Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Mars'tan Dünya'ya Gelen Gök Taşında Azot Tespit Edildi!

4 Milyar Yıllık Mars Gök Taşı, Kızıl Gezegen’deki Bağlı Azotun İlk Gerçek Kanıtı Olan Azot İçerikli Organik Bileşikleri Ortaya Çıkardı!

Mars'tan Dünya'ya Gelen Gök Taşında Azot Tespit Edildi! Wikipedia
Mars'ın 4 milyar yıl önce nasıl göründüğüne dair bir izlenim
3 dakika
4,134
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Azot, bilinen tüm yaşam formları için gereklidir. Şu anda bu keşfin bazı biyolojik unsurlar tarafından üretildiğini gösteren hiçbir kanıt bulunmasa da bu, Mars’ın bir zamanlar su içeren ve organik madde bakımından zengin, hayatın başlaması için mükemmel mavi bir gezegen olma olasılığını değiştirmiyor. Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nden kimyager Atsuko Kobayashi şöyle diyor:

Güneş Sistemi tarihinin başlarında Mars, muhtemelen, karbon açısından zengin gök taşları, kuyruklu yıldızlar ve toz parçacıkları gibi organik maddelerin yağmuruna uğradı. Bunlardan bazıları tuzlu suda çözünmüş ve karbonatların içinde saklı kalmış olabilir.

Azotu taşıyan organik maddelerin nasıl ortaya çıktığını söylemek zor, ancak elde edilen sonuçlar doğrultusunda Mars’ın bir zamanlar Dünya’ya benzer ve yaşama daha elverişli olduğu, ayrıca kendi azot döngüsüne de sahip olduğu tahmin ediliyor. Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarları şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Kökeni ne olursa olsun, erken/orta Noachian Dönemi’nde Mars’ta organik ve indirgenmiş azotun varlığı, Mars azot döngüsünün önemini gösteriyor.

Dünya'ya düşen söz konusu gök taşı, muhtemelen bir gök taşı etkisiyle Mars’tan yaklaşık 16 milyon yıl önce fırladı ve o zamandan beri zaman ve mekanın akıl ermez uzunluğundan günümüze kadar ulaşmayı başardı. ALH84001 olarak adlandırılan bu gök taşı, 1984 yılında Antarktika’nın Allan Tepeleri’nde bulundu ve bilim dünyasında oldukça ünlü oldu. Yapısında yaklaşık 4 milyar yıl önce Mars’taki bir çeşit tuzlu sıvıdan gelmiş gibi görünen turuncu renkte karbonat içerikli maddeler bandırıyor.

Mars gök taşının bir kaya parçası
Mars gök taşının bir kaya parçası
Nature Communications

Yıllar boyunca, bazı bilim insanları, bu gök taşında bakteri benzeri mikrobiyal fosiller bulunduğunu öne sürdüler, fakat bunların varlığını açıklayabilecek biyoloji-harici açıklamalar da var. Mars gök taşları, Kızıl Gezegen’in tarihi üzerine sahip olduğumuz en iyi ipuçlarından bazılarıdır, ancak bu taşlar Dünya’ya düştüğü için ne kadarının gerçekten Mars gök taşı olduğunu söylemek zor.

Tüm Reklamları Kapat

Gezegenler arası kontaminasyon geçmişte ciddi bir sorun olmuştur, ancak şimdi yeni tekniklerin ve en son teknolojilerin kullanılmasıyla beraber araştırmacılar, tespit edilen azot içerikli organik maddelerin “büyük olasılıkla Mars kökenli” olduğunu düşünüyorlar. Yakınlardaki magmatik kayaçların örneklerinde azota rastlanmadı, bu durum da bu organik moleküllerin sadece gök taşının içerdiği karbonatta olduklarını düşündürüyor.

4 milyar yıl boyunca hapsolmuş ve uzayda korunmuş olan bu keşif, doğru koşullarda yaşam vadeden kanıtların ne kadar uzun süre hayatta kalabileceğini gösteriyor. NASA’nın Curiosity adlı keşif aracı, Mars’ta azot ve bazı organik bileşikler keşfetmiş olsa da, tüm bu teknik çalışmaları uzaktan gerçekleştirmek ve doğrulamak zordur. Dünya’da, doğru noktaları doğru yöntemlerle test ettiğimize emin olarak daha dikkatli çalışabiliyoruz. Çalışmanın yazarları şöyle diyor:

ALH84001’in bir kaya parçasından birkaç karbonat tanesi kazıyarak gümüş çift taraflı yapışkan bant ile her bir karbonat tanesini inceleyebiliyoruz.
Curiosity keşif aracı
Curiosity keşif aracı
NASA

Bu dikkatli çalışma Curiosity’nin yapmakta olduğu bir şey değil. Bu yüzden ALH84001 gibi gök taşları bize bir alternatif sunabilir, bu da bilim insanlarına bu gezegenin tarihini ve oraya gitmek zorunda kalmadan yaşama dair potansiyelini araştırmasına izin verebilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
29
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 15
 • Tebrikler! 11
 • Muhteşem! 8
 • İnanılmaz 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Bilim Budur! 5
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 11/12/2023 16:10:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8661

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Kuşlar
Doğa Yasaları
Şüphecilik
Sosyal Mesafelendirme
Bilim Felsefesi
Tümör
Transkripsiyon
Nöron Hücresi
Algı
Fotosentez
Pandemik
Toprak
Evrimsel Tarih
Öğrenme Alanı
Temel
Kimyasal Bağ
Sinirbilim
İspat
Kuantum
İfade
Biyokimya
Kalp
Film
Böcekler
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. Cassella, et al. Mars'tan Dünya'ya Gelen Gök Taşında Azot Tespit Edildi!. (8 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 11 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8661
Cassella, C., Karadeniz, N., Özdil, A. Ş. (2020, May 08). Mars'tan Dünya'ya Gelen Gök Taşında Azot Tespit Edildi!. Evrim Ağacı. Retrieved December 11, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8661
C. Cassella, et al. “Mars'tan Dünya'ya Gelen Gök Taşında Azot Tespit Edildi!.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Translated by Naz Karadeniz, Evrim Ağacı, 08 May. 2020, https://evrimagaci.org/s/8661.
Cassella, Carly. Karadeniz, Naz. Özdil, Ayşegül Şenyiğit. “Mars'tan Dünya'ya Gelen Gök Taşında Azot Tespit Edildi!.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Translated by Naz Karadeniz. Evrim Ağacı, May 08, 2020. https://evrimagaci.org/s/8661.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close