Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 Salgını Dolayısıyla İnsanların Evde Kalması, Yaban Hayatını Şehirlere Yaklaştırıyor!

COVID-19 Salgını Dolayısıyla İnsanların Evde Kalması, Yaban Hayatını Şehirlere Yaklaştırıyor! The Guardian
San Francisco'da bir kır kurdu (Canis latrans).
11 dakika
13,964
 • Epidemiyoloji
 • Zooloji

COVID-19 pandemisi sırasında neredeyse tüm Dünya sosyal izolasyona ve karantina altına alındı. Bu durumda insanlar evlerinde kalmaya zorlanırken, yaban hayatı insanların yerleşim yerlerini daha çok ziyaret etmeye başladı. İspanya sokaklarına gelen tavus kuşları; Birleşik Krallık'a inen kaşmir keçileri; Şili'nin caddelerine inen dağ aslanı gibi.

Apeks bir tür olan insanın çekilmesi ardından, diğer hayvanlar olan biteni merak ettiği için şehirlere ve kentlere uğramaya başladılar. Öyle ki nüfusu fazla olan yoğun şehirlere bile akın etmeye başladılar gibi görünüyor. Aslında bir nevi Neolitik zamanın başları gibi... Fakat burada büyük bir soru işareti daha söz konusu. O da, evde kalan insanların daha çok gözlemleyecek vakitleri ve dikkatleri olduğu için mi? Yoksa insanlar olmadığı için mi daha çok yaban hayatı ziyaretine maruz kalındı? Tartışılması gereken önemli bir mevzudur. Bu soru bir kenara kalsın, pandemi sırasında gözlemlenen bazı kayıtlara bakalım.

Tüm Reklamları Kapat

Bursa'da teleferik durağını ziyaret eden genç bir boz ayı (Ursus arctos) güvenlik görevlileri tarafından kaydedildi. Ayının genç olduğu vücut boyutundan belli oluyor ve olan biteni merak ettiği için etrafı koklamaya başlıyor. Bursa/Uludağ'da boz ayı kayıtları olduğu biliniyor. Ayrıca Bursa Karacabey'de Ovakorusu Ayı Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi de bulunmaktadır. Yani Türkiye'deki boz ayıların biyocoğrafyaları arasında Bursa da bulunuyor. Türkiye içerisinde Doğu Karadeniz'de, Batı Karadeniz'de ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yoğunlaşmış memelilerdir.

Boz ayı (Ursus arctos) popülasyonları, daha küçük olan Amerikan siyah ayı (Ursus americanus) popülasyonları gibi peri-kentsel yani kent ve şehir alanlarının etrafına uyum sağlayabilen türler değildir. Boz ayılar kentlerden uzak, izole yaban hayatına uyum sağlamışlardır. Bu yüzden boz ayıların yaşam alanları, insanların kentsel yayılımı nedeniyle oldukça kısıtlanmıştır. Boz ayıların habitatlarının insanlar tarafından yağmalanması (mantar, kuşburnu, bal, böğürtlen, alıç, ahlat vb) ve sürekli av yapılması sonucu bireylerin katledilmesi sebebiyle ayıların popülasyonları ufak bölgere itilmiştir. Hal böyle olunca mecburen ayılar da insanların bulunduğu alanlara uğrayarak, habitatların kesişmesine neden olmuştur. Böyle giderse torunlarımızın yaşacağı zaman diliminde boz ayılarının sonu da nesli tükenen Hazar kaplanının sonu gibi olması kaçınılmazdır.

Tüm Reklamları Kapat

İstanbul/Ortaköy kıyısındaki bir afalina (Tursiops truncatus) grubu! Sanki boğazın sakinliğinin tadını çıkarıyor gibiler. Görüntüdekiler afalina veya şişe burunlu yunus ismi ile bilinen sık karşılaşılan Tursiops truncatus türü. Günümüzde İstanbul Boğazı'nda doğal olarak 3 tür yunus yaşar. Özünde İstanbul'da görülmeyen bir canlı değildir. Bunlar afalina (Tursiops truncatus), tırtak (Delphinus delphis) ve mutur (Phocoena phocoena) türleridir.

Aslında mutur, İngilizce "porpoise" diye bilinen morfolojik olarak farklı sınıflanan bir deniz memelisidir. Çünkü ağız yapısı kısa, dişleri daha künt, sırt yüzgeçleri küçüktür. Muturun aksine tırtak ve afalina, Delphinidae isimli Dişli Balinalar ailesinde sınıflandırılırken; muturlar Phocoenidae ailesinde sınıflandırılır. Türkçe'de bu aile için Liman Yunusugiller veya Muturgiller denilebiliyor. Ayrıca afalina türünün aslında 3 farklı tür olduğunu savunan zoologlar vardır. Söz konusu görüşe göre Atlantik afalinası (Tursiops truncatus), Indipasifik afalinası (Tursiops aduncus) ve Pasifik afalinası (Tursiops gillii) olarak 3'e ayrılmalıdır. Karadeniz'de izole olan Atlantik afalinası alt türü ise Tursiops truncatus ponticus olarak sınıflandırılır.

Yukarıdaki görüntü kaydı Şili'nin başkenti Santiago'dan. Kendisi dağ aslanı veya puma olarak bilinen 35 kg civarında, yaklaşık 1 yaşında olan genç bir Puma concolor türü! Amerika'ya özgü bir türdür. Bir zamanlar sahip oldukları habitatlara geri dönmüş bir birey. Dünya üzerinde aslan (Panthera leo), kaplan (Panthera tigris) ve jaguardan (Panthera onca) sonraki en büyük kedidir. Amerika'da yaşayan kedigiller arasında ise jaguardan sonraki en büyük ikinci kedidir. Fakat hem filogenetik açıdan, hem de kükreyemediği için Büyük Kediler (Pantherinae) değil; Küçük Kediler (Felinae) alt ailesinde sınıflandırılır. Yani kaplandan çok, evcil kedi (Felis domesticus) ile yakın akrabadır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Karantina ile bağlantılı olmayabilir, sadece bir "tesadüf" de olabilir. Fakat bu görüntü kaydındaki canlı, nesli tehlike altında olan IUCN Kırmızı Liste tarafından Tehlikede (EN) kategorisinde listelenen Sibirya kaplanı (Panthera tigris tigris) isimli yaşayan en büyük kedi türüdür. Yani karantina dönemi ile ilgili bir önem teşkil etmeksizin gözlemin kendisi dahi altın değerindedir! Rusya'nın doğusunda Sibirya'ya yakın bölgede otobanda araba süren bir insan tarafından şaşkınlıkla kaydedildi. Kaplanın yol ortasında panik halinde olduğu görülüyor. Araba yaklaşınca yoldan uzaklaşarak ormanda gözden kayboluyor. Evrim Ağacı olarak başlattığımız Yaşam Ağacı isimli projemizde, sevgili Süha Derbent tarafından fotoğraflanan gözlem kaydımız bulunuyor!

Güney ve Güneydoğu Asya'da endemik olan küçük Hindistan misk kedisi (Viverricula indica) karantina günlerinde Hindistan sokaklarında yürürken kaydedildi! Görüntüdeki birey fiziksel olarak sağlıklı gözükmüyor. Muhtemelen çok yaşlı ve görme keskinliği kötü. Ayrıca bölgenin etrafında habitatı bulunmadığı için birkaç kilometre uzaktan geldiği düşünülüyor. Kendisi, birçok haber sitesinin hatalı olarak paylaştığı şekilde nesli kritik olarak tehlikede olan benekli malabar misk kedisi (Viverra civettina) değil. Geniş yayılımı ve sağlıklı popülasyonları sayesinde IUCN Kırmızı Liste tarafından Asgari Endişe (LC) kategorisinde sınıflandırılan küçük Hindistan misk kedisi türü.

Noktürnal (gececil) türlerdir ve ağırlıklı olarak böcekçil beslenirler. Genellikle yaprak dökmeyen ve yaprak döken ağaçların bulunduğu sık ormanlarda yaşarlar. Bodur çimleri, nehir kıyılarını, bambu ormanlarını ve karışık ağaçların bulunduğu ormanları tercih ederler. Bir kentin yakın çevresinde bulunan, kentle sıkı bağlantılı yerleşim yeri olan banliyölerde de görülmüşlerdir. Ancak görüntüdeki gibi sokak ortasında adeta elini kolunu sallayarak dolandığı ile ilgili bilinen bir kayıt yoktur.

Kaliforniya'nın San Francisco sokaklarında adeta "gururla uluyan" kır kurdu (Canis latrans) sürüsü gece yarısı evlerden görüntülendi. Öyle uluyorlar ki "Biz tekrar geldik!" demek istiyorlar sanki. İngilizce "coyote" olarak bilinen bu tür Kuzey Amerika'ya özgüdür ve genelde çayır, kırsal, çöl habitatlarında yaşarlar. Avrasya'da yaşayan uzak akrabası altın çakal (Canis aureus) ile aynı ekolojik nişe sahiptir. Hatta bazı zoologlar Amerika çakalı olarak isimlendirir. Yakın akrabası gri kurttan (Canis lupus) biraz daha küçük bir türdür.

Kuzey Amerika'daki köpekgiller arasından en çok kır kurdunun enfeksiyon hastalığı taşıdığı analiz edilmiştir. Çünkü çok geniş bir diyet ve habitat aralığı bulunuyor, dolayısıyla istatistiksel olarak başta kuduz olmak üzere bazı insan için önemli olan enfeksiyon hastalıklarının görülebileceği rapor edilmiştir. Unutmamak gerekir ki her organizma kendi genetik materyalini aktarma gayesi içerisindedir. Doğadaki bilinen bütün mikroorganizmalar (bakteri, arke, riketsiya, virüs, mantar, protozoa ve hatta helmint) içerisinde, insan için patojen olan türler bilindiği kadarıyla %1’den azıdır. Yaklaşık 1400 civarında türün insan için parazitik kaydı vardır. Tanımlanmayan türlerle birlikte toplamda trilyona yakın mikroorganizma türü olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu sevimli dostlarımız bir yaban domuzu (Sus scrofa) ailesi. Türkiye/Marmaris'te balkondan kaydedildi. Milyonlar evlerinde kalmaya zorlanırken, yaban hayatı bir zamanlar sahip olduğu coğrafyaları ziyaret etmeye başladı. Görüntüdeki bireyler oldukça meraklı bir şekilde koşuşturuyorlar adeta. Yavruların tatlılığına ne demeli. Türkiye'de özellikle sık yaprak döken ağaçlık ormanlarda yaygın olarak görülebilirler. En azılı avcıları vaşaklar, kurt sürüleri ve özellikle boz ayılardır. Yaban domuzları, sahip oldukları muazzam genişlikteki hepçil diyet aralıkları nedeniyle birçok besini tüketebilirler. Bu yüzden de Dünya'nın birçok coğrafyasına uyum sağlamışlardır. Zaten COVID-19 pandemisinden önce de Bodrum ve Marmaris gibi bölgelerde yerleşik alanların yanına sık sık uğruyorlardı. Türkiye'nin her yerine yayılmışlardır. Hatta fotokapan ile gözlemlediğimiz kısa belgeselimize buradan ulaşabilirsiniz.

Birleşik Krallık/Wales'in Llandudno kasabasından bir görüntü kaydı. Görüntüdekiler yetişkin bir kaşmir keçi sürüsü. Bu canlılar yaygın keçi diye bilinen Capra aegagrus hircus alt türünün bir varyasyonudur. İsminden de anlaşılacağı üzere kaşmir kumaşın elde edildiği hayvandır. Anavatanı Himalaya dağlarındaki Pakistan-Hindistan sınırında bulunan Kaşmir eyaletidir. İnsanlar tarafından yaklaşık 200 yıl önce Avrupa'ya getirilmiştir ve yapay seçilimle yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu keçilerin, Kral Mostyn'in Kraliçe Victoria için Llandudno kasabasına getirdiği bir hediye olduğu bilinir.

Amerika'ya ise 1989'da götürüldüğü biliniyor. Günümüzde en büyük kaşmir keçi yetiştiriciliği Birkeşik Krallık'ın başka bir ülkesi olan İskoçya'da yapılır. Wales'te Great Orme adındaki dağlık burunda yaşadıkları biliniyor. Eskiden kötü hava şartlarında şehirlerin yakınlarında görüldüğü nadiren rapor edilmiştir. Fakat bu denli çok sayıda ve güneşli bir havada görüntülenmeleri bir ilk olmuştur. Ayrıca diğer insanların yanında oldukça özgüvenli bir şekilde beslendikleri fark ediliyor.

Batı Kanada'nın gemicilik açısından en yoğun olduğu bölgelerinden biri olan Metro Vancouver sahilinde görüntülenen bir orka (Orcinus orca) çifti! Pandemi sırasında doğal olarak sadece kara araçları değil deniz araçları da kullanılmıyor. Gemi kaptanları ve tekne sahibi insanların da birçoğu evlerinde. Dolayısıyla denizlerde ve okyanuslarda hem turistik açıdan hem de deniz aracı açısından ıssız durumda. Orkaları gören çalışanlar, 59 sene içerisinde ilk defa böyle bir âna şahit olduklarını belirtiyorlar. Öyle ki söz konusu bölge olan Indian Arm kıyısının pazar ve cuma günleri inanılmaz bir tekne yoğunluğuna sahip olduğu belirtiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Katil balina veya orka diye bilinen Orcinus orca türü deniz memelilerinin aslında yunus olduğunu biliyor muydunuz? Hatta kendileri aynı zamanda en iri yunus türüdür. Tabii Cetacea alt takımındaki bütün memelilerin "balina" olduğu da ayrı bir mevzudur. Yani teknik olarak yunuslar da Odontoceti taksonundaki dişli balinalardır.

Fransa'nın Toulouse şehir merkezini ziyaret eden bir çift erkek alageyik (Dama dama). Türkiye'de "yağmurca" adı ile de bilinirler. Adeta I Am Legend filminden bir kesit gibi! Yetişkin erkeklerin uzunluğu 160 cm'yi, omuz yüksekliği 95 cm'yi ve ağırlığı 100 kg'ı bulabilir. Kaydedilen en büyük birey 190 cm uzunluğunda 150 kg ağırlığında idi. Boynuzlar ilk iki yılda tek bir sap olarak büyürken, 3 yıl içerisinde erişkin haline gelerek 3 kürek dalına ayrılır. Genelde ormanlık ve çayır alanları tercih ederler. Oldukça çevik ve hızlı türlerdir. Hızları ortalama 48 km/sa civarındadır. Ayrıca 5 m ileriye, 1.75 m yüksekliğe sıçrayabildikleri biliniyor.

Holosen'den itibaren, yani yaklaşık 10.000 yıldan beri yayılışları kısıtlandırılmaya başlanmıştır. Özellikle Paleolitik kültürler (M.Ö. 420.000-200.000) açısından önemli bir besin kaynağı olarak görülüyorlardı. Ormanlık alanların azalması, kuraklığın artması ve insan avlanma davranışı nedeniyle günümüzde sayıları oldukça azalmıştır. Yine de IUCN Kırmızı Liste tarafından Asgari Endişe (LC) kategorisinde sınıflandırılırlar. Türkiye'de en nadir görülen geyik türüdür. Türkiye'de daha çok kızıl geyik (Cervus elaphus) görülür. Öte yandan alageyik, Türkiye'de Antalya ve Mersin illerinde, az miktarda Bolu dağlarında ve İran alageyiği (D. d. mesopotamica) alt türü olarak nadiren Hakkâri'de görülebilir.

Kolombiya'da karşıdan karşıya geçen nadir görülen bir memeli olan büyük karıncayiyen (Myrmecophaga tridactyla) türü! Orta ve Güney Amerika'ya özgü böcekçil bir memelidir. Kolay tutuşan postu ve yavaş hareketi nedeniyle orman yangınlarında en çok hasar gören popülasyonlardan biridir. Öyle ki IUCN Kırmızı Liste tarafından tehdit altında Duyarlı (VU) kategorisinde sınıflandırılır. Güney Amerika'nın birçok ülkesinde köpekler tarafından saldırıya uğradıkları, spor amaçlı avlandıkları ve orman yangınlarında yok oldukları kaydedilmiştir. Arjantin gibi bazı ülkelerde koruma altına alınmaya başlanmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Matt Haig Tüm Kitaplar Seti

Gece Yarısı Kütüphanesi
“Yaşamla ölüm arasında bir kütüphane var,” dedi. “Bu kütüphanedeki raflar sonsuza kadar gider. Her kitap yaşamış olabileceğin başka bir hayatı yaşama şansını sunar sana. Farklı seçimler yapmış olsan, şu an nasıl bir hayatın olacağını görürsün…Pişmanlıklarını telafi etme şansın olsaydı, bazı konularda farklı davranır mıydın?”

Nora Seed berbat halde. Kedisi öldü. İşinden kovuldu. Abisi onunla konuşmuyor. Kimsenin ona ihtiyacı yok. Art arda alınmış kötü kararların sonucunda bir kütüphanede buluyor kendini. Zamanın hiç akmadığı bir gece yarısı kütüphanesinde, sonsuz sayıda kitabın ortasında… Kitapların her birinde Nora’nın farklı bir hayatı yazılı. Başka kararlar verseydi yaşamış olabileceği hayatlar. Farklı kariyerler, farklı eşler, farklı arkadaşlar, farklı şehirler arasında gidip gelen Nora’nın aklı sorularla doluyor. Mutluluk sadece önemli sandığımız seçimlerde mi gizli? Yanlış giden her detayın sorumlusu gerçekten biz miyiz? Hayatı yaşanılır kılan ne? Yanlış bir karar insanın tüm hayatına mal olabilir mi?

İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden Matt Haig; Nora’nın pişmanlıklara, ihtimallere ve yeniden seçme imkânına dair çıktığı bu yolculukta, ona eşlik edecek okurlara sürükleyici ve insanın en temel sorunlarını konu alan bir kurgu sunuyor.

İnsanlar
“Bu satırları okuyanlarınızın büyük çoğunluğunun, insanların bir mitten ibaret olduğuna inandığını biliyorum ama ben size onların gerçekten var olduklarını bildirmek üzere buradayım. Bilmeyenler için söyleyeyim, insan dediğimiz şey orta zekâlı ve iki ayaklı bir yaşam formu; evrenin çok ıssız bir köşesinde yer alan küçük ve sulu bir gezegende, büyük ölçüde yanılsamalarla dolu bir varoluş sürdürüyor.”

Yağmurlu bir akşamda Profesör Andrew Martin, önce dünyanın en büyük matematik bilmecesini çözmeyi başarıyor, ardından sırra kadem basıyor. Nihayet bir yol kenarında çırılçıplak halde bulunduğunda, kıyafetsizlikten daha ciddi bir meselesi olduğu ortaya çıkıyor: Andrew Martin artık insanlardan tiksiniyor; görünüşlerinden de yiyip içtiklerinden de bitmeyen şiddet ve savaş arzularından da… Yabancı bir tür arasında kaybolmuş hissediyor kendini. Sevgi ve aile kavramları onda şaşırtıcı bir ilgi uyandırsa da tüm sakinlerinden nefret ediyor bu gezegenin. Newton hariç… Ama o da bir köpek işte…

Sahi, kim bu adam? Onun –ya da herhangi birinin– insanlık hakkındaki tüm fikrini değiştiren şey ne olabilir?

Son yılların en önemli romancılarından Matt Haig, onca karmaşıklığına rağmen hayatın içindeki mutluluğa ve insan doğasına dair alışılmadık bir hikâye sunuyor. İnsanlar, neşeli ve etkileyici bir üslupla “bizi” bize anlatıyor.

Nevrotik Bir Gezegenden Notlar
Dünya aklımızı zorluyor. çılgın ve gergin bir gezegen, telaşlı ve gergin insanlarını yaratıyor; politikadan vücut kitle endeksimize hemen her şey bizi dehşete düşürüyor.

Çılgın bir dünyada çıldırmadan nasıl yaşarız?
Çevremiz kesintisiz anksiyete kaynağına dönüşmüşken nasıl mutlu hissedebiliriz?

Matt Haig, haberlerden sosyal medyaya, iş ortamından bağımlılıklara çevremizi kuşatmış dış etkenlerin “nasıl hissettiğimiz” üstündeki etkisini anlamaya, dijital çağın törelerini sorgulamaya, biraz daha serinkanlı olmaya çağırıyor bizleri. Nevrotik Bir Gezegenden Notlar, anksiyete ve panik atakla uzun yıllar mücadele etmiş bir 21. yüzyıl insanından, böyle bir yüzyılda kendimizi mutlu, bütün ve insan hissedebilmek üzerine kişisel ve yaşam dolu bir bakış. Duygularımızın, sahip olduklarımız kadar mühim olduğunu gösteren, dünyadaki o pek kıymetli vaktimizi nasıl harcadığımızı değiştirebilecek bir kitap.

Rahatlama Kitabı: Suyun Üstünde Kalmamı Sağlayan Düşünceler
Hiçbir şey, pes etmeyen ufacık bir umuttan daha güçlü değildir.

Rahatlama Kitabı, zor günlerden çıkarılmış derslerin ve öyle zamanlarda biraz olsun iyi hissettirecek önerilerin bir derlemesi.

Gece Yarısı Kütüphanesi ve İnsanlar gibi sevilen kitapların yazarı Matt Haig, Rahatlama Kitabı’nda kendi deneyimlerinden öğrendiklerini, Marcus Aurelius, Emily Dickinson, James Baldwin gibi fikirleriyle ilham vermiş isimlerden edindikleriyle harmanlayarak yaşamın iniş ve çıkışları üzerine kısa ve umut dolu metinler sunuyor. Zihnin zindanlar yaratabileceğini ama yanında anahtarlarını da verdiğini gösteriyor bizlere. Mutluluğun ancak “olmanız beklenenleri” bir kenara bıraktığınızda filizlenebildiğini hatırlatarak, yaşama telaşı arasında şöyle bir yavaşlayıp, var olmanın güzelliği ve tahmin edilmezliğinin değerini bilmeyi yüceltiyor.

Bir dostun aklına, sarılmanın huzuruna –ve en kötü zamanlarda bile umudu hatırlamaya– ihtiyaç duyduğunuzda elinizde olmasını isteyeceğiniz bir kitap.

Zamanı Durdurmanın Yolları
Tom Hazard’ın tehlikeli bir sırrı var. 41 yaşında sıradan bir tarih öğretmeni gibi görünse de nadir rastlanan bir hastalık yüzünden aslında yüzyıllardır hayatta. Shakespeare’le aynı sahnede yer almış, Kaptan Cook’la açık denizleri fethetmiş, Fitzgerald’larla içki içmiş. Ama şimdi, tek istediği normal bir hayat sürmek. Kimliğini değiştirmeye devam ettiği sürece geçmişini geride bırakabilir ve hayatta kalabilir.

Yapmaması gereken tek bir şey var, âşık olmak.

İngiltere’nin en önemli yazarlarından Matt Haig’in büyükövgü toplayan, 37 dile çevrilen ve yakında Benedict Cumberbatch tarafından sinemaya aktarılacak kitabı Zamanı Durdurmanın Yolları, insanın kendini kaybedip tekrar bulmasına dair güzel bir roman.

Devamını Göster
₺280.00
Matt Haig Tüm Kitaplar Seti

Habitatları arasında savanlar ve yağmur ormanları bulunur. Yani geniş bir biyocoğrafyası vardır. Fakat ağaçlarda yaşayabilen akrabalarının aksine yerde yaşayan iri ve hantal bir türdür. Uzun kılları, büyük pençeleri ve uzun burnu sayesinde yerdeki karınca (Formicidae spp.) ve termit (Isoptera spp.) yuvalarını rahatlıkla fethedebilirler. Boyu 182 ila 217 cm ve ağırlığı erkeklerde 30-40 kg'ı bulabilen dev bir türdür. İnsan darbesi ve söz konusu uyum başarısı göz önünde bulundurulursa birkaç on yıl içerisinde nesilleri tamamen tükenebilir.

Hint tavus kuşları (Pavo cristatus) İspanya'nın başkenti Madrid'i istila etti. Yapay seçilimin muazzam gösterişi olan kuyruğu ile İspanya'yı zenginleştirdikleri görülüyor! Anavatanları Hindistan alt kıtası olduğundan ötürü bu isimle anılırlar. Ayrıca mavi tavus kuşu olarak da bilinirler. Fakat tüm Dünya'ya gösteriş amacıyla satıldıklarından ötürü, artık sadece "tavus kuşu" denildiğinde bile bu tür kastedilir. Genelde nemli ve kurak yaprak döken ağaçlık ormanlarda yaşarlar. Bazı kaynaklara göre Avrupa'ya Büyük İskender'in isteği üzerine getirilmiştir. Diğer yandan M.Ö 450 yıllarında Atina'ya, türün kendi göçü ile ulaştığına dair bulgular vardır.

Günümüzde Dünya'nın birçok yerine insan müdahelesi ile yayılmışlardır. Doğadaki türler "feral" olarak yaşamaya ve evrimleşmeye devam etmektedir. Feral hayvanlar, yapay seçilime tâbi olan evcilleşmiş hayvanlardan köken alan yabani hayvanlardır. Örneğin tavus kuşları nesiller boyunca yapay seçilime uğrayarak günümüz halini almıştır ve tekrar doğaya ulaşan türler nesillerini doğada (doğal seçilim) devam ettirmektedir.

Aslında bu görüntüler, herhangi bir nedenden dolayı gezegeni ele geçiren Homo sapiens türünün kaybolması sonucunda doğanın nasıl etkileneceğini harika bir şekilde gösteriyor. Zira evrim sonu olmayan bir değişim sürecidir. Eğer söz konusu coğrafyaları "değiştiren" insan türü yok olursa, her zaman olduğu gibi evrim boşalan ekolojik nişleri dolduracak türlerin uyum sağlaması ile süregelecektir...

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
13
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 23
 • Umut Verici! 11
 • Muhteşem! 9
 • Güldürdü 9
 • İnanılmaz 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Emma Newburger & Adam Jeffery. As Coronavirus Restrictions Empty Streets Around The World, Wildlife Roam Further Into Cities. (10 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 14 Nisan 2020. Alındığı Yer: Yahoo News | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Coyote (Diseases And Parasites). (14 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 14 Nisan 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • Emir Özay. Boz Ayı. (27 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 14 Nisan 2020. Alındığı Yer: TRAMEM | Arşiv Bağlantısı
 • Hayri Yeniyurt & Ayfel Vuran. Kaşmir Keçisi. (14 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 14 Nisan 2020. Alındığı Yer: Veteriner | Arşiv Bağlantısı
 • Andrew Stuart. Goats Take Over Empty Welsh Streets During Coronavirus Lockdown. (31 Mart 2020). Alındığı Tarih: 14 Nisan 2020. Alındığı Yer: The Guardian | Arşiv Bağlantısı
 • Mint. Small Indian Civet Roams On Streets Of Kozhikode, Thanks To Lockdown. (27 Mart 2020). Alındığı Tarih: 14 Nisan 2020. Alındığı Yer: Live Mint | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Fallow Deer. (14 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 14 Nisan 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Giant Anteater. (14 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 14 Nisan 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Feral. (14 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 14 Nisan 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • Türk Deniz Araştırmaları Vakfı. Boğazın Sokak Çocukları. (15 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 15 Nisan 2020. Alındığı Yer: Web Archive | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/01/2023 12:07:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8544

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Savunma
Biyocoğrafya
Bitki
Yüzey
Uzay Aracı
Bitkiler
Yok Oluş
Virüs
Deniz
Covıd-19
Kanat
Eşeyli Üreme
Algı
Seçilim
Astrofotoğrafçılık
Mavi
Beyaz
Küresel
Karbonhidrat
Manyetik Alan
Bilgi Felsefesi
Diş Hekimi
Element
Genel Halk
Plastik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Türkoğlu. COVID-19 Salgını Dolayısıyla İnsanların Evde Kalması, Yaban Hayatını Şehirlere Yaklaştırıyor!. (14 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 30 Ocak 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8544
Türkoğlu, P. (2020, April 14). COVID-19 Salgını Dolayısıyla İnsanların Evde Kalması, Yaban Hayatını Şehirlere Yaklaştırıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved January 30, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8544
P. Türkoğlu. “COVID-19 Salgını Dolayısıyla İnsanların Evde Kalması, Yaban Hayatını Şehirlere Yaklaştırıyor!.” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 14 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8544.
Türkoğlu, Pedram. “COVID-19 Salgını Dolayısıyla İnsanların Evde Kalması, Yaban Hayatını Şehirlere Yaklaştırıyor!.” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, April 14, 2020. https://evrimagaci.org/s/8544.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.