtıcı derecede garip görünmelidir.

Tüm Reklamları Kapat

Öyleyse, neden onlara dair hiçbir iz bulamadık? Fizikçi Enrico Fermi de bu sorunun bir benzerini sormuştu: "Herkes Nerede?". Bu soru, Fermi Paradoksu olarak bilinir hale gelmiştir. Fermi Paradoksu, evrendeki akıllı yaşam potansiyeliyle, henüz herhangi birini tespit edemediğimiz gerçeği arasındaki görünen çelişkiyi ifade eder. Fermi Paradoksu'nun ne olduğunu ve olası çözümlerini şu yazımızda detaylıca ele aldık: "Uzaylılar Nerede? Fermi Paradoksu Nedir?". Bu yazımızda ise, daha önce değinmediğimiz bir olasılığı inceliyoruz.

Fermi Paradoksu için Şaşırtıcı Çözüm, Aşma Hipotezi Olabilir!

Şimdiye kadar tartışılan fikirlerin en önemli varsayımlarından biri, tüm gelişmiş uygarlıkların, gözlemlenebilir evreni keşfetmeye ve kolonileştirmeye motive olacağıdır. Bununla birlikte, görünüşte soğuk, düşmanca ve karanlık bir evrene açılan akıllı türler, başarısızlığa mahkum olanlar olabilir. Hem karmaşık zekaya hem de yüksek bilince erişen gerçekten gelişmiş uygarlıkların dışarıya değil, içe doğru girişimde bulunmayı seçeceği kısım burasıdır.

Fermi Paradoksu'nu ele almak için, fütürist John Smart, evrenimizdeki evrimsel süreçlerin tüm gelişmiş uygarlıkları aynı nihai hedefe götürebileceğini teorileştiren büyüleyici Aşma Hipotezi (İng: "transcension hypothesis") adını verdiği bir hipotezi önerir: Yani mevcut uzay-zaman boyutumuzdan, kendi tasarımlarımız olan sanal dünyalara/gerçekliklere geçiş yapmak... Smart, önerdiği aşma hipotezini şöyle açıklıyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aşma hipotezi, evrensel bir evrimsel gelişim sürecinin, yeterince gelişmiş tüm uygarlıkları, giderek artan yoğun, üretken, minyatürleştirilmiş ve verimli uzay, zaman, enerji ve madde ölçeklerinin hesaplama açısından optimal bir alanı olan "iç uzay" olarak adlandırılabilecek bir alana ve nihayetinde ise kara delik benzeri bir hedefe yönlendirdiğini öne sürer.

Smart'a göre, akıllı bir tür teknolojik olarak gelişmiş ilerleme aşamasına geçerken, bugün kullandığımızdan çok daha küçük olan bilgisayarlarda bulunan sanal ortamlar geliştirecektir. Gelişmiş akıllı türler, dış uzayda kolonileşmeyi arkaik bir fikir olarak görecek ve bunun yerine iç uzayı kolonize edeceklerdir. Smart, Güneş sistemimizi ve ötesini keşfetmeye yönelik mevcut çabalarımızın teknolojik olarak genç bir türün sadece ergenlik aşamaları olduğunu öne sürüyor. Uzay sondalarını, uyduları ve hatta kendi türümüzün cesur üyelerini galaksimizin derinliklerine göndermeye devam edebiliriz ancak nihayetinde bu çabalar, kendi yarattığımız gerçekliklerin içindeki sonsuz olasılıkların cazibesi tarafından bastırılacaktır.

Zihnimizi makinelere yükleme olasılığıyla birleşen artan bilgi işlem gücü, gelişmiş uygarlıkların zihinlerini kuantum parçacıklarına yükleyebileceği ve uzay-zaman dokusunda var olabileceği anlamına gelebilir. Bu tür varlıklar zaten çevremizde olabilir ancak tespit edilmesi imkansız olacaktır. Eğer bu yanlış bir varsayımsa, Samanyolu'nun merkezindeki kara deliklerin yakınında, Smart'ın "galaktik aşma bölgesi" olarak adlandırdığı bir bölgede bulunuyor olabilirler.

Bu, kulağa uçuk bir hipotez gibi gelebilir ancak insanlığın mevcut teknolojik yolu ile uyumludur. Henüz 40 yıl öncesinin bilgisayarları bina boyutundaydı; ancak bugün çok daha güçlülerini cebimizde taşıyoruz. Hesaplamayı çok daha küçük ortamlara sıkıştırma eğilimlerimiz, Smart'ın nihayetinde bugünkünden çok daha güçlü sonsuza yakın küçük bilgisayarlar yaratacağımızı önermesine yol açıyor. Bu sonsuz küçük bilgisayarların nasıl yapılacağı ve çalışacağı halen teorik fizik ve bilgisayar bilimi meselesidir. Smart, atom seviyesinin altında, biyolojik bedenlerimiz içinde yaşadığımız gerçeklik düzleminden çok daha geniş bir "kullanılmamış uçsuz bucaksız ölçek" olduğuna işaret ediyor. Belki de, zamanla sanal dünyalarımızın mevcut gerçekliğimizden ayırt edilemez hale geleceğini varsaymak mantıklıdır. Yakında, bilgisayar ekranlarımızın camından İnternet'i ziyaret etmeyeceğiz, bunun yerine fiziksel bir yer olarak içinde dolaşacağız.

Sanal alanlara dalmaya devam ederken, aşma hipotezinin geçerliliği daha keskin bir odak noktasına gelecektir. Teknoloji, içinde sonsuz karmaşık gerçekliklerin bulunduğu mikroskobik bilgisayarlardan oluşan bir dünyaya doğru yöneliyorsa, bu, neden herhangi bir uzaylı komşu göremediğimizi açıklayabilir. Elbette, evrendeki yerimizle ilgili geniş kapsamlı herhangi bir teoride ortaya konulması gereken boşluklar var ve şimdilik bu spekülasyonların çoğu, sınırlı bir gerçeklik anlayışına dayalı genelleştirilmiş sonuçlar gerektiriyor. Henüz yeterli veriye sahip değiliz ve şimdilik "bilmiyoruz" rahatsızlığına alışmış durumdayız.

Yıldızlararası yolculuk konusuna ilgi duyuyorsanız şu yazımızı okuyabilirsiniz: "Işık Hızına Yakın Hızlarda Yıldızlararası Yolculuğa İmkan Verebilecek İtki Sistemi: MEGA sürücü!"

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
54
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 16
 • Tebrikler! 12
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • İnanılmaz 7
 • Umut Verici! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Singularity Hub | Arşiv Bağlantısı
 • R. Bidshahri. Where Is Everyone? 4 Possible Explanations For The Fermi Paradox. (16 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 16 Kasım 2020. Alındığı Yer: Singularity Hub | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/03/2024 21:57:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9545

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Madde
Görüş
Toplumsal Cinsiyet
Uzay Görevleri
Argüman
Plastik
Element
Akademi
Boyut
Çeviri
Video
Ağız
Moleküler Biyoloji
Elektron
Uzaylı
Hasta
Diş Hekimi
Kertenkele
Anksiyete
Meteor
Normal Doğum
Beslenme Davranışı
Ateş
Hastalık
Fotoğraf
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
Milyon Dolarlık Bahis: Yapay Zeka, Matematikte Liselileri Yenebilir mi?
Milyon Dolarlık Bahis: Yapay Zeka, Matematikte Liselileri Yenebilir mi?
Gerçek Bir Pokemon: Aksolot!
Gerçek Bir Pokemon: Aksolot!
"Domates Gribi" Hastalığı Neyin Nesi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Frank, et al. Aşma Hipotezi, Fermi Paradoksu'na İlginç Bir Çözüm Sunuyor: Sanal Gerçeklik!. (17 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 3 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9545
Frank, A., Köse, M., Bakırcı, Ç. M. (2020, November 17). Aşma Hipotezi, Fermi Paradoksu'na İlginç Bir Çözüm Sunuyor: Sanal Gerçeklik!. Evrim Ağacı. Retrieved March 03, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9545
A. Frank, et al. “Aşma Hipotezi, Fermi Paradoksu'na İlginç Bir Çözüm Sunuyor: Sanal Gerçeklik!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 17 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/9545.
Frank, Aaron. Köse, Mücahid. Bakırcı, Çağrı Mert. “Aşma Hipotezi, Fermi Paradoksu'na İlginç Bir Çözüm Sunuyor: Sanal Gerçeklik!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 17, 2020. https://evrimagaci.org/s/9545.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close