Kızıl geyik (Cervus elaphus)

Kızıl geyik (Cervus elaphus)
4 dakika
4,563 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Kızıl geyik
 • Bilimsel Adı Cervus elaphus
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Kızıl geyik
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Red deer
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Eskişehir/Mihalıççık ilçesinin 1200 metre rakımdaki Adhisar Köyü batısında, 13-14 Ekim TRAMEM (Türkiye Memeliler Veri Tabanı) tarafından düzenlenen kampta gözlemlediğimiz kızıl geyik sürüsünden kareler. Yolculuk boyunca bize eşlik eden ve desteğini esirgemeyen Prof. Dr. H. Tuğrul Atasoy'a teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Ayrıca arazi rehberlerimiz Ümit Malkoçoğlu ve Emir Özay'ın yanında kamp yöneticisi Serhat Tigrel'e de iyi dileklerimizi sunmak isteriz.

Ailenin kaçışı.
Pedram Türkoğlu

Tanım ve Genel Bilgiler

Yaygın tür olduğu için halk arasında sadece "geyik" de denir. En iri geyik türlerinden birisidirler. Hatta sığın (Alces alces), wapiti (Cervus canadensis) ve sambar geyiğinden (Rusa unicolor) sonraki en büyük geyik olduğunu söyleyebiliriz. Kışın koyu kahverengi, yazın açık kahverengi-bronza kadar değişen renkte bir posta sahiptirler. Baş, boyun, ön ve arka bacaklar genelde postun diğer bölgelerine göre daha koyu renktedir. Cinsiyetler arası görünüş farkı olan seksüel dimorfizm bulunur. Erkek geyikler (stag) genelde 70-110 cm arasında değişen, büyük ve gösterişli boynuzlara sahiptirler. Erkek geyiklerin ağırlıkları 150 ile 300 kg civarındadır. Testosteron seviyesi kışın düştüğü için boynuzlar da düşebilir. Üreme dönemine doğru tekrar testosteron yükselmesi ile birlikte boynuzlar yeniden gelişir. Yavrular 14-16 kg ağırlında doğarlar ve 16 ayda olgunluğa ulaşırlar. Yaklaşık 10-15 yıl civarında yaşarlar. Koruma altında olanlar ise 20 yılı aşabilir.

İhtişamlı bir erkeğin ailesi ile kaçışı.
İhtişamlı bir erkeğin ailesi ile kaçışı.
Pedram Türkoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Bu tür içerisinde yaklaşık 11 tane alt tür bulunur. Plasentalılar (Eutheria) alt sınıfında bulunan ve 220'den fazla tür barındıran memeli takımıdır. Ayrıca Cetacea takımındaki yunus ve balina gibi memeli deniz hayvanları da bu takımdan evrimleşmiştir. Bu yüzden Cetacea ve Artiodactyla takımı, filogenetik olarak Cetartiodactyla isimli ortak bir taksonda sınıflandırılabilir. Hatta hipopotamlar, diğer üyelere nazaran balinalara daha yakın olduğu için Artiodactyla parafiletik takımının hatalı bir sınıflandırma olduğu düşünülür.

En eski fosil kayıtları Eosen'e (53 milyon yıl önce) uzanır. Bütün kıtalarda eş zamanlı olarak keşfedildikleri için, hangi kıtada evrimleştikleri bilinmiyor. En iyi bilinen örneği Diacodexis cinsi tavşan boyutunda ufak otobur memelilerdir. Kendilerinin ilk olarak 55 milyon yıl önce görülmeye başlanmış olduğu ve 9 milyon yıl önce soyu tükendiği düşünülüyor. Fosil kayıtlarına göre Avrasya'da Cervus cinsi geyiklerin ilk görülmeye başlandığı zaman ise Miyosen Dönem'inde yani 12 milyon yıl öncedir.

