Sorulara Dön
2
Evrim & Abiyogenez

Evrimi hızlandırmanın bir yolu var mı?

Evrim nasıl hızlandırılabilir? Diyelim ki insanları, daha da hızlı koşabilen bir türe evrimleştirmek isteseydim önümde ne gibi engeller olurdu?

1
Anonim 2
119 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evet, var. Aslında bu, aynı zamanda evrimin mekanizmalarından birisi de: yapay seçilim. Evrim, en basit anlatımıyla, bulunulan çevre için, genlerin ve özelliklerin en uyumlu olan kombinasyonlarının seçilmesi yoluyla olmakta. Ama eğer ki türlerin nesil atlama hızını hormon terapisi gibi yöntemlerle (mesela büyüme hormonları vererek) arttırırsak, popülasyona daha geniş bir çeşitlilik sunmak adına mutasyon oranlarını arttırırsak, kendi istediğimiz yöndeki özellikleri ve özellik kombinasyonlarını kendi elimizle seçersek, birbirine daha benzer ve istediğimiz özelliklere daha çok sahip olanları birbiriyle çiftleşmeye zorlarsak (ensest veya iç çaprazlanma yoluyla), istediğimiz özelliklerin ortaya çıkma hızını da arttırmış oluruz. Bu, evrimin hızlanması demektir.

Ama burada iki şeye dikkat etmek lazım:

  1. Etik: Bu anlattığımı bitkilere ve hayvanlara uygularsan, buna ehlileştirme ya da kültürleme deniyor. Ama bunu spesifik bir hayvan türüne, yani Homo sapiens türüne (biz insanlara) uygulayacak olursan buna öjeni deniyor. Bu tarz bir uygulama, insanların kendi içsel değerlerinin kendi gözlerinde çok yüksek olmasından ötürü "faşistik bir uygulama" olacaktır.
  2. Çeşitlilik Kaybı: Çok güçlü seçilim baskıları çeşitliliği daha hızlı eler. Mutasyonlar kimi zaman bu kadar hızlı işlevsel çeşitlilik yaratamayabilir. Bu da türün problemlerle karşılaşmasına neden olur: daha kolay ölürler, doğurganlıklarını yitirirler, vs. Yani bunu yapacak kişinin genetiğin, evrimin, iç çaprazlanmanın karmaşık dinamiklerini gözetmesi gerekir.

Sanırım şunu çok iyi anlamak gerekiyor: Bir şeyi yapabilecek olmak, o şeyi yapmamız gerektiği ya da yapmanın iyi olacağı anlamına gelmiyor. Bizler sadece biyolojik organizmalar değiliz, aynı zamanda sosyal organizmalarız da... Dolayısıyla bu tarz uygulamaların tüm etkilerini etraflıca değerlendirmek gerekiyor.

170 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
5
Teşekkür (1)
Paylaş
5
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın