Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

İhtişamlı bir erkeğin sürüsü ile kaçışı.
İhtişamlı bir erkeğin sürüsü ile kaçışı.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Eskişehir/Mihalıççık ilçesinin 1200 metre rakımdaki Adhisar Köyü batısında, 13-14 Ekim TRAMEM (Türkiye Memeliler Veri Tabanı) tarafından düzenlenen kampta gözlemlediğimiz kızıl geyik sürüsünden kareler. Yolculuk boyunca bize eşlik eden ve desteğini esirgemeyen Prof. Dr. H. Tuğrul Atasoy'a teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Ayrıca arazi rehberlerimiz Ümit Malkoçoğlu ve Emir Özay'ın yanında kamp yöneticisi Serhat Tigrel'e de iyi dileklerimizi sunmak isteriz.

Tanım ve Genel Bilgiler

Yaygın tür olduğu için halk arasında sadece "geyik" de denir. En iri geyik türlerinden birisidirler. Hatta sığın (Alces alces), wapiti (Cervus canadensis) ve sambar geyiğinden (Rusa unicolor) sonraki en büyük geyik olduğunu söyleyebiliriz. Kışın koyu kahverengi, yazın açık kahverengi-bronza kadar değişen renkte bir posta sahiptirler. Baş, boyun, ön ve arka bacaklar genelde postun diğer bölgelerine göre daha koyu renktedir. Cinsiyetler arası görünüş farkı olan seksüel dimorfizm bulunur. Erkek geyikler (stag) genelde 70-110 cm arasında değişen, büyük ve gösterişli boynuzlara sahiptirler. Erkek geyiklerin ağırlıkları 150 ile 300 kg civarındadır. Testosteron seviyesi kışın düştüğü için boynuzlar da düşebilir. Üreme dönemine doğru tekrar testosteron yükselmesi ile birlikte boynuzlar yeniden gelişir. Yavrular 14-16 kg ağırlında doğarlar ve 16 ayda olgunluğa ulaşırlar. Yaklaşık 10-15 yıl civarında yaşarlar. Koruma altında olanlar ise 20 yılı aşabilir.

Anne ve yavrusu.
Anne ve yavrusu.
Pedram Türkoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Bu tür içerisinde yaklaşık 11 tane alt tür bulunur. Plasentalılar (Eutheria) alt sınıfında bulunan ve 220'den fazla tür barındıran memeli takımıdır. Ayrıca Cetacea takımındaki yunus ve balina gibi memeli deniz hayvanları da bu takımdan evrimleşmiştir. Bu yüzden Cetacea ve Artiodactyla takımı, filogenetik olarak Cetartiodactyla isimli ortak bir taksonda sınıflandırılabilir. Hatta hipopotamlar, diğer üyelere nazaran balinalara daha yakın olduğu için Artiodactyla parafiletik takımının hatalı bir sınıflandırma olduğu düşünülür.

En eski fosil kayıtları Eosen'e (53 milyon yıl önce) uzanır. Bütün kıtalarda eş zamanlı olarak keşfedildikleri için, hangi kıtada evrimleştikleri bilinmiyor. En iyi bilinen örneği Diacodexis cinsi tavşan boyutunda ufak otobur memelilerdir. Kendilerinin ilk olarak 55 milyon yıl önce görülmeye başlanmış olduğu ve 9 milyon yıl önce soyu tükendiği düşünülüyor. Fosil kayıtlarına göre Avrasya'da Cervus cinsi geyiklerin ilk görülmeye başlandığı zaman ise Miyosen Dönem'inde yani 12 milyon yıl öncedir.


Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa'nın çoğu kısmında, Kafkas Dağları bölgesinde, Hazar Denizi'nin batısında ve Türkiye'nin birçok kesiminde yaşarlar. Ayrıca Afrika'da, Yeni Zelanda'da ve Arjantin'de bile yaşarlar. Genelde yüksek rakımlı bölgelerde, açık arazilerde bulunurlar. Çünkü yaklaşan herhangi bir avcıyı daha kolay fark edebilirler. Buna rağmen çam ormanları gibi ağaçlık alanlarda da görülebilirler. Deniz seviyesinden 3000 m yüksekliğe kadar değişebilen çeşitli yüksekliklerde yaşayabilirler.

Davranış ve Etoloji

Tek erkekli harem şeklinde sosyal gruplar oluşturabilirler. Çiftleşme döneminde erkekler birbirlerine paralel biçimde yürüyerek güç gösterisi yaparlar. Rakibi geri çekilmezse diğer erkek, rakibe boynuzları ile saldırır. Bu tür karşılaşmalarda ciddi yaralanmalar gerçekleşebilir. Genelde sabah erken ve akşamın geç saatlerinde otlarlar. Günün diğer saatlerinde aktif değildirler ve zamanlarının çoğunu geviş getirerek geçirirler. Gözlem sırasında biz de gün doğmadan sabah 5'te arazide geyikleri bekledik.

Kaçışın devamı...
Kaçışın devamı...
Pedram Türkoğlu

Diyet ve Metabolizma

Geyikler, birçok otçul gibi 4 odalı mideye sahip ruminant (gevişen getiren) memelilerdir. Bu tür sindirim, başlıca selüloz ağırlıklı bitki diyetinde görülür. Dört odalı mideden tekrar ağıza gelen besinler, çiğnenerek tekrar yutulur. Buna ruminasyon denir. Midenin önce rumen ve reticulum bölgesinde mikroorganizma ağırlıklı olarak fermentasyon gerçekleşir. Fermentasyon sırasında selüloz gibi kompleks karbonhidratlar parçalanır. Sonra besinler saliva (tükürük) ile karışarak sıvı ve katı olarak ayrılır. Katı olanlar birleşerek bolus adını alır ve regürjite (kusmadan ağıza gelme) edilerek tekrar çiğnenir, sonra yutulup omasum bölgesine gelir. Böylece iyice küçülen besin parçaların emilimi daha kolay gerçekleşir. Selüloz başlıca asetik asit, bütirik asit ve propiyonik asit olmak üzere 3 kısa zincirli yağ asidine parçalanır ve omasum bölgesinde emilir. Saliva (tükürük) aynı zamanda bölgedeki mikroorganizmalar için sıvı sağlar. Bu olaylardan sonra bolus (sindirilen besin) gerçek mide adı verilen abomasum bölgesine geçer. Bu bölge, insanlar gibi monogastrik hayvanlardaki tek mideye karşılık gelir. Ayrıca hipopotam gibi bazı memeliler psödoruminant (yalancı geviş getiren) olarak bilinirler. Çünkü mideleri 4 yerine 3 odalıdır ve sindirim yöntemleri farklılık gösterir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

İnsanlar tarafından besin olarak tüketilirler. Aynı zamanda boynuzları nedeniyle sık sık yasak avcılığa maruz kalırlar. Süs eşyaları içerisinde fazlasıyla kullanılmışlardır. Ayrıca Avrupa'daki mağara çizimlerinde sık sık görülebilirler. Öyle ki bu çizimler arasında 40.000 yıl kadar eski olanlar bile mevcut.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/02/2020 18:43:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7441

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlüğün bedeli, ebediyen ihtiyatlı olmaktır.”
John Stuart Mill
Geri Bildirim Gönder