Anne ile yavrusu.
Anne ile yavrusu.
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa'nın çoğu kısmında, Kafkas Dağları bölgesinde, Hazar Denizi'nin batısında ve Türkiye'nin birçok kesiminde yaşarlar. Ayrıca Afrika'da, Yeni Zelanda'da ve Arjantin'de bile yaşarlar. Genelde yüksek rakımlı bölgelerde, açık arazilerde bulunurlar. Çünkü yaklaşan herhangi bir avcıyı daha kolay fark edebilirler. Buna rağmen çam ormanları gibi ağaçlık alanlarda da görülebilirler. Deniz seviyesinden 3000 m yüksekliğe kadar değişebilen çeşitli yüksekliklerde yaşayabilirler.

Davranış ve Etoloji

Tek erkekli harem şeklinde sosyal gruplar oluşturabilirler. Çiftleşme döneminde erkekler birbirlerine paralel biçimde yürüyerek güç gösterisi yaparlar. Rakibi geri çekilmezse diğer erkek, rakibe boynuzları ile saldırır. Bu tür karşılaşmalarda ciddi yaralanmalar gerçekleşebilir. Genelde sabah erken ve akşamın geç saatlerinde otlarlar. Günün diğer saatlerinde aktif değildirler ve zamanlarının çoğunu geviş getirerek geçirirler. Gözlem sırasında biz de gün doğmadan sabah 5'te arazide geyikleri bekledik.

Kaçışın devamı.
Kaçışın devamı.
Pedram Türkoğlu

Diyet ve Metabolizma

Geyikler, birçok otçul gibi 4 odalı mideye sahip ruminant (gevişen getiren) memelilerdir. Bu tür sindirim, başlıca selüloz ağırlıklı bitki diyetinde görülür. Dört odalı mideden tekrar ağıza gelen besinler, çiğnenerek tekrar yutulur. Buna ruminasyon denir. Midenin önce rumen ve reticulum bölgesinde mikroorganizma ağırlıklı olarak fermentasyon gerçekleşir. Fermentasyon sırasında selüloz gibi kompleks karbonhidratlar parçalanır. Sonra besinler saliva (tükürük) ile karışarak sıvı ve katı olarak ayrılır. Katı olanlar birleşerek bolus adını alır ve regürjite (kusmadan ağıza gelme) edilerek tekrar çiğnenir, sonra yutulup omasum bölgesine gelir. Böylece iyice küçülen besin parçaların emilimi daha kolay gerçekleşir. Selüloz başlıca asetik asit, bütirik asit ve propiyonik asit olmak üzere 3 kısa zincirli yağ asidine parçalanır ve omasum bölgesinde emilir.

Saliva (tükürük) aynı zamanda bölgedeki mikroorganizmalar için sıvı sağlar. Bu olaylardan sonra bolus (sindirilen besin) gerçek mide adı verilen abomasum bölgesine geçer. Bu bölge, insanlar gibi monogastrik hayvanlardaki tek mideye karşılık gelir. Ayrıca hipopotam gibi bazı memeliler psödoruminant (yalancı geviş getiren) olarak bilinirler. Çünkü mideleri 4 yerine 3 odalıdır ve sindirim yöntemleri farklılık gösterir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

İnsanlar tarafından besin olarak tüketilirler. Aynı zamanda boynuzları nedeniyle sık sık yasak avcılığa maruz kalırlar. Süs eşyaları içerisinde fazlasıyla kullanılmışlardır. Ayrıca Avrupa'daki mağara çizimlerinde sık sık görülebilirler. Öyle ki bu çizimler arasında 40.000 yıl kadar eski olanlar bile mevcut.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/10/2021 12:49:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7441

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Biyografi
Atom
Homo Sapiens
Metal
Yaşam
Evrimleşme
Virüsler
Sıvı
Eğitim
Bilim Felsefesi
Sağlık
Hastalık Yayılımı
Homeostasis
Sinir
Obezite
Periyodik Cetvel
Ortak Ata
Matematik
Hastalık Kontrolü
Çağ
Su
Balıklar
Filogenetik
Aslan
Stres
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın