Termodinamik Komik Bir Konudur!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Termodinamik komik bir konudur. İlk defa öğrendiğinizde, ne olduğunu anlamazsınız bile. İkinci defa üzerinden geçtiğinizde, bir-iki nokta hariç anladığınızı düşünürsünüz. Üçüncü defa baktığınızda ise, anlamadığınızı bilirsiniz, ama o zamana kadar konuya alıştığınız için bu sizi o kadar rahatsız etmez."

Arnold Sommerfeld (Alman teorik fizikçi, atom fiziği ile kuantum fiziği önderlerinden)

 

Termodinamiği anlamak gerçekten zordur; ancak bir kere anlamaya başladığınızda, Evren'e bakış açınızda önemli değişiklikler olacaktır. Termodinamik ve evrim ilişkisi de uzun süredir araştırılan konulardan birisidir. Bilim düşmanlarının iddia ettiğinin aksine termodinamik yasaları ile evrim yasası çelişmez; tam tersine, doğadaki evrim yasasının, fizikteki termodinamik yasasının bir uzantısı olduğunu söylemek mümkündür! Termodinamik ve evrim arasındaki ilişkiye yönelik olarak buradaki makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Teşekkür: Haydar Şahin

Ölüm ve Lokum

Tavuklar, Dinozorlardan Evrimleşmiştir, Tamam Mı?!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim