Küçük Kediler (Felinae)

Küçük Kediler (Felinae) Pedram Türkoğlu
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
1 dakika
1,901 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Küçük Kediler
 • Bilimsel Adı Felinae
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Küçük Kediler
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Small Cats
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kükreyebilen büyük kedi türleri dışındaki diğer tüm kedi türleri Felinae'de toplanmıştır. Büyük kediler ve küçük kediler kükreyebilme yetenekleri ve vücut büyüklükleri göz önüne alınarak iki ayrı alt ailede değerlendirilmiştir. Kükreyebilme yeteneği gırtlaktaki hyoid adlı kıkırdak-kemikten gelmektedir. Küçük kedilerde bu doku kemik halindedir ve bu canlıların mırlamasına izin verirken kükremelerine izin vermez. Ancak büyük kedilerde bu doku kıkırdak halindedir ve kükreyebilmelerini sağlar. Bu sebeptendir ki hyoid kemik halinde bulunan ancak kütle olarak büyük kedi türleri olan çita (Acinonyx jubatus), vaşak türleri (Lynx spp.) ve puma türleri (Puma spp.) gibi canlılar kükreyemez ancak miyavlamaya benzer iletişim sesleri çıkarabilirler ve bu türler küçük kediler içerisinde sınıflandırılır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Soyu tükenmiş birçok Felinae üyesi olmakla beraber bunlardan en ilgi çekicilerinden biri kuşkusuz dev çita olarak bilinen Acinonyx Pardinensis türüdür. Bu hayvan omuz yüksekliğinde aslanlarla yarışıyordu ancak kemik yapısına bağlı olarak onlardan daha hafifti. Modern çitalarla benzer bir yaşam tarzına sahip olan bu tür büyük vücudu nedeniyle muhtemelen daha hantaldı. Boyutları neredeyse bugünün çitalarının iki katı kadardı. 100 kg'a ulaşabilen ağırlığı ve kafasından kalçasına 2 metreyi bulabilen boyuyla gerçek bir devdi.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Çok çeşitli habitatlarda dağılmış durumdadırlar. Vaşak gibi kutup altı iklimlerde yaşayan türler olduğu gibi Afrika savanalarında yaşayan çitalar veya Güney Amerika ormanlarıda yaşayan margay (Leopardus wiedii) gibi çeşitli dağılımlar gözlenir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Küçük kedilerde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve koruma altında birçok tür vardır. Örneğin Akdeniz ikliminde yaşayan İber vaşağının (Lynx Pardinus) sayılarının 150'ye kadar düştüğü belirlenmiştir. Malezya ve çevresine özgü olan Borneo körfez kedisi (Catopuma badia) türünün de sayı olarak 2,200'e kadar düştüğü belirlenmiştir. Vahşi kedilerin yaşam alanları giderek daralıyor ve bu bölgeci hayvanlar için yaşam gittikçe zorlaşıyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 3
 • Güldürdü 2
 • Üzücü! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Umut Verici! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • IUCN. Red List. (22 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019.
 • Wikipedia. Acinonyx Pardinensis Vücut Büyüklükleri. (22 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/04/2021 15:14:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7874

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Kimyasal
Elektrik
Gelişim
Yiyecek
Salgın
İklim Değişimi
Fotosentez
Demir
Astrofotoğrafçılık
Güneş Sistemi
Nöron
Kimyasal Bağ
Kanser Tedavisi
Biyokimya
Saç
Kütle
Ay Görevleri
Mistisizm
Tehdit
Hastalık Yayılımı
İspat
Beyin
Sinir
Balık Çeşitliliği
Kuantum Fiziği
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku