Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Evrene Açılan Pencereler

Işığın Büyüsü

Evrene Açılan Pencereler https://evrimagaci.org/samanyolu-galaksisi-nedir-galaksimiz-hakkinda-ne-kadar-bilgiye-sahibiz-7997
Samanyolu Galaksisi
2 dakika
79
 • Blog Yazısı
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

İnsanın gözü sadece görünür ışığı algılar. Bu görünür ışık 400 nanometre(mor) ile 700 nanometre(kırmızı) arasında olan elektromanyetik ışımaya duyarlıdır. Doğada farklı ışık türleri olduğunu keşfetmemiz uzun zaman almıştır. Işığın farklı dalga boyları, onları farklı renkte algılamamıza yardımcı olur. Yani dalga boyu aslında ışığın rengini belirler.

Mavi: 450-500 nm

Yeşil: 500-570 nm

Tüm Reklamları Kapat

Sarı: 570-590 nm

Turuncu: 590-620 nm

Kırmızı: 620-750 nm

William Herschel kızılötesi ışımayı, Johann Ritter morötesi ışımayı, Wilhelm Röntgen ise X-ışınlarını keşfetmiştir. Tüm bu farklı ışıma türler Evren'de de yayılır. Yalnızca evrendeki görünür dalga boylarını incelemek büyük bir resme küçük bir delikten bakmak gibidir.

Tüm Reklamları Kapat

Dalga Boyu Bantları
Dalga Boyu Bantları
https://www.muhendisbeyinler.net/dalga-boyu-bantlari/

Çoğu nesneler ve olgular görünür ışık tayfından farklı bir tayfta gözlemlenir. Radyo gökbiliminin ortaya çıkması, ilk kez Evren'deki yüksüz , büyük ve soğuk hidrojen bulutlarının haritasını çıkarabilmemize olanak sağlamıştır.

Yengeç Bulutsusu'nun farklı dalga boylarında ki görünümü
Yengeç Bulutsusu'nun farklı dalga boylarında ki görünümü
https://sarkac.org/2021/04/gokyuzunun-renkleri-farkli-dalga-boylarinda-astronomi/

Radyo dalgaları ile kızılötesi ışıma arasında yer alan milimetre ve milimetre altı ışıma soğuk gaz ve toz bulutları tarafında üretilir. Bu dalga boyları sayesinde ölçümler yapmak bize gökadaların, yıldızların ve gezegenlerin doğumuna ilişkin bilgi edinmemize yardım eder. Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması, Büyük Patlama'dan sonraki yaklaşık 400.000 yıllık sürenin 100.000 yıl kadarlık bir süresi boyunca Evren'in her yanında oluşan ve yayılan radyasyondur. Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması'nı da en iyi bu dalga boylarında inceleyebiliriz.

Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması
https://www.space.com/33892-cosmic-microwave-background.html

Kızılötesi ışıma (ısı ışıması) çoğunlukla yaklaşık oda sıcaklığındaki cisimler tarafından yayılır. Gökbilimciler toz bulutlarındaki yıldız oluşumu bölgelerini incelemek için kızılötesi teleskoplardan yararlanır. Çok uzaktaki gökadaları gözlemlemek için kızılötesi teleskoplar mükemmel bir araçtır.

Yüksek enerjili, kısa dalga ışınımlar (morötesi ışık, X-ışını ve gama ışınları) yalnızca uzaydan gözlemlenir. Neyse ki dünyadaki canlıları bu zararlı ışınlardan koruyan atmosferimiz var.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Evren'deki en sıcak ve en yüksek enerjili olguları(hızla dönen nötron yıldızları, karadelik tarafından yutulan maddeler ve süpernova patlamaları gibi) gözlemlemek için X-ışını teleskopları kullanmak gerekmektedir. Süpernovalar doğadaki en yüksek enerjili ışıma olan gama ışınlarını da üretir.

Evren kozmik ışınlarda üretir: Bunlar, uzaydan Dünya'ya ulaşan yüksek enerjili, elektrik yüklü parçacıklardır. Bu ışınların henüz nereden geldiklerini kesin olarak bilmiyoruz. Bu bilinmezlik sadece yer altı detektörleri tarafından ölçülebilen kozmik nötrinolar için de geçerlidir. Şimdiye kadar saptamayı başaramadığımız bir kozmik sinyal türü daha var: Kütle çekim dalgaları.

İtalya, Pisa yakınlarındaki VIRGO kütle çekim dalgası gözlemevi, uzay-zamandaki minik dalgalanmaları aramaktadır.
İtalya, Pisa yakınlarındaki VIRGO kütle çekim dalgası gözlemevi, uzay-zamandaki minik dalgalanmaları aramaktadır.
https://bilimvegelecek.com.tr/index.php/2017/11/22/ligo-ve-virgo-isbirligi-ile-gozlemlenmis-ilk-kara-delik-birlesmesi/
Okundu Olarak İşaretle
17
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Raporla
Mantık Hatası Bildir
Yukarı Zıpla
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/06/2024 22:10:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13304

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Metabolizma
Evrim Ağacı Duyurusu
Çiftleşme
Evrim Tarihi
Uzun
Toprak
Olumsuz
Dinozor
Kartal
Tahmin
Video
Botanik
Diş Sorunları
Sayı
Savaş
Primat
Nöroloji
Allah
Nüfus
Bilim Tarihi
Zeka
Makroevrim
Demir
Avcı
Tohum
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close