Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Ağırlıkları birkaç yüz kiloyu bile bulabilen bu dev avcılar çok fazla türden oluşmaz. Pantherinae iki cinse ayrılır: Panthera ve Neofelis. Pantherinae üyelerinin büyük çoğunluğu Panthera cinsine ait kedilerdir. Hyoidleri kıkırdak halindedir ve bu onların kükremelerine imkan tanır. Felidae içinde sadece Pantherinae üyeleri kükreyebilir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Pantherinae, Feliade ailesinin ikiye ayrılan alt aile kollarından biridir. Diğer kol Küçük Kedileri (Felinae) oluşturur. Pantherinae ve Felinae alt ailelerinin ilk olarak altı veya on milyon yıl önce birbirinden ayrıldığı düşünülmektedir.

Bilinen en eski fosil ise yaklaşık 2.16-2.55 milyon yıllık Longdan kaplanına (Panthera zdanskyi) aittir. Modern kaplanların akrabası olan bu tür onlardan biraz daha küçüktü.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Pantherinae üyeleri arasında sürü halinde bir yaşam seçenler olduğu gibi yalnızca çiftleşme döneminde karşı cinsle bir araya gelecek kadar yalnız yaşayan türler de vardır.

Pantherinae üyelerinin birçoğunun nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Özellikle kaplan (Panthera tigris) IUCN tarafından Endangered (EN) yani (Nesli tükenmekte) olarak sınıflandırılmıştır. Büyük kediler genelde göz alıcı postları için avlanmakta, bu da daralan yaşam alanlarıyla birlikte soylarının devamını tehlikeye sokmaktadır.

Davranış ve Etoloji

Pantherinae üyeleri davranış olarak küçük kuzenlerinden pek de farklı değillerdir. Bir kaplan, oyuncağıyla aynı bir ev kedisi gibi koşup zıplayarak oynayabilir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • IUCN. Red List. (2019, Temmuz 23). Alındığı Tarih: 23 Temmuz 2019.
 • Live Science. World's Oldest Tiger Species Discovered. (2011, Aralık 01). Alındığı Tarih: 23 Temmuz 2019.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/01/2020 09:56:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7875

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum. Ancak onları ifade etme özgürlüğünü hayatım pahasına savunurum.”
Evelyn Beatrice Hall
Geri Bildirim Gönder