Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kükreyebilen büyük kedi türleri dışındaki diğer tüm kedi türleri Felinae'de toplanmıştır. Büyük kediler ve küçük kediler kükreyebilme yetenekleri ve vücut büyüklükleri göz önüne alınarak iki ayrı alt ailede değerlendirilmiştir. Kükreyebilme yeteneği gırtlaktaki hyoid adlı kıkırdak-kemikten gelmektedir. Küçük kedilerde bu doku kemik halindedir ve bu canlıların mırlamasına izin verirken kükremelerine izin vermez. Ancak büyük kedilerde bu doku kıkırdak halindedir ve kükreyebilmelerini sağlar. Bu sebeptendir ki hyoid kemik halinde bulunan ancak kütle olarak büyük kedi türleri olan çita (Acinonyx jubatus), vaşak türleri (Lynx spp.) ve puma türleri (Puma spp.) gibi canlılar kükreyemez ancak miyavlamaya benzer iletişim sesleri çıkarabilirler ve bu türler küçük kediler içerisinde sınıflandırılır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Soyu tükenmiş birçok Felinae üyesi olmakla beraber bunlardan en ilgi çekicilerinden biri kuşkusuz dev çita olarak bilinen Acinonyx Pardinensis türüdür. Bu hayvan omuz yüksekliğinde aslanlarla yarışıyordu ancak kemik yapısına bağlı olarak onlardan daha hafifti. Modern çitalarla benzer bir yaşam tarzına sahip olan bu tür büyük vücudu nedeniyle muhtemelen daha hantaldı. Boyutları neredeyse bugünün çitalarının iki katı kadardı. 100 kg'a ulaşabilen ağırlığı ve kafasından kalçasına 2 metreyi bulabilen boyuyla gerçek bir devdi.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Çok çeşitli habitatlarda dağılmış durumdadırlar. Vaşak gibi kutup altı iklimlerde yaşayan türler olduğu gibi Afrika savanalarında yaşayan çitalar veya Güney Amerika ormanlarıda yaşayan margay (Leopardus wiedii) gibi çeşitli dağılımlar gözlenir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Küçük kedilerde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve koruma altında birçok tür vardır. Örneğin Akdeniz ikliminde yaşayan İber vaşağının (Lynx Pardinus) sayılarının 150'ye kadar düştüğü belirlenmiştir. Malezya ve çevresine özgü olan Borneo körfez kedisi (Catopuma badia) türünün de sayı olarak 2,200'e kadar düştüğü belirlenmiştir. Vahşi kedilerin yaşam alanları giderek daralıyor ve bu bölgeci hayvanlar için yaşam gittikçe zorlaşıyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • IUCN. Red List. (2019, Temmuz 22). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019.
 • Wikipedia. Acinonyx Pardinensis Vücut Büyüklükleri. (2019, Temmuz 22). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 12/12/2019 18:01:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7874

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Değişim olmaksızın ilerleme olmaz. Dolayısıyla fikirlerini değiştiremeyenler, hiçbir şeyi değiştiremezler.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder