Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Çöp İthalatı

Neden Türkiye Avrupa'nın Çöplüğü Oldu?

Çöp İthalatı
Çöp ithalatı
2 dakika
127
 • Blog Yazısı
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

Ticaret dengesi, bir ülkenin GSYİH hesaplanmasında önemli bir faktördür. Toplamdan ihracat’tan, ithalat çıkarılır. Bu nedenle, ticaret fazlası arttıkça, bir ülkenin GSYİH'si da artar. Bununla ilgili daha önce detaylı bir içerik paylaşmıştım.

Verilere baktığımız zaman bazı sektörlerin lokomotif görevini yaptığını, bazılarının ise ciddi anlamda yük olduğunu görebiliyoruz. Özellikle yüksek teknoloji gerektiren ürünlerde, uzun bir zaman daha ithalatın ihracattan fazla olması beklenen bir durum.

Otomotiv, Elektrik teçhizat, Makine ve Gıda ürünleri, ithalata karşı ciddi bir üstünlük sağlıyor. Tekstil ve mobilya sektörümüz, ön safta ilerlemeye devam ediyor.

Tüm Reklamları Kapat

Elektronik, Kimyasal, Eczacılık ve Tarım ürünleri, dış ticaret açığını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

“Atığın toplanması, ıslahı ve bertarafı faaliyetleri; maddelerin geri kazanımı” ise yaklaşık 4.5 Milyar Usd’lik dış ticaret açığı oluşturuyor.

Çin'in 2018 yılında atık ithalatını yasaklama kararı, küresel çöp ticaretinde kaosa neden oldu. Başlangıçta, Çin'e giden atıkların çoğu diğer Asya ülkelerine gitti, ancak bu ülkelerin çoğu sınırlarını hızla kapattı.

Türkiye, yaklaşık yüzde 13 ile dünyanın en büyük plastik atık ithalatçısı. Türkiye'ye ihraç edilen plastik atıkların çoğu Avrupa Birliği'nden geliyor. 2020 OECD raporunda Türkiye, genel atık geri kazanım oranı açısından üye ülkeler arasında en kötü sırada yer aldı.

Tüm Reklamları Kapat

Türkiye’ye en çok plastik atık gönderen ülkeler, İngiltere, Belçika, Almanya, Hollanda ve Slovenya oldu. Bu ülkelerden her gün tırlar dolusu plastik atık Türkiye'ye geldi.

Sektörde plastiğin geri dönüştürüldüğü, tüm zararlarının yok edildiği ve güvenli olduğu yönünde bir algı yönetimi var. Ancak plastiğin hem üretimi hem de bertarafı sırasında açığa çıkan kimyasalları yok etmenin bir yolu yok.

Ne kadar temizlik yapılırsa yapılsın, doğadan asla kaybolmayan, hayvancılık ve tarım yapılan toprakları kirleten, anne karnındaki bebekleri etkileyebilecek ve nesilden nesile aktarılacak kadar güçlü kanserojen kalıntıları, Türkiye’nin besin zincirine eklenmeye devam ediyor.

Plastik çöp alanlarından toplanan toprak, kül, su ve tortu örnekleri hem Greenpeace Araştırma Laboratuvarları hem de bağımsız laboratuvarlar tarafından analiz edildi. Buna göre, çöplüklerden alınan numunelerde bulunan dioksin ve furan miktarı, kirlenmemiş topraktakinden 400.000 kat daha fazlaydı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Greenpeace, analiz ettiği beş çöplük alanının Adana'nın verimli tarım, hayvancılık ve sulama alanları arasında olduğunu belirtti. Plastik atıkların yakılması sonucu oluşan ağır metaller ve dioksinler, toprağa, suya, havaya ve besin zincirine karışarak kansere neden olabilir, doğmamış çocuklar için toksik olabilir, tümörleri tetikleyebilir ve hormon ve bağışıklık sistemlerini etkileyebilir.

Atık ithalatı, doğamıza geri dönüşü olmayan zararlar veriyor. Bu nedenle bu konuda bir an önce adım atılması ve Avrupa'nın bundan sonra kendi atıklarından sorumlu olması gerekiyor.

Okundu Olarak İşaretle
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Raporla
Mantık Hatası Bildir
Yukarı Zıpla
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Grrr... *@$# 3
 • Tebrikler! 1
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/06/2024 20:49:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13335

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Küresel Salgın
Yas
Argüman
Test
Küçük
Örümcek
Kadın Doğum
Böcek Bilimi
Bakteriler
Nüfus
Karbonhidrat
Bitki
Komplo
Travma
Tıp
Zehir
Sars Mers
Astrofizik
Organizma
Moleküler Biyoloji
Okyanus
Dilbilim
Viral
Büyük Patlama
Filogenetik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close