Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Mars'tan Dünya'ya Gelen Gök Taşında Azot Tespit Edildi!

4 Milyar Yıllık Mars Gök Taşı, Kızıl Gezegen’deki Bağlı Azotun İlk Gerçek Kanıtı Olan Azot İçerikli Organik Bileşikleri Ortaya Çıkardı!

Mars'tan Dünya'ya Gelen Gök Taşında Azot Tespit Edildi!
Mars'ın 4 milyar yıl önce nasıl göründüğüne dair bir izlenim
Wikipedia
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Alert isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 4 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Azot, bilinen tüm yaşam formları için gereklidir. Şu anda bu keşfin bazı biyolojik unsurlar tarafından üretildiğini gösteren hiçbir kanıt bulunmasa da bu, Mars’ın bir zamanlar su içeren ve organik madde bakımından zengin, hayatın başlaması için mükemmel mavi bir gezegen olma olasılığını değiştirmiyor. Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nden kimyager Atsuko Kobayashi şöyle diyor:

Güneş Sistemi tarihinin başlarında Mars, muhtemelen, karbon açısından zengin gök taşları, kuyruklu yıldızlar ve toz parçacıkları gibi organik maddelerin yağmuruna uğradı. Bunlardan bazıları tuzlu suda çözünmüş ve karbonatların içinde saklı kalmış olabilir.

Azotu taşıyan organik maddelerin nasıl ortaya çıktığını söylemek zor, ancak elde edilen sonuçlar doğrultusunda Mars’ın bir zamanlar Dünya’ya benzer ve yaşama daha elverişli olduğu, ayrıca kendi azot döngüsüne de sahip olduğu tahmin ediliyor. Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarları şöyle diyor:

Kökeni ne olursa olsun, erken/orta Noachian Dönemi’nde Mars’ta organik ve indirgenmiş azotun varlığı, Mars azot döngüsünün önemini gösteriyor.

Dünya'ya düşen söz konusu gök taşı, muhtemelen bir gök taşı etkisiyle Mars’tan yaklaşık 16 milyon yıl önce fırladı ve o zamandan beri zaman ve mekanın akıl ermez uzunluğundan günümüze kadar ulaşmayı başardı. ALH84001 olarak adlandırılan bu gök taşı, 1984 yılında Antarktika’nın Allan Tepeleri’nde bulundu ve bilim dünyasında oldukça ünlü oldu. Yapısında yaklaşık 4 milyar yıl önce Mars’taki bir çeşit tuzlu sıvıdan gelmiş gibi görünen turuncu renkte karbonat içerikli maddeler bandırıyor.

Mars gök taşının bir kaya parçası
Mars gök taşının bir kaya parçası
Nature Communications

Yıllar boyunca, bazı bilim insanları, bu gök taşında bakteri benzeri mikrobiyal fosiller bulunduğunu öne sürdüler, fakat bunların varlığını açıklayabilecek biyoloji-harici açıklamalar da var. Mars gök taşları, Kızıl Gezegen’in tarihi üzerine sahip olduğumuz en iyi ipuçlarından bazılarıdır, ancak bu taşlar Dünya’ya düştüğü için ne kadarının gerçekten Mars gök taşı olduğunu söylemek zor.

Gezegenler arası kontaminasyon geçmişte ciddi bir sorun olmuştur, ancak şimdi yeni tekniklerin ve en son teknolojilerin kullanılmasıyla beraber araştırmacılar, tespit edilen azot içerikli organik maddelerin “büyük olasılıkla Mars kökenli” olduğunu düşünüyorlar. Yakınlardaki magmatik kayaçların örneklerinde azota rastlanmadı, bu durum da bu organik moleküllerin sadece gök taşının içerdiği karbonatta olduklarını düşündürüyor.

4 milyar yıl boyunca hapsolmuş ve uzayda korunmuş olan bu keşif, doğru koşullarda yaşam vadeden kanıtların ne kadar uzun süre hayatta kalabileceğini gösteriyor. NASA’nın Curiosity adlı keşif aracı, Mars’ta azot ve bazı organik bileşikler keşfetmiş olsa da, tüm bu teknik çalışmaları uzaktan gerçekleştirmek ve doğrulamak zordur. Dünya’da, doğru noktaları doğru yöntemlerle test ettiğimize emin olarak daha dikkatli çalışabiliyoruz. Çalışmanın yazarları şöyle diyor:

ALH84001’in bir kaya parçasından birkaç karbonat tanesi kazıyarak gümüş çift taraflı yapışkan bant ile her bir karbonat tanesini inceleyebiliyoruz.
Curiosity keşif aracı
Curiosity keşif aracı
NASA

Bu dikkatli çalışma Curiosity’nin yapmakta olduğu bir şey değil. Bu yüzden ALH84001 gibi gök taşları bize bir alternatif sunabilir, bu da bilim insanlarına bu gezegenin tarihini ve oraya gitmek zorunda kalmadan yaşama dair potansiyelini araştırmasına izin verebilir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 9
 • Muhteşem! 7
 • Tebrikler! 7
 • İnanılmaz 5
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/09/2020 15:00:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8661

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Makale
Kozmoloji
Bakteriler
Covid-19
Doğru
Diş Hekimliği
Hormon
2019-Ncov
Göz
Hamile
Olasılık
Mutasyon
Küresel Isınma
Ribozim
Kedigiller
Bilim
Sosyal
Bağışıklık Sistemi
Dna
Safsata
Epidemik
Evrim Ağacı
Lgbt
Obstetrik
Maymun
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret edemeyen, yeni okyanuslar keşfedemez.”
Andre Gide
Geri Bildirim Gönder