Puan Ver
1
Puan Ver

Evrimi hızlandırmanın bir yolu var mı?

Evrim nasıl hızlandırılabilir? Diyelim ki insanları, daha da hızlı koşabilen bir türe evrimleştirmek isteseydim önümde ne gibi engeller olurdu?

1
Anonim 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Evet, var. Aslında bu, aynı zamanda evrimin mekanizmalarından birisi de: yapay seçilim. Evrim, en basit anlatımıyla, bulunulan çevre için, genlerin ve özelliklerin en uyumlu olan kombinasyonlarının seçilmesi yoluyla olmakta. Ama eğer ki türlerin nesil atlama hızını hormon terapisi gibi yöntemlerle (mesela büyüme hormonları vererek) arttırırsak, popülasyona daha geniş bir çeşitlilik sunmak adına mutasyon oranlarını arttırırsak, kendi istediğimiz yöndeki özellikleri ve özellik kombinasyonlarını kendi elimizle seçersek, birbirine daha benzer ve istediğimiz özelliklere daha çok sahip olanları birbiriyle çiftleşmeye zorlarsak (ensest veya iç çaprazlanma yoluyla), istediğimiz özelliklerin ortaya çıkma hızını da arttırmış oluruz. Bu, evrimin hızlanması demektir.

Ama burada iki şeye dikkat etmek lazım:

  1. Etik: Bu anlattığımı bitkilere ve hayvanlara uygularsan, buna ehlileştirme ya da kültürleme deniyor. Ama bunu spesifik bir hayvan türüne, yani Homo sapiens türüne (biz insanlara) uygulayacak olursan buna öjeni deniyor. Bu tarz bir uygulama, insanların kendi içsel değerlerinin kendi gözlerinde çok yüksek olmasından ötürü "faşistik bir uygulama" olacaktır.
  2. Çeşitlilik Kaybı: Çok güçlü seçilim baskıları çeşitliliği daha hızlı eler. Mutasyonlar kimi zaman bu kadar hızlı işlevsel çeşitlilik yaratamayabilir. Bu da türün problemlerle karşılaşmasına neden olur: daha kolay ölürler, doğurganlıklarını yitirirler, vs. Yani bunu yapacak kişinin genetiğin, evrimin, iç çaprazlanmanın karmaşık dinamiklerini gözetmesi gerekir.

Sanırım şunu çok iyi anlamak gerekiyor: Bir şeyi yapabilecek olmak, o şeyi yapmamız gerektiği ya da yapmanın iyi olacağı anlamına gelmiyor. Bizler sadece biyolojik organizmalar değiliz, aynı zamanda sosyal organizmalarız da... Dolayısıyla bu tarz uygulamaların tüm etkilerini etraflıca değerlendirmek gerekiyor.

Favorilerime Ekle
3

Kaynaklar

  1. Annals of Botany Meksika'daki bir kaktüs türünün yapay seçilim etkisi altında nasıl evrimleştiğini anlatan hoş bir makale.
  2. Understanding Evolution Yapay seçilimin neler yapabileceğini gösteren basit bir anlatım.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her üniversite öğrencisinin içinde biraz 'Dünya'yı kurtaracağım!' fikri vardır. Bilmenizi isterim ki, tek bir kişiyi kurtarmanız bile yeterlidir. O tek kişi, kendiniz olsanız bile...”
Bir Antropoloji Profesörü
Geri Bildirim Gönder